Beschaving tn manschclijKHeid Conferentie te Stockholm. Van het Westelijk oorlogstooneel. Op Zee UIT ONZE OMGEVING. DE OORLOG. De algemeene toestand. Officieee communiqué's. Uit het land van Luik< De staking te Berlijn. Stoomtrawler vergaan. Het torpedeeren der1 Belief-schepen. Een poging verijdeld? Maar wat die enkele personen beschikten, het is niet in goede aarde gevallen, aller minst bij de anti-rev. kiezers. Dat als medium bij die samenwerking, als proefkonijn een braaf en eenzaam burger her haaldelijk werd gebruikt, is te betreuren. Ougetwijfd was de candidaat de R.-K. een man, waarmee zij voor den dag mochten ko men, die persoonlijk wel gezien en geacht is. Door het groote stemmeuverschil is hij feitelijk een slachtoffer geworden van de on mogelijke coalitie. Als wij aan den val van dezen eerzamen burger denken vergelijken wij hem in stilte met Abrahams offer, met dit verschil, dat niet de oudtestamentische geschiedenis zich her haalt, maar dat deze het willoos offer was aan de coalitie gebracht door de volgelingen van onzen politieken Abraham. De socialisten houden eene internationale conferentie te Stockholm (de hoofdstad van Zweden) om voor den vrede te werken. De gebeurtenissen in Rusland waar de de mocratie thans sterk is, geven hun hiertoe aanleiding. Men ziet het vreemde verschijnsel, dat men in autocratische landen als Duitschland en Oostenrijk, waar de regeeringen anders slecht over socialisten te spreken zijn, nu alles doet, om hun doortocht gemakkelijk te maken. Duitschland zou gaarne een vrede met Rusland alleen sluiten. Het schijnt evenwel, dat het soc. congres niet in die richting zal werken, maar wel voor een vrede, die allen omvat. Dat de Duitsche regeering zich thans graag van de socialisten wil bedienen, bewijst dat de hoop op eene echte Duitsche overwinning al lang gedaald is. Graal Reventlow en andere Du'tsehe an- nexionisten zijn slecht te spreken over een vrede door de socialisten voorbereid. Zij blijven droomen van hunne veroverings plannen. Onze raeening blijft als steeds, dat zonder teruggave der bezette gebieden van geen vrede kan sprake zijn. Rusland heeft gezegd, dat het geene ver overingen wenscht. Duitschland is nog steeds in gebreke ge bleven om hetzelfde te zeggen. Of de conferentie te Stockholm iets zal uit werken Wij weten het niet. Wel hopen wij, dat Troelstra c. s. niet aan zuilen sturen op een vrede tot eiken prijs. Wij herinneren ons nog Troelstra's woorden, dat hi) voor het bereiken van den vrede zelfs een stukje van ons land zou over hebben. Daar nu zijn wjj vierkant tegen. Toch heeft het artikel in Het Volk over de conferentie te Stockholm ons wel wat gerust gesteld. Reeds eenige malen werd de bewering geuit, dat de Duitschers de lijken der gesneuvelden gebruikten om aan verschillende producten te komen. Hoewel deze oorlog reeds verschrikkelijke dingen van onmenscheljjkheid te zien gaf, vonden we het verhaalde toch te afschuwelijk om er geloof aan te hechten. Nog in Februari deelde een Amerikaansch consul, die uit Duitschland naar Zwitserland kwam, mede, dat de Duitschers uit Ijjken gly cerine trokken om daaruit nitro-glycerine te vervaardigen. Deze berichten winnen thans sterk aan ge loofwaardigheid, nu een correspondent van den »Berliner Lokal Anzeiger«, de heer Karl Bosner, de wijze beschrijft, waarop zjjne landgenooten Ijjken behandelen. Hij beschrjjft de inrichting waar dit gebeurt en de