"wnnêmIand. Van het Westelijk oorlogstooneel. Yan het Oostelijk oorlogstooneel. Yan liet Rnssisch-Turksche oorlogstooneel. Op Zee UIT ONZE OMGEVING. Officieele communique's. De voedselvoorziening* Ongeregeldheden te Petrograd. Engelschen Russen in Perzië. Een duikboot in den grond geboord. Ter bestrijding van het duikbootgevaar. Mr. Troelstra naar Petrograd. des Dames weer vooruitkwamen. De terrein winst blijft echter gering, want voet voor voet betwisten de Duitschers hun tegenstanders elke strook grond. Van Engelsche zijde wijzen dan ook de oorlogcorrespondenten er op, dat men het belang van de thans aan den gang zijnde operatien niet moet afmeten naar het gewonnen terrein, maar dat men dit belang vooral moet zoeken in de zwaren verliezen die den vijand worden toegebracht, verliezen welke hem uitputten en zijn weerstandskrach ten slotte moetefi doen ineenstorten. Dat ech ter ook aan eigen kant de verliezen zwaar zijn, wordt hierbij wel eeuigzins uit het oog ver loren. Maar van hunne zijde laten de Duit- schers niet na hierop te wijzen. In dit be langwekkende geschil, wie nu eigenlijk de grootste verliezen lijdt en dus het eerste aan de uitputting toe zal zijn, zullen we natuur lijk geen partij kiezen. Wat vast staat is ech ter, dat het moreele succes behoort aan hem, die vooruitgaat en ondanks den heldenmoed der Duitsche troepen, die een doorbraak van hunne liniën tot dusver wisten te voorkomen, is dit succes aan de zijde van de Britsch- Fransche bondgenooten, die in elk succesje, dat hun offensieven geest prikkelt, een aan sporing vinden tot nieuwe krachtsinspanning. Maar ondanks dit, de Duitsche weerstands kracht is nog lang niet gebroken in het te genwoordige tempo zullen nog maanden en maanden van bloedigen strijd noodig zjjn, om een beslissing te verkrijgen. PARIJS, 5 Mei. (Reuter.) In de streek ten N.O. van Soissons en aan den Chemin des Dames hebben de Fransche troepen, niettegen staande den wanhopige tegestand der Duitschers, die roekeloos zeer groote contingenten in het vuur brachten, een zeer schitterend succes be haald. Ten Z.O. van Vauxaillon deden zij een aanval op het saillant van de Hindenburg-linie namen Duitsche stellingen op een front van zes K.M. aan de ljjn Moisy-boeveLafifaux.- molen en ten O. van den molen, waar zjj li nies veroverden tot in de onmiddeljjke nabjj- beid van den weg SoissonsLaon en verder tot ten noorden van Nantevill, Lafosse en Saney. De vjjand leed bijzonder hevige verliezen by de tegenaanvallen, die hij herhaaldelijk in de ge- heele streek deed en die afgeslagen werden door het Fransche artillerie- en mitrailleur vuur. In de streek van deu Chemin des Dames veroverde de F.ansche infaterie, niettegenstaande den tegenstand en de tegenaanvallen vari den vjjind, het geheele plateau van een punt af ten oosten van Cerny eu-Laonnois tot ten O. van Craonne. De Franschen bereikten de rotsachtige hoog ten, die het dal van de Ailette en het Vauc- lerc-bosch beheerscben. Het aantal gevangenen, dat heden gemaakt werd, is thans reeds gestegen tot boven 4300, terwijl gisteren ook 1000 man gevangen wer den genomen. LONDEN, 7 Mei. (Reuter.) Officieel Uit de ingekomen rapporten blijkt, dat d« vjjan- lijke aanvallen op onze troepen in de Hinden burglinie ten oosten van Bullecourt bijzonder hevig waren. Aanzienlijke vijandeljjke strijd krachten werden op dit punt in den strijd geworpen zij werden echter telkens na een geducht handgemeen met zware verliezen terug geworpen. De vijand deed vroeg in den morgen twee krachtige tegenaanvallen om te pogen een deel van