p« een ging heen, de sjtderjoml. Weer iets nieuws Voor de Verdeeldheid. Eerbied Voor andere? overtuiging. Van het Westelijk oorlogstooneel. Op Zae BIN N KM La ND. DE OORLOG. De algemeene toestand. Officieele communique's. Gevecht met een duikboot. Varkensvleesch. [lad de andere candidaat zich teruggetrokken, wenschte men aar. den anderen kant den strijd liefst niet aan te binden, was het een truc? Men verdiepte zich in duizend gissingen. Die dc eenvoudigste oplossing zocht, had het bij het rechte eind. Degene, die de lijst van den heer P. de Bakker moest inleveren, had gedacht, dat de verkiezing cp Dinsdag plaats had. Daar slechts ééne lijst aangelegd was voor de candidatuurBakker, had een klein ver zuim onvermijdelijke gevolgen. De liberalen boekten eene gemakkelijke overwinning, ofschoon sommigen gaarne een strijd hadden gewild, om te doen zien, hoever ze thans komen zouden. De auii-rev. hebbeu op eene gemakkelijke wijze hun woord ingelost, zonder dat ze moesten toonen, wat ze konden. Ook bij hen zal veel stille tevredenheid heerschen. De gemeente Ter Neuzen spaart de kosten van eene stemming. Zoo heeft dit onwillekeurig verzuim velen hartelijk doen lachen en velen gelukkig ge maakt. Of dit voldoende gewaardeerd zal worden, betwijfelen we. Met den heer Lensen is een eerlijke en werkzame figuur uit onzen Raad verdwenen. Door zijn optreden in de raadzaal had zjjn woord ook gezag gekregen bij de tegenpartij. Men voelde steeds, dat iemand aan het woord was, die meende wat hij zeide, die zich uitte, zooals hij was. De vereerende woorden bij zijn vertrek door den Burgemeester aan hem gewijd, waren welverdiend. Hem die heenging, wenschen we alle goeds toe in zijne nieuwe woonplaate. Het verheugt ons, dat de zetel, door dezen liberaal bezet, aan de vrijzinnigen zal blijven. De heer G. de Ridder neemt de openge vallen plaats in. Al heeft zijne gemakkelijke verkiezing er toe geleid, dat zijne goede hoedanigheden niet naar voren zijn gebracht in courant of strooi biljet, al hebben de kiezers niet kunnen toonen, dat ze hem in groot aantal hun vertrouwen schenken, hij zij er van overtuigd, dat de groote meerderheid het bij stemming zou gedaan hebben. Door het vertrouwen van zoovelen gedragen, mogen wij de beste verwachtingen van dit jonge raadslid koesteren. We zijn er van overtuigd, dat hij met alle kracht zal pogen, dat vertrouwen waardig te zijn. R.-K. geitenvereenigingen, R.-K. voetbal bonden, we raken er zoetjes aan gewoon. Verdeelen en splitsen tot in het oneindige, verdeelen om te kunnen heerschen, ziedaar het clericalisme in zijne consequentie's. Die verdeeldheid en splitsing gaat tot in het bespottelijke. Hoe verderfelijk dit werkt op staat en maat schappij, vooral in een klein land als het onze, hebben we reeds meermalen aangetoond. Zfclfs in chr -hist, en anti-rev. kringen ver neemt men tegenwoordig nu en dan uitingen die er op wijzen, dat men ook daar de ge varen van dat clericalisme gaat inzien. In Heerlen (Limburg) heeft men met het ijsvermaak weer een sterk stukje kunnen zien. Daar is naast de neutrale ijsvereeniging waar achtig eene R. K. ijsvereeniging opgericht. We hoeven dus niet meer met den dichter te zeggen „De oude gelijkheid, van de aarde verdreven, Kreeg van den winter een pas voor het ijs." Het is de taak van ieder vrijzinnige dat verderfelijke clericalisme met alle macht te bestrijden. Le clericalisme, voila l'ennemi. Dat woord blijft waar. Onder dit hoofd vertelt de Vrijzinnig-De mocraat*, dat in de Maastrichtsche voorstad Wijk behoefte bestaat aan een openbare school en dat ruim twee honderd ouders van school gaande kinderen, wonende in dit stadsgedeelte, een adres aan den Raad hebben gezonden, «aarin wordt aangedrongen op de stichting eener school. Echter totnutoe zonder resultaat. Op welke gronden de clericalen zich tegen de stichting van een dergeljjke school verzetten, wordt gepubliceerd in »Het Zuiden*: »De adresseerders zijn meerendeels so cialisten, d.w.z. katholiek gedooplen, die naderhand, ontevreden met hun lot, tot het socialisme z.g. bekeerd zijn. Moeten wij nu voor de kinderen van zulke plichtvergeten ouders een neutrale school bouwen Honderd maal neen Die kinderen be- hooren juist in een bijzondere school