UIT ONZE OMGEVING. Gemengde Berichten. Laatste Berichten. Burgerlijken Stand. Hoog watergetij te Ter Neuzen. Uit België. Moord. Eeu goede vangst. De poging tot brandstichting. Bewapende vrachtvaarder. Een complot tegen het leven van Wilson, De U 30. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 7 Maart 1.13 1.28 Donderdag 8 1.43 1.58 Vrydag V 2.12 2.25 Zaterdag 10 2 40 2.53 Zondag 11 3.8 3.21 Maandag 12 3.36 3.50 Dir>Bdag 18 4.5 4.21 De teer dr. H. B. van Nes heeft ont slag genomen als lid van den raad alhier. Drukke ambstbezigheden waardoor hij verhin derd wordt zich voldoende op de hoogte te stellen met de belangen der gemeente, moeten daarvan de redenen zijn. In de op Donderdag 8 Maart a. s. des voormiddags 10 ure te houden openbare ver gadering van den gemeenteraad, komen de volgende punten in behandeling 1. Vaststelling notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Benoeming leden en plaatsvervangende leden van de stembureaux voor de verkiezing van een lid van den gemeenteraad. 4. Goedkeuring van de rekening over 1918 van de commissie tot wering van schoolver zuim te Sluiskil. 5. Goedkeuring van de rekening over 1916 van de commissie tot wering van schoolver zuim te Ter Neuzen, kom. 6. Voorstel tot wijziging van een bestaande rooilijn. 7. Voorstel tot het verleenen van vergun ning aan de wed. J. Loof tot aansluiting op een gemeenteriool. 8. Voorstel tot het verleenen van vergun ning aan A. de Vrieze tot aansluiting opeen gemeenteriool. 9. Aanvraag om een gedeelte van den toe gangsweg naar de algemeene begraafplaats te Sluiskil van bet Rijk in beheer en onderhoud te verkrijgen. 10. Voorstel tot het verlengen van den termijn van ontruiming van 2 woningen. 11. Behandeling van een schrijven van den Minister van Binneulandsche zaken omtrent het herbergbezoek van jeugdige personen. 12. Subsidie aan het plaatselijk Steun comité. 13. Benoeming van een lid van de com missie van bijstand in zake de distributie van levensmiddelen. 14. Verbod van huisarbeid bij het gar nalen- en mosselenpellen. 15. Adres van verschillende vereenigingen in deze gemeente in zake de distributie van levensmiddelen enz. 16. Voorstel tot het verleenen van eervol ontslag aan den onderwijzer O. Bakker. 17. Vaststelling van het kohier der belas ting op het houden van honden, 18. Vaststelling van het kohier no. 1 voor 1917 van schoolgeld voor het lagpr onder wijs. 19. Ontheffing van verschillende belas tingen. 20. Opnieuw vaststellen van de gemeente- begrooting voor 1917. 21. Adres van J. van Damme inzake ver pleging van zijn zoon. 22. Voorstel in zake splitsing der klassen van de M. U. L. O. school. 23. Voorstel in zake het beschikbaarstel len van een lokaal tot het geven vap les in de Bijbelsche- en Kerkgeschiedenis aan leer lingen der H. B. S. 24. Reclames tegen aanslagen bij den hoof- delijken omslag, suppletoir kohier.' 25. Wijziging raadsbesluit tot verkoop van grond aan den heer R. G. E Nolson. 26. Idem tot verkoop van grond aan J. Elfrink. 27. Voorstel tot verleenen van ontheffing van artikel 10 der bouwverordening aan S. de Kort. 28. Voorstel tot verleenen van vergunning aan J. Elfrink tot het hebben van lichtramen in een gevel grenzende aan gemeentegrond. Zaterdag zijn, alhier 35 personen, mannen, vrouwen en kinderen van Nederlandsche na tionaliteit aangekomen, die tot nu toe in België gewoond hadden. Tengevolge van het daar beerschendë gebrek en de onmogelijkheid om er verder in hun levensonderhoud te voor zien, waren zij door bemiddeling van den Ne- derlandschen consul te Gent, den heer van Kuijk, over de grens gekomen. Alvorens hun passen van de Duitsche autoriteiten te kunnen krijgen, hadden deze Nederlanders zich vier weken moeten laten interneereu. Ten slotte was de tijd voor de thans gearriveerden met een week Verminderd. Het voedsel, dat ze ge durende dien tijd ontvingen, was ver van sma kelijk en onvoldoende. Voor hen, die nog geld hadden en nog een en ander konden koopen, was het dragelijker. Naar we van enkelen hunner vernamen, is er in Gent aan verschillende levensmiddelen groot gebrek en zijn vele artikelen peperduur. Als voorbeeld werd o. m. verteld, een