Yan liet Oostelijk oorlogstooneel. Yan tiet Roemeensclie gevechtsterrein. binnenland. Loop der bevolking te Ter Neuzen. De Vredesvoorstellen. UIT Q1T2E GMGEVIUG. Gentsche burgers aan de Somme gedood. Nieuwe deportatie wan 4Q0G burgers te Gent, Bij leperen. Versterkingen aan de Nederlandsche grens. Duitsche persstemmen over de rede van Lfoyd George. Morsen met bvcod. G. A. Vosterman van Oycn. Geneesmiddelen. In den loop der week zjjn van hier de volgende personen vertrokken »De Franschen zijn altijd bekwaam geweest in den aanleg van wegen, maar in dezen oorlog hebben zij zichzelf overtroffen. Do beslaaude wegen zijn breeder gemaakt en worden voort durend in goeden staat gehouden ondanks het vei keer oneindig zwaarder is dan waarvoorde wegen oorspronkelijk aangelegd waren. En intusschen wordt de wegenaanleg steeds voortgezet, zoodat het onherbergzame district Champagne Pouilleuse nu over een stelsel van wegen beschikt, dat het ongetwijfeld later groo- ten welstand meet brengen. De groote weg tusschen Verdun en Bar-le Due werd in bjjna 24 uren verbreed en voortdurend wordt het oppervlak in uitmuntenden toestand gehouden, ondanks de slechte weersgesteldheid en den ein- deloozen stroom van vrachtauto's waarvan in beide richtingen iedere 25 seconden er een voorbij-mort. Bij ieder bezoek aan de Somme was ik steeds weder verbaasd over de merkwaardige verbe tering die iedere week weder aangebracht is in de communicatiemiddelen achter de Fransche linies. 1c den Elzas en in de Vogezen in het alge meen, hebben de Franscben ruimschoots gele genheid gehad om hunne bekwaamheid in den wegenaanleg te bewijzen. Sedert ik die streek zes maanden geleden heb bezocht, zijn er over al nieuwe wegen gekomen, die zich door pjjn- bosschen naar den top der heuvels heeo slingeren, die vroeger slechts met moeite langs voetpaden en muilezelpaden bereikbaar waren. Ik heb een 75 m.M. kanon door de bespanning langs een langzaam glooienden weg tot een punt zien rijden waar het vroeger nauwelijks en dan nog met groote moeite door muilezels had heen gedragen kunnen worden. Thans kun nen de automobielen tot op zeer kleinen afstand van de eigenlijke gevechtslinie rijden en op de wegen is er ruimschoots gelegenheid om uit te halen, ofschoon zenuwachtige lieden die niet aan het verkeet in de bergen gewend zjjn, het een onaangename sensatie zullen vinden om de wielen van hun voertuig aan het randje van een afgrond te zien loopen. Als na den oorlog de Fransche Elzas in con currentie met Zwitserland een toeristenland zal zijn geworden, dan zal die streek, dank zij de weerkzaamheid der Fransche militaire inge nieurs wegen hebben, oven goed als de meest bezochte Zwitsershe bergstreken. Op sommige deelen van het front ziju lichte spoorwegen van het grootste belang, maar in de bergstreken is het nut van dat vervoermid del tot de dalen en een paar belangrijke passen beperkt, waar het mugelijk is gebleken zulke spoorwegen aan te leggen van niet te grooten stijgingshoek. In den regel wordt er dan ook in plaats van dit vervoermiddel, van kabelspoorwegen ge bruik gemaakt, de transbordeur, zooals de Franschman het noemt, die in absoluut rechte lijn naar de diepst gelegen dalen of de hoogste toppen voert. De kabels voor dit transport middel worden een dertig of veertig voet boven den grond gespannen op ijzeren steunpunten en al de goederen die een leger noodig heeft, kunnen langs die kabels iu kleine daarvoor ingerichte wagentjes vervoerd worden. Als men die