UIT ONZE OMGEVING. Gemengde Berichten. Laatste Berichten. Burgerlijken Stand. Hoog watergetij te Ter Neuzen. Advertentiën. Do waakhond gestolen. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 18 April 12.14 Donderdag 19 12.41 1.6 Vrjjdag 20 1.29 1.51 Zaterdag 21 2.12 2.31 Zondag 22 2.51 3.11 Maandag 23 3.20 3.49 Dinsdag 24 4.9 4.27 allen bezig waren gemoedelijk maar ten volle zelf te dokken. Hebben we nu geen reden van dankbaarheid jegens Minister Posthuma, die ons daarvoor heeft behoed V eere, wien eere toekomt Nu ging de Raad nog in comité-generaal, tot bet behandelen van reclames van menschen die naar hun meening door den Raad voor >te vol', waren aangezien. Het drietal recla manten werd naar lagere klassen gebracht. Bij kon. besluit is herbenoemd tot voor zitter der plaatselijke commissie voor de on gevallenverzekering te Ter Neuzen de heer J. Huizinga aldaar. Tot ambtenaar der secretarie te Edam is benoemd de heer 1. M. van Wijhe, thans in gelijke betrekking te Axel. AXEL, 14 April. Om halfelf naderde hier van uit Westelijke richting op 200 meter hoogte een vliegmachine. Opmerkelijk was, hoe de vliegenier de richting der spoorlijn Ter NeuzenHulst bleef volgen. Aan het station gekomen daalde de machine tot 100 M. hoogte en zweefde van die hoogte dalend af en toe tot minder dan 50 meter, over onze gemeente rond, nam daarbij blijkbaar het ter rein, losplaats, station en remise, enz. op van de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg Maatschappij te Drieschouwen. Hierna keerde de machine terug en vloog weer in de richting van Hulst. Door de ge ringe hoogte waren duidelijk waar te nemen de drie zwarte kruisen, als kenmerk van de Duitsche vliegmachines. Eveneens waren de 2 aviateurs duidelijk zichtbaar. Door den Commissaris der Koningin worden Maandag 23 April a.s. bezocht de gemeenten Hoek en Philippine en Dinsdags d.a.v. de gemeenten Aardenburg, Schoondijke, Groede en Nieuwvliet. Tot onderwijzer aan de o. 1. school te Philippine is met ingang van 1 Mei a.s. be noemd de heer J. L. van Dijke van Wilhel minadorp, thans in tijdelijke betrekking te Goes. Men meldt, dat in Zeeuwsch-Vlaanderen O. D. op 23 April a s. onder de veldarbeiders, die aangesloten zijn bij de pas opgerichte R. K. Bonden, een algemeene staking dreigt, zoo de landbouwers de eischen niet inwilligen. Men meldt uit Oostburg Het gebrek aan kippenvoer neemt in Wes telijk Zeeuwsch-Vlaanderen zulke afmetingen aan, dat men welhaast genoodzaakt zal zijn, de kippen te slachten. Voor de arbeidende klasse vooral een droeve noodzakelijk, te meer daar de hooge eierprjjzen haar een zeer welkom geldelijk voordeel opleverden in. deze benarde tijden. Ook aan varkensvoeder dreigt groot gebrek te komen. Abnormale prijzen worden reeds besteed voor voeder van zeer slechte kwaliteit. In de militaire cantine te Zierikzee wordt vermist een bedrag van ongeveer f 400, ver moedelijk ontvreemd. Vrijzinnige kiesvereeniging Z. VI. W. D. Zondagmiddag (15 April) vergaderde te Oost burg de Vrijzinnige kiesvereeniging in het voormalig 4de district van Zeeland van de aangesloten afdeelingen Aardenburg, Breskens, Cadzand, Retranchement, Scboondijke en Zuid- zande waren vertegenwoordigers opgekomen. De voorzitter, de heer Maarleveldt, stelde namens bet bestuur voor om de verkiezing van bestuursleden wegens de periodieke aftre ding der heeren Bleiker, Lucieer en Verhage, alsmede de rekening en verantwoording van den secretarispenningmeester aan te houden