Van het Italiaansch-Oostenryksche gevechtsterrein. Op Zee BINNENLAND. UIT QHZE OMGEVING. Gemengde Berichten. Van het Macedonische gevechtsterrein. leken, dat het schip aan den Engelschen be wakingsdienst heeft weten te ontkomen. Het feit, dat ook de »Yarrowdale« door de blok kade heen wist te breken geeft trouwens wel te kennen, dat deze nog menig lek vertoont, wat we trouwens ook al wisten uit de Duitsche raids naar de Engelsche kust. De Prins Hendrik. Brand. schoten en daarna met zwakke strijdkrachten een aanval gedaan, waarbij hij er in slaagde onze schansen 2 werst ten zuiden van Rudka Mirinska binnen te dringen. Toegeschoten re serves hebben hem dadelijk weer verdreven. In de streek Swidniki, aan de spoorlijn RojistjiKowel, en in de streek van Stary Mossor heeft onze artillerie de versperringen en verschansingen van den vijand fel bescho ten. Wij namen waar dat de vijand uit zijn voorste linies naar de tweede linies vluchtte en kleine reserve-groepen aanvoerde. Ten zuiden van Brody heeft de vijand onze frontvakken van Batkoef, Goekaloftse en aan den weg Tarnopol Zloczow beschoten. Ten zuiden van Brzezany heeft de Fransche vlieger luitenant Grasse een Duitsch vliegtuig neergeschoten dat als een steen binnen de vijandelijke linies bij het dorp Skomorofka, aan de Narajofka, is gevallen. WEENEN, 22 Jan. (Korr.- bureau Officieel Geen bijzondere gebeurtenissen. ROME, 22 Jan. (Stefani.) OfficieelAan het geheeele front geringe bedrijvigheid van de vijandelijke artillerie. Ons geschut heeft loodsen in het gebied var. de Lagazuoi (Rio Travenanzes, Boite) gebombardeerd en de gewone schoten ter ver ontrusting van den vijand, alsmede afsluitings- vuur op het gebied achter diens linie gericht. Op de Karst werkzaamheid van Italiaansehe afdeelingen, die vijandelijke verkenningsdeta- chementen aanvielen en verstrooiden. WEENEN, 22 Jan. (Korr.-bureau.) Offi cieel Zuidelijk van het Ochridameer hebben onze troepen eergisteren vijandelijke aanvallen verijdeld. SOFIA, 22 Jan. (Buig. Ag.) OfficieelTus- schen het Prespa-meer en de Tserna zwak geschut- en geweervuur. In de bocht van de Tserna niets van belang. Ten oosten van de Tserna heeft een vijan delijke afdeeling bij Gradesnitsa getracht onze voorste schansen te naderen, doch is door een tegenaanval verjaagd. In de streek van Moglena zwak geschut-, geweer-, machinegeweer- en mijnvuur. In het Wardar-dal en aan de Stroema zwak geschutvuur en op enkele punten patroeljege- vechten. De Nieuwe „Möwe" Er komen nu, uit de verhalen van de te Pernambuco door de »Hudson Maroe» aange brachte schepelingen, nadere berichten los over de nieuwe »Möwe« die thans weer de Atlantische Oceaan voor de scheepvaart der entente onveilig maakt. Daaruit zou men op maken, dat men toch met een hulpkruiser te doen heeft, of in ieder geval met een spe ciaal voor de kaapvaart gebouwd schip. Zoo vertellen de opvarenden van de Dramatist*, dat zij den kaper den 18en December in het gezicht gekregen op een afstand van 7 mijlen. Het schip kwam langs zijde, heesch de Duitsche marine-vlag en seinde dat de Dramatist da delijk moest stoppen. Een stuk van de ver schansing aan het voorschip werd neergelaten en daarop kwamen twee kanonnen van 6 5 c.M. voor den dag, die op de Dramatist ge richt werden. Deze stopte en gaf zich over. Gewapende manschappen kwamen aan boord van de Dramatist, van welke de officieren en een gedeelte van de bemanning naar den ka per