Van het Westelijk oorlogstooaeel. DE OORLOG. De algemeene toestand. Officieele communiqué's. De opmarsch van de Engelscfte De gevechten bij Yperen. Oe strijd bij Vregny. Russische krijgsgevangenen achter het Duitsche front. De Vereenigde Staten en DuitschSand. N Want wat was het groote gevaar dezer woorden Dat het groote publiek er de beteekenis aan hechtte, dat smokkelen niet zoo erg was, dat het eene geoorloofde geldverdienerij was. En er werd gesmokkeld in ons land. - Het kwaad kreeg een' geweldigen omvang. Het toezicht was niet scherp. Arm en rijk, aanzien lijk en gering deed er aan mede. Die toezicht moesten houden, ambtenaren en soldaten, deden er vaak aan. mede of deden tegen goede belooning een oogje dicht. Wedra hoorde men van verdiende schatten, vau braspartijen, van menschen, die over dag niet werkten omdat de nacht veel meer winste bracht. De moreele schade aan duizenden onzer bevolking toegebracht is niet te benaderen. Men is van hoogerhand in gaan zien, dat krachtiger moest worden ingegrepen, niet het minst, omdat ook in het buitenland de aan dacht viel op wat hier gebeurde. Velen hebben een proces-verbaal opgeloo- pen, velen zijn gevonnist, sommigen zelfs gedood. Het aantal ambtenaren is uitgebreid, de straffen zjjn strenger geworden, voorarrest en opzending wordt reeds toegepast, de grensstrook voor verscherpt toezicht is verbreed, vele eer zame handelaars en winkeliers worden bemoei lijkt in hun bedrijf. Want men wil het kwaad beteugelen. Voor een groot deel is men geslaagd. »Smokkelen is geen neutraliteisschennis* Maar te laat heeft men toch begrepen, dat het schade deed aan onze neutraliteit. Men is bjj de moeilijkheid om on3 genoeg zaam van levensmiddelen te voorzien, gevaren gaan zien, die men vroeger niet zag.^ En waar we in 1915 met weinigen waren om op de toekomstige gevaren te wijzen, waar ieder de goedkoope leuze in den mond nam, om het onverdedigbare te verdedigen, daar is nu de toestand gansch veranderd. Niemand hooren wij meer die gewraakte woorden in bescherming nemen. De feiten, naakt en donker hebben ten lan gen leste somber geiliustreerd, wat enkelen waarschuwend in 1915 leerden. Op het westelijk oorlogsterrein wordt de te rugtocht voortgezet. Het Engelsche bericht meldt, dat het dorp Savy, vier mijlen van St Quen- tin, genomen is, beuevens eenige dorpen in die streek, zoodat dus de Engelschen snel St. Quen- tin naderen. De Fransche bladen spreken de Du tsche berichten tegen, die van achterhoede gevechten melding maken, en zeggen, dat de Franschen en Engelschen verder zijn opgerukt dan in de bedoeling der Duitsche legerauto- riteiten lag en dat vooral bij Soissons, waar de spil van de Duitsche terugtrekking gelegen was, de Franschen, door hunne hevige aan vallen de plannen der Duitschers leelijk in de war hebben gestuurd. De groote driehoekige hoogvlakte van Vrëgny, die zich tusschen de Aisne en het ravijn van den molen van Laf- faux uitstrekt, is een slagveld waarop de Fran sche infanterie haar beste krachten toont, door de bezetting van den Pont-Rouge en de ver dedigingswerken op 3 K..M. ten westen van de molen van Laffaux. Herhaaldelijk poogden de Duitschers die stellingen te hernemen, met artillerievuur en infanterie-aanvallen, doch zou- der succes. De Franschen konden hunne aan vallen steeds afslaan. Het Duitsche bericht daarentegen meldt, dat op de hoogvlakte van Vregny de Franschen een bloedig?' nederlaag ieden en in een vol gend communiqué wordt verklaard, dat de Franschen langs den weg van Soissons naar het noordoosten door de Duitsche artillerie hevig werd bestookten dat de Franschen zonder voordeel behaald