tot een op 29 April a.s. te houden vergade ring zulks werd goedgevonden. De voorzitter bracht bijzonder hulde aan den heer Lucieer, die te kennen had gegeven als voorzitter zijn ontslag te nemen hij dankte hem voor alles wat bij in 't belang der ver- eeniging en der vrijzinnige zaak gedaan had spreker deelde verder mede, dat hij door het bestuur was aangewezen ais opvolger van den heer Lucieer. Aan de vergadering werd mededeeling ge daan dat de heer J. A. Neeteson weder her steld is. De heer P, M.. Dikkenberg zal nu bedanken als lid der Prov. Staten in het di strict Sluis en werd de heer Neeteson voor deze vacature opnieuw candidaat gesteld. Hierna werd het woord gegeven aan het Tweede Kamerlid jhr. R. de Muralt. Deze zette uitvoerig en zeer duideljjk het stelsel van evenredige vertegenwoordiging uit een en toonde aan, dat de kiesvereenigingen, die werkelijk met succes aan de verkiezingen wenschen deel te nemen, verplicht zullen zjjn kleur te bekennen. Naar 'sprekers meening is de kleur van de Liberale Unie voor hem en het land van Cadzand de aangewezene. De gpeker besprak voorst het gebeurde op de vergadering van den Vrijzinnigen Bond te Vlissingen, waarvan hij een nader toelichting gaf in overeenstemming met het door hem op gemerkte in een ingezonden stuk in de M. Ct. Ten slotte verdedigde hij een door het be stuur ingediend motie; zij is klaar en duide lijk en niet misleidend, hij raadde de vergadering aan haar te aanvaarden. De motie luidde De vergadering van de Vrijzinnige kiesver eeniging in het voormalig 4e district vap Zeeland, gehouden t9 Oostburg op Zondag den 15en April 1917. Overtuigd dat het „beginsel van de vrijzin nigheid" niet het monopolie is van een der bestaande vrijzinnige partjjen in den lande, maar in elk der drie groepen wordt gevonden, erkennende het feit, dat bedoelde politieke vrijzinnige partijen elk op hunne inderdaad verschillende wijze, het vrijzinnige beginsel in het volk trachten te doen veld winnen, spreekt de wenschelijk-heid uit dat de con centratie van de drie vrijzinnige groepen, met behoud van eigen zelfstandigheid, bij de even tueel te houden verkiezingen voor de Staten- Generaal en de Provinciale Staten volgens het stelsel van evenredige vertegenwoordiging, in 1918 blijve gehandhaafd. De motie werd met algemeene stemmen aangenomen. Aan het debat werd deelgenomen door de heeren de Groote en de Bruijne. De eerste debater keurde de houding van de linkerzijde af inzake de herziening van art. 192 der Grondwet, al moest hij hulde brengen aan de béeren de Muralt, Eerdmans er. Otto voor hunne houding tegenover de openbare school. De tweede debater sprak de wensch uit, dat de maatregelen tegen den landbouwer genomen, na den oorlog zullen worden ingetrokken. De spreker beantwoordde beide debaters. Aan het slot bepleitte de voorzitter volgens het eenparig verlangen van het bestuur, ernstig aansluiting bij de Liberale Unie. Raadslid smokkelaar. Het gelukte den rijkscommies Mulder uit Uitgeest dezer dagen te Castricum de verzending van een 40 mud- peulvuchten als smokkel waar Daar Duitschland te voorkomen. De zaadhandelaar P. Kuys te Castricum, tevens raadslid, had consent bekomen voor het uitvoeren van een door ons volk niet gegeten boon, genaamd „het wonder van Amerika". De heer Kuys, die steeds het volle vertrou wen van den minister had genoten (geruimen tijd was hij in Kennemerland de eenige, die consenten vo>r uitvoeren van peulvruchten kreeg) was nu pas van de