Op Zee BINNENLAND. UIT 0UGE OMGEVIHG. Een vliegeraanval op Zeebrugge. Een episode ui< den bergoorlog. Socialistische Vredes conferentie. De gevangenschap van den Tsaar. De „Arbole" gezonken. Distributie van brandstof. Uit Oost-lndië. Nieuwe Nijverheid in Zeeuwsch>V laanderen. Vele van die inrichtingen zyn berekend op van man tegen man werd de vijand hier en daar tot over onze oude linie teruggeworpen, die tot aan Arleux weder geheel in onze handen is. Ten zuiden van de kom van de Scarpe woedde eveneens een verbitterd gevecht. In de in el kaar geschoten stellingen weerstonden onze dappere troepen meermalen den vijandelijken stormloop. Ook daar zijo alle aanvallen der Engelschen mislukt; Aan de vleugels werden de vjjandelijke aanvalscolonnes reeds door bet vernietigingsvuur gestuit. Da Engelschen leden wederom buitengewoon zware verliezen. De 28e April is een nieuwe eeredag voor onze infanterie, die door de andere wapeneo uitmuntend gesteund, tegen haar taak volkomen opgewassen bleek te zijn. By de andere legers aan het Westelijk front, ook aan de Aisne en in Champagne, is de toestand niet veranderd. Zondagnamiddag had er weer een aanval van vliegers op de haven te Zeebrugge plaats. De aeroplanen werden geweldig beschoten de aviateurs wierpen bommen. By den laatsten aanval, waarover een com muniqué van Beilijn spreekt, werden vijftien bommen geworpen. Deze vielen in 't water nabij marinevaartuigeo, maar jjeen enkele trof doel. Het wbter spoot bijwijlen 40 meter om hoog. Door den luchtdruk werden twee loodsen op den havenmuur beschadigd deze moesten onmiddelyk hersteld worden door burgelijke timmerlui uit Biankenberge. Een telegram meldt nog enkele bijzonder heden over den strijd van een vooruitgeschoven stelling op de top van de Lavaredo. De Italiaansche stelling bestond uit loop graven en ingegraven schuilplaatsen en lag op de Sextenstein Albo (2530 M. hoog) een steile bergtop waarheen men van de Italiaansche stellingen op de Sexlentein Bosso langs twee steile bergwegen kan komen. De nadering van de zijde der vijandelijke stellingen op den To- blinger Knoten is het gemakkelijkst. De Sextenstein AIto vormt voor de Oosten rijkers een uitstekende waarnemingspost, en tevens een hinderpaal voor alle mogelijke be wegingen in de omringende streek. Het is dus volmaakt begrijpelijk, dat de vijand in de eerste maand van dit jaar het plau beraamde, zich vau deze stelling meester te maken. Volgens de verhalen van krijgsgevangenen waren de toebereidselen zeer omvangrijk. Om streeks half Februari begonnen de Oostenrij kers een tunnel te graven in de dikke sneeuw laag. welke de berg bedekte. Deze tunnel begon in hun linies op de Toblinger Knoten en liep naar het centrum onzer stellingen. Om goed richting te houden, moesteu de arbeiders nauwkeurig op de afgesproken mi nuut gedurende enkele seconden dikke ijzer- draden uit de tunnel omhoog steken. Van den waarnemingspost op den Knoten nam men dan den stand van de ijzerdraden waar en gaf de goede richting aan. Ma ruim twee maanden arbeid was de tunnel 70 cM. breed en mans hoog, tot op slechts enkele meters van onze linie gevorderd. Ten einde de afdeeling welke de bestorming zou uitvoeren, in de gelegenheid te stellen de tunnel gemakkelijk te verlaten, had men ter rechterzijde van de tunnel acht gangen aange bracht, door dunne sneeuwmuurtjes gesloten, en voorzien van kleine laddertjes. Op 21 April, om 11 uur in den avond, na een korte, maar zeer hevige voorbereiding der