Jlog g«» good in oas laai Eest Veroorflttliag. Zit daar iets achter? Van het Westelijk oorlogstooneel. Van liet Oostelijk oorlogstooneel. De revolutie in Rusland. DE OORLOG. De algemeene toestand. Officüeele communique's. De terugtocht der Duitschers. De Engelschen in Mesopotamië. Wan door de Russen bezet. De houding van grootvorst Nikolaas. Officieels kennisgeving der regeering. Wat zal het worden, als b.v. ook Ameri- kaansche gewapende koopvaarders mettertijd onze havens willen aandoen Want, dat Amerika en thans ook China de diplomatieke betrekkingen met Duitschland verbrak, het kan geene verwondering baren, bij ieder, die gevoelt, dat een neutraal land mag en moet opkomen voor de eigendommen en levens zijner burgers. Als men de rantsoeneering van verschillende levensmiddelen in ons land ziet, zou men zeg gen, dat de toekomst niet erg rooskleurig lijkt. Let men evenwel op de uitvoerpolitiek, dan hebben we nog geen nood. Immers, minister Posthuma heeft bepaald, dat voor iedere hoeveelheid voor 100 kipeieren, die uitgevoerd mogen worden, er maar 30 in het land moeten blijven. Van de boter mag 30°la worden uitgevoerd, terwijl maar 20°/o in het land moet blijven. Het gaat dicht tegen Paschen, den tijd, dat iedereen eens wat hebben mag. Eu dan zoo'n uitvoer Dan moet het toch in ons land botertje tot den boom zijn. Een goed werk deed Schaper in de Kamer door de namen van twee handelaars te publiceeren, die in dezen benarden tijd hun vaderlands liefde toonden, door eene partij aardappels stiekum naar Duitschland uit te voeren, ter wijl in ons eigen land zoo'n gebrek er aan heerscht. Zelfs schijnt gezouten vleesch, voor ons als reserve dienende, uitgevoerd te zijn. 't Vreemdste is, dat b.v. in het geval, dat de heer Schaper aanhaalde, van vervolging geen sprake schijnt te zijn. De veroordeeling van Schroder blijkt bjj de groote meerderheid onzer intellectueelen eene pijnlijke verbazing te wekken, ook bij hen, die niet met zijne schrijfwijze of het op treden van De Telegraaf instemmen. Sehröder, die twee maal vrijgesproken werd, wordt in Den Haag veroordeeld. Het requisitoir van den procureur-generaal en de rechtsgronden, waarop het gevelde vonnis steunt zjjn on-Nederlandscb, dat voelt zelfs een leek. Het is feitelijk onmogelijk op die gronden een vonnis te vellen. Prof. v. Hamel behan delt de kwestie zeer duidelijk in »De Amster dammer.* Uit vele monden klinkt met begrijpelijke ongerustheid de vraag Is onze rechtspraak ook niet meer vrij Zijn we ook daarin door den Oosterbuur man gebonden, zooals we het in zoovele zaken blijkbaar reads zijn Maar dan is dit allerbedenkeljjkst voor de eer en het prestige van ons land. Dit zal zich het sterkst openbaren, als een maal de vredesonderhandelingen begonnen zijn. Laat ons toch voor alles Nederlander blijven en zorgen, dat geen buitenlander iets te be disselen heeft in onze binnenlandsche aange legenheden. Een vreemd geval blijft het met onze 7 mooie getorpeteerde schepen. De indruk in ons land was geweldig, zoo sterk, dat ook de Duitsche gezant in Den Haag den 24eu Februari meende eene geruststellende verkla ring te moeten geven. En thans is nog het raadsel niet opgelost. Onze regeering bljjft maar zwijgen. Waarom Wij weten, dat het vertrek uit Falmouth plaats had buiten beraoeing der Engelsche autoriteiten. Blijven dus (behaUe de onafwijsbare aan sprakelijkheid van Duitschland) onze reeders en onze regeering. Had onze regeering stellige toezeggingen van de Duitsche, om de schepen te doen uit varen De regeering blijft zwijgen. Prof. Kernkamp e. a., verscheidene bladen wenschen meer licht. Op 22 Febfuari getorpedeerd, op 19 Maart weet hel Nederlandsche volk nog niets. Het gekste van het geval is, dat een paar dagen na de torpedeering de N. R. Ct. en op haar voorbeeld verschillende andere orga nen spraken over vergoeding van de zeven schepen door Duitschland. Er blijkt totaal niets van aan te zijn. Hoe kon de N. R Ct. er zoo inloopen Wie fantaseert telkens die berichten Want het is niet de eerste maal. Na iedere torpedeering, die indruk maakte Op het volk, kregen wjj van die berichten, om den indruk te verzachten, de volkswoede te stillen maar immer bleken we met een kluitje in het riet gestuurd. Nog eens, wat zit daar achter