BINNENLAND. UIT QïTZE OMGEVING Gemengde Berichten. De aardbeving op Bali. van de speciale bescherming die dhr. Dees hen de vorige vergadeiing verklaarde te willen verleenen, niet gediend zijn, maar dat had bp B. en W. geen gevolg. Heelemaal niet bij dhr. Van Hasselt. Dacht dhr. Dees dat de svergunnings menscken« gaarne deze verordening zouden zien, omdat ze dan tegen concurrentie beschermd woiden, dhr. Van Hasselt is van een tegenovergesteld gevoelen, en vindt het natuurlijk dat die menschen er tegen zijn, want, zegt hij »dat zijn belang hebbenden*! En wat zal een gemeenteraad zich van adviezen van belanghebbenden aan trekken Nu ja, die menschen weten mis schien uit ervaring wel wat meer van de zaak dan de Volksbonders en hun medestanders, maar dat schijnt niet te gelden, 't Zijn be langhebbenden, dus niet vertrouwd, 't Hielp dhr. Nolson niet, al sputterde hij nog zoo hard er tegen en al stelde hij in het licht, dat deze verordening de drankbestrijding niet zou ten goede komen, daar toch in het uiter ste geval slechts oude vergunningen in nieuwe en beter ingerichte lokalen zouden kunnen worden geplaatst en het clandestien gebruik er door zou worden bevorderd. Dhr. Vau Nes kon dit laatste heelemaal niet aannemen. 11 ij begon het voorbeeld van stelen al aan te halen, alsof er, als het stelen niet verboden was, niemand dat nog zou doen. Men zou het dan alleen niet meer stiekum doen, maar vermoedelijk toch veel drukker. Dhr. Nolson wees er terstond op, dat hij volstrekt niet beweerd heeft, dat het verbod toename van het gebruik van sterken drank zou tengevolge hebben, maar heeft er alleen op gewezen, dat men het clandestien gebruik in de hand werkt, als het mogelijk wordt, dat in de toekomst in groote stadsgedeelten geen vergunningslo kalen zijn. Nevens dhr. Van Nes werd het voorstel ook in bescherming genomen door dhr. D. Scheele en natuurlijk ook door dhr. Van Hasselt, die verder ook meende, dat, waar geen nieuwe gezichtspunten zijn geopend, het voorstel behoort te worden aangenomen, omdat reeds in de vorige vergadering over het prin cipe is beslist. De Raad behoort zich daaraan te houden. Daarmede whs ook dhr. Dees het eens. Het prestige van den Raad vordert, dat eenmaal genomen besluiten moeten worden gehandhaafd. De Raad moet zijn standpunt hoog houden zegt dhr. Dees. Dat is flinke taal. Men weet het nu, dhr. Dees staat op de bres, om voor eenmaal genomen besluiten te waken. Er was ongeveer een jaar geleden een besluit genomen, tot wijziging van de heffing van den hoofdelijken omslag op een flinke, royale wijze. Toen het op de toepas sing aankwam, wilden leden, misschien minder om het hoog staüdpunt van den Raad gevende, aan die vastgestelde regeling tornen. We kun nen nu beseffen, van welke zijde de woorden gesproken zijn handhaaf de vastgestelde re geling, het prestige van den Raad, ons prestige als leden, eischt dat Het eind was, zooals te verwachten. De verordening is met 8 tegen 3 stemmen vast gesteld. Alleen dhrn. Nolson, Geelhoedt en Visser stemden tegen. De vorige maal stemde ook dhr. De Bruijne, die toen de eerste stem had, tegen het beginsel, maar wij hadden toen reeds terstond een stil vermoeden, dat hier aan een soort vergissing moest worden gedacht en die stem zich later wel wijzigen zou. Men kent ons standpunt in deze zaak. 