Van het Oostelijk oorlogstooneel. Ou het Zuidoostelijk oorlogstooneel Van het Roemsensohe gevechtsterrein. Op Zee De Vredesvoorstellen. BINNENLAND. Gemeenteraad van Ter Neuzen. Een rijksconferentie. De terugtocht der Russen uit de Dobroedsja. Het antwoord wan Duitschiand. Een gevecht in de straat van Otranto, SStr*. Goeman Borgesius. Onderwijzerssalarissen. Zoo is in 't kort verteld de toestand in dat deel van 't etappengebied, want we kunnen hier niet uitweiden over betoogingen, gevechten tus- schen burgers en drivers, mishandelingen, de vlucht naar schuilplaatsen als vliegers van 't eigen leger of de bondgenooten komen, de tuo- neelen van haat enz. LONDEN, 26 Dec. (Telegraaf). De Brit- 8cbe regeering heeft de eerste ministers van de zelfregeerende dominions uitgenoodigd om in Februari a.s. naar Londen te komen ter bijwoning van een reeks vergaderingen van den Oorlogsraad. In dezen specialen rjjks-oorlogsraad zal Indië vertegenwoordigd worden door den staats secretaris voor Indië, maar hjj zal terzijde worden gestaan door twee personen, benoemd door de regeering van Indië. Deze conferentie zal de urgente quaesties be treffende de voortzetting van den oorlog be handelen, »de mogelijke voorwaarden, waarop wij in overeenstemming met onze bondgenooten zouden kunnen toestemmen in zijn beëindiging benevens de behandeling van de problemen, die zich onmiddellijk daarna zullen voordoen". Met het oog op het laatstgenoemde onder werp van bespreking acht men algemeen den datum der conferentie van veel belang. Deze zaak wordt begrcet als een constitn- tioneele nieuwigheid in Engeland, daar zij een officieele erkenning is van het recht der koloniën eD Indië op medezeggenschap in de diplomatie en politiek van het rjjk. Men hoopt toch, dat ook de oplossing van het Iersche probleem een incidenteel resultaat zal zijn van deze conferentie, die de Daily Chronicle* een mijlpaal in de geschiedenis van het Britsche rijk noemt. BERLIJN, 26 Dec. (W. B) (Officieel.) Front Leopold van Beieren Aan de Beneden- Stochod trad de Russische artillerie actiever op dan gewoonlijk. Ten noordwesten van Loezk maakten Duit- sche afdeelingen bij een aanval 16 gevangenen. Front aartshertog Joseph. Aan de Loedowa- hoogte in de Woud-Karpathen nu en dan sterk geschutvuur. Aan het Neogra-dal ten zuiden van Dor- nawatra mislukte een aanval van Russische afdeelingen. BERLIJN, 26 Dec. 's av. (W. B.) (Officieel.) Er gebeurde niets van belang. PETROGRAD, 26 Dec. (P. T. A.) (Bericht van den Grooten Generalen Staf.) De vijande lijke artillerie beschoot hevig de buurt van de dorpen Peniaka en Manajoef en het Goe- kalowtsje-bosch. Ten zuiden van Brzezany be schoot de vijand de door de Russen bezette hoogten ten oosten van de dorpen Lipica Dolna en Swistelniki. PARIJS, 26 Dec. (Havas.) Er valt van het gebeurde op 25 Dec. niets anders te ver melden dan dat het artillerie-gevecht voort duurde in de bocht van de Tsjerna en de van Monastir. WEENEN, 25 Dec. (W. B.) Officieel. Er gebeurde niets belangrijks. WEENEN, 26 Dec. (W. B.) Officienl Geen gebeurtenissen van belang. SOFIA, 26 Dec. (Agence Buig.) Com muniqué. Aan het Macedonische front geen belangrijke gebeurtenissen. BERLIJN, 26 Dec, (W. B.) Officieel. Aan het Macedonische frontGeslaagde patrouille-aanvallen van Bulgaarsche infanterie ten noordwesten van Monastir. In het Tsjerna-bosch artillerie-vuur van af wisselende hevigheid. BERLIJN, 26 Dec. 