Organisatie. Van bet Westelijk oorlogstconeel. Van lief Oostelijk oorlogstooneel. Van M Itasensclia geveciitsterrein. Van het Italiaaasch-Oosteiirjjksciiö Op Zee DE OORLOG. De algemeene toestand. Want in Amerika wordt, over bet algemeau( Officieele comvnuniqué's. Huiszoeking. De Vlucht Praktijken wan Verraders. Dienstplichtige Belgen ontvlucht. Van het Macedonische gevechtsterrein. Engelsch transportschip in den grond geboord. Een ontmoeting met een Duitsche duikboot. Zoo is hij gescheiden geworden van mannen als TroeRtra, Schaper e. a die vereenigd zijn in de S D. A. P. en tot de parlementaire socialisten behooren. Bij de spoorwegstaking in 1903 op de groote vergadering te Amsterdam zag men nog een maal de twee groote figuren Domela Nieuwen- hnis en Mr. P. J. Troelstra als medestanders samen op het podium, maar het was voor het laatst. Domela Nieuwenhuis was een geziene spreker op vergaderingen. Zijn karaktervolle kop maakte steeds indruk. Hij deed denken aan een leeuw. Het plaquet, met zijn jaardag gemaakt, doet die sprekende gelaatsuitdrukking treffend uit komen. Jaren geleden heeft hij ook in Ter Neuzen gesproken in eene kleine zaal in de Nieuwstraat. Al behoort Domela Nieuwenhuis niet tot onze partij, al onderschrijven we zijne begin selen niet, toch hebben we gemeend een woord te moeten wijdeu aan hem als een der betee- kenisvolle mannen in ons land, die tot het laatst zijner dagen blijft strijden voor zijn beginsel. Het was zeker eene gelukkige gedachte van den heer Schaper, dat hij in zijne Kerstrede ook een enkel woord van waardeering wijdde aan zijn vroegere medestander. Het stelsel van evenredige vertegenwoor diging, onder hetwelk de Kamerverkiezingen van 1918 zullen worden gehouden, noodzaakt alle partijen tot een grondige herziening harer organisatie Tot nog toe kwam het er bitter weinig op aan, of bijv. de Unie-Liberalen in Venlo of Eindhoven waren georganiseerd. Hun stemmen hadden bij een Kamtrverkiezing geen waarde, daar da keuze van een katholiek steeds was verzekerd. Hoe ijverig de vrijzinnigen van het district Loosduinen mogen zijn, ze weten sinds jaren, dat hun stemmen nimmer resultaat konden opleveren. In hetzelfde geval verkeerden de katholieken in Hoorn, de soci aal-democraten in het derde district van Den Haag. Het meerderheidskiesstelsel maakt nu eenmaal de stemmen der minderheid in een district waardeloos. Bij het nieuwe stelsel krijgt, doordat elke stem meetelt voor het geheele land een vrijzinnige in Amsterdam dezeltde waarde als één in Boxtel ofSchoter- land. Behoefde men zich tot nu toe weinig gelegen te laten liggen aan organisatie in volkomen hopelooze districten, thans wordt dit geheel anders. Elke partij zal er op be dacht moeten zijn het heele land door haar organisatie krachtig te maken, omdat het er om zal gaan een zoo groot mogelijk aantal stemmen op de lijsten der partij te zien uit gebracht. De organisatie zal voor menige partij veel meer landelijk moeten worden in elke gemeente van het geheele land zal ge organiseerd moeten worden. Het wegvallen der districten zal mede tot een geheele ver andering in de organisatie leiden. Men dient in te zien, dat bij het nieuwe stelsel elke partij geheel op eigen kracht zal zijn aangewezen. Wel kunnen kleine partijen overeenkomen gezamenlijk één lijst van can- didateu in te leveren, ten einde te groote versnippering van stemmen te voorkomen, doch groote partijen zullen den strijd zelfstandig moeten voeren. Speciaal wat de vrijzinnige partij