Yan het Westelijk oorlogstooneel. Op Zee KIXXIiLNLaNL). DE OORLOG. Een nachtelijke aanval. Oe beschieting der „La Campine" De bestrijding van het Duikbootgevaar- Uit de Tweede Kamer. Kamerverkiezingen 1917. willen overlaten aan het bestuur der kiesver- eeniging te Ter Neuzen. Spreker had liever aan de leden der kiesvereeniging in brochure vorm een klare objectieve uiteenzetting willen doen geworden, door een van de voormannen van zijn partij geschreven. Het feit echter, dat door de vrijzinnig-democraten getracht is wat hun recht is in »buisboudelijke ver gaderingen* de nog niet bij eenige vrijzinnige groep aangesloten kiesvereenigingen op hun zijde te krijgen, hebben het bestuur der kiesvereeniging doen besluiten spreker drin gend te verzoeken voor de vergadering op te treden, waaraan spreker voldaan heeft. De heer de Muralt merkte ten slotte op dat hg het beter had gevonden indien de voor lichting van de kiezers in verband met bet partijkiezen nog eenigen tijd achterwege had kunnen blijven nu echter de V. D. partij de menschen reeds bijeenbrengt is het gewenscht ook te beginnen om niet achter 't net te vis- schen. Spreker verwacht toch dat alle partij programs na den oorlog zullen worden ge wijzigd op velerlei gebied. Wij gaan een meer democratisehen tijd tbgemoet. De gemobiliseerde mannen en de mannen van het front willen hierover ook een woordje hebben mede te praten. Het vrouwenvraagstuk zal ook naden oorlog spoedig tot volledige oplossing komen. Waar nu partij moet gekozen worden, raadde spreker aan tot aansluiting bij de Unie, wat volstrekt niet verhindert, indien andere par- tijgroepeering nog komt, later zjjn keus te herzien. Voor het debat en het stellen van vragen gaven zich op de heeren J. VAN DER PE1JL en L. J. DE VRIES. De eerste maakte aan spreker en de ver gadering duidelijk, hoe het mogelijk was, dat eerst de oud-liberaal Hennequin de candidaat was der kiesvereeniging, na diens aftreden de vrijz.-democraat Vorsterman van Oyen en toen deze aftrad, de unie liberaalj den spreker van dezen avond, Jhr. De Muralt. Deze wilde* kiesvereeniging heeft steeds met kracht op de bres gestaau voor het vrijzinnig beginsel. Met de verschilpunten der eertijds groote, liberale partij liet zij zich niet in In eenheid zocht zij hare kracht. Het ideaal, dat alle vrijzinnigen bindt hield zjj hoog. Zij trachtte bijeen te houden, wat bijeen behoorde en dat is haar vrjj wel gelukt. Ofschoon in 1897 opgericht, werd pas in 1909 een program opgemaakt. Ook dit kan immers bij te dogn.atisch optreden verdeeld heid brengen. Maar tevens hield zij rekening met de ge voelens, die in het volk leven, zij wist zich aan te passen aan de omstandigheden en ging met haar tjjd mede. Dus volgde zij in het klein, wat de Libe rale Unie in het groot bad getracht. Dit optreden en deze wijze van werken hebben het mogelijk gemaakt ons schijnbaar zwakke district vrijzinnig te doen blijven en zelfs in deze moeiljjk te bearbeiden streek na langen arbeid een meerderheid te verwerven. Toch meent ook hij dat met de Grondwets herziening, waarbij evenredige vertegenwoor diging zal ingevoerd worden, de kiesvereeni ging zich zal dienen aan te sluiten bij een der groote vrijzinnige groepen in het land. Debater is geen onverdeeld bewonderaar der komende grondwetsherziening. Met name is de prijs voor Algemeen Kies recht, met wijziging van art. 192 betaald, hem te hoog. In dit verband zegt hij spreker namens allen hier aanwezig, hartelijk dank voor wat deze met zijne medestanders deed voor de openbare