Op Zee BINNENLAND. UIT 0UZE QMGEVIN5. Gemengde Berichten. Verlaten loepgraven. De Amerikaansche gezant te Berlijn ter verantwoording geroepen. De jongste avonturen van de „Oldambt". Een Engelsche en Ouifsche onderzeeboot gekocht. Efiuniifici-aanniaak. De onlusten in Tapanoeli. Onlusten in Djambi. Onlusten op Flores. LONDEN, 9 Jan. (Reuter's bijz. dienst.) De »Times« meldt uit het hoofdkwartier dat de in het legerbericht gemelde Britsche raid ten oosten van Atrecht plaats had over een front van 2000 meter tusschen Atrecht en Tilloy. Er waren Engelsche en Schotsche troepen bij betrokken. De vliegers werkten met hun gewone vermetele handigheid mede, zij vlogen in groepen over de Duitsche stel lingen. Toen de troepen de Duitsche linies bereikten, vonden ze geen noemenswaardigen tegenstand. Er was niemand, zelfs geen mi trailleursoldaat. De onderstanden werden op geblazen en men rukte op naar de tweede linie, waar hetzelfde plaats had en toen naar de derde linie, waar evenmin Duitschers wer den ontmoet. Een officier vertelde dat hij zeer verrast was geen tegenstand te ontmoeten. Hij had in de derde linie smakelijk een sigaret gerookt op den loopgraafwal. omdat er r.iets anders te doen was. Het eenige wat men zag waren enkele Duitschers op eenigen afstand die zich uit de voeten maakten om hun leven te-redden. W ASHINGTON, 8 Jan. (Reuter). Het depar tement van Buitenlandsche Zaken heeft Gerard, den gezant der Vereeoigde 8taten te Berlijn, telegrafisch verzocht, een uitlegging te geven van de door hem op het banket van de Ameri kaansche Hadelskamer te Berlijn afgelegde verklaring, luidend »Nooit sedert het begin van den oorlog zijn de betrekkingen tusschen de Vereenigde Staten en Duitschland zoo hartelijk geweest. Een slachtoffer. ROTTERDAM, 6 Jan. (Telegraaf.) Er heerschte reeds groote ongerustheid bij de families over het lot der opvarende van de »01dambt«. Op Woensdag 27 December was dit vaartuig vertrokken van hier. Het werd blijkens een Wolff telegram opgebracht naar Zeebrugge. Intusschen spoelden op de Hol- landsche kust deelen van de deklading aan, bij Vlissingen kwam zelfs een der sloepen aan en nog steeds vernam men niets over het lot der bemanning. Dat het opbrengen van deze onfortuinlijke boot niet op de gewone wijze geschiedde, is thans gebleken. De tweede stuurman Haag mans is het slachtoffer geworden van een vergissing der Duitschers, die hem het leven kostte en een lichtmatroos, een stoker en twee matrozen liggen ernstig gewond in het hospitaal te Ostende. Slechts zes man, t. w. de eerste- en tweede-machinist, de kok, twee matrozen, een licht-matroos en een donkey man, zijn hedenavond te 5 uur behouden ge arriveerd aan het station Beurs alhier. Wij zijn dus thans in de gelegenheid een aaneengeschakeld verhaal te laten volgen van het gebeurde met de »01dambt«. Zooals men zich herinnert, was de Old- ambt« pas gerepareerd van de ernstige schade, die het vaartuig had bekomen, toen de Duitschers het op 1 November j.l. tot zin ken wilden brengen een poging, die mislukte, wijl men de »01dambt« den Waterweg op kon sleepen. De eigenares, de firma N. Hoos Co., had voor deze eerste reis de sOldambu laten charteeren door de Batavierlijn. De la ding bestond uit 250 ton margarine, 70 ton versche en ingemaakte groenten, benevens een deklading mandenwerk en voorts eenig stukgoed. Op Woensdag 27 December vertrok de »01dambt«, bemand met 14 koppen. Men ging voor anker in den Waterweg en kwam 's nachts te halfdrie in zee. Nabij het Maas- vuurscbip bevond zich een Duitsche torpedo jager, die daar als 't ware lag te wachten op den prooi, die hem een vorige maal was ont gaan. 