Medewerking. Whiter. Van hst Westelijk oorlogstooneel. Van het Italiaansch-öosteflrjjksche gevechtsterrein. Op Zee De verscherpte duikbootenoorlog. DE OORLOG. Officieele communiqué's. Aan het overige front was de nachti kalap OliesGager*s in actie □e Duitsche keizer* ie Weenen. De in den grond geboorde Sch. 233. De duïkhootooriog. De handelsduikboot. Uet is wel merkwaardig, hoe het clericale blad Zelandia zich uitlaat, voor de zooveelste maal toonende, hoe weinig het zich inlaat met recht en menschelijkbeid. Het blad spreekt over een fiasco (met dikke letters gedrukt) van Wilson. De andere staten hebben te kennen gegeven, >dat ze hun eigen potje wel zullen koken en het niet op het Amerikaansche vuurtje weu- sehen te warmen*. Het is> voor Wilson alleronaangenaamst, »dat alle neutralen hem in zijn hemd laten staan*. Hoort men den juichtoon niet, die uit deze aangehaalde woorden klinkt? Hoe bevreesd moet Zelandia geweest zijn, dat men ééne lijn zou trekken met Amerika om op te komen voor eer en recht Zelandia's vooroordeel van het begin des oorlogs af is bekend. Het tracht alle onrecht in dezen oorlog, door onzen machtigen nabuur gepleegd, goed te praten. Als het geen uitweg meer weet, begint het als een dolle te toornen tegen vrijmetselaars. Dat slikken clericalen altijd wel. Maar in zijn' blinden hartstocht vergeet het blad, dat de onbeperkte duikbootoorlog door de geheel beschaafde wereld als misdadig wordt gebrandmerkt. Zelfs de vurigste pro-Duitschers hielden hun hart vast, toen Duitschland opnieuw zijne mentaliteit toonde door het afkondigen van den duikbootoorlog tegen vijanden en neutralen. Zelandia geeft zich voor de zooveelste maal bloot en zal voor een groot deel hierbij ook alleen in zijne naaktheid staan, maar minder rein dan Amerika's president. Geeft de behandeling van buitenlandsche zaken door ons ministerie alle stof tot tevre denheid, het werk aan Landbouw kan ons minder voldoen. Vele maatregelen kwamen te laat of werden niet genoegzaam doorgevoerd. Vele zaken vooral zijn te onpractisch aan gepakt. Te veel rompslomp, te veel circulaires, in het algemeen te veel papier Dat ondervinden de distributiebureaux in de verschillende gemeenten. Ook bij ons. Wat een massa papier moet er iedere week verwerkt worden Toch we wezen er de vorige week reeds op wordt gedaan, wat men kan. Een treffend voorbeeld hoorden wij ook thans weder. Voor schippers, die zich verplaatsen, geeft het broodkaartensysteem wel eens misere. Schippers uit groote plaatsen als Dordrecht en Rotterdam gekomen, zouden hier de eerste week zouder brood geweest zijn, als bet dis tributiebureau hen niet had weten te helpen. Voor hen, die van hier naar Dordrecht, Lobith, Rotterdam gegaan waren, lagen de broodkaarten evenwel bij hunne aankomst ge reed. Toch zeker wel iets, dat het opmerken en waardeeren waard is. Waar getracht wordt van de maatregelen terecht te brengen, wat n.aar eenigszins mo gelijk is, vestigen wij er de aandacht op, dat de medewerking van het publiek onmisbaar is. Na het verloop van iedere week moeten de bonkaarten al of niet gebruikt, ingeleverd worden. Door het plaatsen van bussen op verschil lende plaatsen in onze gemeente maakt men het inleveren voor ons allen gemakkelijk. Nu is het ook onze plicht onze kaarten bij elkaar gebonden en met onze namen voorzien in de bussen te werpen. »Ze moeten het maar uitzoeken* zei Zater dag iemand, die haar kaarten los in de bus wierp. Dit is verkeerd. Begrijpt men niet dat men daardoor on- noodig het werk verzwaart Daarom algemeene medewerking. Anders is er op den duur geen uitzoeken meer aan. Voor ieder apart is het eene kleine moeite. Onverschilligheid en lauwheid van het pu bliek doet zoo vaak het goede mislukken. Onze volksaard brengt mede, dat we graag in oppositie zijn en gaarne en veel critiseeren. Laat ons nu voor een poosje met die ge woonte breken en wat meer beseffen, wat de tjjden eiscben. De wintervorst kwam laat en heerschte streng. Snerje id gierde dagen lang de ruwe Noord ooster over velden en wateren. Een stevige ijsvloer bedekte dra de stroomen en spoedig was door ons geheele waterland de Oud»Hollandsche wintersport in vollen