BINNENLAND. UIT ONZE OMGEVING. Petroleum. teekenschool. FT ij ontving daarvoor 75 °/0 der lesgelden. Die toestand bleef' bestendigd, tot in 18 toen de Raad besloot de zeer weinig leerlingen tellende gemeentelijke teekencursus op te heffen, teneinde deD gemeentebouw meester de gelegenheid 'te geven benoemd te worden bij den vakcursus van de Vereenigde Handwerkslieden, die door de propaganda der leden zeer floreerde en waardoor de Raad dan ook eenige meerdere zekerheid verkreeg om trent den aard' van het gegeven onderricht in bouwkundig teekenen, aan den door hem ge- subsidiperden cursus. Nu is juist de omstandigheid dat die ver- eeniging subsidie van de gemeente ontvangt oorzaak, dat eene leerkracht, die de Raad der vereeniging vroeger verschafte, volgens de letter der verordening dat als bijbeltrekking net neer mag doen. Ontving de vereeniging geen subsidie van de gemeente, dan zou er geen bezwaar zijn. De omstandigheid dus, dat de Raad de vereeniging steunt, is oorzaak, dat hij haar op andere wijze wat ontneemt, 't kan toch raar gaan in de wereld Ook in een gemeentelijk bestnur. Ondertusschen schijnt de betrokken fuuction- naris er geen bezwaar in te hebben met het les geven uit te scheiden. Hij heeft met 1 Maart 11. reeds ontslag gevraagd. Echter zegt hjj nu Raad, dat deel van de schoolgelden van den gemeentelijken teekencursus (die wel niet hoog zullen geloopen hebben) werden ge rekend bij mijn jaarwedde te behooren. Later is mij de gelegenheid gegeven les te geven bij de Handwerkslieden, waar ik veel uren les geef, maar dat mij dan ook een by verdien ste van f 200 bezorgd. Verhoog nu ook in billijkheid mijn jaarwedde, voor hetgeen u mij doet missen! Burg. en Weth. zullen hier over den Raad advies geven. Wij willen vragen als de Raad er eventueel op ingaat om de jaarwedde van den heer Doorenbos f 200 hooger te stellen, wat hij als het ware in verband met andere voorbeel den niet zal kunnen laten. Als de heer Doo renbos dan in plaats van les te geven in de winteravonden rust kan nemen (die hij niet heeft gezocht) en toch zijn f 200 krijgt, die dan uit de gemeentekas zullen komen, terwyt de betrokken vereeniging wellicht niet gemak kelijk een plaatsvervanger voor het geven van teekenonderwijs zal kunnen vinden, dan, nog maals willen wij vragen welk openbaar be lang is er gediend Én dat is toch de taak van den Raad, de openbare belangen dienen 't Zou ons werkelijk genoegen,doen, als eeDS iemaQd een antwoord wilde geven op de vraag, welk openbaar belang door heel die in't leven geroepen bijbetrekkingen-misère is gediend, terwijl het aan de gemeente meer geld zal kosten dan ooit te berekenen zal vallen. Ofschoon eerst was gedacht, dat het niet noodig zou zijn, door den onverwachten uit slag van de verkiezing voor de vaeature Lenseo, is nu toch een stemming voor den Raad a.s. door de ontslagname van dhr. Van Nes, en werden de stembureaus benoemd. De rekening der Commissie tot wering van schoolverzuim in de kom werd goedgekeurd met een goed slot van f 24,35 en die te Sluiskil met'een goed slot van t ll,89'/s- Van eerstgenoemde Commissie is een jaar verslag ingekomen waarvan weer blijkt van de gewone gevallen van verzuimen, en ook dat de commissie over het algemeen nuttig werk verricht, dat in meerdere gevallen haar optre den aanleiding geeft tot verminderd verzuim. In verband met het tot emplacement in richten van het terrein aan de Vluchthaven en langs de westzijde van den oostelijken kanaal- arm, wordt bestoten de destijds voor het bou wen van de bergplaats der Braakmanbooten vastgestelde rooilijn langs het kanaal te doen vervallen, voor zoover deze gelegen is ten zuiden van de daar aangelegde trambaan die over het kanaal leid. Door de Zeeuwsch-Vlaamsehe Tramwegmaatschappij is