't Was 10 uur in den morgen, toen een ios schot van den torpedojager het teeken gaf, dat bijgedraaid moest worden. Aan Jat bevel werd voldaan. Een boot werd uitgezet, waarin de le stuurman, vergezeld van 3 ma trozen, de papieren bracht. Met dezelfde sloep kwam de prijsbemanning mee terug, bestaande uit een onderofficier en twee matrazen. De bemannig van de »01dambt« moest binnen blijven en de drie Duitschers zouden het vaar tuig naar Zeebrugge brengen. Het werd langzamerhand dik van mist, de terpedoboot raakte uit het gezicht, zoodat de niet al te best bevaren Duitschers hoe langer hoe meer de kluts kwijt raakten. Zeer lang zaam ging het vooruit met horten en stooten nu en dan stond men stil. Toen den volgenden morgen te 11 uur de mist opklaarde, bleek, dat men zich ver boven Zeebrugge bevond, bijna onder de Fransche kust. Plotseling hoorde men het knallen van een kustbattery en de »01dambt« werd door de Duitschers onder vuur genomen. Er werden zeker wed 12 schoten vlak na elkaar gelost, die de »Óid- ainbt« voor den boeg en aan stuurboordzij bij de kaartenkamer ernstige schade toebrachten. De drie Duitschers raakten onder dit bombar dement hunner eigen kameraden den kop kwijt. De kapitein van de Oldambt behield echter zijn tegenwoordigheid van geest en gaf last in de booten te gaan. De eerste sloep kwam er goed af, doch de tweede sloep, waarin dege- zag7oerder met den 2en stuurman Haagrdans en eenige matrozen hadden plaats genoegen, kreeg een treffer, waardoor de boot -vol water liep. Twee matrozen bleven drijven op de riemen en hun reddingsgordels. De boot bleef nog drijven, doch lag zeer diep. Het duurde geruimen tijd voor er redding op daagde, want er stond veel diening en de eer ste sloep bad groote moeite om den kapitein te hulp te komen. Eindelijk na een uur wor stelen slaagde men er in de boot te bereiken. Men nam toen eenige opvarenden over. De kapitein en de tweede stuurman bleven echter in de zinkende boot. Aan den wal had men de vergissing reeds gemerkt en een Duitsche torpedojager kwam met volle kracht de schipbreukelingen te hulp. Eerst pikte deze boot een der matrozen op, die in het water op een riem dreef de ander was reeds door de Oldambt sloep overgenomen. Toen redde men de schipbreukelingen uit de zinkende sloep, doch de tweede stuurman kon daarbij niet spoodig genoeg aan boord van den Duitscben torpedojager komen. De diepliggende sloep schoot onder den torpedojager door, zoodat de stuurman bekneld raakte tusschen zijn eigen sloep en den wand van het Duitsche oorlogsvaartuig. Het duurde vrij lang voor men de sloep weer te pakken had. Met ver eende krachten werd de 2e stuurman uit het water gehaald een dokter aan boord van den Duitschen torpedojager paste de kunstmatige ademhaling toe, toch het was reeds te laat. De levensgeesten konden niet meer worden opgewektDood door hartverlamming, zoo luidde de conclusie. V an de overige leden der bemanning raak ten er eenigen gewond bij het aan boord gaan op den torpedojager. De Oldambt was blijven drijven, doch daar de pompen niet werkten, kreeg het vaartuig langzamerhand slagzij. Daardoor zullen de gemerkte manden, die later in Zeeland aanspoelden in zee zijn geraakt. Onder konvooi hebben de Duitschers het vaartuig den volgenden dag naar Zeebrugge