school. Hij verzet zich nochtans niet tegen het ac- coord door de verschillende partijen, in de Tweede Kamer vertegenwoordigd, aangegaan. Men kan niet tegen den te sterken stroom oproeien, maar dient naar middelen uit te zien, om het kwaad te ondervangen. Ook de evenredige vertegenwoordiging heeft ondanks veel goeds hare bezwaren- Het verband tusschen den vertegenwoordiger en zijn district wordt losser, gaat misschien te loor. Het intieme, het mooie wordt minder, tenzjj, wat wij hopen voor ons district een vertegenwoordiger bljjft, die het kent en lief heeft en het vertrouwen heeft van zijne be woners. Debater vraagt of er geen gevaar is, gezien den hoogen leeftijd van verschillende unie- liberaler, dat er te veel oudjes zullen blijven zitten. Hjj weet wel, dat men oud van jaren en jong vanj hart kan zijn, maar hij meent, dat we bij de veranderde omstandigheden een corps jonge en flinke krachten zullen moeten bezitten. Over de pensionneering der Kamerleden is hij maar matig tevreden. Of is deze misschien de bezem, om wat oud en versleten is op te ruimen Hij wil niet vooruitloopen op eene te nemen Aliasing der kiesvereeniging, die in eene volgende huishoudelijke vergadering haar stand punt kan bepalen. Wel wil hij hst vele goede in de unie-libe ralen erkennen, en of men een visch of ander dier neemt, wie de middelnoot krijgt, is steeds hpt best. Hoe de s beslissing ook uitvallo, hij hoopt, dat de tegenwoordige afgevaardigde nog tal van jaren de vertegenwoordiger blijft van ons district. De heer L. J. DE VRIES wil na de rede van JhrDe Muralt en het gesprokene van den vorigen debater niet veel meer zeggen. Als secretaris der afd. Ter Neuzen van Volkonderwijs brengt hij zijn innigen dank aan spreker voor zijn pogen om bij art. 192 te reddden, wat er te redden was voor het openbaar onderwijs. Voor dit laatste ziet hij donkere dagen aan breken. Daartegen roept hij den steun van allen in voor Volksonderwijs en versterking der vrij zinnigen. Hij meent, dat met art. 192 voor oogen en de houding der verschillende partijen daarbij, de kiesvereeniging zal te kiezen hebben tus schen de oud-liberalen en de unie-liberalen. De spreker beantwoordde kortelings de de baters, wier standpunt in het verleden hij be greep en waardeerde. Ook ffiem was de samenkoppeling tusschen art, 80 en 102 niet sympathiek. Wat de ouderdotfi van sommige afgevaar digden betreft, in het algemeen gaat een unie-liberaal wel heen, als zijn tijd gekomen is, als bij niet meer datgene kan presteeren, wat bij zou willen doen. Maar de heer Van der Peijl zal zich zeker wel herinneren, op welke flinke, oordeel kundige en sympathieke wijze de afgevaardige van Middelburg Mr. van Raalte bij art 192 is opgetreden. Bij tal van andere gelegenheden heeft deze getoond in de Kamer thuis te behooren. De werkkracht van deze afgevaardigde heeft aanspraak op de bewondering van alle vrij zinnigen. Op een mooie uur eindigde deze geanimeer de vergadering, die door den altijd tegen- woordigen voorzitter met een welgemeend woord van dank aan spreker, debaters en hoorders gesloten werd. »Gisternacht heeft weder een van die schijn baar toevallige acties, waarovèr ik reeds vroeger geschreven heb, tusschen de Ancre en de Serre plaats gehad*, schrijft een corres pondent aan de ïTimes*. Deze zet in het groote spel slaagde weder even goed als de vorigen. Onze mannen namen de vijandelijke stelling in bezit. Ook nu weder verklaarde de vijand, dat hij verrast was en wij aan dit feit ons succes te danken hadden. Dat zeggen zij