De Nederlandsche Briefsteller, r~ MT JACs DE KOK, UIT ONZE OMGEVING. Gemengde Berichten. Laatste Berichten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Burgerlij ken Stand. Advertentiën. Belgische Krijgsgevangenen in Duitschland. L. F. GEERLING. Prijs f 1.25. Moord. Inbraak met geweldplcging. Om in de gevangenis te konten. Duitsche geïnterneerden. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 25 April 4.46 5.6 Donderdag 26 5.25 5.46 Vrjjdag 27 6.7 6.30 Zaterdag 28 6.57 7.25 Zondag 29 7.57 8.33 Maandag 30 9.17 9.56 Dinsdag 1 Mei 10.35 11.11 TER NEUZEN. - In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad alhier was ingekomen een schrijven van den heer J. J. van Leeuwen, mede deelende, dat hij ontslag neemt als lid der Commissie van Toezicht op het lager en middelbaar onderwijs, wegens vertrek uit de gemeente. Onderzocht en in orde bevonden werden de geloofsbrieven van het pas gekozen raadslid de heer J. de Fejjter en tot toelating beslo ten. Aangehouden werd de behandeling van een ontwerpbesluit tot vaststelling van een bouw plan en in verband daarmede voorloopige goedkeuring en teekeningen tot onteigening van grond in het belang der volkshuisvesting. In geheime zitting wprd daarna behandeld het kohier van den Hoofdelijkeu Omslag, die werd vastgesteld tot een bedrag van ongeveer f 55000,met 20 opcenten. Op uitnoodiging van de vereeniging Ambachtsschool voor Ter Neuzen en omstre ken», deed Maandagavond de inspecteur voor het ambachtsonderwjjs, de heer De Groot, in een openbare vergadering eenige mededeelin- gen omtrent de wijze waarop men tot op richting eener ambachtsschool kan geraken en meer in het bijzonder hoe men het door de vereeniging beoogde doel zal kunnen be reiken. Tevoren had de spreker in een irr- teressante rede het ambachtsonderwijs in de verschillende tijden behandeld. Vooral 'voor de toekomst van ons land acht spreker de vorming van goede vaklieden een dringende eisch. Allerwege verrijzen thans industrieele ondernemingen, bestaande vergroo- ten zich, en na den oorlog is het te verwach ten, dat, uitgelokt door hoogt loonen, velen onzer ambachtslieden naar het buitenland zul len trekken, om te helpen opbouwen wat daar zoo gruwzaam verwoest is. Hij achtte het voor Ter Neuzen en omgeving een drin gende eisch, dat aldaar een school zou worden opgericht. De gemeente zelve telt zeker een aantal jongelieden die er gebruik van zullen maken, vooral als dit onderwijs in de eigen plaats kan worden gevolgd, het aantal dat voor het uitbreken van den oorlog de school te Hulst bezocht, staat daarvoor borg. Ook voor de om liggende gemeenten zal de school gemakke lijk liggen, vooral door de nieuwe tramver binding. Spreker waarschuwde echter voor de verkeerde meening, dat de ambachtsschool be kwame ambachtslieden aflevert. Dit kan men in een driejarige opleiding van jongelieden niet verwachten. Zij verlaten de school echter voldoende voorbereid, om zich verder in de praktjjk te bekwamen. De Burgemeester, de heer Huiziuga, dankte, als voorzitter der vereeniging, den heer De Groot, voor zijne voordracht, en beval de jonge vereeniging bij de verdere werkzaamheden ter bereiking van met voorgestelde doel, in zijne welwillendheid aan. -- Het achtjarig zoontje van den heer J. Witte, agent van politie alhier, geraakte Maan dagnamiddag omstreeks 5 uur al spelende in het kanaal bij de rolbrug aan de Westkolk- straat. Ongelukkig was niemand daarbij aan wezig dan een klein vriendje, die naar huis liep om het te vertellen. Kort daarop ging men aan 't zoeken en hoewel het knaapje spoedig gevonden was en geneeskundig hulp aanwezig was, konden de levensgeesten niet meer worden opgewekt, niettegenstaande men daarvoor zeer lang moeite heeft gedaan. Dat de Volksbibliotheek eiken Zaterdag zitting houdende in haaf lokaal in de Kan deelstraat, in een ware béhoefte voorziet, blijkt wel hieruit, dat er, in weerwil van de Chr. Volksbibliotheek en de Kath. Volksbibliotheek, in het afgeloopen seizoen, Oct. Mei, ongeveer een flOOOtal boeken uitgegeven zijn. Gaarne ontving hel Bestuur