Winter V ulpenhouders. Gijsbrectit Jacobus Schoonakker, UIT QN2E OMGEVING. Gemengde Berichten. Burgerlijken Stand. H'jogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentiën. Engeland en Nederland. le prjjs, een Zilveren medaille en 5 gulden, Verbrand. Kwikzilver gestolen. Ernstig spoorwegongeluk in Duitschland. M. DE JONGE. TER NEUZEN, DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 7 Feb. 2.8 2.22 Donderdag 8 2.37 2.52 Vrjjdag 9 3.6 3.21 Zaterdag in 3.35 3.49 Zondag li 4 3 4.18 Maandag 12 4.32 4.49 Dinsdag 13 5.6 5.23 De nieuwe Engelsehe gezant bij het Neder- landscbe hof, sir Walter Townley, heeft in een persgesprek een verklaring naar aanlei ding van de commentaren, door enkele En gelsehe bladen aan zijn benoeming vastge knoopt, waaraan wii het volgende ontleenen De gezant verklaarde het te betreuren, dat sommige bladen dergelijke beschouwingen aan zijn benoeming hebben vastgeknoopt, omdat bierdoor ongetwijfeld een verkeerde indruk in Nederland betreffende zijn persoon en de re denen, wplke tot zijn benoeming aanleiding gaven, moet zijn geschapen. »Ik kan u verzekeren, dat bij de Britsche regeering niet de minste bedoeling voorzit, haar gedragslijn ten opzichte van de neutrale Nederlandsche regeering aan, eenigerlei ver andering te onderwerpen. Geen enkele instruc tie van dien aard is mij door onzen minister van ^buitenlandsche zaken medegegeven. In tegendeel wenscht men in Engeland ten zeerste de relaties van goede verstandhouding en vriendschap, die Engeland steeds met Neder land heeft onderhouder, te bestendigen, en ook koning George legge, bij de afscheids- audiëntie, die hij mij verleende, op de instand houding van deze goede betrekkingen grooten nadruk. »lk hoop, dat mijn verklaring, die ik u machtig te publiceeren, er toe zal bijdragen, het misverstand uit den weg te ruimen, door sommige Engelsehe perstemmen hier verwekt. »0f het mogelijk zal zijn, de moeilijkheden, die Holland door zijn ligging tusschen twee oorlogvoerenden thans reeds ondervindt, te ver minderen, is natuurlijk een andere kwestie. En geland is nu eenmaal in oorlog en de verdedi- O O ging van zijn levensbelangen brengt noodzakelij kerwijze ongerieflijkheden, voor de neutralen met zich mede, welke niet zijn te vermijden.. De Britsche regeering zal echter niet alleen immer zooveel mogelijk rekening houden met de belangen der neutrale stat,en, en dus ook met die van Nederland, doch zij zal steeds door den wensch werden gedreven, den over last voor de neutralen te beperken tot het minimum, dat nu eenmaal door de omstandig heden noodzakelijk wordt gemaakt. »Van een verandering van politiek is dan ook geen sprake*. Vermoord. Men seint uit Batavia, d.d. 25 Januari De adjunct-inspecteur van de aibeidsii- pectie P. A. Moorrees te Soerabaja is heden -in de tram neergeslagen en vermoord. Wijlen de heer P. A. Moorrees, die, als wij ons niet bedriegen, afkomstig was van het korps ambtenaren B. B heelt sedert 9 October 1912 de functie van adjunct-inspec teur, sous chef van den dienst, bij de arbeids inspectie en koeliewerving bekleed, llij was ridder der orde van Oranje-Nassau. Door den heer II. Drost, die binnenkort onze gemeente gaat verlaten, is ontslag ge nomen als lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier. In dit college zijn thans vier vacaturen. Den 27 Februari zal een verkiezing plaats hebben voor drie