stukje kwatta, hier verkocht voor 6 cent, daar 90 centiem geldt. Schoenwerk kost daar meer dan het dubbele als hier. Het zakenleven (de winkels) staat zoo goed als stil, bij gebrek aan koopers. Volgens dien zegsman zjjn er op het oogen- blik nog ruim 100 Nederlanders geïnterneerd, die nog een week moeten blijven, en dan ook hun pas zouden krijgen om naar Nederland te vertrekken. Voorts zouden ongeveer 800 vrouwen, wier mannen in Nederland werken of geïnterneerd zijn, een pas hebben aange vraagd, duch eer ze die krijgen, zullen ze eveneens een maand geïnterneerd moeten blijven. De druk van de Duitsche militairen op de bevolking is zwaar, wel iets minder op de Hollanders dan op de Belgen. Een onzer zegs lieden uitte ernstige klachten over de verbit terde houding der Belgen tegenover de Hol landers, die zij nog altijd beschuldigen de Duitschers te hebben doorgelaten om België te verpletteteu. Terstond na aankomst alhier heeft het ge zelschap door de zorgen van den burgemeester, een flink maal kunnen gebruiken, wat hen blijkbaar ten zeerste opmonterde. Zi) zijn mede door de zorg van een comité naar verschillende bestemmingen in Nederland vertrokken. Vrijdagavond trad voor de afdeeling Hoek van den Bond van Staatspensionneering aldaar op de heer Schuitema van 's Gravenhage. Voor een 'klein publiek werd door den spreker in duidelijke woorden aangetoond de noodza kelijkheid en het belang der staatspension neering. Toen Vrijdagavond omstreeks midder nacht te Axel een soldaat-commies en een commies drie verdachte personen aanriepen, sloeg er één op de vluchtde soldaat schoot, en trof hem licht aan de zijde, waardoor ook deze niet verder doorliep. Daar de twee commiezen vreesden dat het drietal, hetwelk onder St. Jansteen thuis be hoorde, valsche namén opgaf, werd een her bergier gewekt, die hen toevallig kende, en kon verklaren, dat zij hun waren naam hadden gezegd. Ze konden nu haar huis gaan, nadat men den gewonde had verbonden. De drie smokkelaars hadden circa 40 pond kaarsen en 5 pond koffieboonen bij zich, die hun natuurlijk werden afgenomen. Men schrijft uit Hansweert Op bet oogeublik kunnen er geen schepen uit Antwerpen vertrekken wegens gebrek aan sleepbooten. Een groot getal sleepschepen hgt afgeladeD, w.o. veel met steenkolen. De vijf R. K. raadsleden van Sluis heb ben een verzoek tot de Koningin gericht, om tot burgemeester te benoemen de heer Alph. Aernoudts aldaar. De inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Oostburg heeft machtiging verleend aan de douanen, met ingang van 8 Maart, om te visiteeren in de tram Breskens Maldeghem. Da Prins Van Wurteiuberg aan de grens. Men meldt uit IJzendijke aan de M. Ct. Donderdag jl. heeft de prins Van Wurtem- berg een bezoek gebracht aan de Belgische grensgemeente Waterland Oudeman. Voor die gelegenheid was bet huis van den in deze omgeving bekenden herbergier P. C. geheel versierd met groen en Duitsche vlaggen ter wijl zijne dochters gekleed in costuum der Wurtembergsche kleuren den prins een bouquet aanboden. De schoolkinderen zongen Vlaam- sche liedjes. Hij heeft ook een oogenblik aan de draadversperring vertoefd aan »Goed Le ven'', beboorend tot deze gemeente, en heeft aan den Hollandschen militairen wacht een open briefje met het adres onzer Koningin overhandigd bevattend zijn naamkaartje, met verzoek dit op de post te willen bezorgen. Hij sprak de voldoening uit dat Nederland zoo stipt neutraal bleef. De wraak van den smokkelaar. Men meldt uit Borne aan de ,,Zw. Ct." Dezer dagen kwam iemand vrij, hij bad 8 maanden gezeten wegens smokkelen, 't Was indertijd een heele geschiedenis, maar de man had alle schuld op zich genomen, om geen huishoudens meer ongelukkig te maken. De „baas van 't zaakje" zou gedurende de gevan genschap zijn vrouwen kioderenjonderhouden, wat in den beginne goed ging, maar allengs op hield. De vrouw mo3st hard werken om aan den kost te komen, maar de9d dat liever dan ergens om steun aan te kloppen.' Dezer dagen nu kreeg de man weer aanzoek om vier paarden over de grens te brengen. Hjj haalde de paarden, maar bracht ze bij iemand in den stal. De „eigenaar" kwam en wilde zijn paarden