Van het Westelijk oorlogstooneel. Van het Oostelijk oorlogstooneel. De verscherpte duikbootenoorlog. BhNN ONLAND. Troepen in West-Viaanderen. Duitsehland wil concessies doen. Een veldslag op het ijs. Ontploffing te Archangel. De rede wan president Wilson in het Congres. Het afbreken der diplomatieke betrekkingen met Duitsehland. Broodlooze dagen. schiedenis zal zijn voorgekomen. De rede voering, door president Wilson in het Con gres gehouden, is een der merkwaardigste, die de wereld ooit heeft gehoord «Wij wenschen geen conflict met de Duit- sche regeeridg. Wij zijn oprechte vrienden van het Duitsche volk en wenschen van harte in vrede te bljjven met de regeering, die voor dat volk optreedt. Wij zullen niet ge- looven, dat zij ons vijandig gezind is, tenzjj en totdat wij gedwongen worden het aan te nemen. «Wij streven naar niets anders dan naar de billijke bescherming-derontwijfelbare rech ten van ons volk. Wij willen geen zelfzuch tige doeleinden nastreven. Maar wij willen alleen pal staan voor de aloude beginselen van ons volk, en ons recht handhaven op >rijheid, rechtvaardigheid en ongestoord leven." Op dit uiterste kritieke oogenblik in de betrekkingen tusschen beide regeeringen, nu Bernstorff zijn passen toegezonden krijgt, Gerard zijn verblijf in Duitsehland moet ver wisselen met de reis naar Amerika, weigert Wilson te gelooven, dat Duitsehland zal doen, en A merikaansche schepen zal vernietigen, Amerikaansche levens in gevaar zal brengen bij de halstarrige voortzetting van de wreede oorlogvoering ter zee. Slechts wanneer Duitsehlend dit werkelijk doen zou, wanneer het diep geworteld ver trouwen van President Wilson zou worden geschonden en zoo Amerikaancshe schepen en levens worden vernietigd, in roekelooze schen ding van het volkenrecht en de voorschriften der menschelijkheid, zal de President het Con gres machtiging verzoeken om maatregelen te treffen ten einde de zeelieden en het volk te beschermen bij hun vreedzaam en wettig ver keer op zee. En terwijl hij de betrekkingen tot het Duitsche Rijk afbreekt, zegt Wilson tegelijk Dit zijn de grondslagen van vrede, niet van oorlog. Geve God, dat wij niet worden gedwongen ze te verdedigen, ten gevolge van daden van opzettelijk onrecht, van de zijde der Duitsche regeering De strijd op de fronten is nog steeds van geringe beteekenis. Van verschillende kanten komt. nu het bericht, dat de Duitsche leger- autoriteiten, om zich op het groote offensief aan het westelijk front te kunnen voorbereiden, troepen brengen van het oosten naar het westen, wat een oorzaak zou zijn van den stilstand der operaties aan het Roemeensche front. Doch ook het slechte weder en de he vige koude belemmeren de operaties, zoodat slechts van artillerie-actie en patrouille-ge- echten melding wordt gemaakt. West-Vlaanderen is nu vol troepen mari niers, infanterie, cavalerie. Het vervoer in deze richting was in de laatste weken enorm. De regimenten zjjn over verschillende plaat sen verdeeld en wisselen voortdurend af. Van West Vlaanderen naar Frankrijk, van Frank- rjjk naar West-Vlaanderen. Naar de grens op bevindt zich veel cavalerie, die q. m. over kleine Russische paarden beschikt, West-Vlaanderen biedt nu wel een oorlogs beeld druk militair verkeer en naar alle richtingen versterkingen met burgers ais ge dwongen militaire arbeiders. Over de ver sterkingen aan de grens sprakeo we menig maal. Nog steeds worden ze uitgebreid. De zoogenaamde Zandberg bij Selzaete lijkt nu wel een fort met verscheidene kanonuen naar Nederland gericht. Men spant prikkeldraad langs de spoorlijn Selzate—Eeclo en versteikt die langs 