overgebracht werden. Andere leden van de bemanning bleven tot 's avonds aan boord, toen het stoomschip door middel van ont plofbare stoffen tot zinken werd gebiacht. La ter werd de bemanning van de Dramatist, op 27 Indische stokers na, op de Hudson Maroe overgebracht met 237 anderen van in den grond geboorde schepen. Ook in berichten uit Rio de Janeiro is sprake van verstelbare schotten. Naar Reuter van daar verneemt, wordt er verondersteld, dat de Möwe Kiel verlaten heeft onder Deen- sche vlag, op het dek een lading hooi ver voerende om de bewapening te verbergen. Toen het schip voor 't laatst gezien is, was het zwart geverfd. Het schip had vier torpedo- lanceerbuizen en verscheidene reserve-buizen. Men gelooft, dat het ook een toestel had om mijnen te leggen. De kaper had een groot aantal reserve-coulissen om naar gelieven den aanblik van het dek te kunnen veranderen, verder schijnscboorsteenen. Men gelooft verder dat de Möwe herhaaldelijk anders geverfd is. Onder de laatste laag verf zijn sporen ontdekt van de Deensche vlag, die op de romp ge schilderd was. De veronderstelling, dat de kaper als een Deen vermomd was is heel goed mogelijk, het is echter evenzeer denkbaar, dat dit maar pen verzinseltje van Reuter is om te vergoe- Aangaande laatstgenoemd schip weten de Duitsche bladen mee te deelen, dat het te Swinemünde binnengevallen is, De gezagvoerder van het schip was, vol gens een bericht aan de Koln. Ztg. uit Ber lijn, de onderofficier Badewitz, die thans ter erkenning van zijn diensten tot luitenant ter zee der reserve is benoemd. Badewitz heeft zich reeds op de kruistochten van de Möwe onderscheiden, toen hij als commandant van de Engelsche prijs Westburn gevangenen naar Teneriffe bracht en daarna het schip liet zinken. Badewitz werd vervolgens in Spanje geïnterneerd, maar kon vluchten en bereikte Duitschland weer. Ofschoon Badewitz slechts 16 man bij zich had, had gij zijn 469 gevangenen zoozeer onder den duim, dat hij hen vrijelijk gan boord liet rondloopen. Aan de »Progrès de Lyon'' wordt uit Rio de Janeiro geseind, dat de Duitsche kaper het prijsgemaakte s.s Theodore heeft bemand en van wapenen voorzien, zoodat er nu twee kapers zijn. Het zal echter nog moeten blij ken of dit juist is. Naar de Times" uit New-York verneemt, zijn de zee-verzekeringspremies voor de routes naar Zuid-Amerika en West-Indië van 2'/2 op 10 pet. ge-tegen dat is natuurlijk een ge volg van het optreden van de nieuwe Möwe. Begrafenis inr. Goeman Borgcsius. Onder buitengewoon betoon van deelneming is Maandag op Oud Eik en Duinen ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den Tweede Kamer-voorzitter mr. H, Goeman Borgesius. Bij het sterfhuis woonde een talrijke menigte het vertrek van den rouwstoet bij. Achter den met kransen omhangen rouwwagen volgden in den stoet drie galakoetsen, waarin verte genwoordigers van de Koninginnen en van den Prins, terwijl in de verdere volgrijtuigen o a. zaten als genoodigden der familie minister Cort van der Linden, de heer Schaper, tweede voorzitter, de heer Ruys de Beerenbrouck, derde voorzitter der Tweede Kamer en de Kamerleden Smeenge, Eland, Roodhuyzen zoomede vertegenwoordigers van commmis- sarissen en directie der Eerste Nederlandsche en Nieuwe Verzekerings Mijen. De rouwwagen werd omgeven door boden en ander dienstpersoneel der Tweede Kamer. Op weg naar het kerkhof trok de stoet langs de Kamergebouwen op het Binnenhof, waar ten teeken van rouw de gordijnen waren neer gelaten. In de op Donderdag 25 Januari 1917 des voormiddags 10 uur te houden openbare vergadering van den Gemeenteraad alhier komen de volgende punten in behandeling: 1. Beëediging van het nieuwbenoemde raadslid dhr. L. J. Geelhoedt. 