Een belangrijke wijziging heeft zich op het Westelijk front voltrokken. De zorg van Clemenceau, die hem twee-en een half-jaar zwaar op het hart lag, en die hij telkens weer uitsprak als iets niet naar zijn ziuging: »De Duitschers staan te Noyen, 80 K.M. van Parijs,* is voorbij. Noyon is door de Duitschers ontruimd, door de Frauschen hernomen. En van daar naar het noorden is een geheele strook door de Duitschers verlaten, door de Franschen en Engelschen bezet. Behalve Bapaume .en Peronne, Nesle en Chaulnes zijn nog een reeks dorpen, in het Engelsche bericht wordt van (30 gesproken, door de Duitschers vernield en verlaten. Want de berichteu uit Berlijn doen wel zien, dat deze geheele frontswijziging met overleg en voordracht door den Duitschen generalen staf is voorbereid. Den geheelen vorigen zomer hadden de Duitschers daar stand gehouden, zegt een Duitsch bericht, en nu hebben zij die stellingen prijsgegeven, om de linie te ver korten, om de nadeelen der onbeweeglijke stellingsgevechten te verminderen. Het rneeren- deel der stellingen, die tusschen de Noordzee en de Alpen sedert de October- en November dagen van 1914 bezet waren, zijn niet gekozen, maar door toevallige omstandigheden^bezet. Al dien tijd hebben de beide partijen gelegen heid gehad, die stellingen steeds meer met versterkiugen, aarden werken, loopgravennetten en andere inrichtingen te voltooien, en het is nu wel voldoende gebleken, dat een poging van de andere zijde, om die positie te nemen, den tegenstander njit zijn stellingen te verdrij ven, en door zijn linie te breken, onmogelijk was, of tenminste zulke groote opofferingen zou vragen, zulke zware offers zou eischen, dat »le jeu ne vaudrait plus la chandelle.* Hindenburg schijnt geen voorstander van het »starre systeem* op het oorlogsveld tenminste. Zijn kracht zat, dat bleek in de gevechten in de Masoerische raeerenstreek, en later in den Russisehen veldtocht, in de groote bewegelijkheid. En nu wil hij ook op het westelijk oorlogstooneel trachten, den toestand te wijzigen door de nadeelen der starre onbeweeglijkheid weg te nemen en de vrijheid van operatie te verkrijgen, waardoor hij in staat is bovendien de gevechtsliuieir.iet te brengen na%r een andere ktreek, dan het volkomen omgewoelde, doorploegde, doormod derde, door-en-door-geinfecteerde gebied, waar in nu al twee-en-een-balf jaar de strijd wordt gevoerd. Dit erkennen de Engelschen-ook zij weten best, dat de overwinning nog niet be haald is, dat deze terugtocht van de vijand niet het gevolg is van de krachtige slagen die hem worden toegebracht, maar van een weloverwogen en zelf gekozen overleg. In het gebied van Mesopotamie hebben de Engelschen, na Bagdad genomen te hebben, een flinken zet vooruit gedaan. Snel voor- waartsrukkend op den rechteroever van de Tigris hebben zij de Turksche achterhoeden verdreven van de heuvels, benoorden de stad Bagdad, en het spoorwegstation Moeshaidi bezet de Turken trokken terug in de richting van Samara. Tegelijkertijk komt het bericht, dat de Rus sen in den Kaukasus de Turken uit hunne stellingen verdreven en achtervolgden, waarbij zij de stad Wan, aan het Wanmeer,'bezet hebben. Wan is de hoofdstad van het vilayet Wan en telt 30.000 inwoners, meerendeels Armeniërs, zoodat dit een vrij belangrijke stad is. Zoo naderen van het zuiden en noorden de Engelsche en Russische legers elkander en de mogelijkheid dat zij bij Masoel het oude Ninivé, samenkomen, neemt toe, wan neer de opmarseh zoo geregeld kan worden voortgezet. De Russen in Perzië schieten echter niet hard op. Van Hamadan oprukkend naar Ker- mansjah, hebben zij weliswaar eenige pnnten kunnen bezetten, maar zij slaagden er niet in, de Turken, die Kermansjah bezet houden, daaruit te verdrijven, zoodat nog steeds Turk sche afdeelingen in en ten n o. van Kermans- jah zich ophouden. Het zal voor de Engel schen, die zich aan de Tigris moeten houden, waarlangs bovendien hier de Bagdadspoorweg loopt, niet gemakkelijk zijn den terugtochts- weg der Turken, door het hoogland van Ar- dillan naar Mosoel af te snijden. De voorloopige regeering in Rusland heeft haar taak aanvaard, met het afkondigen eener algemeene amnestie voor godsdienstige en po litieke veroordeelden, met de invoering van vrjjheid van