't Leo- polds-kanaal. Dezelfde activiteit heerscht ook aan de kust en achter 't front Armentières Nieuwpoort. De bevolking vraagt zich ODgerust af, of da provincis weer het tooneel vau hevigen strijd zal worden. De toestand is er in korten tjjd veel veranderd, want in den voorwinter waren de garnizoenen vrjj zwak. De «Weekly Dispatch" verneemt uit New- York dato 3 Februari Graaf Bernstorff trachtte gisteren het de partement van buiteDlandsehe zaken te be reiken om de Amerikaansche regeering mede te deelen, dat Duitsehland zich in een laatste nota bereid zou verklaren tot het doen van concessies en toestaan, dat zooveel Amerikaan sche schepen van de haven van Falmouth ge bruik maken, als de regeering der Vereenig- de Staten verlangt. (In de nota was dit eenmaal per week toegestaan.) De Amerikaansche minister van buiten- lannsche zaken, Lansing, weigerde den Dnit- schen ambassadeur te ontvangen, welke plan nen deze ook zou willen voorstellen. Bernstorff was genoodzaakt, dit feit aan de reporters van dagbladen mede te deelen als een nieuwe beleediging, zjjne regeering aan- PETROGRAD, 4 Eebr. De Duiischers zijn druk in de weer, versterkingen aan te leggen in de stieek van Kovel, in weerwil van het ruwe winterweerter vergemakkelijking hunner operaties en concentraties hebben zij hier een militaire hulplijn aangelegd van Kovel naar Pinsk. Het vaste voornemen schijnt nog steeds bij de Duitschers te bestaan, de bier doorge- diOngeil Russen teiug te werpeD in hun vroe gere stellingen bij Baranowitsji. Het belang rijkste gevecht van de laatste dagen, hier ge leverd, had plaats op het ijs van de bevroren rivier Schara, ten zuiden van de stad Bara- t nuwitsji. De Duitschers zetten 's nachts den aanval in bij heftige koude, hopende aldus de Russen te verrassen. Toen echter de Duitsche aanvalcolonnes in gesloten formatie over het ijs naderden, open den de Russen hun concentrische artillerie-en mitrailleur-vuur. In verwarring trachtten de aanvallers terug te trekken op hun eigen oever van de Schara. Doch op dit oogenblik 1 eten de Rus,en de mijnen springen, welke zij onder het ijs hadden geplaatst. De verwoesting onder de Duitschers was ontzettend, en gehéete at- deeling-m verdwenen in de in het bevroren oppervlak geslagen gaten. PETROGRAD, 3 Febr. (P. T. A.) De marine staf meldt Bij de lossing van den ijsbreker Tsjelioes- kine, aan een der steigers van Archangel, ontstond op 26 Januari een ontploffing en brand, die zich spoedig over den geheelen emtrek van den steiger uitbreidde. De brand, bracht groote schade toe aan de gebouwen bij het spoorwegstation, waar eenige opslag plaatsen en loodsen verbrandden. Van de steigers is No. 8 beschadigd. Van de schepen werd behalve de Tsjelioes- kine, een sleepboot vernield. Vijf stoomschepen leden averij, drie werden slechts licht bescha digd. Onder de 344 gewonden 3 officieren en 99 solddten 59 daarvan enstig. Het aan tal dooden is nog- niet vastgesteld doch be draagt waarschijnlijk 30. Den 31sten Januari konden weer stoom schepen aan de plaats van het onheil aanleg-' en het gewone lossiugswerk onbelemmerd voortgang hebben. WASHINGTON, 4 Febr. (Reuter, j In zijn redevoering herinnerde president Wilson aan de Ametikaansche nota van 8/4 na de torpedeering van de «Sussex" en Duitschlands antwoord daarop van 4/5, benevens aan Ame- rika's antwoord van 8/5, waarbij de Duitsche verzekeringen werden aanvaard.