Yan het Oostelijk oorlogstooneel. Op Zee BINNENLAND. 'JIT 01T2B QM3E71HB. Uit België. Nieuwe pensioenregeling in Engeland. In afwachting. Duitschland, ftlexico en Japan, De duikboot- en mijnoorlog. Een Groningsch schip getorpedeerd. Duikboot en visschersvaartuig. Rantsoeneering van varkensvleesch. Vergoeding voor de getorpedeerde schepen. Het Nuft. In het Vlaamsche Nieuws treffen wij de volgende mededeeling aan van den Duitschen »Etappen-inspecteur«, generaal von Schiekfus Aan de stad Gent is door den opperbevel hebber van het leger eene dwangbelasting vau 100,000 mark opgelegd en de eerste burge meester met een geldboete van dezelfde hoogte gestraft geworden. In den laatsten tijd worden er door gewe- tenlooze personen allerhande valsebe geruchten verspreid welke voor doel hebben, het aan zien van 't Duitsche leger te verminderen. Bijzonderlijk verfoeienswaardig was de ver spreiding van het absoluut valsche gerucht dat het bij den vliegeraanval in den nacht van 23 Februari niet vijandelijke vliegers waren, maar een Zeppelin die de bommen ge smeten heeft. Men heeft zelfs op de openlijk aangeplakte ambtelijke bekendmaking die passages, welke de vijandelijke vliegers vermelden, met briefjes overplakt met het opschrift Duitsche Zeppe lins.* Omdat het stadsbestuur verzuimd heeft de bevolking voor het verspreiden van zulke ge ruchten le waarschuwen, heeft de opperbe velhebber van het leger zich geuoopt gezien de bovenvermelde straffen toe te passen. Ik waarschuw nadrukkelijk voor verdere verspreiding van valsche tijdingen. LONDEN, 28 Eebr. De verhoogde pensioen- tarieven voor oorlogsweduwen en -weezen en voor invalide soldaten en zeelieden zullen op 1 April a.s. in werking treden. Voor de invalide soldaten zal een mini mum pensioen, verschillend naar den rang en naar den graad van invaliditeit worden inge voerd, met belangen voor de kinderen. Zoo dit pensioen niet groot genoeg mocht zijn om den gepensioneerde in staat te stellen om ongeveer op denzelfden voet te leven als tevoren, dan kan hem een alterna<ief pensioen worden toe gekend, gebaseerd op zjjn vroegere inkomsten, maar in geen geval de som van drie pond 15 sc. per week te boveD gaand. Weduwen zulleo een pensioen ontvangen, dat overeenkomst met de helft van wat hare echtgenooten, zoo zij in het leven 'waren ge bleven en volkomen invalide waren, zouden ontvangen hebben. Tijdelijke weduwen-pensioenen woeden uit gekeerd aan «ongehuwde* vrouwen en onwet tige kinderen. Ouders van gesneuvelden zullen hulp ont vangen, overeenkomstig hunne mate van af hankelijkheid vóór den oorlog. De Staat zal tengevolge deze pensioenver- hoogingen 6,500,000 per jaar meer moeten uitgeven dan volgens het oude tarief het geval geweest ware. De totale uitgaven voor pen sioenen worden voor het jaar 1918 geraamd op 25,000.000, nl. voor de invalide mannen 14,100,000, voor weduwen en weezen 8,200,000 en voor de andere groepen 2,700,000. Hieruit blijkt dat Engeland de slachtoffers van den oorlc<g grootmoedig zal behandelen en hierin het voorbeeld zal volgen zan de Veree- nigde Staten in den Burger-Oorlog, doch niet naar de Europeesche gebruiken zal handelen, De uitkeeringen aan vrouwen en andere per sonen, die van de onder de wapenen geroepen soldaten afhankelijk zijn, waren natuurlijk zeer ruim en bedroegen bij de arme bevolking in de steden, maar vooral de landarbeiders dik wijls meer dan het geheele inkomen van het gezin vóór den oorlog. BERLIJN, 1 