terug hebben. „De paarden zijn van mij, antwoordde de man, „ij bnnt ze van mjj koopen." Er zullen wel meer woorden gevallen zijn, dat laat zich denken, maar het eiode was dat de „eigenaar zijn paarden liet terugkoopen voor 1100, plus f 50 stalgeld, teiwjjl by een tentwagentje als cadeautje achterliet. Maandag ochtend vroeg is men tot de ont dekking gekomen, dat er vermoedelijk Zondag- mi idag een moord is gepleegd op den adjudant onderofficier G. van het wapen der cavalerie in de Alexanderkazerne in den Ilaag. Maandag ochtend heeft men het lijk van genoemdeu militair zwaar verminkt door slagen en mes steken gevonden in diens kamer in de kazerne. Vermoed wordt, dat diefstal de drijfveer is gefeest van de misdaad. Zomjag had de ajudant-onderofficier G. dien9t in de kazerne. Om half een had bij daar nog den maaltijd gebruikt; teu half zes mankeerde hij ,op het appèl. Driemaal werd er daarom appèl, geblazen, maar G., een bijna 60-jarig tuan, die bjj zijn superieuren goed staat aan geschreven, en by de manschappen met wie hij dageiijks omgaat, is gezien, verscheen uiet. Daarom ging men naar zijn kamer waarvan mer^ de deur gesloten vond. Dit was echl6r uiet iets bijzonders men schonk er dan ook daarom geen verdere aandacht aan. Maandagochtend omstreeks half zeveu kwam de oppasser van G. in de kazerne. Ook hij voni) de deur van de kamer welke gelegen is nabij de groots soldatenkamers gesloten. De oppasser stelde hiermede een wachtmeester in kennis en met een tweede sleutel werd de deur geopend. Men vond het lijk van G., die blijkbaar was neergeveld door een hevigen slag meteen pook, waardoor voorhoofd en neus waren verbrijzeld, terwijl de hals een gapende wonde vertoonde, loopende van het linkeroor tot door den strot, welke verwonding blykbaar is toegebracht met een tafelmesje. Het bed bleek onbeslapen. Goederen welke anders in een kofler in de kamer gèborgen waren, lagen dooreen geworpen op den grond. Vermoed wordt, dat de daders belust waren op buit. G. was tevens chef van de cantine waarschijnlijk hebben de moordenaars daaruit afgeleid, dat hij geld in dien boffer bewaarde. Die gelden werden echter steeds geboigen in een brandkast staande in zijn kantoor aan de zijde iao de Timoratraut. Of uit deze brand kast geld is gestolen, kon men nog niet na- gaac, aangezien zoowel de sleutel van de ka mer van G. als de sleutel van de brandkast worden vermist. Nader meldt men ons nog, dat G. behoor de tot hot garnizoen te Bergen op Zoom, maar tijdens de mobilisatie tijdelijk te 's Gravenhage gedetacheerd was bij h"t depot van het regi ment veld artillerie Uit omstandigheden valt af te leiden, dat de dader(s) na het plegen van de misdaad in een wasehkom in de kamer van G. hun han den hebben gewa3schen. Ook zijn er sporen ontdekt, welke er op wijzer», dat er een worsteling heeft plaats gehad. Vermoed wordt, dat G. na het lezen ran een cou rant in slaap is gevallen en in zijn slaap ia overmand, dat men hem eetst den slag met de pook heeft toegebracht, dat hij zich daarop nog tegen zijn aanrander heeft verweerd, en dezen hem toen mat het mos doodelijk hebben verwond. Blijkbaar hebben de daders ook nog onder bet kussen en de peluw van het bed vaD G. naar geld gezocht. De bestolen prinses. Het Russische hof is onlangs het slachi- ofFir geworden van een handig in elkaar ge zette gauwdievenstreek. Iemand, zich uitgevend voor dau Rumeeseben vorst Canlasucene, slaag de er in een audië itie te verkrijgen bij groot vorstin Tatiana, de dochter van den Tsaar. Hij wist de prinses belang in te boezemen vóór het lot van de Rumeensche vluchtelingen en ontving van haar een groot bedrsg om bert te steuneu. Doordoor aangemoedigd, liet bi] onder de hovelingen een inteekeulijst cir- cu'eeren, waarop voor bijna 1 millioen' roebel werd ingeteekend. Na dit ontvangen te hebben, verdween de »vorstc zonder nader adres achter te laten. Te Petersburg heeft deee oplichter saffaire groot opzien verwekt. Ken voorbeeldige hoofdagent. ló veiband met den inbraak en diefstal bij het Distributiebareau te Gorinchem is aange houden een hoofdagent van politie. Het ver nipte geld is in beslag genomen. VENLO, 3 Maart. Door