't Spijt ons werkelijk, dat een dergelijk be sluit genomen is met medewerking van 3 raadsleden wier verkiezing wij hielpen bevor deren. Steeds hebben wij gestreden tegen on- noodige, de vrijheid belemmerende verorde ningen, die meermalen door onze politieke tegenstanders werden voorgesteld. Wij kun nen bet nut van de nu aangenomen verorde ning zelfs voor het doel van den Volksbond niet inzien en kunnen ook moeilijk den ge- dachtengang indenken van allen die het ver zoek teekenden, van alle leden, die in den Raad deze bepaling tot wet hielpen verheffen. Raadplegen we onze herinnering dan zien we van de voorstemmers in het bestuur van so ciëteiten, die voor het goeddrijven hunner zaak eene bijzondere vergunning noodig achten (uu kunnen in de nieuwe wijken zulke »thee* tuinen ook niet meer worden opgericht Wij herinneren ons ook tentoonstellingen, met goed voorziene buffetten, zelfs afzonder lijke champagnetenten Menschen zijn mis schien veranderlijk. Er werd een vorig jaar in den Raad eens een versje voorgelezen over »genever«. Zoo onwillekeurig herinneren wij ons, een vers dat we in onze jonge jaren eens een soort Speenhoff hoorden zingen, waarin o. m. voorkwam „Genever drinken dat staat gemeen Maar dronken zijn, van de wfjn, staat fijn, alleen." We willen volstrekt niet beweren, dat .de linksche voorstemmers er zoo'n meening op zouden nahouden, maar toch, tusschen per soonlijke handelingen eenerzijds en die van thans als raadslid, is bjj een tweetal hunner maar moeiljjk een vaste ljjn te trekken. De Koningin ia Friesland. Zooals reeds werd gemeld, heeft de Konink lijke famjlie zich naar Friesland begeven, ten einde in die provincie het ijsleven mede te maken. Zondag hebben de Koningin en de Prins te Leeuwarden in de Groote Kerk de godsdienstoefening bijgewoond. In het gebed aan het einde der godsdienstoefening sprak de voorganger zijn groote dankbaarheid uit voor het voorrecht H. M. en Z. K H ender zijn gehoor te mógen hebben. De kerk was dicht bezet. Bij de aankomst zoowel als bij bet vertrek der hooge bezoekers stond een dichte menigte buiten het kerkgebouw ge schaard. Intusschen was reeds te half elf Prinses Juliana met gevolg naar de baan van de IJsclub Leewarden gebracht, waar ze in de directiekamer door het bestuur werd begroet en uit de handen van een der bestuursleden het insigne der club, een lint in de Leeuwarder kleuren, en een zilveren schaatsje, ontving Met beide betoonde het Prinsesje zich bijzonder ingenomen en ging toen naar de ijsbaan waar, naar aanleiding van het bezoek der hooge gasten een wedstrijd van jongens en meisjes, kinderen van leden, was uitgeschreven. De schaatsen waren spoedig onder en weldra schar relde Juliaantje, als andere krabbelaars van dien leeftijd, tusschen de kinderen van dele den over het ijs. Om half twaalf verschenen de Koniügin en de Prins op de baan. Eerstgenoemds bond weldra de schaatsen aan en bewoog zich spoe dig op een voor haar gereserveerde baan over de ijsvlakte. De Prins sloeg het tooneel te voet gade. Na de lunch bij den Commissaris der Koningin ontving H. M. de winnaars van den wedstrijd, terwijl vervolgens een tochtje per auto in den omtrek van Leeuwarden werd gemaakt. Bij een te Rijperkerk georganiseer de hardrijderij werd eenigen tijd halt gehou den en onderhield de Koningin zich een oogen- blik met den burgemeester mr. J. Lohman. Ook verder op den tocht werd nog meermalen gestopt, teneinde hardrijderijen en Friesctje dansen gade te slaan. Daarna keerde het ge zelschap naar Leeuwarden terug. Onze correspondent te Sernarar g seint ons Door de aardbeving zijn tenminste 50 men schen gedood, 200 menschen zijn gewond. Er zijn geen Europeanen of vreemde Ooster lingen gedood of gewonde. De materieele