zetels. IJsfeest te Ter Neuzen. Het tweede ijsfeest in dezen winter, door de IJsclub 'Ier Neuzen uitgeschreven tegen Maandag 11., heeft het bizonder getroffen wat het weer, deelneming en belangstelling betreft. Prachtig zonnig winterweer met weinig wind, daarbij een goed onderhouden baan, men kon het niet beter wenschen. Voor alle wedstrijden was zeer veel animo. Tegen half twee werd begonnen met Pijlwerpen voor personen beneden 15 jaar oud, waaraan 48 inschrjjvers hebben deelge nomen. Ie prijs, Jantje Kuypers, 2e prijs, D. Solle- veit, 8e prijs, Koosje de Kraker, 4e prijs. Jan de Feijter, 5e prijs, R. Begheijn, 6e prijs, W. Verlinde, re prijs, George Klaassen, 8e prijs, Doortje Tazelaar, 9e prijs, A. Koene, 10e prijs, Nico Duizendstra, 1 le prijs, G. Kaan, 12e prijs, Paula Voerman, terwijl van de twee jongste inschrijvers de eerste prijs werd toegekend aan de jonge heer INolsou (5 jaar) en de tweede '"V5.. aan ionSe juffrouw F. Verlinde (6 jaar). PLjlwerpen voor personen boven de 15 jaar. Hieraan werd deelgenomen door 51 dames en heeren. le prijs, een gouden broche, mevr. Retel— de Witte, 2e prijs, een gouden dasspeld, dhr. G. de Ridder, 3e prijs, een bijouteriedoosje, dhr. K. Duizendstra, 4e prijs, een dames-taschje mej. J de Smidt, 5e prijs, een dames-zakmesje mej. Marie de Kraker en 6e prijs, een zakmes, dhr. L. A. de Jong. Hardrijden voor heeren boven de 20 jaar oud. Getal deelnemers 24. dhr. A. Beetstra van Akmarijp, 2e prijs, een Bronzen medaille en 4 gulden, dhr. A. Slacht- man van Heerenveen, 3e prijs, 4 gulden, dhr. J. de Boer van Terns, 4e prijs, 3 50 gulden, dhr. J. Riezebos van Kampen en 5e prijs, 2 50 gulden, dhr. B Haagsma van Buitenpost. Deze prijswinnaars zijn allen militair in garnizoen te Ter Neuzen. Hardrijden voor dames. Getal deelnemers 5. le prijs, mej G. Prins van Sas van Gent, 2e prijs, mevr. Duizendstra en 3e prijs, mej. J. Elzinga. Behalve de aangegeven medailles met geld, bestonden de prijzen uit kunstvoorwerpen. Na afloop der wedstrijden werden de prijzen, ook die van den vorigen wedstrijd, aan de prijswinsters en winners uitgereikt door den heer J. Huizinga, burgemeester van Ter Neuzen, die daarbij met een toepasselijk woord de me dailles, geschonken door H. M. de Koningin, aan betrokken personen uitreikte. Een klein onvermoeid muziekkorps luisterde het feest met vroolijke muziek op, terwijl alles in volmaakte orde is afgeloopen. Op de Othenesche kreek hadden Zater dag wederom verschillende wedsstrijden plaats, begunstigd door prachtig weer, welke geor ganiseerd waren door bewoners van de buurt Othene. De uitslag was aldus 1. Wedstrijd met priksleeën voor volwas sen mannen. De veertien eerste prijswinners waren Chr. de Meester, A. van Zweeden, H. Michielsen, W Michielseü, W. v d. Hooft, P. Kolijn, C. Hofman, C. van Alten, A. Boots gezel, Ter Neuzen, A de Zeeuw, idem, Visser, idem, J. Verplanke, P. Smallegang en A. Ha- melinck. 2. Wedstrijd met priksleeën voor volwas- seu vrouwen, le pr., Brine Machielsen, 2e pr., Cornelia Hofman-Fraaijenhove, 3e pr., Janna Jansen, 4e pr., Cornelia Hamelinck. Op beide banen bestonden de prijzen uit levensmiddelen. 