daar reeds in onwe tendheid van het bestaan dier rooilijn en op grond van een van den Minister van Water staat verkregen vergunning gebouwd in strijd met die rooilijn. De maatschappij wil echter medewerken tot het aldaar verkrijgen van een goeden toestand. Daar het terrein van bestem ming veranderd is, was er geen bezwaar de rooilijn voor het bovenomschreven deel te la ten vervallen. Aan mej. de wed. J. Loof wordt voor haar per ceel aan de Dijkstraat vergunning verleend tot aansluiting a^n het riool in het Achterom en aan den heer A. de Vrieze voor zijn per ceel aan de Kersstraat. Zooals uit vroeger gedane mededeelingen is gebleken, vindt de Rijkswaterstaat geen aanleiding voor verharding van den naar de begraafplaats te Sluiskil leidenden ryksweg. Daar men geen ander middel ziet om verbe tering te verkrijgen, stellen Burg. en Weth. voor, aan den Minister te verioeken dat be- d «elde weggedeelte aan de gemeente in on derhoud over te geven, waartoe met algemeene stemmen werd beslo en. Eerlang zal dus, bij inwilliging van dat verzoek aan den reeds lang aldaar bestaanden ongewenschten toestand pen einde kunnen worden gemaakt. Nevens het reeds in de vorige raadszitting medegedeelde verzoek van F. Elve, om den op 30 Maart a.s. bepaalden termijn van ont ruiming eener aan hem behoorende onbewoon baar verklaarde woning, aan de Javastraat no. 18, te verlengen, is een dergelijk verzoek ingekomen van de wed. F. Saelens, voor het door haar bewoonde huisje in de Javastraat no. 24. Overeehkomstig het advies der Gel zondheidscommissie stellen B. en W. voor dd verzoeken in te willigen, daar het adressanten niet mogelijk is tijdig een andere woning te bekomen of de woning in bewoonbaren staaf te brengen, en in deze gemeente gebrek aad woningen heerscht. Nadat de Voorz. den heer Nolson op zijn vraag heeft medegedeeld, dat na afloop van een nieuwen termijn van 6 maan? den adressanten opnieuw verlenging kunnep vragen, wordt het voorstel met alg. stemmep aangenomen. Vervolgens kwam in behandeling een schrijr een van den Minister van Binnenlandsche zaken, omtrent herbergbezoek van jeugdige personen, dat hem ter oore gekomen is, dat in tal van streken van ons jand door jeugdige personen van 13-16 jaar veel geld wordt verdiend, dat zij, naar hem wordt medegedeeld, voor eeti groot deel in bierhuizen verteren. Dat zulks in velerlei opzichten valt af te keuren behoeft geen betoog. Hij verzoekt daarom de gemeen tebesturen hunne medewerking te verleenen om door eene vero dening krachtens artikel 135 der gemeentewet het bezoeken van herf bergen door jeugdige personen zooveel moge lijk tegen te gaan. In verband hiermede hebben Burg. en Weib. eene verordening voorgesteld, waarbij eenvoudig in het algemeen het bezoeken van of verblijven in vergunnings- of verlofslokalen aan personen beneden de 16 jaar wordt ver boden, anders dan in gezelschap hunner ou ders, grootouders, ooms of tante's en ook het toelaten van jeugdige personen strafbaar wordt gesteld. Lettende op hetgeen de laatste maandep alhier op het gebied der drankwet door de meerderheid van het college van Burg. en Weth. aan den Raad is voorgezet, kon men verwachten, dat zij wel zouden trachten te zorgen, dat Ter Neuzen een der gemeenten was, die in deze zoude voorgaan. Trouwens ver bodsbepalingen voorstellen is erg gemakkelijk als een ander ze eventueel moet uitvoeren en als een ander er den last en de schade van kan heb ben. Toch verdient de vraag overweging, of ook thans weer bij het doen van dat voorstel voldoende is nagedacht en of wei is overwo gen, of de kleine voordeelen die te dezer plaatse van het verbod kuDnen verkregen worden, wel opwegen tegen de bezwaren die er het gevolg van kunnen zijn en de wille keur waaraan men het publiek bloot