schade is aanzienlijk. Duizenden huizen zijn ingestort. De resident heeft voor dè sluchtoffars vUh deze aardbeving twintigduizend gulden beschik baar gesteld. De >1.Jsclüb Ter Neuzen* die tegen gisteren wedstrijden op hare baan had uitge schreven, kreeg Zaterdag het verblijdende be richt, dat H. M. de Koningin, een zilveren en een bronzen medaille, voor deze wedstrijden had geschonken. De korte tijd in aanmerking genomen, had het Bestuur met de daaraan toegevoegde com missie, deze wedstrijden heel aardig geregeld. - De deelneming was bevredigend, alleen het nummer hardrijden voor dames moest wegens te weinig belangstelling vervallen. Het weer was zoo maar op het kantje af; 's morgens begon het een weinig te sneeuwen, later klaarde het wat op, maar in den namid dag nu en dan kleine sneeuwbuitjes. Het was dragelijk meerj niet, maar er was toch een talrijk publiek aanwezig, dat met groote be langstelling deze wedstrijden volgde. De uitslag was als volgt Ringrijden voor Kinderen. Aan dezen wedstrijd namen 51 kinderen deel. ,a le prijs D. de Bruine, 2e pr. L. Hasse, 3e pr. A. Peters, 4e pr. J. de Feijter, 5e pr. H. Hamelink en 6e pr. Jac. Klaasaen. Ringrijden voor Dames. Daaraan namen 24 Dames deel. le prijs H. Hasse, 2e pr. J. de Smidt en 3e pr. A. de Feijter. Schoonrijden voor Dames. Aan dezen wedstrijd werd door 5 damés deelgenomen. le prijs, een zilveren medaille, geschonken door H M. de Koningin, gewonnen door Mej. J. Elzinga, 2e prijs, een zilveren medaille, Mej. Greta Prins van Sas van Gent en 3e prijs, een kunstvoorwerp, Mevr. Middelberg- Van Assendelft de Koning. Schoonrijden voor Heeren. Aan dezen wedstrjjd werd door 10 heeren deelgenomen. le prijs, een zilveren medaille, L. J. van der Lubbe, 2e prijs, een bronzen medaille, Fr. Dooms, 3e prjjs, een kunstvoorwerp, fi. Prins van Sas van Gent en 4e prjjs, een kunstvoorwerp, A. L de Jong. Schoonrjjden voor Paren. Het getal deelnemers daaraan was 9 paren, le prjjs, twee zilveren medailles, dhr. H. Prins en mej Greta Prins, beiden van Sas van Gent, 2e prijs, twee bronzen medailles, dhr. A. L. de Jong en mej. J Elzinga en 3e prijs, kunstvoorwerpen, de heer en me vrouw Van der Lubbe en 4e prijs, kunst voorwerpen, de heer en mevrouw Middelberg. Hardrijden voor Heeren, van 15 tot 20 jaar. Getal deelnemers 8. le prijs, een Bronzen Medaille, geschonken door H. M. de Koningin, behaald door P. Nieuwelink, 2e prijs, een Bronzen Medaille, M. Klaassen A Jz., 3e prijs, een kunstvoor werp, J. Laurens en 4e prijs, een kunstvoor werp J. de Feijter. Hardrijden voor Paren. Hieraan werd deelgenomen door 8 paren. le prijs, twee Zilveren Medailles, de heer A. L de Jong en mej. J. Elzinga, 2e prijs, twee Kunstvoorwerpen, de heer en mevrouw Duizendstra en 3e prijs, twee Kunstvoor werpen, de heer H. Prins en mejufr. Greta Prins van Sas van Gent. De prijsuitdeeling zal op een later tijdstip plaats hebben, omdat de uitgeloofde medailles beden nog niet aanwezig konden zijn. Otheofc De kreek alhier was Maandag buitengewoon druk bezocht. Eene commissie onder voorzitterschap van den heer A. H. de Vos had een wedstrijd voor priksleden uitgeschréven. De voorbereiding was uitmuntend. Muzikan ten waren aanwezig. Maar ook was gezorgd voor reddingsmaterialen, terwijl we het Roode Kruis eveneens vertegenwoordigd zagen. Niet minder dan ruim 80 deelnemers waren voor den, wedstrijd ingeschreven. Er waren verscheidene zeer snelle prikke laars. De 23 prijzen vielen zeer in den smaak. De commissie bad er zich vooral op toe gelegd