zwarte Ijjst afge voerd en de kommiezen oordeelden het daarom noodig wat meer op hem te letten. Toen nu Zaterdagavond de peulvruchten voor de ver zending in de groote papieren zakken, jute zakken mogen niet uitgevoerd worden, in den stal voor de verzending gereed stonden, oor deelde de komies Mulder het noodzakelijk in de zakken eens een greep te doen en het bleek hem toen, dat ze alles behalve „het wonder van Amerika" bevatten. De zaadcontroleur, de heer Duin uit Bever wijk, mede aanwezig, zag zich nu genoodzaakt om den inhoud der zakken voor de verzending af te keuren. Inbeslagneming volgde, terwijl proces-verbaal is opgemaakt. Deze gewetenlooze smokkelaar, die met zijn consenten reeds duizenden verdiende, zal zich dus spoedig voor zijn schanddaad hebben te verantwoorden. In het dorp laakt men de handeling van dit raadslid, dat zich ter wille vun 't zoete winst je niet ontziet om bij het groote gebrek aan peul vruchten voor eigen volk, onze volksvoeding nog meer te verminderen, zeer. De heer Kuys treedt dit jaar als raadslid af en hoewel hij de. kerk steeds trouw bezoekt, zal men dezen bedrieger wel niet meer herkiezen. Het vermakeljjke in deze kwestie is, dat de dominé, die met den RVK. smokkelaar bevriend was, voor dezen in zjjn auto 's avonds laat de papieren zakken voor de verzending uit Bloe- mendaal haalde, omdat ze in Castricum niet te krijgen waren. Dat domii.é iets van de smok- kelpraktijk geweten zou hebben, wordt echter betwijfeld. Men verneemt nog, dat het in het voor nemen van de regeering ligt om voor den nieuwen oogst van de tuinbou wproducteo export- koopers aan te stellen en van de productie het percentage vast te stelleD voor het binnen land en voor het buitenland. Een aanhouding. Door de politie te IJmuiden werd gisteren een Duitscher aangehouden, die opgaf Hein- richs te heeten en zich schuldig had gemaakt aan diefstal van mosselen eD rookworsten uit het vei verschingslokaal aldaar. De geairesteerde stond in het Politieblad gesignaleerd eu zjjn opsporing was reed het vorige jaar verzocht door den burgemeester van Maasbree. Een landbouwer te Achterveld, gemeente Barneveld, bij wien in de nabijheid kampee- rende Zigeuners reeds meermalen hooi hadden ontvreemd, bad 's avonds zjjn waakhond in den hooibsrg gelegd. Stellig was hij overtuigd, dat nu niemand onopgemerkt den berg zou naderen en nog minder zich ongestrafd aan het thans vooral zoo kostbare hooi vergrijpen zou. Hoe vreemd keek de landbouwer echter den volgenden morgen op, toen hjj bemerkte dat, behalve éen flinke hoeveelheid hooi, ook de kwaad aardige waakhond zelf gestolen was. -i Nikkelen stuivertjes. 1 Een waardevol handelsartikel voor Duitsch land zjjn thans onze nikkelen stuivertjes. Voor het zesvoiid der waarde worden ze gaarne op gekocht. Zelfs de kleine medailles van alumi nium van een paar centen vinden grage koopers voor 50 pfg. en meer. Er moet aan en over de grenzen dagelijks reeds heel wat „verhandeld', worden. Een brigadier gearresteerd. Op last van de justitie is naar het huis van bewaring te Arnhem overgebracht de brigadier- titulair der rijksveldwacht P. van V. te Oos terbeek. Eenige weken geleden werd des nachts door de gemeentepolitie te Oosterbeek op het terrein van het tjjdelijk onbewoonde hotel Schoonoord te Oosterbeek een man aangetroffen, die aldaar vermoedeljjk bezig was inbraak te plegen. Tol groote "verbazing van de gemeente politie bleek het te zij o de brigadier titulair der rijksveld wacht. Hjj