gebracht en vervolgens naar Rrugge gesleept. De opvarenden werdpn te Brugge goed behan deld. De vier geworden bracht men naar Ostende in het hospitaal De anderen kwamen, dank zij de goede zorgen van den Nederland- schen consul in een hotel onder dak, waar men het vrij goed had. De mannen mochten zich vrij in de stad bewegen. Door den dood van den 2en stuurman was de terugreis naar Nederland vertraagd. Gisteren kon men naar Brugge vertrekken met het stoffelijk overschot van den stuur man. De gezagvoerder en de le stuurman zijn nog te Brugge, omdat de zaak nog onderzocht wordt. Drie kransen, een van den consul, een van dë Belgen en een van de bemanning dekten de baar. Van Brugge brachten de Duitschers per auto het stoffelijk overschot naar de grens. Te Aardenburg had hedenmorgen de tet- aardebesteliing plaats van dit onschuldige slachtoffer van den oorlog. Aan de groeve stonden de zes opvarenden om hun makker de laatste eer te bewijzen. Na de begrafeujs reisden zij naar Rotterdam, waar zij te 5 uur in den middag arriveerden. In een nota van wijziging op de Marine- begrooting voor 1917, die Maandagavond bij de Tweede Kamer is ingediend, doet minister Rambonnet de verrassende mededeeling, dat hij van Engeland en van Duitschland de on derzeebooten heeft aangekocht, die hier te lande geïnterneerd zijn. Zooals men weet, hebben de Staten-Generaal tot den aanbouw van eenige duikbooten beslo ten. De bouw daarvan wordt echter door de buitengewone tijdsomstandigheden zeer ver traagd, Daarom heeft de Regeering, van oor deel, dat onze onderzee-vloot zoo spoedig mp- gelijk versterking behoeft onderhandelingen aangeknoopt met de Engelsche en met de Duitsche regeering, ten einde, zoo mogelijk de beide geïeterneerde onderzee-booten over te nemen, Deze poging slaagde. De beide regeeringen bleeken tot den ver koop bereid, zoodat »eerlang« daartoe zal kun- worden overgegaan. De Engelsche duikboot heeft een watervef- plaatsing van 355 ton aan de oppervlakte, van 434 ton onder water, en voert 4 lanceerinrich- tingen, Zjj werd tjjdens den oorlog te Mon treal voltooid. De üuitschè boot 'n mijnen- legger is zoo goed als nieuw en heeft een verplaatsing van 16ü tot aan de oppervlakte en van 180 ton onder water. De kosten van aankoop kan de minister nog niet met zekerheid opgeven. Naar aanleiding van het bericht uit Het Volk over messinggebrek bij de Artillerie-In richtingen aan de Hembrug, meldt het Ned. Corr.-bureau, dat in de maand December op bevel der Engelsche regeering weder een aan zienlijke voorraad materialen, voor de Rijks werkplaatsen bestemd, uit een paar schepen der Holland-Amerikalijn is ontscheept. In verband daarmede heeft men opnieuw de aanvoer dezer materialen uit Amerika stop moeten zetten. BA IA VIA, 3 Jan. (N. I. P. A.) De civiel- gezaghebber Muller is in de onderafdeeling Baroes vermoord, waarheen thans drie brigades militairen onder twee officieren en een brigade gewapende politie met'controleur Beek, zijn opgerukt. Het landschap biedt echter vele moeilijkheden. Er wordt 'zeer voortvarend op getreden. 