zijn frontlinie ten zu den van de Souchez-rivier te heroveren, door ons 's nachts genomen. Bjj werd echter beide keeren volkomen afgeslagen. Een vjjaodelijke afdeeling trachtte heden een onzer posten ten zuiden van Ache- ville te naderen doch te vergeefs. Een andere afdeeling, die er in slaagde onze loopgraven ten westen van Hulluck 's nachts binnen te dringen, werd met verliezen eruit geworpen aan onze zjjde vielen geen dooden. Vannacht deden wij een succesvolle raid ten zuidoosten van Loos. Overdag krachtige wederzijdsche artillerie actie ten noorden van Scarpe. Gisteren we d een gevecht geleverd tusschen zes Britsche vliegers en vijttien tot twintig Duitsche machinesdoor aanvallen van ver schillende kanten slaagde de vijand erin onze formatie te verbreken, maar onze vliegers bleven elkaar steunen en drongen een Duitsche machine tot dalen juist binnen onze linies. Twee andere Duitsche machines vielen te pletter achter de vjjandeljjke stellingen. Verder werden nog twee Duitsche machines tot dalen gedwon gen zonder dat kon worden waargenomen, wat er van terecht is gekomen. Alle Engelsche machines keerden behouden terug. In het geheel werden gisteren vier Duitsche machines neergeschoten, vijf andere weer tot dalen gedwongen zonder dat verder iets van hun lot bekend is; twee machines werden neergeschoten door afweergeschut. Twee Eu- gelsche machines worden vermist. PARIJS, 7 Mei. (Reute,\') Officieel. Ten noordoosten van Soissons zetten wij gisteren onze successen voortwij breidden de terrein winst uit door in plaatselijke operaties ver schillende belangrjjke sterke punten te nemen ten noorden van den L iff luxmolen en te- noorden van Bave-en Laonnais. Verwoede we derzydsche artillerie-beschieting in de geheele streek van den Cbemin-des-Dames, waar de Duitschers weer een krachtigen tegenaanval deden op onze stellingen van de Froidemon> hoeve, op bet Vauclerc-plateau eu in den Craonnese'toroveral handhaafden wij onze terrein wisten en sloegen den vjjand met zware verliezen af. Bij een dezer aanvallen kwam een Duitsch bataljon in ons vuur en trok in wanorde terug met achterlating van een groot deel van zijn effectief. Tot dusverre zijn 6100 krjjgsgevaogenen gesteld een legerkorps maakte 1800 gevangenen en bezette over een front van vier KM. bjjoa de geheele Sieg- friedlioie. LONDEN, 7 Mei. De Daily Mail" ver neemt uit New York, dat onder de maatreger len, welke genomen worden om te voorkomen dat voedingsmiddelen Duitschland bereiken, er een is, die bestemd is om krachtigen invloed te oefenen op de houding der nputralerr. In de naaste toekomst zal aan de Scandina vische landen en Nederland waarscbijlijk wor den medegedeeld, dat ze in hun eigen sche pen de voorraden moeten vervoeren, die ze uit Amerika krijgen. Deze voorraden zijn al leen te verkrijgen op voorwaarde, dat de lan den, door welke ze vervoerd worden, geen voedsel uitvoeren naar Duitschland. De laatste opgaaf van het departement van handel toont aan, dat Denemarken in Februari invoerde 1.074.000; Nederland 1.040.000 bus hels maïs, terwijl Groot-Britannië, met een oneindig grooter bevolking, slechts 3 139 000 bushels invoerde. Nederland voerde in Fe'bru- ari 1 600.000 boshels tarwe in, terwijl Fran krijk slechts 960.000 bushels invoerde. Er wordt op gewezen, dat, andere overwegingen daargelaten Nederland in de toekomst Diet kan verwachten zijn schepen veilig thuis te kunJ nen houden, terwijl de schepen van andere volkeren de beno' digde voorradm voedsel aan brengen. PETROGRAD, 5 Mei. (Reuter) Gister avond kwam het op de Newsky