Maart. (W, BDe gebeurte nissen aan het oostfront staan, bij verminderde koude, in het teeken van voorbereiding der groote operaties van voorjaar en zomer. De pogingen der Russen om door bloedige en krachtige bestormingen van den Tatarenpas een mogeljjken lateren inval in Hongarije voor te bereiden, bleef zonder succes, en is sedert 23 en 24 Februari niet herhaald. Daarentegen brachten de Duitsche aanvallen aan den Vale- poetna-straatweg nieuwe terreinwinst, die door de successen bij Messecanessi verder werd uit gebreid. Op de hoogten ten z. van dien straatweg werden van de Duitsche linie vijandelijke stel lingen vernield en schuilplaatsen onbruikbaar gemaakt. De hoogten ten n. van den straat weg werden voor duurzame bezetting ingericht en bij de Duitsche loopgraven gevoegd. WASHINGTON, 1 Maart. (Reuter) De As sociated Press maakt bekend, dat Duitschland, toen het den meedoogenloozen duikbootoorlog ontwierp, Mexico en Japan een bondgenoot schap geeft voorgesteld, voor het geval de Vereenigde Staten niet onzjjdig zouden bljjven. .Mexico moest dan van Japan gedaan zien te krijgen, dat het zijn bondgenooten in den steek liet en mee zou doen aan een storm loop tegen de Vereenigde Staten. Ter belooning zou van Mexico dan kunnen re kenen op Duitschlands financieelen steun, Te xas, Nieuw-Mexico en Arizona krijgen en deel hebben in Je, voorwaarden van den zegevie renden vrede, dien Duitschland zich voorstelde. De regeling in bijzonderheden werd over gelaten aan d*;n Duitschen gezant v. Eckhardt te Mexico die bij opdracht van 19 Jan., ge- teekend Zimmermann, instructies kreeg om aan Carranza een bondgenootschap met Mexico voor te stellen en te opperen, dat Mexico zou trachten Japan in het complot te betrekken. Deze instructies werden v. Eckhardt toege zonden door Bernstorff, die toen juist naar huis ging met een vrijgeleide, dat hem was verschaft door het land, waartegen hij een samenzwering met oorlog smeedde. Duitschland stelde het aan Mexico voor, alsof de geallieerden verslagen waren en Duitschland en zijn bondgenooten overwonnen hadden en de wereld beheerschten door den onbeperkten duikbootoorlog. Een afschrift van bedoelde instructies is in handen van de Amerikaansche regeering en luidt als volgt Berlijn 19 Jan 1917. «Den len Febr zijn wij voornemens den onbeperkten duikbootoorlog te beginnen. Des ondanks wenschen wij Amerika onzijdig te laten blijven. Indien deze poging mocht mislukken, stellen wij een bondgenootschap met Mexico op den volgenden gronslag voor Wij zullen tezamen ooilog voeren en tezamen vrede sluiten. Wij zullen Mexico financieel steunen en overeenkomen dat Mexico de ver loren gebieden Nieuw-Mexico, Texas en Arizona herovert. »De regeling in bijzonderheden wordt aan u overgelaten. Gij hebt opdraeht Carranza van het boven staande vertrouwelijk te verwittigen, zoodra het vaststaat dat wij met Amerika in oorlog raken, verder om Carranza in onverweging te geven zich uit eigen beweging met Japan in verbinding te stellen ten einde het voor te stellen zich dadelijk met dit plan te vereeni gen, en terzelfder tijd bemiddeling tusschen Duitschland en Japan aan te bieden. »Vestig er de aandacht van Carranza op dat de onbeperkte duikbootoorlog Engeland vermoedelijk binnen enkele maanden zal dwin gen vrede sluiten*. w. g. Zimmermann. WASHINGTON, 1 Maart. (Reuter.) Lansing heeft in verband met Zimmermann's nota ver klaard Wjj gelooven niet dat Japan hiervan wist of dat het eenig