UIT ONZE OMQEVINQ. Gemengde .Berichten. Laatste Berichten. Burgerlijken Stand. Huog watergetij te Ter Neuzen. Advertentiën. GEVRAAGD Uitgewezen. Diefstal. Ter herinnering. De 'marechaussee E. Molenaar deed in het afgeloopen najaar dienst op de kermis te Gel drop en werd daar gedood bij een vechtpartij in de herberg. De ouders van Molenaar, wo- ueude m de Tropwee, bij Hoogwoud, ontvin gen een geschilderd portret van hun zoon, aan geboden door de manschappen van de eerste divisie. Voorts werd bericht, dat op het graf van bun zoon een hardsteeneu kruis is ge plaatst met toepasseljjk opschrift. Gasverstikking. Trambotsing. Boschbraud. Duitschland en Amerika. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 14 Feb. 5.43 6.4 Donderdag 15 6.29 6 56 Vrijdag 16 7.28 8.10 Zaterdag 17 8.57 9.45 Zondag 18 10.34 11.14 Maandag 19 11.49 Dinsdag 20 0.19 0.46 Noordstraat 81. NEW FORK, 12 Febr. (Reuter. Part.) De Berlijnscbe correspondent van de Associated Press, die te Kopenhagen is aangekomen, seint, dat naar zijn oordeel een oorlog tusscben de Ver. Staten en Duitschland overmijdelijk is. Duitschland beeft zijn duikboot-commandanten opgedragen, om zoo mogelijk geen onzijdige schepen zonder voorafgaande waarschuwing in den grond te boren, maar niettemin moeten zich vroeg of laat gevallen voordoen, dat AmerikaanSche schepen tot zinken worden gebracht of Amerikaansche burgers aan boord van onzydige schepen omkomen. Duitschland is niet van plan van zijn duik- bootpolitiek at te laten. Deskundigen zijn van oordeel, dat indien de Duitsche duikbooten er in slagen, maandelijks een millioen ton Britsche scheepsruimte te vernielen en bovendien drie millioen ton onzijdige scheepsruimte van 't varen voor Engeland te weerhouden, Duitsch land Engeland zal dwingen, het sluiten van vrede in overweging te nemen. 1 wee-derde van de beschikbare duikbooten zullen dit hebben de bewerkstelligen een derde is altijd op weg naar of van hun bases of in reparatie. LONDEN, 12 Febr. (Reuter.) Een verhaal van verschrikkelijk lijden, dat het onmensche- lijke karakter illustreert van -den Duitschen duikbootoorlog, wordt gedaan door den on- zijdigen zeeman Batiazello, die opgepikt is 70 mijl ten westen van de Iersche kust ter wijl hij bijkans stervend en naakt alleen op den bodem van een reddingboot lag. Batiazello, die geboortig is van de Philippijnen behoorde tot de bemanning der Vedamore, die Woens dagmidden in den Oceaan getopedeerd is, waarbij 25 menschen om kwamen, Batiazello vertelde, dat de boot, waar hij in kwam te zitten, om sloeg toen het schip zonk. De mannen, die in de boot zaten, kwamen allen in het ijzige water terecht. Batiazello werd door een draai kolk meegesleurd en toen hij weer hoven kwam zag hij dat de andere booten te ver weg waren om zijn hulpgeroep te kunnen hooren. Hij zwom in het ijskoude water rond vau het eene wrakstuk naar het andere, tot hjj ten laastst een boot bereikte, die halfvol water stond. Na een wanhopige inspanning gelukte het hem in de boot te klimmen. Batiazello was toen geheel naakt, daar hij de enkele kleedingstukken, die hij haastig aangeschoten had toen het schip getorpedeerd werd uitge trokken had om beter te kunnen zwemmen. De boot dreef hulpeloos met wind en getijde en Batiazello leed verschrikkelijk van de snij dende noordoosten wind. Daar hij dacht, dat de boot gemakkelijker gezien zou worden wanneer zij hooger op het water lag, .bracht hij uren door met de poging de