feiflmmcmzc! mm Loop der bevolking le Ter Neuzen. NED. INDIE. UIT ÖiTZE QMGEVBTG. Kerknieuws. Gemengde Berichten. Advertentiën. Een scheepsramp in Indië. Tijdig ingehaald. ARNOLDE JOHANNA ïïiïïffffïïfïïffflfrM if* oef bl i economisch politiek oogpunt alleen nadeel voor Duitschland het gevolg er van zou kunnen zijn. Want boe minder graan er inkomt, hoe meer men het broodverbruik moet verminderen, hoe meer men het brood moet vervangen door al wat men anders ter beschikking voor uitvoer naar Duitschland zou kunnen houden. Zulk optreden zou voor Duitschland nooit eenig belang hebben en ik geloof niet, dat het zal geschieden. Verder vroeg de redactie de meening van mr. Treub over de kwestie van het aandoen door onze schepen van Engeland Mr. Treub antwoordde »Afgezien van het verplichte aanleggen (of Engeland afstand zal doen van dezen maat regel, weet ik niet), wjjs ik er op, dat vele schepen Engeland moeten aandoen met het oog op de kolenkwestie. Ook al zou Engeland afstand doen van de tot nu toe bestaande ver houding tengevolge der gewijzigde omstandig heden. De toestand zal zoo worden, dat men alleen uitvaart, als men kolen genoeg heeft voor de heenreis en in verscheidene gevallen als men kolen genoeg heeft voor de heen- en thuisreis. Het gevolg zal een groote ver mindering der vaart wezen. De heer Treub wees er daarom ten slotte op, dat de regeering spoedig wel gebruik zal moeten maken van de haar in de molestver- zekeringswet geschonken bevoegdheid. Assistent vermoord. Er is indertijd geseint dat de assistent Lau door een Javaanschen koeli is vermoord. Wij lezen nu in de Deli Ct. van 22 December Weer werden we opgeschrikt door het be richt van een moord op een assistent. De heer H. Lau, een jonge man, nog niet lang geleden uit Europa aangekomen als assistent op de onderneming Seengei Rampa, viel als zooveelste slachtoffer van zijn beroep. Het schijnt, dat weer de klap de oorzaak is geworden van een ramp en, zooals wij de zaak hoorden uitleggen, een vrij ongemotiveerde klap. De heer Lau kwam gistermorgen omstreeks tien uur bij een Javaansche tapkoelie, die bezig was met tappen, doch de latpx inplaaas van in den cup op den grond liet vloeien. Hij gaf den koelie last, den cup anders te plaatsen. Deze probeerde dat wel, doch zonder resultaat. De heer Lau, boos geworden, probeerde het nu zelf, doch ook hij was niet gelukkiger. Echter gelastte hij den Javaan toch te doen, wat hemzelf niét lukte en toen het niet ging werd de assistent blijkbaar zoo opgewonden, dat hjj een bamboe cupstok uit den grond trok en hiermede den koelie twee slagen gaf, een op den linkerarm en een op het hoofd. De Javaau trok onmiddelijk zijn piso-blati en stak den assistent daarmede in den hals. Een worsteling ontstoud. De heer Lau wist zich los te rukken en 50 a 60 meter te vluch ten hij draaide zich echter plotseling om, waarschijnlijk inziende, dat de hem op de hielen zittende koelie hem op die manier nog wel zou krijgen, en blijkbaar met de bedoeling hem het wapen te ontrukken. Voor hij het echter wist, kreeg hij een tweeden por in de borst, waardoor de longen aangetast werden. Daarop zonk hij ineen. Een van de in de nabijheid werkende tap- koelies snelde naar de manager, die geen tien minuten later op de plaats van het gebeurde kwam, echter slechts om het lijk van den heer Lau te vinden. Van andere zijde hooren we nog, dat den heer Lau zeven steken zijn toegebracht, waar van een den halsslagader doorsneed. De dokter djawa Oetara, van de onderne- ming Ramboetan, verrichtte de lijkschouwing, en constateerde, dat waarschijnlijk de