ter uitbreiding der bibliotheek van de gegoede ingezetenen nog meerder steun, hetzij in geld of in lectuur Zaterdag slaagde te Middelburg voorde akte lager onderwjjs o.m. mej. P. M. Risseeuw van Sluiskil. Men schrjjft uit Philippine: Wegens gebrek aan petroleum en ruwe olie dreigt er stagnatie tc zullen komen in het vis- scheisbedrjjf. Vele mosselvisschers, die met mo torschepen werken, krijgen gebrek aan de noodige olie. Men vreest, dat reeds over eenige weken enkele bedrijven zullen stopgezet wor den. Op verzoeken om in de noodige olie te voorzien heelt men bericht ontvangen dat aan die verzoeken Diet kan voldaan worden- douane-beambten te Hansweert heb ben op de sleepboot »Cor«, kapitein Nflels, een groote partij Bukvet (100 K G.) in beslag genomen, bestemd om naar Antwerpen te wor den uitgevoerd. De boot is aangehouden. De machinist is naar Middelburg overgebracht. De kapitein heeft zich aan een verhoor ont trokken door onverwacht per fiets te vluchten. Zondagnamiddag is even buiten de ge meente Oostburg op grondgebied van Schoon- dijke een Fransche geveehrsvliegmachine, be mand met den Canadeeschen officier Neller, gedaald. De vlieger moest wegens een motor defect een noodlanding doen. Daar het vlak bij de gemeente en Zondag was waren spoedig een aantal burgers en daarna militairen bij de machine aanwezig. Door de eerst aanwezige offi cier werd den vliegenier medegedeeld dat bij ge ïnterneerd werd; hierop wilde hij zich weer in de machine begeven doch dit werd hem belet. De machine was voorzien van een machine geweer en bevatte bovendien nog enkelebommen Zij is gemerkt 9376 A5. Boven de fJelgisehe kust was zij nog beschoten. Doordien er nood seinen gegeven werden werd er boven Oostburg niet op geschoten. Verblijf ontzegd. De commandant der stelling van de monden der Maas en der Schelde heeft het verblijf in zijn gezagsgebied ontzegd aan de volgende Belgen den 27-jarigen E. Michelet, den 22-jarigen A. Franssens, den 32-jarigen A. V., allen verblijf houdende te Nieuw Namen en den 37 jarigen H. Geeraert, wonende te Westdorpe en de volgende Nederlanders: den 24-jarigen A. Selis, den 27-jarigen J. Rotthier, den 28- jarigen J. Govaert, den 31-jarigen V. Kalle en den 28-jarigen P. Briquet, allen wonende te Westdorpe. Gelijk men zich hetinnert, werd te Groningen sinds den 21en September van Int vorige jaar vermist de 28-jarige mejuffrouw Jansen, die zich dien dag des namiddags te 3 uur per rjjwiel naar Paterswolde had begeven. Een houthakker heeft in een boschje, schuin tegen over het Familiehotel te Paterswolde, het lijk gevonden. Hij zag een gedeelte van een vrou wenlichaam, ontdaan van alle kleediDg en in verregaanden staat van ontbinding en deed aangifte bij de politie. De commissaris van politie en de inspecteur der recherche te Gro ningen, alsmede het parket, begaven zich der waarts en lieten het lijk opgraven. 'Blijkbaar had een hond het lijk te voorschijn gehaald, dat dientengevolge afschuwelijk verminkt was. Het gedeelte van het lijk, dat nog onder den grond lag, was slechts door eenige lichte onderkleeding gedekt. Aan de schoenen en kousen heeft de familie kum en vaststellen, dat dit het lijk was van de vermiste. In de nabij heid van het lijk lag een opgerolde blauwe weikmanskiel. De ontbrekende kleeding van het meisje heeft men nergens in de buurt kun nen vinden. Indertijd hebben twee kinderen uit dat boschje hulpgeschreeuw rneenen te hooren. Een onderzoek met politiehonden leidde toen tot geen resultaat. Vermoed wordt, dat men hier te doen heeft met een lustmoord. De justitie uit Assen onderzobkt dit raadsel- achiige geval verder. Mej. M. van der Grift, die te Hekecdorp alleen een hofstede bewoont, hoorde in den nacht van Dinsdag op Woensdag een verdacht geritsel in huis. ToeD zij voornemens was het bed te verlaten, stond er plotseling een ge maskerde kerel voor haar, gewapend mat revol ver en mes. Op zijn eiscb »je geld of je leven» wees zij hem een plaats aan, waar twee briefjes van f 2b verborgen waren, welke hij meenam en spoedig verdween. Direct ging zij het