drukpers, het recht van vereeni gen en vergaderen, en andere politieke vrij heden. Een constitueerende vergadering zal worden bjjeengeroepen, door bet algemeene geljjke, directe en geheime kiesrecht, om te beraadslagen over de pieuwe straatsregeling in Rusland en over den regeeringsvorm van haar besluiten heeft grootvorst Michael Alexan- drowitsj de aanneming der kroon die zijn broeder hem overdroeg afhankelijk gesteid. Tot zoover ziet alles er prachtig uit. Maar de regeling van den toestand zal nog menige moeilijkheid na zich sleepen. De bureaucratie, hoewel voor 't oogenblik zich schijnbaar schikkend, heeft haar macht nog niet verloren zij kan, bij pogingen om haar gezag te herwinnen, rekenen op de bulp der geheele Orthodoxe hoogere geestelijkheid, en op een groot der Russische bevolking van het platte land. En aan de uiterste andere zijde staat de groep, die van een constitutioneele monarchie niets wil weten, die nn reeds betoogt voor een >soeiale Republiek«. Tusschen deze beide uitersten staat de nieuwe voorloopige regeering, die met een contra-!evolutie van de reactionairen, met een voortzetting van de revolutionaire beweging van de zijde der uiterste linkergroepen reke ning moet houden. En dat maakt den toestand in Rusland, het land van de meest onberekenbare gebeur tenissen, én van de meest onmogelijke com binaties, voorloopig nog zeer onzeker. PARIJS, 17 Maart (Reuter) Officieel Op 't heele front tusschen Audécby en, de Oise heeft de vijand, weigerende slag te aanvaarden, onder den druk van onze troepen de stelsel matig versterkte linies ontruimd, die hij ruim twee jaren had bezet gehouden. In den loop van den dag is onze vooruitgang snel voort gezet. Onze voorhoede is Roye binnengerukt, zij achtervolgt den vijand, die de straatkrui singen in de lucht heeft laten vliegen. Acht tienhonderd Fransche inwoners van de stad, die de Duitschers bij gebrek aan tijd niet hadden kunnen wegvoeren, juichten de binnen rukkende Fransche troepen toe. Ten Noord oosten van Lassigny, dat mede in ous bezit is, hebben wij den weg Roye-Noyon op ver schillende punten overschreden. Gedurende de vervolging hebben wij gevangenen genomen, die nog niet zijn geteld. Onze vliegeskaders hebben de vijandelijke werken van Arnaville en de fabrieken van Wolklingen, waar een groote brand is waar genomen, gebombardeerd Ook in de buurt van St. Quentin hebben onze vliegers punten van gewicht gebombardeerd. Zij zijn behouden teruggekeerd. Als tegenmaatregel tegen het verbranden van Bapaume heeft vandaag een Fransche vlieger Frankfort aan de Mam ge bombardeerd. PARIJS, 18 Maart. (Havas.) Officieel De Franschen hebben hun opmarseh op een front van 60 K.M., tusschen Avre en Aisue, voort gezet en Noyon vermeesterd. PARIJS, 18 Maart (Havas Officieel avond- berichtTusschen de Avre en de Aisne is onze opmarseh op een front van ruim 60 K.M. in den loop van den dag voortgezet. Ten N. van de Avre is onze ruiterij 's ochtends Nesle binnengerukt. Wij zonden dadelijk patrouilles in de richting van de Somme uit en leverden verscheidene gevechten met de achterhoeden van den vijand, die slechts zwakken tegenstand boden. De bewoners van Nesle ontvingen onze troepen met gejuich. Ten N.O. van Lessigny zijn wij totdusver ruim 50 K.M. diep in de richting van Ham opgerukt. I Meer naar het Zuiden hebben afdeelingen lichte ruiterij, die het dal van de Oise volgden, vanochtend even voor tien uur Noyon bezet. Tusschen de Oise en Soissons viel de geheele eerste Duitsche linie met de dorpen Carlepont, Morsain en Nouvron-Vingre in onze handen. Wjj kregen voet op het plateau ten N. van Soissons en bezetten Crouy. In de streek van Reims hebben wij met gemak een overrompeling nabij La Pombelle afgeslagen. In Champagne tamelijk levendig artillerie vuur in de vakken van de Butte du Mesnil en Massiges. Op den linkeroever van de Maas heeft de vijand onze stellingen tusschen Avocourt en het bosch van den Mort Hoinme hevig ge bombardeerd. Onze artillerie beantwoordde het vuur van den vijand krachtdadig. Op den rechteroever is een aanval van de Duitschers tegen onze loopgraven in de streek van Chambrettes door ons spervuur dadeljjk gestuit. Vandaag zijn twee Duitsche vliegtuigen door het vuur van ons verdedigingsgeschut neergeschoten. Het