plaats, waar deze gelegen is. Kan men zich iets afschuwelijker voorstellen Hopen wij ter wille van de menscheljjkheid, dat ook deze Duitsche correspondent zich ver gist, al is ook zjjne beschrijving van de treu rige verwoesting in Noord-Frankrijk schrille werkelijkheid gebleken. Wordt het menscheljjk gevoel in dezen wreeden krjjg dan niets bespaard Zelfs de wilden behandelen hun dooden met meer eerbied, zooals zij trouwers ook in andere opzichten een lesje in beschaving aan sommige oorlogvoerenden kunnen geveD. Wanneer wij nu de berichten van de ver schillende groepen op het westelijk oorlogstoo- neel naast elkander leggen, zien wjj dat er hevig wordt gevochten van het La Bassée-kanaal tot Verdun, en verder indenElzas.Maarnadengroo- ten aanval in het gebied Soissons-Reims en de (Uarbjj behaalde voordeelen der Franschen, die zich dan nog bepaalden tot de volkomen stukgeschoten, door een tiendaagsch bombar dement vernielde voorste Duitsche linie, is er geen belangrijke wijziging meer gekomen in den toestand. Van Noord naar Zuid gaande zien wij de Engelschen strijden bij Loos en aan de Scarpe, maar slechts geringe vorderingen makend. Over het gebied aan beide overs van de Somme hangt een krachtige artillerie-actie, die zich uitstrekt naar het noorden tot Atrecht, naar het zuiden tot voorbij St. Quentin. Op het slagveld aan de Aisne was de strijd aanvankelijk volkomen gaan liggen. De hevige aanval der Franschen had hen genoodzaakt een rustpoos te nemen, om weer voor den nieuwen strjjd gereed te zijn. Tegen den avond begonnen de aanvallen weder hier krachtiger, daar minder hevig hier teruggeslagen door mitrailleur-of artillerievuur, daar doordringend tot in de vijandelijke loopgraven, waar dan een infanterie-gevecht ontstond, dat ein digde in een handgemeen, en waarvan het resultaat op enkele plaatsen was, dat de vij andelijke loopgraven door de Franschen bezet werden. De Duitsche telegrammen erkennen dit kort door de uitdrukking. »Aan kqt Ains- nefront behaalde de vijand, in een nachtelijken aanval, eenige terreinwinst.* Het Fransche legerbericht bevat over die terreinwisnt meer bijzonderheden, en zegt, dat Chavonnes en Chivy, tusschen Soissons en Auberive, werden bezet. Zij gingen daar vooruit tot Braye en- Laonnois, aan den weg naar Graonneen oostelijk daarvan bij Ville-aux-Bois verover den zij eenige werken en stellingen, waarbij ge vangenen werden gemaakt. Bij Condé werd het bruggehoofd van Vailly aan de Aisne ge nomen en Vailly zelf bezet. Ville-aux-Bois werd een Duitsche afdeeling omsingeid en ge vangen genomen. Ook in Champagne ten O. van Reims werd de strijd voortgezet. Hier deden de Duitshers tegenaanvallen, die door de Franschen werden afgeslagen maar toch konden de Duitschers daar de reeds door de Fanscben bezetten bosschen tusschen Moronvillers en Auberivo weder in bezit nemen, waarbij een aantal kleurlingen werden gevangen genomen. In het belangrijkste gebied dus van den strijd, van Atrecht tot Soissons, en van daar tot Reims, wordt slechts gevochten om ter- reinvoorwerpen, de gewone strijd aan het front gevoerd, waarbij hier en daar een voor uit gang kan worden geconstateerd, maar waarbij van den grooten, beslissenden slag niet veel meer is overgebleven. Een strijd, zooals wij die nu al zoo herhaaldelijk hebben «ezien, krachtig ingezet, met goed overleg opgemaakt, door hevige artillerie-actie ingeleid, maar slechts leidend tot het achteruitduwen