Prospect weder tot eene botsing tusschen soldaten en aanhan gers van Lenin. Ongeveer 3000 van deze laatsten vormden een stoetomstreeks 800 van hen waren met geweren en- sabels gewapend. In den stoet droeg men banieren mede met het opschrift: »Weg met de regeering! Weg met den oorlog Een troep soldaten wilde den stoet ontbinden, waarop eenige werklieden vuurden. Een later bericht meldt De crisis, welke gisteren en eergisteren te Petrograd dreigde, is thans gelukkig bezworen. De intransigente groepen van de uiterste lin kerarbeiderspartij verontrustten zich over de laatste nota van den minister van buitenland- sche zaken Miljoekof aan de geallieerde re geeringen en zagen er een gedeeltelijke afwij zing in van de beginselen, neergelegd in de regeeringsverklaring over de oorlogsdoeleinden van 27 Maart. Een aantal hunner liep in de straten te hoop met opschriften »Wantrouwt de regeering», zonder eeD bespreking en de beslissing van hun vertegenwoordigend lichaam af te wachten. Hoewel zij hoogstens een 3000 mannen en vrouwen waren, slaagden zij toch erin groote beroering te wekken onder de be volking, want zij hadden niet geaarzeld zich van geweren te voorzien om meer indruk te maken. Deze manier van optreden is ontoe laatbaar onder het nieuwe regime, terwijl niemand hen bedreigde en iedereen zich vrij in het openbaar mag uiten, en verscherpte dan ook het verzet van de overgroote meer derheid der bevolking, die tegenover deze be tooging een machtige manifestatie hield vóór de regeering Er werden helaas ongeveer tien burgers, soldaten en vrouwen gewond door geweerschoten. Dit optreden verhaastte echter slechts een krachtige oplossing van de crisis de soldaten ontwapenden overal de 'oetoogers, terwijl de Raad van arbeiders en soldaten be sloot de besprekingen te bekorten en een for mule van overeenstemming met de Voorloo- pige Regeering te vinden. Bij een resolutie werd volledige voldoening uitgesproken met de verklaringen van de regeering over de be- teekenis van de nota werd met nadruk ge protesteerd tegen een aftreden van de regee ring werd afkeuring uitgesproken over de desorganiseerende actie van de bewapende be- toogers, waarbij beloofd werd, dat de schul- d'gen verantwoordelijk zoudeD worden gesteld, terwjjl den arbeiders gedurende twee dagen alle betoogingen en verzamelingen op de open bare straat werden verboden. De regeering van haar kant heeft een officieele nota uitge geven als verklaring van de nota van 19 April. Een en ander heeft de rust in de hoofdstad volkomen hersteld, terwijl tevens het gezag van de Voorloopige Regeering is bevestigd, die gesteund wordt zoowel door de krachtige arbeidersorganisatie, vertegenwoordigd in den Raad, als door de overgroote meerderheid van de bevolking. De stad heeft haar gewone aanzien herkregen. Edmund Candler, oorlogscorrespondent van de vTimest, beschrijft de ontmoeting der En gelsche en Russische troepen in Perzië »Tegen den middag ontmoetten wij de Russen te Kizil Robat. De officier die onze kolonne commandeerde zag de blauw-en-witte vlag, riep de Indische lanciers op, die een breed gelid vormden, groetten en zwenkten en de Russen naar het kamp geleidde. Onze bondgenooten hadden een moeilijke taak achter den rug. Zij waren door een onherberg zaam oord, over besneeuwde bergpassen en eeu wige ijsvelden getrokken in brandende hitte der ravijnen afgedaald, steeds de Turk nauw op de hielen zittend. Een paar dagen nadat het bericht van de bezetting van Koet-el-Amara was gekomen, trokken de Turken terug uit de Assadabad-pas, 15 mjjlen ten N.W, van