's av. (W. B.) In Macedonië heerschte rust. SOFIA, 26 Dec. (Ag. Buig.) Communiqué. In de Dobroedsja bezetten wij de stad Issacea. De vijandelijke achterhoede houdt alleen stand bij Macin (aan de Donau). BERLIJN, 26 Dec. (W. B.) (Officieel) Le gergroep Mackensen Bij de gevechten in de Groot-Walachijsche vlakte en aan den rand van het gebergte ten zuiden van Remnikoel Sarat zijn in de laatste dagen 5500 Russen gevangen genomen. Gisteren bestormden Duitsche divisies met de daarbij ingedeelde O.-H. bataljons het hard nekkig verdedigde dorp Filipesti (aan de lijn Boezeoe Braila) en de sterk verschanste stel lingen aan weerszijden daarvan. BERLIJN. 26 Dec. 's av. (W. B.) (Officieel.) In Groot Walachjje werden de Duitschers uit matheiden stellingen geworpen. PETROGRAD, 26 Dec. (P. T. A.) (Bericht van den Grooten Generalen Stat.) Aan de grens van Moldavië, in het dal van de rivier Kasin, hernamen de Roemenen in een schitterenden aanval één der gisteren verloren hoogten. De vijand deed verwoede aanvallen bij de b'on van de rivier Soesjitza in de buurt vun Dragoslawa, maar werd in tegenaanvallen teruggeslagen door de Roemeren. Dezen maak ten drie mitrailleurs buit. Aan de bron van de rivier Rymnika drong de vijand Russische afdeelingen achteruit. Deze trokken terug op de hootdstelling. In het dal van de rivier Kilnan ten westen van Rymnika Sarat werden alle aanvallen van den vjjand door het vuur der Russen afgeslagen. De vijand deed in den loop van den dag een reeks aanvallen op het front FilipestiLisjko- tianka, die met groute verliezen aan zijn zijde werden afgeslagen. Een buitengewoon hevig gevecht had plaats bij het dorp Filipesti, dat, nadat het door de vjjandelijke artillerie in brand was geschoten, door de Rnssen werd opgegeven. In de Dobroedsja wisseling van schoten door wachtposten. PETROGRAD, 23 Dec. (EigeD Bericht.) De aanzienlijke vermeerdering de vijandelijke strijdmacht in de Dobroedsja wijst op de be doeling van den Duitschen bevelhebber den Beneden-Donau te forceeren en dus de flank van het Russisch-Roemeensche leger, dat de Sereth verdedigt, om te trekken. Dit plan heeft eigenaardige moeilijkheden. De rivier kan slechts op drie puutan worden overgetrokken eu de Duitschers zullen stuiten op den krach- tigen tegenstand. De Russisch- Roemeensche troepen trekken naar het noorden en laten in de Dobroedsja slechts achterhoeden zij ver mijden zorgvuldig het gros van hun leger met den vijand in aanraking te doen komen. De Russisch-Roemeensche bevelhebber houdt zijn levendige kracht bijeen, om de operaties onder gunstige omstandigheden te hervatten, na den tijdelijken tegenslag. Tevens wordt g9wacht op de krachtige actie der legers in Macedonië. BERLIJN, 26 Dec. (W. BDe Staats secretaris van buitenlandsche zaken herft heden aan den ambassadeur der Vereenigde Staten van Amerika, in antwoord op diens schrijven van 21 Dec., de volgende nota overhandigd »De keizerlijke regeering heelt het edelmoedig voorstel van den president der Vereenigde Staten van Amerika om de grondslagen te leg gen voor het herstel van een duurzamen vrede opgenomen en overwogen in denzelfden vriend- schappelijken geest, die in de mededeeling van den president tot uitirg komt. De president geeft het doel aan, waarnaar hij streeft en laat de keuze van den weg open. Der keizerlijke regeering komt het voor, dat een onmiddellijke wisseling van gedachten de beste weg is om tot het geweuschte resultaat te komeo. Zij heeft derhalve de eer om in den geest van uw verklaring van 21 dezer, die de hand bood tot vredesonderhandelingen, voor te stellen, dat ten spoedigste gedelegeerden der ol