's GRAVENHAGE, 8 Jan. (Officieel). Bij het departement van Koloniën is ontvangen het volgende telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandsch Indië. Na een inspectiereis van zes weken door zijn gewest gemaakt te hebben, meldt de re sident van Djambi, dat het gezag is hersteld en dat overal de hoofden zoowel als de be volking, de plaats gehad hebbende onlusten betreuren. s GRAVENHAGE, 8 Jan. (Officieel). Bij het departement van Koloniën is ontvangen het volgende telegram van den resident van Timor Bij eeu aanval op het versterkte dorp Eko- tado in district Ngada op het eiland Flores, zijn 26 December j.l. de civiel-gezaghebber Van Staveren en de commandant van de gewa pende politie licht gewond. Het dorp werd genomen. Van den vijand werden twee gedood. De anderen vluchtten. De heer P. M. D. v. d. Peijl, onder wijzer aan school C alhier, komt als No 1 voor op de voordracht voor onderwijzer met acte Fransch aan de school voor M. U. L. O. te Goes. In de Maandagavond gehouden vergade ring van de Kamer van Koophandel en fa brieken te Ter Neuzen, die nog gepresideerd werd door den heer A. C. Lensen, gaf deze te kennen de vergadering vroeger te hebben belegd, dan aanvankelijk zijn bedoeling was, doch hij was hiertoe genoodzaakt, daar hij op heden de gemeente verlaat om zich elders te vestigen en zijn lidmaatschap dus alsdan van rechtswege zou vervallen. Hij stipte aan, dat het verslag der Kamer over het afgeloopen jaar blanco zal zijn, voor wat de zeevaart betreft. Na het einde van den oorlog, verwacht hij alhier drukke scheep vaart en hoopt dat alsdan de nieuwe havens, waarvan dezer dagen de eerste spade in den grond gestoken is, gereed zullen zijn om de schepen te ontvangen en men over voldoende opslagplaats zal kunnen beschikken. Hij dankte de Kamer voor de aangename medewerking die hg 9 jaren als voorzitter der Kamer van de leden en den secretaris heeft mogeu ondervinden, en ook van de verdere autoriteiten, met wie de Kamer in aanraking komt. Hij hoopte, dat zijn opvolger in dat zelfde voorrecht zal mogen deelen. Vervolgens werd overgegaan tot verschillende benoemingen. Tot voorzitter werd benoemd de heer M. G. A. Blankers, vice-voorzitter, en tot vice-voorzitter de heer H. W. Kramer. In de vacature van secretaris, ontstaan door de ontslagaanvraag van den heer A. P. de Vos, werd benoemd de heer N. J. Harte. Tot bode werd benoemd G. A. Hameiink. Door den benoemden voorzitter werd na mens de Kamer dank gebracht voor hetgeen de heer Lensen zoovele jaren geheel belange loos in het belang van Ter Neuzen en den handel heeft verricht, en de hoop uitgedrukt dat deze als goed zoon zijn vaderstad niet zou vergeten, en dat hij, dicht bij de residentie gevestigd, dicht bij de regeering zijnde, bij voorkomende gelegenheden ook zeker niet zal nalaten, de belangen dezer stad, dezer be langrijke streek bezuiden de Schelde, te be pleiten. Verder bracht hij ook een woord van dank aan den afgetreden secretaris den heer A. P. de Vos voor de wijze waarop deze de Kamer heeft gediend. De rekening over 1916 werd goedgekeurd in ontvangsten op f 173 en in uitgaven op f 145. Men meldt uit Zaamslag. Door gebrek aan materiaal schiet het bie- lenvervoer van af de losplaatsen van de nieu we tram naar de fabrieken zeer slecht op, Men is nu begonnen met de bieten, die nog aan de losplaats in den Willem III-polder liggen, circa 800 000 KG. ook per as te brengen naar de halte Kijkuit van de spoor lijn Mechelen Ter Neuzen, ongetwijfeld een duur zaakje; maar als de fabrieken niet gere-'l geld kunnen doorwerken, loopt dat nog meer in de papieren. Op de Zaterdag te Axel gehouden markt van Zeeuwsch-Belgische paarden waren aange voerd 21 paarden. Er waren vier prijzen van UI l gulden beschikbaar gesteld welke jirijzen - bij loting ten deel vielen aan de navolgende I eigenaars der aangevoerde paarden