levensmiddelen en kleeren ter beschik king te stellen. Het weder werkte mede. Niet veel wind en een heerlijk zonnetje. Des avonds volgde bij den heer M. Adriaan- sen te Ter Neuzen een bal, door de commis sie georganiseerd. Dit was druk bezocht en had een prettig verloop. De commissie heeft dus alle eer van haar werk. Tot agent van politie alhier is benoemd U. J. van Doeselaar uit Sluiskil, ingaande op het tijdstip dat deze van den militairen dienst zal zijn vrijgesteld. De kotters van het loodswezen zijn van Bath naar Hansweert gekomen en aan den steiger gemeerd. Van Antwerpen is de vaart gestremd. Van Hansweert naar V,is- singen is de W. Schelde nog bevaarbaar. De commandant der stellling van de monden der Maas en der Schelden heeft het verblijf in zijn gezagsgebied ontzegd aan Jozias Hamelink, geboren 6 Juni 1896 te Zaamslag wonende te Sluiskil (gem. Ter Neuzen) en Jacob C'amb er geboren te Re- tranche nent, den 19 Jan. 1897 wonende aldaar van beroep werkman, sedert 5 Januari j.l in militairen dienst, beiden wegens het betrokken zijn bij den smokkelhandel. Nabij de Bouchautsche Haven bleef des avonds een Belgische vrouw aan de electrische versperring hangen, toen zij naar Nederland wilde vluchten. VL1SS1NGEN, 29 Jan. De mailboot »Konin- gin Regentes* kwam hedenavond te zeven uur op de haven met 83 passagiers, waaronder 43 Duitsche mannen, vrouwen en kinderen, 1500 zakken pakketpost en 380 zakken mail. De boot is gisteren door storm opgehouden. De opvarenden hebben op de Theems de »Juno« zien liggen van de Nederlandseh-lndische Tank Stoomvaart-Maatschappij met een groot gat aan de stuurboordboeg. Het schip is echter intact. Ook het stoomschip »Magdalena« van Ter Neuzen lag op de Theems, wegens slecht weer, ten anker. Ook kwamen hier hedenavond aan ruim 40 geïnterneerde Engelschen uit Ruhleben, die hier in verschillende hotels werden onderge bracht, omdat eerst Woensdag weer een mail boot vertrekt. Wederom bleek ons, dat de Duitschers er veel beter uitzien, dan de En gelschen. Over (le grens gekomen. Te Maastricht kwamen vijf ontvluchtte Rus sen aan ook arriveerde daar een Duitsch de serteur die aan den IJser gevlucht waj, Zaterdag arriveerden te Zevenaar twee Duit sche deserteurs in uniform. Zij hadden beiden reeds aan de fronten gestreden en waren nu te Elten geplaatst om de grens te bewaken. Z mdagmorgen is, naar men ons uit Sas van Gent meldf, een Duitsch onderofficier op trans port gebacht om te worden geïnterneerd. Hjj was per trein over de grens gekomen door boven op een wagon te gaan liggen. Te Aalten zijn vijf Poolscbe burgerkrjjgs- gevangenen over de grens gekomen, die in da mijnen bij Essen gewerkt hadden. Dienzelfden dag kwaai daar een Duitsche deserteur aan. Zaterdagavond kwam te Winterswijk een 40-jarige Duitsche deserteurs aan, die bij da grenswacht dienst had gedaan. Ongeveer" ge lijktijdig gelukte het een 26-jarigen Poolsohen krjjgsvangeoe in die gemeente de grens te overschrijden. De man, afkomstig uit Warschau, had ruim een jaar te Bottrop in de kolen mijnen gewerkt. Zondag kwam te Oldenzaal over de grens een Fransche sergeanl, ontvlucht uit het ge vangenkamp Müoster, waae bij ciica 2 jaar had vertoefd. Gisteravond meldden zich drie negentien jarige Duitsche deserteurs aan het politiebu reau te Almelo aan. Zij waren, na aanvanke lijk ongeschikt voor den militairen dienst te zijn bevonden, voor ongeveer zes weken inge- lijld en thans zoo ver afgeiicbt. dat zij naar het front konden worden gezonden. Zij z mden deze week naar het