3. Ringrijden op schaatsen. le pr., f 6, M. Drabbe, Driewegen 2e pr., f 4, A. Lensen, Zaamslag 3e pr., 3, C. v. d. Velde, idem 4e pr., f 2, A. Boots gezel, Ter Neuzen. Voorts werden nog volksspelen gehouden voor schoolkinderen eu jongens en meisjes van 1316 jaar. Prijswinners, wier woonplaats niet vermeld is, zijn ingezetenen van Othene. Zaterd-ig onddrvond de stoombootdienst op de Westerschelde veel last van het diijfijs in de harens van Breskens en Ter Neuzen, in beide havens werd door ceir sleepboot een geul vrij gehouden voor de provinciale boot. Zondag waren ten gevolge van het omloopen van den wind de genoemde havens weer bijna geheel open, doch nu was de buitenhaven te Vlissingen met drijtijs gevuld, maar ook daar werd ge zorgd, dat de vaart mogelijk bleef. Het on derhouden van de vaart is vooral n.oodig door de groote behoefte aan aanvulling der levens middelen in Zeeuwsch-Vlaanderen. De diens ten 7an Vlissingen op T< r Neuzen en Bres kens kunnen vrij geregeld worden ondeihoudon maar moeilijker is het met dien van Ter Neuzen én van met dien van Walzoorden naar Hansweert, die beide slechts een- of tweemaal per dag een reis kunnen maken. Toch wordt getracht ook deze diensten zoolang mogeljjk vol te houden. Vrijdagavond werd te Axel de 20ejaar- lijksche algemeene vergadering gehouden van de vereeniging »Steunt Elkander*. Herkozen werden als bestuursleden de heeren Joh. Smies, A. E C. Kruijsse en C. P. Minjon, benevens de vijf aftredende commissarissen en de com missie van toezicht. De inkomsten over het afgeloopen vereenigingsjaar bedroegen f1610,64, de uitgaven f 1252,48'/,, waaronder f1222 ziektegelden. Het goed slot van vorige jaren bedroeg f3193,041/,, zoodat er op dit oogen- blik in kas is f3551,20 De vereeniging telt 261 gewone en 66 buitengewone leden. Bij de omvraag werd Je wenschelijkheid uitgesproken om het ziektegeld, dat thans f 1 per dag bedraagt, gedurende 12 weken, te verhoogden, zoo noodig door verbooging van contributie, welke thans 10 cent "per week bedraagt. Het bestuur zal deze zaak in ernstige overweging nemen, teneinde in een volgende vergadering deze belangrijke aange legenheid nader te bespreken. Aan de grens bjj St. Kruis is een grens wacht door een smokkelaar in den schouder geschoten, de gewonde is opgenomen in het St. Antoniusgesticht te Ootftburg. Van de Z^euwsch-Belgische grens meldt men: Zaterdag is er den geheelen dag veellianon- gebulder van het westelijk front gehoord, dat 's avonds geregeld doorging. Om 11 uur s avonds werd in de richting van Brugge een kort ongenblik hevig geschoten in de lucht, vermoedelijk op vliegmachines, die nog ve-kenningen kwamen doen, In de lucht kou men bet vuur der ontpofte granaten zien. Mej. J. N. Feij, onderwijzeres aan de christelijke school te Sluis, is benoemd bij het lager onderwijs in Oost-Indië, waarheen zij in Augustug a.s. hoopt te vertrekken. Brand in den Utrcchtschcn Dom. Men meldt ons uit Utrecht Op de hoogte van ongeveer 42 meter, juist onder de nieuwe wijzerplaat, sloegeu Zondag middag ongeveer drie uur vlammen uit den Domtoren. De brandweer was er spoedig bij slangen werden langs de torentreden gelegd, doch het water kon niet hooger dan 30 meter opgevoerd worden. Met emmers werd toen het water van die hoogte naar de plaats van den brand gebracht. De brandweer was on danks vele hinderpaleu spoedig het vuur mee ster in een uur tijds was alle gevaar voor uitbreiding geweken. De brand, waarvan de oorzaak nog r iet be kend is, ontstond in de galmborden rondom de kiokkenkast en bleef tot die kast beperkt. De materieels schade is niet groot en de jD.