- Van het Westelijk oorlogstooneei. Op Zee BINNENLAND. Gemeenteraad van Ter Neuzen. DE OORLOG. De algemeene toestand. Officieele communiqué's. OngeregeSdheden in Pelpcgrstl, Os bsifekktngen met Duitschland verbroken. De Nederlandsche scheepvaart. Het ReSiefschip „Sforsfad" getorpedeerd. e bewapening van handelsschepen. Provinciale Stalen »an£esland, Tot het aanvragen van de vrijstelling be hoeft geen verzoekschrift te worden ingediend, maar moet ter secretarie der gemeente worden gevraagd een staat van inlichtingen te dezer zake op te maken. Ter Neuzen, 12 Maart 1917. De Burgemeester voornoemd, J. HU1ZINGA. Wat Zaterdag reeds voorzien werd is ge beurd. Bagdad, de oude stad .der kaliefen, de sprookjesstad, aan wier geschiedenis de merk waardigste namen en verbalen uit de Duizend en-één-nacht en de Arabische litteratuur ver bonden zijn, Bagdad, het door Duitschland met de moderne reëele wereld verbondene, door den aanleg van den Bagdad spoorweg, is in handen der Engeischen gevallen. Zondagmorgen ruklen de Engelsche troepen Bagdad binnen, na aan den Tigris en aan de Diala nog drie dagen hevig tegen de Turken te hebben gestreden. En daarmede is in Mesopotamië een be langrijk voordeel door de Engeischen behaald. Uit de Vereenigde Staten zijn nog geen officieele berichten ontvangen over de plannen en voornemens van president Wilson. Slechts de Engelsche en Fransche bladen verzekeren, dat de bewapening der Amerikaansche han delsschepen door president Wilson is, of spoe dig zal worden be'volen, en dat bij voornemens is instructies uit te vaardigen, waarbij aan deze schepen wordt last gegeven, zoo zij in het door Duitschland afgekondigde blokkade- gebied duikbooten zien, deze aan te vallen. Dat daardoor den oorlog tusschen Duitsch land en de Ver. Staten onvermijdelijk zou worden ziet men in Washington volkomen in. Dat dit de vooropgezette bedoeling van president Wilson is, mag betwijfeld worden maar in Amerika weerklinken steeds meer stemmen, die het wenschen. Roosevelt zeide dezer dagen, in een interview met den cor respondent van het Petit Journal* »Als patriot en Christen verwacht ik alles van den oorlog.* En hij sprak het voornemen uit een legioen strijders bijeen te roepen voor den strijd aan het Enropeesche front, over tuigd dat al zijn cowboys zullen volgen De torpedeering van het Relief-schip «Stor- stad* door een Duitsche duikboot, ondanks de verklaringen die verleden week over de houding der Duitsche regeering tegenover de schepen van het Relief Fund* werden afge legd, is een teekend verschijnsel van den geest dien de Duitsche daikbootcommandanten be zielt. PARIJS, 12 Maart. (Havas.) OfficieelHet vuur der Franschen heeft een overrompeling, die de Duitschers tusschen Soissons en Reims op touw hadden gezet tegen een Fransche schans in de buurt van Passy, kortweg gefnuikt De Duitschers leden verliezeD en lieten de Fran schen gevangenen in handen. In de richting van Maisons de Champagne zijn de Franschen in den loop van den nacht door middel van gevechten met bandgranaten opnieuw opgeschoten. In het vak van Auberive schermutselen patroeljes. Het aantal machine geweren, dat de Franschen 8 dezer in de streek van Maisons de Champagne den Duitschers ontnamen, bedraagt twaalf. In Woevre slaagden de Franschen met een inval iu de Duitsche loopgraven benoorden Soichippey. In Lotharingen hebben Fransche patroeljes in gevechten eenige gevangenen ge maakt in den omtrek van St. Martin ten N.W. van Badonviller, Overal elders bleef de nacht kalm. LONDEN, 12 Maart. (Reuter.) OfficieelDe Engeischen hebben hun stelling ten