wagentjes zoo voorzichtig tegen een steile helling ziet opkruipen, lijkt het als of zij zelfstandig bandelen en niets te maken hebben met de wetten van de zwaartekracht. Plechtig hewegan zij zich voort, als in vogel vlucht, rechtuit over heuvels en wouden naar hun station ot naar een aoder daarbij aange sloten kabelstelsel, waarlangs zij nog dichter bij het front komen. Soms ziet men ze zelfs bewegen op plaatsen die binnen den gezichts kring der Duitschers liggen, maar dan ge schiedt het vervoer alleen des nachts, daar het gezicht van die boven de pijnboomen glijdende wagentjes op de vjiandelijke kanonniers een te sterke aantrekkingskracht moet oeteoeo.» VAN DE GRENS, 20 Dec. (Tel.) Het nieuws over de deportatie, dat ik thans mee te dee len heb, is zoo ernstig, dat het wellicht voor velen ongelooflijk schijnen zal. Wij wachten echter gerust een nader onpartijdig onderzoek af. Aan het front van de Somme zijn veel ge deporteerde Gentsche burgers tijdens een ge vecht door mitrailleurvuur der Franschen ver rast en gedood of zeer ernstig gewond. Her haaldelijk meldden we, dat duizenden Gente naars daar moesten werken. Over hun ellendig leven zullen we nadere bijzonderheden geven. Thans bepalen we ons bij het feit, dat de Duit schers weerlooze Belgische burgers dwingen het werk van soldaten te doen zoo dicht aan het Iront, dat de ongelukkigen er blootgesteld zijn aan 't vuur, voor den vijand bestemd. Weer is men bezig te Gent 4000 burgers te deporteeren. VAN DE GRENS, 20 Dec. (Tel.) Alleen te Gent zijn van het Iepersche font Zaterdag jl. 1800 gewonden aangekomen. De lazarettrei- pen ontbraken, om zooals bepaald was, velen verder te vervoeren. Ook Kortrijk en Meenen liggen vol. De Duitschers hadden leperen een aanval voorbereid en veel troepen naar dien sector gezonden de strijd is geheel mislukt voor hen. Zaterdag reden voorbij GentSt. Pieter drie lange treinen met burgers van Rousselare. Zij beweerden, dat deze stad ont ruimd zou worden. Met moet echter nadere bevestiging van dit nieuws afwachten. Uit Thielt zijn 80 burgers gedeporteerd. ZEVENAAR, 20 Dec (Tel.) Het naburige Duitsche grensplaatsje Elten, alwaar thaus militaire versterkingen worden aangelegd, is sedert eenige dagen het toonbeeld eenpr onrustige drukte. Behalve toch, dat langs de grenslijn loopgraven en draadversperringen worden gemaakt, is het vooral ook de bekende Elterberg, waar nu stevige fundeeringen van beton geheele rijen loopgraven e.d. aangelegd zijn. Bovendien is de geheele hoogte door prik keldraad omgeven. O WEENEN, 21 December. (Korresp. Bur.) Officieel. Legerfront-Leopold van Beieren. De dag ging kalm voorbij. ST. PETERSBURG, 21 Dec. (P. T. A Officieel. In de richting van Zloezow heeft de vijand onze linies in de streek van de dor pen Garboezof en Goekaloftze verwoed ge bombardeerd. Onze artillerie verstrooide eenige afdeelingen vijandelijke infanterie en cavalerie die van het dorp Prisoftse Noordwaarts rukten. Óns vuur heeft pogingen van de tegen standers om de Tseniofka, een linkerzjjrivier van de Zlota Lipa bij het dorp Sjibatin over te steken, gestuit. WEENEN, 21 Dec. (Korresp. Bur.) Offi cieel. Legergroep-Mackensen. In het gebergte van Oost-Walachjje verhoogde artillerie-werk zaamheid. Legerfront aartshertog Jozef. Ook gisteren deden de Russen een poging zich meester te maken van een steunpunt bij de tunnel in het Mestecanesci-dal. Vijf door krachtige geschut- werkzaamheid gesteunde aanvallen mislukten door de taaie standvastigheid