boot leeg te hoozen met zijn twee handen totdat hij ten laatste het bewustzijn verloor, en op den bodem van de boot zakte. Hij kwam bij door •de kreten van vluchtende zeevogels, die boven de boot vlogen. Zijn lijden was nu zoo hevig, dat hij gevoelde, dat de dood een verlossing zou zijn. Toen hij na bijna vier-en-twintig uur gered werd, was hij geheel hulpbehoevend. Ware hij niet zulk een sterke mangeweest, dan zou herstel uitgesloten zijn geweest. BERLIJN, 12 Febr. (W. B.) (Officieel.) De Duitsche torpedoboot »V. 69« is, nadat met eigen middelen de zeewaardigheid weer was hersteld, in den afgeloopen nacht uit IJmuiden vertrokken en hedenvoormiddag in het Duitsche steunpunt aangekomen. Een onzer duikbooten schoot op 10 Febru ari bij de Hoofden een Fransch marinevliegtuig neer en nam de beide aviateurs gevangen. De beide booten van deft Provincialen ■stoombootdienst, die verleden week deelen van de schroef verloren door den ijsgang, zijn her steld en doen weder dienst, zoodat zoowel op Breskens en Ter Neuzen zooveel mogelijk volgens de dienstregeling kon worden gevaren ■en zelfs nog tusschen in een boot naar Ter Neuzen vertrok. In de buitenhaven van Vlis- singen was nog veel drijfijs. De dienst verliep geregeld, zonder noemens waardige vertraging. Uit tlansweert wordt gemeld, dat de nieuwe ponton van den Provincialen Stoombootdienst is afgeknapt. Bij afgaand water is de brug halverwege op het ijs blijven hangen er daar door gebroken. De Walsoorder boot heeft Zaterdag weer «en reis HansweertWalsoorden v.v. gedaan. Ie Hoek (Zeeland) is Zondagmorgen een 51-jarige Inndbouwersknecht bij het waterput ten in een wel verdronken. Te St. Jansteen is Zondagmorgen een tienjarig knaapje bij het najagen van water hoentjes door het ijs gezakt en verdronken. Smakelijk eten. KOEWACHT, 10 Febr Door smokkelaars worden in de laatste dagen bij de burgers alle katten opgekocht, die zjj krijgen kunnen, JSr worden tot f 3 voor een kat betaald. In den nacht van Dinsdag op Woensdag dag zijn te Koewacht (dorp) twee Duitsche soldaten over de grens gekomen. De mannen waren pas gisteren aangekomen en zouden overmorgen naar het front vertrekken. Van «le grens. Donderdagavond, werd te Aardenburg de hand gelegd op een soldaat die uit de tram stapte met een handkoffer. Bij onderzoek bleek de inhoud te bestaan uit 107 stukken zeep. Eveneens werden des nachts door 2 kom mies soldaten, drie soldaten uit Oostburg aan gehouden, die ook weer in de richting der grenzen trokken beladen met 252 stukken harde zeep. Zou het niet goed zijn ook die heeren even als de burgers te verplichten minstens 50 Meter van de grens te blijven vraagt onze correspondent. In verband met de laatste poging van een Belg om met behulp van een ladder nabij de Maagd van Gent over den electrischen draad te komen, zijn alle landbouwers, die daar in de nabijheid van de grens wonen, door de Duitsche overheid aangezegd, hun hofsteden te verlaten. Vau de drie personen, die in verband met die zaak gevangeu ge nomen werden, is alleen de zoon van den landbouwer R. teruggekeerd deze zelf wordt nog gevangen gehouden, terwijl zijn knecht naar Du'tschlaud vervoerd werd. Door den commandant der stelling der monden der Maas en der Schelde (commando Zeeland) is het verblijf in zijn gezagsgebied ontzegd aan Hippolitus Jacobus Bogaert, her bergier geb. te Clinge (Zeeland) 15 Octobtr 1885 wonende te Nieuw Namen. De commandant der stellingen van de monden der Maas