rlogvoereude Staten op een neutrale plaats bijpen zullen komen. Ook de keizerlijke regeering is van meening, dat het groote werk ter voorkoming van toe komstige oorlogen eerst na beëindiging van den tegenwoordigeD volkenstrijd onder handen kan worden genomen. Zij zal als dit oogenblik aangebroken is met vreugde bereid zijn samen met Vereenigde Staten van Amerika mede te werken aan deze vet heven taak. De Oosterijksch-Hongaarsehe regeering heeft een ongeveer gelijkluidend antwuord gegeven op de nota van Wilson. WEENEN, 24 Dec. (Korr. Bur.( (Door storm vertraagd.) In den nacht van 23 op 24 Dec. brachten vier onzer torpedojagers, bij een verkenning in de straat van Otranto twee ge pantserde bewakingsschepen van den vijand tot zinken. Op den terugtocht naar de haven, werd bun den weg door een eskader van zes vijandelijke torpedojagers, van het type-»Indomitoc, ver sperd. Bij de doorbraak ontstond een hevig geschutvuur, waardoor een vijandelijke torpe dojager in brand geschoten werd, minstens drie anderen werden herhaaldelijk getroffenen op de vlucht gejaagd. Van onze torpedojagers kreeg een twee schoten in den schoorsteen, de aDdere een in het bovenwerk een man weid gedood, niemand gewond. De heer mr. H. Goeman Borgesius wordt den lln Januari a.s. 70 jaar. Algemeen werd in de Tweede Kamer de wensch geuit, den voorzitter ter gelegenheid van dien feestdag te huldigen, en zoo onstond het plan tot aan bieding van eeu maaltijd, waaraan alle groepen der Kamer zouden deelnemen. De heer Goeman Borgesius, met dat voornemen in kennis ge steld, verklaarde dat hij dit ten zeerste waar deerde, doch met het oog op de tijdsomstan digheden meende in overweging te moeten geven van de verwezenlijking daarvan af te zien. Aan de voorzitters der zeven staatskundige groepen in de Tweede Kamer is op hun ver zoek door den Minister v»n Binnenlandsche Zaken en den Minister van Financiën een on- deihoud toegestaan ter bespreking van maat regelen om reeds dadelijk verbetering te bren gen in de regeling der jaarwedden van de onderwijzers bij het lager onderwijs. Dit on derhoud zal terstond na afloop van het Kerst reces plaats hebben. Jl. Vrijd-g kwam onze raad bijeen, om nog verschillende zaken af te doen. Met uitzonde ring van den heer Lensen, die van uitstedig- heid bericht had gezonden, waren allen aan wezig Er was nog ééne vacature, die nu staat aangevuld te worden door de installatie van dhr. Geelhoedt, die in de volgende zitting kan plaats hebben, daar thans zijne geloofsbrieven zijn goedbevonden en tot zijne toelating be sloten is. Uit de medegedeelde ingekomen stukken bleek, dat o. m. door Ged. Staten de nieuwe regeling van de jaarwedden van het onderwijzend personeel der scholen A, B, C en D is goed gekeurd. Zij hebben dus ook hun eigen bezwaar tegen de verordening laten vervallen. Naar we geinformeerd zijn zal hiermede toch het laatste woord over deze regeling nog niet zijn gesproken, daar enkele betrokken onder wijzers zich door deze nieuwe regeling mis deeld achten. Zooals wij reeds vroeger hier betoogden, springt het voor ieder duidelijk in het oog, dat minst genomen voor den eersten onderwijzer aan school B, die na de verschil lende reformaties dier school, (wat buiten zijn wil geschiedde) niet meer de verplichte hoofd akte moet bezitten, omdat het aantal kinderen door die omstandigheden verminderde, de regeling onbillijk is. Die onderwijzer toch is door den raad benoemd tot onderwijzer met verplichte hoofdakte. Gaat het nu eigenlijk wel aan, hem te zeggen, we betalen