te hebbep moesten terugtrekken. Er is dus tusschen de berichten van de beide zijden een verschil, dat van hier uit niet gemakkelijk kan worden opgelost. Terwijl de strijd op de overige fronten wei nig te beteekenen heeft, en geen aanleiding tot bespreken geett komt van Sinaifront het bericht, dat de Engelsche troepen de grens van Turkije en Egypte zijn over getrokken en bij Gaza een gevecht leverden over het resultaat van dat gevecht loopen de berichten eveneens zeer uiteen. Een Reuter-telegram - uit Londen meldt, dat de Engelschen in dit ge vecht een volkomen succes behaalden en een vijandelijke legermacht van 20,000 man ver sloegen, waarbij de staf van een divisie met den divisie-generaal gevangen werden genomen Het officieele Turksche bericht meldt, dat de Engelschen werden teruggeslagen en zeven kilometer moesten terugtrekken. Het bericht meldt verder tal van bijzonderheden waaruit blij kt, dat de Engelschen ongeveer 3000 dooden op het slagveld achterlieten, een groote hoe veelheid mitrailleurs en snelvuurgeweren ver- ipren, en vele gevangenen in Turksche 'aanden moesten achterlaten. Ook van deze berichten is het moeilijk na te gaan, in hoeverre de overdrijving of de verkeerde voorstelling aan de eene of aan de andere zijne schuilt, zoodat wij verstandig zullen doen, nadere mededee- lingen over het gevecht bij Gaza af te wach ten. Wij weten toch reeds uit de geschiedenis van Simson, in de Richteren, dat de bewoners van Gaza graag, wat men noemt, »opsnedeö«, en dat zij die eigenschap nog bezitten is, bij de erfelijkheids-theorie mogelijk, zelfs waar schijnlijk. Eenige »opsnijderij« kan er dus wel schuilen in hunne berichten. -i LONDEN, 2 April. (Reuter.) OfficieelDe Britten hebben de dorpen Francilly Selency, Selency zelt en Holnon veroverd. Wij maakten 32 gevangenen en namen zes stukken veld geschut. Wij staan nu op minder dan twee mijl van St. Quentin. Wij vermeesterden even eens het bosch van St. Quentin, Templeux le Grand (Guérat? Red.) en de Auclette-hoeve op twee mijl van Hendicourt. Verder vielen we op een front van tien mijl een reeks heftig verdedigde schansen aan, die een onderdeel uitmaakte van 's vijands vooruitgeschoven ver dedigingslinie tusschen den weg van Bapaume naar Kamerijk en Atrecht, en stelden ons daar van in bezit. Bij deze beweging, waarin de tegenpartij zich krachtig te weer stelde en ernstige verliezen leed, namen wij de dorpen Doignies, Louverval, Noreuil, Longatte, Ecoust, St. Mein en Croisilles. Wjj maakten 182 ge vangenen. BERLIJN, 2 April. (Wolff.) Bij wisselend zicht en onder regenbuien gaan de gevechten tusschen Atrecht en de Aisne op do gewone wijze door. Tot gevechten van beteekenis kwam het bij Croisellfes, aan den weg van Fins naar Gouzeaucourt, bij Savy, aan beide kanteu van de Somme alsmede benoorden Soissons. Op al die punten werden de voorwaartsche bewe gingen van Engelschen en Franschen bloedig gekeerd. Bijzonder zwaar waren de verliezen der tegenstanders bij den aanval op het bosch van Holnon. Ofschoon het heet, dat de geallieerden deze krijgsverrichting hebben bewerkt, namen de Duitschers in de afgeloopen maand aan het westelijke front 2900 man gevangen, en maak ten ze 39 machinegeweren buit. Aan alle fronten bij elkaar maakten de Duitschers en hun bondgenooten 6900 gevan genen en een buit van 134 machinegeweren, snellaadgeweren niet meegerekend, alsmede 60 mijnwerpers. In Champagne wordt ten Z. van Pipont doorgevochten. De Franschen zetten hier een nieuwen grooten tegenaanval op touw. De Duitschers kregen echter van die voorbereid selen de lucht en namen de stormtroepen, die in de loopgraven waren