Notarisportefeuilles BIN MEM LaND. JIT QN2J3 QMSJSVIflG. Gemengde Berichten. Burgerlijken Stand. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentiën. en Banknotentasschen. M. DE JONGE. - TER NEUZEN, Een aanslag? Cantine-diefstal. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 28 Feb. 6.00 6.25 Donderdag 1 Maart. 6.53 7.25 Vrjjdag 2 8.7 8.53 Zaterdag 3 9.46 10.35 Zondag 4 11.15 11 48 Maandag 5 0.14 Dinsdag 6 0.36 0.55 me«. Waar het schip verblijf houdt is onbe kend. Men meent dat eenige door de »Puy- mec buitgemaakte schepen ook als hulp kruisers zijn uitgerust. Elf Engelsche en vele Fransche, benevens een Japansch schip, maken thans jacht op de »Puyme*. Het aantal door deze hulpkruiser in den grond geboorde schepen bedraagt thans 26, met een waarde van 15 tot 20 milltoen dollars aangegeven. Doch dit aantal is Je gering ge schat. Tot dusver viel, zoover bekend is, geen Amerikaansch schip de »Puyme« als buit toe. Lansing verklaarde, dat de »Puyme« geheel als andere oorlogsschepen moet worden be handeld, en dat het schip aan de internati onale wetten onderworpen is, die voorschrij ven, dat schepen die verdacht worden contra bande te vervoeren kunnen worden aange'hou- den en onderzochtzij mogen dan eerst tot zinken gebracht worden, als voor de veiligheid van de zich aan boord bevindende personen gezorgd is. De kapitein van de »Puyme« zou aan de kapitein van een der opgebrachte schepen hebben verklaard, dat hij last heeft passagiers booten niet op te brengen of te doen zinken. Een herinnering aan 1913. Het katholieke Kamerlid baron Van Wijn bergen heeft te Hengelo in een openbare vergadering naar de »Twentsche Courant* meedeelt de volgende veronderstelling geopperd Welke motieven de linkerzijde er thans toe geleid hebben tot de financieele gelijkstelling mee te werken, wil spr. niet onderzoeken vast staat, dat ze in de grondwet is neergelegd. Misschien is het niet te gewaagd, te veronder stellen, dat het kindergebed, wat in 1913 in vele bjjz. scholen gedaan werd voor een goeden uitslag der verkiezing, toch goede vruchten heeft gedragen, al was toen de uitslag voor rechts niet gunstig*. Voor baron Van Wijnbergen is het te hopen, dat de kiezers i echts die na de verkiezingen van 1913 slechts met een bitter gevoel dachten aan de oproeping van de kinderlegioenen in den verkiezingsstrijd hun vertrouwen terug zullen hebben gekregen. Maar we vreezen, dat sommigen bij het afkondigen van dit gebed de zaak toch anders voorgesteld hebben. Gisteren had alhier de verkiezing plaats van drie leden voor de Kamer van Koophandel al hier. 1 wee leden moesten gekozen worden om dat de heeren M. J. van Dixhoorn en F. ltjjoberg, onlangs benoemd ter voorziening in de plaatsen van twee op 1 Januari j.l. afge treden leden, hadden bedankt. Van deze verkiezing was de uitslag als volgt Uitgebracht waren 112 st. Van onwaarde 7. Volstrekte meerderheid 53. Herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren C. N. van Djjke die 48, J. A. van Rompu die 45, A. de Vrieze die 44 en P. J. Scheele die 42 st. hadden bekomen. Nog waren uitgebracht op de heeren W. Bedet 5, M. J. van Dixhoorn 5, D. Bareman 2 en verder 1 st. op de heeren A. H. de Vos, van der Hooft, U. van den Ouden, G. Klou- wers, E. Hamerlipck, D. E. Wolfert, J. Tol lenaar, R, Nolson en F. Rijnberg. Een lid moest gekozen worden inplaats van den heer A. Lansen, die bedankt had wegens vertrek naar elders. Hiervan was de uitslag als volgt Uitgebracht 112 