der troepen van het dappere regiment landstorm gendarmerie, waarbij het uitstekend werd bijgestaan door onze artillerie. BERLIJN, 21 Dec. (Wolff). Officieel. AvondberichtArtillerievuur in eenige secto ren daargelaten geen strijd van eenigen om vang. ST. PETERSBURG, 21 Dec. (P. T. A.) OfficieelAan den linkeroever van den Donau, ten Noorden van Buzeu, waren onze voorhoede- afdeelingen in touw. Van den weg Buzeu Ramnica af tot den weg Insoeratzei Viziru wisseling van geschut en geweervuur. Aan weerskanten van den weg Insoeratzei—Viziru doet de vijand, ter sterkte ongeveer van een regiment infanterie en een regiment cavalerie, een aanval, dien wij met ons vuur afweren. Aan front Pirlita— Stankuz drong de vijand onze vooruitgescho ven afdeelingen een weinig terug. In de Dobroedzja nam de vijand het offen sief aan het front van den Donau af tot aan Basjkeui. In de streek van Balapansje - BaSj- keui wist de vijand een hoogtenreeks te ver meesteren. In een tegenaanval verdreven wij hem van enkele hoogten. Wij zetten den strijd om de herneming van de anderen voort. ST PE IERSBURG, 21 December. (P. T. A Officieel: In de Bosch-Karpathen hebben af deelingen van ons deel der hoogten in de streek ten Zuidoosten van de spoorlijn Kimpolung- Jacobeni bemachtigt. i --'F* De «Vorwarts» merkt op, dat Lloyd George niet alleen staat in zijne opvatting, dat het Duitsche voorstel een strop is, waarin dan geallieerden verzocht wordt het hoofd te stekep. De Al-Duitschers vreezen eveneens, dat Duitsch- land bezig is in een val te loopen of zijn hoofd in een strop te steken. Het blad vindt het merkwaardig, dat hoe geringer de oorlogvoerende groepen de mil}- taire beteekenis van den tegenstander beweretn te schatten, hoe grooter waardeering zij voor de bekwaamheid der vijandelijke diplomatie toonen. En de Engelsche staatsman, die, nadr men in Duitschland gelooft, de staatslieden der overige Ententelanden hunne rol voorzegt, toont een onverklaarbare schuchterheid om de conferentiezaal te betreden. Waarom de gevaren, die de Entente-verte genwoordigers daar wachten, grooter zjjn dan die voor de onderhandelaars der centrale mo gendheden te vreezen zjjn, is niet duideljjk. Toch bljjft er nog genoeg onduidelijks in Lloyd George's rede over, dat misschien op zettelijk zoo gezegd is, om een achterdeurtje open te houden. Het blad wijst er voorts op, aat het door Lloyd George gebruikte woord «reparation», een der drie hoofdeischen der Entente, zeer onduideljjk is en allerlei opvattingen mogelijk maakt. Het kan herstel, teruggave enz. van allerlei aard, maar ook «genoegdoening» be teek en en.® Er zal na den vrede wel heel veel hersteld moeten worden. Maar genoegdoening geven kan men slechts verlangen van een volk dat verpletterd ter aarde ligt. Lloyd George kent de voorstellen der cen trale mogendheden nog niet. Hjj kan ze niet kennen. Daarom kan hjj ook niet weten in hoeverre zij «reparations», in den zin van herstel, bevatten. Maar als hjj aanneemt, dat de centrale mogendheden niet geneigd zjjn om in boetekleed een pelgrimstocht te onderne men naar den zedelijken wereldrechterstoel van Engeland, dan heeft hij iets verondersteld dat volkomen juist is. Het blad gelooft, dat het formeele antwoord der Entente, na wat er nu reeds gezegd is, niet met groote spanning afgewacht zal wor den. Het verwacht dat de Entente met tno- raliseerende voorwendsels en wendingen het vredesaanbod der centrale mogendheden ont- wjjken zal. De «Avondpost" schrjjft De