gaf als motief voor zjjn aanwezigheid daar ter plaatse op, dat hjj een inbreker achtervolgde. Al dadeljjk gingen er geruchten door het dorp, dat v. V. zelf de inbreker was, en toen de justitie het noodig vond, te zijnen huize een huiszoeking te doen, namen de geruchten een vasteren vorm aan. Van V bleef evenwel dienst doen. Het echjjnt evenwel, dat er thans voldoende bewjjzen zjjn om het er voor te hondeD, dat hij werke lijk de dief is, althans hjj werd gearresteerd. Naar men zegt moet v. V. ook van andere diefstallen verdacht worden. Het bericht der arrestatie beeft groote sensatie verwekt; v. V. heeft reeds 43 dienstjaren en behoefde zeker niet uil armoede te stelen. PARIJS, 16 April, 's avonds. (Havas.) Offi cieel Tusschen St. Quentin en de Oise duurt de-artilleriestryd voort. Wij maakten nieuwe vorderingen op het plateau ten O. van linie Biarisis-Quiney- Basse- Na een artillerie-voorbereiding, die verschei dene dagen had aangehouden, vielen wij van ochtend tusschen Soissous en Reims de Duit sche linie over e6n front van ongeveer 10 K.M. aan. Er ontstond een verwoede strijd aan het heele front waar de vijand zeer groote troepen machten en tal van kanonnen had samenge trokken. De Franschen overwonnen overal den vinni- gen tegenstand en namen de eerste Duitsche stellirg tusschen S lissons en Craonne. Verder naar het Oosten namen wjj de tweede Duitsche stellingen ten Z. van Juvincourt. Meer naar het Zuiden namen wjj de linie tot aan de Westelijken buitenwijken van Ber- mericourt en tot aan het Aisne-kanaal, tusschen Loivre en Courry. Herhaalde hevige tegenaanvallen ten N. 'van V'lie au Bois werden door ons vuur met aan merkelijke verliezeu voor den vijand gebroken. De totdusver getelde gevangenen gaan de tien duizend te bove' Ook werd een aanmerkelijke hoeveelheid materiaal buitgemaakt. BERLIJN, 17 April. (Wolff.) Officieel: ifront van den Duitschen kroonprins Aan de Aisne is een der grootste veldslagen van dezen geweldigen oorlog en daarmee van de wereldgeschiedenis aan den gang. Sedert 6 April hield de vuu-woorbereiding met artillerie en mijuwerpers onafgebroken aan, waardoor de Franschen meteen bombardement, dat wat duur, massa van materiaal en hevig heid betreft zijn wedergade ni6t had, onze bat- terjjen onmachtig tot vechten en onze troepen murw-trachten te slaan. In den vroegen ochtend van 16 April begon tan Soapir aan de Aisne tot Betheny,.ten Noorden van Reims, de over een front van 40 K.M. met geweldige kracht, door sterke infanterie-strjjdkracbten uitgevoerde en door opvoering van reserves versterkte, in diepe ge lederen ondernomen doorbraak-aanval van de Franschen. '8 Namiddags wierp de Franschman nieuwe massa's in het gevecht en voerde krachtige zjj-aanvallen tegen ons front tusschen de Oise en Condé a/d. Aisne uit. Wegens het herhaalde vuurgevecht, dat de stellingen slecht en breede en diepe trechter- velden doet ontstaan, is de verdediging van eeQ vaste linie niet meer mogeljjk. De strjjd gaat niet meer om een linie, maar om heel een diep geëcheloneerde verdedingszone. Zoo golft de worsteling om de voorste stel lingen heen en weer, met het doel om, zelfs als daarbij oorlogsmaterieel verloren gaat, de levende krachten te sparen en den vijand door zware verliezen aan dooden en gewonden op besiessende wijze te verzwakken. Deze taak is dank zij de voortreffelijke lei ding en schitterende dapperheid vervuld. Op den dag van gisteren is de groote door braakpoging van de Franschen, waaraan het