Van bet Oostelijk oorlogstooneel. Van het Italiaanscli-Öosteiirjjkscliö geveebtsterreia. Van liet Roeraeensche gevechtsterrein. De duikboot oorlog tot bet uiterste. iliiNiNKiNLAiND. UIT ONZE OmEVim. De Ver. Staten en de verscherpte duikbooftoorfog. De indruk in Frankrijk over de Duitsche blokkade. De haven van Üew-York gesloten en heropend. De Engelsche pers over den verscherpten duikbootoorlog. Aardbeving up Bali. Tegen de moorden in Deli. len. Op Woensdag 10 Januari, tegen 4 uur in den morgen, kwaaien de Duitschers te Neylen binnenvallen, en namen den burge meester dezer gemeente gevangen, die ondanks zijn hoogen leeftijd hij is ruim 70 jaar naar de gevangenis van Mechelen werd gesleept Te Kessel, waar ongeveer 70 jongelieden zich aan den oproep hadden onttrokken, wer den de burgemeester, een man van 69 jaar, een wethouder en eeu andere notable gear resteerd, toen de Duitsche patrouilles, ondanks hun klopjachten slechts 3 a 4 jongelieden hijeen wisten te krijgen. Alle drie gevange nen werden naar Mechelen overgebracht. Te Beslaer, Pulle, Halle en Heyst op den Berg hadden dezelde nachtelijke oplichtingen van notabelen plaats. Al deze gijzelaars wer den naar Mechelen gebracht en daar opgeslo ten. Oe Duitschers hebben verklaard, h'eu te zullen vasthouden tot de vluchtelingen zich in hun handen zijn komen overleveren. Deze volstrekt onwettige maatregel had hoe genaamd geen uitwerking. De vluchtelingen zijn niet teruggekeerd en alle door de Duitschers gedane nasporingen blijven steeds vruchteloos. De Duitschers hebben hun eerste maatrege len nog verergerd door troepen naar Beslaer te zenden, die bij de rijkste notabelen van het plaatsje werden ingekwartierd, bij wijze van straf. Bovendien verboden zij in de geheele streek den bewoners, bun huis na drie uur 's middags te verlaten. Natuurlijk vloeit hier uit een aanzienlijke belemmering van het werk op den akker en van het geheele eco nomische leven uit voort. Ondanks 'dezen eigengerechtigden dwang keeren de vluchtelingen nog steeds niet terug, en blijven zij liever in het bosch, zelfs bij dit uiterst strenge weder dan voor den vjjand te gaan werken (Havas WEENEN, 1 Febr. (Korr. Bureauj. Het buitengewoon strenge winterweer verhindert op het geheele Oostelijke front elke gevechts actie van aanmerkelijken omvang. ST. PETERSBURG, 1 Febr. (P. T. A.) OfficieelOnze afdeelingen hebben door een tegenaanval na een heet gevecht de Duitschers uit de schansen gedreven, die ze beoosten den weg naar Kalantsem op ons hadden veroverd. Daarna is aan dit front evenals in den sector oostelijk van dien weg rust ingetreden, af en toe door geschutvuur verstoord. In dien sector waren de Duitschers in onze stellingen gedrongen, maar het front is weer geheel van vijanden gezuiverd. Onze afdeelingen hebben na een buitengewoon harden strijd, nog ver ergerd door de felle vorst, en in een atmos feer van stikgas hun schansen heroverd. Onze vliegtuigen bombardeerden de Bervek- boeve, 20 werst ten N.W. van Illoekst. In die streek heeft een onzer toestellen met een vijandelijk gevochten en het tot een landiug in de vijandelijke linies, 10 werst ten N.W. van Illoekst, gebracht. Duitsche vliegers bom bardeerden de streek van bet dorp Teplya, 20 werst ten N.O. van Postawy. PETROGRAD, 31 Jan. (P. T. A.) (Bericht van den Grooten Generalen Staf.) Hel plaatsje Gainach, aan de Golf vae Riga, werd in den avond vau 30 Jan. bezocht door een Zeppelin, die er in noordoostelijke richting overheen vloog en het terrein met een zoeklicht verlichtte. Na een hevige beschieting van de Russische loopgraven tusschen