en der Schelde heeft het verblijf in zijn gezagsgebied ontzegd aan de volgende te JJzendijke wonende Belgen Achiel de Blusscber, geboren 18 Januari 1896 te Eecloo, Henri de Rijcke, geboren 20 Januari 1882 te Leurbeke, en Alouisius Leonguville, geboren 4 Januari 1879 te Eecloo. Niettegenstaande het ingetreden dooi- weer was het Zondag j 1. een ongewoon schouw spel op de Zandkreek. Omstreeks het Polder huisje trokken honderden, zoowel Noord- als Zuid-Bevelanders de Zandkreek te voet over. Het was dan cok een ongewone drukte te Wolphaartsdijk daar vele Noord-Bevelanders deze gemeente een bezoek brachten. Op den dijk wemelde het eveneens van toeschouwers. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Middelburg inbraak gepleegd in het kan toor der tirma Maas en de Groot aan den Kinderdijk. Gisterenmorgen werd ontdekt, dat men zich door inklimming door een vooruit uitgesneden ruit toegang heeft verschaft en met een breekijzer de laden van een bureau heeft opengebroken, waaruit een vrij belang rijk bedrag aan geld is ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. Rumoerige militairen. Een twintigtal militairen liepen Zondagnacht zingend over de Voorstraat te Dordrecht. Een hunner weigerde op sommatie der politie, zijn gezang te staken, zoodat de agenten hem wilden arresteeren. Hiertegen verzette hij zich krachtdadig, daarin bijgestaan door zijn krijgs makkers. Het gevolg was, dat een gevecht ontstond eD de agenten duchtig van hun sa bels gebruik maakten. Zij bleven ten slotte meester op het ter rein en, nadat de anderen op de vlucht waren gedreven, werd degeen, die geweigerd had, met zingen op te houden, overgebracht naar het politiebureau. Hij had zoodanige ver wondingen in den strijd bekomen, dat de ont boden politie geneesheer 't raadszaam achtte, den man in het militair hospitaal te duen opnemen, hetgeen geschiedde, Nog werd op de Kuipershaven te midder nacht een jongmensch, dat ter plaatse met zijn verloofde wandelde, door vijf militairen aangevallen en mishandeld. Eén der soldaten gaf den burger met een mes een snede over de rechterhand, die geneeskundige behandeling ten politiebureele vereischte. Een streng on derzoek wordt door de politie ingesteld. Door het ijs gezakt. Zaterdagmiddag zakten te IJmuiden twee kinderen door het jjs iu de Vissershaven. Een werkman zag het ongeluk gebeuren en kon bet knaapje er nog uithalen. Bij zjjne pogin gen om ook het andere kind een twaalfjarig meisje, te redden zakte hij zelf door het ijs en morst het kind loslaten. Later werd het door de polite met dreggen opgehaald. Een soldaat in het kamp van Zeist, bezig zjjude met het uitgraven vau een konijn, vond ter plaatse onder den grond verborgen een hoeveelheid nieuw schoenenleer ter waarde van f 300. Vermoedelijk was een en ander uit het kamp gestolen en tijdelijk verborgen. Diefstal. Een firma in pelterjjen, zaak doende op de Noordblaak te Rotterdam, heeft aangilte ge daan, dat uit haar winkel op klaarlichten dan zijn gestolen, nadat door den dief de electriscbe schei was uitgeschakkeld, verschillende bonteg kragen, pelerines enz. van Skunks, Peruaner, Steenmarter, Brian, Petit gris, Oppassum, Russisch litis en zoo meer, tot een gezamen lijke waarde ruim t 2000. Brutale aanranding. Op den Woudenbergschen weg, nabij Zeist, heett Donderdagavond een brutale aaurauding plaats gehad. Toen een verpleegster uit het Chr. Sanatorium de uitspanning »Londou« per fiets passeerde, kwam