eene viel bij Vorginy (Marne), het andere ten W. van Brimont in het district Reims. LONDEN, 18 Maart. (Reuter.) Officieel: Haig meldt, dat de Engelschen de achterhoe den van den vijand terugdringen en in de laat ste vier-en-twintig uur etteljjke mijlen, op som mige plaatsen tot op een diepte van 16 K.M, op een front van tuirn 70 K.M.van ten Z. van Chaulnes lot bij Atrecht, opgerukt zijn. Daarbij bezetten zij Nesle, Chaulnes en Pe'- ronne en ruim 60 dorpen. In luchtgevechten zijn zeven Duitsche vlieg tuigen vernietigd, negen beschadigd. Acht En gelsche vliegtuigen worden vermist. BERLIJN, 18 Maart. (Wolff) Officieelavord- berichtIn de door ons vrijwillig ontruimde lerreinstrook tusschen Atrecht en de Aisne be staat sleöhts op enkele plaatsen gevechtaan- raking van onze dekkingstroepen met de vij andelijke cavalerie en infanterie. Aan weerzijden van de Maas af en toe mi litaire bedrijvigheid. LONDEN, 18 Maart. (Reuter.) Officieel. In een gevecht op den rechteroever van den Tigris hebbeu wij Woensdag de Turksche achterhoede van de heuvels verdreven naar de sterke stelling, die het spoorwegstation van Moeshaidi beheerscht. Wij veroverden deze stelling Donderdagmorgen in de vroegte. Des namiddags vluchtte de geheele vijandelijke strijdmacht, die uit het overschot van drie divisies bestond, in de richting van Samarra. PETROGRAD, 18 Maart. (P. T. A.) In den Kaukasus,, 15 werst ten w. van Ognoz, verdreven onze verkenningsafdeelingen de Tur ken uit een stellingzij bezetten het dorp Varabi en namen een depót van patronen en handgrauaten in bezit.- In de streek van Sakkiz verdreven onze troepen, die door dikke sneeuw oprukten, de Turken bij Soeran en bezetten dit punt. Bij de achtervolging van de terugtrekkende Turken drongen onze voorposten Van binnen. Onze troepen opereeren onder uiterst moei lijke omstandigheden De gangen, die in de sneeuw zijn uitgegraven, zijn zoo diep, dat een ruiter er niet boven 'uitsteekt. Bovendien worden zij telkens weer dichtgesneeuwd door den beerschenden sneeuwstorm. Wegens het gemis van bewoonde plaatsen slapen de troe pen in de sneeuw. LONDEN, 18 Maart. ("Reuter). Uit Petrograd wordt gemeld Grootvorst Nikolaas Nikolaje- witsj gaf last de politieke gevangenen in vrjjbeid te stellen. Hij gaf den soldaten last, rustig af te wachten tot de volkswil zich heeft uitgesproken en onder- tusschen voort te gaan het land te verdedigen. LONDEN, 18 Maart (Eigen Bericht). Harold Williams meldt uit Petersburg aan de Daily Chron., dat er veel belangstelling is voor de benoeming van grootvorst Nikolaas tot opper bevelhebber. Hij is bij de troepen populair en is met hart en ziel voor den oorlog, maar het is ook bekend dat hij weinig sympathie heelt voor het parlementarisme en voor de vooruit strevende politiek van de regeering. PETROGRAD, 18 Maart (P. T. A.) Da Russische regeering heeft aan do Russische vertegenwoordigers in den vreemde het volgende telegram gezonden »De berichten, door het Petrograder Tele- graal-Agentschap overgebracht stelden u reeds in kennis van de gebeurtenissen der laatste dagen en den val van het oude politieke be wind in Rusland, hetwelk jammerlijk ineen stortte voor de volksverontwaardiging, in het leven geroepen door zijn zorgeloosheid zijn misbruiken en zjjn misdadige onbezonnenheid. De algemeenheid van de wrok, welke deze thans verscheiden staat van zaken onder alle gezonde elementen dar natie had doen ontstaan, vergemakkelijkte de crisis aanmerkelijk, en be kortte haar tevens. Daar al deze elementen zich met een be- wotiderenswaardige geestdrift roud hst vaandel van de revolutie schaarden, en het leger hun zijn snellen en krachtdadigen steun verleende, behaalde de nationale beweging binnen nauwe lijks acht dagen een besliste overwinning. Deze snelle verwezenlijking van het doel had het gelukkige gevolg, dat 't aantal slachtoffers be perkt kon bljjven tot een verhouding, die on gehoord is in de annalen der omwentelingen van dusdanigen omvang en ernst. Bjj besluit vau, 15 Maart, gegeven te Pskow, deed keizer Nicolaas II voor zich en den groot vorst-troonopvolger Alexis Nicolajewitsj afstand van den troon, ten behoeve vaD grootvorst Michael Alexandrowitsj.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1917 | | pagina 2