thuis. Daar immers bestaat voor deze kleinen nog de kans, dat zij de plichten zullen leeren, die zij tegenover de kerk en de maatschappij hebben te verrichten. Van daar krijgen zij mee naar huis het Cate chismusboekje, waaruit zij de tien geboden Gods en de vijf geboden der H. Kérk moeten leeren. Ik voor mij geloof zelfs, dat de groote grief, die de ouders dier kinderen tegen het bijzonder onderwijs hebben, juist daarin gelegen is, dat zij dan thuis hij het leeren hunner kinderen moeten hooren, hoe gro velijk zij in vervulling hunner plichten te kort zijn geschoten. Het zelfverwijt knaagt aan hun gewefen. Daarom weg met den catechismus, weg met de bijzondere school Dan zijn deze tot het socialisme bekeer de katholieken van dien wroegingslast verlost. Moet men nu voor zulke menscben die zoo onomwonden het bevel van den bis schop slechts ppenbaar onderwijs als er geen bijzonder te krijgen is in den wind slaan, nog zooveel sympathie in deze kwestie over hebben Laten de overheden toch beter beseffen wat voor die menschen noodzakelijk is, dan zij het zelf doen. Dat het bijz. onderwijs niet strookt met hunne overtuiging - 't zijn slechts praat jes voor de vaak. Waarin bestaat dan toch die overtui ging? Waarom komt ze door het bjj- zonder onderwijs in 't gedrang Zeker toch niet doordat hun kinderen, die thuis de allernoodzakelijkste aller ken nissen moeten missen, tot godsdienstige en maatschappelijke deugden, tot flinke fat soenlijke staatsburgers werden opgevoed Het Congres der Vereenigde Staten is uiteen gegaan, zonder dat de wet, waarbij aan Wilson buitengewone machtigingen werden 7erleend voor de .bescherming van levens en eigen dommen van Amerikanen ter zee* is aange nomen. Dit is wel een der merkwaardigste verschijn selen van dit zonderlinge debat. En de presi dent staat nu voor de keuze, of op eigen ver antwoordelijkheid te handelen, zonder door een formeel besluit van het Congres gemachtigd te zijn öf een buitengewone zitting van het nieuwe Congres bijeen te roepen. Automatisch is Zondagmiddag te 12 uur the 4 March at noon de zitting van het Congres gesloten, wijl het 64e Congres der Vereenigde Staten had opgehouden te bestaan. De Amerikaansche Senaat kent geen beper king van den spreektijd en geen motie tot sluiting der debatten. En ondanks de mede- deeling van de geheime dépêche van Zimmer man over Mexicaansche bondgenootschap, die Wilson reeds in handen had voordat hij het besluit nam om de diplomatieke betrekkingen met Duitschland te verbreken, doch die hij nu eerst aan den Senaat liet voorleggen, om daardoor invloed te winnen op de besprekingen, werd toch het voorstel door den Senaat niet aangenomen. De'minderheid heeft er over ge sproken, in lange redevoeringen, die niemand beletten kon, totdat de onverbiddelijk voort gaande tijd den levensdraad van het Congres had afgesneden. Het voorstel was .talked out*, doodgepraat. Het Huis van Afgevaardigden had met 408. tegen 13 stemmen de machtigingswet voor den president aangenomen, om handelsvaartuigen te bewapenen, doch geen andere maatregelen (no other instruments) te bezigen. De Senaat heeft geen voorstel aangenomen, maar 83 van de 96 senaatsleden hadden schriftelijk hun instemming" betuigd met het voorstel Er zou dus voor het optreden van Wilson, voor het bewapenen van handelschepen, een meerderheid zijn geweest en daarin vindt Wilson wellicht aanleiding toch de maatregelen te nemen, die hij noodig acht, al is er geen for- meele machtiging verleend. Maar oorlog verklaren kan hij niet, zondër dat het nieuwe Congres, in buitengewone zitting byeen gekomen, hem daartoe gemachtigd heeft. De ontvangst van de deputatie uit den Raöd van Vlaanderen door den Rijkskanselier heeft eenige beteekenis als deel uitmakende van de pogingen om tusschen Vlamingen en Walen in België verdeeldheid te zaaien. De Duitsche Regeeriug heeft van den aan vang af gepoogd, door de Vlamingen te be- voordeelen een soort scheiding te maken, die door de Duitsche bladen werd genoemd .een poging om met de wenschen der Vlamingen in de lijst der Belgische wetgeving rekening te houden*, die echter wel wat leek op de toepassing der spreuk .divide et inpera*. Wat den Polen buiten de Poolsche centra in Duitschland niet