artillerie, verbrak de Oostenrijksche stormco- lonne de acht scheidsmuren en wierp zich op onze wachtposten. Zij slaagden er in eenigen onzer mannen te dooden, maar de overige konden alarm maken en in de duisternis ont spon zich nu een woedende strijd met hand granaten en dolkmessen, gedurende welken het kleine Italiaansche garnizoen, ten deele in zijn 8chuilholen verrast, het onderspit delfde, vooral omdat behalve eenige officieren, de comman dant al dadelijk gedood werd. Onmiddellijk trachtte de vijand zich het be haalde voordeel ten nutte te maken, door in de Italiaansche stellingen van den Sextentein Basso af te dalen, maar een moorddadig mitrail leur- en geweervuur deed hem afdeinzen, waar op hij poogde, zich op den berg zelf te hand haven. Nog dienzelfden nacht organiseerde het Itali aansche opperbevel een tegenaanval. Omstreeks 6 uur in den morgen van 22 April opende de Italiaansche artillerie het vuur op den Sex tenstein Alto Dit zeer nauwkeurig vuur nood zaakte een deel der Oostenrijkers om zich in de schuilplaatsen te bergen en een ander deel om zich van den bovensten top van de stelling terug te trekken. Ondertusschen werd de vij and verrast door een omtrekkende beweging van twee Italiaansche detachementen, die, na ernstige terreinmoeilijkheden te boven zijn ge komen, langs de bovengenoemde steile toe gangswegen ten aanval naar boven waren ge klommen. Verrast door den bliksemsnellen overval, gaven de Oostenrijkers zich over, terwijl an deren haastig retireerden, onder dekking van een klein detachement, onder een officier. Deze achterhoede trachtte een hardnekkigen tegen stand aan den aanval der Italianen te bieden, maar nadat de aanvoerder gesneuveld was, gaf zij zich over. Zoo geraakte de stelling op den Sextenstein Aldo weder geheel en al in ons bezit. Naar Dagens Nyheter meldt is Zaterdag de eerste voorbereidende beraadslaging met het oog op de socialistische vredesconferentie in het Ryksdaggebouw te Stockholm gehouden. Be halve Troelstra, Albarda en van Kol, namen Stauning, Branting, Möller en Soderberg daar aan deel. Troelstra is tot voorzitter van het uitvoerend comité gekozen, maar Branting heeft de eerste zitting geleid. Verder is de Belgische socialist de Brouckère te Stockholm aangekomen. Binnen eenige dagen reist hij naar St. Petersburg door. In de vol- geude dagen worden Huysmans en van der Velde verwacht. Duitsche bladen vernemen uit Genève dat in het bestuur der Fransche socialisten dertien stemmen tegen elf vóór bet voorstel tot het zenden van partijgenooten naar de Stockholm- sche conferentie zijn uitgebracht. De nationale raad der Fransche socialisten zal nu iu laatsten aanleg beslissen. Het St. Petersburgsche tslegraafagentschap meldt Ingevolge stappen van afvaardigden van het tweede leger, die opsluiting van den vroeger6n tsaar in de Peter en Paulsvesting eischten en wegens pogingen van de omgeving van den tsaar om de hem bewakende soldaten voor zijn zaak te winnen, had de uitvoerende commissie uit de arbeiders besloten een onder zoek naar de bewaking van Nicolaas II in te stellen. Blykens nadere berichten zullen de uitkom sten van dit verzoek waarschijnlijk de over brenging van den vroegeren tsaar en zijn ge malin naar St. Petersburg tengevolge hebben. Naar de Frankf. Ztg. over Skandinavië ver neemt zyn de landgoederen Livadia en Messan- dra door den staat genaast. Er zullen herstel lingsoorden voor soldaten van gemaakt worden. De moeder van den tsaar, keizerin Maria