2. YTaststelling notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Voorstel tot het verleenen van eervol ontslag aan den ouderwijzer J. A. Rijnberg. 5. Voorstel tot het geven van bevoegdheid aan Burg. en Weth. tot opnemen der boeken en kas van den gemeente-ontvanger enz. op te dragen aan een lid van hun college. 6. Onteigening van domeingrond. 7. Voorstel tot het vaststellen van een verordening als bij art. 7, al. 1, sub. 1 der Drankwet. 8. Vaststelling van de begrooting voor 1917. 9. Vaststelling schoolgeld kohier no. 1 vobr het M. O. 10. Idem voor het M. U. L. O. 11. Ontheffing belastingen. 12. Reclames belastingen. 13. Benoeming van een commissie in ver band met het opmaken van het kohier van den hoofdelijken omslag voor 1917. 14. Vaststelling suppletoir kohier no. 2 H. O. 1916. Naar wij vernemen, hebben de heeren M. van Dixhoorn en F. L. Rijnberg, voor hunde benoeming tot lid van de Kamer van Koop handel albier, bedankt. Het weer is thans aan den vriezenden kant, de liefhebbers en liefhebsters van schaat senrijden hebben de schaatsen voor den dag gehaald. De ijsbaan van de IJsclub Ter Neuzen, heeft gisteren de baan geopend, waar van reeds een zeer druk gebruik gemaakt werd. Ook op de vestinggracht werd druk gereden. Het ziet er naar uit of wjj de vorst eenige dagen zullen houden. Wp hebben nu ook een staking der rnelkleurders. in November besloten Burg. en Weth. over te gaan tot het inrichten eener melkdistributie. De prijs werd bepaald op 11 cent en de gemeente zou 2 cent per liter bijslag verleenen Wegens de zeer groote kos ten en den administratieven omhaal besloten Burg. en Weth. die distributie met Januari te staken. De leurders rekenden toen de in gezetenen 13 cent, een prijs, die naar wij ver nemen in Zeeland nergens voorkomt. Hiertegen schijnt bij den minister een klacht te zijn ingediend en Vrijdag verscheen een bekendmaking van Burg. en Weth. dat de prijs der melk zou zijn 11 cent per liter, terwijl de producenten den leurders 8 cent mogen berekenen. Zaterdag verkochten de meeste leurders hunne waar voor 13 cent, wat verschillende processen-verbaal tengevolge had. Dit was voor anderen weer het sein om met hunne melk de stad te verlaten. Naar het schijnt hebben de autoriteiten voor dat geval reeds maatregelen beraamd, om de ingezetenen toch aan melk te helpen. Gisteren werden de melkslijters door den Burgemeester opgeroepen tot een vergadering op het stadhuis, teneinde deze melkkwestie op te lossen. Verplaatst van Ter Neuzen naar Zeven bergen de adjunct-commies der posterijen en telegrafie II. Bossinga. Zondag hield dhr. Arthur Buysse Bel gisch Kamerlid te Hulst eene lezing met het onderwerp »Reis door Brazilië.» Te Hulst is een Protestantsche Leeszaal opgericht en ondergebracht in de consitorie der Nederl, Herv. Kerk. Door den heer A. van Gijsel, gemeente veldwachter te Hengstdijk, is tegen 1 April eervol ontslag gevraagd. Te Overslag zijn vier Russische krijgs gevangenen over de grens gekomen. Op den weg van de Oostburgsche brug naar Nieuwvliet hebben de smokkelaars onge veer 400 stukken zeep weggeworpen, toen zij alarm in de buurt hoorden. De zeep is