Verkouden? Abdifsiióop Laatste Berichten. H'jogwatsrgetij te Ter Neuzen. Advertentiën. Een poging tot ontvluchting. Oe millioenen-opSictiting te Berlijn. DAGEN. Yoorm. Nam. Zaterdag 27 Jan. 4.22 4.45 Zondag 28 5 6 5.28 Maandag 29 5.50 6.14 Dinsdag 30 6.40 7.7 Woensdag 31 7.36 8.-11 Donderdag 1 Feb. 8.52 9.37 V rjj dag 2 10.19 11.1 Geboren CHR1ST1AAN zoon van F. KAMERMANS. M. V. KAMERMANS— JPstS toch op Gij wpet niet wat het worden kan. Bedeok toch dal, als gij een hoest of verkoudheid veronachtzaamt, gij U blootstelt aan de meest ernstige borst of lucbtpjjpziekten. van Rotterdam naar Amsterdam moest, was de eenvoudigste weg ze in wagons te laten en direct te zenden en niet ze naar Dordt te eturen, daar te doen overladen en per boot naar Amsterdam te brengeu. De eerste ge dachte was aan smokkelarij en nadat de politie te Dotdt op de hoogte was gesteld, gingen de kommiezen in een bootje de beide mcniddels vertrokken booten na. De reis was werkeljjk naar Amsterdam en dmi geheeleo tocht volgden de kommiezen de beide booten. De Amster- damsche politie was echter gewaarschuwd van Dordt uit en de beide booten werden reeds opgewacht. Uit het vervolgens ingestelde onderzoek bleek het volgeude De schippeis hadden van den scheepsbe vrachter Van Z. te Rotterdam opdracht ge kregen uit Dor.drecbt de olie te halen. Zij hadden daartoe van uem ontvangen een vracht brief, onderteekend Gerwald. De olie moest oorspronkelijk naar Rotterdam vervoerd worden, doch later werd de order veranderd en moest de olie naar Amsterdam. De schepen moesten aanleggen voor perceel Prins Hendrikkade 189 aldaar, waar de olie door eenige heeren ge keurd zou worden. In genoemd perceel is gevestigd de Zeevaartschool, wat echter de schippers friet wisten. De La Espero is werkelijk doorgevaren naar de P. H. kade. Daar stond Van Z. te wach ten en hij deelde mede, dat de bedoelde heeren 's middags om halfdrie zouden komen. Wer kelijk kwamen ook drie heeren per auto. Eén bleef in de auto, de anderen begaven zich even aan boord en vertrokken vervolgens weer, na dat de schipper order gekregen had naar Rot terdam te vuren en een wachtsman aan boord gelaten was. Op den torugtocht is da boot echter aan de sluizen bjj den Overtoom aangehouden en onder politiebewaking gesteld. De andere boot De Zeven Gebroeders is reeds bij aaukomst aan de sluizen der P. H.- kade aangehouden. Beide booten zjjn onder bewaking Vrijdag avond uit Amsterdam vertrokken en Zaterdag morgen halfdrie te Dordt aangekomen. Terwijl in Amsterdam het onderzoek voor- duurde bleek uit het onderzoek te Dotdt en te Rotterdam, dat de olie bestemd was voor Jurgens Fabrieken te Oss. De vrachtbrief was blijkbaar vervalscht, De olie is weer in wagons geladen en Maandag naar Oss vervoerd. In verband met deze poging tot diefstal zijn verschillende aanhoudingen gedaan. Een der schippers kende een wachtsman, die aan boord geweest was. Het was zekere Van D. uit Rotterdam, die naar Amsterdam gekomen was om de tocht naaf Rotterdam op de boot mee te maken. Hjj was echter ip Amsterdam van boord gegaan. Nadat bij met behulp van den schipper was opgespoord, heeft hij, terwijl hij onder invloed van steike drank verkeerde, aanwijzingen ge geven, welke leidden tot opsporing van de lieden, die dezen diefstal beraamd hebben. De Rot- terdamsche scheepsbevrachter Van Z. bevi> dt zich te Dordt in verzekerde bewaring, 6venals de man, die den vrachtbrief met Gerwald had onderteekend, zekere Van R. Nog was o.a. aangehouden de heer de J. uit Rotterdan, aan wien .de olie verkocht zou worden, doch daar bleek, dat hij van herkomst van da olie on kundig was en met het geval niets te maken had, is