werd toegestaan, onderwijs in de moedertaal, en het recht, om die taal in openbare vergaderingen te gebruiken, werd der Vlamingen toegestaan in het bezette gebied van België. De wenschen der Vlamingen gingen echter verder. Zij willen de .bestuurlijke scheiding*, eigen bestuur voor Vlaanderen en een voor Wallonië. Dat heeft, de Rijkskanselier thans aan de vertegenwoordigers van den Vlaamscnen Raad toegestaan. In het begin van dit jaar hebben een paar honderd vertegenwoordigers van het Vlaamsche volk een Raad voor Vlaanderen gesticht, om de rechten van het Vlaamsehe deel van Bel ;ië te bevorderen. In de toespraak bij de ontvangst van de deputatie uit dien Raad in Berlijn zeide de kanselier: .dat de pogingen ojjEfcwt Vlaam sche volk de mogelijkheid te geven voor een vrije cnltureele en economische ontwikkeling, als inleiding tot de zelfstandigheid, die het hoopt te verwerven, met alle kracht zullen worden voortgezet, en dat nog tijdens de be zetting een volkomen bestuurlijke scheiding in stand moet worden gebracht.* Autonomie voor Vlaanderen en de verwezen lijking van den wensch »in Vlaanderen Vlaamsch* is zeker voor de Vlaamsche Belgen te wenschen maar of zij die vervulling gaarne zullen aannemen uit handen van den .over weldiger*, die nu pas weer in Gent door de zonderlinge bestraffing toonde hoe een zotte kwajongensstreek wordt opgevat dat is de vraag PARIJS, 5 Maart. (HavasOfficieelIn den loop van den nacht zijn Fransche ver kenningen geslaagd, alsmede verscheiden over rompelingen, met name ten W. van Tracy le Val en in .het bosch van Avocourt. In de richting van Troyon, in de streek van Reims en bij hoogtér 304 stuitten de Franschen over- valspogingen der Duitschers. Wij maakten bij die verrichtingen een twintigtal gevangenen. Op den rechteroever van de Maas is het bombardement, door de Duitschers gisteren in de buurt van het bosch van Caurières aan gericht, iif felheid verdubbeld Tegen vier uur in den middag werd het ge volgd door een front van drie K.M. tusschen de hoeve van Chambrettes en Bezonvaux. Alle inspanning, door de Duitschers aangewend, is mislukt door het sper- en machinegeweervuur der Franschen. De Duitschers wisten weliswaar voet te krijgen in vooruitgeschoven werken der Franschen benoorden het bosch van Cau rières, maar het Fransche vuur heeft alle pogingen om in het bosch zelf door te dringen verijdeld. Ze kwamen den Duitschers op ern stige verliezen te staau. PARIJS, 4 Maart. (Havas) Officieel bericht van hedenmiddag: Tusschen de Oise en de Aisne zijn Fransche afdeeliugeu in de vijan delijke loopgraven ten Zuiden van Nouvron gedrongen Zij bereikten de tweede loopgracht, en richtten aanmerkelijke verwoesting aan. Een overompeling, door de Duitschers beproefd tegen de Fransche posten in de buurt van Halts-Bray (verder naar het Westen, is^oor het vuur der Franschen mislukt. Op den linkeroever van de Maas hebben de Fransche batterijen ten Noorden van Beg- néville een Duitsche afdeeling beschoten en verstrooid. In Woevre vrij hevige werkzaam heid van de artillerie ten Noorden en ten Zuiden van den spoorweg naar Etain. In den Elzas hebben wij Duitsche groepen teruggedreven, die de Fransche posten in de vakken van Armzweiler en Burnhaupt aan vielen. De Duitschers leden verliezen. In den avond van den derden Maart hebben Fransche vliegeskaders met succes bommen geworpen op punten van militair belang in de streek van Saarbruecken. LONDEN, 4 Maart. (Reuter). Officieel: Vanochtend hebben wij ten Oosten van Bou- chavesnes de vyandelijke front- ondersteu ningslinies over een breedte van 1080 meter aangevallen en genomen. Wij namen 173 ge vangenen en vermeesterden drie machinege weren. Tegenaanvallen van den vijand werden afgeslagen met zware verliezen voor de tegen partij. De vjjand gaat voort ten Oosten van Gom- meconrt terrein te ontruimen, wjj zijn daar op een front van twee Engelsche mijlen breedte tot een gemiddelde diepte van 1080 meter vooruitgekomen. In de afgeloopen 24 uur hebben wij in het geheel 190 man gevangen genomen en vyf machinegeweren en twee schanemortieren buitgemaakt. BERLIJN, 4 Maart. (.W.olff.) Over ern treffen tusschen een Duitsche duikboot met een tankschip, dat uls val voor duikbooten was ingericht (biervan is in een officieel bericht van de admiraliteit gewag gemaakt), en een duik- bootjuger van de Foxglove-klasse, zijn de vol gende bizonderheden vermeldenswaardigDe duikboot kreeg deu 22sten Februari, om twee uur na den middag, aan de Zuidkust van Ier land een tankstoomschip van ongeveer^000 ton in het gezicht. Toen dit stoomschip onder artillerievuur werd genomen, stopte het. Twee booten, met manschappen verlieten bet schip. De duikboot dook ouder en uiderde onder water het tankschip, waaraan voorhands niets van wapening* te bespeuren was. De duikboot kwam nu weer boven, en wel tusschen de booten, die zich ongeveer duizend meter vau het schip hadden verwijderd, en het tankschip zelf. De booten deden hun best vau de duik boot weg te komen. Plotseling opende het stoomschip uit vier kanom en het vuur, waar door de duikboot eenige treffers krepg. Boven dien werden uit de booten twee water bommen geworpen, die, tezamen met de bovengenoemde treffers ten gevolge hadden, dat eenige ge wichtige toestellen aan boord vau de duikboot werden beschadigd. Door de averij, die zij had opgeloopen, kon de duikboot op den duur on mogelijk onder water blijveo. Zij kwam dus weer te voorschijn. Het was intusschen eveu over drie geworden. Terstond begaven zich de artilleristen naar d i kanonnen. De duikbootval, die op den tijdstip onge veer 2500 M. verwydeid was, opende opnieuw het vuur. De projectielen vielen om de duik boot heen neer, die het vuur dadelijk beant woordde, Toen da afstand tusschen de duik boot en de val 500 M. bedroeg, kwam aan stuurboord van de duikboot een vyandeiyke torpepojager in het gezicht, die op 8000 M. afstands zicb in het gevecht mengde. De tor pedo jager, die berkend werd als een vaartuig van de Foxglove-klasse, begon spoedig de piojectielen van de duikboot te ontwijken kreeg twee treffers en vergrootte den afstand. Gedu rende het gevecht gelukte het deu commando- toren van de duikboot dicht te maken, en an dera belemmeringen te verhelpen. Vervolgd door den torpedo-jager verwijderde zich de duikboot in Zuidelijken koers van de Zuidku-t van Ierland, terwjl de tankboot geleidelijk uit het gezicht kwam. Dank zj de uitgevoerde herstelling was de duikboot w. erin staat ge brekkig ouder te duiken. Nadat de vervolger een tijd lang wegeus den te grooten afstand het vuur gestaakt had, heropende hij, toen hj weer tot op 7000 M. genaderd was, kort voor zousondergar.g het vuur. By de beantwoording ervan trot de duikboot den torpedo-jager op nieuw. Dau-rna zwaaide deze en kwam 's avonds om 8 uur bj invallende duisternis uit bet gezicht. De duikboot ondernam toen de reis naar buis en kwam ongehinderd op haar steunpunt aan, waar zy weer in korten tijd zeewaardig gemaakt werd. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft aangewezen als soorten van aardappelen welke, tot nadere aankondiging, zuller. worden verkrygbaar gesteld voor ge meentebesturen a. zand- en veenaardappelen uit Groningen, Friesland, Drente en Overijsel b. zandaardappelen uit de overige provinciën c. Eigenheimers, Borgers en Industries van kleigronden. De vinkoopsprys gemeente* is bepaald als volgt a. zand- en veenaardappelen uit Groningen, Friesland, Drente en Overysel f 615 per 10.000 KG.; b. zandaardappelen uit de overige provin ciën f 665 per 10.000 K.G. c. Eigenheimers, Borgers en Industries van kleigronden f780 per 10.000 K.G. De minister van L. N. en H. heeft bepaald lo. dat, zoolang aan de gemeenten niet zullen worden geleverd levende varkens, noch aan gemeenten machtiging tot zelfaankoop van levende varkens zal worden verstrekt, verkryg baar zal worden gesteld gezouten varkens- vleesch 2o dat de prys, waarvoor gezouten varkens- vleesch aan de gemeenten zal worden geleverd, is bepaald op f0,85 per K.G. franco station van bestemming of laatste veer, onder ver plichting voor de gemeentebesturen de embal lage franco aan den afzender terug te zenden of te doen zenden 3o. dat de maximumprijs als bedoeld in art. 2 der Distributiewet 1916, tegen welke vorengenoemd gezouten varkensvleesch ten hoogste aan den verbruiker mag worden te koop aangeboden ot verkocht, is bepaald op f 0.55 per 1ji K G.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1917 | | pagina 2