Een diamanten bruiloft. UIT ONZE OMGEVING. Rechtszaken. Gemengde Berichten. tieke bron, dat de Belgische minister president de Brocqueville pogingen in het werk stelt om den steun van Engeland en Frankrijk voor de beraadslagingen over het vraagstuk van de Schelde-mouding te verkrijgen. [Jij houdt de regeling van dit vraagstuk in een voor Neder land nadeeligen zin voor onvermijdelijk. Schadevergoeding door Duitschland. Officieel. Het ministerie van buitenlandsche zaken deelt mede, dat de Duitsche regeering haar leedwezen heeft betuigd over de vernie tiging van den Nederlandschen stoomtrawler Geertruida SCH 103 en zich bereid verklaard heeft de toegebrachte schade te vergoeden. Dit vaartuig werd den 5 Juli 1916 tot zin ken gebracht door een Duitschen duikboot- commandant, die van meening was, dat de Geertruida een aanval op den onderzeeër be oogde. Het ingestelde onderzoek heeft, naar de Duitsche regeering mededeeld, uitgemaakt, dat deze meening op een dwaling had berust en het Duitsche prijsgerecnt verklaarde zich in hoogste instantie onbevoegd van deze zaak kennis te nemen. De Duitsche regeering heeft zich eveneens bereid verklaard tot vergoeding der schade aan het Nederlandsche stoomschip Leda op 12 November 1916 in de Golf van Biskaje toe gebracht. Een Duitsche onderzeeboot had dit vaartuig aangehouden door middel van een scherp schot, dat het schip had getroffen en aanmerkelijke schade had aangericht. De Duitsche regeering betuigde haar leed- wezeu over het gebeurde en voegde hieraan toe, dat teneinde overeenkomstige betreurens waardige incidenten in het vervolg te voor komen, de Duitsche zeestrijdkrachten bevel hadden gekregen de waarschuwingsschoten op zoodanige wijze te geven, dat de mogelijkheid, dat het schip wordt getroffen, uitgesloten zou zijn. Onze schepen, die nog in Engeland liggen. Het Dnitsche gezantschap deelt mede »Dp Keizerlijke marine-autoriteiten hebben bepaalden grond om aan te nemen, dat den 15en Mei verscheidene Eogelsche schepen met rood-witte beschildering pogingen zullen aan wenden, om, zich aansluitende bij de uitvarende Nederlandsche schepen, aanvallen op Duitsche onderzeebooten uit te voeren. Het is te hopen, dat daardoor de Neder landsche schepen niet in gevaar worden ge bracht." Of de inlichtingen der Duitsche marine juist zijn, kunnen wjj natuurlijk niet beoordeelen. Maar we tneenen toch te moeten opmerken, dat het gevaar voor de Nederlandsche schepen alleen komen kan van de zijde der Duitsche Marine. Wanneer Nedeilandsche schepen, beschilderd in kleuren door de Duitsche regeering aange geven, aan de Duitsche marioêvaartuigen ver dacht voorkomen, laten die ze dan onderzoe ken. En mochten ze vreezen voor duikboot- aanvallen zouden de Duitsche onderzetëis dan speciaal den 15en Mei hun nieuwsgierig heid naar zulke gevaarlijke dingen niet kunnen bedwingen Een Engelscli rapport over den bommenaanval op Zierikzee. Reuter seint uit LondenOfficieel wordt medegedeeld, dat door de Engelsche regeering een zeer grondig onderzoek is ingesteld ten einde definitief vast te stellen of de lucht aanval op Zierikzee in den nacht van 29 April, waarover iedereen in Engeland met groote sympathie voor het Nederlandsche volk heeft vernomen, misschien moest worden toe geschreven aan een ongelukkige vergissing van een Engelschen vlieger. Het onderzoek heeft bewezen, dat het bui ten quaestie is, dat de bommen, die op Zierik zee zjjn gevallen, geworpen zouden zijn door een Eogelsche marine- of legeraëroplane of uit een ander Engelsch vliegtuig. De eenige Engelsche vliegtuigen, die voor zoo ver men kan nagaan, in aanmerking zouden kunnen komen, waren twee marine- aëroplanes, die in den genoemden nacht uit de buurt van Duinkerken vertrokken om een aanval te doen op het havenhoofd van Zee- brugge. Deze aanval werd ook werkelijk ge daan en uit de beide vliegtuigen werden 16 bommen geworpen. Op veertien minuten na deden beiden er evenveel tijd over om het doel te bereiken en naar hunne basis terug te keeren. Het waren beide langzaam vliegende ma chines en er woei een tegenwind uit het N. O. van een snelheid van 20 mjjl per uur. De tijd, die beide hebben noodig gehad om den aanval op Zeebrugge te