Van het Westelijk oorlogstooneel. Van het Oostelijk oorlogstooneel. Van liet Roeraeenscbe gevechtsterrein. Van het Italiaansch-Oostenrjjksche gevechtsterrein Op Zee Officieele communiqué's. Uit Frankrijk. Het lot van de weggevoerde arbeiders. Het vredesaanbod. Van het gevechtsterrein in Macedonië. De duikbootoorlog. Maar tocb is er iets in die stemmen, dat tot nadenken en tot hoop aanleiding geeft. De »Westm. Gazette*, een bedaard en niet- Jingoistisch blad zegt»dat het overijld zou wezen te veronderstellen, dat de geallieerden veilig kunnen volstaan met het Duitsebe aan bod als een noodkreet af te wijzen. De ge allieerden mogen niet weigeren, een voorstel, dat op regelmatige wijze voorgelegd wordt, aan te hooren maar zij moeten duidelijk zeggen, dat hun overeenkomst om gemeen schappelijk te handelen, onaangetast blijft, en dat geen voorstellen kans hebben te worden in overweging genomen, zoo die inhouden, dat een van hen de anderen moet verraden, of dat zij hun plan, om te zorgen dat recht gedaan en onrecht hersteld worde, moeten opgeven.ln de Daily News* vinden wij ook eer. hoopgevende uiting. Dit is een standpunt, dat begrijpelijk is en de deur niet sluit voor overweging van vredesdenkbeelden. Dat de vrede daardoor reeds zou worden verzekerd, zou een al te optimistische opvatting zijn. Maar als men de deur niet sluit, den tegenstander wil aan- hooren, met hem overleggen, dan is de eerste stap, om aan de ellende die in de wereld heerscht een einde te maken, niet te vergeefs geweest. Wij weten allen, dat onder omstan digheden als de tegenwoordige, geen vredes voorwaarden kunnen worden gesteld door een der beide groepen met de bijvoeging »C'est a prendre ou a laisser.* Integendeel, slecht door bespreking en over leg kan een conventie tot stand komen, en daarbij moeten allen medewerken, allen iets van hun eischen en wenschen laten vallen, allen begrijpen, dat een vrede, die aller idealen bevredigt, onmogelijk is. Wanneer slechts uit dien vrede een toestand geboren wordt, die een herhaling van zulk een waanzinnige wereldramp als deze, voor altoos belet. De redevoering, die Briand, de Fransche minister-president, hield in de Fransche Kamer is nog evenmin een harde slag met de deur al lijkt het er wel wat op. Briand is een meester van het woord, en hij heeft, schijn baar verontwaardigd, de Duitsche voorstellen tot onderhandeling afgewezen de bespreking niet noodig genoemd. En toch, met welk een handigheid wist bij een slag om de arm te houden. »Ik zal aan de Kamer later officieel de juiste gemeenschappelijke opvatting van de geallieerden mededeelen.Een dergelijk document moet men overdenken en dan nagaan, welke bedoeling het heeft.* Dit is dus, on danks de door het oogenblikkelijke gevoel in gegeven groote woorden, toch de verzekering dat Briand, dus de Fransche regeering, het Duitsche voorstel zal overdenken en nagaan, en met de regeeringen der Entente landen zal overleggen, welk antwoord er op is te geven. Ondanks de schjjnbaar heftige ontvangst is dus nog nergens het woord »non possu- mus* gevallen, het woord, dat de deur voor de onderhandelingen onherroepelijk sluit. Het is in de wereldgeschiedenis wel meer gebeurd, dat een minister een krachtig »nooithooren deed, en dat er toch heel spoedig een »ja« op volgde. Daarmede willen wij niet zeggen, dat het nu ook zoo zal gaan, maar alléén, dat de kans op onderhandelen door zulke perstemraen en redevoeringen