in beslag genomen. Tot directeur van het distributie-bureau te Breskens is benoemdde heer W. Merk te Middelburg. Zaterdagvoormiddag had te Breskens de metselaarsbaas L. Maas het ongeluk om bij het stellen van balkeu in het door den brand bij den heer Tol gespaard gebleven nieuwe gedeelte van het gebouw, met een dezer bal ken naar beneden te vallen. Inwendig ge kneusd en met gebroken dijbeen is de onge lukkige Zaterdag nog naar het gasthuis te Vlissingen getransporteerd. Zondag maakte de patiënt het naar omstan digheden redelijk. Te Hoofdplaat komen in de laatste we ken de smokkelaars van nabij de grenzen hunne inkoopen doen. Met tientallen rennen ze aan en af, zoowel overdag als des nachts. In de Zaterdag te Aardenburg gehouden gecombineerde vergadering van den Raad met Regenten van het Burger Gasthuis, werd tot regent van het Burger Gasthuis benoemd de heer Th. A. Vorsterman van Oijen. In de daarop gevolgde raadsvergadering, waarin de wethouder F. Eekhout afwezig was, werd be sloten het tegenwoordige schoolhuis met gym- nastielokaal af te breken en aldaar een nieuwe onderwijzerswoning te zetten en mede om een oud schoollokaal te verbouwen tot gymnastiek lokaal. Tegen het voorstel stemde de heer J. F. Eekhout, terwijl de heer Roersch het voorbehoud maakte, dat wanneer de aanbe stedingssom de raming zou overtreffen, niet gebouwd zal worden, doch een anderen uitweg gezocht zal worden. Om het benoemd hoofd, dat 1 Februari a s. in functie zal treden tijdelijk een onderdak te geven, wordt besloten eeu gedeelte der wo ning te huren van mevrouw van den Broecke voor de som van f 25 per maand. Op verzoek van Ged. Staten, werd in de begrooting 1917 de post jaarwedde Ontvanger met f 75 verlaagd, welk bedrag werd over gebracht naar Hoofdstuk XV art 2, zoodat het totaal-cijfer geene verandering onderging. De Vischhandel Vrede Deutekom te IJ- muiden heeft in Oct. 1916 visch geleverd welke aankwam in bedorven toestand, en waar voor de volle betaling werd geweigerd, alleen werd aangeboden de helft zijnde f 22- Thans wordt aan den Raad verzucht alsnog het volle bedrag te betalen. Besloten wordt nogmaals aan te bieden een bedrag van f 22. Nadat nog een stuk tuingrond in erfpacht is uitgegeven aan E. de Vleeschhouwer alhier, wordt de vergadering gesloten. In Maart a. s. zal te 's Gravenhage een 'Xamen worden gehouden voor de betrekking van telegrafist of kantoorbediende, bestemd voor den dienst der posterijen en telegrafie te 's Gravenhage en Rotterdam, en eventueel te Amsterdam, Aanmelding behoort schriftelijk te geschieden bij het Hoofdbestuur der posterijen en telegrafie te 's Gravenhage vóór 25 Febr, a. s. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij den direc teur van het post- en telegraafkantoor te dezer plaatse.» Men meldt uit Yrlissingen, dat de mailboot Prins Hendrik, van de maatschappij Zeeland, welke naar Zeebrugge was opgebracht, Zondag avond te 7 uur van Zeebrugge aldaar is aan gekomen. Maandag vertrekt weder een boot naar En geland. Van de passagiers van de Prins Hendrik werden 6 achtergehouden van de mail werd een gedeeldte van boord gehaald. Betreffende het ophouden van de boot meldt men nog uit Vlissingen, dat dit geschiedde Vrijdagmorgen even nadat de territoriale wa teren verlaten waren. Drie Duitsche torpedo booten begeleidden het schip naar Zeebrugge ook hielden twee vliemachines een oog in het ziel. Aldaar werd den passagiers gelast in