doen en terug te keeren, maakt het absoluut onmogeljjk, dat eêr. ran de beide zoo ver naar het oosten zou hebben kunnen komen om Zierikzee te be reiken, zelfs als het mogelijk was geweest, dat de bestuurders zich in het bekende Zee- brugge zouden hebben vergist. Iedere machine voerde 8 bommen mede, die volgens de verslagen der vliegers op Zee- brugge zijn geworpen Het later verschenen en in de Nederlandsche pers gepubliceerde communiqué vermeldde, dat Engelsche vliegers in den bedoelden nacht 15 bom nen afwierpen, welke dichtbij schepen te Zeebrugge in 't water vielen. Zoo dit nog noodig is, bewijst dit feit eveneens, dat geen Engelsche vliegers bommen op Zierikzee kun nen geworpen hebben, waar naar het schijnt zes bommen werden neergeworpen en le vert tevens het bewijs, dat de Engelsche vlie gers inderdaad hunnen bommen lieten vallen op Zeebrugge, zooals zij gerapporteerd hebben. Geen van beide Engelschen vlietuigen voerde zoeklichten, lichtpijlen of andere toestellen om den grond te verlichten. De machine die bommen wierp op Zierikzee heeft naar ver meld wordt, met zoeklichten gewerkt. Wat betreft de merken op de stukken der bommen, welke de Nederlandsche autoriteiten te Zierikzee hebben gevonden, enkelen hieis- van kunnen herkend worden als waarschijnlijk te zijn Engelsche of nabootsingen van Engel sche merken. De overigen konden niet her kend worden en gelijken hoegenaamd niet op eenig bekend Engelsch merk. De Engelsche regeering heeft de Nederlandsche regeering hiervan mededeelingen gedaan en haar tevens onmiddellijk nadat de luchtaanval op Zierikzee door den Nederlandschen gezant te Londen ter kenr.isse van de Engelsche re- gearing was gebracht, dat zoo het vastgesteld mocht worden, dat de vliegmachine die den aanval uitvoerde eene Engelsche was, de En gelsche regeering de Nederleudsche onmidde- hiervan in kennis z.ou stellen en volledig vol doenig geven zou. Het is opmerkenswaardig. lo. dat in den nacht van 3 Mei Engelsche vliegers die bij de Belgische kust opereerden, bericht hebben, dat ze eene vliegmachine, ver moedelijk eene vijandelijke, hebben gezien dicht bij La Panne, welke machine een sterk licht meevoer 2o. dat de »Strassburger Post* in Novem- vember van het vorige jaar eene valsche ver klaring bevatte, dat Engelsche vliegers bom- me zouden geworpen hebben op Rheinfelden, dus op Zwitsersch terrein. Bjj die gelegenheid werd beweerd, dat de bommen van Engelsch fabrikaat waren. Er was toen echter geen schade aangericht en er werden geen herkenbare stukken van bommen opgeraapt zoodat het doel der Duit sche regeering, die blijkbaar beoogde Enge land en Zwitserland tegen elkander ,in het harnas te jagen mislukt. Kort vóór die ge beurtenis hadden de Duitschers eene Engel sche machine, welke bommen bij zich had, genomen 3o. herhaaldelijk hebben gedurende vele maanden Duitsche vliegers boven Nederlandsch gebied gemanoeuvreerd ondanks de krachtige protesten der Nederlandsche regeering, en minstens bij ééne gelegenheid voorwerpen la ten vallen op Nederlandsch grondgebied; 4o. dat de bewapende macht der Duitsche regeering weinig of geen eerbied heeft be toond voor het leven of den eigendom van neutralen, zooals afdoende bewezen wordt door de moedwillige torpedeering van neutrale sche pen van alle nationaliteiten en den mooïd op ongewapende neutrale onderdanen. Het is een heerlijke dag geworden, de dag, dat het echtpaar Kajjser zijn diamanten brui loft vierde. Dit oude en eerwaardige echtpaar met zijne talrijke familie is gekend en geacht op Drie wegen en ver daar buiten. Geen yvonder, dat de buurtbewoners zich hadden opgemaakt, om den 14en Mei 1917 tot een onvergetelijken dag te maken voor het jubileerend echtpaar en de familie en tevens voor allen, die het bijwoonden. Er was eene commissie gevormd, waarvan de heer A. de Brujjne e£re-voorzitter was. Verder bestond deze commissie uit de heeren G. van Driel, Voorzitter, W. van Tatenhove, Secretaris, A. den Hulster, Penningmeester, M. Romeijhsen, A. de Klerk, M. Drabbe en F. Dieleman. 