niet wordt afgesneden. En ten slotte, ook in de oorlogvoerende landen, ook in Frankrijk en Engeland, zijn er velen die anders denken, dan men uit de perstem raen zou opmaken. Herhaaldelijk hebben wij melding gemaakt van andere opvattingen, en nog verleden week wees Massingbam (A Wayfarer) in de »Nation« erop, dat de vredes- stemming in Engeland toeneemt. De motie van vertrouwen in de Fransche regeering werd, na de scherpe kritiek in de geheime zitting, aangenomen maar 117 afgevaardigde ver klaarden zich er tegen. De socialistische partijen in de Latijnsche landen, in Frankrijk en Italië, wenschen het einde van den strijd. In de Italiaansche kamer hebben verleden week, na de redevoering van Boselli, de socialistische leden krachtig geprotesteerd tegen de voort zetting van den oorlog. Zoo gaat het overal; en de Italiaansche afgevaardigde Oddino Mor gan verklaarde nog dezer dagen aan een mede werker »AIs men een referendum zou kunnen houden in alle oorlogvoerende staten, niet alleen in Italië, dan zou blijken, dat de meer derheid der bevolking tegen den oorlog is. Die meerderheid heeft echter gelegenheid zich te uiten*»De politieke meerderheid in de landen is vóór den oorlog. Maar de groote massa moppertzij heeft er allang genoeg van*. En met die groote massa, met de meerder heid en haar stemming, zullen de politieke leiders dan óók rekening moeten houden, bij hun beslissing over de vraag of zij het Duitsche voorstel klakkeloos zullen verwerpen. Inmiddels gaat de opmarsch der Oentralen in Roemenië ongestoord voort. Het Donau- leger en het negende leger hebben, na de Roemeensch-Russische troepen, die zich achter de Jalomnitza versterkt hadden, te hebben teruggeslagen in het geheele gebied tusschen die rivier en lijn BoezeoeTanderei, den opmarsch aanvaard. En nu komt daarbij, dat de Oostenrijksche troepen van aartshertog Jozef, die in de Kar- pathen alle Russische aanvallen afsloegen, in de dalen van de Boezeoe-Bisca en de Bisea- Mare krachtig zijn vooruitgegaan, zoodat de positie van Boezeoe niet alleen in het front;, maar ook in de flank wordt bedreigd. De beide dalen, waarin de Oostenrijksche troepen vooruitgaan, vereeuigen zich bij la Pont, waar de spoorweg naar Boezeoe, op den rechter-r vleugel der lioemeensche troepen, begint. Is la Pont in Oostenrijksch bezit, dan wordt het onmogelijk voor de Roemeniërs hunne positie bij Boezeoe vast te houden, en wordt tevens verbinding Boezeoe-Braila-Galatz bedreigd. Bovendien blijkt de toestand van het Roef meensche leger steeds slechter te worden. Dagelijks worden duizenden gevangenen ge maakt het aantal der gevangenen bedroeg reeds meer dan 150.000 man, dus een kwart van het geheele Roemeensche legermeer dan de helft der geheele artillerie, waarover dit beschikte, is door de Oentralen buit ge maakt. Met de zware verliezen aan dooden en gewonden is het dus aan te nemen, dat het Roemeensche leger zijn beste en grootste kracht verloren heeft. Aan de overige fronten gebeurt niets mel- dingswaardigs. PARIJS, 14 Dec. (Havas). Officieel middag- bericht De nacht is zonder gebeurtenis van belang voorbij gegaan. PARIJS, 14 Dec, (Havas.) Uit de debatten in de Fransche Kamer van Afgevaardigden maken de bladen op, dat het land en het par lement onmiddellijke krachtige daden eischen. De regeering moet een waar oorlogsministerie zijn en de middelen versterken om de over winning te verhaasten. De stemming wijst op