den wachtmeester dei; marecbaussée Jansen werd eergisteren een Dqitscher aangehouden, die met een paar splin ternieuwe gsele beenkappen aan, hier rondliep. Die kappen wekten de achterdocht op van den wachtmeester, die vermoedde dat de been- ptqkken gekocht W3ren om over de grens te smokkelen. De man had op het politie bureau een bedrag van 1070 Mark bi] zich. Dit wekte nog meer achterdocht. Hij gaf op dat hij R. heette en het geld te SittarJ met smokkelen had verdiend. Bij verdere navraag bekende hy dat hij had gestolen Woendag 1100 Mark, ten nadeele van een yzerfabriek te Müuchen- Gladbach, waar hy werkzaam was. R. is naar Roermond overgebracht. Naar de „N. Gron. Ct." verneemt, hebben twee van de vier personen, die in verband met het geheimzinnig vooral in „De Zeven Provin ciën" te Groningen door de justitie zi]*D aan gehouden, als verdacht van poging tot brand stichting, bekend. Men meldt van den Hoek van Holland Het inkomende Engelsche stoomschip Prin cess Melita bleek met kanonnen bewapend te zijn. De marine-autoriteiten hebben het opstoomen belet, waarna weer zee werd ge kozen. Nader meldt men, dat de Princes Melita in den Waterweg geankerd ligt en onder militaire bewaking is gesteld. NIEUW-YORK, 6 Maart. Zekere Fritz Kolb werd te Hoboken door de politie ge arresteerd hij bekende betrokken te zijn geweest in een complot om president Wilson door een bomaanslag te dooden en magazijnen in de haven van Nieuw-York in da lucht te laten vliegen. In zijn kamer in een hotel tegenover een pier waar een Duitsche boot gemeerd lag zijn twee bommen gevonden. Een defectieve ver klaarde, dat de bommen beden avond aan Wilson zouden verzonden worden. De Duitsche onderzeeboot U 30, die in het laatst van Februari bij Domburg gestrand is, is Hansweert gepasseerd in de richting van Rotterdam. BERLIJN, 6 Maart, (Wolff) Aan de Ancre zijn de gevechten in het voorterrein op 3 dezer voortgezet. Ondanks het gebruik van sterke strijdkrachten slaagden de Engelschen er niet in bij onze nieuwe stellingen te komen. Bij deze gevechten namen de Duitschers aan de Engelschen in de buurt van Gommecourt weer twee machinegeweren af. Voor een, na een ampele artillerie-voorbereiding, met sterke troe pen tegen het bosch van Bies, ten O. van Gom mecourt ondernomen t^anval weken de Duit schers elastisch in oostelijke richting terug. Behalve in het vrijwillig ontruimde terrein konden de Engelschen zich nergens nestelen. Evenals op 28 Februari bij Sailly, mis lukten den 4den Maart ook met sterke krach ten ondernomen aanvallen van de Engelschen bij Bouchavenes. De op 2 K M. breedte opgerukte storm troepen werden op beide flanken door een onmiddellijk ondernomen tegenaanval omvat en grootendeels weer teruggeworpen. Alleen in het midden konden zij een klein stuk loopgraaf behouden. Pogingen om deze winst door een nachtelijken aanval uit te breiden, mislukten echter. De groote voorwaartsche beweging van de Duitschers op den oostelyken oever van de Maas, die zooals gemeld is ter rein over een hreedte van 1500 M. breedte en bijna 300 gevangenen opleverde, kenmerkte zich door geringe verliezen aan Duitschen kant. Reeds na een korte artillerie-voorbereiding was de bezetting van -de Faosche loopgraven klein gekregen, zoodat de stromtroepen op drie plaatsen in de Fransche linies konden bin nendringen. De Fransche bezetting werd bij groepjes gevangen genomen. TER NEUZEN. Huwelijks voltrekkingen. 1 Maart Gerard Corporaal, 25 jjm. en Paulina Elisabeth. Lauret, 25 j., jd. Geboorten, 26 Febr. Daniel, z. van Chrisèiaan Kop en Alida van Gelderen. 1 Maart Jan Daniel, z. van Antheunis Tollenaar en Leuntje van Cadzand. Cor nells, z. van Frederik Kolijn en Janneke Klaassen. 2 Maart Adriana Leuntje, d van Cornells Johannes Scheele en Elisabeth Catharina Hofman Adelaida Oornelia, d van Josephus Bogaert enAnneDoppe- gieter. Overlijden. 28 Febr. Adriaan de Zeeuw, 76 j wedn. van Antonina Huyssen. Bennon Daelman, 91 j., wedn. van Maria JosephaSufj 2 Maart Willem Cornells Riemens 62 j., wedn.,van Catharina Hame link echtg. van Suzanna Maria Stroo. i» 11 11 11

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1917 | | pagina 3