bet Tiroel-moeras en de Aa, gingen vijandelijke colonnes over tot een aanval op het uiterste punt ten oosten van het moeras en langs den linkeroever der livier. De aanval weid gestuit door het Russische spervuur. Na een artilleristische vooibereiding gedu rende een uur waai bij de Duitschers grooten- deels vergifiige gassen ontwikkelende bommen gébruikten, gingen zij over tot een aanval op het dorp Kalntzem. De Russiche artillerie ontving de aanvallers met spervuur en sloeg den aanval af. In één sector echter trokken de Russen een werst terug naar het noorden, waarna de Duitschers, gesteund door artillerie vuur, hunne hardnekkige aenvallen op de Rus sische troepen bleven voortzetten. Al deze aan vallen werden atgeslagen door spervuur en in tegenaanvallen. Eerst nu een zeer verwoed gevecht gelukte bet den vijand zich te hand haven in den kleiDen sector der Russische loopgraven, vlak ten oosten van den weg naar Kalntzem. In de tegenaanvallen werden vij anden gevangen genomen en mitrailleurs buit gemaakt. Ten oosten van Stondyny, ten noordoosten van Kisselin, trachtte de vijand tweemaal de Duitsche loopgraven te naderen hjj werd echter telkens teruggeslagen. De strijd aan het noordelijke Russische front. Aan het noordelijke front bij Riga hebben Pu de Duitschers een zeer krachtige tegen actie ingezet, waaromtrent bet volgende kan winden meegedeeld. Het Duitsche aanvalsfront ptrekt ïich over ongeveer twaalf kilometer uit, beginnende bij bet meer Kanger tot een punt zuid-oostelijk van Kalntzem hierheen wotden steeds belangrijker strijdkrachten gedirigeerd. Het hoofdpunt hervindt zich nog steeds bij de Aa-rivier, en het doel der Duitschers is zonder eenigen twijfel, het verloren terrein met alle macht te bewinnen. Volgens verklaringen van Duitsche krijgsgevangenen heeft de comman- deerende generaal het bevel gegeven, dat tot eiken prijs bet gestelde doel bereikt moet worden, zonder op verliezen te letten. Dcrlialve werpen de Duitschers onophoudelijk hunne co- lones in bet vuur der Russen, zonder eihter door ons vuurgordijn te kunnen komen en ge weldige verliezen lijdende ge n enkel resul taat wisten zij te bereiken. De Russen bevinden zich daar en tegen in een veel gunstiger positie, waarvan zij ge bruik maken door de Duitschers geregeld ge vangenen te ontnemen en mitrailleurs buit te maken. Het jongste succes is verder, dat op- Dieuw twee verdedigings-linies der Duitschers in handen der Russen vielen. Hierdoor konden de Russen verder doordringen langs den rech teroever van de Aa-rivier, welke veroverd terrein dadelijk in staat van tegenweer werd gebracht. WEENEN, 1 Febr. (WolffOfficieelNiets van belang. ROME, 1 Febr. (Stpfaiii Officieel: Ds vij andelijke artillerie onderhoudt een aanhoudend vuur in de bergs'reek ten westen van Carda en richt schade in de bewoonde plaatsen aan. Ons geschutvuur heeft troepen bewegingen tusschen Sorca en Etscb, op den basubio en in het Posit a-dal belemmerd. Iii boven-But heelt tiet vijandelijk geschut onze stellingen op den Kleinen-pal en den top van dwii Cbajot beschoten, doch geen schade aangericht. Op het front in het Kustland is de vijande lijke artillerie eig roerig in de streek van Görz en op den Karst. Onze artillerie heeft het vuur beantwoord en troepenvt-rzameliogen in de buurt van Biglin verstrooid. ST. PETERSBURG, 1 Febr. (P. T. A.) Offiicieel De vijand heeft 31 Januari tot drie maal toe onze troepen op 2 werst beoosten Jacobeny aangevallen, maar hij moest piet zware verliezen terng. In het gevecht van 30 Januari in die streek namen onze afdee lingen 11 officieren en