Opperbevelhebber heeft een legerorder moeten uitvaardigen tegen «de kwistigheid waarmee bij verschillende ondprdeelen van het leger en door geinterneerden over levensmid delen wordt beschikt». Dit geldt vooral het brood, waarvan groote hoeveelheden over blijven, terwijl «de resten door verkruimeling, vervuiling enz. niet meer voor menscheljjk voedsel in aanmerking komen». Het is ongetwjjfeld hoogst ergerljjk, dat bij de levensmiddelenschaarschte, die aan regeering en burgerjj zooveel zorg geeft, in het leger, d.i. in het georganiseerde deel van de bevol king, zulk misbruik voorkomt. In de gisteren gehouden gemeenteraad alhier werd voor kennisgeving aangenomen een bericht van het Burg. armbestuur, dat tot Voorzitter van dit college is benoemd de heer R. J. Scheele. Het verzoek van Ds. Timmerman om in een der lokalen van de H. B. S. onderwijs te mogen geven in de Bijbelsche en Kerkge schiedenis, werd gesteld in handen van B. en en W. om advies. Herbenoemd werden tot leden van de Com missie van Toezicht op lager en middelbaar onderwijs de heeren A. Spruitenburg en C. Ie Nobel. lot leden in de commissie van bjjstand werden herbenoemd de heeren A. Visser, M. Ejjke en J. J. de Jager. Tot leden van het Burg. ^rmbestuur werden benoemd, in de vacature-Donze, de heer A. Moggré en iu de vacature-Van den Ouden, de heer L. Moes, herbenoemd werd de heer A. Kooman. Benoemd werd tot secretaris-penningmeester van het Burg. Armbestuur de heer A J. Tazelaar. Afgewezen wordt het verzoek van mej. M. P. van Eerdenburg om overtegaan tot het vaststellen eener verordening op de publieke vermakeljjkheden. Aan de firma Ribbens wordt op diens ver zoek het voormalig kruitmagazijn bjj de aan legplaats der prov. stoombooten, verhuurd a/2, per maand. Gunstig wordt beschikt op het adres van mej. A. E. van der Heijden, onderwijzeres in de nuttige handwerken om verhooging van jaarwedde en deze verhoogd tot ƒ450. Aangenomen wordt een voorstel van B. en W. waarbij aan ambtenaren der gemeente verboden wordt het waarnemen van bijbetrek kingen, met de toevoeging dat wanneer voor 1 Januari as. geen ontslag van die bijbetrek kingen gevraagd wordt, ontslag uit de hoofd betrekking zal worden gegeven. De geloofsbrieven van het nieuw gekozen lid van den Raad dhr. L. J. Geelhoedt worden onderzocht waarna tot toelating wordt besloten. De St. crt. no. 299 bevat de acte van oprichting der N. V. Maatschappij Schoener schip «Zeehond» te Ter Neuzen, ten doel hebbende de exploitatie van een stalen scboe- nerschip, zulks in den meest ruimen zin. Het kapitaal bedraagt f 15.000, terwjjl in de N. V. is ingebracht het stalen schoenerschip «Zeehond», groot 187,86 ton. Oprichters der N. V. zjjnS. van Djjk, schipper te Groningen, J. A. van Rompu, reeder te Ter Neuzen, Op den 2e Kerstdag is het Po3t- en Telegraafkantoor ook wat postzaken betreft open tot 3 uur 's middags. Aangenomen zullen worden aangeteekende stukken en postpakketten, terwijl postwissels, postbewjjzen, en quitantie- zaken zullen behandeld worden. Er zal op beide Kerstdagen eene pakketpostbestellUg plaats hebben. In de Dinsdag gehouden raadszitting werd te Zaamslag op een jaarwedde van f 300 benoemd tot administrateur van het distribu tiebureau de heer L. Stolk, gemeente-secretaris. Vanwege de Zeeuwsch Vlaamsche Tramweg- maatschappjj is een verzoek ingekomen om aan haar te verkoopen 4 te rooien boomen aan de Zuidzjjde van het dorpsplein. Dit rooien is noodig omdat Ged. Staten vorderen dat de rjjweg