N. O. van Botichavesnes eenigszins verbeterd. Een pa- troelje van or.s is in dezelfde streek vijande lijke schansen binnengedrongen en heeft eenige gevangenen gemaakt. Vanochtend hebben wij loopgraven ten Z, van Atrecht overvallen, niettegenstaande for- sche tegenweer geboden werd. Wij bombar deerden schuilho^en en berokkenden veel ver liezen. Gisteren was het in de lucht erg roerig. Onze toestellen hebben met succes vee' bom men geworpen en verkenningswerk gedaan. Negen vijandelijke vliegtuigen werden geveld of, beschadigd, tot dalen gedwongen. Van vier is bekend, dat ze vernield zijn. Vijf toestellen van ons worden vermist. BERLIJN, 12 Maart. (Wolff.) Officieel: Dank zij het zeer heldere weer, op vele plaat sen van het front verhoogde bedrijvigheid van geschut en vliegers. Bjjzonder sterk was het vuur in het Ancre-gebied tusschen Bucqroy fg Le Trausloy, levendig in versoheiden vakken langs de Aisne en in Champagne. Ten Z. van Ripont vielen de Franschen vanochtend gedeelten van onze stellingen aan,' maar wer den afgeslagen. Door luchtaanvallen onzer vliegers verloren de vijanden zestien vliegtuigen alsmede twee kabelballons, door afweervuur en vliegtuig. PETROGRAD, 11- Maart. (Reuter.) Gene raal Klawalof, commandant der troepen iu. Petro- grad, zegt in een proclamatie „Ten gevolge d6r ongeregtldheden van de laatste dagen, geweldpleging en aanvalspogin- gen tegen politie en soldaten, zijn samenscho lingen in de straten verboden. De bevolking woidt gewaarschuwd, dat de troepen last hebben van de wapens gebruik te maken, en voor geen eokeleu maatregel om de orde in de hoofdstad te herstellen, terug te schrikken" De bladen verschijnen niet, de trams rijdens niet. PEKING, 12 Maart. (Seuter.) Het Chinee- sche Huis van Vertegenwoordigers heeft in geheime zitting met een meerderheid van 300 stemmen de diplomatieke staatkunde der re gering goedgekeurd, en besloten de betrekkin gen met Duitschland af te breken. Volgens een door de Nederl.-Indische Tank stoomboot-Maatschappij te 's-Gravenhage uit Lissabon ontvangen bericht in de „Ares" vJn genoemde maatschappij 40 mijlen van Cascaes aan de monding vau de Taag door een Duit- scheu onderzeeër getorpedeerd. De Hollandsche bemanning is, voor ^oover bekend, geheel gered. Twee reddingsbooten werden bjj bet afzenden van het bericht nog gemist. Het Nederlandsche schip „IJslroom", waar omtrent dezer dagen bet gerucht liep dat het zou zijn getorpedeerd, welk gerucht echter geen bevestiging vond, is Zondag te IJmuiden binneu gekomen. 9 LONDEN, 11 Maart,(Reuter.) »L!oyds Week ly News* verneemt uit Cork, dat het Belgische Reliefschip »Siorstad« door een Duitsche duik boot zonder waarschuwing getorpedeerd is. Het was een Noorscb vaartuig. Deitien man zijn geland twee sloepen ruim 30 man worden vermist. LONDEN, 12 Maart (Reuter.) Donderdag morgen tien uur opende een Duitsche duikboot, die van de »Storstad« af niet werd gezien, hoewel ze aan de oppervlakte voer, een hevig granaatvuur op het schip op een afstand van vier mijlen. Na twaalf schoten te hebben ge lost, dook de duikboot onder. Zij was toen tot op slechts korten afstand van het, schip ge komen en moest de Belgische relief teek men hebb-m gezien. Niettemin schoot de duikboot* een torpedo af, die de »Storstad« ond°r de biug trof. Toen de duikboot na het eerste kanonvuur onderdook, meende de bemanning van de »Storstad«, die in de booten was ge gaan, dat de ouderzetër was weggegaan en zij bevond zich weer aan boord toen de torpedo bet schip trof. Allen konden zich echter in veiligheid brengen. Toen 'de duikboot boven kwam, naderde