st. onwaarde 16. Volstrekte meerderheid 49. Herstemming meet plaast hebben tusschen de heeieu M. J. van Dixhoorn die 48 en W. Bedet die 28 st, hadden bekomen. Verder waren nog stemmen uitgebracht op heeren D. E. Wolfert 7, J. A. van Rompu 3, P. J. Scheele 2, A. de Vrieze, A. de Vree, R. Nolson, L. J. Geelhoedt, J. de Bree, O. Hamelinck, G. Klouwers en J. Koljjn, ieder 1 st. W eer een Autsavond. Den leden van »het Nut* te Ter Neuzen staat weer een mooie avond te wachten op Woensdag 28 Februari (zie de betreffende «advertentie). Eene déclamatrice van naam, bekend zells tot ver over onze landsgrenzen, zal dan met een welgekozen programma voor den dag komen. Het is Mej. Truus Post van Amster dam, van wie tal van zeer gunstige beoor delingen in verschillende bladen zjjn opge nomen. Wij noemen daarvan het Algemeen Handelsblad, de Telegraaf, Le Matin, Suri name, Lucifer, De Volksstem en de South African News. Hier heet het, dat hare voor dracht veel aantrekkelijks bezit, daar weer leest men »Schitterend was haar voordracht, boeiend en welsprekend*, elders zegt men, dat ze bjjzonder knap is in het weergeven van dramatische scenes, enz. Wij wekken onze lezers op om gebruik te maken van de door het Nut aangeboden gelegenheid om weer jets goeds te hooren. Te Zuiddorpe is tot lid van den raad bënoemd by enkele candidaatstelling de heer H. van Waes, burgemeester. In den nacht van Zondag op Maandag, omstreeks 12 uur, werd door de gemeenteveld wachter te Breskens pn de maréchaussee een zekere W. V. op heeterdaad betrapt bij het stelen van een zak tarwe aan boord van een aldaar liggend schip, geladen voor rekening van den graanhandelaar F. Klaaijsen aldaar. De verdachte is onder hevig verzet door bovengenoemde politiemannen in arrest gesteld. De toevoer van gas uit Brugge naar Sluis was Zaterdag stopgezet, zoodat de aan geslotenen aan de gasfabriek hun oude petro leumlampen weer voor den dag moesten halen. Het was 's avonds een vreemd gezicht t café's en winkels, die anders flink verlicht waren, nu in 't half duister, met een petroleumlamp, die 't branden nog niet gewoon was, walmend, met een punt brandend een looplampje, een lantaarn of een paar kaarsen. Voorwaar, een groot ongemak Het gas was goed en goedkoop f8 cent per kub. M.) en de petroleum is schaarsch en duur. Of de afsluiting maar tijdelijk is? Er is nog geen bericht gekomen van geheele stop zetting van den gastoevoer. Ook Zondagavond was er nog geen gas. De straten waren in donker gehuld. Deserteurs door den electrischen draad gedood. VAN DE GRENS. 24 Febr. Nog altijd uit zich in Nooid-Vlaanderen bij Duitscbe soldaten epn sterke neiging tot desertie. Zelfs de grens posten worden bewaakt en de bespieding onder militairen is al even sterk als ouder de bur gerij. Dezen nacht wilden weer twee Duitschers Sn de omgeving van Sluis naar Nederland vluchten ze bleven echter aan de geelectriseerde versperring haken en werden gedood. De geïnterneerde Duitsehe duikboot. (Officieel.) In den nacht van 22 Februari is een Duitsehe onderzeeboot binnen de Neder- landsche territoriale wateren gekomen, en nadat inmiddels een zware mist was opgekomen, ge strand op de kust van Walcheren. Bij wassend water is de onderzeeboot vlot gekomen, zonder dat gebruik gemaakt behoefde te worden van de reeds aanvaarde hulp daar ter plaatse van Nederlandsche oorlogsvaartuigen. De onder zeeboot werd onder geleide naar Vlissingen gebracht. Door het vanwege het departement van marine ingestelde