over een min of meer grooten afstand van de vijandelijke, verdedigingslinie, zonder dat deze kon worden gebroken. De strijd op de andere fronten biedt wei nig afwisseling. Slechts werden in Macedonië tusschen Mo- nastir en het Presba-meer, bij Tsjernena Stena de loopgraven, die in Maart door de Fransch- Servische troepen waren bezet, thans weder door de Duitsch-Bulgaarsche troepen terugge nomen, en werden tegenaanvallen der Franschen bloedig afgeslagen Ook daar blijft dus alles bij het oude. Doch zoo kan het toch, ad infinitum, niet bljjven doorgaan. BERLIJN, 19 April. (Wolff) Officieel: Legergroep Rupprecht: Aan het front in Vlaanderen en Artois was bij regen en storm de gevechtsactie slechts in enkele vakken le vendig. Legergroep van den Duitschen kroonprins Gevonden bevelen duiden aan, hoe ver het aanvalsplan der op 16 April in den strijd geworpen Fransche divisies bedoeld was. Op geen enkel punt zag het Fransche legerbe stuur zijn hoop vervuld. Op geen enkel punt hebben de troepen ook slechts bij benadering hun plan, hun strategische bedoelingen daar gelaten, kunnen volvoeren. In Jden nacht van 17 op 18 April gelukte den Franschen een plaatselijke aanval bij Braye. Een in den loop van den dag op verscheidene plaatsen van het hoogtefront van de Chemin des Dames met bijzondere verbit tering bij Craonne uitgevoerde herhaalde aan val des vijands mislukte onder bloedige offers. Bij Ville au Bois waar de Boschstellingen voor ons ongeschikt geworden waren, richten wij ons in een achterwaarts gelegen verdedi- ginslinie in. Bij Brimont mislukten de aanvallen der Russen die in het Fransche leger meevechten, in ons vuur. In Champagne ontwikkelden zich in den middag ten N.W. van Auberive nieuwe ge vechten, die ook 's nachts voortduurden en dezen ochtend, onder verderen aanvoer van nieuwe troepen, wederom in hevigheid zjjn toegenomen. Legergroep prins AlbrechtGeen gebeur tenissen van belang. PARIJS, 18 April. (Reuter.) Ten Z. van St. Quentin deden de Duitschers een aanval ten O. van Gauchy, de eerste aanval mislukte, bij deu tweeden slaagden zij erin in de voor- geschoven Fransche loopgraven binnen te dringen. In een tegenaanval werden echter allen, die zich in die loopgraven bevonden, door de Franschen gedood of gevangen geno men en werd de linie volkomeD hersteld. Tusschen Soisson en Auberive duurde de aanval voort. De Franschen hamen Ostel, Braye en La- onnois en het geheele gebied ten O. daarvan tot aan de grens van Oourtecon. De vijand trok in wanorde terug met achterlating? van een groote hoeveelheid materieel, proviand" en 19 kanonnen. Ten Z. van Laffaux sloegen de Franschen de vijanden uiteen en namen Nanteuil-la Fosse. Ten Z. van de Aisne namen zij het brugge hoofd tussfchen Condé en Vailly en Vailly zelf. Een sterke Duitsche afdeeling werd in Ville-au-Bois omsingeld. Er werpen 1300 man gevangen genomen en 180 mitrailleurs buitgemaakt. Een hevige aanval van twee Duitsch divi sies tusschen Juvincourt en de Aisne mislukte met bloedige verliezen. De Russen namen ten O. van Courcy een versterking en maakten daarbij krijgsgevan genen. In deze streek werden 24 zware kanonnen buitgemaakte Drie welke onbeschadigd waren, werden tegen den vijand gebruikt. In Champagne werden verscheiden centra van tegenstand bedwongen en steunpunten veroverd. Twintig kanonnen, waaronder acht zware, werden buitgemaakt en 500 vijanden gevangen genomen. Het totale aantal