Feodorowna, bevindt zich te Ai Todor in de Krim. Zjj heeft volle vrylieid van beweging. Nikolaas Nikolujewits is bezig met gedenk schriften. Te Hoek van Holland is binnengekomen het Nederlandsche stoomschip »Folminac met aan boord een stuurman en een matroos van de Deensche bark »Arbole«. De beide mannen werden in de Noodzee opgepikt van een on- derstboveu drijvende sloep. De rest van de bemanning van de >Arbole«, bestaande uit 12 koppen, is waarschijnlijk verdronken. Nader vernemen wij, dat de Deensche bark thuisbehoorde te Vossel en ten noorden van Doggersbank op weg van West-Hartepool naar Aachnus op 25 April opeen mijn isgeloopen. De eerste en tweede stuurman en een licht matroos wisten zich op een omgeslagen red dingsboot te redden. Na 24 uur in storm achtig weer te hebben rondgedreven werd de eerste stuurman krankzinnig en sprong in zee de twee anderen hielden het nog 48 uur vol werden toen opgevischt door het Nederlandseh stoomschip »Folmina«, en zwaar gekwetst meegenomen naar Hoek van Holland. De toe stand van den n.atroos was van dien aard, dat zijn ontscheping hier niet wenschelijk bleek, zoodat hij op de »Fo!mina« doorging naar Rotterdam. Ook de stuurman leed hevige pijnen. De Marineautoriteiten stelde een onderzoek in. Ter uitvoering van de circulaire van den mini ster van landbouw, nijverheid en handel' van 24 Maart iu zake distributie van brandstoffen voor huisbrand en klein-industiie, heeft de rjjkskolendistributie aan de brandstoffencom- misie regelen van distributie met distributie stelsel toegezonden. De rijkskolendistributie vestigt er de aan dacht op, dat, alvorens deze gegevens door haar zijn verwerkt, de rantsoenen niet kunnen worden vastgesteld. Inmiddels kan reeds thans worden medege deeld, dat het minimum-rantsoen, waarover een ieder, dus elke bewoner van een woning met één haardstede, van 1 Mei 1917 tot 1 April 1918 zal kunnen beschikken, zal be dragen 12 H.L. steenkolen (anthraciet, eier- brikketten of kaeholkolen). 1 H.L. steenkool staat gelijk met 11 /2 H.L. cokes of 200 stuks bruinkoolbriketten of 200 stuks turf. Voorts dient de distributie van het gas door de gasfabrikanten zoodanig te worden geregeld, dat eeD ieder, die op gas kan koken, dit ook gedurende de zomermaanden kan blijven doen. Voor woningen met 2 haardsteden en meer zullen bijslagen worden verstrekt echter met dien verstandp, dat deze bijslag voor elke haarstede geleidelijk minder dan 12 H.L. steenkolen zal bedragen, zoodat er in het al gemeen Diet op gerekend mag worden, rnag in het winterseizoen 1917/18 meer dan 2 ver trekken (de keuken inbegrepen) behoorlijk verward zullen kunnen worden. Voor openbare gebouwen, winkels, kantoren, hotels en dergelijke, nader in het distributie stelsel omscheven, zullen afzonderlijke rant- soeneh worden gesteld. Reuter heeft al gemeld, dat er drie deel nemers aan den opstand in,Palembang terecht gesteld zijn. De correspondent te Soerabaja se'mt d.d. 21 dezer de volgende bijzonderheden De terechtstellingen hadden plaats in tegen woordigheid van den assistent-resident Oudkerk Pool, den plaatselijken geneesheer van Palem- bang dr. G. J. Neeb en gevangenisbeambten om 7.10 des morgens Alle veroordeelen moes ten zich by het beklimmen van het schavot steunen. Een groot aantal inlandsche toeschou wers werd door plaatselijke politie op een afstand gehouden. Zeventig man infanterie en gewapende politie stonden gereed voor elke gebeurtelijkheid. Dd bevolking deukt dat de opstandelingen onkwetsbaar