gang, W e moeten een reeks van jaren teruggaan, om ons een winter te herinneren, dat men eens eenige weken aan een stuk het winter vermaak kon genieten. Op de ijsbaan, de vestinggrachten, op de kreken, zelfs op het kanaal zag men oud en jong van de gezonde sport genieten. Wedstrijden werden gehouden, arren zag men rijden en zeldzaam in onze streek ook ij s vlet ten bewogen zich over de spiegel gladde baan. Het was een genot zelf van het rijden te genieten, schoon was ook de aanblik der toe- sckou wers. Menig mooi wintertafereel vermocht ons te boeien. Wat machtige ijsvelden dreven op de Schelde, hoe lagen hooge ijsschotsen gestapeld op Strang en zandbank. Met eenige fantasie kon men soms wanen een tafereel uit de poolstreken te zien. Mooi was het om het voederen der vogels te zien. Wat wisten meeuwen en andere vogels op den juisten tijd de plaatsen terug te vinden, waar bun een gastvrije ontvangst ten deel gevallen was. Hoe hadden ze hun schuwheid afgelegd Maar alles heeft zijne keerzijde. Het fraaie gezicht op de Schelde beleekende stremming van het verkeer en bemoeilijking van aanvoer. Verschillende artikelen niet meer verkrijg baar, de nieuwsbladen ongeregeld, men voelde, dat men hier meer eilandbewoner dreigde te worden, dan op Walcheren of Zuid-Beveland. Het afleggen der schuwheid door de vogels sprak van groote gestrengheid en armoede. Hoevele dieren zijn niet doodgevroren of een gemakkelijke prooi geworden van de wreedheid der menschen Het gerucht ging, dat op verschillende plaatsen aardappels bevroren waren. De menschen dachten niet meer aan zoo'n ouderwetschen winter. Het ijsvermaak is schoon, een zachte drui lerige winten bevalt niemand. Doch de nood der tijden, de ernstige crisis, die ook Nederland in dezen oorlogstijd door maakt, maakte dat ook de ijverigste sport- broeder zonder deernis den dooi zag intreden. De dooi is begonnen. Alles wijst er op, dat hij zal doorgaan. Dankbaar voor het gesmaakte ijsgenot, be groet vooral in ons Zeewsch-Vlaanderen ieder de verzachting van temperatuur, want deze beteekent verbetering van het verkeer, herstel der scheepvaart, vermeerdering van aanvoer, vermindering van ellende. Heerlijk is ons echt wintertje geweest, maar bij te langen voortgang, ware het genot te- duur gekocht geweest. Nog een woord tot waarschuwing. Altijd en overal vergt het ijs zijue offers. Vooral, als het dooiweer is ingetreden, is het gevaar het grootst. Men is er zoo gewoon aan geworden, dat het ijs ons draagt. Men waagt zich vaak te lang. Laat ons dus allen door Waarschuwing en voorbeeld zorgen, dat bij het einde geen nieuwe slachtoffers vallen. BERLIJN, II Febr. (Wolff) Officieel: Legergroep Rupprecbt van-Beieren Bewesten Rijsel, aan beide kanten van het kanaal van La Bassée en de Scarpe, alsmede in het Noor delijk deel van het Somme-gebied levendige artilleriestrijd. Aan den Noordelijken oever van de Ancre vielen de Engelschen in grootert getale ten N.O. van Beaumont, op den Zuide lijken oever Oostelijk van Grandcouit en Noor delijk van Courcelette met zwakker afdeelin- gen aan. Aan den weg van Puisieux naar Beaucourt drongen ze in ons front, ter breedte van een compagnie, op alle andere punter» zijn ze, ten deele in een in een handgemeen, afgeweerd. Legergroep kroonprinsOp den linker Maasoever nam het vuur, als op den vorigen dag, van den middag af toe, zonder dat het tot een aanval kwam. In het bosch van Ailly, ten Z O. van St. Michiel en aan weerskante® van de Moezel deden de Franschen aanvallen, die door ons afweervunr en in een handge meen werden afgeslagen. Verkennings- en aanvalsbedoelingen voerden onze luchtsmaideelen ver achter het vijande lijke front. Militaire pn vervoers-inrichtingen, voor den vijand van belaDg, werden overdag en nachts doeltreffend gebombardeerd. PARIJS, 11 Febr. (Havas) Officieel In het bosch van Apiémont zijn de Franschen in de Dui'sche linies gedrongen. Ze maakten uegon gevangenen, onder wie drie onderofficieren. In de Argonne en Lothatingen beproefden de Duitschers overvallen, die in het Fransche geweervuur mislukten. LONDEN, 11 Febr. (Reuter.) Officieel wordt uit het Engelsche hoofdkwartier in Frankrijk gemeld