's Morgens prijkte reeds vroeg een fraaie eerepoort voor de woning. Vroegtijdig kwam ook de feestcommissie hare gelukwenschen aanbieden, waarbjj tevens het geschenk werd aangeboden, een paar flinke fauteuils, waarin de oudjes een gemakkelijk rustplaatsje zullen vinden. Een album met de namen der medewerkers zal later worden overhandigd. Daarna stond het den geheelen dag niet meer stil. Onophoudelijk stroomden buurtge- nooten en bekenden toe, om hunne geluk wenschen aan te bieden. Door de feestcommissie en de jubilarissen werd een rijtoer gemaakt, waarbij een bezoek werd gebracht aan eene weduwe, den vorigen dag 80 jaar geworden. Des namiddags zongen de schoolkinderen van Driewegen onder leiding hunner onder wijzers het echtpaar eenige toepasselijke lie deren toe. Daarna werden dezen in de schoollokalen getracteerd. 's Avonds kwamen in Ter Neuzen een aantal jongelingen en meisjes op versierde fietsen om het muziekgezelschap »De Vereenigde Werklieden* af te halen. Dit vertrok om 8 uur van de Axelsche brug tt ^oet naar Driewegen van voren en achter omstuwd door eene groote menigte. Het moet een merkwaardig gezicht geweest zijn van Baandijk of Koedijk af, die menschen- massa daar te zien voortbewegen. Bjj het z.g. Donkerstraatje verwelkomde de heer G. van Driel aan het hoofd der feest commissie bestuur en leden van het muziek korps. Daarna werd voortgeschreden tot voor de woning van Kaijser. Kajjser en zijne vrouw, ondanks hun hoogen leeftijd zeer flink, omringd door familie, na men met zichtbaar genoegen de muzikale ovatie in ontvangst. Nadat de muziek zich had doen hooren, nam de voorzitter van het gezelschap, de heer Harte-het woord, om met eene herinnering aan 10 jaar geleden zijne hartelijkste sym pathie uit te spreken met dit jubileum. Met belangstelling zag men de schoenen, die de vrouw aanhad. Het waren die, waar mede ze 60 jaren geleden in het huwelijks bootje stapte en die ze trouw in eere blijft houden. Het Bestuur begaf zich in'de woning, waar de oudste zoon, L. [Kaijser namens de kin deren zjjn dank vertolkte aan ouders, feest commissie, schoolkinderen, wielrjjders, muziek vereniging en allen, die verder tot opluiste ring hadden bjjgedragen. Nog eenige opwekkende muziek, waarbjj Kajjser (die zelf vroeger in Axel 17 jaren werkend lid was) weer tegenwoordig was, eene rondedans der jongeren en het ging naar de twee herbergen om zich wat te verfrisschen. Daarna werd nog een nummer gespeeld voor de nu met lampions verlichte woning. Thans was de tjjd voor vertrek aangebroken. De feestcommissie geleidde het muziekgezel schap tot het Donkerstraatje, waar de eere voorzitter, de heer A. de Fejjter met eenige harteljjke woorden dank zegde voor de be toonde medewerking. Hiermede was de dag ver ten einde. Zon der twjjfel zal ieder met genoegen aan de doorleefde stonden terugdenken. Zeker ook het jubileerende echtpaar, dat zich zeer gevoelig toonde voor de belangstel ling, hun op dezen zeldzamen dag ten deel gevallen. Met ingang van 16 Mei 1917 is op de adreskaarten, behoorende bjj postpakketten, bestemd voor het binnenland, soort en hoe veelheid der in de pakketten gesloten goederen, door den afzender te vermelden, Bjj voorkeur zjjn die opgaven te stellen in de ruimte onder het opschrift Stempelafdrukken. Tot gezworene van het waterschap Loven- en Willemskerks is benoemd te heer F. de Visser te Hoek. Zaterdagnamiddag geraakte te Zaamslag een paard onder de aldaar passeerende tram, doordat het dier schichtig werd en achteruit sprong. Een der aehterpooten werd daardoor afgereden, zoodat het onmiddellijk moest wor den afgemaakt. Men meldt, uit Walsoorden Van een dam of stoombreker hier in de Schelde schoof Vrjjdag onverwachts een deel de diepte in. Hoogst zelden gebeurt zoo iets, zoodat men mag besluiten, dat ter plaatse zeer veel werking in het water is. Om geen gevaar te loopen van schade aan den djjk te krjjgen, zal spoedig tot herstel worden overgegaan. Bjj het visiteeren van het sleepschip >Wilhelm Gertrud* te Hansweert vonden de ambtenaren een partij vet en zeep en twee stukken spek verborgen, om naar Antwerpen uit te smokkelen. De knecht van dit schip was Je schuldige en is naar Middelburg ge transporteerd. Voor het acte-examen zjjn Zaterdag te Middelburg geslaagd de heeren P. A. Borren- bergs, Oostburg; E. A. Versavel, IJzendjjke; H. T. de Smet, Oostburg. In de Maandag gehouden openbare ver gadering van den Raad van IJzendijke waren alle leden aanwezig. 