J. van de Wege te Axel, Jacs. Dekker te Boschkapelle (2 prijzen) en J. de Maat te Hontenisse. Er was weinig handel. In den nacht van Zaterdag op Zondag kwam een bende smokkelaars, die een partij runderen nabij Koewacht (dorp) frauduleus in i België wilde drijven, in botsing met aldaar dienst doende ambtenaren. Deze maakten zich van twee runderen en vijf smokkelaars mees- j ter. Tegen de laatsten, die verplicht werden de dieren naar het dorp te brengen, werd procesverbaal opgemaakt. Den nacht tevoren werd aldaar een rund eveneens bij een smok- kelpartij in beslag genomen. De heer K. H. Hangelbroek, onderwijzer te (rraauw, onlangs benoemd als onderwijzer met verplichte hoofdakte te Hoek, heeft voor deze benoeming bedankt wegens zijn benoe ming als onderwijzer met hoofdakte aan een j openbare lagere school te Groningen. Te Hoofdplaat is een mijn aangespoeld i in de beschoeiing van de zeewering. De mijn komt met hoog water drijvende. Het omlig- gende terrein is afgezet. IJoter- en eieropstootje, KERKRADE, 6 Jan. Het ging vanmorgen erg rumoerig toe op de markt alhier. Door i den burgemeester was bevel gegeven, dat, in het belang der controle en ook ter handhaving der bepaalde maximuin-prjjzen, aan de verkoo- pers en verkoopsters van boter en eieren eeu afzonderlijke plaats moest worden gegeven, in een bij de markt gelegen afzonderlijke weide. Spoedig was het bij den ingang dier weide een gedrang, daar de aanwezige politie en eenige soldaten, de menscbeo met behoorlijk in bedwang konden houden. Uit zenuwachtig heid, of wel om de meuigt9 schrik aan te jagen, schijuen toen een paar militairen iu de lucht te hebben geschoten, wat heg. gpelgkerwijzo de verwarring nog grooter maakte Een paar vrouwen kregen het te kwaad in het gedrang en vielen fliuw, een vrouw beviel zelfs op het terrein, vaa den schrik. Soldaten werden met haar- en hoedeaspelden in den ruggestoken, 't Was een herrie en geseheeuw van belang. De oorzaak van het tumult schijnt te moeten worden gezocht in deD door den burgemeester geaomeu maatregel, dat door uiemaud meer dan één pond boter mocht worden gekocht, omdat alles anders over de greus werd gesmok keld. Men klaagt niet ten onrechte, dat hier zoo weinig levensmiddelen verkrijgbaar zijn. Voor het grootste deel is de smokkelry hier van de schuld, maar ook doordat te weinig regeeringsartikelen worden aangevoerd. Bij ge ruchte vernemen wij dat de vrouw, teu gevolge der ontijdige bevalling reeds overleden is. Inbraak en diefstal. Zondagnacht sloegen inbrekers hun slag in de sigarenfabriek van de firma Bak te Woensel, waar zij door het uitsnijden van ruiten toegang kregen tot het magazijn, waar uit zij voor ongeveer 50 gulden tabak ont vreemden. Met minder succes waren zij werkzaam bij de familie v. Hapert te Woensel, waar zij trachtten met breekwerktuigen een brandkast te forceeren, wat evenwel niet gelukte. Men meent aanwijziging te hebben omtrent de j daders door het achterlaten van een breekijzer. Diefstal op het fort te Edaiu. Terwijl het onderzoek in zake den diefstal van militaire uitrustingsstukken nog in vollen a gang is, is thans op het tort te Edam een diefstal van geld geconstateerd. De kas van den sergeant-majoor, waaruit de loopende uit gaven werden betaald, is des Zmdags uit het bureau medegeuomeD. Gelukkig bevatte die kas geen gioot bedrag. De politie doet onder- zoek, tot heden zonder resultaat,

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1917 | | pagina 2