Westelijk front hebben moeten vertrekken. ltrand te Rotterdam. Zondagavond is vermoedelijk door het sprin gen van een h andende lamp, een felle brand uitgebroken op de le verdieping achter van pand No. 5 aan de Halve Maanstraat te Rot terdam, bewoond door de 68-jarige weduwe L. Bonefang. Van deze verdieping is de brand overgeslagen naar de 2e en 3e verdieping. De le en 2e verdieping zijn aan de achter zijde en de 3e verdieping is geheel uitge brand, terwijl het dak instortte. Bij den aan vang van den brand is de weduwe B mefang, wier kleeren vlam gevat hebben, met hoogst ernstige brandwonden aan het bovenlijf en in bet gelaat in het pand gevonden. Nadat de manschappen vau de reddingbrigade een eerste verband gelegd hadden, is zij in zorgwekken- den toestand rmar het Ziekenhuis op den Cool- singel vervoerd. Terwijl manschappen van de brigade bezig waren de in brand staande verdiepingen te doorzoeken, naar mogelijk achtergebleven men schen, stortte bet dak in en moesten zij de wijk nemen voor nederstorlende balken en puin. Medegedeeld werd dat geen des bewo- uers van het bovenhuis tegen brandschade ver zekerd is. De schade is hela' grijk. Toen de brand zoo goed als gebluscht was en men een betere gelegenheid kreeg de uit- gebraude verdiepingen binnen t» dringen en het puin op te ruimen, is oji de 2e verdieping achter in ee i hoek op dtn rug liggende ge vonden het lijk van een man, vei moedel jjk van zekeren Aarts. Beweerd werd, dat men tijdens den brand op die verdieping een man voor de ramen heeft zien loopên. Levend verbrand. Een 10-jarig meisje, E. M. genaamd, wo nende in de Raamstraat te Maastricht kwam te dicht bij de gloeieude kachel. Haar haren vatten vuur, het vuur deelde zich aan de klee deren mede en weldra geleek het kind een vuurkolom. Toen de moeder thuis kwam vond zij het kind deerlijk verbrand op een stoel zitten. Het meisje werd nog naar het gesticht Calvarieberg gebracht, maar stierf dienzelfden nacbt aan de bekomen brandwonden. Door do machine gegrepen. GRONINGEN, 25 Jan. In de suikerfabriek van de frirma W. A. Scholtsn, aan het Schui- tendiep, kwam de 21-jarige J. Birza, wonende in de Zuide^singelstraat hedenmorgen in aan raking met de machine, waardoor hij gegrepen en rondgeslingerd werd. Zyn linkerarm is ge broken. Dokter Van Dam verbond den jongen, waar na deze naai het Academisch Ziekenhuis werd vervoerd. Een train in beslag genomen. Als een loopend vuurtje verspreidde zich dezer dagen het gerucht, dat de stoomtram Weert Maesseyck, die door twee Nederlamlsche eu drie Belgische gemeenten wordt geëxploi teerd, was in beslag genomen. Natuurlijk dacht men algemeen aan een maatregel door de Duitsche overheid op het Belgisch gedeelte, doch weldra bleek, dat de deurwaarder, bij gestaan door den rijksveldwachter Tennissen en een wachtmeester, beslag hadden gelegd krachtens een vonnis, op machine en de personen-en goederenwagens en er een zegel bewaarder bij post had gevat. Een kuriosum. De Koningin op schaatsen. DELFT, 27 Jan, Vrijdagmiddag kwam geheel onverwacht de Koningin en Prinses Juliana met klein gevolg te Schipluiden, vanwaar het Hooge gezelschap per schaats naar Vlaardin- gen "reed. H. M. schonk aan de Vereeniging IJslust te Schipluiken, die juist een ringrij- derij hield, een viertal prijzen. Bij de teiug- komst uit Vlaardingen werd H. M. bij het ijs door den burgemeester van Schipluiden begroet. De kinderen der Christeljjke school zongen het Wilhelmus*.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1917 | | pagina 2