doel zeer ver gesteld was, mislukt, zijn de verliezen van den vjjand aan dooden en ge wonden zeer zwaar en ruim 2100 gevangenen in onze banden gevallen. Waar de vijand op enkele plaatsen in onze liuie binnengedrongen is, wordt nog gestreden. Nieuwe aanvallen van den vjjand zjjn te verwachten. Vanochtend is de strijd in Champagne tus schen Prunay en Aqberive ontbrand. Het slagveld strekt zich daardoor uit van de Oise tot in Champagne. De troepen zien de komende zware gevechten vol vertrouwen tegemoet. PARIJS, 16 April. De slag woedt met een dagelijks toenemende kracht voort. De En- gelschen zetten hun schitterend offensief voort en drijven de Duitschers terug die onmachtig zijn hen tegen te houden. Zjj bedreigen Lens nu zeer van nabij uit het Oosten en Noorden. De Petit Parisienc zegt, dat de stad weldra zal vallen. Op het oogenblik, dat het mid dagcommuniqué werd opgesteld, bezette de voerhoede de eerste huizen. De »Matin« noemt den slag bij Lens een voorbeeld van een geweldigen artillerieaanval, die de Duitschers niet konden uithouden. Deze verloren den veldslag, dien zij ter bescherming van de Hiudenburg-linie aanbonden op deD weg van Bapaume naar Kamerijk 1500 dooden, die zij op het slagveld achterlieten, leveren het bewijs van de hevigheid van den strjjd, waarin de Engelscheu zich meesters toonden bij de verdediging en aanval. Het vuur der Fransche aitillerie ten Noor den van de Aisne en in Champagne had een geweldige uitwerking. De Belgen zijn Dixmuiden binnengedrongen. Het bombardement der Duitsche positie in dien sector duurt voort. PETROGRAD, 16 April. De voorloopige Regeering heeft thans definitief generaal Alex- iëf benoemd tot opperbevelhebber van alle Russische legers. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften 12 April. Gornelis Wilhelm Johannes Pieter Liefbroer 24 j., jffi. en Adriana Cornelia Üonze, 25 j., jd. Klaas Westra, 23 jjm. en Krina Magdalena Hamelink, 18 j., jd. Marinus Pieter Kiel, 24 j., jm. en Hendrika Levina Witte, 22 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 11 April. Marinus Michiel Robijn, 27 j., jm. en Francina Adriana Faas, 24 jjd 1'2 April Cornelis Kaijser, 21 j., jm. en Hekna van Doeselaar 18 j., jd. Marinus Wilhelmus, 28 j., jm. en Jozina Anna Frederiksen, 27 jjd. Geboorten. 8 April. Cathariaa Elizabeth, d. van Jacobus Jansen en Elizabeth Hamelink. 9 April. Elevira Mathilda, d. van Edumond Benedictus Kes- beke en Emma Maria Regina IJsebaert. Helena Johanna, d van Aector Kuijk en Maria Willemsen. 10 April. Andre Frmcois Elise, z. van Augustus Verstraeten en Mathildis Emelia Breens 11 April. Guljaam, z. van Guljaam Dees en Eva Scheele. Willem Jacobus, z. van Marinus Jacobus Cornelis van Pienbroek en Maria Wilhelmina van Es. 12 April. Adriaan, z. van Levinus Krjjn de Kraker en Jozina Zegers. Janna Cornelia, d. van Jacobus Pieter Marinus Adrianus Cornelis de Ruijter en Pieternella Helena Frederiksen. 14 April. Emma d. van Jo hannes de Vos en Emma Maria Block. Overlijden. 11 April. Catharina Anna Kaan, 5 j., d. van Adriaan en Mathilda Verstraeten. 12 April. Jacobus Coequjjt, 53 j., echtg. van Celia van Laere. Aan de kiezers en degenen, die mjjne verkiezing tot lid der Kamer van Koophandel en Fabrieken bevorderden, alsook aan hen die bij die gelegenheid mjj hunne belangstelling betoonden, betuig ik hiermede mjjn liartclijken dank. C, N. VAN DIJKE. Ter Neuzen, 17 April 1917,

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1917 | | pagina 3