den wil der meerder heid, om aan het vernieuwde en verkleinde kabinet de onontbeerlijke bevoegdheid vopr de leiding van de staatszaken toe te staan. De spontane verklaring van Briand omtrent de voorstellen der Duitschers, herhaaldelijk geest driftig door het parlement toegejuicht, worden beschouwd als geheel te beantwoorden aan de diepste gevoelens van het Fransche volk, evenals aan die der geallieerden e;i van die neutralen, die den toestand helder inzien. Verscheidene dagbladen zien de ware aan leiding van de stap van den Rijkskanselier in de nil lating van afgevaardigde Strobel in den Landdag, dat »de groote massa van het volk op het puot staat van honger om te komen.* De correspondent van de Times bjj het Fran sche leger schrijft De Fransche soldaten zijn vastbesloten te vechten tot het einde, d. w. z. tot de beslis sende overwinning der geallieerde legers. Niets anders zou bun voldoening kunnen geven. Zij zouden gekant zijn tegen alle ander vredes voorstellen dan die van Frankrijk en de bond- genooten en ze beschouwen als verraad tegen over bun gesneuvelde broeders. VAN DE DUITSCHE GRENS, 12 Dec. Maandagochtend ontmoetten wij hier wederom een gezelschap Polen, welke uit Duitschland wisten te ontkomen Het waren nu niet min der dan 26 personen, waarvan 1 vrouw en 25 jonge, krachtige mannen van 22 tot 24 jaren oud. Uit hetgeen zij ons verhaalden, stippen wij nog enkele bijzonderheden aan. Zij waren allen ongeveer een jaar lang in Duitschland geweest. Het waren bankwerkers, smeden, instrumentmakers en mijnwerkers. Doch onder de laatste categorie werd van alles gerangschikt. De meest intellectueele Poolsche jongeling moest naast de onbeschaafde arbei ders de steenkolen helpen delven. Een paar jongelieden, uit Lodz afkomstig, zagen er al zeer mager uit. Een er van had gedurende een 10-maandsch gedwongen verbljjf in Duitschland, 37 pond gewicht verloren. Be hoorlijk eten kon hij niet meer verdragen en hij klaagde erg over maagpijn. Trouwens, daar mede waren de meeste ontvluchten behept. Hun geboorteplaatsen waren Warschau, Lotz en Wilna. Zij werkten te Essen, Bochum, Glad- beek en Gelsenkirchen. Het loon varieerde tusschen 4'/a en 10 mark daags. Doch ondanks de maximum-vprdiensten van vaak 60 mark per week, was »hongerlijken« het parool. Het meest van alles had hen nog gehinderd de snoeverij, waarmede men hun vaak de vetge drukte hoofden der Duitsche bladen voorhield. De laatste dagen was de aankomst van nieuwe transporten zeer toegenomen vooral Belgen kwamen met honderdtallen aan. In de muni tiefabrieken en kolenmijnen worden er dag aan dag tallozen aan het werk gezet. Doch ook gaat er geen dag voorbjj, of er mankeeren 1 civiel-gevangenen op het »appèl< o.q. »werk«. Tusschen het Polentransport bevond zic-h een Belgische jongeman van 17 jaar, die meege- vlucht was naar Nederland. Van hem hebben wij enkele interessante bijzonderheden opge- teekend, die een zeer duidelijk licht werpen op den toestand in België. Van dezen Belg ook kregen wij een origineel Arbeidscontract*0 hetwelk in ons bezit is. Het is gesteld in hef Nederlandsch en onderteekend door een zeke ren Stroeder, als vertegenwoordiger van het »Deutsches Industriebürau*, dat gevestigd is te Brugge, Groene Rei no. 3. Het contract werd op 3 October j.l. aan dezen Belg voorgelegd. Men haalde hem daar voor uit zijn woonplaats te St. Michiels, on geveer een kwartier gaans van Brugge, weg. loen