zijn voor geweer kogels en dat ze daarom opgehangen ziju. Er is bij de terechtstelling overigens niets bijzon ders voorgevallen. De terechtgestelden haddan deelgenomen aan den opstand in Rawas. Meer dan eens kon men in den laatsten tijd lezen van papieren ballons, die hier en daar iu ons land neerdaalden'; Maandagmiddag kreeg ook onze gemeente bezoek van deze luchtreizigers. Een kwam er terecht op het houtterrein van den heer Bril eu een viel in den oesterput. Het neerkomen van deze ballons veroorzaakte nog al wat belangstelling eu meer dan een keek er naar met schuwen blik, al zijn ze ook totaal gevaarloos. De jongste gebeurtenissen zijn de oorzaak, dat men met wantrouwen aanziet, wat van boven komt. Aan de Rijksnormaallessen te Axel zijn bevorderd van de derde naar de vierde klasse J. J. Kaan en C. P. Kolijn te Ter Neuzen, C. J. Overbeeke en M. Vinke te Ossenisse, A. J. M. Serrarens en P. A. de Smet te Stop peldijk, H. A. J. de Vries te Kloosterzande, F. M. Mangold te Axel, E. E. M. Waeiput te Zuiddorpe. Van de tweede naar de derde klasse: P. J. van der Bent en M. J. Vermeulen te Ter Neuzen, G. Lauret. te Overslag, E. F. Poppe te Graauw, F. G. Jansen Verplanke te Hengst dijk, M. L. Dankaart te Terhole, A. F. Rein- boud te Hulst, A. E. Vermandei te Sas van Gent. Van de eerste naar de tweede klasse J. M. van Mossevelde te Koewacht, C. P. 01 ijslager te Axel, J. A. van de Velde te .Ter Neuzen. Van de eerste afdeeling der voorbereidende klasss naar de tweede afdeeling P. J. Olij- slager le Axel. Dat de oorlog, die nu reeds meer dan dui zend dagen op vreeselijke wijze zijn scepter voert in geheel Europa, op allerlei gebied groote veranderingen teweeg brengt, is alom te bemerken. De voortbrengselen van de oorlogvoerende landen zijn voor de neutralen, alzoo ook voor Nederland, niet of bijna niet meer te ver krijgen. Oorlogstoestanden waren oorzaak, dat óf de fabrieken moesten worden gesloten, of de productie voor hun eigen gebruik meer dan noodig |was, zoodat ons land meer en meer op zichzelven- werd aangewezen. Ter wijl industrieën uit andere landen naar ons land werden overgebracht. Het gevolg daarvan is, dat in Nederland tal van fabrieken werden opgericht. Ook in Zeeuwsch-Vlaanderen heeft de oor- logssoestand zijn invloed laten gelden en ver schillende industrieën hebben zich daar ge vestigd. Het is bekend, dat tal van inrich tingen voor het bewerkeu van vlas zyn op gericht en opgericht worden, terwijl nog plan nen voor industrieën op ander gebied in wor ding zyn. oorlogstoestand en zullen na den oorlog ver dwijnen. Andere daarentegen zijn opgericht met het doel ook na den oorlog gevestigd te blijven. In een van die inrichtingen was het ons een dezer dagen vergund een kijkje te nemen. Het was de fabriek voor bewerking van vlas van de Naamlooze Vennootschap »Nederl. vlasindustrie CanisvlieU te Westdorpe. Deze fabriek bestaande uit flinke moderne gebouwen, met kantoren en directeurswoning ligt in een polder te Westdorpe in de nabij heid van Sas van Gent. Zij is naar de eischen des tijds ingericht met de nieuwste machines en voorzien van electrische licht- en kracht installatie. Rondgeleid door de ondernemende heeren werd ons van het bewerken van vlas een ver klaring gegeven. Van het braken, het zwin gelen, het kunstmatig rooten enz. enz. Alles deed zien, dat men hier te doen heeft met een inrichting, die met ernst en energie op touw is gezet. Men krijgt van het geheel zoo'n idee van degelijkheid en ondernemings