hij weer op vrije voeten gesteld. Verschillende lieden zullen in verband met deze poging tot diefstal, waarin ook spoor wegbeambten de hand gehad moeten hebben, nog naar Dordt worden overgebracht. Het on derzoek duurt voort. De Dordr. Ct. meldt nader In verband met den olie-diefstal heeft de confmissarts van politie te Dordrecht aange houden den koopman J. C. U., den lading- meester P. J. J. 0. en den arbeider G, van der V„ beden in dienst van de S.S., alle drie verdacht aan deze poging tot diefstal mede plichtig te zijn. Desertie en gros. Naar »Het Vad.« verneemt, is bjj Schoone- beek een geheele Duitsche wacht (pl.rn. 30 man) over onze grens gekomen. Pijnlijk geval. In Zwitserland heerscbt groote verontwaardi- over een leverantie-schandaal tegenover het leger. De fabriekanten, wien de levering weid gegund van laken, bestemd voor de nieuwe veldgrpze uniformen, hebben met behulp van chemische middelen een stof geleverd, die schijn- baar op de gedeponeerde monsters gelijkt, dóch waarvan de kwaliteit zoo inferieur is, dat uit de troepen van alle zijden klachten komen. Eerst krimpt het laken in, dan scheu.t het, verwarmt niet en laat den regen door. Het aai schaffen van nieuwe uniformen zal binnenkoit onvermijdelijk zijn. Dit bedrog, gepleegd aan den man, die in d r!D °P de 8rer>zen staat-, is schan- Q8»}k. En het militaire departement is dan ook voornemens op te treden zonder paidou. Bin nenkort zullen wjj er wel meer van hooren. Over de grens gekomen. Te Maastricht kwamen gisteravond tien ont vluchte, Russen aan negen burgergevangenen en een militair. Woensdag zijn te Winst,ers wijk vier Poolsche burgergevangenen aangekomen die bij mijnen te Essen gewerkt hadden. Eén hunner was pas 16 jaar oud. Twee dagen hadden ze niet ver van de greus op de loer gelegen, het ge schikte tijdstip afwachtende, om naar ons land over te steken. Te Aalten zijn twee Duitsche deserteurs over de grens gekomen. Gisterochtend passeerde te Zevenaar zes Pool sche mannen. Zij hadden te Essen in de kolen mijnen gewerkt en verdienden daarmede 6*/a Mark daags. Volgens bun eenparige verklarin gen was de voeding voor dat zware werk on toereikend en besloten zjj te vluchten. Weggevoerde Belgenf teruggekeerd. Een berichtgever te Havre meldt: Blijkens een door de Belgische regeering ontvangen wededeeling zijn 400 weggevoerde Belgen uit Duitschland in Antwerpen teruggekeerd, dank zij de tusscbenkomst van Nederland op grond van de beloften, in 1914 door de Duitscheis afgelegd, dat zij geen Belgen, die uit Neder land naar hun land terugkeerden, zoudeti weg voeren. Alle teruggekeerden klagen over het ouvol- doende en slechte voedsel in Duitschland. Woensdagnacht hebben wederom twee Duit sche officiereo, die in Wiericl ersehans zijn geïnterneerd, een poging tot ontvluchting ge daan. De omstandigheid dat de gracht om het fort en de Rjjn zijn dichtgevroren, moest hen daarbij helpen. Een der officieren is inder daad door een open raam tusschen 1 en 2 uur dien nacht buiten het fort weten te komen, waarbij hij door twee rjjen prikkeldraad moest en de gracht over. De schildwacht was op ziju qui vive en schoot op den vluchteling. Daar door attent gemaakt, heeft een patrouille den officier op den Rijn weten te vatten. De kameraad van den vluchteling had het fort niet kunnen verlaten, had zich daar ver stopt, maar werd weldra gevonden en gepakt. Als meo leest, welke ellende andere onzijdigen door den oorlog lijden, zou men bijna zeggen, dat het met ons land nog zoo slim niet is. De uitvoer van steenkolen naar Noorwegen b v. is al geruimeu tijd stopgezet. Tengevolge daarvan liggen reeds een vjjhigtal Noorsche stoomschepen