Stoomcarrousel F. JANVIER te Ter Neuzen. f®"* Salon-Stoomcarrousel, Orkest=Orgel, Standplaats aan de Axelsche Brug. Pas op uw gezondheid ABDIJSIROOP Maandag 9 April (2e Paaschdag.) UIT ONZE OMGEVING. Kerknieuws. Gemengde Berichten. Laatste Berichten. Huogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentiën. van FRANS JANVIER, spelende de modernste muziek. In Vlaanderen. De Eerste Kamer over de Grondwetsherziening. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 7 April 1.39 1.53 Zondag 8 2.8 2.22 Maandag 9 2.38 2.53 Dinsdag 10 3.9 3.25 Woensdag 11 3.42 3.59 Donderdag 12 4.19 4.39 Vrydag 13 5. 5.24 Bezoekt met de a. s. Paaschdagen de naar de eischen des tijds ingerichte moderne geheel gerestaureerd en vernieuwd schitterend electrisch verlicht en voorzien van een zeldzaam en volledig Wordt aan het publiek ten zeerste aanbevolen, Hoogachtend, Uw dnr. FRANS JANVIER. - i i waaronder de gevraagde subsidie wordt verleend. Wat de kwestie van onwillige gemeenten be treft, wees de Voorz. er op, dat de gemeente Borssele oorspronkelijk niet wilde meedoen met de Zuid-Bevelandsche waterleiding en later aansluiting heeft gevraagd. Daardoor heeft ze zich zelf de kosten van het leggen der buizen moeten getroosten, terwijl daar ook het hooger tarief voor het water moet worden betaald. Een waarschuwing dus voor onze Zeeuwsch- Vlaamsche gem senteraden, die thans het juiste inzicht in de zaak missen Als lid, dat den Raad in het waterleidings comité zai vertegenwoordigen, werd benoemd de heer Nolson, die de benoeming aanvaardde. Aan den Kerkeraad der Ned. Herv. ge meente werd ongeveer 250 M2 bouwgrond, gelegen bij het Diaconiehuis verkocht voor 5, per M2 (er was geboden f 4, doch met den door Burg. en Weth. gestelden prijs genoegen genomen}. Onderhandsch werd aan C. van Langevelde voor 31,50 het grasgewas van de begraaf plaats verpacht en aan J. P. Vercouteren voor ƒ35,dat van de Bastions I en II der voor malige vesting, terwijl Burg. en Weth. ook werden gemachtigd een deel van het bouw terrein achter de H. B. S. bi] inschrijving te verpachten, onder bepaling dat dit zal worden gebruikt tot teelen van gewassen dienende voor voeding van mensch of dier. Nu ving een omvangrijke discussie aan over de M. U. L. O. en de H. B. S., doch dit moeten we wegens plaatsgebrek uitstellen tot het volgend nummer. Ter gelegenheid van de verjaardag van Z M. Koning Albert van België, zal op Woens dag 11 April,' des voormiddags om half elf, in de R.K. kerk te Ter Neuzen, een plechtige H. Mis met »Te Deumc worden opgedragen. Tijdens den dienst zal de Zeer Eerwaarde Heer Aalmoezenier Colpaer een toespraak houden, terwijl tevens eene collecte zal worden gehouden voor de hulpbehoevende Belgische- militairen. Door het Duitsche rijnschip »Wegac is gisterenmiddag door aanvaring aan -de tram- brug van den middelsten kanaalarm alhier, belangrijke schade toegebracht. De ophaalbrug is geheel uit zijn verband gerukt, terwijl het windwerk is ontzet. In de meeste gemeeutpn van Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen zijn reeds bonden opge richt van R. K. landarbeiders, welke bonden alle een actie tot loonsverhooging op touw zetten. Een zeer gewenschte regeling is getroffen tusschen den boud en de werkgevers te Stop peldijk er is geen dagloon bepaald, verschil lend voor de wintermaanden en de andere maan- deD, maar er is overeengekomen, dat het ge- heele jaar door een nurloon zal betaald worden van 20 cent. gavond trad voor een volle zaal te Aardenburg op het Kamerlid Jhr. de Muralt om eene uiteenzetting te geven hoe candidaat- 8telling, stemming enz. zal geschieden bij de invoering van de evenredige vertegenwoordi ging. Op zeer duidelijke wjjze wist de heer De Muralt met voorbeelden uit te leggen, hoe by deze mauier van stemmen iedere stem tot haar recht komf, en hoe ook bij deze manier van stemmen organisatie nog harder noodig is dan thans. Na de pauze volgde nog eene uiteenzetting over de groote verschillen tusschen de drie vrijzinnige partyen. Uuie Liberalen Vrijzinnig Democraten en Oud Liberalen, waarbjj