Wij hebben opnieuw gisteravond een buitengewoon geslaagde operatie uitgevoerd, door ten N. van de Ancre een sterk loop graafstelsel aan den zuidelijken voet van de hoogte van Serre over een front van 1200 M. aan te vallen en te vermeesteren. Er werden 215 man gevangen genomen, een aantal dat het geheel van onze verliezen aanmerkelijk overtreft. Ten Z.W. van La Bassée, ten N.O. van Nieuw-Qapelle (Neuve Chappelle) en ten Z. van Fauquissart zijn wij in vijandelijke loop graven doorgedrongen en hebben vele ver liezen toegebracht. Wij vernielden schuilplaat sen en maakten een aantal gevangenen. PARIJS, 11 Febr. (Reuter.) Officieele me- deeliiigen van hedenavond Matige bedrijvig heid van de artillerie aan het geheele front. In den avond van 10 dezer hebben onze be schietingseskaders nieuwe aanvallen in Lot baringen gedaan op fabrieken te Sarre, Ha- gondange, Esch, Maizieres les Mets. Het vlieg kamp te Colmar en de haven van Zeebrugge zyn eveneens gebombardeerd". Het Belgische departement van Oorlog meldt: In de afgeloopen week heerschte groote bedrij vigheid dec Belgische luchtvaart. Dank zij bet heldere weder, heeft de onder-luitenant Olie slagers twee vijandelijke vliegtuigen in geha- venden toestand verplicht te landen. Meermalen werden Duitsche instellingen achter het Dnitsche front gebombardeerd. (Belgisch bur.). WEENEN, 11 Febr. (Korr. bureau.) Offi cieel ln de streek van G-örz is op verscheiden punten om door onze troepen veroverde schan sen gevochten. Vijandelijke tegenaanvallen faalden. Nog 870 gevangenen bleven in onze handen. Afdeelingen van het landweer infan- terieregiment nr. 37 onderscheidden zich bij •den aanval. Italiaansche vliegers hebben bommen gewor pen op Triest, de werf van Muggia, San Bacco en het veldhospitaal in Opcina. Noordelijk van Tolmein leverde een geslaagde onderneming de gevangenneming van 42 Ita lianen op. Een vijandelijke aauval op onze stellingen aan den Stilfser bergrug is bloedig terugge slagen. ROME, 11 Febr. (Stefani.) OfficieelOp liet front in Trentino hier en daar actie van de artillerie Ons geschut heeft de vijandelijke stellingen op den Monte Greino onder vuur genomen en op de Noordelijke hellingen van den Monte Pasubio patrouilles verstrooid. Op j het Julische front heeft de vijandelijke artil lerie wat meer werkzaamheid ontwikkeld. Ten Oosten van Goerz heeft de vijand, na I artillerievoorbereiding in den nacht, vooraf gaande aan den lOden Februari, aanvalstroepen geworpen tegen onze stellingen op de Wes telijke hellingen van den Santa Caterina, ten Noordwesten van den San Marco en ten Oosten van den Vertobizza, tusschen Sober en den spoorweg van Goerz. Na een handgemeen met afwisselende kansen werd de vijand bijna overal afgeslagen. Slechts kleine stukken van de roorste loopgraven zijn nog niet heroverd, ta.aar zij liggen onder ons afsluitingsvuur. Wy bebben ongeveer 70 gevangenen genomen, waaronder een officier. WEENEN, 12 Febr. (Korr. Bur Heden voormiddag kwam de Dnitsche keizer met een groot gevolg te Weenen aan om een bedoek te brengen aan den Keizer en de Keizerin. Aan het feestelijk versierde noorderstation w aren ter begroeting aanwezig de aartsher- t< )gen, de echtgenoote van den Duitschen ambassadeur en de staf van de ambassade, liven voor elf uur kwam keizer Karl, die J.angs den geheelen weg door de aan weers zijden geschaarde menigte geestdriftig was toegejuicht, met een bof-auto voor het station. Nadat de Duitsche keizer den salonwagen had verlaten begroette de beide vorsten elkander buitengewoon hartelijk met kus en handslag. De Duitsche keizer droeg de uniform van zijn Oostenrijksch-Hongaarsch, keizer Karl die van zijn Pruisisch huzarenregiment met de distinctieven van veldmaarschalk. Met den Duitschen keizer kwamen ook aan de Duitsche ambassadeur, de militaire en ma rine-attaché, die den keizer tegemoet waren gereden. Op den geheelen weg naar den Hofburg werden de vorsten door ue bevolking levendig toegejuicht. In de Hofburg kwam keizerin Zita den gast op het portaal van de trap tegemoet. Ook de begroeting tusscher. haar en den Duit schen keizer was zeer harteljjk. Zaterdagavond te 10 uur werd te Nieuwe- diep