HF* Vergadering Circulaires en Jfaarten UIT ONZE OMGEVING. Gemengde berichten. Burgerlijken Stand. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentiën. Vrijdag 23 Februari 1917, M- de jonge. Scheepvaart-moeilijkheden. Verkeerd gcloopcn. Er was al heel weinig naar den zin van den nachtbrakenden luitenant. Herhaalde malen speelde hij tegen den sergeant op. Volle gevangenissen. Strenger toezicht langs de grens. Onvoorzichtige grensbewaker. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 21 Feb. 1.11 1.33 Donderdag 22 1.56 2.17 Vrjjdag 23 2.39 2 58 Zaterdag 24 3.19 3.38 Zondag 25 3.57 4 18 Maandag 26 4 37 4.56 Dinsdag 27 5.17 5.37 in de nieuwste modellen. Electr. Drukkerjj. Noordstraat 10—12, Het Correspondentiebureau schrijft Nauwelijks is het onze Regeering met veel moeite en zorgen gelukt, de door het bekende vasthouden door de Britsche autoriteiten van een veertigtal Nederlandsche stoomschepen onrustbarend verminderde voorraden tarwe en voederartikelen weder eenigszins op peil Ie brengen, of nieuwe moeilijkheden dreigen op dit gebied. In de laatste dagen van Januari dezes jaars werd door de Engelsche marine een mijnen veld gelegd in de Duitsche Bocht. Den eersten Februari dienaanvolgende maakte de Duitsche Regeering bekend de wijze, waarop voortaan de duikbootenoorlog zou worden gevoerd, waarbij tegelijkertijd werd aangekon. digd, dat met neutrale schepen, welke uit Engelsche havens zouden vertrekken, tot den vijfden Februari consideratie zou worden ge bruikt. Ingevolge deze regeling zou de door Duitsch- land als gevaarlijk aangeduide zone rondom Engeland gedeeltelijk samenvallen met het Engelsche mijnenveld in de Duitsche Bocht, zoodat er geen mogelijkheid bleef voor onze scheepvaart om den Oceaan te bereiken dan door gevaarlijk gebied. Derhalve werd van Duitschland gevraagd, de oostelijke grens van de gevaarlijke zone in de Noordzee meer westwaarts te verleggen. Dienovereenkomstig werd door de Duitsche Regeeiing gehandeld en aldra werd een vrije vaargeul voor onze scheepvaart verkregen. Pogingen om van Engeland eene verlegging der westelijke grens van hun mijnenveld meer oostwaarts gedaan te krijgen, om daardoor de van Duitsche zijde geopende vaargeul te verwijden, waren minder gelukkig. Door de Nederlandsche Overzee Trust-Maat schappij werd getracht om waar voortaan geheel Groot-Britaunië door een gevaarlijke zone zou worden omgeven van de Engelsche Regeering vrijstelling te verkrijgen voor de. Nederlandsche schepen om een Engelsche haven aan te doen voor het onderzoek der scheeps papieren. Onderhandelingen zijn dienaangaande gevoerd, doch te oordeelen naar het laatste communiqué van den kant der Nederlandsche Overzee-Trust-Maatschappij is nog sieebts voorloopige overeenstemming op dit punt verkregen. En bij dit alles komt thans de mededeeling dat Engeland wel bereid is aan de met tarwe beladen schepen, in Britsche havens voor het onderzoek der scheepspapieren gedwongen verblijf houdend, toe te staan hun reis" te vervolgen, doch dat alle met voederartikelen en de grondstoffen voor onze margarine-indu strie beladen Nederlandsche stoomschepen voorloopig worden vastgehouden, totdat vast staat dat Nederlandsche schepen zoo-vel land- bouw-producten als margarine naar Engeland zullen brengen. (Daarnaast worden ook de Nederlandsche kolenschepen vastgehouden, totdat door de