tegenwoordig regelmatig. Onze mannen vinden de Duitscbers in hunne gedekte schuilplaatsen en dan zijn dezen verbaasd te zien, dat wij hen weder hebben kunnen verrassen. Tegenover onze linie lag de positie van den vijand bovenaan op de helling van het kleine dal en voor den heuveltop, vanwaar men het uitzicht heeft op een veel breeder dal en op het daarin liggende dorp Miraumont. Er was besloten om de Duitsche positie 's nachts aan te vallen. Daar Niemandsland wit was van de sneeuw en de maan helder scheen, leek er weinig kans op te bestaan, den vijand te overvallen. Gelukkig hing er een lichte mist, die onze troépensamentrekking eenigszins verborg. Ik mag niet zeggen tot welk regiment zij behoo ren, maar de Londenaars kennen het heel goed. Het was juist de soort jongens voor zulk een avontuur en dit regiment is er gedurende dezen oorlog voortdurend op uit geweest om zijn hooge reputatie te handhaven. Het was een stille nacht het vroor 20 graden de lucht was helder, maar op de aarde was alles wit van de sneeuw en den mist. Even voor middernacht opende onze artillerie het vuur op de Duitsche stelling de Puisieux-loopgraaf en blijkbaar zochten de Duitschers toen dadelijk dekking in hunne schuilplaatsen. Een paar minuten later werd ons spervuur meer naar achter gericht en onze manschappen volgden het onmiddellijk, teneinde de Duitsche loopgraven te overrom pelen, en nog verder achter de Duitsche stelling werd ons spervuur gelegd. De mannen volgden hun eigen rook- en vuurzuilen en namen ook nog de verder weg gelegen stelling, die onder den naam van de Rivier-loopgraaf bekend staat. In deze stelling hadden de Dui schers drie geducht versterkte reduits aangelegd. Onze mannen bestormden die, verdreven de bezet ting met bommen en bajonetten en lieten de gedekte schuilplaatsen in de lucht vliegen, tot er geen vijand meer over was. Toen richtten zij zich in om de stelling vast te houden. Ik vond hen daar vandaag. Zij hadden tweehonderd gevangenen gestuurd, onder wien ook een groep onderofficieren de meesten van dezen behoorden tot een Deensch- Duitsch regiment. Bovendien hadden zij eenige machinegeweren buitgemaakt. Onze artillerie was vanochtend krachtig aan het werk, want ds Duitschers hadden na een noodsein een groot aantal troepen bijeenge bracht, die tegenaanvallen op onze nieuwe stelling ondernamen. Vanochtend slaagden de Duitscbers er in, eeu van de reduits in het zuidelijk deel der stelling te heroveren, maar toen ik heenging kwam er juist een bericht binnen, dat zij er weder uitgeworpen waren. Blijkbaar voelen zij het verlies zeer sterk, want zij offerden een flink aantal mannen op bij de pogingen om het verlorene te herwinnen. Er zijn bij de gevangenen, die een eigen aardig mengelmoes uitmaken, veel jongens, en ook mannen, die te oud zijn voor den dienst in de loopgraven. Maar er zijn ook uitmun tende soldaten bp*. Teruggekeerde gedeporteerden. Zondag keerden te Antwerpen weer onge veer tachtig gedeporteel den uit Duitschland terug, ziek en ondermijnd door de uitgestane ontberingen. Ook in 't Land van Waas komen nu en dan weggevoerden terug. Te Beseren moesteD een honderd burgers arbeiden. Sommigen waren ia een kamp opgesloten. Io een dier kampen, waar otiwilligen aart de bongerproel worden onder worpen betaalde men twee mark voor een rat en vijftig voor een wilde gans. Zulke staaltjes spreken meer dan lange be- toogen. In Vlaanderen. Dreunend rijdt het escadron het kleine Wa- terland-Oudemao binnen. De ruiters springen uit het zadel, kijken verwondetd rond. Zijn nu voor een week »grenswachters«. - 't Afgeloste escadron bestijgt de paarden en lijdt landwaarts naar Somergem en Ron- sele, waar 't regiment gelegerd is. Het aantal is in die acht dagen toch verminderd zoo zal bet ook met de nieuwe grenswacht gaan al tijd maken eenige militairen van de gelegen heid gebruik om over de te wippen en hun »Krieg?