Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Zeepdistributie. Zeepdistributie. Melkdistributie. Melkdistributie. Wat sommige lezers moeten sliiföen. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Van het Westelijk oorlogstooneel. No. 2746. Zaterdag 27 Januari 1917. 28e Jaargang. Levensmiddelenbureau. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 cent voor binnen en buiteD Ter Neuzen. Voor België 95 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen by alle Boekbandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. latere. No 1 5 ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 6 regels 50 eent; elke regel meer 10 oent. Bij abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatsruimte- Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Zaterd ag morgen bij den Uitgever M. DE JONGE, te Ter Neuzen. VERKIEZING Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN brengen biermede ter openbare kennis dat op Dinsdag den 27 Februari 1917, van des voormiddags elf tot des namiddags één ure, ten Raadhuize dezer gemeente, zal plaats hebben eene verkiezing van een lid van de Kamer van Koophan del en Fabrieken te Ter Neuzen en zulks ter ver vulling der plaats opengevallen door bet nemen van ontslag, (blauw briefje). De stemming geschiedt b\j ongeteekende briefjes, waartoe met bet zegel der gemeente gewaarmerkte stembriefjes ten minste acht dagen voor den dag der verkiezing door den Burgemeester aan de kiesgerechtigden worden toegezonden. Den kiezer, die zijn stembriefje verloren of er geen ontvangen heeft wordt gelegenheid verschaft, om er aan het stembureau een te bekomen. Het openen der stembriefjes geschiedt dadelijk na afloop der verkiezing. Van onwaarde zijn briefjes, welke niet zijn ge waarmerkt met het zegel der gemeente, welke on derteekend zijn, welke niet duidelijk een persoon aanwijzen, of waarbij of waaraan andere stembrief jes zijn ingesloten of vastgehecht. Ter Neuzen, den 23 Januari 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. VERKIEZING De afgifte geschiedt op het Gemeentehuis. Ter Neuzen, 26 Januari 1917. De Hoofdcontroleur-boekhouder. L. W. RIJNBERG. De Hoofdcontroleur Boekhouder van het Levensmiddelen bedrijf maakt bekend dat het den winkeliers welke regeeringszeep betrekken, ten strengste is verboden de zeep aan de ver bruikers te verstrekken anders dan op een Zeepkaart. Ter Neuzen, 24 Januari 1917. De Hoofdcontroleur-Boekhouder voornoemd, L. W. RIJNBERG. De melk slijters worden uitgenoodigd tot het afhbalen der mclkregisters op Zater dag 27 Januari tusschen 10 en 12 uur ten kantore van het Levensmiddel-bureau. De Hoofdcontroleur-Boekhouder, L. W. RIJNBERG. De afgifte van bonboekjes aan de verbrui kers van melk zal geschieden op Maandag en Dinsdag 29 en 30 Januari as. telkens van des morgens O 12 uur ten kan tore van het Levensmiddelen-bureau. 's Maandags voor de letters van A H. Dinsdags voor de overige verbruikers. Te Sluiskil op dezelfde dagen en uren bij den heer C MEGLBROEK. De Hoofdcontroleur-Boekhouder, L. W. RIJNBERG. Aanvraag Bloem De aanvraag voor Bloem voor de eerste helft van Februari moet geschieden op Zaterdag 27 en Maandag 29 Januari a. s. telkens van 9 12 uur voormiddag teh kan tore van het Levensmiddelen-bureau. Ter Neuzen 26 Januari 1917. De Hoofdcontroleur-Boekhouder. L. W. RIJNBERG. In kleine zaken mag het gebeuren, dat iemand er het zwjjgen toe doet, als hij er niets van af weet, bij groote, algemeene gebeurtenissen doet bijna ieder zich booren, zonder er een flauw begrip van te hebben, zonder zelfs de moeite te doen ten minste eenigszins op de hoogte te komen. De reusachtige wereldstrijd, die rondom on3 woedt, heeft dit dag aan dag doen zien. Daarover weet ieder het zijne, al weet hij niets af van de wereldgeschiedenis, zelfs niet van die der laatste 50 jaren. Het is een algemeen verschijnsel, waarin men berusten moet. Erger is het, als bladen tegenover hun lezers met de onzinnigste beschouwingen komen aandragen. Zoo hebben we enkele dagen geleden het R. K. blad Zelandia weer eens zien oreeren over oorlog en vrede. Voor de zooveelste maal kwam de mafon- nerie er bij te pas. Het blad had het maar over de vrijmetse laars in Italië, hrankrijk en Engeland en het arme Katholieke Oostenrijk, dat die snood aards wilden gaan splitsen en verdeMen, omdat het zoo goed