betreft, is de organisatie zeker niet voldoende te ach ten om een verkiezing op grondslag van Even redige Vertegenwoordiging te kunnen voeren. Wij zullen tot een grondige herziening, tot ingrijpende reorganisatie moeten komen. Daar mee mag niet worden gewacht zoodra vaststaat, dat de politieke partijen een overeenkomst omtrent 1917 hebben getroffen. Nemen wij aan, dat een jaar van voorbereiding ons ten dienste staat, dan zullen wij alle krachten hebben in te spannen om gereed te komen. Veel, veel meer dan tot dusverre zal elke partij zijn aangewezen op eigen propaganda. Ken tot nu toe bij een verkiezing in een district, waar een Concentratie-candidaat stond, de arbeid bijwijlen in hoofdzaak worden ge laten aan de fractie, waartoe de candidaat behoorde, in 1918 zal dit anders zijn en elke partij voor haar eigen lijsten hebben te ijveren. Propaganda wordt dus meer noodig dan ooit en onze partij zal zich ernstig hebben af te vragen, hoe zij deze het best zal regelen. Wij twijfelen niet, of de besturen zullen zich in dezen diligent betoonen. De V. Morgen zal, naar luid der Engelsche be richten, het antwoord der Entente op de nota van Wilson bekend worden. De «Westm. Gazette* hoopt, dat het in zoodanige bewoor dingen zal zijn opgesteld, dat het de openbare meening zal overtuigen. de houding der Engelsche regeering en der Engelsche pers niet begrepen, zegt de »Nation*. oor de Amerikanen is het vertrouwen der geallieerden in de eindelijke overwinning op de beter georganiseerde centrale mogendheden, onbegrijpelijk en evenmin kunnen zij sym- pathiseeren met de »knock-out«- en vernieti gingspolitiek, die voortdurend wordt verkon digd. Dit is grootendeels het gevolg ervan, dat men in Amerika niet, zooals in Entente- kringen, overtuigd is. dat de geheele verant woordelijkheid voor den oorlog op Duitschland rust. Dat kan men in Engeland niet zoo goed begrijpeD, maar toch schijnt, naar de »Nation« opmerkt, de Engelsche opvatting over het ont staan en het voeren van den oorlog voor neutralen niet zoo overtuigend als voor de Engelschen. Bovendien heeft Amerika aanleiding tot klachten. De blokkade, de zwarte lijst, het censeeren van brieven en andere bemoeiingen, die in Engeland als van geringe beteekenis worden beschouwd, hebben in Amerika ont stemming gewekt. Wel staan daartegenover de moeilijkheden met de «Lusitania* en andere geschillen met Duitschland doch men ver geet in Amerika niet, dat Duitschland opge zonden nota's dadelijk antwoordde en met de Amerikaanscbe eischen en wenschen rekening hield. Naast dit alles staat in Amerika de over tuiging, dat de strijd moet uitloopen op een »deadlock« en dat de ontzettende offers aan menschen en geld beide partijen naar vrede doen verlangen. Amerika is bereid en gereed hen daarbij te helpen. Maar het ziet niet in, dat de leidende personen in de geallieerde landen slechts vrede willen, wanneer zij dien kunnen voorschrijven en de weigering om deel te nemen aan een conferentie, of zelfs de voorwaarden voor den vrede mede te deelen, wordt in de Vereenigde Staten beschouwd als »diplomatieke bluf*. En de «Nation* vreest, dat «wanneer de geallieerden werkelijk blijven staan op het standpunt, om zoowel een besliste verklaring van hun vredesvoorwaarden als een algemeene conferentie te weigeren, de sympathie van Amerika zich geleidelijk van ben zal afwenden. Want, hoewel Amerikanen bluf even goed kunnen waardeeren als andere menschen, meenen zij toch dat er een tijd komt, waarin eerlijke spelers bun kaarten op tafel moeten leggen. Velen achten dat oogenblik gekomen en hoewel zij de Duitsche weigering om de voorwaarden te zeggen een uitvlucht noemen, zien zij even zeer in, dat de besliste weigering van de ge allieerden om eenigeu stap te doen. om tot onderhandelen te komen, tenslotte zal pleiten tegen onze zaak.