-carnère« te eindigen. Ruiters in Noord-Vlaanderen Ze boezemen nog 't meeste outzag in. En men moet,t volk macht toonen immers men deporteert weer. Bij tooneeltjes als in de afgeloojien week aan 't station te Ecloo, toen twee honderd burgers naar 't front gevoerd werden en vrou wen eu kinderen stonden te jammeren, konden oudere landstornrers tot meelijden gedreven worden. Eu dat wil de Ortscommaudant Aegedi niet. Eens bij zoo'o vorige gelegenheid kreeg zijn Excellentie van een verontwaardigde Vlaamsche vrouw een klap met een klomp op 't hoofd sedert is hij voorzichtiger. Zooals wij reeds meldden, werd het s.s. »La Campine« in het Engelsche Kanaal twee maal door een Duitschen onderzeeër beschoten. Hieromtrent vernam »De Maasbode* nog van de bemanning Op Zondag 11 Februari was de >La Cam pine* op weg naar de Downs. Het vaartuig was 13 Februari van 3aton Rouge naar Rot terdam vertrokken, geladen met petroleum voor de American Petroleum Company. Dien Zondag bevond men zich 's middags om 1 uur in het Kanaal op 5 mijlen van Falmouth en in het gezicht van de Engelsche kust, toen men plot seling een los schot voor den boeg kreeg. Er werd met voRe kracht doorgestoomd, waarop een scherp schot volgde Het projectiel sprong tusschen de brug en den voormast, gelukkig zonder iemand te raken. De kop van het projectiel sprong op 50 meter van het schip aan bakboordzijde. Na deze waarschuwing werd gestopt en zag men aan stuurboordzij een Duitschen onder zeeër bovenkomen. De gezagvoerder gelastte den eersten stuurman met 4 matrozen in een sloep naar den onderzeeër te roeien om de papieren te toonen. De gezagvoerder van den onderzeeër, een ongeveer 20-jarig jongmenscb, liet een lijn uit werpen, waaraan de papieren bevestigd werden. Door het water heen tiok men de papieren aan boord van de duikboot. Wijl den gezagvoerder van den onderzeeër bleek dat de »La Campine* vóór de afkondi ging van den verscherpten duikbootoorlog ver trokken was, kreeg men vergunning door te varen. De Duitsche onderzeeër salueerde met de vlag en de »La Campine* ging verder naar de Downs. Daar werd verslag uitgebracht aan de Engelsche autoriteiten, en werden de over blijfselen van hot projectiel in beslag genomen. Zónder wederwaardigheden kwam men te Hoek van Holland, doch daarna kwam men ten gevolge van den mist op een bank, ten gevolge waarvan bet vaartuig eenigszins scheef kwam te liggen. Een deel van de lading vloeide daarbij over boord. Bij het hoogwater kwam de »La Campine* weder vlot en kon de reis naar Rotterdam voortzetten. LONDEN, 21 Febr. In het Lagerhuis sprak arson, bij de iDjiaping van de marine-begroo- tiog, uitvoerig over de duikboot-bedreiging. Hg noemde deze ernstig en er bestond geen toovermiddol tegen, maar hij vertrouwde, dat de ernst van geleidelijk aau verminderd zou worden door de uitbreiding van de maatrege len, welke thans uitgedacht worden. O >ze ver liezen waren volgens Carson ernstig, maar zij waren niet te vergelijken met de buitensporige hoera-verslager. vim de Duitschers. In de eerste 18 dagen van Februari werden 134 Britscbe, geallieeiden en neutrale schepen van verschilleude klassen tot zinken gebracht, maar in die periode