opgesteld*. onder een vernietigend vuur. De aanval bleef achterwege behalve op een punt, waar de Franschen erop losgingen, maar met handgranaten werden te ruggeworpen. De naar hun eigen schansen terugstroomende mannen kwamen grootendeels in het vuur der Duitschers, dat hen vervolgde, om. Voorwaartsche bewegingen van Fransche patroeljes zijn bezuiden Chavonne en bjj het bosch van Parroy mislukt. LONDEN, 2 April. (Reuter.) Decorrespon dent van Reuter in het Britsche hoofdkwar tier seint dd heden Om het bezet van Savy is bar gevochten. Het duurde een tijd om het bosch van vij anden te zuiveren, hetwelk links langs de spoorlijn naar St. Quentin loopt, maar onge veer vier uur in den middag was de vijand eindeljjk oostwaarts verdreven. Hij leed daarbij veel erger verliezen dan aanvankelijk opge geven werd. Toen de plaats ons was, zijn er meer dan 400 Duitschers gedood of gewond gevonden. Midderlerwijl bestookte onze yald- arttilerie het groote bosch van Halnon, dat zich op ongeveer een halven mjjl afstand benoorden en bewesten Savy uitstrekt. Een andere Britsche kr|jg3macht, die van den kant van Vermand aanrukte, vermeesterde achtereenvolgens de dorpen Villecholes en Astilly stormenderhand, zoodat onze linie; nu een boog beschrijft om den zoom van het hoogland, waarop het bosch van Holnon ligt. Vab St. Quentin zelf uit wordt ook geschut vuur gelost. In een tweede telegram zegt de correspon dent Sinds ik het vorig telegram opschreef, is bericht gekomen, dal onze linie een flink stuk is opgeschoten in een meer noordwaarts gelegen sector aan ons opmarschfront, waar de Duitschers, geljjk ik in vroegere berichten al heb vertelt, taaien tegenstand bieden. Vol gens dat bericht namen we eveneens de met den moed der wanhoop verdedigde stad Croi silles alsmede Longette. Het dorp Doignies, waarom gedacht is gevochten, is nu ook in onze handen en we hebben daarbjj gevan genen gemaakt. LONDEN, 1 April, (Tel.) Philip Gibbe seint uit bet B.irsche hoofdkwartier aan de Daily Chron.c Elf dorpen of liever de grond waarop hun ruïoes ligg6n zijn aan Frankrjjk hergeven door de Britsche troepen na den op marsch aan het einde van de week en het ge- heele departement der Somme is nu van de invallers gezuiverd. /De hoofdkracht van den vijand is nu -in de_ linie van Hindenburg, die w|j zeer dicht genaderd zijn door de ver mees tering van Savy Zondag in da vroegte. Deze plaats ligt ongeveer vier mjjlen van St. Quen tin. Van het hooggelegen terrein aau dezen kant van het bosch van Savy zjjn de spitsen te zien van de kathedraal van St. Quentin, die opdoemen uit de inzinking, waarin de stad ver borgen ligt. De kathedraal komt dadelijk na die van Amiens wat lengte betreft en ook wat aangaat het schilferende schip. Een deel van St, Quentin op zijn minst is verwoest. De huizen, musea en schilderijengalerijen z|jn ont daan van al hun schatten. (De correspondent spreek van plunderen, maar de mogelijkheid bestaat toch zeker ook dat de kunstschatten in de gevechtslioie komt te liggen, Red, H.) De stad is nu een buitenbastion van de Hindenburg- of Siegfried-linie, omgover door draadversperringen en beschermd door barti- caden van boomstammen. Wij naderen meer en meer de zone waar de vjjandelijke zware artillerie zich kan doen gevoelen en elke ver dere opmarsch van onze troepen zal hen in het bereik van 's vjjands zware artillerie bren gen, die achter zijn litiies is opgesteld. Te Savy kreeg de vijand dezen morgen duchrig er van la gs. Hjj hield de plaats bezet met een garn zoen van 600 Pruisen van de 29ste Siegiried-divisie. Onze kanonnen naderden vóór de vijand het verwachtte en hoewM we geen geregeld