spr. er speciaal op aandrong zich aan te sluiten bij de Liberale Uuie. Na afloop der vergadering werd op zijn voorstel aldaar een afdeeling opgericht der centrale vrijzinnige kiesveretniging in Zeeu wsch- Vlaanderen Westeljjk deel, waarbij zich staande de vergadering 26 personen aansloten. Door de onbekende oorzaak ontstond Woensdagnamiddag op een bovenwoning in de Brouwerijstraat te Oostburg brand, terwyl de bewoners afwezig of in het benedenhuis waren. Door spoedig toegeschoten personen werd het brandje met emmers water gebluscht niettemin bekwam het perceel nogal wat schade, oo door het water. Een party beddegoed en kleeren verbrande; deze waren niet verzekerd. In de Woensdag gehouden raadzitting te schoondyke was de wethouder Ath. Luteijn wegeos ziektu afwezig. De politieverordening werd gewyzigd in dien zin, dat het rookeu door kinderen beneden 15 jaar op de openbare straat en in openbare lokalen zal verhoden worden. Aan de commissie tot onderzoek naar een in stellen waterleiding werd de gevraagde sub sidie verleend. Besloten werd om de jaarwedden van het onderwyzend personeel te stellen op ƒ50 boven de minima, gerekend te zyn ingegaan od 1 Jan uari j.l, Aan den leider den gemeentelijke centrale werd een gratificatie verleend van /50— In geheime zitting werd daarna het kohier van den hoofdelijken omslag vastgesteld bene vens dat van de hon denbelasting. De commandant der stelling van de monden der Maas en der Schelde heeft aan C. Dieleman en Ch. de Poorter uit Ter Neuzen en C. Veire en E. van Hamme uit IJzendijke, voorwaardelijk vergunning verleend in zijn gezagsgebied terug te keeren. Van 28 Maart 3 April zyn de navol gende besmettelijke ziekten in Zeeland ter kennis van den Centralen Gezondheidsraad gekomen. Roodvonk 1 geval te Aardenburg, 2 te Burgb, 3 te Haamstede, 4 te Krabbendyke, 1 te Middelburg en 1 te Wolphaartsdjjk. Diphteretis2 gevallen te Groede en 1 te Hulst. Nekkramp 1 geval te St. Maartensdyk. In bovengenoemd tydvak werden in totaal 10 gevallen van nekkramp in ons land gecon stateerd. Zondag 8 April 1917. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. Voorin. 9^/, u., en nam. 2 u., Dg. A. Timmermau, B.diening van den H. Doop. Sluiskil. Voorin. 9^2 u., dhr. L. Dek en nam. 2 u., voorbereiding van het Avondmaal. Hulst. Voorm. 9'/9 u., Ds. L: M. de Boer. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 9'/2 u., en nain. 2 u., Ds. S. Groeneveld. Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u., en 5>/2 u., Ds. Ovorduin. Oud Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat) I er Neuzen. 9 u 2 u., en ö'/2 u., Leeskerk. Lokaal „Ebeu-Ha'ézer" (Kerkhoflaan.) Ter Neuzen. Nam. 51/, Evangelisatie. NED. HERVORMDE KERK. Ter Neuzen. Voorm. 91/3 u., Ds. A. Timmerman. Sluiskil Voorm. 91/s u., dhr. L. Dek. GEREFORMEERDE KERK. Ter Neuzen. Voorm. 9'V u., Ds. S. Groeneveld. GEREFORMEERDE GEMEENTE (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen. 9 u., 2 u., on 5Vs u Ds. Oyerduin. OUD-GEREFORMEERDE GEMEENTE Vlooswijkstr.) Ter Neuzen. 9 u., 2 u en 5"2 u.f Leeskerk. Er wordt in Vlaanderen door de Duitschers een buitengewone beweging uitgevoerd, welke op zeer byzondere operatieplannen gericht moet zijn. Geheel Vlaanderen, maar vooral de grens districten, worden van troepen ontdaan. De sol daten worden naar bet Zuiden en Zuid-Oosten vervoerd in speciale treinen. Artillerie blijft slechts in zwak getal achter en van Ostende tot Rouselaere is welhaast geen enkal soldaat overgebleve tenzy voor de bewaking op de posten langs de grens, kust en Yzerlinie. De militaire bureaux iu. de onderscheiJene dorpen zyn opgeheven in de centra bleven deze behouden. De bestemming van de vertrok ken troepen is niet bekend. Spioimage en schending van het Telegraafgeheim. Hier te lande is eenigen tijd geleden een opzienbarend gevol van spionnage en schending van he] telegraafgeheim ontdekt. In 't belang van het onderzoek is ons verzochl by de ver melding der feiten groote soberheid te be trachten. Het geval is aan 't rollen gebracht iu Den Haag. Daar is namelijk uitgelekt, dat