waren 6075 schepen Brit- sche havens bianengeloopen en 5873 uitgeva ren. De politiek van stilzwijgenheid over de ver nieling van vijandelijke duikbooten valt het minst in den smaak van de Duitsche admira liteit, maar er is nog een ander bezwaar tegen het geven van cijfers en wel de moelijkheid om met zekerheid de vernieling vau duikboo ten vast te stellen. Carson had sinds begin Februari berichten ontvangen van 40 ontmoe tingen met duikboote i. (Toejuichingen). Hjj vemeldde de buitmaking van eea duikboot door een Britschen torpedojager als een stel lig geval en deed en beroep op de natie om de vloot te helpen door den invoer te beper ken en verklaarde, dat bij het vaste vertrou wen had, dat men eeu oplossing zou vinden. Men moet nu maar aannemen, dat er in de geheime vergadering wat belangrijks over de Oorlogsbegrooting is gezegd, want als men alleen naar de openbare discussies moest oor- deelen, zou men vragen: Is dit tiu, in dezen tijd, een debat over de Oorlogsbegrooting De heer Eland merkte terecht op, dat bij veel bad gehoord over de boomen, m mr weinig over het boscb en hij was dan ook de eenige die althans iets zei over »het bosch*. Het was echter niet veel meer dan de verklaring dat ons leger, buiten Nederland, niet meer als quautité négligeable wordt beschouwd, maar dat er binnen Nederland meer vertrou wen iD onze weermacht moet zijn. Overigens een juist en een wijs woord. De binnenland- sche vijand die, bij e<m oorlog, den buiten- landschen tegen ons land zal helpen, zal niet meer, zooals vroeger, de verwaarloozing van de weermacht zijn, maar de vervloekte geest van wij-kunnen-tocb-niks* en van leuterige vitterij en misselijke spotternij, die sedert meer dan een halve eeuw in ons volk is vastgekropen. Onze geest van snationale lam lendigheid*, zooals de beer Van Karnebeek het eens onverbeterljjk juist heeft genoemd. Wij willen wel bekennen, dat het gezeur over de meerdere of mindere zedelijkheid van een paar zeldzame tooneelvoorstellingen sporadische gevallen, getuigde de beer De Visser ons bij de behandeling van een Oorlogsbegrooting in dezen tijd van bloed en vuur belabberd aandoet. Maar de heeren van rechts, die er op uit zijn geweest om hun monopolie van zedelijkheid te handhaven, mo gen dan nu gerust zijn gesteld. De Minister beeft verklaard, dat hij het oordeel van den op keuring gezonden officier alleen had aan gehaald als dat van een bekwaam man, doch bet niet had overgenomen daar hij immers niet zelf bet bedoelde stuk had gezitn. Eenige kwetsende bedoeling kon hij dus niet hebben gehad. Hij had steeds sterk de noodzakelijk heid gevoeld om den godsvrede in het leger te handhaven en' zou nu nog eens aan het ganscbe leger doen weten, dat alle aanstoo- telijkbeden moesten worden geweerd. Zoodat nu, dunkt ons, de heeren Duymaer en consorten tevreden kunnen zijn, in de over tuiging, dat zij het Nederlandsche leger heb ben gered uit den zondenpoel, waarin zoo'n liberalist als ds. De Visser en zoo'n heiden als de hoofd-aalmoezenier het maar slapjes lieten wegzakken. Gelukkig, dat er nog zulke krachtfiguren als die van Steenwijk in de Kamer zijn. 's-GRAVENHAGE, 21 Febr. In verband met de vroeger medegedeelde afspraak, ge maakt tusschen de besturen der zeven in de Tweede Kamer vertegenwoordigde partgen, om te bevorderen, flat bg de verkiezingen voor de Tweede Kamer in dit voorjaar de thans zittende leden zoo mogeljjk bij enkele candi- daatstelüng zullen worden herkozen, meldt

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1917 | | pagina 2