de 3alons te blijven. Zij, die zouden trachten deze zonder toestemming te verlaten zouden worden opgesloten. Na een ingesteld onder zoek werden vanboord gehaald de drie Bel gische mannen en twee Fransche mannen en vrouwen, terwijl de echtgenooten van een der Belgen verkoos haar man te volgen en ook de boot verliet. Vrijdag bleef de Prins Hendrik te Zeebruge, maar Zaterdag norgen vroeg werd zij naar Oostende gebracht, waar het onderzoek der mail- pakketpost plaats had. Aanvankelijk werd alles van boord gehaald, maar later een deel weder terruggegeveu. Zaterdagmiddag half drie kon de boot ver trekken, tot buiten het mijneveld begeleid door een torpedeboot. Toen men het mijnenveld verlaten had, bevond men zich op 51" 32l Noorderbreedte en werd van daar uitgekoersd naar het vuurschip Schouwenbank, waar de boot ongeveer een uur bleef liggen en door de draadlooze telegrafie om orders vroeg. Deze gaven Vlissingen als doel aan en daarom keerde de boot naar haar station van uitgang terug. Over de bejegening, van de zijde der Duit- schers ondervonden door bemanning en pas sagiers, valt niet te klagen. De Prins Hendrik zal nu Maandag haar reis op nieuw aanvaarden de passagiers over nachten tot dan aan boord. De Koningin Regentes, die aanvankelijk Maandag moet ver trekken, maakt nu Woensdags weer een reis. Van een der passagiers vernamen wij nog, dat de wacht betrokken werd door oude marine soldaten, die heel rustig hun sigarette rook ten. De passagiers waren in de gelegenheid kennis te maken met het brood, dat aan de soldaten werd verstrekt. Het was van binnen zachter. De smaak is eenigszins zuurachtig. De Duitschers waren tegenover Nederlanders vrij hoffelijk, maar ook hun bagage werd gevisiteerd. Aan boord bevond zich ook de heer Den Tex, directeur van de Kon. Holl. Stoombootmaatschappij. Zwaar gestrafte baldadigheid. Een paar schippers, onder den invloed van gebruikten drank verkeerende, hebben Zondag nacht op den Schiedamschen dijk te Rotterdam de ruitjes stukgeslagen van hulplantaarns, daar bij opgravingen geplaatst. Op de komst van politieagenten zetten zij het op een loopen. Een hunoer, die achtervolgd werd, liep de Wijde Nieuwsteeg door de Leuvehaven op Vlak aan den waterkant gleed hij uit en viel te water. Ongeveer tien minuten later opgehaald bleken de levensgeesten reeds geweken. Het lijk is naar boord van het klipperschip »Ver- trouwen», liggende in de Spoorweghaven over gebracht. De verdronkene is de 19-jarige H. M. van der W., varende bij zjjn ouders op dat schip. Zondagmiddag is brand uitgebroken in de tooneelzaal van den Katholieken Kring te Breda, welke thans in gebruik is als kantoor voor de Militaire Veldpost. Door het spoedig optreden der brandweer werd de brand tot het dak beperkt. Er is echter zeer groote waterschade aan't gebouw toegebracht. Door dat het Zondag was, waren slechts weinige brieven op het kantoor aanwezig. De schade is door assurantie gedekt. IJsongclukkeii. Zondagmiddag zijn te Helder een drietal jongens door het ijs van het Held. kanaal ge zakt. Een hunner, de 13-jarige W., is daarbij verdronken. Maandagmiddag waren meldt de >Msb.« een aantal kinderen zich aan het vermaken op het ijs aan den Schiedamschen Singel te Ritterdam, toen plotseling het ijs scheurde en een viertal kinderen te water geraakten. Eenige burgers, ondar wie o.m. de h.h. P. Kol, wo-

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1917 | | pagina 2