* Op het Roemeensche gebied gaan de cen- tralen nog steeds vooruit. In de bergpassen van het Moldavische grensgebergte werden Russisch Roemeensche aanvallen met zware verliezen afgeslagen, en verschillende hoog testellingen der Russen genomen, zoodat daar steeds meer het einde der passen wordt ge naderd. Ten n.w. van Focsani naderen zij reeds de uitloopers van het gebergte en werd Mera, in het Milcov-dal bezet. Tegelijkertijd wordt de opmarsch in de vlakte tamelijk snel voortgezet. Nadat de zeer sterke Russische stellingen, ten n. van de Remnicoe waren genomen en de verde digers er van terugtrokken, werden zij krach tig achtervolgd door de afdeelingen van het 9e leger, dat thans enkele K.M. van de vesting Focsani staat. Ten w. van Focsani werdt het plaatsje Pintecesfi genomen, dat reeds binnen den fortengordel van de vesting ligt. Waarschijnlijk zal de vesting Focsani even min verdedigd worden als Boechiest en de andere Roemeensche vestingen, zoodat de val dier vesting spoedig kan worden verwacht, nu van het zuiden, het Z.W. en het N.W. de troepen haar naderen. De Dobroedsja is thans bijna geheel door de Russisch-Roemeensche Iroepen verlaten. Het laatste verdedigde punt, het bruggen hoofd van Macin, aan den Donau, is, nadat er eenige dagen krachtig om werd gevochten, door de Bulgaarsche en Duitsche troepen be zet; nadat de hoogten 334 en 197 waren genomen, werd door de afdeelingen, die uit Luncavita oprukten, de stad Jijila, en door de troepen, die over de hoogten voortrukten, de stad Macin genomen Waarschijnlijk zullen de Russisch Roemeensche troepen gelegenheid hebben gehad zich op Braila terug te trek ken. Door de bezetting van deze beide plaat sen wordt echter de positie van Braila zeer ernstig bedreigden wanneer straks Ghecet gevallen is en de overtocht over den Donau geforceerd wordt, is er niet veel kans meer om Braila te behouden. Reeds nu strekt zich de linie in Groot- Walacbije van Focsani over Slobozia tot bij Braila uit. En tegelijkertijd wordt in de Dobroedsja de opmarsch voortgezet naar Vacareni en Azaclau, dat tegen Oalatz aan de Donau ge legen is. Reeds werd in dit gebied de hoog te bjj Buzecu bezet, die slechts vjjf kilometer van Galatz gelegeu is, PARIJS, 4 Januari, (Havas.) Offici-el Aan het geheele tront is de nacht kalm geweest. LONDEN, 4 Januari. (Reutei) Officieel Wij hebben gisteren een geslaagden aanval gedaan tegen de vijandelijke loopgraven ten Noordoos ten vau Atrecht. Vanochtend vroeg zijn we de vijandelijke stel lingen op twee plaatsen in de buurt van Wyt- schaete binnen gedrongen. Beoosten Armentières heeft een Duitsche af- deeling db een zwaar bombardement onze loop graven probeeien te raderen, maar ze is met verliezen teruggedreven voordat ze onze linies kon bereiken. De vijand heeft vanochtend vroeg ten Noor den van de B'uff-redoute een mijn tot ontplof fing gebracht. Er werd geen schade aangericht. Bij Yperen was bet vijandelijk geschut zeer hevig. Eiders van weerzijden tusscbenpoozeud artillerievuur. BERLIJN, Avondbericbt zaamheid. 