reeders de reeds in de dagbladen vermelde eischen zullen zijn ingevuld Door al deze gebeurtenissen wordt de graan aanvoer belangrijk vertraagd. Reeds was op 1 Febrnari 1917 de aanvoer der voedergranen ten gevolge van de machi nistenstaking 13,000 tons en ten gevolge van de zeeliedenstaking 10,000 tons totaal 23,000 tons, ten achter, waarbij dan nog komt de thans ontstane ernstige, doch nog bezwaarlijk te becijferen achterstand. Op het oogenblik is de toestand ten op zichte van de graanschepen aldus lste. 20 vrachtschepen liggen in Neder landsche havens totdat met de Engelsche Re geering overeenstemming is bereikt ten op zichte van den te volgen weg. 2de 25 vrachtschepen beladen met vee voeder en kunstmeststoffen worden door de Engelsche regeering in de Engelsche havens aangehouden. 3de. 17 vrachtschepen liggen in Ameri- kaansche havens .om reden onder 1 genoemd. 4de. 44 vrachtschepen zijn voor het graan- vervoer op de uit- of thuisreis of en wan neer deze schepen zullen binnenkomen is niet te zeggen. Waar reeds thans met de beschikbare scheeps- ruimte nauwelijks eenigzins voldoende hoe veelheid granen ter voeding van mensch en dier kan worden aangevoerd, behoeft het, met het oog op het bovenstaande, geen verder be toog, dat de toekomst ter zake verre van rooskleurig is. De meest mogelijke zuinigheid in het brood- verbruik moest dan ook dringend worden aan bevolen. Mochten de thans geldende bepalin gen ten aanzien van het verbruik van brood geen voldoende besparing teweeg brengen, dan zoude een bruinbrood-periode of inkrimping van het thans vastgesteld rantsoen ernstig over wogen moeten worden. Eveneens moet de grootst mogelijke beper king in het verbruik van veevoeder worden aanbevolen, De directeur van het post- en telegraaf kantoor bericht, dat onder nrs. 121 en 122 zijn aangesloten aan het locale rijkstelefoonnet resp. C. van Eerdenburg en E. Hamerlinck. Bij de Zaterdag gehouden executoriale verkooping van inboedel-en goederen van den heer De Feijter te Philippine werd een varken verkocht voor de som van vijftig cents. Een slede werd verkocht voor tien cent, terwijl een windmolen de kolossale som van dertig cents opbracht. Vele andere goederen en landbouwersgereedschappen gingen van de hand aan een prijs, variëerende var. tien tot twintig cent. Te Hulst zijn de jaarwedden der onder wijzers gebracht op f 700 als aanvangswedde. Het hoofd der school kreeg f200 verhooging. Zondagnacht is bet aan een 10-tal Bel gische ingezetenen gelukt met een roeiboot van de Belgische kust te ontvluchten. Zij zijn onder Cadzand behouden aangekomen en daarna hebben zij zich gemeld bij den Belgischen con sul te Oostburg. Hedenmorgen zijn zij in de richting van Bres'-ens vertrokken. Bij de wacht te Oostburg bevonden zich gisteren 2 Duitsche deserteurs welke in de vorige week nabij Sluis in burgerkleeding over de grens waren gekomen. Het resultaat der aanbesteding voor den bouw van een bergplaats voor landbouwwerk tuigen ten behoeve van den heer P. de Milliano, door J. A. van Baal, architect te Oostburg, is dat werd ingeschreven als volgt J. Hemmekam, Oostburg, f3015; wed, J. B. Inkmyssé, IJzendijke, f 2945 (gegund) J. Elfrink, IJzendijke, f 3333; W. de Vlieger, IJzendijke, f2995; W. J. Leenhouts, Schoon- dijke, f 3489 J Daansan, Schoondijke. f3695 Gt-br. Nieuwelink, Hoek, f 3350; Gebr. van 't Hof, Hoek, f 