bombardement openden, maar alleen de stad beschoten ter bepaling van de afstanden, werden toch zware verliezen toege bracht. Vjjftig doode Duitschers liggen tus schen' de ruïnes en vjjftig gevangenen werden gemaakt bij het plotseling voorwaartssformen van onze mannen. De rest wist met de ge wonden weg te komen. St. Quentin wordt nu door de Britsche troepen bedreigd van den westkant en door de Fransche troepen van het zuiden uit. Als het genomen wordt zal het een breuk zijn iu de linie van Hindenhurg, die uu met vaste stellingen tegenover ons staat, geljjk die welke aan de Somme zich bevonden en gevallen zijn/ Oe buit der Engelschen. LONDEN, 2 April. (Reuter). Afdeelingen der onzen diongen in den loop van den nacht de vjjaDdelijke loopgraven binnen. Hetzelfde gebeurde hedenmorgen ten Noorden van Ro- lincourt, ten Noord-Westen van Neuviile St. Vaast en ten Zuid-Westen van Givencby. De vjjand verloor verscheidene dooden en gevan genen. Een aantal luchtgevechten vond gisteren plaats. Twee Duitsche machines we den ver nield, drie anderen gedwongen te dalen. Wij verloren één vliegtuig. In den loop van onzen opmarsch tjjdens "het offensief namen wjj 1239 man en 16 of ficieren gevangen. Wij veroverden drie stukken veldgeschut en een hoeveelheid oorlogsmateri aal. Het totaal aantal gevangenen, door ons in de afgeloopeu drie maanden gemaakt, be draagt 4800 man en 78 officieren. BERLIJN, 2 April. (W. B.) In de buurt van Yperen en Wetschaete ontwikkelde de artillerie groote actie. Verschillende kleine Duitsche patrouilleaauvallen werden met succes bekroond. Het blijkt, dat de verliezen der Engelschen bij den mislukten aanval in de buurt van Loos buitengewoon zwaar geweest zjjn. De Engelsche aanval op het Heninbosch bij Lejeul werd in de ochtenduren van den 31sten Maart door acht compagnieën ondernomen. Hij mislukte zooals repds werd gtmeld. Ook de aanval dien avond door den vijand ten Oosten van Rochncourt en ten Westen van Angres ondernomen, had geen succes. De Engelschen leden, vooral door het goede treffen der Duitsche artillerie zware verliezen. In Champagne zjjn de den 28sten Maart door de Duitschers ten Z. van Riport veroverde loopgraven thans stevig bevestigd. Het draadlooze bericht door den Eifeltoren in den middag van 31 Maart verzonden als zouden de Franschen gebied heroverd hebben is een verzinsel. PARIJS, 1 April. (Havas De Franschen hebben een nieuwe, belangrjjke vordering ge maakt op het plateau van Vregny, waar de vijand wanhopig tegenstand biedt. Twee van de voornaamste, buitengewoon krachtige steun punten vielen hun in banden Om de laatste redoute, die vau Faffaux. wordt tbans gestre den. Is deze genomen, dan zjjn de Franschen meester van het geheele, meer dan 170 meter hooge plateau, dat de streek volkomen be- heerscht. De Duitschers moesten na verwoede gevechten een.eind wijken het was onmogeljjk den onweerstaanbaren moed van de overwin naars van Douamont en Vaux in te toornen. Artillerie- en mitrailleurvuur waren vol doende, om zeven tegenaanvallen op onze stel lingen bij Vregny te stuiten de vijandelijke infanterie leed zware verliezen en moest ge decimeerd naar de eigen linies terugkéeren. De Engelschen hebben in de richting van St. Quentin over een uitgestrektheid van. 20 K M. een schitterden aanval ondernomen op zekere punten bedroeg hun vordering 5 KM. De Duitschers hebben aan de Somme nog drie dorpen bezet. Uit een telegram van Reuter's bijz. corres pondent bjj het Engelsche leger in Frankrjjk blij kt, dat de Duitschers hunne bedreiging om krijgsgevangenen vlak achter het front onder het vuur der geallieerden te laten werken, ten uitvoer