onderzoek is uitgemaakt, dat het binnenkomen in Nederlandsch rechts gebied niet is veroorzaakt door een der om standigheden (averij of gesteldheid der zee), welke volgens art. 5 (primo) der neutraliteits- proclamatie dat binnenkomen zoude rechtvaar digen. De regeering heeft derhalve beslist, dat de onderzeeboot zal worden ontwapend en de bemanning geïnterneerd. Men seint uit Groningen Den 15den Januari 1.1. werd door een per soon, zich noemende Rooker, van Sittard, een kamer gevraagd in het hotel »De Zeven Pro vinciën*. De man had een groote kist bij zich, die later werd geopend toen de man niet terug kwam, en een groote hoeveelheid benzine bleek te belatten. Den 2den Februari kwam opnieuw iemand in genoemd hotel met een groote kist en vroeg dezelfde kamer. De vrouw vau den hotelier vroeg hem, of hij dezelfde persoon was die eenige dagen geleden ook daar had gelogeerd. Hjj ontkende en men sloeg daaiaan geloof, doch toen de hotelier den 8sten Februari een brief ontving, waarin een onbekeude hem meedeelde, dat een tot tweemaal toe beproefde aanslag om het hotel in vlammen te doen opgaan mislukt was en een derde poging op geheel andere wijze werd voorbereid, werd de politie teo tweede male in de zaak gemoeid (haar onderzoekingen van de eerste zaak hadden niet tot een resultaat geleid). Uit het tweede onderzoek bleek, dat de be doeling had voorgezeten een kistje met kruit door middel van een lont te doen spiingen, dat dan de groote hoeveelheid beDzine zou doen ontploffen. De schrijver van den brief had tevens laten weten, dat hij genegen was meer te zeggen, mits men hem betaalde en hij uit de handen der politie bleef. De hotelier, de heer Hamers, werd uitge- noodigd, als hij op het voorstel inging een advertentie in de »Telegraaf< te plaatsen onder het motto »Jan beer terug*, met het bedrag, dat het hem waard was. De zaak 'kreeg hierdoor een meer ernstig aanzien. De heer Hamers, die steeds aan een misplaatste grap bad geloufd, begon er nu anders over te den ken en de politie zette haar onderzoek voort. Zij ontdekte, dat de Eist behalve de genoemde hoeveelheid springstoffen, nog bevatte een flescbje groen vocht, dat volgens den deskun dige dr. W. van den Berg, de sporen van de benzinelucht totaal zou doen verdwijnen. Het onderzoek had evenwel weinig resul- taatdoch op den löden Febr. outving de heer Hamers opnieuw een brief met de me- dedeeling, dat de schrijver deel uitmaakte van een complot, en dat hij van een derden per soon de opdracht had tegen betaling van 2000 gulden het Hotel »De Zeven Provinciën* in de asch te leggen. Hij was genegen namen te noemen van de ouders van de daders van de reeds mislukte aanslagen, mits men hem 300 gulden zond aaa bet adres W. Z. 410, kiosk Centraal station, Amsterdam. De inspecteur van politie Molenaar trok daarop uaar Amsterdam en met bebttlp van da recherche aldaar gelukte het hem den schrij ver te arresteereD, toen bij van een witkiel, dien hij had gezonden om den brief af te halen, den brief in een zijstraatje in ontvangst nam. Het bleek te zijn Arie Bloemers, champagne fabrikant te Santpoort. Als zijn medeplichtigen werden later gearresteerd Christiaan Sanders, eigenaar van het hotel »De Zeven Provinciën*, caféhouder te Amsterdam, Schilder, te Am sterdam en Van den Berg, rijwielhandelaar te Amsterdam. Allen zijn thans in arrest. Of de aanslag was bedoeld tegen het hotel of tegen- het daarin ook gevestigde Engelsche consulaat is nog niet bekend. Wel staat