stelt. Bij het uitvaardigen van ingrijpende bepalin gen, zouden daartegenover toch ook beduidende voordeelen moeten staan. Wij betwijfelen, of die zullen worden ver kregen. Wat toch is de zaak. Er wordt in ons land gebrek geleden, maar ook ook veel geld verdiend. Geld verdiend op allerlei wijzen, geld verdiend door menschen van allerlei slag, van allerlei aard en ontwikkeling, zoowel door ouderen als door jongeren. Het kan niet ontkend wohden, en het is zeker te betreuren, dat velen, die thans grof geld verdienen, de waarde van dat geld niet beseffen en het weer in brooddronkenheid verbrassen. Dit is vooral te betreuren, wanneer dit geschied door een kring van menschen, van wie kan worden verondersteld, dat zij te eeniger tijd, misschien zeer korten tijd, weer terugvallen tot den kring van niets bezittenden, nog meer te be treuren als dezulken behooren tot gezinnen, waar het er binnen niet naar uit ziet, dat er buitenshuis gelegenheid is om geld te ver brassen. Wanneer n.en een juisten kijk op het leven heeft en weet, dat het voor ieder zaak is om te letten op kwade dagen d»e komen kunnen, dat er omstandigheden zijn, dat men groute behoefte kan hebben aan geld in vroegere dagen nut teloos zoek gemaakt, kan dit hinderen en voelt men het verlangen in zich rijzen naar middelen, om dezulken in hun eigen belang te beletten, op zoo'n weg voort te gaan. We hebben helaas, al meerdere winters, daarvan ook in onze stad voorbeelden kunnen zien. Zeker, die lieden, men heeft dan het oog op de visschers, verleren hun eigen geld, dat ze vooral tegenwoordig met groot levensgevaar hebben verdiend. Toch is het bij ieder weldenkende, een doorn in het oog, als men ziet hoe het met die zuur verdiende penningen gaat. Evenzoo als bet hinderen kan, als men een zeeman, die Da lange reis afgemonsterd zijnde, met flinkeu buidel, op een paar dagen schoon schip maakt. Het mede gevoel voor den evennaaste zal, als het hart ons op de goede plaats zit, dat doen betreuren. Het kan ons niet verwonderen, dat naar maatregelen wordt uitgezien, om dat kwaad te keeren. Het wil echter by ons niet in, dat men dat kwaad, zal keeren met een verbodsbepaling, als die thans hier is voorgesteld. Immers men zou zich eerst moeten afvragen is hier het herberg bezoek, en dan ook in den zin van »herberg«? bezoek van jongelui beneden 16 jaar zoo groot - Behooren de »haringvisschers« in doorsnee nog tot de jongelieden beneden 16jaar? Voor zoover we over gegevens beschikken, moeten we dit evenals de heer Nolson betwij felen. Is dat niet zoo, wat bereikt men dan met den maatregel ter beteugeling van het zooeven beschreven betreurenswaardige euvel En daar komt het nu op aan. Men zal hier naar ons inzien een maatregel hebben geforceerd, die geen resultaat zal hebben, die alleen overlast zal veroorzaken, omdat hij zaken van meer onschuldigen of zelfs geheel ouschuldigen aard zal kunnen treffen. Aangenomen zelfsrfdat velen van de categorie die men te dezer plaatse als drukke verteerders op het oog heeft tot den leeftijd beneden de 16 jaar zouden behooren, zou men dan denken door dit verbod het kwaad den kop in te drukken Dan zou men hen eerder nog erger gemaakt hebben. Daar de maatregel slechts plaatselijk is zou men zich dan begeven naar gemeenten in de omgeving of misschien zou men na afmonstering niet eens naar huis komen, - dan nadat een groot deel van de oorlogswinst was opgemaakt. (Wordt vervolgd Het Elaagsche Corr, bureau meldt, dat de groote petroleum-importeurs, met het oog op de belangrijke vertraging derscheepstranspor- ten en de daardoor ontstane onzekerheid met den aanvoer van petroleum, besloten hebben voorloopig bun afleveringen te beperken tot 75 pet. van in de overeenkomstige periode van 1916 van hen betrokken petroleum. Vcrhooging onderwijzersiniuinia. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een missive van de heeren Marchant, De Meester, Troelstra en Visser van IJzendoorn, zijnde voorzitters van de linksche Kamerfracties, ten geleide van een wetsvoorstel tot wijziging van art, 26 der wet op bet lager onderwijs, be- oogende verhooging van de minima-ondorwij- zers-salarissen met f 100. Het voorstel, dat vergezeld was een schrif telijks toelichting, waarnaar de eerste onder- teèkenaar. de heer Marchant, verwees, zal worden gezonden naar de afdéelingen. Donderdagmiddag kwamen alhier een 150-tal Belgische vrouwen en kinderen via Selzaete uit België. Door de goede zorgen van een comité te Sas van Gent werden ze aldaar ontvangen en ruim van eten en drinken voorzien. Met een extra-trein ging het daarna naar Ter Neuzen om verder per provinciale stoomboot 's avonds nog te Vlissingen te arriveeren. Het gezelschap bestond voor het meerendeel uit vrouwen en kinderen van geïnterneerde soldaten en hadden verlof gekregen, na eerst vier weken te zijn geïnterneerd in een school lokaal aan de Groendreef te Gent, naar Holland uit te wijken. Om dit verlof te verkrijgen moest eerst het bewijs geleverd worden dat de in Nederland verblijf houdende geïnterneerde soldaten hun vrouwen en kinderen konden onderhouden. Dour bemidleling van den Belgiscüen con sul, de heer Van Cantfort en eenige behulp zame personen werden deze vrouwen en kin deren alhier ontvangen en voortgeholpen. Te Vlissingen aangekomen waren vele vrouwen en kinderen zeeziek geworden van de reis over de Schelde die door het woelige water en den storm die was opgestoken lang niet meeviel. Ook daar was de Belgische consul, de heer De Roover, met zijn personeel aanwezig, die het geheele gezelschap in verwarmde lokalen bracht, waar de ellende van de reis spoedig verminderde. Gisteren zijn allen naar voor hen onbekende plaatsen in Nederland vertrokken, waar een vader de komst van vrouw en kinderen met ongeduld wacht. Donderdagavond trad te Hoek op de heer de Muralt, als spreker over het stelsel van evenredige vertegenwoordiging tegen de a s. Kamerverkiezingen. Aan het publiek, dat zeer talrijk aanwezig was, toonde spreker helder aan de samenstelling der evenredige vertegenwoordiging, en de verschillende ver houdingen die door deze samenstelling ont staan, daarbij zooveel mogelijk alles aanschou welijk voorstellende. Nadat door spreker gewezen was op de on misbaarheid eener kiesvereeniging in de ge meente werd staande de vergadering een ver eeniging opgericht. Behalve het bestuur gaven zich nog 57 per sonen als lid op en het is te verwachten dat dit aantal veel grooter wordt. Axel, 9 Maait 1917. Woensdagavond werd alhier op de bovenzaal van den heer Gilijamse door de afdeeling »Axelc vau den Bood voor Staatspensionneering eene propagenda-vergade- ring gehouden, waarbij als spreker voorging de heer Jhr. R. de Muralt, lid van de Tweede Kamer te 's-Gravenhage. Bij den aanvang der vergadering stelde de heer De Muralt de keuze aan de aanwezigen, of ze omdat reeds meermalen het vraagstuk der Staatspensionneering hier behandeld is liever een uiteenzetting van de verandering in de kieswet hoorden, in verband met de even redige vertegenwoordiging. Als genoodigd door een afdeeling van den Bond voor Staatspensionneering, achtte b"t Bestuur het evenwel gewenscht ook dit, onder werp te behandelen, waarop dan de spreker beloofde later te zullen terug komen op het onderwerp evenredige vei tegen woordiging. Na nog even eraan herinnerd te hebben op wat wijze die groote Bond door vie-- heeren is opgericht en hoe deze, ten bewjjze, dat ze geheel belangeloos die vereeniging stichtten, elkaar beloofden nooit voor een zetel in Pro7. Staten, Eerste of Tweede Kamer