daaruit iemand, die even eens per fiats mot haar opreed in de richting Zeist. Opdringende deed de man de verpleeg ster terzijde vau den weg in de SDeeuw vallen, waarop hij met de kuie op de borst van zijn slachtoffer, de verpleegster mishandelde. De nadering van menschen deed den overlaat jjlings de vlucht nemen. Ondanks de late aang.fte bij ds politie, mocht het deze gelukken den vermoedelijken dader, eea zekeren YV., een gehuwd reiziger in sigaren, woonachtig te Utrecht, aan te houden. Niettegenstaande de bezwarende feiten en de herkenning door de zuster, blijit de man tot nog toe ontkennen. De „Rnhlcbers,t Nog altjjd zwerven door Vlissingens straten 43 Eugelschen vrijgelaten de »Ruhlebers« zooals men hier zegt, en die juist hadden moeten vertrekken, toen de dienst op Engeland plotseling stop gezet werd. Gelaten wachten ze op scheepsgelegenheid, om na twee jaren of meer afwezigheid en na veel ontbering ein delijk thuis te komon. Afschuwelijke moord. Zaterdagavond laat is in hare woning op afschuwelijke wijze vermoord gevonden Geertje Doggen, vrouw van Hendrik van den Berg, te Havelte. Uit de situatie van het vertrek was duidelijk op te maken dat een hevige worste ling aan den moord is voorafgegaan. Alles lag overhoop. Ook de waterketel scheen van da kachel gegrepen te zijn. Toen men het slachtoffer vond was de man, waarvan de vrouw la igen tijd gescheiden heett geleefd, maar b|j wian zij thans weder inwoonde, niet iü huis. De politie heeft direct de alleenstaande wo ning afgezet en stelt een nauwgezet en uitge breid onderzoek in Een paar jareu geleden is dezelfde vrouw ook duchtig met het mes be werkt, waardoor ze in een ziekenhuis te Zwolle moest worden opge' omen. "Vrijdagmiddag werd het gezin van den pak huisknecht N. Drijver te Utrecht, bestaande uit man, vrouw en twee jeugdige kinderen, door de buren dood in bed gevonden. Oor zaak gasverstikking, doordat de gasbuis door de vorst gesprongen was. Een munifieiahriek vernield. Volgens een telegram uit Tokio aan de P. T. A, is een munitiefabriek in de buurt van Yokohama totaal vernield door een ont ploffing. Een aantal dichtbij gelegen boeren woningen werden in de asch gelegd en meer dan 200 personen verloren het leven. Zaterdagmorgen te half tien heeft een ern stige trambotsing plaats gehad op dsn Amers- foortschen straatweg bi) de bocht nabij den Gooischen Boer. Een tram niet vijf wagons vol militairen kwam uit richting Naardeu. Om de bocht naderde de personentram uit Laran, die door den wissel ,was heengereden. De machinist van de militaire tram zag het gevaar en remde zoodat zij b|jna stilstond toen de botsing ontstond. De machines zijn ingedeukt en uit de rails geworpen. Slechts enkele mili tairen bekwamen schrammen. Beide machinisten zijn ernstig gewond. Het ziju Van den Berg en llavenswaay. Een militaire dokter verleende de eerste hulp. Zaterdag heeft tusschen Smilde en Veenhui- zen een groote heide en boschbrand gewoed, waardoor een groote oppervlakte is verbrandt De heide is door schaapherders in brand ge stoken met het doel om op de velden waar de heide verbrand is in het 7oorjaar gras te krjjgen. De „V. fi9". Men meldt uit IJmuiden: Als een loopend vuurtje was het gerucht Zondag door de plaats gegaan dat de Duitsche torpedojager »V. 69« en de inmiddels aange komen Duitsche sleepboot »Südamerika VIlIc dien avond naar zee zou vertrekken. Tegen zes uur verdrongen honderden elkaar aan de buitenhaven om getuige te zijn van de afvaart. Precies kwart voor zes gooide de »Noord-Brabant« de trossen los en stoomde naar buiten. Eerst eenigen t|jd later men zag intnsschen de opvarende van de »V. 69« als donkere schimmen over dek bewegen werden de seinvuren op de sleepboot ontstoken, de machines zetten aan en om kwart over zes kwam er beweging in den Duitschen torpedo jager. Alles geschiedde zoDder dat men bevelen hoorde alleen van boord een kort commando »alle ljjnen los!