eerste steek reeds doodelijk was. Om zes uur gistermiddag had de begrafe nis van het slachtoffer plaats. Het schijnt, dat de heer Lau meermalen provoceerend is opgetreden tegenover de werk lieden, zoodat hij zelfs al eens gewaarschuwd was door de arbeidsinspwtie. Hij was gelijk gezegd, nog niet lang in het land, ongehuwd, doch verloofd. De moordenaar is gearresteerd. Omtrent de ramp welke de stoomsleepboot van Elsbroek van de N. I. S. E. K. getroffen heeft vei nam De Locomotief nog de voigende bizouderheden Den loen dezer was de van Elsbroek uit Batavia vertrokken, met de leege Niseksleep- booten Alice en Derk achter zich Het doel van de reis was Baridjermasinwaar voor Soerabaja kolen zouden geladen worden. Des avonds 7 uur ging de van Elsbroek, misschien wegens een klein machine-deefdct of iets der gelijks, bjj den oosthoek van Krawang ten anker. P« reden van dat tecanker gaan is onkend, daar er geen overlevenden zjjn om de oorzaak op te helderen. Volgens bet relaas der later 1b Cheribon aangekomen beide prauwenbeman ningen, verdween des avonds om 11 uur 15 de van Elsbroek plotseling in de woedende golven. Reeds van het vertrek af, was het weer zeer ongustig geweest, d en avond groeide de storm meer en meer aan, de regen viel ondoorzichtbaar, en de zware golven dreven de van Elsbroek onverwachts omlaag. De sleeptros knapte af en niets kon ter redding geschieden. Verdronken zijn de ongeveer 40-jarige ka pitein D. Pierper, een ongehuwde Nederlander, die een avontuurlijk reis-leveu achter zich had, en voorts 12 inlanders van verschillende plaat sen. Twee man van die 12 omgekomenen behoorden feitelijk tot da bemanning der piau- wen, zij waren naar boord der van Elsbroek overgegaan, daar er op de niet-geladen prau wen toch niets te doen viel. Zij beiden waren van Joana alkomstig. De van Elsbroek bad ongeveer 100 ton wa terverplaatsing (250 P.K.), was in 1910 ge bouwd en had nog onlangs een gedeeltelijke vernieuwing ondergaan. Zij was de grootste en krachtigste sleepboot van de N. I. S. E. K., zoodat bet verlies voor de maatscbappjj een zware slag is. De van Elsbroek was voor 25,000 verzekerd, de boekwaarde liep echter veel hooger. Gelijk gezegd, zijn de prauwen te Cheribon binnengeloopen en daar werd bet verhaal van de ramp het eerst gedaan. De Nisekdirectie vernam echter eerst gisterer, laat op den dag, het bericht. Een vermeldenswaardige bizonderheid is nog, dat toen de vau Elsbroek reeds van Batavia vertrokken was, daar het bevel kwam, dat wege .s het ongunstige weer de sleepboot niet uit moest varen. Het was echter te laat Bij den winkelier H. Ie Gr. te Nieuw- vliet werd door de ambtenaren in beslag ge nomen 80 K.G. koffie (waarvan ruim 30 K.G. in een smokkelzak), 32 K.G. cacao, 400 stuks harde zeep, 96 stuks cocoszeep, 180 stuks karnemelkzeep en 72 stuks glycerinezeep. Dezer dagen werd de verkooping bekend gemaakt van een hofstede van den beer W. de G. te Zuidzande. Deze verkooping zou gehouden worden door den notaris Beuningh te Groede. Thans doet genoemde landbouwer overal bekend maken, dat de aangekondigde verkooping onrechtmatig is en een klacht bij den rechter is ingediend. De Ned. Herv. Diaconie te Biervliet heeft de verpleeggelden vermeerderd met eén duurte-toeslag. De te Biervliet gestalde koeien, die smokkelaars zonder succes de grenzen trachtten over te leiden, zijn eindelijk naar Oostburg vervoerd en aldaar Zaterdag j.l. verkocht. Aan het kolengebrek in Zeeuwsch- Vlaanderen zal voorloopig een einde komen. Te Breskens zijn reeds twee schepen kolen aangekomen, terwijl nog een paar geladen lichters