u niet de gelden voor de verplichte hoofdakte, omdat die akte niet meer verplicht is? We herinneren ons gevallen van hoofden van scholen, wier tractement verminderde door daling der school bevolking en dat hun in verband daarmede eene toelage werd gegeven opdat zij van die omstandigheid niet de dupe zouden zijn hun jaarwedde op hetzelfde bedrag zou blijven. En daar was dan nog wel een schoolhoofd bij betrokken, die op dat hoogere salaris in het geheel geen dienst had gedaan, die daarop alleen bij zijne sollicitatie had gerekend. De wegen en besluiten van den raad zijn soms wonderlijk. Het eene oogenblik wordt een betrekkelijk hoog bedrag opgeofferd om tegenover een gemeente-ambtenaar de billijk heid te betrachten (gemeente-gpneesheer) en op hetzelfde oogenblik is men bezig tegenover minstens één anderen ambtenaar eene in ons oog onbillijke behandeling te bestendigen. Het lijkt wel of daar eenig fanatisme zit, in dat volhouden. Er is eenmaal gezegd we gaan de jaarwedden regelen en dan willen we er voor een tijd van af zijn, en nu de besluiten eenmaal gevallen ziju, schijnt men er zich angstvallig (of koppig) aan te willen vast klampen, om er geen verandering meer in te brengen. Dit laatste kwam ook nog uit bij een verzoek van mej. Van der Heijden die voor haar 27 wekelijksche lesuren eene be zoldiging van f 400, waarop haar jaarwedde met Januari a.s. wordt gebracht, te laag acht en alsnog verhooging verzocht. De school commissie adviseerde afwijzend en Burg. en Wsth. waren het er mede eens. Ook dhr. Van Hasselt, die het standpunt verdedigde dat salaris is geregeld, we hebben het met f 50 verhoogd, nu moet het maar zoo blijven. Dhr. Van Nes heeft echter met de hand over het hart gestreken, hij acht de belooning voor die 27 lesuren per week werkelijk te laag. Welke omstandigheden er ook mede in ver band mogen staan, zij doet dat werk en dus moet men, als men haar diensten geniet, daar voor ook behoorljjk betalen. Hij stelde voor om de jaarwedde nog f 50 hooger te stellen en dus te brengen op f 450. En zie, dat lukte, met een zeer gemengde stemming werd dat voorstel aangenomeD. Het hielp niet, dat de Voorz. er al op wees, dat de opgeroepen klerk ter secretarie 40 uren per week moet werken voor f 500. Er werd op gewezen dat diens inkomen, na 23 dienstjaren, zooals mej. Van der Heijden heeft, en waaruit dus mag afgeleid worden dat ze voldoet, wel wat hooger zal zijn. Dhr. De Jager wilde nu in overweging geven voor dien arbeid vaste re gelen te stellen, door het bepalen van een bedrag per wekelijksch lesuur, zulks met het oog op mej. Nijssen te Sluiskil. Er werd echter opgemerkt, dat die per lesuur meer ontvangt dan mej.- Van der Heijden, omdat ze zoo weinig lesuren heeft. Van Ds. Timmerman is thans op zegel een adres ingekomen, waarin hij zich beschikbaar stelt voor het geven van onderwijs in de bijbelsche en kerkgeschiedenis aan de H. B. S. Hij geeft daarin o.m. in verband met de uit gesproken vrees, dat er meerdere dergelijke aanvragen zouden komen, te kennen, dat hij, als dit het geval mocht worden, gaarne zijne taak in deze aan jongere krachten zal over laten. Hij wijst er voorts op, dat aan meer dere middelbare scholen het door hem bedoelde onderwijs wordt gegeven. Burg. en Weth. zullen hieromtrent den Raad adviseeren. Wel licht kan daarbij een vingerwijzing zijn, de belangstelling die aan de M. U. L. klassen hiervoor betoond wordt. Verschillende reeds vermelde benoemingen, die in ons vorig nummer werden gemeld, kunnen we stilzwijgend voorbijgaan. Op