hij niet wilde teekenen, dreigde men hem met gedwongen wegvoering, zonder meer, ter wijl hij, zich niet verzettende, een maximum dagloon van 6 75 franks als »handlanger« (d. i. steenensjouwer) zou kunnen verdienen. Con tractueel ook werd vastgesteld, dat hij 3 frs. daags voor kostgeld zou moeten betalen. Op Vrijdag 13 October, derhalve 10 dagen later, werd hij 's avonds om elf uur van het bed gelicht en moest hij zich naar de statie van Brugge begeven, waar zich hartverscheurende familietooneelen afspeelden. Gezamenlijk met eenige honderden anderen ging het om kwar tier over 11 naar Duitschland, opeengepakt als vee. Hij werd met 16 anderen werkzaam gesteld bij de firma Brassel Co. te Brauck bjj Gladbeck. Maar onder scherpe controle. Kosthuis meer dan slecht; 's morgens en 's avonds »Ersatz-Kaffee« met twee dunne sneedjes brood 's middags soep met stukjes aardappelen en beetwortelvan vetten schier geen spoor; slechts af en toe een klein schijfje spek of vleesch. De stemming onder de bevol king is zeer terneergeslagen. De laatste dagen waren tal van gedeporteer den van verschillende naties gearresteerd, vóór zij tijd hadden de grens te overschrijden. Toch is er een enorme beweging onder ai die vreem delingen om naar neutraal gebied uit te wijken. De verwachting, dat dit aantal zou toenemen, is reeds bewaarheid, daar er hier in de om geving nu eiken dag zulke lieden arriveeren. Deze troep kwam niet tegelijk, doch met twee en drie personen, de grens over. Nabij ons gebied stieten zij herhaaldelijk op Duitsche patrouilles en wachtposten, doch behoudens enkele uitzonderingen lieten zij allen zich voor enkele marken omkoopen om de grens aan te wijzen. Zoo bereikten zij van Vrjjdag- tot Zondagavond druppelsgewijs de grens, terwijl ook gisteren nog enkelen aankwamen. Doch nog honderden zijn er onderweg. Evenals de anderen, gingen zij nu naar Rot terdam, zeer verheugd over de zoo goed ge slaagde ontsnapping. Er is van de zijde der entente nog geen ant woord gegeven op het Duitsche vredesaanbod, hetgeen ook niet te verwachten was, daar het ternauwernood kan zijn ontvangen en er eerst besprekingen tusschen de vele bondgenooten zullen dienen te worden gehouden. Toch ligt er een officieele stem voor ons en die is weinig bemoedigend. Het is die van Briand den Frauschen ministerpresident, die zich in de zit'ing der Fransche Kamer op verre van bemoedigenden toon uitliet. Hj verklaar de, dat hij zeer erustig moest waarschuwen tegen bet vage Duitsche aanbod, dat hij ver der kenschetste als een gioote valstrik en een manoeuvre om de geallieerde-) te verdeelen, de gemoederen te verontrusten en de volkeren te demoialiseeren. Voor 't overige wees Biiaud er uitdrukke lijk op, dat niet Duitschland, zoials de kan selier het voorstelt, de aangevallen partjj ie, doch juist de entente. Ook het feit, dat dit aanbod komt op een oogenbilk, dat Duitsch- laud geweldige teobereidselen maakt, moet vol gens hem tot voorzichtigheid aanmanen. Dat klinkt al heel weinig hoopvol, er is echter nog een klein lichtpunt: Briand sprak niet namens de entente. Hij verzekerde uitdruk kelijk, dat hij de officieele meenn g der entente later zal meedeelen. Gezien de toon io de Fransche en Engelsche pers zal een antwoord weinig kans bieden op een spoedigen vrede. Bij de beoordeeling echter der persuitla tingen boude men in overweging, dat de pers in de oorlogvoerende landen met vrij is. Vooral in