zo de boot van den kapitein en werden dezen tal van vragou gestald over da lading van de »Si.orstad« en de baven van bestemming. Daar de »Storslad* niet snel ge noeg zonk, werd het kanonvuur weer op het schip geopend, de granaten vielen daarbij ge vaarlijk dicht bij de booten. Tegen den middag was de >Storstad« eiudelijk voorgoed verdweneu. De vierde machinist, Sorensen, is aan uit putting in de reddingboot gestorven. Zes-en- dertig uren roeide men rond eer men werd opgepikt. Volgens verklaring van den kapitein zou deze hebben vernomen, dat van de opvarendt-n van een andere reddingboot twee man zijn omgekomen. WASHINGTON, 12 Maart. (Reuter), Het ministerie van buitenlandsche z.ken beett he slist, dat vreemde koopvaardijschepen Ameri kaansche havens mogen verlaten, zelfs zoo zij zoowel op het voor en achterschip bewapend zijn. WASHINGTON, 12 Maart. (Reuter.). Het ministerie van buitenlandsche zaken heeft aan alle vertegenwoordigers van vreemde naties hier ter stede bericht, dat Amerikaansche schepen, die de Duitsche onderzeeërs-blokkade- zone doorvaren, een gewapende wacht voor de verdediging der schepen en van het leven der opvarenden zullen medevoeren. Het is niet zeker of die bewaping verplichtend is, maar het departement van Marine zal alle schepen bewapenen, die hiertoe aanvrage doen, Bij Kon. besluit van 9 dezer is machtiging verleend aan den commissaris der Koningin in de provincie Zeeland tot het, bijeenroepen van de Staten dier provincie in buitengewone zitting, op Vrijdag 30 dezer, ten einde alsdan aan de orde- te stellen de behandeling van een voorstel van (Jedeputeerde Staten, tot calani'teus-vorklaring van de polders Onrust en Jaeoba en tot vaststelling van een bijzon der reglement. (Vervolg) Bij al hetgeen we in ons vorig nummer aanstipten komen we ook iri de lijn van deu wethouder, den heer Visser, die aan de veror dening niet heeft medegewerkt, omdat hij meent, dat in de eerste plaats de ouders zelf het kwaad bij hun kinderen moeten beteuge len, doch, als er wettelijke maatregelen noodig zijn, dat dan de Rijkswetgever moet ingrijpen. We meeuen, dat daar zeer veel voor pleit. Wat beteekent een verbod dat in een klein gedeelte van ZRuw cb-Vlaanderen geldt, maar niet in de aangrenzende gemeenten. Ziet naar Zaamslag. Daar wordt sedert het optreden vau den tegewoordigen burgemeester b.v. geen vergunning voor dansmuziek gegeven. Zou men meeuen dat de jongelui van Zaamsiag nu niet dansen Het gevolg is dat ze zich, als er in de omliggende gemeenten iets te •doen is, daarheen begeven. Verder gevolg is, dat zelfs als het ware wekelijks naar de om geving trekken, om zich eenigermate te ver- poozen, daar ze in eigen plaats geen ontspan ning meer vinden. Evenwel, 't Zal wel zoo zijn, zooals de heer Nolson aantoonde, dat de visschers jongens boven den als eritiek geacht en leeftijd zijn, terwijl hij er ook aan toevoegde, het vreeselijk te vinden dat een jongen die men wel toe laat om ter zee bij de vischvangst levens gevaar te trotseereu, wil verbieden om ten tijde dat bij aan wal is in een cafe te komen. Hij stelde den last m 't oog die dit verbod de meusehen berokkenen kan, daar de heroer- giers-gestralfe kunnen worden als ze te jonge personen zonder geoorloofd geleide toelaten, terwijl toch niet ieder met zijn geboorteacte ot stamboom in z'u zak loopt om leeftijd en verwantschap te bewijzen. Vooral voor vreem delingen, die hier met kinderen komen, zal bet lastig zijn, die moeteu dan maar buiten blijven. (Jok kunnen kiiideren van 13-1(5 jaar hier op eigen gelegenheid, zonder geleide ver toeven. Voor