* dat aan den wal werd her haald door een sergeant-bootsman der Neder- laudsehe Marine, die voor de bediening der trossen eeuige Nederlandsche matrozen onder zjjne bevelen had. De trossen werden van de meerpalen geworpen en kletterden in het water; ze werden aan boord ingehaald, terwijl de sleepboot het schip achteruit trok om het ia de breedte van het nieuwe toeleidingskanaal rond te brengen. Maar tegelijkertijd stoomde een der Nederlandsche torpedojagers van den steiger, welk voorbeeld achtereenvolgens door vijf andere torpedojagers werd gevolgd. Met een escorte vau zeven Nederlandsche marine vaartuigen stoomde de »V. 69* de haven uit naar de grens van ons territoriraal gebied. De nieuwsgierigen gingen weer naaï huis, aan de buiten-haven werd het stil als op andere avon den het veelbesproken oponthoud van den be schadigden Duitschen torpedojager was tot eeD einde gekomen. WASHINGTON, 12 Febr. Het departement van Buitenlandsehe Zaken meldtDe Zwit- sersche gezant heett Zaterdag mondeling mede gedeeld, dat Duitschland wilde onderhandelen. Deze mededeehng werd Zondagavond op ver zoek van Lansing schriftelijk heihaald in de volgende bewoordingen Duitschland heeft verzocht aan Zwitserland te willen zeggen, dat Duitschland alsnog be reid was met de Ver. Staten te onderhandelen, mits de handelsblokkade van Engeland daarbjj niet verbroken werd*. In haar antwoord op het Duitsche voorstel, dat heden aan den Zwitserschen gezant wérd medegedeeld, verklaart de Regeering der Ver. Staten niet in onderhandelingen te willen treden, tenzij Duitschland zijn bebfte b|j de .Sussex*- kwestie gegeven, herhaalt en zijn proclamatie van den onbeperkten duikboot oorlog intrekt. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 5 Febr. Gerard Corporaal, 24 jjm. en Paulina Elisabeth Lauret, 25 j., jd. 9 Febr. Jan Jacobus Huijssen, 25 j jm. en Ebrina de Brujjne 20 jjd. Huwelijks-voltrekkingen. 8 Febr. Alphonsius Norbeitus Notté, 25 j.. jm. en Louisa Maria de Emet, 22 jjd. Adriaan Witte, 23 j., jm en Su- zanna Elisabeth Smallegang, 25 j., jd. Geboorten. 4 Febr. Martinetta, d van JanDonze ®n Geertruida Cornelia van Krieken. 5 Febr. Auna Maria', d van Joannes Bastiaanse en Maria Fran- cisca Wauters. 7 Febr. Marinus, z. van Anthonie Pieter Federiksen en Christina Ruster. 8 Febr. Neeltje, d. van Pieter Meeuwsen en Dina Elve. Overlijden. 3 Febr. Gijsbregt Jacobus Schoonak- ker, 69 jechtg van Leuntje van der Welle Theo dora de Doelder 71 j., echtg van Cornelis Koolo. 5 Febr. Helena Catharina Eekhout 56 j e htg van Krjjn Broekhoven. 9 Febr. Catharina Levina Mi- chielsen, 3 j., d. van Cornells Jan en Lucia Emilia Van Gremberghen. Arnolda Johanna van Borssum Waalkes 6 j., d. van Egbert Henrik Tjepke en Maria Antoinette van Tuy 11 lOFebr. Helena Catharina Broekhoven, 2 j., d Guillaam Johannes en Corne lia Elisabeth de Ruijter Cornelis Vereouteren 82j., wedn. van Barbera Pladdet. 11 11 11 11 11

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1917 | | pagina 3