stil. Men vreest, dat binnenkort ettelijk kustlijnen den dieDst moeten staken, hetgeen voor vele plaatsen, waarvoor die booten de eenige verbinding met de buiten wereld onderhouden, zeer bedenkelijk is. De gasfabriek te Aalesund heeft het bedrijf gestaakt jStavanger levert Zondags geen gas meer. Skiën kan het nog vijf weken volhouden. Het is een geluk voor Noorwegen, dat het ge bruik van electrtciteit voor verlichting alge meen is. Een Zweedsch grijsboek noemt voor Zweden den economischen toestand aanmerkelijk on gunstiger dan bij het begin van 1916. Vooral het gebrek aan grondstoffen wekt zorg. Met het einde van 1916 bad Engeland waren ter waarde van 59'/a millioen kronen in beslag genomen, en Duitschland ter waarde van 864.000 kronen.' Zwitserland zit al spoedig even krap in zijn brandstoffen als wij en heeft met Duitschland de bekende handeLmoeilijkheden. Inderdaad draagt elke Europeesche onzijdige zijn deel van dén oorlogslast. De millioenen-oplichting te Berlijn, waarvan in de couranten sprake is, verschaft een inte ressanten kijk op de toestanden die op het cogenblik in Duitschland heerschen. Want de trucs, welke 1 rau Kupfer aanwendde, vervalsching van een notarieele acte en voor spiegeling van groote winst zouden niet voldoende geweest zijn om zooveel menschen argeloos in de val te doen loopen, wanneer de oplichtster niet tevens behendig gebruik had gemaakt van de tijdsomstandigheden. Reeds de naam van de door haar op touw gezette affaire was »up to date* Levens middelen- en Oorlogsvoorzorg Maatschappij De fabelachtige winsten, welke zij beloofde, schenen in dezen tijd van oorlogswinst niet ongewoon. Maar het grootste lokmiddel was de kans, dat de inleggers een »relatie» zouden krijgen, waardoor zij chocolade, gecondenseerde melk, vleesch eu andere, thans zoo begeerens- waardige artikelen zouden kunnen betrekken. Toen mevrouw Kupfer geheel onbemiddeld van Leipzig naar Berlijn kwam, had zij van een vriend 400 Mark geleend. Aanvankelijk woonde zij in een klein hotel in de Dorotheen- strasse. Vervolgens nam zij een typiste in dienst, huurde in een kantoorgebouw een klein apartement en kocht kuusthoning in, welke zij met kleine winst aan hotels verkocht. Ge leidelijk ging zij ook in andere artikelen han del drijven. De typiste stak haar salaris in de onderneming en toen er 1000 Mark voor handen waren, werden er nog andere menschen gevonden, die meer inlegden, zoodat het kapi taal tot 10.000 Mark aangroeide. Het kleine kaptoortje was niet voldoende meer. Mevrouw Kupfer trok naar de Bülowstrasse, waar twee kantoorlokalen, twee zalen voor magazijnen en een kelder gehuurd werden. Voor zich zelf nam zij aan den Kaiserdamm een vier kamerwoning, die zij zeer elegant inrichtte. Langzamerhand werd het leven op steeds groo- ter voet ingericht. Mevrouw Kupfer was zeer gastvrij en in haar huis was van dure tijden, niets.te be speuren. Er was boter in overvloed, vleesch, gebraden kippen en ganzen en allerlei andere lekkernijen. Bij bijzondere gelegenheden wer den de ontvangkamer en de tafels zoo rijkelijk met bloemen getooid, dat de vloer er 's mor gens mee bezaaid lag. Dagelijks was er een kring intieme bezoekers te gast eu daar elk van hen nog een kennis introduceerde, behoeft het niet te verwonderen, dat mevrouw Kupfer eo, haar dochter maandelijks 30.000 mark verteerden. v Moeder en dochter betrokken van de eerste modehuizen zijden kleeren en blousen, duur pelswerk, elegante hoeden, het fijnste kant werk meer dan duizend paar kousen, en on telbare paren schoenen voor alle jaargetijden en gelegenheden "Om welke sommen het ging blijkt uit een onbetaalde rekening van een der grootste