in aanmerking te willen komen, deed spr. uitkomen hoe in dien Bond eigenlijk voor iedereen plaats is, omdat het doel geen politiek doel is. Vandaar dan ook, dat vooral in de eerste jaren de af- deelingeo leden teldun, uit alle politieke fracties en van alle godsdienstige gezindten. Later hebben vooral veel leden der kerke lijke partijen onder-den invloed hunner leiders het lidmaatschap opgezegd. En spr. vindt zulks niet erg. Deze leden toch stemmen, al het er op aankomt, toch iemand, die tegen Staatspen sionneering is en wat heeft men dan aan zulke leden, vraagt spr. Hij vindt daarom de tijd gekomen, dat de Bond voor Staatspensionneering, die steeds op politiek terrein neutraal bleef, pariy gaat kiezen. En het is niet moeilijk, zegt spr. welke party ze de hare moet noemen. In de Tweede Kamer is al herhaaldelijk ge bleken, spr. geeft daarvan bewijzen wie vóór en wie tegen Staatspensioen zijn. Hij kan echter niet begrijpen, waarom men er tegen is. De premie-wet van Talma heeft veel ver keerds, terwijl op" Staatspensionneering alleen is aan te merken, dat het gald kost. Maar dat kost elk stelsel en evenveel, het komt er maar op aan, wie het betalen zal. En de heer De Muralt bewijst dan duidelyk, dat de wet-Talma het meest den midJens'and drukt. De stemming in 1913 heeft dan ook uit gemaakt, dat de wil van het volk een ver langen naar Staatspensionneering uitdrukte en als antwoord daarop kondigde de Koningin in de Troonrede een wet op kostelooze ouder domsvoorziening aan. We kregen, toen de ouderdomswet van Treub. Uitvoerig staat spr. nu stil bij de behan deling der wet. Hoe deze bestreden werd, door wie en op wat wijze men, de behandeling trachtte uit te stellen. Thans is het onderwerp bij de Eerste Kamer ingediend en aangezien deze een groote meerderheid van leden telt, welke behooren tot de tegenstanders van Staats pensionneering, durft spr. nog niet vooruitge- loopen op de beslissing, of de wet-Treup, waar bij alle 70 jarigen, die het gebruiken kunnen, mannen en vrouwen (geen weduwen of kleine baasjes uitgesloten) een pensioen krijgen van f 2 per week. Spr. noemt dit wel niet veel, maar het is iets en een begin is gemaakt, dat voor uitbreiding vatbaar is. Het is evenwel geen aalmoes, maar een recht en spr. spoort alle aanwezigen aan zich aan te sluiten bij de beweging, die daarvoor steeds geijverd heeft. Het is niet genoeg zich er voor te verklaren, maar men moet door het lidmaatschap zich uitspreken. Wanneer de Bond op duizenden bij tienduizenden leden kan wij zen, moet de Regeering daar rekening mee houden en kan verkregen worden het doel dat zij beoogt. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. Da vergadering, die tjjdens de rede vol aandacht was, toonde door applaua zich met het gesprokene te kunnen vereenigen. Een 23-tal nieuwe leden meldde zich aan. Een nieuw bank-kantoor. Naar wij vernemen, zal de Nationale Bank- vereeniging zich in Zeeuwsch-Vlaanderen ves tigen en met ingang van 15 Maart a.s. een kantoor openen te Ter Neuzen, Nieuwstraat. Tot Directeur van dit kantoor is benoemd de heer A. M. van Nielande, en tot Procu ratiehouder de heer C. Koch, terwijl voorts als Adviseur zal optreden de heer J. A. J. Rottier, te Hulst, Station. Ook zullen door de directie van het kantoor Ter Neuzen zitdagen worden gehouden, op eiken Maandag te Hulst, in Den Koning van Engeland" Houtmarkt, op eiken Zaterdag te Axel in het café »Wilhelmina€ Noordstraat. De Nationale Bankvereeniging werd in den loop van 1916 met medewerking van de Rot- terdamsche Bankvereeniging opgericht met het doel om een provinciaal bankbedrijf te vestigen daartoe nam zjj bereids verschillende oude en bekende bankiersbedrjjven over.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1917 | | pagina 2