huis uit om haar broers, die op eenigen afstand wonen, te waarschuwen. Ook ging zjj naar den veldwachter en toen zij daar in de geopende deur stond, kwam de dader juist per rijwiel voorbij. De veldwachter, die nog niet geheel gekleed was, snelde hem achterna, doch aangezien de totboom geopend was, kon de dader ongehin derd doorrijden. Hij Joste op den veldwachter nog eenige schoten, gelukkig zonder hem te raken en verdweeD in de duisternis. De dader heeft door middel van een breek ijzer een deur of raam geforceerd en deed het aan de bewoonster voorkomen, alsof hij een geïnterneerde Belgische militair was. Een soldaat doodgeschoten. Te Almelo maakten Zaterdagavond, omstreeks half tien, drie landweersoldaten, die onder den invloed van sterkeu drank verkeerden, in de nabijheid van het St. Jozefsgebouw, waar zij ingekwartierd waren burgengeracht. Ze werden door twee agenten van politie, Smits en Schou- wink, aangemaaud zich rustig te houden, welke raad echter niet opgevolgd werd. Het drietal nam integendeel een uitdagende houding aan, waarom beide agenten besloten tot arrestatie over te gaan. Een der soldaten, Peters, haalde uit het St. Jozefsgebouw een geweer, waarmee de agent Schouwink gevoelige klappen opliep. Ten slotte namen de soldaten de vlucht, ach tervolgd door de beide agenten, die de arre statie niet wilden opgeven. De soldaten klom men de trap op, op den voet gevolgd door den agent Smits. Toen er gedreigd werd hem naar beneden te gooien en op hem te schieten, trof hij Peters, afkomstig uit Nijmegen en gehuwd, in de borst. De getroffene was oogeublikkel jjk dood. Door de politie werc^ dadeljjk een onderzoek ingesteld. 9 Een inbreker gevat. Te Leipzig werd dezer dagen een jong meisje, dat gestolen goed trachte te beleeoen, gevan gen genomen. Zij gaf op, het goed van baar minnaar, den Berljjnschen kunstschilder Kurt Petschauer gekregen te hebben. Deze is daarop ook geva^ en heeft bekend, meer dan 30 in braken te Berlijn te hebben gepleegd, vin zijn woning heeft men een ware stapelplaats van gestolen kostbaarheden ontdekt, prachtig oud goud-smeedwerk, edelsteenen, bont, dui zenden kostbare postzegels enz. Daar de beleening in Berlijn zelf te gevaar- ljjk was, reisde zijn minnares daarvoor naar andere groote steden. Vrijdag wierp een 62 jarige zwerver, van beroep stalknecht, te Nijmegen een spiegelruit van een winkel in met bedoeling om in de gevangenis te komen. Hij bad langen tijd vruchteloos getracht werk te krijgen en was nu geheel moedeloos. Hij werd aangehouden en Zaterdag voor den officier van justitie geleid, die zijn gevangen houding niet kon gelasten, omdat op het feit minder dan 4 jaar gevangenisstraf staat. Hij verliet dus het paleis van justitie en ging door de Arnhemsche straten dolen op het Land van de Markt haalde hij potseling een grooten steen te voorschijn en wierp daarmede een spiegel ruit van het magazijn Au bon Marché in. Óp- nieuw werd hij gearresteerd en voor den officier van justitie gebracht, die thans zijn overbren ging naar het huis van bewaring gelasten kon, zoodat aan den wensch van den zwerver is voldaan. De effectenhandelaar W. D. Co. aan de Groote Markt te Rotterdam heelt aangifte gedaan, dat uit een aangetsekenden briet van Breskens uit verleden week Vrjjdag aan zijn adres verzonden, tien biljetten van f 1000 zijn ontvreemd en vervangen door reepen courant papier. De bewuste enveloppe is bljjkbaar aan een der zijkanten opengemaakt en daarna weder dichtgeplakt. LONDEN, 23 April (Reuter.) Veldmaar schalk Haig bericht. Den geueelon dag hadden op de beide oevers van de Scarpe hev ge gevechten plaats. Wjj namen eenige belangrijke vijandelijke stellingen. De dag van heden werd gekenmerkt door tal- rjjke hevige tegenaanvallen van den vjjand, waarbij hij zeer zware verliezen leed. Wij namen het dorp Gavrelle en de aan het dorp grenzende verdedigswerken van den vijand in zuidelijke richting over een breedte van 21/, mijl, tot by het kerkhof van Roeux. Het aantal gevangenen dat wy beden maakten, is oog niet vastgesteld, maar is zeker ver boven de