lust, en dat het aan de laatste bij de onder nemende heeren niet ontbreekt, bleek ons uit de mededeeling, dat binnenkort aan deze fabriek zal verbonden worden een fabriek tot het drogen van groenten. Men was zoo wel willend ons de plannen en teekeningen van die groentedrogerij te laten zien en ons de werking daarvan te verklaren. Het bleek ons daaruit, dat in die inrichting een zeer groot belang voor den landbouwen den stand schuilt. Wij hebben in onze streek in den laatsten tijd gezien, dat onze landbou wers met den verbouw van kool, koolrapen, peeën, prei enz. in 't groot zyn begonnen. Nu is het natuurlijk van groot belang die producten zoo winstgevend mogelijk te kunnen verkoopen. Die gelegenheid wordt geboden als fabrieken tot het drogen en verwerken van die vruchten in de onmiddellijke nabijheid, waar deze worden geteeld, bestaan. Daardoor worden groote sommen voor transporten be spaard en kunnen de fabrieken in onze streek meer betalen voor deze producten dan fabrie ken op verren afstand gelegen. Dit groote belang wordt in andere streken meer en meer ingezien, met het gevolg dat betere prijzen werden gemaakt en de boeren zich aldaar ook meer op den verbouw van die groenten hebben toegelegd. Ook hier verwachten wij, dat de boeren zich op den zeer winstgevenden verbouw van die groenten zullen gaan toeleggen, vooral nu er een gelegenheid komt, om die producten ge makkelijk en met meer winst van de hand te doen. De fabriek waarvan hier sprake is, zal door de ondernemers zoodanig worden ingericht, dat gedurende een seizoen, wat gerekend wordt op op 200 werkdagen, een hoeveelheid van 1 200.000 K.G. groenten kunnen worden ver werkt, dat wil zeggen, gesneden, gedroogd en verpakt voor den handel. Een groote factor is voor deze fabriek, dat uit onderzoekingen is gebleken, dat het be- noodigde zuivere bronwater in voldoende mate kan worden verkregen. Zie daar een onderneming waar velen van kunnen profiteeren de boeren, de werklieden en wij hopen ook de ondernemers de heeren Nolson, De Meyer eu Van Rompu te Ter Neuzen, die zeer zeker bereid zullen worden gevonden aan belanghebbenden meerdere inlich tingen te geven. Zondagnamiddag geraakte op de Axelsche Sassing het 4-jarig zoontje van den werkman O. al spelende in het kanaal, met het onge lukkig gevolg, dat het knaapje levenloos werd opgehaald. Tot onderwijzer te St. Jansteen is be noemd de heer A. Pluijm te Westdorpe. Bij de Vrijdag te Sas van Gent gehou den stemming voor de veikiezir.g van 7 leden voor de nieuw opgerichte Kamer van Koop handel en Fabrieken, stemden 75 van de 87 kiezers. Gekozen werden de heeren P. A. Neeteson met 57, V. Verscbaffel met 54, A. G. Stubbé met 42 en Ch. Pauwels met 39 stemmen. Voor 3 zetels moet herstemming plaats heb ben tusschen dp heeren G. de Meijer met 30, F. Kieboom met 26, G. Stevens met 2t, M. Verhaak met 23, F. Wauters met 20 en D. van den Berg met 15 stemmen. Toegelaten tot de afdeeling A van den cursus der Ned. Heide-Mij de heeren A. L. van Dixhoorn te Hontenisse en B. Schelstraete te Sluiskil. In de Zondag te Oostburg gehouden vergadering van de vrijzinnige kiesvereeniging, werden de aftredende bestuursleden Verhage, Bleiker en Lucieer met algemeene stemmen herkozen. Met 98 tegen 19 stemmen werd het voorstel van het bestuur tot aansluiting by de Liberale Unie aangenomen. Tot can- didaat voor de Tweede Kamer werd gesteld de heer jhr. De Muralt.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1917 | | pagina 2