meer dan 1000 solda ten gevangen. Voorts vermeesterden zj 10 machinegeweren, een kaoon en motieren. Aan een officieel communiqué wordt ontleend, dat de Minister van Buitenlandsche Zaken in den avond van 31 Januari achtereenvolgens van den Duitschen en den Oostenrijkschen gezant de mededeeling heeft ontvangen, dat vanaf 1 Februari 1917 in aangegeven, afge sloten gebieden om Groot Brittanje, Frankrijk en Italië en in het Oostelijk gedeelte van de Middellandsche Zee alle verkeer ter zee zon der meer met alle wapeneu zal worden b^Iet. Neutrale schepen, die de afgesloten gebieden bevaren, doen dat op hun risico. Ofschoon voorzorgsmaatregelen zijn getroffen om de neutrale schepen, die op 1 Februari op weg zijn naar in de afgesloten gebieden gelegen havens, gedurende een gepasten termijn te ontzien, moet toch dringend worden aange raden, dat zij met alle beschikbare middelen worden gewaarschuwd om het afgesloten ge bied te mijden. Desgelijks kunnen neutrale schepen die in havens van de afgesloten gebieden liggen, veilig die gebieden verlaten indien zij vóór 5 Februari uitloopcn en den kortsten weg naar het vrije gebied nemen. De Duitsche gezant heeft voorts te kennen gegeven, dat de Duitsche regeering bereid is bijzondere voorzieningen te treffen om het post- en passagiersverkeer tusschen Nederland en Engeland van Vlissingen op Southweld te ontzien. In de route van dat verkeer zullen geen mijuen worden gelegd. In verband met het bovenstaande staat ver moedelijk het volgende bericht, dat wij heden morgen uit IJmuiden ontvingen De Regeering heeft aan de Nederlandsche stoomschepen »lJstroom<t, »Rijnstroom« en »Zeelandia« verboden uit te varen. Dit ver bod geldt voor alle Nederlandsche handels-en visscherijschepen. NEW YORK, 1 Februari. (Reuter.) De Washiugtonsche correspondent, van de Asso ciated Press seintNa een urenlange bespre king tusschen Wilson en Lansing is meege deeld, dat de regeering ten aanzien van de duikhootkrisis al tot een stap is overgegaan, maar den aard daarvan is niet nader aangeduid. PARIJS, 1 Febr. (Part). De indruk hier van de Duitsche blokkade is, dat de Duitschers reeds tevoren alle schepen van de geallieerden, voorzoover ze konden, in den grond boorden, dat de geallieerden natuurlijk deugdelijke maatregelen daartegen moeten treffen, maar dat de toestand voor de onzijdigen in de e°rste plaats verergerd is. Men wacht af, welke houding Wilson zal aannemen. NEW YORK, 1 Februari. (ReuterDe haven van New York is gisteravond gesloten. Aan geen stoomschepen wordt vergund bin nen te loopen of te vertrekken. Naar verluidt, maakten de Duitsche stoomschepen zich in verband met dit bericht, klaar om ijlings zee te kiezen. Te middernacht werdt politie naar de haven gezonden, waar vijf mailbooten van de Hamburg-Amerika lijr, liggen. NEWT YORK, 1 Februari. (Reuter.) De haven is vanochtend heropend De autoriteiten gaven kennis, dat de schepen als gewoonlijk mochten vertrekken, doch op eigen risico. LONDEN, 1 Febr. (Reuter). De avond bladen vinden alle, blijkens hun hoofdartikelen over de Duitsche nota aan Wilson, dat die een wanhoopspolitiek inluidt. Ze houden ze voor een noodkreet en een bedreiging met nieuwe onbeschaamdheid De Evening Standard schrijftalles wijst erop, dat de voorspelling van scherpzinnige beoordeelaars van het Duitsche karakter zal bewaard worden, dat nl een vertoon wan bar- baarschheid, die alles, tot nu toe in den oorlog verricht, verre zal overtreffen, aan de uitein delijke instorting zou voorafgaan. Sprekend over Duitschland's voornemen om hospitaal schepen aan te vallen, drukt de