zullen volgen. Aan den directeur der gasfabriek te Oostburg, den heer G. Hofstede, is ontslag verleend. De opgave van den C-mtraün Gezond heids* aad, loopend van 31 Jan.6 Februati, vermeldt alleen één geval van roodvonk en één van diphteritis, beide te Ter Neuzen. In de loop dezer week zijn van bier de volgende persoren vertrokken F. D ericks, brugknecht, Q 136» naar Sas van Gent J. E Huijsen, fotograaf, L. Kerk straat '106 naar Middelharms M. de Putter, zonder beroep, P 75 naar Zaamslag J. M. van der Leij, werkman, Nieuwediep 6 naar Warder W. M. J. Potters, werkman, de Doelderstraat 14 naar Eibergen F. J. Boots gezel, zonder beroep, aan boord, naar Hoofd plaat AL. Dhoon, dienstbode, O 57 naar Retranchement Th. L. Dhont, koopman, O 57 naar Retranchement J. Scboon- akker, veldarbeider, O 60 naar Zaamslag. Zondag II Februari 1917. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. Voorin. 9'/j u., en nam. 2u.,Ds. A. Tim merman. Sluiskil. Voorin. 91/» u., en nam 2 u., dhr. L. Dek. Hulst. Voorm. 91/, u., Ds. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 9'/a u., en nam. 2 u., Ds. S. Groeneveld. Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u., en Va Ds. Overduin. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat) I er Neuzen. 9 u 2 n., en 51/, u., Leeskeik. Lokaal „Ebcu-Ha'ézer" (Kerkhoflaan.) Tor Neuzen. Nam. 61/, u., Evangelisatie. Kolen opstootjes te Amsterdam. De steenkolennood ia Amsterdam heeft reeds aanleiding gegeven tot tal van opstootjes in dd stad. Zou werd een schuit en een klein scheepje, welke geladen waren met kolen en voor Rotterdam bestemd waren, aangehouden eri bestormd door tal van personen, die met ggweld trachtten de schuit en het scheepje leeg te halen. Zij werden daarin door de pqlit'e verhinderd. Bij de Rietlanden en aan den oveikant van het IJ, daar waar de g-oote steenkolenschuiten bunkeren en ook de trans porten kolen per trein worden aaugebraebt, hebben ook den geheelen dag tal van perso nen getracht, zich met geweld in het bezit »an de'zoo noodige brandstoffen te stellen. Op het terrein vau de Steenkolenhandals- vereeniging, alwaar het Iliiks distributie-bureau zijn opslagpl »at?pn heelr, werd door degenen, die met en zonder geld kolen verlangden, een dreigende boud ng aangenomen en verklaard, dat wanneer men de brandstoffen niet op be- hobrljjke wijze kon verkrijgen, men er wel op een andere manier aan zou» weten te komen. Hier werd om assistentie ter bewaking van de terreinen des nachts gevraagd en maréchaus see en politie zuilen daar dan ook woiden gestationeerd. Ernstiger opstootjes hebben op de terreiuen echter niet plaats gehad. Op de opslagplaatsen van de Hull. Spoor, in de Rietlanden is bet nog bet heftigst toe gegaan, zóó dat de beambten een oogenblik de vlucht hebben moeten nemen voor den aan drang der om kolen eiscbende vrouwen. As sistentie werd hier verleend, doch tot zeer ern stige botsingen is bet nog niet gekomen. Twee wagons steenkolen zijn leeggehaald. De kolen waren bestemd voor de locomotieven. Nadat de polilie nog versterking had gekregen zijn de vrouwen de meeste voorzien van egn zak steenkolen naar huis teruggekeer d. De heer A. S. te Gouderak maakte per scfiaats een tochje naar Gouda en nam van daar als zoovelen een pakje Goudsche sprits mede. Hij keerde huiswaarts, maar groot was zijn schrik toen hij opeens werd aangeraud, van zijn pakje sprits beroofd en moest aan zien, dat de aanrander er met zijn sprits van door ging Door den schrik was de heer S. niet in staat den dief te achtervolgen, maar hij zag tot zijn vreugde een vriend van