ééne moeten wij de aandacht vestigen, niet om het daarbij betrokken belang, maar om de eigenaardigheid die zich daarbij weer voordeed, en waaruit weer eenigermate kan afgeleid wor den, hoe men van zekere zijde steeds politiek tracht te pas te brengen. Er was eene vacature voor de commissie tot wering van schoolverzuim, en wel van de categorie ingezetenen die geen kinderen meer ter school hebben. Nu had de com missie als no. 1 aanbevolen dhr. J. Th. van Aerde, iemand dien ze kimt, omdat hij jaren deel maakte van de commissie, doch die voor eenigen tijd ontslag vroeg, omdat voldaan zou kunnen worden aan den eisch der wet, dat een vader van schoolgaande kinderen van de commissie deel zou kunnen maken. Zijne kinderen waren inmiddels de school ontwassen. Nu is het bij die benoemingen toch steeds gewoonte, no. 1 der aanbeveling te stemmen. Wat gebeurt echter? Bij de eerste stemming bleek dat 5 stemmen waren uitgebracht op dhr. Van Aerde, maar ook 5 stemmen op no 2 der voordracht, dhr. P. de Bakker. Hé, dachten we, wat zit daar achter Toen werd onze aandacht echter getrokken door de omstandigheid, dat op dat oogenblik in den raad aanwezig waren 5 rechtsche en 5 linksche leden. Zouden de rechtschen alvast hebben leeren stemmen op dezen coalitie-can- didaat der toekomst voor den Raad Te be wijzen valt het natuurlijk niet, maar we ver moeden toch, dat, ware dhr. Waalkes wat vroeger ter vergadering gekomen, no. I der aanbeveling wel terstond de meerderheid zou hebben gehad. Nu echter bleef hij in de minderheid, want dhr. Van Nes, natuurlijk nog niet in het politiek gedoe thuis, gaf te kennen zijne stem te zullen wijzigen om een eind aan de zaak te maken. Toen steeg dhr. De Bakker tot 6 stemmen en dhr. Vau Aerde, die op het gebied der commissie zijn sporen reeds verdiend heeft, bleef met 4 stemmen in de minderheid. We meenden goed te doen op de hier on derstelde mogelijkheid te wijzen. De linksche raadsleden kunnen er misschien leering uit putten, steeds op hunne hoede te zijn. Bij onderling overleg zouden zulke gebeurlijkheden voorkomen worden. Aan den heer J. Elfrink is ruim 300 c.A. bouwterrein achter de H. B. 8. verkocht voor resp. f 4 en f5. Uit de medegedeelde condities bleek, dat voor de straat die in de richting van de H. B. S. en het kantongerecht wordt aangelegd als eisch gesteld wordt, dat de hui zen minstens 7 meter hoog moeten zijn. De Volksbond kan voorloopig weer een suc ces boeken. De Raad besloot op voorstel van B. en W. in beginsel om de nieuw aan te elggen straten aan de Schelde en aan den weg naar Axel »droog te houden.* Uit dat besluit bleek naar ons leek ook weer eenig fanatisme. Er zijn leden die zich eenmaal tegen drink- gelegenheden hebben gekant en wat men nu kan doen om deze te belemmeren wordt aan gegrepen. Tevergeefs wees dhr. Nolson er op, dat het aantal vergunningen niet kan vermeer dereu, ingevolge het raadsbesluit van het vorig jaar, en dat dus alleen caféhouders hunne ver gunningen zouden kunnen overbrengen, dat dus tegenover eene nieuwe in het nieuwe ge deelte een oude in het oude gedeelt zou ver vallen. Hij wees er ook op, dat het wensche- lijk zou kunnen zjjn, dat in het nieuwe ge deelte flinke zaken en ontspanningslokalen zou den worden opgericht. Best, zeide dhr. Van Nes, dat kan gebeuren, maar dan zonder al cohol. Als men niet de kans heeft om menschen van allerlei slag dus ook bezoekers die op z'u tjjd wel vaa» een kiepertje houden, als be«

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1916 | | pagina 2