1 vacature. Tot lid der waterleidingcommissie benoemde de raad den heer De Jaeger. Tot Ld van de schattings commissie voor de inkomstenbelasting werd aangewezen de heer Neeteson, burgemeester. liet kohier van de hondenbelasting werd vastgesteld |op U0 aanslagen tot een bedrag van f285. Het aantal aanslagen werd te ge ring geacht voor deze gemeente. Men wilde daarop een nauwlettend toezicht zien uitge oefend. Omtrent duurtetoeslag aan onderwijzend personeel en gemeente-ambtenaren werd be paald tot 1 Jan. 1918 dezelfde toeslag van f50 en 10°/o voor de kleinere inkomens. V an dezen toeslag werden de onderwjjzers uitgesloten omdat die een rijksduurtetoeslag krjjgen. Op het salaris-adres van de afdeeling Oost burg van den Bond van Ned. Ond. werd af wijzend beschikt. De heer Hendrikse meende, dat de salarissen der onderwjjzers pas het vorige jaar waren herzien. De heer Theri gaf dat toe, achtte de verhooging van zegge f 25 veel te gering. Tegen de bewering van den heer Hendrikse, dat het salaris daar wel aan de spits staat, stelde de heer Theri het feit, dat men bjj vacatures telkens herhaalde op roeping moest doen Geen bewijs dus van groote verlokking tot sollicitatie. De „Zeeland". De mailboot »Zeeland«, die Zaterdagmorgen van Vlissingen vertrok, had eerst Zaterdagavond te 6 uur in Southwold al de 124 passagiers aan boord en kon dus dien avond niet meer terugkeeren. Zondags raag de boot niet varen, dus vertrok zjj eerst Maandagmorgen te half- vijf uit Engeland. Boven Westkapelle geraakte de boot in een dikken mist, waardoor zjj, hoewel aanvanke lijk reeds te half elf verwacht, eerst te twee uur aan de ponton te Vlissingen meerde. Het grootste deel der passagiers waren zee lieden, o.a. de geheele bemanning van de »Gaasterland« en de »Eemland«, die tegelijk met 5 andere schepen zjjn getorpedeerd. De mannen waren blijde hier te zijn, vooral om dat het voedsel in Engeland hen niet best smaakte. Er waren er bij die in geen twee maanden aardappelen hadden gegeten, ook suiker en groenten zjjn volgens hen in Enge land zeer schaarsch. Alle passagiers moesten hier wachten tot 4.50. Het is nog niet bekend wanneer de »Zeeland« weer zal vertrekken. Door de arrondiss.-rechtbank te Mid delburg zjjn Vrjjdag vrijgesproken H. B. P. 18 j veekoopman, Clinge, en P. A. V., 18 j werkman, St. Jansteen, beiden gedetineerd te- Middelburg, beklaagd van mishandeling ambtenaarA. 49 j., en A. O 42 j., commissionairs, en P. D., 52 j., laudbouwer, allen Zaamslag, en J. A., 53 j., koopman, Hoek, allen beklaagd van overtreding der dia tri butie wet. Bruiloft niet riroevigeu afloop. Ten huize vaü een fabrieksarbeider te Njj- verdal werd Zaterdagavond een bruilofspartjj gevierd. De feestvreugde werd onophoudeljjk gestoord door jongelui, die om de woning zwierven, kabaal maakten en het dak met steenen bombardeerden. De vader van de bruid trad naar buiten en vermaande de levenmakers hun baldadigheid te staken, doch aan het ver zoek werd niet voldaan en zoodra was de deur niet gesloten of er volgde een herhaling, zoo mogelijk nog versterkt. Dat maakte ten slotte den vader der bruid opgewonden. Hjj ging nog eens naar buiten, maar zjjn waarschuwende stem klonk nu niet. Hjj greep een spade en wierp die tusschen de rustverstorende jongens met het ongelukkig gevolg, dat het scherpe voorwerp den 35-jari gen Bolink in het been trof en een slagader doorsneed. Bolink stortte hevig bloedend ne der. Zjjn kameraden kwamen hem aanstonds te hulp eu bonden met een touw de doorge sneden ader af, waarop geneeskundige hulp werd ingeroepen Toen de geneesheer verscheen leefde de onlukkige nog, maar geneeskundige bijstaDd mocht niet meer baten na eenige oogeDblikken stierf Bolink teD gevolge van hevig bloedverlies. Het ijjk is naar het ziekenhuis te Almelo gezonden, om daar gerechtèljjk geschouwd te worden. Men deelt nog mede, dat Bolink on schuldig was aan het bureugerucht. De dader is gearresteerd. Diefstal. Zaterdag kwam de advocaat mr. ft. te Delft tot ontdekkieg, dat iemand, die even alleen

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1917 | | pagina 2