aan het post- en telegraafkantooi geknoeid werd met telegrambladen en telegramstroken. In verband hiermede werd Vrjjdag j.l. door de Haagsche politie een ambtenaar der telegrafie aangehouden. By zij0 verhoor heeft de arrestant volmon dig bekend. Uit zijn verklaringen bleek, dat de hoofdzetel van de combinatie, die de knoeierij pleegde, te Amsterdam gevestigd was. Lr werden hieromtrent besprekingen ge voerd tusschen een der militaire autoriteiten en de Amsterdamsehe recherche, die de zaak in de hoofdstad verder begon at te wikkelen. Op zekeren nacht werd hier op't hoofdpost en telegraafkantoor een telegrafist aangehouden. Uit het verhoor bleek, dat hij in verbinding stond met iemand, van wien de opdrachten eigenlijk uitgingen en die handelde op last van een der oorlogvi erende mogendheden. Hij be kende, dat hij zijn principaal telegrambladen en -stroken in bamlen had gespeeld. Tevens werd ontdekt, dat in deze zaak nog een tele grafiste viel door de mand. Boor valsche voor spiegelingen 6d zelf de laagste beloften, was t alleen staande meisje overgehaald en zoo in de macht van haar lastgever, den telegrafist, gevallen. Voor hun werk genoten de medeplichtigen salaris, '1 zij groot of klein, al uaar gelang hun verdiensten. - Beide telegrafiten en 't meisje werden gisteren voor den officier van justitie geleid en iu ver- zekere bewaring gested. .Sn Het Persbureau Vaz Dias meldt Dinsdagavond half negen had een vlieger aanval plaats op Zeebrugge. Zoeklichten en barstende granaten waren zichtbaar. Een luchtgevecht had plaats; het geratel dsr mi trailleurs was iu Breskens zeer goed waar te nemen. Gistermorgen 4 uur had weer een hevig luchtgevecht boven Brugge en een nog sterkere uitbarsting was hoorbaar. De uitslag van het gevecht en de omvang der schade zyn niet bekend. By het onderzoek in de afdeelingen der Eerst» Kamer van Je GrondwetsherzieDiogs- voorstellen werd de meening verdedigd, dat in dezen zoo ernstigen tijd, waarin ons leger gemobiliseerd is en ons land eiken dag in gevaar verkeert, deze grondwetsheziening ge heel buiten d^n gedachtekring van het Neder- iaudsche volk ligt. Nog veel ernstiger echter achtte men de iu vei band met deze heziening volgende ontbinding der Staten-Generaal, welke iu deze tjjden onoiishsar is. De tor stand is onzeker al zyn wij buiten den oorlog gebleven, eu Lord Derby heeft te B ilton onlangs nog verklaard, dat de krifiekste periode van den oorlog in .de eerstvolgende maanden zal komen. Onderscheidene leden betreurden den beperkten omvang der herziening, waarin ook een rege ling van de troonsopvolging moest zijn opge nomen anderen oordeelden echter dat het thans een ongeschikte tijd is om een gedachtewisse ling over de troonsopvolging te openen. WASHINGTON, 6 April. V. D. Ook hef. Huis van Afgevaardigden heeft hedenmorgen 3 uur 15 min. Amerikaanscben tijd de oor logresolutie aangenomen met 373 tegen 50 stemmen. De Staat van Oorlog lusschen de Vereenigde Staten en Duitschland is thans dus formeel. 11 11 11 11 11 11 O rZkD Hoest gij Kucht gij Zljt gij verkouden Wacht niet tot dat een bronchitis, influenza of asthma U aanpakt Weet gij wel, dat zelfs het schynbaar onbeduidendste •kuchje bi] verwaarloozing gevaarlijke gevolgen kan hebben Verliest geen kostbaren tijd,- doch gebruikt tijdig het juiste geneesmiddel. Koop nog heden de veelgeroemde welke dadelijk uw hoest en verkoudheid krachtig bestrijdt en de ontsteking veroorzakende slijm krachtig kan doen loskomen. De Abdijsiroop verzacht, zuivert, geneest en wordt alom geprezen bij hoest, heeschheid, keelpijn, catarrh, bronchitis, verwaarloosde ver koudheid, slijm- en kinkhoest, influenza en asthma. Prijs per flacon van ong. 230 gr. 1.25, van ong. 550 gr. 2 25, van ong. 1000 gr. ƒ3.75. Alom verkryghaar Eischt ronden bami metonze handteekening L. I. AKKER, Rotterdam. Te Ter Neuzen bjj de Wed. A. VAN OVER- BEEKE- Leunis Axel J. H VAN D1XHOORN en L. B. A. ROLFF Lz; Hotst, F. L, VERWILGHEN—v. d. Hooft; Zaamslag D. RIEMENS— Janssen.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1917 | | pagina 3