dezulken, die om een boodschap of om andere redenen worden uitgezonden of die voor plezier komen, staat dan alleen de straat open Hij voelt voor het doel dat men beoogt, maar vraagt ot er geen andere manier is, om dat doel te bereiken. Dhr. De Jager meent dat de Minister met dè vraag terecht heeft gesteld en dat onte genzeggelijk vele jonge menschen vau de her berg gebruik maken. (Juist, de heer De Jager gelooft, maar dat zal hij hebben van hooreu zeggen van iemand die het ook wel eens van een ander gehoord heeft, die er iets van meende bemerkt te hebben). Hij weet overi gens niet,11 of men op deze wijze het kwaad op de beste wijze zal beteugelen. (Zooals we reeds betoogden beteugelt men het hier aan wezige kwaad niet.) De Voorz. heefr het staüdpunt der meerder heid van B. en W. met verschillende alge meenheden verdedigt, trouwens men weet dat Z Ed. Achtb. gemakkelijk wat verdedigd en voorts ook betoogd, dat er 'omstandigheden zijn, dat de kindereu tegen de. ouders moeten beschermd wordeu, zooals geschied bij de leer plichtwet. Ook zijn er, die, wat herbergbezoek aangaat, hun kinderen feitelijk yoorgaan. Van regeeringswege is het bezoek van vergunnings- lokalen aan jeugdige personen zonder gelejde verboden. Hier is nu, omdat in de drankwet eenvoudig van een geleider gesproken wordt, waardoor de. bepaling meestal wordt ontdoken, voorgesteld dat de geleider naaste familie van jeugdige persoon moet zijn. (Men versta dus goed, dat een vader b.v. naar een of andere gelegenheid iu een publiek lokaal wel zijn zoontje mag medenemen, maar uiet teveps di3u« kameraadje, wiens ouders hem overigens graag aan dat geleide toevertrouwen.) Hij voelde ook voor het bezwaar van den heer Nolson wat vreemdelingen betreft maar voegde er aan toe, dat men de verordening met ver stand en naar billijkheid zoude moeten toepas sen. Door de verordening zoude de politie als het noodig is kunnen optreden, maar zij zal niet alle lokalen gaan afloopen om te zien of er jonge personen vertoeven. Ja, zie je, dat heeft toch ook de Voorz. van den Raad maar af te wachten. Als de verordening er is, kan hij ook uitgevoerd worden, ook door rijkspolitie en door onbez. rijksveldwachters. De heer Nolson had schooh geljjk door zijn opmerking, dat men dan het publiek over-* levert aan den willekeur van de politie. Zou den er geen voorbeelden aan te halen zijn, dat (fit gevaar oplevert Men behoeft maar iemand te willen zoeken. Er zijn meerdere voorbeelden aan te halen, dat, wanneer het een politieman op de een of andere manier niet na$r d n zin ging om een overtreding te constateeren, hij maar even zijn geheugen raadpleegt, om eens even na te gaan waarte gen zooal straf bedreigd is, en dan vindt hij zeker een of ander wetsartikel dat toevallig wordt overtreden (we kunnen ons zoo erg vrij niet meer bewegen) en dan kan hij lekker ti)ch proces-verbaal opmaken Zie waar zulke feiten zijn aan te toonen, kunnen wij niet anders dan bet betreur/in, dat in strijd met wat opze vrijzinnige fractie steeds voorstond, met medehulp van een als vrijzin nige gekozen raadslid, het aantal wapenen dier ijverige politiemannen weer met een ver meerderd is, dat een aantal personen op 't on verwacht kaïi 'treffen. En dat dan nog wel, zonder dat er een voord-el tegenover staat, dat zoon maatregel dringend noodig kan maken Wij be3chouwenal&eenvrijzinnigdogma, dat men de volksvrijheden niet dan ia uiter sten nood mag aan banden leggen. Er wordt nu in het algemeeu gesproken van voor het publiek toegankelijke lokalen waar sterke dranken of alcoholhoudende dran ken worden verkocht. Die