^ Vervolgens maakte de president jmelding van het Duit sche memorandum van 31/1 en zeide In verband met deze verklaring, waarbij plotseling en zonder voorafgaande mededeeling hoegenaamd, opzettelijk de plechtige belofte, gegeven in de Duitsche nota van 4/5, werd teniet gedaan, blijft de regeering van de Vereenigde Staten geen andere keus, veree- nigbaar met de waardigheid en eer van Ame rika, dan den maatregel te nemen, voorzien bij haar nota's van 8/4, voor het geval Duitseh land zijn duikbootenoorlogvoering niet zou opgeven. Daarom droeg ik minister Lansing op den ambassadeur Bernstorff mee te deelen, dat de diplomatiekebetrekkingen met Duitsehland zijn afgebroken en de Amtrikaansche ambas sadeur te Berlijn onmiddellijk zal worden te ruggeroepen en dientengevolge Bernstorff diens passen te overhandigen. Niettegenstaande deze ^onverwachte hande ling van de Duitsche regeering en dit plot selinge en diep betreurenswaardige afwijken van haar belofte aan de Amerikaansche re geering op een oogenblik van uiterst kritieke spanning in de betrekkingen tusschen beide regeeringen, weiger ik te gelooven, dat de Duitsche regeerders werkelijk van plan zijn te doen, hetgeen zij, naar zij meedeelden, zich gerechtigd achten te doen. Ik kan me niet voorstellen, dat zij zich niet de oude vriend schap tusschen beide naties zullen herinneren en niet zullen denken aan hun plechtige be lofte, doch Amerikaansche schepen en levens zullen vernietigen in halsstarige voortzettiug van hun wreede oorlogvoering ter zee. Alleen bepaalde en openlyke daden van hun kant zouden mij tot die overtuiging brengen. Indien mijn diep geworteld vertrouwen in hun ernst en voorzichtig overleg ongelukki gerwijze ongegrond mocht blijken, indien Ame rikaansche schepen en levens worden vernie tigd in roekelooze schending var, het volken recht en de voorschriften der menschelijkheid, dan zal ik het congres machtiging verzoeken de noodige maatregelen te treffen om onze zeelieden en ods volk te beschermen by hun vieediaara en wettig verkeer op zee. In kan niet anders handelen. Ik boud het voor uitgemaakt, dat alle neutrale regeerin gen hetzelfde zullen doen. Wij wenschen geen conflict met de Duitsche regeering. Wij zijn oprechte vrienden van het Duitsche volk en wenscheu van harte in vrede te blijven met de regeering, die voor dat volk optreedt. Wij zullen niet gelooven, dat zij ons vijan dig gezind is, tenzij en totdat wij gedwon gen worden dit aan te nemen wij streven naar niets aDders dan naar een billijke be scherming van de ontwijfelbare rechten van ons volk. Wij willen geen zelfzuchtige doel einden nastreven. Maar wij willen allen pal staan voor de aloude beginselen van ons volk en ons recht handhaven op vrijheid, recht vaardigheid en ongestoord leven. Dit zijn de grondslagen van vrede, niet van oorlog. Geve God, dat wij niet worden gedwon gen ze te verdedigen ten gevolge van daden van opzettelijk onrecht van de zijde van de Duitsche regeering. WASHINGTON, 4 Febr. (Reuter's bijz. dienst.) Een ongewoon aantal diplomaten was aanwezig om de redevoering van president Wilson aan te hooren, waartoe vrijwel alle Z.-Amerikaaasche vertegenenwoordigers en die van vele andere neutrale landen behoorden allen warer, onder den indruk van de betee kenis van de daad van den president ten hoeve ook van hun land. De ernst van het oogen blik bleek verder nog uit de aanwëzigheid van de leden van het Hoogste Gerechtshof', de ministers en andere hooge ambtenaren. Als gewoonlijk begeleidde een commissie uit beide huizen den president Iiaar het spreekge stoelte. De aanwezigen rezen hij zijn binnen treden op en barstten in gejuich en applaus uit, toen de president, met strak en effen ge laat, boog en uiterst langzaam zijn rede begon voor te lezen. Diepe stilte heerscüte in de groote zaal, toen Wilson voortgaande