3365. Naar aanleiding van het bericht dat te Oostburg een barak wordt gebouwd waarin de Belgische school zal ondergebracht worden, meldt ons het Belgisch comité dat het uiteen- neembaari huis, dat te Oostburg wordt op gericht uitsluitend is bestemd ten gebraike van het «Belgisch Komiteit te Oostburg« voor magazijn en kantoor van zijn onderscheidene afdeelingen. De Belgische school blijft ge vestigd in het door de Ambachtschool 'bereid willig ter beschikking gestelde lokaal. Met ingang van 16 Febr. is benoemd tot commies-verificateur te Schiedam, de heer K. F. Rosdorff, vroeger te Breskens. Over een paling. Men schrjjft aan de »N. Cc.« Hij had zoo achter deu rug van de agenten om, die op den Vijverberg 't verbod van hen gelen hebben te handhaven, het nog even ge probeerd op een »fïjo plekje* z'n snoer met visehhaiikje in 'twater te laten zakken en zoo waar daar zit me nu een paling aan en niet zoo'n kinderachtige. Z'n oogjes glunderen ter wijl hij bezig is de spartelende paling, die in alle bochteo om het snoer zich wringt, los te maken. Eu nu hij 'm eindelijk heett komt een op geschoten slungel brutaal op 't ventje af en ontneemt hem z'n schat. De jongen schreeuwt en een agent, daardoor opmerkzaam gemaakt, komt aanloopen en ge last den baliekluiver de paling terug te geven. Met de z.g. opscheppersmaniereu neemt deze een houding aan tegen den ordebewaarder, brutaliseert en dreigt hem, zoodat deze het moede wordt en den brutale vlegel hardhandig beetpakt en meeneemt. Maar op den Vijverberg rukt hij zich los en gaat aan den haal. Collega van den agert met politiehond komt Banloopen, laat den bond los, zegt; «Pak Hec tor en vlug als een hinde den vluchtende achterna, springt hem op den rug, pakt hem bij den kraag en sleurt hem naar beneden, waarna hij rustig op hem gaat zitten, hem vlak voor z'n gezicht een paar rijeu tanden vertoonende, welke bij eenig verzet niet veel goeds beloven. Voor de agenten er bij zijn probeert slungel een mes uit z n zak te halen om 't beest te steken, de eigenaar van den houd komtaan- loopen, geeft slungel een mep, die een rijksdaalder waard was volgens de omstanders en neemt hem mee naar 't bureau. Het opgedrongen publiek is woedend op den slungel, adviseert den agent hem liever „dood te slaan en geeft luide z'n verontwaardiging te kennen, ja had hem graag zelf „afgedroogd". ,n Wonderljjk ding toch die volksziel. A18 de agent zelf zoo had gedaan inplaats van z n hond, wie weet of hjj er wel levend was afgekomen, In deu nacht van Zaterdag op Zondag, om drie uur,' toen de wacht in de Oranje Nassau-kazerne te Amsterdam zat te domme len en te knikkebollen, trad plotseling een tweede-luitenant 't wachtlokaal binnen. Hij liet de wacht in het geweer roepen en contra appèl houden. Daarna inspecteerde hij verschillende kamers en liet zelfs de arrestanten van de provoost aantreden, om te zien of allen present waren. Juist toen hij weer zijn misnoegen over den beroerden toestand, waarin alles verkeerde, te kennen gaf', trad een kapitein binnen, even eens met het doel contra-appèl te houden. Tot, zijn groote verwondering bemerkte hij, dat een luitenant bem vóór was geweest. Na een korte ondervraging bleek spoedig, dat men hier met een grap te doen had. Want de tweede-luitenant, maar 'n soldaat uit 't ver lichtingspark, die een weddenschap had aan gegaan, om de kazerne