4 Januari. (Wolff) Officieel Geen bijzondere gevechtwerk- Onze correspondent aan de grens schrijft ons Te Kortrijk woonde bij met zijn vrouw en een vriend, wiens woniog, ginder dieper Vlaan deren in, niet meer bestond. Op een morgen kwam een kwartiermeester en schreef op de deur«twee manschappen*. Inkwartiering dus 's avmds verschenen de soldater. Ze groetten vriendelijk, traden in de huiskamer en maakten kennis met het gezin. Maar eensklaps namen ze een dreigende houding aan. Revolvers glin sterden. Niet verroeren geboden ze. We moeten hier huiszoeking doen. Ga uw gang, antwoordde de heer des huizes maar al bleef hij uiterlijk kalm, toch voelde hij eensklaps dat hij in een strik ge vallen was. Een der Duitschers zocht de kasten na. Hij vood niets verdachts. Vrouw, toon hun ook de kamers boven, zei de burger nog rustig. Ja, die moet ik ook zien, antwoordde de militair en hjj volgde de vrouw de trap op. Een bleef beneden om de twee mannen te be waken. De heer des huizes schoot eensklaps door eeD deur weg. De achtergebleven be waker maakte alarm. Zijn makker kwam van boven gestormd. Is hjj weg? schreeuwde bij. De beide Duitschers snelden hem achterna. Nu vertrok langs een andere deur ook de vriend, die zon der toestemming der Kommandantur hier lo geerde. De Duitschers vonden geeu van tweeen. Ze vroegen de vrouw om inhchtiagen. Deze kon geen nadere vei klaring geven. Haar man en zijn vriend waren gevlucht. Wat wist zij van hun plannen. Na een zeer lastige tocht bereikten de ont snapten veilig de grens. De vrouw is naar Duitschland gevoerd. Reeds zoo dikwijls werden onschuldigen verantwoor delijk gesteld voor gezinsleven. Er zpu burgers, zeven-stuivers-lieden die de Duitschers helpen bij dat werkje. Een hunner herkenoingsteekens is bet volgende. Ze nemen een papier, schrijven hun naamlooze aankon diging van boven en beneden, dus denzeltdeu tekst. Ze scheuren 't papier door en sturen het bovenste stuk naar de Duitschers. Bljjken hun inlichtingen juist, en is hun slachtoffer aangehouden, dan korneD de verraders ter Cora- mandatur met het onderste stuk vau het papier, 't Is 't bewijs, dat zij het Judasloon verdiend h> bben de stukken pasten aan elkaar en 't geschrift en de mededeeiingen. Zoo loopen er te Gent rond die jongelieden voorstellen over de grens te brengen een plaats van samen komst bepalen, daar een afspraak maken met hun slachtoiïers onder 't gehoor van Duiiscbe detektieven, die ze verdekt opgesteld hebhen en welke dadelijk hun gevangenen, immers op heeterdaad betrapt, kunnen aanhouden. Telegraaf. MAASTRICHT, 4 Jan. Voor de tweede maal is het een aantal Belgen gelukt, per boot Hol land te bereiken. Hedennacht hadden zich 96 dienstplichtige jonge Belgen op een passagiers boot, «De Atlas*, ingescheept. Om 1 nur vertrokken zjj uit Luik. Toen de Duitschers het bemerkten, schoten zij met een klein kanon en met een mitrailleur op de vluchte lingen, echter zonder dat iemand gewond werd. Door het hooge water en dfan sterken stroom schoot de boot tlink vooruit. Nabij de grens rameiden ze den afsluitketting en kwamen van nacht behouden te Eysden aan land. Een vrouw met twee kinderen en een ontvluchte Rus had den den tocht meegemaakt. Hedeamorgen kwamen zij te Maastricht aan en begaven zich naar het Belgische consulaat. ST. PETERSBURG, 4 Jan. (P. T. A.) Officieel: Een afdeeling Oostenrijkers, ongeveer 200 man stei k, heeft getracht een onzer schan sen ten Z.O. van Brzezany te vermeesteren maar is door ons vuur verdreven. In de streek van Stanislau heeft een onzer verkenningsafdeelingen een vijandelijken veld post aangevallen, er een deel van afgemaakt en de anderen gevangen