de onder handelingen met Duilschland sch^-tsie de ver gadering applaudisseerde, toen hij verklaarde aan den minister van buitenlandscbe zaken te hebben opgedragen den Duitschen ambassadeur mede te deelen, dat de diplomatieke betrek kingen waren afgebroken. Het Congres en het publiek op de tribu nes juichten, toen president Wilson verze kerde niet te kunnen gelooven, dat Duitseh land zijn beloften niet gestand zou doen en Amerikaansche schepen en levens van Ame rikaansche burgers zou vernietigen. Luider nog en meer algemeen werd het gejuich bij zijn mededeeling, dat hij opnieuw voor het Congres zou verschijnen om machtiging te vragen de noodige maatregelen te treffen voor een bescherming van Amerikaansche zeelieden en het Amerikaansche volk. Toen de president geëindigd had, stond het Congres op, juichte hem, toe en wachtte staande totdat hij de zaal verlaten had. WASHINGTON, 3 Febr. (Reuters bijz. dienst.) Het bericht over het besluit door den president genomen kwam als eeu onver wachte donderslag maar overal hoorde men betuigingen van goedk uring. In het Congres werd onmiddelijk een amen dement op de begrooting ingediend tot uit gifte van rentelooze schatkistbiljetten tot een bedrag van 500 millioen dollar, teneinde de natie op maritien en militair gebied voorbereid t> doen zijn. Er zijn onmiddellijk stappen gedaan om eventueele rustverstoringen door pro-Duitschers den kop in te drukken. Minister Daniels heett orders gegeven, dat voor de werven scheeps- stations krachtige voor zorgmaatregelen worden genomen. Op dringend verzoek van de regeering zal het «Judiciary Commitee» van den Senaat maatregelen beramen om de Vereenigde Staten te beschermen tegen samenzweringen als gevolg van de breuk met Duitsehland. In de bijzon dere zitting van den Senaat na de rede van den president in het Congres, gaven senator Lodga en bijna alle andere bekende leiders van beide partijen met nadruk hunne goed keuring te kennen over de actie van den pre sident. »lk steun hemt, riep Lodge uit, toen hij het nieuws vernam. Bernstorff ontving de tijding weenende. »Er bleef voor de Vereenigde Staten niets anders over. Het zal mij benieuwen, hoe ik naar Duitsehland terug zal komen.» Op de ambassade heerschte koortsachtige bedrijvigheid. Verschillende attachés laten hun persoonlijk eigendom reeds wegbrengen. Naar bericht wordt, zal de Zwitsersche legatie de Duitsche diplomatieke belangen in de Vereenig de Staten waarnemen. In verband met den eisch aan Duitsehland tot vrijlating van de gevangen genomen Ame rikanen van de stoomschepen «Georgis», «Mount Tcmlec en «Vallarië» wordt bericht, dat 60 Amerikanen thans opgesloten zitten in de gevangenis in het kamp Dülmen in Westphalen, Nog geen uur nadat het bericht omtrent het optreden van Wilson was ontvangen be gon men op de banken en handelshuizen te New York de Amerikaansche vlaggen uit te steken. Er heerscht groote opgewondenheid, de extra-uitgaven van de bladen werden door de menigte verslonden en de actie van Wilson wordt van alle zijden geestdriftig toegejuicht. 1 e Montreal veroorzaakten de extra-edities der bladen, mededeelend dat de Verpenigde staten de diplomatieke betrekkingen hadden afgebroken, buitengewone opwinding, duizen den vochten om de bladen en heele menigten stonden voor de borden, waarop de bulletins aangeplakt waren en van tijd tot tijd klonk uit de menigte de kreet: «Leve Wilson, leve de Vereenigde Staten.» Naar het «Dagblad van Z.