Van het Westelijk oorlogstooneel. Van het Oostelijk oorlogstooneel. Op Zee De revolutie in Husland. Officieele communiqué's. Verder was bet 'snaebts rustig Geruchten over een afzonderlijken vrede van Oostenrijk-Hongarije. Amerikaansch stoomschip getorpedeerd. DIT QN2E QMuBVING. revolutionaire groepen der linkerzijde wordt gevreesd, waardoor de voorloopige regeeriog reeds nu verdergaat dan zij oorsponkelijk gewild heeft. En de berichtgever der »Voss. Ztg.« te Stockholm ontviDg van een Russiscben zegsman de verzekering De stemming onder de bevolking is in het algemeen zeer gedrukt. En men kan gerust beweren, dat het grootste deel der inwoners van Petersburg den tegen- woordigen toestand beschouwen als een in leiding tot een reeks van nieuwe stormen. President Wilson heeft het Amerikaansche Congres tot- een buitengewone zitting bijeen geroepen tegen 2'April, om over te gaan tot actie wegens den tusschen de Ver. Staten en Duitschland bestaande oorlog. De president zal, volgens de berichten uit Washington, een uiteenzetting geven van den toestand, en verklaren dat de staat van oorlog feitelijk bestaat tusschen de Ver. Staten en Duitschland, daar dit land zonder eenigen schroom en in strijd met alle wetten van vol kenrecht en menschelijkheid, de Amerikaansche schepen in den grond boort. Hetzelfde bericht zegt dan verder, dat aan het Congres een motie zal worden voorgesteld, die geen oorlogsverklaring zal zjjn, doch slechts zal vragen naar maatregelen ter bescherming der Amerikaansche belangen, op zee of elders. Het eenigszins tweeslachtig plan van den president is, de gewapende neutraliteit te laten voortduren, totdat een Duitsche duikboot in een gevecht gtra-.kt. met eeu gewapend Ame- rikaansch koopvaardijschip, of tot Duitschland den duikboot-oorlog opgeeft. Maar dat Wilson den steun vau het Con gres en van het volk zal hebben voor elke actie, die hij zal voorstellen, is buiten twijfel. Overal heerscht een oorlogzuchtige Remming, overal wordt gesporken van maatregelen in verband met de aanstaande verdediging, en over de- pogingen om de Entente, door het zenden van voorraden te stemmen. Zoodat, zelfs als zou Wilson den openlijke strijd nog wat willen uitstellen, Duitschland gerust kan rekenen op den overgang van de Vereenigde Staten naar de geallieerden, en de feeks zjjner vijanden dus voortdurend ziet toe nemen. Aan het Westelijk front wordt de Duit sche terugtocht reeds voortgezet. Groot is het aantal gissingen, die in verband met de voor nemens van den Duitschen staf worden ge opperd grooter nog de reeks plannen die alle Hindenburgs in neutrale en geallieerdelanden opmaken voor een Duitschen aanval op de Fransch Engelsche legers, wanneer deze eerst de met zooveel zorg, inspanning en materiaal aangelegde stellingen hebben verlaten, waarin zij twee-en een half jaar hebben gewerkt, om ze onneembaar te maken. Dit punt wordt overal uiteengezet in den »Lokal Anzeiger* het blad wjjst op de reusachtige werken tot vlak achter het Engelsch-Fransche front aan gelegd, spoor- en andere wegen versterkingen uit hout, beton en ijzer, die miliarden hebben gekost en nu door den Duitschen terugtocht plotseling voor het doel, waarvoor zij werden aangelegd, onbruikbaar zijn geworden. Daar door, zegt het blad, heeft Hindenburg niet alleen de plannen van den vijand doorkruist, maar eeu geheel nieuwen toestand geschapen, waardoor het ongehoorde bloedvergieten kon werden voorkomen, dat de bestorming van de zoo krachtig aangelegde linies aan de Som- me zou eischen, en