-»m restauratie heeft nagenoeg geeu nadeel On delvonden. Aanvankelijk werd gedacht aan kortsluiting in de eRctrNche geleiding van de verlichting van de nieuwe wijzerplateu. Een direct van wege het electrisch bedrijf ingesteld onderzoek heeft echter aangetoond dat kortsluiting niet de oorzaak kan zijn geweest. Gelukkig afgeloopen. Een hoer uit Schipluiden reed met zijn drie dochters in een arreslede over het ijs naar Maassluis. Onderweg sloeg het voor de slede gespannen paard op bol. Met groote moeite gelukte het den bouwman zijn dochters een voor een van de slede te doen. Even nadat hij zelf van de slede was gegleden verdween het paard met de slede nabij de sluizen in een wak. Hulpvaardige handen brachten den viervoeter weder op het droge. Ecu orkaan. U t Noord-Friesland wordt aan de »Köln. Volksztg.* de verdwijning van een geheel woud bericht. De hevigo Januaristormen, die de Naord-Friesche eilanden en de kuststreken van Sleeswijk-Holstein hebben geteisterd, hebben groote verwoestingen aangericht eu het fraaie, gioote Mildtetaiter woud ten Z. van Hü-isem radicaal weggevaagd. Een oikaan stormde met geweld door de boomeu en ontwortelde en brak hooge sterke pijnen en dennen als lucifers. Vay ,ui.t hef.jonts,paijningsoord Waldlust hoorde men des nachts een ontzettend gedreun van krakende en vallende boomeD, dat steeds nader bij de zomeruitspanning kwam. Het woud stortte tot aan deze plaats neder eu. door de lucht suisende boomstammen, vie len op het dak van het huis ot vlogen er over hepn. Een onbeschrijfelijk tumult vervulde de lucht, toen het kraken en b eken der hoo rnen zijn hoogtepunt bereikte. De orkaan had het woud van alle zijdeu aangetast en spaarde bijna geen enkelen stam een chaos duidt de pistats aan, waar eens prachtige trotsche uaald- bdbmen hebben gestaan. Slachtoffer van het ijs. Het is nog lang niet genoeg hij de schaat senrijders doorgedrongen, dat het rijden op de Zuiderzee zeer groote bezwaren heeft, bezwaren, die men toch niet te gering moet schatten. Vooral daar, waar de rivieren uitmonden, is het jjs onbetrouwbaar. Heeft de vorige week een militair bij een excursie 't leven er bij ingeschoten. Zondag jl. is naar alle waarschijnlijkheid een 19-jarig student uit Amersfoort het slachtoffer van een w iagstuk geworden. Na iolichtipgen tp hebben ingewonnen bij den sluiswachter te Nijkerk omtrent de uitvoerbaarheid win een tocht over het Zuiderz-eijs van de haven van Nijkerk naar den mond van de Eem, heeft hij den tocht opdernomen, hoewel de'sluiswachter dien met alle. beslistheid had ontraden. Tot heden heeft men niets van den jongen man vernomen, zoo dat alle grind bestaat voor het vermoeden, dat er opnieuw een ongeluk is gebeurd. Van andere zijde meldt men Zondag 28 Jtnuari is een ingezetene der gemeente De Bilt, genaamd Jan Rudolf van den. Broek, oud 19 jaar, per trein van De Bilt vertrokken naar Nijkerk en van daar omstreeks tien uur dien morgen op schaatstn in de rich- ring van de Zuiderzee. Zijn plan was Daar Huizen te rijden aldaar is hij echter niet aan gekomen en tot dusver is hij ook niet in de oudeiljjke woning teruggekeerd, heeft evenmin iets van zich laten hooren, zoodat de ouders vreezen dat hem een ongeluk is overkomen. Zijn signalement is tamelijk lang, sterk ge bouwd, donker blond, gekleed met donker pak en jekker, giijzeD hoed en handschoenen. Hjj bereed Friesche schaatsen, draagt