voorstel, afkomstig van den vijand, zou overwegen. Toen Zimmermann's nota in den Senaat te berde werd gebracht, heeft senator Swanson meegedeeld: de president heeft mjj gemach tigd te zeggen, dat de tekst van de nota, gt- Ijjk de Associated Press dien meedeelt, iD hoofdzaak juist is. BERLIJN, 1 Mua.t, (Wolff). Officieel In den nacbt van 28 Febr. 1 Maart is de termijn waarbinnen zeilschepen werden ontzien, ook in het versperde gebied van den Atlautischen Oceaan afgeloopen. Van dit tijdstip af geldt in alle versperde gebieden nog slechts de al gemeens waarschuwing, zoodat de scheepvaart voortaan op geen waarschuwing in afzonder lijke gevallen meer kan rekenen. BERLIJN, 1 Maart. (Wolff) Officieel Duit sche duikbooten hebben 17 Februari in het versperde gebied van de Middellandsche Zee bezuiden Malta een vol oostwaarts 'stevenend transportschip van ongeveer 9000 ton, 23 Februari een vol transportschip voor troepen van zoo wat 5000 ton, dat door vergezellende vaartuigen beveiligd werd, op dezelfden dag een geladen, eveneens geëskorteerd transport schip van ongeveer 3000 ton en 24 Februari hef bewapende schip voor troepenvervoer Do rothy van 4494 ton met ten naasten bij 500 man koloniale troepen, artillerie en paarden aan boord in den grond geboord. Een deel van de laatstbedoelde troepen is verdronken. BERLIJN, 1 Maart. (Wolff.) Behalve de aangegeven transportschepen hebben Duitsche duikbooten in de laatste dagen in de Middel landsche Ze nog 13 vaartuigen, te zamen metende 25.166 tor, tot zinken bebracht. Daar onder waren het Italiaaneche stoomschip Ozea- nia (4217 ton met tarwe uit Amerika naar Italië, het vermomd bewajrenda Eugelsche s.s. Corso (3264 ton) met 5000 ton mangaanerts, lijnzaad en katoen van Bombay naar Huil het bewapende Italiaansche s.s. Pi udenza (3307 ton) met maïs van Argentinië naar Italië; het Zweedsche s.s. Skogland (al gemeld, Red.) met kolen van Norfolk naar Napels en het Griekscbe s.s. Prïconison (3557 ton) op weg van Saloniki paar Algiers. LONDEN, 28 Febr. (Hand.). De Daily Chronicle meldt, dat thans gebleken is, dat de Londensche assuradeurs bij het verlies der Ne- derlandsche stoomschepen weinig lijden. Hun werd wet verzocht bet risico voor de reis van Falmouth naar Nederland op te nemen, doch de reederijen achtten het daarvoor gevraagde bedrag te hoog en weigerden op de condities in te gaan. De schepen zijn nu grootendetls via de Nederlandsch beurs bij Duitsche maat schappijen verzekerd. Woensdag werd in den loop van den dag het bericht vernomen dat het i Groningen thuis- behoorende tjalkscbip «Maria Adriana*, kapi tein Jan Pieter Klugkist bier gedomiliceerd, dat 24 Februari in ballast van Havre naar Teignmouth vertrokken is, om er pijpaarde voor Rotterdam te laden, op die reis zeer waar schijnlijk is getorpedeerd. Door midJel van den Nederlandscben vice-eocsul in Havre werd onze rpgeering van d' ze nieuwe scheepsramp op de hoogte gebracht. Deze heeft een der reederijen bet telegram ran den vice-consul doo'gezonden, dat luidt: De bemanning der «Maria Adriana* is gered en aan wal gebracht.* Nader verneemt de »N. Gr. Ct.