genomen. Op den terugtocht zijn de onzen door een sterke af deeling Oostenrijkers aangevallen, die zij echter op de vlucht hebber, gedreven, waarna zij be houden zijn teruggekeerd. Pogingen van den vijand om bij nacht ten Zuiden van Halicz over de Bystrica te trekken zijn mislukt. WEENEN, 4 Jan. (Korr Bureau Offici eelDe Dobroedzja is. met uitzondering van een smalle, uaar Calatz loopende landtong, van vijanden gezuiverd. In de Roemeensche laagvlakte is, behoudens mislukte verkenningstochten van Russische ruiterij, niets van belang gebeurd. Ten Westen van Odabesci (ten Oosten van Miera) zijn wij jover de Milcovu getrokken. Bij Soveja (ten Z O. van den Oitoz-pas) en aan den Oitoz-pasweg, hebben wij vijandelijke stellingen bestormd. Ten Westen van Valeputna hebben de Russen een onzer schansen bemachtig ROME, 4 Januari. (Stefani.) Officieel Op het front in Trentino heeft de vijandelijke ar tillerie schoten gelost op Velo en Arsiero in het Astico-dal en op Asiago en Gallio. Onze batterijen hebben dat vuur krachtig beantwoord en het tot zwijgen gebracht. Op de rest van het tront geschutstrijd, het hevigst op den Karst, waar wij de vijandelijke verdedigingswerken bjj Lukatic (ten Z.W. van Castagnavizza) hebben vernield. SALONIK1, 4 Januari. (Reuter) Officieel. Engelscb stalbericbt Op het Stroema-tront hebben onze troepen een geslaagde overval gedaan op het dorp Keupri, den vijand zware verliezen toegebracht en 21 gevangenen ge maakt De vijandelijke stellingen bij Semultos en Takovitai zijn door de vloot gebombardeerd. LONDEN, 4 Januari. (Reuter.) Officieel Hot transportschip Ivernia (14,278 ton, be- hoorende aan de Cunard-Red.), is den lsten Januari door een vijandelijke duifeboot in do Middellandsche Zee bij slecbt weer in den grond geboord. Het schip vervoerde troepen, waar van 4 officieren van het leger en 120 man worden vermist. Van de bemanning worden 33 vernist, o. w. de scheepsdokter en de eerste-machinist. De vrachtboot «Gelebes*, van de Maatschappij Nederland, op 14 December van Amsterdam naar Batavia vertrokken, heeft den 17den December een ontmoeting gehad met een Duit sche duikboot. In een particulieren brief wordt daarover geméld J.l. Zondagmorgen hebben we een avontuur gehad met een Duitschen onderzeeër (op de hoogte van Bergen, ongeveer 60 gr. 30' N.B. en ruim 30 gr. O L.), dat gelukkig goed is algeloopen, maar aan den Duitscher heeft dat, geloof ik, niet gelegen. Ziehier hoe de zaak zich heeft toegedragen. Zondagmorgen omstreeks negen uur, ik was juist opgestaan en bezig mijn toilet te maken, mijn hutgenooten lagen nog te kooi, bemerkte ik, dat de bemanning naar de verschansing liep en naar een bepaald punt staarde. Het viel toen ook eensklaps op, dat de schroef niet meer werkte en onze boot stil lag. Spoedig daarop kwam een der andere passa giers waarschuwen, dat er een onderzeeër in zicht was en door een schot te kennen had gegeven, dat we moesten stoppen. Wij ons spoedig gekleed en naar buiten om poolshoogte te nemen. Van de brug werden vlaggeseinen gegeven en men was juist bezig een boot te water te laten, waarin de eerste officier had plaats ge nomen met de scheepspapieren bij zich. De onderzeeër was op een grooten afstand zicht baar. Ongelukkig genoeg dook hij, eveD nadat de boot te water was gelaten, onder en kwam op een beel ander punt weer boven. Onze sloep raakte daardoor de richting kwijt en roeide aan op het punt, waar de duikboot te

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1917 | | pagina 2