portefeuille bjj zich, waarin zich beviudt een 'spoorweg- ahonnement te zijnen name. B-richt van het vinden van het ljjk kan worden gezonden aan de burgemeesters van De Bilt of Huizen. Een 4-jarig knaapje is in zijn woning aan de Van Ostadestraat te 's-Gravenbage in een pan met kokend water gevallen, met het ge volg dat het ernstige brandwonden bekwam. Per automobiel van den Gemeentelijken Eer- ste-Hulpdienst is het kind overgebracht naar het Gemeenteziekenhuis aan den Zuidwal, waar hst aan de bekomen brandwonden is overleden. Te Tilburg is in den nacht van Vrjjdagop Zaterdag in de gloeikousenfabriek der firma Vogels voor een waarde van eenige honderden guldens kwikzilver gestolen. De dader is on bekend. Felle brand. Vrijdagmiddag te kwart over 12 is te Rot terdam brand ontstaan in perceel Hang 95, alwaar gevestigd is de vleeschouwerij van M. Hoffman. De brand ontstond op zolder door onbekende oorzaak. De vlammen sloegen plotseling met groote hevigheid uit en bedreig den nabij gelegen perceelen. De felle wind wakkerde het vuur nog aan eu maakte dat de panden aan de overzijde der smalle straat gelegen, eveneens gesaar liepen. De vrjjwillige brandweer kwam met veel materiaal aanrukken en slaagde er in 20 mi nuten in het vuur te blusschen. De zolder brandde geheel uit, terwijl ook de overkapping van het perceel geheel ver woest is. Zooals te begrijpen is, was er voor dezen brand een kolossale belangstelling. Een ernstig spoorwegongeluk, heeft, naar de »Z. L.« m-ldt, plaats gehad iti de nabij heid van Herzogenrath op de lijn AkenDüs- seldorf. Een militaire trein is op een personen trein geloopen. Er zijn talrijke dooden en ge wonden. De grens is afgezet door soldaten, zoodat niemand bij de plaats des onheils kan komen. In Herzogenrath en andere grensdor pen werden de klokken geluid. VaQ alle kan ten is men toegesneld om hulp te bieden. Men spreekt sau 100 dooden en gewonden. TER NEUZEN. Huwelijks aangiften. 30 Jan. Willem Cornells Briedé, 31 jjm. en Suzanna Bierlé, 32 j, jd. 2 Febr. Johannes Hendrik Alberts, 27 j., jm. en Geertiuida Pleuna Hamelink, 23 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen 1 Febr. Martin us Guil- laam Broekhoven, 26 j., jm. en Neeltje Suzanna Harms, 22 j jd. Gebooiten. 28 (an. Olemence, d. van Pieter Harms en Leonie Breijaert. 29 Jan. Tanneke Cornelia, d. van D nibl Frans Dieleman en Sara van Drongelen. 3 Febr. Cornelis Jan, z van Elisabeth Aartje de Ridder. Overlijden. 28 Jan. Pieternella de Fejjter, 2 m., d van Johannes en Janna Pieternella van Es. Roelof Hendrik Le Mat, 5 mz van Louis Alexis Frederic en Henderika Adriana Turkenhurg. 29 Jan. Bertha Simons, 12 m., d. van Elizabeth Simons. 30 Jan. Johanna Simons. 12 m., d. van Elizabeth Simons. 2 Febr. Marina Anthonia Vei schelling, 8 m., d van Reinier en Cornelia de Waajj. Willem de Koeijer, 73 j., echt. van Elizabeth Kodde. 3 Febr. Cathrina Jacoba Konings, 77j., wed. van Cornelis Johannis Dhont. I handen en wintervoeten. Gebruik PUROL i, 11 11 ii ii ii Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een kortstondig lijden, onze geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, in den ouderdom van ruim 69 jaar. L. SCHOONAKKER - Van der Welle J. G. J. SCHOONAKKER. J. H. SCHOONAKKER—Villée. G. J. SCHOONAKKER. Ter Neuzen, 3 Februari 1917.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1917 | | pagina 3