Standaard haar tevredenheid uit. dat de Britsche regee ring represailles heeft in uitzicht gesteld en hoopt, dat ze afdoende zullen zijn. De Westminster GazetteHet gewicht van de nota schuilt niet in baar afgezaagde toelichting, maar in haar dreigen met daden. Alle tegemoetkomingen, tot dusver jegens Wilson vertoond, zullen ongedaan worden ge maakt, Er zal geen perk zijn gesteld aan de methode om in den grond te boren ol uit zondering worden gemaakt tpn gunste van Amerikaansche schepen. Een krasser uitda ging is nauwelijks denkbaar. Het ligt niet op onzen weg, Wilson aan te geven, wat hem in de nieuwe crisis te doen staat. Onze taak is het, alleen op onze eigen kracht te ver trouwen en ons te weer te stellen tegen de nieuwe Duitsche dreigementen. Wij hebben ze lang verwacht en moeten daarop'nu rede lijkerwijs zijn voorbereid. De regeering handelt wijs met korte met ten te maken ten opzichte van het schande lijke dreigement tegen hospitaalschepen. Maar hoe onze tegenmaatregelen uitvallen, tegen gewonden zullen wij niet optreden. De' Pall Mall Gazette's Keizers masker »menschelijkheid« is gevallen. Ten laatste staat hij als een voorstander van niets ontziende beestachtige slachting te boek. Hij zal het hem beschoren lot met een laatste waanzinnige uit barsting van wreedheid en schrikaanjaging trachten te verschuiven. We zullen het beest dermate temmen, dat het nooit meer te duch ten is. We zullen zelf snel maatregelen van wedervergelding treffen ten opzichte van de uitvoering van de aangekondigde dreigementen en we zullen er krachtiger dan ooit voor zorgen, dat de aanstichtei daarvan bij de laatste afrekening voor zijn verleden boet. De Globe Men is, alles bij elkaar, geneigd om met de aankondiging van de Duitsche regee ring nopens haar bedoeling om de gewooden stelselmatig te beoorlogen, ingenomen te zijn. Immers getuigt ze van waanzin en wanhoop. Onze regeering beantwo rdde dit dreigement met de waarschuwing, onverwijld represaille maatregelen te zullen toepassen. Het blad zegt, dat de aard dier maatregelen ten spoe digste zal worden omschreven en wijst erop. dat de onmenschelijke misdadigers, die op het oogenblik het Duitsche rijk regeeren, zich niets laten gelegen liggen aan het lot van officieren en manschappen van een duikboot, die in haar laaghartig werk betrapt mocht worden. De Globe vraagt om de stellige toezegging, dat voor 'i geval een hospitaalschip wordt aangevallen, vijf van de meest op den voor grond tredende Duitsche officieren, die nu in Engeland krijgsgevangen zijn, de zoon van admiraal von Tirpitz inbegrepen, zonder on derzoek en uitstel zullen worden doodgeschoten. SEMARANG. De bevolking van Gianjar en Koengkoeng vreest voor (verdere?) rampen door sardbeving, hetgeen wordt toegeschreven aan het werken van den Batoer. De Goenoeng Batoer maakt deel uit van het centrale vulkanische deel van Bali en is ge legen in het landschap Bangli. Bij den top, die zich 2250 M. hoog verheft, blindt zich op ca. 1000 M. hoogte het prachtige bergmeer van Batoer. Mocht deze vulkaan, die in zjjn midden een nog steeds werkenden eruptiekegel heeft, krachtig gaan wrrken, dan zou uitbreiding van de ramp, die Bali reeds getroffen, heeft, moeten worden gedocht. SEMARANG. De Deli. Planters- Vereeniging is voornemens aan de koelies op alle ondei- nemingen het dragen van ontbloots wapens te verbieden. Er bestaat reeds een dergelijk verbod van overheidswege ter -Sumatra's Oostkust, dat naar wij meenet), evenwel nog niet in werking is getreden. De IJsclub Ter Neuzen laat het bij de reeds gegeven wedstrijden niet zitten. Tegen