des nachts een beetje in opschudding te brengen. De verlichtingssoldaat werd dadelijk in arrest gesteld. Maar z,n weddenschap bad hij ge wonnen. Smokkelen en inbraak. Te Maasbree werd door de raarechaussée een kar met allerlei smokkelartikelen aange houden o.a. spek, vet, koffie, rijst enz. Ook deze waar werd, zooals altijd geschiedt, onder het Raadhuis opgeborgen, 's Morgens kwam men echter tot ondekking dat in het Raadhuis ingebroken was en alle smokkelwaren verdwenen waren. Een gevaarlijk heer. Te Oltersum werd zekere W. te Venlo, door den rijksambtenaar v. IJ. aangehouden. De eerste stak v. IJ. met een mes in been en arm, zoodat hij in een nabijzijnde woning moest worden binnengedragen. Door een op wacht staand soldaat werd een schot gelost, waardoor W. aan het voorhoofd werd gewond. De toevallig passeereude wacht meester der marecbaussée arresteerde W. en bracht hem in verzekerde bewaring. Uelooning uitgeloofd. Door den officier van justitie te Rotterdam mr. J. L. T. Böhtlinck, is een bedrag van ƒ2000 uitgeloofd voor hen of haar, die aanwijzingen verstrekt, welke leiden tot het terugvinden van de som 50.000, die verdwenen is, ten nadeele van den étappendienst: Zona's men zich herinnert, i-i in November van bet vorige jaar bij een iubraak in het bu reau van den étappendienst aan den Oudendijk do brandkast met 50.000 gestoDn. De kast is later teruggevonden in een sloot, doch van het geld is sedert niets meer vernomen. Men schrijft uit ZeveDaar Er gaat nu schier geen dag voorbij, dat niet eenige Duitsche mannen en vrouwen door militairen hier worden aangebracht, ondanks dat het bekend begint te worden, dat het aanhouden bij herhaling hier gestraft wordt met minstens een paar maanden opsluiting. Daarom is het zoo teekenend, dat ondanks deze omstandigheid .zoo vele Duitschers op nieuw naar hier komen. In diverse plaatsen langs de grens werden er de laatste dagen tieptallen aldus gearresteerd, o.a. te 's Heeren- berg op één dag 8. Velen dezer beklagens waardige lieden geneeren zich absoluut niet door te verklaren, dat zij den gevangeniskost hier te lande nog prefereeren boven het hun verstrekte rantsoen in eigen land. De meeste aldus aangehouden personen moeten gerekend worden tot de minst bedeelde arbeidersklasse. Nu blijkt het echter, dat de gevarrgenissen en Huizen van Bewaring overal hier te lande tjokvol zitten, zoodat er plaats te kort schiet. Hat schijnt voor te komen, dat een opge bracht transport gevangen genomen Duitschers slechts gedeeltelijk wordt opgesloten de overi gen, worden dau maar eenvoudig weg weer teruggebracht vanwaar zij gekomen zijn, d.i. over de grens. Een Hollandsch meisje, uit het in staat van beleg verklaarde gebied uitgewezen, vluchtte naar Duitschland en ging vandaar uit met troepjes Duitschers mede, om in Holland smok kelwaar te halen. Het meisje diende tevens als gids. E-gens bij 's-Heerenberg werd zij een tjjdje geleden gevat en naar Arhem overge bracht. De gevaDgems zat vol en derhalve zat er niets anders op, dan haar maar naar Duitsch land terug te laten gaan. Dat dit ons prestige over de grens niet verhoogt, is niet te verwon- deien. Het smokkelen zelf wordt nu prachtig beteu geld. Het inslaan van ten uitvoer verbodengoe deren is voor ongunstig bekend staande per sonen onmogeljjk geworden. Als direct gevolg zitten de afnemers dezer goederen, c. q. de