vast, dat de heer Brellevik, de Engelsche consul, het geraden vond te verhuizeD. Diefstallen in het groot. Een familie te Delft miste den laatsten tijd verscbille de voorwerpen. De verdenking viel op de 22-jaiiga dienstbode. De politie werd gewaarschuwd, die aanleiding vond haar voor- loopig te arresteeren. Een onderzoek ten huize van de ouders der dienstbode ingesteld, had een verrassend resultaat. In een kamertje, dat door de ddchter steeds zorgvuldig werd afge sloten, vond men een groote hoeveelheid hier en daar gestolen artikelen, die door de politie werden in beslag genomen en in twee wagen vrachten naar het bureau w-rden gebracht. Men vond er o. a. 48 kussensloopen, een halt dozyn lakens, overhemden, borstrokken, on dergoed, linnen, geheele rollen kant en festons, huishoudelijke artikelen, vaasjes, koperen kan nen, een waterkruik, gouden armband, eenige gouden ringen, een horloge, aardewerk, kinder- ondergoed, enz. De verdachts, die in het bezit was van twee groote bossen sleutels, welke op allerlei sloten pasten, bekende de goederen in een vijftal diensten, waar zij iü den loop van eeD goed jaar was werkzaam geweest, te hebben gestolen. De dienstbode wss reeds eenige jaren ver loofd. De ouders en verloofde wisten van deze diefstallen niets af. Te Heerle is Zaterdag een soldaat der genie gearresteerd, verdacht van cantine- en andere diefstallen te Gouda, Utrecht, 's Hertogen bosch, Rotterdam, 's-G-avenhage en laatstelijk te Maastricht waar hij zich degummi-banden uit het biljart in de cantinezaal zou hebben toegeëigend. Hij werd onlangs te 's-Hertogen- bosch in voorarest gesteld, doch wist toen hij voor het onderzoek naar 's-Gravenhage was overgebracht, daar "Ban zijn geleiders te ont snappen. Ook na zjjn arrestatie te Heerlen wendde hij een poging aan om uit het poli tiebureau te breken, doch die werd tijdig ver- eideld. Hij is naar Maastricht overgebracht. Diefstal met bedreiging. In den nacht van Zaterdag op Zondag is er ingpBroken hij den landbouwer C. Hoogervorst, aan diyi 's-Gra?enweg te Rotterdam, nabij de grens der gemeente. De daders drie mannen, aan Hoogervorst niet bekend, dwongen met gela den revolvers hem en zijn huisgenooten in bed te blijven, terwijl zij iu huis de kasten door zochten. Met ongeveer 1200 aan bankpapier en zilvergeld en een effect van 500 pond ster ling verlieten de inbrekers de woning van den landbouwer. Duri. Dat er nog Hollanders zijn met durf en die, wat de zeevaart betreft, om geen kleintje ver vaard zjjn, bleek ons uit een gesprek met een der passagiers van het s.s. Grotiusc en die de welwillendheid had daarover de volgende bjjzonderheden mee te deelen. Zooals men weet, ligt de »Grotius« (van de stoomvaartMij. Nederland) thans nog te Fal mouth. Verscheidene passagiers vertoeven, we gens gebrek aan behoorljjke scheepsgelegenheid, nog in Engeland. De »Grotius« was 21 Decem ber van Batavia vertrokken en werd te Fal mouth aangehouden. Men had toen nog voor twee dagen kolen en er was dus geen sprake van de reis om Engeland been te kunnen ma ken. De meeste passagiers, vooral zjj die haast hadden, verlieten het schip. Sommigen gingen naar Londen. Zoo ook een viertal heeren waar onder onze zegsman. Te Locden, was men toen juist zeer onder den indruk van den verscherp ten duikbootoorlog en iedereen raadde een vaart naar Holland af. Het viertal wilde ech ter toch oversteken en ontdekte toevallig dat de tankboot »Hesta« van Londen naar Rotter dam zou vertrekken. Men