ongewonde gevangenen, gemaakt sedert het begin van den strijd, is gestegen tot meer dau 17,000, terwijl tot dus verre 75 kanonnen werden geteld. Men schrijft De economische toestand wordt hier hoe langer hoe erger. De broodrantsoenen zijn ver minderd eu op lange na niet toereikend. Er is bijna totaai gebrek aan erwten, boonen, rijst en andere zetmeelhoudende voedingsmid delen. Aardappelen zijn er niet. Vleesch is er onvoldoende, maar de prijs frs. 12 per kilo runudvleesch en nuchter kalfsvleesch 6 tot 8 frs. is zoo hoog. dat dit voor de arbeidende klasse en burgerbevolking niet te bereiken is. Aardappelen gekocht van des mokkelaars kosten frs. 240 per 100 kilo, ongemalen tarwe frs. 5 50 per kilo bieten Ir. 0.80 en Zweedsche koolrapen fr. 1.10 per kilo. Het zijn vooral deze laatste, die het brood vervangen. Dikke sneden rauwe kool rapen met stroop, dit is de voornaamste kost, waarmee zelfs mijnwerkers de mijnen ingaan, De gemeentelijke soep, die niettegenstaande de schaarschte aan groenten, arrdappelerr, erwten en boonen er nog goed uitziet, wordt ook door het gegoede deel der bevolking gretig gehaald. De »Vorwiirts« merkt in een hoofdartikel op, dat de staking van Maandag hoofdzakelijk was veroorzaakt door de ontevredenheid der arbei ders met de tot dusver gebrekkige regeling der verdeeling van levensmiddelen. Nadat de spontaan staking der munitie-ar beiders een feit was geworden, nam de me- taalbewerkerSbond de leiding, om te voorko men, dat de beweging een ernstiger verloop zou nemen. Het aantal stakers, die zich lieten inschrijven, bedroeg 210.000 man, doch er waren bovendien nog velen die zich niet hadden laten inschrijven. De burgemeester van Berlijn zorgde er voor, dat het bestuur van den metaalwertersbond en een commissie uit de stakers een onderhoud met den Pruisischen commissaris voor het voe dingswezen, Michaelis, konden hebben. Alle wenschen der arbeiders, op één na, had den betrekking op voedingsquaesties. Zjj eisch- ten eene rechtvaardige regeling der verdeeling van levensmiddelen er. wenschten dringend, dat de beloften, welke de autoriteiten in den laat- sten tijd hieromtrent hebben afgelegd, ook on voorwaardelijk nagekomen zullen worden en dat men Diet weder teleurstellingen zal moeten ondervinden, zQoals dat na vroeger afgelegde beloften zoo dikwijls het geval is geweest. Ver volgens vroegen zij de instelling eener com missie van arbeiders, die aan de regeling der verdeeling van levensmiddelen zal deelnemen. Het onderhoud duurde ongeveer vijf uur en had tot resultaat, dat commissaris Michalis beloofde, dat voortaan geeDe moeilijkheden meer zullen voorkomea en de arbeiders de be loofde brood-, vleesch- en aardappelr&ntsoeoen ook zullen krjjgen. Hij verzekerde, dat er reeds maatregelen zjju genomen om de voorraden in beslag te nemen en voor de verbruikers be schikbaar te stellen. Elf menschcn omgekomen. lit IJmuiden wordt gemeld: Volgens rapport vaD deD binnengekomen stoomtrawler „Flamingo" is de IJmuider stoom trawler V ischja IJ M 82" op een mijn ge- loopen en vergaan. Alle opvarenden kwamen om. Omtrent de ramp, die den stoomtrawler „Vischjau" getroffen heeft, worde nader gerap porteerd De „Vischjau" was Dinsdag 10 April van IJmuiden vertrokken. Woensdag 18 April was men met 4 trawlers bij elkaar aan het visschen. De stoomtrawler „Flamingo IJm. 42" was op ruim honderd meter afstand van de „Viscbjan" aan boord waarvan men bezig was het net in te balen. De trawlers bevondeD zich op 24 mijl N.O. ten Noorden van bet Terscbellinger vuur schip. 