smokkelaars, zonder producten- Volgens nieuwe bepalingen, door de militaire overheid gemaakt, moeten in Weert de winkels voortaan te vijf uur des namiddags gesloten worden. Bovendien worden op alle uren van den dag personen die zich met pakjes of mand jes in de hand in de straten der stad bewegen aangehouden, oplat onderzocht kan worden of zij soms smokkelwaar vervoeren. Door een kommies-soldaat, afkomstig nit Frieslaod, die niet op de hoogte was van de bij Katholieken inheemsche gebruiken, werd dezer dagen met scherp geschoten cp den kape laan en den koster van Postholt (L.), die zich in de richting van de grens begaven om aan een stervende de laatste sacramenten toe te dienen en ondanks eeD tot tweemaal her haald fluitsignaal, geen halt hielden. De man, waarschijnlijk eenigszins verblind door het sta ren over het sneeuwveld waarin hij zich had opgesteld, verklaarde in den waan te hebben verkeerd dat het een vrouw en een kind waren, die zich in de richting van de grens bewogen. De zaak liep zonder persoonlijke ongelukken af. Een leege doodkist. Op de algemeene begraafplaats te Edam werd bij de ontruiming van een graf een kist gevon den zonder inhoud. Ongeveer 23 jaar geleden was deze kist in het graf geplaatst en men meende dat daarin het stoffelijk overschot van een inwoner dier stad was gelegd. Een Nederlandsch schip gespaard. Men meldt uit Hoek v. Holland De kapitein van het heden alhier binnen gekomen Nederlandsche tankschip „la Campine" meldt dat zijn schip in het Kanaal door een duikboot beschoten is. De bemanning ging in de booten doch het mocht, nadat de duikboot commandant de scheepspapieren had gezien, zijn reis vervolgen. De Duitsche officier ver klaarde, dat de „Sperre" voor dat gebied nog niet was iDgegaan. TER NEUZEN Huwelijks-voltrekkingen 15 Febr. Jan Franciscus Heijens, 36 jjm. en Theresia Blon- dina de Sitter, 20 j., jd Johannes Hendrik Alberts. 27 j., jm. en Geertruida Pleuna Hamelink 28 j., jd Geboorten. 11 Febr. Elisabeth Esther, d. van Jo hannes Francois Stoffijn en Maria Janna Leys. Anthonie Jan, z. van Christina Elisabeth 't Gilde. 12 Febr. Francois, z. van Antheunis Dekker en Cornelia Maria Dieleman. 17 Febr. Adriana, d. van Jacobus Francois van Kerk voorde en Maria Griep. Overlijden 16 Febr. Pieter Zegers, 82 j wedn van Elisabeth Penne en Neeltje den Hamer Pieter van de Voorde, 78 j., wedn. van Elisabeth van de Wege. Hoek. Huwelijks-voltrekkingen. 15 Febr. Frangois Geerard Tollenaar, 21 j., jm. en Catharina Levina de Kraker, 22 j., jd. Geboorten. 3 Febr. Johanna Maria, d. van Ma- rinus Adriaan Drabbe en Anne Johanna Leenhouts. Adriaan, z van Willem de Bokx en Dina Michiel- sen 6 Febr. Cornelis, z. van Abraham Kervinck en FrangoisePlatteeuw. 8 Febr. Cornelis Johannes, z. van Joannis Jacob den Engelsman en Suzanna Ollebek. 14 Febr. Petrus, z. van Jacobus Tholens en Aagje Rinkhoud. Overlijden. 11 Febr. Leendert Bareman, 51 j., z. van Leendert en van Tanneke Verbrugge 15 Febr. Catharina Keukelaar 77 j., echtg. van Willem Sol ïl 1» 1» voor alle patroons in de bouwvakken voor IER NEUZEN en Omstreken, op des n.m. te 7 uur, in lokaal BETHEL, ter bespreking van eene kwestie in ons aller belang. Trouwe opkomst zeer gewenscht. HET BESTUUR der Timmerliedenpatroons-vereeniging. Oud-Hollandsche

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1917 | | pagina 3