tevens de gelegenheid ge zocht voor een gevechtsveld, waarop de be slissing kan worden verdreven. De groote Engelsch-Fransche offensieve beweging, die tegen het voorjaar was op touw gpzet, acht het blad daardoor niet uitvoerbaar, ten minste niet in den voorgenomen vorm en tevens heeft het (Duitsche leger een terrein kunnen kiezen, dat als glacis voor de nieuwe ver sterking., als gevechtsveld voor den aanstaande strijd dienen kan. PARIJS, 22 Maart. (Havas.) Officieel In de streek benoorden Tergnier hebben de Franschen na een vinnig gevecht hun stel lingen uitgebreid. Beoosten het kanaal van St. Quentin wierpen zij de Duitschers uit verscheiden belangrijke punten, die deze met klem verdedigden. Ten Z. van de Oise en ten N. van Soissons zijn de Franschen in den loop van den nacht eveneens vooruitgekomen. Ze bezetten tal van dorpen niettegenstaande de felle tegenweer dar Duitschers in de buurt van Vregny. Een overval, door de Franschen noordelijk van Berry au Bac uitgevoerd, stelde hen in staat gevangenen te maken. Verscheiden overvalspogingen van de Duit schers op kleine Fransche posten in de rich ting van Fontaine aux Charmes (Argoone) beoosten den weg van St. Hilaire naar St. Souplel alsmede in het bosch van Caurières mislukten iu het vuur der Franschen. LONDEN, 22 Maart. (Reuter.) OfficieelDe tegenstand van den vijand neemt op het ge- heele fiont van ten Westen van St. Quentin tot ten Zuiden van. Atrecht toe. Hevige seeeuwstormen hebben voor onzen opmarsch nieuwe moeilijkheden veroorzaakt. Ten N.O. van Atrecht hebben wij een ge slaagden overval gedaan en eenige gevangenen gemaakt. De vijand, die over open terrein een tegenaanval deed, heeft zware verliezen ge leden. i BERLIJN, 22 Maart. (Wolff.) Officieel avondberichtBehalve kleine gevechten tus schen Somme en Aisne worden geen bijzon dere gebeuttenissen vermeld. LONDEN, 22 Maart (Reuter) Uit het Britsche hoofdkwartier, dd. heden Het blijft erg waaien aan het westelijke front Ook belemmeren dichte sneeuwbuien de ope raties in het veld. Door de band is de opmarsch gisteren en den afgeloopen nacht van denzelf den aard geweest als den vorigen dag, d. w. z. bij g'ng het snelst in werk op de hoogvlakte van Santerre bewesten St. Quentin, en het langzaamst langs het ongeveer 29 mijl lange front, zuidoostwaarts van Atrecht af ge rekend. Het laatste bericht is dat patroeljes van onze ruiterij in voeling met de Duitsche ach terhoeden binnen vijf mijl van St. Quentin's zoom staan. De vijand heeft in het vak tus schen Atrecht en Yperen hardnekkig tegen stand geboden. Laatst genoemde plaats wordt door een reeks versterkte punten verdedigd. Tusschen Yperen en Crtfisilles houden de Duit chers die ongeveer 10 mijl zijn terugge trokken, een reeks versterkingen bezet. Wij voeren ons veldgeschut in de beste orde op en voor de toekomst gelooft men niet, daar mee veel last te zullen ondervinden. De vij andelijke linie had hier Beaumetz Cambrai bereikt, welk belangrijk dorp door onze troe pen is bezet. Veel verhalen over ontstemming in de gelederen van den terugtrekkenden vij and doen de ronde en zonder daar nu al te veel geloof aan te slaan, is hier het oude spreekwoord »geen rook zonder vuur* wel toepasselijk. Het is bekend, dat het den Duit schers moeite kost tijdens den terugtocht hun voedseltoevoer voortgang te doen hebben en vijanden, die onlangs gevaugen werden geno men, zeggen eenigen tijd niets gegeten te' hebben. WEENEN, 22 Maart. (Korr. bureau.) Offi cieel Aan de Beresina zjjn oDze afdeelingen tot in de tweede linie van de Russen do >r^e- drongen. Ze keerden met een officier en 226 minderen als gevangenen, zoomede met twee revolver-kanonnen, zes machinegeweren en 14 mijnwerpers als buit terug. Voorwaartsche bewegingen van vijandelijke jachtcommando's mislukten overal, waar ze werden beproefd. ST, PETERSBURG. 