't Was kwart over achten's morgens bi] helder weer, dat men aan boord van de „Fla mingo" een ontpoffing hoorde en op de plaats waar de „Vischjau" lag een geweldige water zuil zag opstjjgen. Toen deze weer in de zee was neergeploft was van de „Vischjau" niets meer te zien. De „Famingo" stoomde onmid dellijk naar de plaats waar het onheil had plaats gebad, doch geen spoor van schip en bemanning was meer over. Brj deze ramp z|jn elf menschen omgekomen, te weten 4 uit IJmuiden, waaronder deschip- per, 3 uit Velseroord, 1 uit Den Helder, 1 uit Vlaardingen, 1 uit Amsterdam en 1 uit Amers foort. Men is te IJmuiden diep onder den in druk van het gebeurde. Een offiicieele nota vermeldt het torpedeerm van 4 graanschepen van het Reliefcomité in 4 dagen tüds. Dit geschiede buiten de gevaar lijke zóne, nl. in de afgebakende vrjje vaargeul nabij de UollaDdsche kust. De schepen hadden een vrijgeleide en waren voorzien van de onderscheidingsteekenen van het comité. Het Reliefcomiié heeft onmiddeljjk gepro testeerd door bemiddeling van de beschermende en neutrale mogendheden, Frankrjjk protesteer de nog onafhankelijk daarvan door tusscbenkomst van Spanje en riep Spanje's bemiddeling in, ten einde van Duiiscbland een definitieve ver klaring te verkrijgen omtrent deze politiek. (Reuter.) Op de Noordzee troffen de torpedi jager E 8 en de politieboot vZeemeeuwc twee stoomtraw lers aan, die op reis naar Delfzjjl heetten. Vermoed weid echter dat ze naar Duitschland verkocht waren zoodat de schepen genoodzaakt werden onder geleide naar Harlingen te stoo- men. Het zijn twee vaartuigen van de IJmui der »WiUe Ster*, de II.M. 48 «Majestic* en de IJ.M. 208 «Olympic*. In het dok te Har lingen worden ze thans door militairen be waakt. Z|j zijn zwaar beladen, hoewel geeu netten aan boord zjjn. Vermoed wordt dat contrabande aan boord is, zoodat de lading zeer waarschijnlijk zal gelost worden. De bemanning is voor het grootste deel vertrok ken. B|j het in de maanden Februari en Maart gehouden examen voor opzichter van den Rijkswaterstaat is ook geslaagd de heer P. Goedbloed, thans buitengewoon opzichter bij den Rijkswaterstaat te Ter Neuzen. De telefoniste 2e klasse Mejuffrouw S. i Bierlé te Ter Neuzen is met ingang van 16 April op haar verzoek eervol ontslagen. Het muziekgezelschap «De Vereenigde Werklieden« alhier bracht Dinsdagavond aan haren eere-voorzitter de heer J. de Feijter een serenade, om hem geluk te wenschen met zijne benoeming tot lid van den gemeenteraad. Een boodschap per ballon. Binnen de gemeente Hoek daalde Vrijdag namiddag 1.1. een ballon van ongeveer drie meter hoogte, waaraan, op een bosje gebonden, een groot aantal kaartjes waren gehecht. Op de kaartjes stond in Duitsche taal geschreven Duitsche soldaten Zooals gjj weet nemen ook de Vereenigde Staten van Amerika aan den oorlog deel. Deze repupliek heeft den oorlog niet verklaard aan het Duitsche volk, maar aan uwe regee ring, uw militarisme, uwe jonkers. De Ver eenigde Staten, die bereid waren al hunne kracht te geven om de machtsaanmatiging van Duitschland te verijdelen, stellen aan de geallieerden hun vloot, hun kolossaal groot leger en hun onuitputteljjken rjjkdom ter be schikking. Gelooft in Duitschland een verstandig mensoh

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1917 | | pagina 2