Harna- dan, steeds achterhoede gevechten leverende tot zij de Russen hadden opgehouden aan de Kara- Soe, waar zjj de brug over de rivier vernield hadden. De Russen veroverden Kermanshah op den zelfden dag dat wi] Bagdad binnentrokken. Van Kermanshah werd de achtervolging zonder tusscheDpoos voortgezet ti t bij SerinBl-Kerind, waar de Turken zich op sterke, vooraf gereed gemaakte stellingen terugtrokken. Tien dagen laog had hier een achterhoede-gevecht plaats. De geheele weg van Hamadan af liep tus schen met sneeuw bedekte hoogten door, zoodat een omtrekkende beweging niet mogelijk was eu de Turksche achterhoede niet in de flank kon worden aangevallen maar toch leed deze onder den meedoogenloozeti d>uk der Russen door het artillerievuur, ziekten en uitputting. De geheele weg was bezaaid met kadavers van muildieren, paai deu, kameelen, ezels en buffels. De Tutksche gelederen werden gedund door typhus en de infanterie leed aan gewonde voet< n, want hunne dunne Hamadan-schoenen houden het slechts enkele dogen uit eD de meesteu van hen gingen barrevoets. De dorpen waren vol deserteurs. Het land tusschen Kermanshah eu Knanikin is een onbewoonde woesteny. In tien maanden tijds zijn zeven legers er overheen getrokken. Dorpen zijn verlaten, eu zelfs in de minst uitgeputte districten zijn geen levensmiddelen meer te krijgen. De beide legers moesten dus voeding trachten te vinden in een streek, waar nauwelijks eeue brigade voldoende zou hebben. Vele Turken vielen uitgeput neder en in elk dorp ziet men ve. sehe graven op de kerkhoven. Te Kermanshah alleen werden er bijna tweeduizend geteld. De paarden der Kozakken werden ge voed met droge bladeren en struikgewas. Er was geen giaan te vinden de de manschap- kregen nog slechts twee schappaties per dag. By den lunch dronken wij op ds gezondheid van het Russische leger. Een motor-convooi voerde gedroogd vleesch, beschuiten, jam en da dels voor het Kozakken-eskader. De Kozakken, een hard verweerd, vroolijk volkje, verbroedei- deo zich spoedig met onze soldaten. Zy i ij de n met korte stijgbeugels, de teenen naar beneden en de hielen naar boren, voorovergeleund zoo dat zij hun gewicht op de stjjgbeugels over brengen. Zij dragen hooge laarzen met kappen van schapenvacht. Behalve met geweren zijn zy ook met messen en kromme Kaukasische skimitars gewapend. Zy kwamen stapvoets aanrijden op hunne kleine paardjes die meestal minder dan 14 handen hoog, zwaar beladen waren en er zeer mager en uit geteerd uitzagen. Zij waren de Perzische grens overgetrokken bjj Kasri-i-Sjirin en hadden den afgeloopen nacht gebivakkeerd op 10 mijlen ten N.O. vair Kizil Robat. Hunne verliezen zijn gedurende de geheele reis van Hamadan af niet zwaar geweest*. Wij vinden in de >Daily Telegraph* een uitvoerig relaas over de wijze, waarop het Amerikaansche stoomschip »Mongolia« op 19 April j.L een duikboot in den grood hooide. (Destyds is abusievelijk medegedeeld, dat de »MoDgoli« tot zinken was gebracht). De kapitein van de Mongolia*, Erneiy Rica, vertelde aan den verslaggever, dat hy en da marineofficier, Bruce Ware, die het commando voerde over de kanonniers aar boord, zich op genoemden datum op de brug bevonden, toen een der wachten riep Daar. is een duikboot voor de boeg Inderdaad za^en wjj toen ook de periscoop, die zich zóó dicht bij ons schip bevond, dat de duikboot niet in staat was ons te torpe- deereo. Ik gat onmiddelljjk bevel het roer om te gooien en den steven naar de periscoop te wenden. Het voorste kanon werd in ge reedheid gebracht en geen 2 minuten later knalde het