* dat een tweede telegram is ontvangen, waarin wordt gezegd, dat de bemanning te Fécamp (bij Havre) is geland. De bemanning bestaat be halve uit den heer Klugkist, ook uit den heer P. Eppinga uit Grouingen, die stuurmau van het,schip was. De overige leden der bemanning behooran niet in Gioni gen thuis. Het blad deelt dan nog mede Kapitein Klugkist kan met recht een onge luksvogel worden genoemd. Nog versch ligt ia het geheugen, hoe hij verleden jaar met de «Egberdiena bij Falsterbö (Zweden) strandde. En eenige jaren voordien strandde hij met de «Geziena* nabij Sunderland. Negen maanden lang heeft men deu ongeluksvogel op een zijner reizau naar Schotland, iD üban gevangen ge houden. Men zag Klugkist daar voor een spion aan. Eu gaan wij nog veider in de historie van Klugkist's leven terug, dun herinneren wij aan het vergaan van de «Jantina Agatha*, op welk schip hij stuurmaD was. Klugkist heeft bij die gelegenheid bij de Eskimo's overwinterd. Het tjalkschip Maria Adriana*, vroeger «Margaretha* genaamd, is een stalen schip van 87 registerton. Het is geclasseerd bij het Bureau «Veritas*, en staat onder toezicht van de Nederlandscbe Scheepvaart-Inspectie. Het schip is in 1916 in eigendom overgegaan van den heer T. Tarnmes, oud gezagvoerder hier ter stede. Schipper C. Lokker, uit Goedereede, was Woensdagnamiddag ongeveer 15 mjjien uit de kust ten Westen van het lichtschip Maas met zijn schokker Go 24 in de Noordzee aan het visschen. Opeens W6rden er zes schoten op zjjn vaartuig gelost een er van ging over de voor plecht heen. Dadeljjk begon men de netten in te halen, en kort daarop werd een Duitsche duikboot vlak bij zjj.:f schip zichtbaar. Den schipper werd toen gevraagd, of hij een boot aan boord had. Toen schipper Lokker aan zjjn ondervrager, die gebrekkig Hollacdsch sprak had geantwoord, dat dergeijjke visschers- vaartuigjes geen roeibooten bij zich hebben, mocht hij vertrekken er werd aan toegevoegd, dat hjj spoed moest maken. WASHINGTON, 2 Maart. V. D. De Kamer heeft met 403 13 stemmen besloten de Ame rikaansche schepen te bewapenen tegen het duikbootgevaar. De Vee- en Vleeschhandel meldt dat de regeling op de rantsoeneering van varkens vleesch, 2 varkens per week per 1000 inwo ners, vermoedelijk 1 April in werking zal treden, (ieslnchte schapen naar België De laatste acht dagen zjjn, naar de Vee- en Vleeschhandel meldt, te Hoek van Holland ruim 3100 schapen voor de Belgische Relief Commission geslacht. De «Nieuwe Rott. Courant* meldt: Naar wij vernemen, heeft onze regeering van het Duitsche gezantschap mededeeling ontvangen, dat de Duitsche regeering bereid is, ter tege moetkoming in het verlies van de 7 getorpe deerde Nederlandsche schepen, aan Nederland gedurende den oorlog de beschikking te geven over Duitsche schepen, met dien verstande, dat na den vrede over eventueelen aankoop van die schepen door Nederland zal worden onderhandeld. Uit alleszins betrouwbare bron wordt vernomen, dat het antwoord van de Duitsche regeering op de protestnota i.z. de torpedeering van onze zeven koopvaarders, namens minister Loudon te Berlijn overhandigd, wordt vertraagd door het onderzoek, dat de Duitsche admirali teit naar het gebeurde instelt, wat echter niet wegneemt, dat in Duitsche regeeringskringen de stemming heerscht om ons land voorloopig, in afwachting van den uitslag van het onder zoek, tegemoet te komen. s GRAVENHAGE, 28 Febr. Bij navraag aan hel ministerie van Buitenlandsche Zaken, in verband met het in de pers verschenen be richt over de bereidverklaring der Duitsche regeering tot tegemoetkoming in het verlies der zeven getorpedeerde Nederlandsche schepen, kon ons geen officieele bevestiging- van dat bericht worden gegeven. Een onduidelijkheid in de ter zake uit Berlijn ontvangen telegram men heeft n.l. het