Maandagnamiddag zijn wederom wedstrijden uitgeschreven. Wij krijgen nu eeu hardrij derij voor personen boven de 20 jaar, benevens wedstrijden in het pijlwerpen. Ditmaal zullen de wedstrijden worden opgeluisterd door een muziekkorps. Laten wij hopen dat het Bestuur, van de IJsclub, die veel moeite doet om de baan in orde te houden en daarin ook .bij uitnemend heid slaagt, evenveel succes zal hebben als bij de vorige wedstrijden- en het weer mee zal werken om alles goed te doen slagen. In een Woensdagavond in Hotel Cen traal alhier gehouden vergadering van de Vereeniging tot stichten en instandhoudeu van een Ambachtsschool voor Ter Neuzen en omstreken, werden de Statuten en het Huis houdelijk reglement met alg. stemmen vast gesteld. Daarna werd het voorloopig bestuur met bijna alg. stemmen gekozen tot definitief bestuur. Verder werd nog besloten rechtspersoonlijk heid bij de Kroon aan te vragen. Daarna werd deze druk bezochte vergadering gesloten. Velen traden toe als lid. In ons vorig nummer konden wij de uitslag van de wedstrijd met prikkelbakjes op de kreek te Othene niet mededeelen, en doen dit daarom thans en laten deze hieronder volgen le prijs, een paar schaatsen, P. Smallegange; 2e pr. een stuk gezouten spek, Chr. de Meester; 3e pr., een broek,^A. Oppeneer; 4e pr., een broek, Jacs. Hoffman Az. 5e pr., een stuk spek, Van der Est6e pr een boezeroen en pet, C. van der Klooster; 7e pr., een ham en twee pakken tabak, U. Machielsen 8e pr., een stuk spek, J van der Velden 9e pr., een bus cacao, Jacs. Ten Hoeve Jr.; 10 pr., eeu beste tabakspijp, P. den Tenter lie pr., een boezeroen, T. van Gremberghen 12 pr., 2'/a Pon<l koffiie, Arie Hoek 13e pr., een een krentebrood met worst, B. van Kolk 14e pr., twee rol worst, Jansen Pz Jr. 15e pr., een krentenbrood, Schot16e pr., een kistje sigaren, J. ten Hoeve Sr.17e pr., een das bouf fant, D. de Pooter 18e pr., twee worsten, C. de Witte 19e pr., een kistje sigaren en een pak tabak, Jac. Hoffman Mz. 20e pr 4 pakken tabak, B. Bos; 21e pr een .ham en een worst. Fokke de Goede; 22e pr., een beste pet, P# Harms, en 23e pr., een pet, Joh. van Putte. -- De Spoor-Stoombootdienst Walsoorden Vlake ondervindt zooveel last van het drijfijs, dat de dienst tijdelijk gestaakt is. Daardoor moet alles, wat voor Zeeuwsch Vlaanderen bestemd is, aangevoerd worden door de Stoom- bootdienst Vlissingen—Ter Neuzen, welke boot wegens den ijsgang ook onregelmatig vaart. In de Dinsdag te Axel gehouden verga dering van den gemeenteraad vras ingekomen le een verzoek van den heer J. de Kraker om grond van de gemeente te koopen2e. een verzoek van de jachtclub »Nimrod«, om een belasting op de honden te heffeo 3e. een request van den heer P. Haak met advies, van den gemeente-opzichter C. van den Broeke, inzake het afstaan van grond in het Juffrouw- kwartier aan gemeente, mits de gemeente zorgt voor bestrating en rioleering. Al deze verzoek schriften werden gerenvoyeerd naar het college van Burg. en Weth. oin advies. De pensioen grondslag van den hulpstoker F. Segers werd vasigesteld op f575. Op de begrooting voor 1917 werd een post van f 100 uitgetrokken voor het aanstellen van een wijkmeester. Een voorstel tot wijziging van het raads besluit inzake de ruiling van grond met den heer Ph. J. van Dixhoorn aldaar werd aange houden tot een volgende vergadering. In Zeeuwsch-Vlaanderen heerscht een ware steenkolennood. We vernemen, dat er voor de gasfabriek te Oostburg en Zuidzande slechts voor enkele dagen meer kolen aanwezig zjjn,

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1917 | | pagina 2