zijn voor die jeug dige kinderen, verboden. Misschien zou de beer Eijke ook een andere kijk op de zaak gekregen hebben, als b.v. een zeer ijverige politieagent eens aan klein kindereu een proces verbaal thuis stuurde, omdat ze terwijl groot papa hen ni^t kon vergezellen bij ijsgang een kopje' chocolade hadden gedronken in de tent van de ijsbaan. Die is ook publiek toe gankelijk, al is het niet dan tegen entree En als in het vervolg eeri politieman daar bij winterdag proces-verbaal opmaakt, doet hjj mets dan de verordening uitvoeren. Wij halen een wel sterk gekleurd voorbeeld aan, om te toonen wat er uit gebhald kan worden. Ten opzichte van de kinderen uit den vreem de wilde dhr. Dges, die een erge voorstander der verordening bleek (het leek wel of juist herinneringen uit het verleden hem daartoe dreven, doeh hij hield nog wat in) wel een uitzondering maken. Voor reizenden zou men het verbod niet kunnen doen gelden. Dat kon bij amendement worden bepaald. Het leek wel ol dhrv Eijke op een gelegenheid of motief had zitten wachten om zijn houding te bepalen, want bij haastte zich nu om te verklaren dat hij, zóó geamendeerd, vóór de verordening was. Toen was, dt neuzen ge teld, het lot van -bet voorstel wel te voor spellen. Van de heeren die zich nog niet geuit hadden kon men de stem wel begrijpen. Er zat niet anders op, we kregen weer een verbod. Als vreemdelingen op de hoogte waren van het aantal strafverordeningen die we hier reeds hebben, zouden ze wel een aar- digen dunk ontrent het karakter onzer in woners krijgen, dachten we zoo. Zoo zoetjes aan zullen we hier reeds aan het amaszregeln* gewoon worden gemaakt. Met 4 tegen 3 stemmen werden de artt. 1 en 2 aangenomen. Voor stemden dhrn. Dees, De Jager, R. Scheele en Eijke en er tegen hielden post.dhrn. Nolson, Geelboedt en Vis ser. Jammer toch van de onvoltalligheid Toen kwam de strafbepaling, 0 dagen hech tenis of" f 25 boete. Das merkte dhr-. Nolson op worden niet alleen de herber giers maar ook de kinderen zelf met straf, met gevangenisstraf bedreigd, als ze eens. in een herberg aanwezig zijn en een politieagent maakt tegen hen proces-verbaal op. Hij stelde ernstig de vraag, of men zich wel voldoende rekenschap van die zaak gaf. Voor eeD jeug dig persoon, voor dergelijk feit gevangenis straf te bedreigen, waardoor "hij dus zijn ge- v heele leven den smet van het ondergaan van tuchthuisstraf met zich zoude moeten dragen. Hij voor zich acht dat verschrikkelijk en wilde daarvoor ook de verantwoordelijkheid niet dragen. Hij raadde nog dringend aan. de verordening niet iu te voeren. De Voorz. was optimistischer gestemd. Hij wilde al de bezwaren wegredeneeren. In de eerste plaats de toepassing (alleen als 't zoo eens pas geeft), ten tweede wordeu kinderen overeenkomstig de kinderwetten berecht, eerst een vermaning, dan misschien nog een eens, en dan bij verdere overtreding dan zou wel eens tuchthuis o neen, tuchtsc/tooZ worden toegepast. Maar en nu kwam hij pas in 't zog van dhr. Visser „dan moeten de ouders maar wakend voor hun kinderen optreden en hen waarschuwen". Dhr. Nolson was niet overtuigd, hij bleef beweren, dat herbergiers, publiek en kinderen, afhankelijk worden van het optreden der politie, wat onwillikeurig tot willekeur aanleiding moet geven. Dat is zoo, er zijn voorbeelden locb leek dat de 4 voorstemmers niet zoo erg, zij hielden ook aan hun standpunt vast en de geheele veror dening werd aangenomen. Na afhandeling van dit punt, dat ons, vooral op de w^jze waarop het aangenomen

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1917 | | pagina 2