22 Maart. (P. T. A.) Officieel: In de richting van Lida heeft de vij and na eeu langdurige beschieting onze stel lingen in de streek van de dorpen Zabresina en Potasjnia aan de Beresina aangevallen en bezet. Bij Potasjnia bobben wjj hem weer verdreven, doch de overige stellingen zijn in zijn bezit gebleven. Ten N.W. van Brody hebben wij na ver woeden strijd een vijandelij ben aauval in de streek van Baldoera algeslagen. Op de rest van het front vuurwisseling en schermutselingen tusschen verkenoingspatroel- jes. Blijkens verklaringen van een gevangen ge nomen Duitsch Officier hopen de Duitschers, dat de gebeurtenissen in Rusland aan militaire bedrijvigheid van het Russische leger afbreuk zullen doen. LONDEN, 25 Maart. (Part.) De Times verneemt van den 19den uit St. Petersburg Tot nog toe is het nieuws van het front niet verontrustend. Er zijn krachtige maatregelen genomen om betreurenswaardige besmettingen te voorkomen. De Zwarto Zee-vloot is in uit nemende conditie. Admiraal Koltsjak heeft Sebastopol geisoleerd, tot hij in staal was zijn mannen te verzamelen en hun de beteekenis van betgeen was gebeurd, uit te leggen. De eerste tafereeleo speelden zich af te Kronst.adt, waar het nieuws door opruiers werd aange bracht. Kornilot, de nieuwe bevelhebber in St. Petersburg, heeft maatregelen ge- omen om de tucht onder de regimenten te herstellen. Leden van de Doema hebben de kazernes be zocht, om den soldaten de noodzakelijkheid voor te houden, alle aandacht aan den oorlog te wjjden. De ordelooze soldaten zjjn de grootste reden van zorg, maar zjj verstiooien zich nu. ST. PETERSBURG, 21 Maart. Reuter, l>art.). De bladen schatten het aantal dooden en gewonden te St. Petersburg op 2000. E<' worden tal van verslagen van gesprekken met grootvorsten openbaar gemaakt, waa uit bljjkt hoe blind de User eu de tsantsa voor den werkelijken toestand zijn geweest en ho« tra gisch hun gebrek aan aanraking niet alleen met het larvd, maar met hun eigen familie is geweest. Grootvorst Cyillus, Deef van den -tsaar, die nu admiraal Romanof heet en de eerste grootvorst is geweest die de nieuwe re geering erkende, legde in een intervieuw naa druk op de eenheid van Rusland. Hij zeide >Mjju dwornik en ik staan nu als gelijken tegenover elkaar. Onder de oude regeering zouden wij den oorlog verloren hebben. Het gaf niets, of meu met den tsaar daarover sprak. Wij konden den muur niet omverha len, dien Stuurraer, Pitrim, Stsjeglowitof en laatstelijk Protopopof tusschen hem en het volk hadden opgericht. De grootvorsten onder wie Michael, de broer van den tsaar, spraken eerst alzonderljjk met den keizer over de drei gende revolutie. Individueele en gemeenschap pelijke waarschuwing waren vergeefsch. De grootvorsten zonden toen do vrouw van Cy- rillus, grootvorstin Victoria, af, om te trach ten de oogen van de tsaritsu te openen, die de werkeljjke heerscheres in Rusland was. i In het g»spiek gaf grootvorstin Victoria de gewenschte samenstelling vau een kabinet aan. De tsaritsa antwoordde »Maar dat zjjn vjjanden van de dynastie Wie is tegen ons V St Pe tersburg en een handvol bridge-spelende aris tocraten. Ik heb twintig jaar op den troon gezeten. Ik ben Rusland en weet dat het volk onze familie lief heeft.