Duitsche gezantschap alhier verhinderd eenige stellige en volledige kennis geving aan de Nederlandsche regeering te doeD. Woensdag vergaderde alhier de vrijzinnige kiesvereeniging «De Vrijheid* om haar stand punt voor de toekomst te bepalen. Eene week te voren had de afgevaardigde voor Oostburg, Jhr. de Muralt, de evenredige vertegenwoordiging besproken en uiteengezet hoe voortaan de vertegenwoordigers zouden gekozen worden. lhans in huishoudelijke vergadering zou de vereeniging eene beslissing nemen. De leden waren flink opgekomen. Allen begrepen, dat men zich diende aan te sluiten bij eene der groote vrijzinnige or- ganisatie's, op straffe alle medezeggenschap bij vaststellen van programma of keuze der candidaten te verliezen. Allen begrepen het, hoezeer het algemeen betreurd werd, dat de kiesvereeniging hare tegenwoordige wijze van werken zou dienen op te geven. Daarna werd beslist bij welke partij de kiesvereeniging zich moest aansluiten. Rèeds voordat de heer De Muralt hier op trad, was" het bestuur van oordeel, dat het in de historische lijn der kiesvereeniging lag, om te adviseeren tot aansluiting bij de Liberale Unie. De vergadering vereenigde zich met alge- meene stemmen met het bestuursvoorstel. Na eenige discussie werd besloten de candi- daatstelling voor den Gemeenteraad (vacature Lenseu) uit te stellen tot Vrijdagavond. Vrijdagavond vergaderde de liberale kiesvereeniging te Ter Neuzen tot definitieve keuze van een candidaat voor den Gemeente raad. De keuze liep tusschen twee candidaten, beiden van vast beginsel en bij bet volk be kend. Met meerderheid van stemmen werd gekozen de heer G. de Ridder, terwijl de heer M. v. d._ Hoek de overige stemmen verwierf. De vergadering was drukker nog bezocht dan Woensdag, er, er zat animo in. Met voldoening werd van bestuurswege op gemerkt, dat velen waren opgekomen en en thusiast streden voor den man hunner keuze. Verblijdend was ook de aanwas van het aantal leden. Bij het eind werd eerbiedige hulde gebracht aan de nagedachtenis van den unie-liberaal Prof. v. Hamel, een der beste en nobelste leden van ons parlement. De opmerking werd gemaakt, dat zoovele van de beste en eerlijkste krachten van liuksche zijde gevallen waren. Met eene krachtige opwekking om den libe ralen candidaat te doen slagen, sloot de voor zitter de vergadering. Nadat de R. K. kiesvereeniging den Heer P. de Bakker opnieuw candidaat gesteld had, heeft thans ook de anti-rev. kiesvereeniging dezen candidaat voor den Gemeenteraad over genomen. Het blijkt dus, dat werkelijk bij de vorige stemming zoo'n aecoord bestond, al wilden vele anti-r.ev. dit niet weten. Dezen hebben of ons trachten te misleiden of zichzelven zand in de oogen gestrooid. In ieder geval weten wij nu, waaraan ons te houden. Het doet ons genoegen, dat men met de struisvogelpolitiek ophoudt. Door de gemeentepolitie alhier is deze week aangehouden een partij aardappelen, on geveer 100 ton, die onder de gemeente West- dorpe en te Sluiskil in een scheepje waren geladen, en kennelijk bestemd waren om naar elders te vervoeren, in strijd met de vastge stelde distributieregeling. De aardappelen zijn in beslag genomen en in een hangar aan de spoorwegloskade opgeslagen. De Nutsavond op Woensdag 28 Februari had vrij goed bezoek. Het schaadde weinig aan het programma, dat er een paar bekende nummers op voorkwamen, omdat de uitvoering

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1917 | | pagina 2