schot, dat den zeeroover voorgoed naar den kelder zond. Wij zagen de peroscoop verbrijzelen en een groote olievlek kwam op het water. Bovendien bleek uit het niet rico- chetleeren van het projectiel, dat het doel had getroffen. Een eige-aatdigheid van het geval is, dat de kanonniers hun stukken aan boord van de »Mongola« hadden gedoopt. Het voorste had den naam Theodore Roosevelt ontvangen, zoodat Teddy, niet alleen het eerste schot op den vjjand heeft gelost in den oorlog, doch ook een der oorlogswapenen van Duitschland heeft vernietigd door welks lücksichtslose aan wending het zich een ooilog met Amerika op den bals heeft gehaald. NEW-YORK, 7 Mei. (Reuters bijz. dienst.) De voorzitter van het bureax van advies be treffende de vloot deelde mede, dat het bureau plannen naar Washington heeft gezonden be treffende het bestrijden van het duikbooten gevaar. Hij voegde er bij, dat aan de kust van den Atlantiscben Oceaan tal van proeven werden genomen, die het bureau doen gelooven dat een goede oplossing gevouden kan worden. Htt Volk verneemt uit Stockholm, dat mr, P. J. Troelstra voornemens is, een tiendaagsche reis naar Petrograd te makeo, en dat hij met den Belgischen socialistlschen leider de Brouc- kère een bevredigende bijeenkomst heeft gehad. Het 25 jarig huwelijksfeest van den heer Harte, voorzitter van het muziekgezelschap »L)e vereenigde Werkliedeu* ging niet onop gemerkt voorbij. In den voormiddag ging het bestuur hem complimenteereu, waarbij de eere-voorzitter, de heer J. de Feijter, hem in welgekozen woorden de gevoelens der bestuursleden ver tolkte. Hierbij had de aanbieding van een mooi passend cadeau plaats 's Avonds bracht het muziek gezelschap eene sernade. Na het woord van den eere voorzitter bracht de heer C. de Smidt namens de werkende leden dank voor al wat de voor zitter in het belang der vereeniging gedurende 10 jaren gedaan had. Hierbij werd een oor konde aangeboden. Deze was met symbolische teekeningen versierd, voorstellende de inspi- rate der muziek en de oorspronkelijke oprich ters. Verder bevatte zij de namen van Directeur, bestuurleden en werkende leden. De fraaie oorkonde was vervaardigd door een werkend lid. Getroffen dankte de jubilaris voor de har telijke belanstelling hem en zijn gezin betoond. Daarna werd door de vereeniging een tocht door een gedeelte der stad gemaakt. De sernade en de muzikale wandeling wer den door eene groote menschenmenigte bijge woond. Het publiek genoot bjj het flinke spel der muzikanten. Een onvergetelijke dag voor allen, die dit bijwoonden. Wegens de tijdsomstandigheden was de varensman J. J. Heijgelaar alhier werkzaam aan de spiegelfabriek te 8as van Gent. Zaterdag was hij belast met het schilderen van de electrische kraan en daarbij had hij het ongeluk van een aanmerkelijke hoogte te vallen, aan de gevolgen waarvan hij is over leden. Hij was 64 jaar oud. De lijst van hoogstaangeslagenen in Zeeland is verschenen. Zij bevat in totaal 155 personen. Voor wat Zeeuwsch-Viaanderen be treft komen daarop de volgende personen voor M. G. A. Blankers, S. van Hoeve, J. J. Huijs- sen, J. A. van Rompu, J. P. Scheele en P. A. van de Velde, allen te Ter Neuzen. P. Buijze, P. Dieleman Wz., W. P. Diele- man, Ph. J. van Dixhoorn, H. de Fejjter, F. van Hoeve, Jan van Hoeve, A. de Ruyter, allen te Axel. F. C. O. M. Hombach, H. L. J. Martens, J. A. J. B. M. G. Zeijdlitz, G. Vogelvanger, F. J. L M. van Waesberghe, L. F. M. van Waesberghe, E. H. Wilking, R. 0. Wilking, allen te Hulst.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1917 | | pagina 2