Katholiek was. Dat Oostenrijk streng Katholiek is, weet ieder, dat Zelandia in den zomer van 1914 erg oorlogszuchtig was en betoogde dat de apostolische Keizer van Oostenrijk op Servië moest los gaan, kan ieder heugen, die het blad destjjds las. Maar dat het blad thans nog er op los jammert, alsof het om Oostenrijk te doen is, omdat het Katholiek is, dat is toch al te dwaas. Een gewoon mensch, die maar een weinig de gebeurtenissen der laatste twee en een half jaar volgde, weet beter, Zouden er onder de lezers van Zelandia nog zijn, die werkelijk zulken onzin slikken En wat zeggen de coalitiebroeders en zusters van Zelandia van zulke wartaal Het mooiste van de zaak is evenwel, dat men noch in de landen der Entente, noch in de neutrale landen Oostenrijk als den voor- naamsten aanstichter van dezen oorlog be schouwt. Maar door den beslagen bril van Zelandia ziet men dat nier. DE OORLOG. De algemeene toestand. Het is maar goed, om zich niet in bespie geling te verdiepen over de mogelijke gevol gen van een opmarseh der centralen over de monden van den Donau heen, want de Bul garen, die tegenover Tulcea op den overkant van den Zuidelijken arm voet gevat hadden, zijn inmiddels door de Russen afgemaakt of gevangen genomen. Van het gevechtsterrein in Roemenië ver nemen wij voorts niet anders dan dat het er kond is. Heel aan den Noordkant van het Oostelijk gevechtsfront, in de nabijheid van de Oostzee, is het ook koud, maar wordt niettemin, of veeleer tengevolge daarvan (want de moer assen liggen nu dicht) flink doorgevochten. De oplevering van den strijd daar is begon nen met een offensief van de Russen. Het bracht hun eenige voordeelen. Tegenaanvallen van de Duitschers brachten het grootste deel van de ontrukte stellingen weer in hun bezit. Dat beweerde althans Berlijn. De Russen zeiden, dat zij het veroverde hadden behouden. Maar daar behoorde ook het dorpje Kalnzeoi aan de Aa toe, maar in hun jongste bericht laten de Russen den aanval van de Duitschers ten Oosten van dit dorp beginnen. De Duitschers hebben in deze streek nauelijk een tegen actie op touw gezet, die hun eenige kilo meters terreinwinst heeft opgeleverd. Eenige verandering van beteekenis heeft hier nog niet plaats gehad. Verder van de gevechtstereinen niets nieuws. Berlijn geeft een aanvulling van het bericht 07er het gevecht in de Noordzee. Daarin staat, dat de Engelsche torpedoboot, die Duitsche vliegers in zinkenden toestand hebben gezien, dezelfde was, die tevoren was geramd en dus een andere dan degene, die getorpedeerd was. Met deze aanvulling voor zich moet men dus aannemen als men de wederzijdsche be richten in overeenstemming brengen wil dat die Engelsche torpedojager, hoewel in zin kenden toestand, de Engelsche haven nog heeft kunnen bereiken. Een tweede Duitsche torpedoboot blijkt tweemaal te zijn geramd, maar de Duitsche haven te hebben bereikt. Het antwoord van Bonar Law op de oratie van Wilsoif brengt geen verrassingen maar komt in hoofdzaak overeen met het antwoord, dat de entente reeds op zijn nota heeft gp- geven. Het is het antwoord van een oorlog voerende aan een neutrale als het over den vrede gaat. »Wij vinden uw vredesdenkbeel- den prachtig mooi, ja, zóó mooi vinden wij ze, zóó hartstochtelijk vredelievend zijn wij, dat wy juist daarom met de grootste verbittering oorlog voeren.c Dat is in korte woorden het antwoord. Hij stelt zich op het oorlogvoerende standpunt, dat de tegenpartij alle schuld aan den oorlog treft, dat de eigen partij in alles vrij uitgaat, dat zij strijd voor alles wat goed en recht is, en dat de tegen partij strjjdt voor alles wat onrecht en récht is. Bg dit standpunt past ook volkomen het zachte verwyt aan de neutralen, dat zij niet voor die eene, rechtvaardige party het zwaard hebben opgenomen, waarby natuurlijk geen plaats wordt gelaten voor de overweging, dat de andere party van haar standpunt hetzelfde kan zeggen. Het is deze geesteshouding, waar Wilson naar onze meening op doelde, toen hjj zeide, dat de juiste houding des geestes, het juiste wederzydsche gevoelen zoo onontbeerlyk waren voor de duurzaamheid van den vrede, waarby dan oók de twee partyen als gelyken moesten onderhandelen. De staat des geestes in de rede van Bonar Law is de gewone oorlogsstaat des geestes. In den oorlog geldt het: De onzen openden een heldhaftig vuur, de vyanden scho ten verradeilyk terug.