-Holland en 's Gra venhagen verneemt, overweegt de regeering, de Nederlanders een dag per week broodeloos te maken. Binnen zeer kort zal de maatregel wel worden afgekondigd, en zullen we dus vernemen, op- welke wijze het nauwelijks ingevoerde brood kaartenstelsel moet worden gewijzigd. Zal de bakker een dag per week geen bvood .mogen bakken Zal het weekrantsoen met V, worden verminderd Of het dagrantsoen Dat laatste zou voor velen het aangenaamst zijn, voor hen namelijk, die reeds nu hun rantsoen niet geheel gebruiken, aldus het ge noemde blad. Voor de anderen daarentegen beteekent het zeven dagen per week niet ge noeg kr gen, in plaats van een dag zich ge heel van het eten van brood onthouden. I)e drie verloren schepen. Er zijn verleden week drie Nederlandsche schepen gezonken, de «Zeta», de Epsilon» en de «Gamma« Het eerste schip zou tarwe, het tweede maïs en het derde lijnkoeken geladen hebben gehad, alles ten behoeve van ons land en dus aan de N.O.T. of aan dé Regeering ge consigneerd. Er is dus een zeer belangrijke lading verloren gegaan, en daarenboven is de Nederlandsche scheepsruimte, die toch al in dezen tijd zoo hoog, hoog noodig is, weer met bruto 8379 ton verminderd. Hoe zjjn deze schepen aan hun eind ge komen vraagt de »N, R C.» Het eene oogenblik heet het op een mijn geloopen, het andere weer getorpedeerd. Ge torpedeerd met of zonder waarschuwing Met gelegenheid voor de opvarenden, om zich al thans in de booten te begeven Men hoort het niet. Toch acht de «N..R. C'.« dit aangelegenhe den, die van gewicht zijn. De «Zeta» en de «Epsilon» zijn in elk geval vergaan vóór de ongebreidelde duikbootoorlog was afgekondigd. Bij de afkondiging vau dezen afgrijzelijken oorlog is verklaard, dat voorzorgsmaatregelen waren getroffen, om neutrale schepen, die op 1 Februari op weg naar de in de afgesloten gebieden gelegen havens, gedurenden een gepasten termijn te ontzien. Die termijn kan op het oogenblik nog niet verstreken zijn. Er kan dus voor onze regeering alle aanleiding zijn tot protest en een eisch tot schadevergoeding. Het is een schrale troost, maar het beteekent toch iets, zoo men weet, dat men te bevoegder plaatse de zaak niet geheel langs zijn kant laat gaan. Dit zal wel niet gebeuren, doch meu hoort daarvan niets. Er is op het oogenblik, tengevolge van de gebeurtenissen in den oorlog, tengevolge van de koude en het gebrek aan steenkool en voedingsmiddelen onder onze bevolking eene vrij sterke mate van zenuwachtigheid en prik kelbaarheid. Deze wordt er niet minder op, indien wij omtrent voor ons land en onze voeding belangrijke aangelegenheden zoo volstrekt in onwetendheid worden gelaten, als in de afgeloopen week het geval is gewenst. Wat is de stelling, die onze regeering teu aanzien van den ongebreidelden duikbootoor log inneemt? De regeering is waarschijnlijk omtrent de gebeurtenissen met de drie boven genoemde schepen langs telegrafischen diplo- matiekeu weg op de hoogte gebrachthoe bevindt zij zich tegenover deze scheepsrampen Vermoedelijk zullen wij wel over eenigen tijd langs officieelen weg van een en ander kennis krijgen. Daarop aan te dringen is overbodig. Doch wat wel gewenscht lijkt, is dat daarmede eenige voortvarendheid worde betracht. Het leven in duisternis is zenuw- prikkelend, doch kalmeering lijkt ons vooral ook met het oog op den binnenlandschen toe stand, wel gewenscht. Mogen wij daarom niet eens op eenige inlichtingen aandringen Nu, en voor het vervolg, behooren, dunkt öns, 'spoedige officieele berichten ons de noo dige leiding en dat gevoel van zekerheid te geven, dat bij de tegenwoordige wijze vau inlichting, vol van innerlijke tegenspraak, langs particuliere kanalen niet kan worden verkregen.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1917 | | pagina 2