duizend. Wij maakten ook vorderingen ten Z.W. van Lens, in de nabijheid van de Souchezrivier. Gisteren was er veel luchtactie, die voor onze vliegers zeer gunstig verliep. Bjj luchtgevechten werden zes Duitsche machines neergeschoten, welke te pletter vielen, terwijl 15 buiren ons bereik moesten dalen. In een der luchtgevechten vielen twee onzer vliegmachines acht vijandelijke aan, van welke zij er twee neerschoten, terwijl een derde ach ter de Duitsche linie moest dalen. Eén Duitsche viiegmachiue werd door onze afweerkanonnen neergeschoten. Wy vernielden bovendien zeven waarnè- mingsballons. Vier onzer vliegmachines wor den vermist. i PVRIJS, 23 April. (Renter). (Communiqué). De vjjand deed hedenochtend verscheiden aan vallen op ons front iü Bilgië, maar werd door ons vuur teruggeslagen. Eenige vijandelijke afdaelingen drongen door in onze voorgeschoven loopgraven, maar werden er in een handge meen onmiddelijk weder uitgeworpen. Wjj maakteo gevangenen. Tusschen de Aisne en den Cbemin des Dames maakten wij vorderingen ten N. van Sancy. Zes vijandelijke aeroplanes werden den 22sten Apiil in luchtgevechten omlaag geschoten. Veertien Fransche aeroplanes' wierpen in den nacht van 22 op 23 April 1740 K.G. projec tielen op stations en bivakken in het Aisne-dal. Uit het interneeringskump te Wiericker- schans zijn weer 2 officieren ontvlucht en naar Duitschland uitggweken. Schriftelijk hadden zij zich door hun eerewoord verbonden, na verlof terug te komen. Door de verbreking van dat woord hebben zij het groote aantal van Duitsche geïnterneerden, die hun eere woord of belofte niet ?ijn nagekomen, weer vermeerderd. Het ^Ljn geen jonge officieren, doch 2 oudere le luitenants, de laatstelijk ge ïnterneerde duikboot-commandant von Montig- ny en Steedelberg. II II II 11 11 TER NEUZEN. Huwelijks aangiften. 17 April Franpofs Nicolaas Dieleman, 20 j., jm. en Aaitje Buflze 21 jjd. Huweljjks-voltrekkingen. 17 April Eiefer Arie Galle, 31 j., jm en HagdMena Sophia van de Velde, 19 j., jd 19 April August Diricki^aa jjm. en Maria Catharina Koch, 22 j., jd. Gpafavus Josephus De Clercq^SO j.,jm. en Amelia Maria Dierick, 21 j., jd. I^pfs Quelerij. 26 ijm. em-Teuntje Pieter- nella Bruggeman, 28 j., jd. Jacojrfls Pieter Pjjpelihk, 28 j., jd. en Jacomina MarisSMachielsen, 20 jjd. Geboorten. 17 April. MagöaWha Elisabeth, d, van Jan Marinus Andriessen en Magdalena de Feijter. De liefdadige personen van deze stad en den omtrek, die de ongelukkige Belgische Krijgsgevangenen willen ter hulp komen, wor den beleefd vezocht zich te wenden tot het Belgisch Comiteit, Noordstraat 29, Ter Neuzen, waar hun alle inlich tingen zullen verstrekt worden, en dat zich zal gelasten met verzenden van pakjes levens middelen. INHOUDENDE: Brieven en andere Opstellen over de meeste Onderwerpen, die in het gemeenschappelijk leven gemeenlijk voorkomen, met vooropgaande Bepalingen over de geschiktste wijze van Samenstelling en Inrichting der Brieven Betitelingen en Opschriften, benevens allerlei Koopmansbrieven. ALSMEDE Voorschriften bij Geboorte, Huwelijk en Over lijden Iets over Testamenten, Contracten van onderscheiden aardMinderjarigheid en Voogdjj Borgtochten, Volmachten, Geldlee- ningen, Hypotheken, Wissels en Quitantiën iets betrekkelijk de Nationale Militie Formu lieren tot het inrichten van Schrjjiboeken en Rekeningen Het voornaamste uit de Postwet. Eene Handleiding ten gebruike by de Wet op bet Recht van ZegelModellen van Tele grammen, Advertentien, Aanplak- en Stroo- biljetten. BENEVENS eene Lijst der meest voorkomende Verkortin gen, Namen der Maten en Gewichten met Verkorte Schrijfwijze en eene Tabellarische Herleiding van de Nederlandsche Munt en onderscheidene Vreemde Munten, en Inlichtin gen bij Opleidiug van Jongelieden voor eenige Rijks- (Militaire- en Burger-) Betrekkingen. Twaalfde veel vermeerderde druk herzien door SERVAAS DE KRUIN. Voorhanden bjj M. I)E JONGE. Ter Neuzen. „HANDKOFFERS". „REISKOFFERS". „REISTASSCIIEN". „JAPAN MAT SUITE-CASES

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1917 | | pagina 3