* Ten slotte verschenen de grootvorsten alleen te Tsaikoji Selo voor officieele functies. MidJerwjjl deed Raspoitin het zijne, om de schaal verder ten nader-le van het keizerlijke huis te doen doorslaan. KEULEN, 22 Maart. (Pari). De corespon dent te Kopenhage van de ÉTöln. Ztg. seiut, dat er Maandag te St. Petersburg opnieuw gevechten zijn geweost. Tusschen de Rijks- doema en de nieuwe regeering aan den eenen kant en de arbeiders aan den anderen kant en da arbeiders aan den andereu kant zouden diepe meeningsverschillen bestaan. Te St. Pe tersburg zou meu algemeen van meening zijn, dat er iu de eerstvolgende dagen een nieuwe revolutie zou uitbreken om het einde van den oorlog te verkrijgen. De onzekerheid onder de revolutionairen zou verergerd worden omdat ze, in geval de republiek uitgeroepen werd, niet alleen een tegen-revoltie van de arbeiders verwachten, maar ook van de reactionnaire grootvorstenpartij en in het bjjzonder van het monarchistisch gezinde deel van het leger. De moorden op officieren zouden nu zoo toege nomen zjjn, dat de regeering de vermanning tot de soldaten gericht zou hebben, do officie ren te sparen om de overwinning niet in ge vaar te brengen. LONDEN, 22 Maart (Part.) Volgens een Exhangetelegram uit New-York van Woens dag verneemt de Tribune uit Washington, dat de vertraging in het antwoord op de Oosten- rijksche duikbootnota het gevolg is van het uitwerken van een plan voor een afzonder lijken vrede tusschen Oosten rijk-Hongarije en de Entente. Men verneemt dat de grondslag gelegd is voor een overeenkomst over deze kwestie. De gelegenheid om Oostenrijk van Duitschland los te maken is zoo gelooft men, uitstekend. De omwenteling in Rusland heelt een ernstigen terugslag gehad op de Germaan- sche keizerrijken. De greep van de Hohenzol- ierns word zwakker. Daarom is hetiu Oosteu- rijk's belang uit den oorlog te gaan, voor het in de ineenstorting van Duitschland wordt meegesleept. Men meldt uit lJmuiden Het Amerikaansche stoomschip Headton, van Philadelphia naar Rotterdam bestemd met eene lading petroleum, is Woensdagavond 8,15 ure zonder waarschuwing getorpedeerd op 25 mijlen afstand van Terschelling Het schip is, nadat twee torpedo's het hadden getroffen, in brand gevlogen en gezonken. 13 leden der bemanning, waaronder de kapitein, zijn hier aangebracht door den stoomtreiler Java VI 164. Een tweede boot, waarin zich 20 man bevonden, is omgeslagen en allen inzit tenden zijn verdronken. De duikboot, die na den onverhoedschen aanval bovenkwam, dook dadelijk weer onder. Van Terschelling seint men Er werden 3 sloepen uitgezet waarvan een is binnengebracht door een torpedoboot met 8 man, o.w. een zwaar gewond. Een der leden was onderweg overleden. Vermoedelijk zijn 14 man door de ontploffing van den ketel omgekomen. De SVlöwe teruggekeerd. BERLIJN, 22 Maart (Wolff.) Officieel Zijner Majesteits hulpkruiser Möwe, comman dant burggraaf Dobna Schlodien, is vau zjjn tweeden kruistocht van verscheidene maanden in den Atlantischen Oceaan naar een haven in het vaderland teruggekeerd. Het schip heeft 22 stoomschepen, 5 zeil schepen met 123,100 bruto registerton w. o. 21 vijandelijke stoomschepen waarvan er 8 gewapend en 5 in dienst van de Engelsch ad miraliteit voe en, en 4 vijandelijke zeilschepen opgebracht. De hulpkruiser Möwe bracht 593 gevangenen mee. Door de liberale kiesvereeniging »De Vrijheid* alhier is in een gisterenavond gehou den, vergadering candidaat gesteld voor lid van den gemeenteraad (vacature-Dr. H. B. van Nes) de heer J. de Feijter Jacz. Woensdagavond werd alhier een atdee- ling opgericht' van den Ned. Christ. Grafischen Bond, met aanvankelijk 26 leden. Het voor- loopig bestuur bestaat uit L. Abrahamse, Voorzitter; Jac. Pauw, Secretaris en M. G. van der Wiele, Penningmeester. Bjj de gisteren gehouden stemming voor een lid van de Kamer van Koophandel alhier, ter voorziening in de vacature ontstaan door het bedanken van den hi-er Drost, werden uitgebracht 111 geldige stemmen. Gekozen werd de heer E. Hamerlinck met 75 stemmen. Verder verkregen de heeren J. A. van Rompu 17, J. de Feijter 8, W. Bedet. 4, P. J. Scheele 2 stemmen, terwijl de heeren O. Hamerlinck, D. Bareman, G. Meertens, G. Klouwers en J. P. Trijsburg ieder 1 stem verkregen. Doör den Commissaris der Koningin is benoemd tot zetter voor 's Rijks directe be lastingen in de gemeente Hoek de heer A. Jurry, ter vervanging van den heer W. Geel- hoedt, die overleden is. Woensdag werd te Hoek ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen den beer Geelhoedt, oudsten wethouder dezer gemeente. Benevens den burgemeester waren mede in den stoet aanwezig de raadsleden en de secretaris en ook enkele leden van het kerkbestuur der Ned. Herv. kerk, daar de overledene tevens kerkeraadslid was. Aan het graf werden door den burgemeester eenige woorden van waardeeren ter afscheid gesproken. In de Donderdag te Hoek gehouden raadsvergadering werd tot tijdelijk wethouder benoend de heer A. Jurry. Als vertegenwoor diger in de commissie voor de waterleiding werd benoemd de heer F. Kaan wethouder. Tevens werd vastgesteld een verordening op het herbergbezoek: van jeugdige personen. Te Hoek werd proef gespoten met de nieuwe motor-brandspuit, welke door de firma Bikkers en Zonen te Rotterdam aan deze ge meente is geleverd, waarbij tegenwoordig waren de burgemeester tnet raadsleden en secretaris. Het toestel voldeed volkomen. De pluk van de lamsooren op de schor- gronden in den Braakman is dit jaar verpacht. De bedoeling moet wezen om deze groente in te zouten en naar Duitschland te zenden. Bij kon. besluit is de Vereeniging tot verbetering van de volkshuisvesting te Axel toegelaten als Vereeniging, uitsluitend in het belang van verbetering der volkshuisvesting werkzaam. De Minister van L., N. en H. heeft voor het tijdvak van heden tot en met 31 Augus tus nog aangewezen voor de gemeente Axel en omgeving als geneeskundige, bedoeld in art. 31, 3de lid, van het Kon. besluit van 6 December 1911 (Stbl. no. 352 P. A. Jens,, arts te Axel. Bij Kon. besluit" is ingetrokken de be noeming van den ontvanger der directe be lastingen, invoerrechten en aecijDzen P. Iwema, te Diuxperlo, tot ontvanger deszelfde middelen te Axel, en is hij benoemd tbt ontvanger der zelfde middelen te Vaals. In de te Hulst gehouden vergadering der coöperrtieve beetwortelsuikerfabriek «Sas van Gent* werd in plaats van wijlen den beer W. de Koejjer benoemd tot bestuurslid de heer Abr. de Koeijer. Voorts is aangenomen de wijziging der statuten, dat de directie voortaan zal worden waargenomen door twee directeuren. Te Breskens zal in bet vervolg voor het gebruik der haventerreinen 5 ct. per vierk. M. en per week opslaggeld betaald moeten worden, ingaande den derden dag van opslag. Bij de controle ten postkantore te Oostburg bleek, dat onder de aangekomen postpakketten niet minder dan zes groote pakketten met zeep waren. Ze werden niet aan den geadresseerde bezorgd.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1917 | | pagina 2