hem ffankotuen, die den aantandér, zekeren N. B schipper te Ouderkerk aan den IJsel, achterna ging en hem nog juist op tijd inhaalde Aan gifte bij de polite volgde en hoewel B. eerst ontkende, moest hij toch al spoedig toegeven schuldig te zijn. Zeer bevreesd voor de gevol gen stelde hij f 50 beschikbaar indien geen verder gevolg aan de zaak werd gegeven. De heer S. nam daarmede genoegen, de f 50 Werden gedeponeerd ten gemeentehuize, waarna ze door den heer S. ter beschikking van de armen werden gesteld. Honger-opstootjes te Wezel. Van de Oostgrens wordt aan de >Tel.c ge- mejd Nederlandsche arbeiders, die in de Rijnpro vincie arbeiden en des Zondags in hun gezin bier te lande vertoeven, hebben medegedeeld, dat in de afgeloopen week te Wezel aan den Rijn een oproer heeft plaats gehad. Honder den vrouwen uit het volk trokken in optocht naar het* stadhuis en smeekten den burge meester om aardappelen, zeggend dat de aardappelen door de boeren werden vastge houden. De burgemeester antwoordde, dat er geen aardappelen meer waren en de boeren ditvoedsel niet achterhielden. Hij gaf den vrouwen den raad te eten gele koolraap als Erzats voor aardappelen en daarnaast witte koolraap als groente. De vrouwen weigerden btt smakelijke en voedzame van een dergelijk middagmaal te erkennen en zeiden dan zelf wel te zullen halen. Ze staken den Rijn over en deden een inval in een dorp aan de over zijde van de rivier, waar zij de aardappel kuilen plunderden. Al spoedig rukten op hoog bevel militairen en politiemannen aan, die de vrouwen uit elkander geranseld heb ben. Het moet daarbij beestachtig zijn toe gegaan. Verscheidene vrouwen werden met den gummistok of de geweerkolven zoo mis handeld, dat ze bewusteloos in de kuilen neer vielen en later naar het ziekenhuis zijn over gebracht. De zegslieden deelden het bovenstaande mede als één staaltje uit vele in Duitschlandff Dergelijke opstootjes moeten op tal van plaatsen herhaaldelijk voorkomen. Heden overleed tot onze diepe droefheid ons innig geliefd dochtertje in den ouderdom van 6 jaar. E. H. T. VAN BORSSÜM WAALKES M. A. VAN BORSSÜM WAALKES- Van Tuyll. Ter Neuzen, 9 Febr. 1917. Bezoeken kunnen niet worden afge wacht. Eenige en algemeene kennisgeving. -a ff- O.' iliiiiililiuiiiuillllliiiii iinnii i hui De influpnza heerscht vreeselijk op 't oogenblik. Gij lijdt eraan of gij staat er aan bloot. Weet gij de kenteekenen Hier volgen ze rillingen, hoofd pijn^ vermoeidheid, verkoudheid in neus, hoofd of keel, lusteloosheid, pijn in schouders of ledematen. Als de influenza U heeft aangetast, denk dan niet Het zal vanzelf wel overgaan«maar grijp naar een doeltreffend krachtig middel, dat U spoedige ver lichting en blijvende genezing kan bezorgen. Ge bruik daarom tijdig de beroemde csnr' Q b i -ct J welke de vastzittende slijm oplost en verwijdert, welke de hoest verzacht en verd ijft. Indien gjj bij de eerste lichte vpschijnselen van influenza on middelijk de Abdijsiroop gebruikt, kunt gij wellicht het gevaar nog in den aanvang stuitert, Velpn roe men dan ook de Abdijsiroop als een onmisbaar hui-middel bij influenza hardnekkigen hoest, kinkhoest, bronehitis, beesebbeid, keelpijn en asthma. Prijs per flacon van ong. 230 gr. 1.25, van ong. 550 gr. 2.25, van ong. 1000 gr. f 3.75. Eiseht rooden band met onze handteekening L. I AKKER, Rotterdam. Alom verkrijgbaar! Te Ter Neuzen bifde Wed A. VAN OVERBEEKE-Leuni* Axel J. H VAN DIXBOORN en L. B. A. ROLFF Lz; Hust, F. L. VERWILGHEN—v. d. Hooft; Zaamslag D. RIEMENS— Janssen.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1917 | | pagina 3