verkreeg de toestem ming der eigenaars dier boot, maar daar dit schip geen passagiers mocht vervoeren, moes ten de heeren zich laten aanmonsteren. De een werd dus als machinist, de andere als stoker enz. op de monsterrol geplaatst en de gevaarlijke reis werd, niettegenstaande ieder een bet roekeloos vond, aanvaard. Daar de boot benzine in had, was inderdaad het gevaar zeer groot. Maar onze onverschrok ken Hollanders gingen toch met de »Hesta« mee en kwamen gisteren behouden in Patria aan. Onderweg werd niets bjjzonders gezien. Over de grens gekomen. Ie Maastricht zjjn Zaterdag 4 Russen aan gekomen, die bjj Vaals over de grens kwamen. Onder Vlachtwedde zjjn Zaterdag twee uit Duitschland ontsnapte Russische krjjgsgevan- genen over de grens gekomen. le Maasbraeht is in de Maas door den rjjks- bakeDmeester een bootje opgevischt, waarin werden gevonden diie Duitsehe geladen gewe ren, drie helmen, drie banden met patroou- tasscheu, gevuld met scherpe patronen en drie bajonetten in scheeden. Het bootje draagt een Duitschen frimanaam. Zaterdagochtend is te 's Heerenberg een 26- jarige Duitscher bjj het smokkelen door de grenswacht doodgeschoten. De bouw van Zeppelins gestaakt Volgeus een telegram uit Genève, hebben een aantal arbeiders van de Zeppelin-fabriek te Friedrichshafen bevel gekregen, zich bjj hun depót te vervoegen. Dit bevel schijnt berichten van den laatsten tjjd te bevestigen, volgens welke de Duitsehe autoriteiten de doelloosheid van den Zeppelin erkend en van den bouw van nieuwe luchtschepen zouden hebben afee- zien. Een ongeval van de koningin van Roemenië? De koningin van Roemenië zou, volgens Duitsehe bladen, te Jassy, bjj een autotocht een ernstig ongeluk overkomen zjjn. Toen de auto door een zeer drukke straat reed. bleef plotseling een klein meisje midden op den weg staan. De chauffeur wilde uitwijken en remde, maar ten gevolge van een defect werkte de rem niet en reed de auto een winkel in. De koningin en de chauffeur werden door de glasscherven ernstig gewond, terwijl de koningin bovendien inwendige verwondingen moet bekomen hebben. IJsgang in den Moezel. Uit Coblenz wordt bericht, dat bjj het veer tusschen Aken en Gattenes eeu veerboot zonk ten gevolge van een aanvaring met stokken drjjfjjs. Van de 12 personen, die zich in de boot bevonden, verdronken 8. Eenige dagen geledeD verdronken eveneens 11 personen in de Moezel in de nabijheid van BeilsteiD. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 23Febr Le- vinus Jan Vercouteren, 25 j jm. en Corneiia Harte, 25 j., jd. TT Huwelijks-voltrekkingen. 22 Febr. Jan Jacobus Huyssen, 25 jjm. en Ebrina de Bruijne, 20 j., jd. Geboorten. 18 Febr. Abraham, z. van Jacob Meeu- sen en Francoise Dieleman. Marinus, z. van Da niel de Kubber en Elizabeth de Feyter. Augustus, z. van Petrus Jacobus Perdaen en Elisa Maria Du- molefjn. 19 Febr. Hubrina Marina, d. van Leendert van der Weele en Trijntje Anna van Beveren. Jaooba, d. van Pieter Geelhoedt en Helena Harte. 20 Febr. Johannes Franciscus, z. van Godefridus Aloisius. Josephus Spijkers en Johanna van Opstal. 23 Febr. Maria Judith, d. van Pieter Hendrik Janse en Adriana Johanna Hoogstad. Maria, d. van Johannes Daniel de Doelder ea Johanna Reigel. 24 Febr- Marinus Johannes Adriaan, z. van Jacob' Francois L£of en Adriana Pieternella Jacoba Dekker. Overlijden. 22 Febr. Lena Zoeter 75 j., wed. van Frans ten Hoeve. 11 11 1» 1»

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1917 | | pagina 3