daar 6 Meters breed moet zijn. De voor zitter deelde mede, dat de maatschappij niet genegen is, door het aanbrengen van straatspoor, den weg op de vereischte breedte te brengen. Wel worden thans schrif- teljjk bevestigd verschillende mondeling toe gezegde verbeteringen. Verschillende leden verklaren zich tegen den door Burg. en W. het voorgestelden verkoop der boomen, wat tot verdere ontsiering van het plein aanleiding geeft, en achten den aangewezen weg, dat hier, evenals in andere gemeenten, straatspoor wordt gelegd. Betreurd wordt, dal het gemeentebestuur niet tjjdig heeft gezorgd, dat hier, evenals in andere gemeenten, straat spoor is aangebracht. Ten slotte wordt het voorstel van B. en W. met 5 tegen 3 stem men verworpen. Daarop werd besloten aan Ged. Staten dispensatie te vragen van de be paling dat de weg 6 M. moet zijn, onder voorwaarde dat aan de Zuidzijde van den weg een strook van 80 c.M. breedte wordt bijbel- straat. Te Hoofdplaat is benoemd tot ouderwij zer de heer A. Bruijnooge, tijdelijk ouder wijzer aan de Drieweegsche school te Biervliet. De Commissie tot huldiging van de nage dachtenis van den heer G. A. Vosterman van Oyen, welke commissie Zaterdag 16 December j.l. vergaderde, heelt, naar het »Z. Landbouw blad» meldt, besloten een gedeukteeken in Aardenburg op te richten.j Mochten er gelden overblijven, dan zullen deze aangewend worden tot stichting van een foods tot steun van land- en tuinbouwbelangen. De Commissie hoopt, gezien de gelden, die reeds ontvangen en toegezegd zijn, na aftrek van de druk- en portokosten ongeveer f 3000 over te houden. Gitten kunnen nog gezonden worden aan Tj. B. E. Kielstra te Goes. De gemeenteraad van Oostburg besloot aan te koopan het huis in de Brouwerijstraat thans bewoond door den inspecteur der directe belastingen in het pand zullen gevestigd wor den de kantoren van den inspecteur en den ontvanger van dat dienstvak, alsmede het kan toor van den ontvanger der registratie en do meinen. De landbouwer P. uit Nieuwvliet reed Maandag met zijn phaeton langs het beursge bouw te Oostburg, toen zjjn paard plotseling hevig schrikte van de muziek der militaire kapel, die hare oefeningen hield in gemeld gebouw. Het paard holde met het rijtuig de Nieuwstraat en tegen een stoep op met 't ge volg dat het rijtuig plotseling stilhield en P. er uit vloig. Deze bezeerde zich deerlijk aaa gezicht en hoofd en moest zich direct onder geneeskundige behandeling stellen. Het paard holde met den dissel door en kwam een eind verder in een tuintje aan de straat terecht, waar het werd opgevangen. Door den kapitein, commandant, in het derde genie-commandement te Breda, werd gis teren op het bureau van de geuie te Vlissin- gen aanbesteed Het doen van herstellingen aan de militaire gebouwen en werken te Ter Neuzen en Elle. woutsdijk. Inschrijvers de heeren R. Verschelling, 1858 en F. C. Herrebout, f 1798, beiden te Ter Neuzen. Van 13 19 December ziju de navol gende besmetteljjke ziekten in Zeeland ter ken nis van den centralen gezondheidsraad gekomen Typhus: 1 geval te Brouwershaven. Roodvonk 1 geval te Burgh, 1 te Haam stede, 2 te Koewacht, 1 te Philippine, 3 te Ierseke. Diphteritis 1 te Bruinisse, 3 te Ellewouts- dijk, 1 te Groede en 2 te KruiningeD. Wij wijzen onzen lezers op de in dit num mer voorkomende annonce over de als deugde- ljjk bekend staande geneesmiddelen der Pharma- ceutische Fabriek A. Mjjnbardt, Zeist.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1916 | | pagina 2