firma's over een bedrag van 19000 Mark voor zijden onderkleeren. Er werd een notarieele acte vervalscht, waar in het kapitaal van de onderneming aange geven stond als 2 750 000 Mark. Bij verschei dene banken had mevrouw Kupfer rekeningen geopend, hetgeen aan het hoofd van haar brief papier vermeld stond. Zij bezat formulieren betreffende zoogenaamden inkoop van goederen, terwijl er in werkelijkheid niets aanwezig was. Aan -enkele deelgenooten werden inder daad hoofddividenden uitbetaald, slechts om andere slachtoffers te verstrikken. Door een toeval werd de oplichting ont dekt. De politie stelde een onderzoek in, in verband met geruchten over een smokkelaf- faire en hoewel mevr. Kupfer hieraan on schuldig was, kwam bij het onderzoek van haar boeken zooveel aan het licht, dat zjj gearresteerd werd. Veel personen, die voor honderdduizenden schade hebben geleden, stellen geen vervolging in ten einde zich niet te hlftmeeren. 's Graveuhage. Tweede Kamer. Bij de voortgezette behandeling van de begrooting van buitenlandsche zaken werd door den Mi nister overweging van verschillende wenschen toegezegd. De heer Hubrecht oppert een formeel be zwaar tegen den post van f 50.000 voor oeco- nomische voorlichting in het buitenland. Hij heeft tegen het toestaan van het bedrag geen bezwaar, doch een afzonderlijke post is niet gewenscht, daar de geheele consulaire dienst en ook de diplomatie dienstbaar moet zijn aan de oeconomische voorlichting. Beter |is het daarom zoonoodig den consulairen dienst te verbeteren. De heer van Leeuwen deel ten deele de formeele bezwaren van den heer Hubrecht, doch juicht ook flde indiening van den afzon derlijken post toe, omdat daardoor duidelijk het zeer sympathieke doel en de strekking van het gevraagde geld blijken. Spr. acht het uitgetrokken bedrag voldoende. De heer Knobel had eveneens gaarne meer dan f 50.000 zien uitgetrokken, daar op het gebied van oeconomische voorlichting in het buitenland nog zooveel te doen is, o.a. de uitbreiding van het consulaire corps en betere opleiding der consulaire ambtenaren. De Minister erkent, dat de organisatie be staat, doch die is ontoereikend en moet uit gebreid worden en gedeeltelijk gereorganiseerd. Nadat besloten is Donderdag de volgende week 's avonds te vergaderen, wordt de huur- opdrijvingwet met 49 9 stemmen aangenomen. De Koningin heeft f 1000 aan den gouver neur-generaal van Ned.-Indië gezonden voor de slachtoffers der aardbeving op Bali. Oe V 69. De zwaar beschadigde Duitsche torpedojager V 69 ligt nog steeds in de buitenhaven te lJmuiden, in afwachting van wat door de Nederlandsche regeering zal worden gedaan. 11 11 11 11 11 Keersemaker. Vlissingen, 26 Januari 1917. ,d -li ,;Si lu Bedenkt, dat vele asthmalijders, borstlijders of de menschen met bronchitis van heden, dé hoesters van gisteren waren. Vele enstige borstaandoeningen beginnen gewoon lijk met een kuchje, hoest of verkoudheid. Daaram niet gewachtStuit het gevaar in den aanvang Neemt onmiddellijk de veelgeprezen welke eigenschappen bezit de vastzittende en ont steking veroorzakende slijm gemakkeljjk te doen loskomen, waardoor de hoestprikkel wordt wegger o- men en Uw ontstoken slijmvliezen kunnen genezen. Daardoor wordt dan erger voorkomen. De Abdijsiroop is een veel geprezen huismiddel bij bronchitis, asthma, influenza, cata'-h, slijm en "kinkhoest, hcesehheid, keelpijn, hardnek- kigen hoest en verkoudheid. Prijs per flacon van ong. 230 gr. 1.25, van ong. 550 gr. 2 25, van ong. 1000 gr. f 3.75. Alom verkrijgbaarEischt rooden band met onze hand.eekening L. I. AKKER, Rotterdam,

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1917 | | pagina 3