gebracht hebben. Twee Russische krijgsgevangenen haddeu kans gezien om van daar te ontsnappen en kwamen in Engelsche loopgraven aan. Voorts vermeldt de correspondent nog, dat de Engelschen bjj Heudecourt een Duitscb machinegeweer van een nieuw type hebben buit gemaakt. WASHINGTON, 2 April. (Reuter, part) Het Congres is beden in buitengewone zitting bijeengekomen om te beslissen over de kwestie van een oorlog tegen Duitschland. Het begon met een strijd tusschen demo- kraten en republikeinen over de organisatie van het Huis. Als die beslist is, zal heft Congres kennis nemen van Wilson's boodschap ('waarschijnlijk morgen) over de ernstigste internationale krisis, waarvoor de Ver. Staten sedert den burgeroorlog zijn geplaatst. Waar schijnlijk zal het Congres eerst in't laatst van deze week tot een besluit komen. Alle teekenen wijzen op een snelle zege der demokraten in het Huis; zoo de herkiezing van Clark als voorzitter, wiens republikeinsche tegencandidaat Mann in de minderheid bleef, en de daaruit voortvloeiende aanwijzing van de commissies door de demokraten. Er heerscht veel vertoon van vaderlands liefde in Washington vlaggen waaien uit bijna elk venster; mannen en vrouwen dragen de vaderlandsche kleuren en kinderen gaan met vlaggetjes naar school. Wilson's boodschap is vanochtend vroeg naar de drukkerij gegaan. Hij zal ze uitspreken, zoodra het Huis is georganiseerd. WASHINGTON, 2 April. .(Reuter.) Flood, voorzitter van de commissie voor buüenland- sche zaken uit het Huis van Afgevaardigden, heeft een motie opgesteld, houdende de ver klaring, dat er oorlogstoestand is tusschen de Ver. Staten en Duitschland en machtiging aan dm president tegen Duitschland oorlog te voeren. NEW YORK. 2 April (Havas.) Het jaar- ljjksch feestmaal, gister door een vereeniging voor de luchtvaart aangericht, is tot een groot- sche betooging ten gunste van Amerika's intree in den oorlog aan den kant van de geallieer den geworden. Gerard, te voren gezant te Ber lijn, beval de invoering van algemeenen dienst plicht aan en haalde de volgende woorden aan uit een gesprek, dat hjj op een goeden dag te Berlijn met von Jagow voerde. »Denk eraan*, zei 'deze, »wjj hebben 500.000 Duitsche re servisten in Amerika. In geval van oorlog zouden ze het jullie leeljjk lastig kunnen maken.c »Denk eraan*, antwoordde Gerard, >dat er in Amerika 500,000 lantarens staan, waaraan uw reservisten zonder moeite kunDen worden opgehangen, als ze ons hinderen*. Voor het nationale Fransche com ité sprekend over wat Frankrijk en zjjn bondgenooten ver richten, zei Stephane Lauzaone aan dit feestmaal Frankrjjk vecht door, totdat Duitschland op zjjn knieëa aan God en de menschen vergif fenis vraagt voor de misdaad, die het heeft begaan door den oorlog te ontketenen. Fraukrjjk zal, aldus ging hjj voort, degenen verheugd ontvangen, die, zjj het ook ter elfder ure, zich aan zjjn kant scharen, omdat ze daarmee de overwinning van recht en beschaving zullen helpen behalen. De gasten hieven daarop staande de Mar seillaise aan en juichten ter eere van Frankrjjk. WASHINGTON, 2 April. (Reuter, part.) Enkele pacifisten zijn iu d« hoofdstad aangeko men met het doel de ledm der twee huizen te bewerken. Een afvaardiging uit Massachussets heeft vlak voor de vergadering van het Con-' grens begon, zich bjj senator Lodge vervoegd, om hem te vragen hun inzichten te steunen. Lodge (republikeinsch senator voor Massachus sets) antwoordde: »als de president een oor logsverklaring wenscht, zal ik er vóór stemmen*. »Dat is laf*, zei een der pacifisten. »Volks-

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1917 | | pagina 2