aangebracht de bemanning van den in den grond geboorden zeelogger Sch. 235 Mariannac. Naar de opvarenden mededeelden was de logger Vrijdagmorgen ongeveer op 70 mijl N.W. van Zandvoort visschende, toen omstreeks elf uur een schot voor bet vaartuig overging, Het bleek afkomstig te zijn van een Duitsche duikboot. De schipper en de stuurman be gaven zich onmiddellijk met de papieren naar den onderzeeër. Nadat de commandant die bad ingezien gat bij te kennen dat de logger to.t zinken moest worden gebracht. De schipper en de stuurman stelden alle pogingen in het werk om hun schip voor den ondergang te bewa ren zij wezen er op dat de logger 28 Janu ari was uitgevaren en dus onbekend was met den toestand en deelden mede, dat de logger een flinke vangst aan boord had en zij het plan hadden om 12 uur de kor te lichten en huiswaarts te keereu. Dit mocht echter niet baten de duikbootcommandant besloot even wel te trachten het schip naar Duitschland op te brengen, daar de onderzeeboot toch op de thuisreis was. Na den logger een paar uur gesleept te hebben, brak evenwel de sleeptros. Nu beval de duikbootcommandant het schip te vernietigen. Door middel van twee bom men, een vóór en een achterin, werd de logger tot zinken gebracht. De duikbootcommandant liet de bemanniug allen tijd om bun kleeren en wat zij verder wenschten, mede te nemen. De uit acht koppen bestaande equipage werd aan boord genomen van den onderzeeër, die hen voor het lichtschip Terschellingerbauk braebt, waar zij des nachts aankwamen. Zaterdagmorgen vertrok van Nieuwediepde sleepboot »Simson« naar bet lichtschip en keerde des avonds tien uur met de schipbreu kelingen terug. Eerst werden deze naar Hr. Ms. wachtschip overgebracht, waar zij een verhoor ondergingen en hun een warm maal werd verstrekt. Zondagmorgen vertrokken zij naar bun woonplaats Scheveningen. De duikboot was de U 53, een onderzeeër van een zeer groot type Naar schatting be stond de bemanning uit 30 a 40 man Naar men zich zal herinneren was het de Duitsche. onderzeeër U 53, die bij de Amerikaansche wateren heeft geageerd en daarbij ook bet' met regeeringsgraan geladen stoomschip Blom- mersdijk* in den grond heeft geboord. LONDEN, 11 Februari, (Lloyds.) Het En gelsche stoomschip Sullagb (300 tou en de Engelsche treiler Duke of York zijn in den grond geboord. LONDEN, 11 Februari. (Lloyds.) E m Engel sche treiler en de visschersboot luverlyon (een stalen bark van 1817 ton) zjjn getorpedeerd. BERLIJN, 10 Februari, (Wolff.) Een van onze duikbooten heeft ODlangs in de Noordzee, door aanvallen onder water, vijf onbekende Engelsche stoomschepen vernield, die tezamen 14,000 ton inhoud haddeD. BERLIJN, 11 Febr. (Wolff) Vau de 9 Februari als in den grond geboord opgegeven zeven stoomschepen en drie zeilschepen waren twee stoomschepen met ijzererts, een met tarwe en een met mijnhout voor Engeland geladen. Van de zeilenschepen hadden er i wee levens middelen voor Engeland aan boord. Verder zijn tien stoomschepen en 13 zeil schepen met een gezamelijken inhoud van 32000 ton alsmede acht treilers tot zinken gebracht. LONDEN, 11 Februari. (Reuter, part.) Het stoomschip Ballach van Belfast is door een duikboot in den grond geboord, die zonder waarschuwing begon te schieten. Toen de machinist uit de machinekamer aan dek kwam, werd hij door het kanonvuur getroffm en op slag gedood. Twee andere leden der beman ning werden zwaar gekwetst. De kleine red dingbooten waren vol kogelgaten. Acht leden der bemanning hebben negen uur in de red dingboot doorgebracht voor ze opgepikt werden. LONDEN, 12 Februari. (Lloyds.) Het En gelsche stoomschip Netberlee (4227 ton) is in den grond geboord. De »Daily News* overweegt thans ook voor Amerika en Engeland de wenschelijkheid van handelsduikbooten. Indien de heer Ford, zegt het blad, per dag gemiddeld 1000 éénpersoon# duikbooten kan maken, waarom zou bij niet 50 handelsduikbooten per dag maken en bet blokkade-probleem met één slag oplossen De duikboot kan de duikboot niet aanvallen en het zou gemakkelijk zijn in bepaalde havens- schikkingen te treffen voor haar opneming.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1917 | | pagina 2