* Evenwel, de rede van Wilson heeft toch al dadelyk dit practische resultaat gehad, dat overal in de oorlogvoerende landen zoowel als in de neutrale, en in Engeland reeds officieel, weer over de vredeskwestie wordt gesproken en nagedacht, langs welken weg misschien een minder vyandige manier van wederzydsche beoordeeling op den duur nader kan worden gebracht. Misschien herinnert zich de lezer nog, wat indertyd als het resultaat van de ententecon ferentie te Rome verondersteld werd ver breeding van het Engelsche front in Frankryk, Franschen naar het Alpenfront, en Italiaansche formaties naar den Balkan. De Zuericher Tageszeitung zegt nu hetzelfde uit St. Petersburg te hebben vernomen an meldt erby, dat de voorbereidingen tot die maatregelen thans hun voltooiing naderen. Officieele communiqué's. PARIJS, 25 Jan. (Havas.) Officieel: Na een levendige beschieting hebben de Duitschers een mislukten overval gedaan op onze schansen, drie K M. ten Z. O. van Berry au Bac. De vyand heeft dooden laten liggen. Overal elders is de nacht betrekkelyk rustig geweest. Luitenant Guynemer heeft gisteren nog een tweede Duitsche vliegtuig neergeschoten by het station Cbaulnes. Dat brengt het aantal vyandelyke toestellen, door dezen vlieger ver nield, op 27. Luitenant Heurteaux heeft dentelfdeu dag zyn 17e Duitsche vliegtuig neergeschoten. Het is by Parvillers te pletter gevallen. BERLIJN, 25 Jan. (Wolff). Officieel avond- bericht Aan den westelyken oever van de Maas levendige stryd by de Mort Homme. Anders niets van belang. Be ontploffing te Londen. Omtrent de geweldige ontploffing die te Londen heelt plaats gehad, verneemt men van betrouwbare zyde nog enkele bijzonderheden, die wy voor een deel onder alle voorbehoud meedeelen, d. w. z. voor zoover onze zegsman deze by zonderheden niet zelf heeft kunnen waarnemen. Hy bevond zich, toen de ontploffing plaats had, aan de Theems, op een afstand van on geveer zes kilometers van de plaats van het onheil verwyderd. Enkele minuten voor 7 uur in den avond verspreidde zich over de stad plotseling een angstwekkende verlichting. Het verschynsel werd onmiddellyk gevolgd door een ontploffing, zoo geweldig, als hy nog nim mer had meegemaakt. Die ontploffing had plaats in Silver Town aan de Theems en deed volgens onzen zegs man twee chemische fabrieken, een fabriek waar dynamiet, lyddiet en andere sterk ont plof bare stoffen vervaardigd werd, en de fa briek van de Gazlight Coal Company in de lucht vliegen, en had tengevolge dat de gas fabriek te Woolwich, die op ongeveer zes kilometers afstand gelegen is, door den schok werd opgelicht, in brand geraakte en vernield werd. De schok deed zich in geheel Londen gevoelen, zoo hevig, dat van het Charing Cross-station, dat ongeveer 15 kilometer ver wyderd ligt, geen enkele ruit heel is gebleven. Het onheil heeft naar onzen zegsman heeft ij Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN brengen hiermede ter openbare kennis dat op Dinsdag den 27 Februari 1917, van des voor middags elf tot des namiddag» één ure, ten Kaadhuize deze gemeente, zal plaats hebben eene verkiezing an twee leden van de Kamer van Koophandel en Fa brieken te Ter Neuzt-n, en zulks ter vervulling der plaatsen van leden afgetreden 1 Januari 1917 (wit briefje). De stemming geschiedt bij ongeteekende briefjes, waartoe met het zegel der gemeente gewaarmerkte stembriefjes ten minste acht dagen voor den dag der verkiezing door den Burgemeester aan de kiesgerech tigden worden toegezonden. Den kiezer, die zijn stembriefje verloren of er geen ontvangen heeft, wordt gelegenheid verschaft, om er aan het stembureau een te bekomen. Het openen der stembriefjes geschiedt dadeljjk na afloop der verkiezing. an onwaarde zjjn briefjes, welke niet zjjn gewaar merkt met het zegel der gemeente welke onderteekend zjjn, welke niet duidelijk een persoon aanwjjzen, of waarbjj of waaraan andere stembriefjes zjjn ingesloten of vastgesteld. Ter Neuzen 23 Januari 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. De afgifte van Zeepkaarten aan de verbruikers zal geschieden op Maandag 29 Januari a.s. des namiddags van 25 uur voor hen met de geslachtsnaam van A-H, en op Dinsdag 30 Januari van des morgens 9—4 uur voor de overige inwoners.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1917 | | pagina 1