Frankrijk heerscht een zeer strenge preventieve censuur, zoodat de bladen alleen vei kondigen, wat regeering gezegd wil hebben. WEENEN, 14 Dec. (Wolff.) Officieel: Aan weerszjjden van den Dnjestr is het Russische geschutvuur in hevigheid toegenomen. Overi gens niets nieuws. ST. PETERSBURG, 14 Dec. (P. T. A.) OfficieelOnze vliegtuigen hebben met goed gevolg bommen geworpen op hetstation Plukow (aan den spoorweg Tarnopol—Zloczowj en op een konvooi bjj het dorp Noetsji (ten Noord oosten van den spoorweg), In de streek van het dorp Potoetoza en ten Oosten van Lipnica Dolna hevig geschut- en mijnvuur. Pogingen van den vijand om met sterke afdeelirigen verkenningen in de streek van het dorp Podchoemlawe aan de Narajofka te doen, zijn door ons vuur^ verijdeld. WEENEN, 14 Dec. (Wolff.) Officieel Le gergroep Mackensen Ook in de streek van de beneden-Jalonnika is de vijand in vollen aftocht. Wij hebben opnieuw vorderingen gemaakt. Legerfront aartshertog Jozef: De Russen hebben hun aanvallen voortgezet. Ook gis teren zijn ze overal, zoowel ten Zuiden van het Uzu-dal als in het Trotus-dal en ten Oos ten van Ioelgyes, bloedig afgeslagen. Boven Oomanesei heeft een O.-tl. vlieger een vijan delijk vecbtvliegtuig neergeschoten. Het sloeg om en storlte in een bosch neer. SOFIA, 14 Dec. (Buig. Ag.) Officieel: In de Dobroedzja zwak geschutvuur en putroelje- gevechten. In Oost-Walachije duurt de opmarseh der ver bonden legers voort. De vooruitgeschoven afdee- lingen onzer troepen, die bij Toetrakan, Sitistria en Curnavoda den Do au zijn overgestoken, hebben den spoorweg Boekarest - Fetesci bereikt. Aan de Zwarte Zee hebben Russische oor logsschepen Baltsjik beschoten, 4 inwoners zjjn gedood, 5 gewond, ST. PETERSBURG, 14 Dec. (P. T. A.) Officieel In de Bosch Karpatben heeft onze artillerie Korosmezö doeltreffende beschoten en er zevsn branden gesticht. Eergisteren heeft de vijand zijn aanvallen in «de richting van Buzen voortgezet. Ons voet volk en onze ruiterij zjjn ten Westen en Z.W. van Buzen met den vijand in contact gekomen Onze ruiterij die* naar (naam, of richtiDg, ontbreekt Red.) optrok, heeft eergisteren een verbitterd gevecht geleverd tegen vijandelijk voetvolk en ruiterij. WEENEN, 14 December, (Wolff.) Officieel. Niets van belang. PARIJS, 14 Dec. (Havas). Officieel Fransch stafberiebtDe vijandelijke artillerie heeft het geheele Servische front en Monastir be schoten, waardoor onder de burgerbevolking eenige slachtoffers werden gemaakt De batterijen der geallieerden hebben doel treffend geantwoord. Geen infanteriegevechten. SOFIA, 14 December. (Buig Ag.). Officieel In de streek van Monastir zwak geschut- an mijnvuur. Ten Zuiden van Monastir is een kabelbal lon van den vijand verbrand. In de buurt van de Tserne levendig vijan delijk geschutvuur vooral rond Paralovo. Ten Oosten van de Tterna hebben wij een vijandelijken aanval, gericht tegen Gradisnitsa en Tarnova afgeslagen. In de streek van Moglena zwak vijandelijk geschutvuur en levendige maar vruchtelooze bedrijvigheid van vijandelijke vliegtuigen bo ven onze stellingen. Op het Belasitsa-front geschutvuur en pa- troeljegevechten. Aan de Stroema nu en dan een kanonschot en schermutselingen tusschen patroeljes. Aan de Egeische Zee is de vijandelijke vliegdienst vruchteloos in de weer geweest bij Drewa. Bij Doksat hebben wij een Fransch vliegtuig neergeschoten. De inzittende, luite nant Jean Rechard en de onderofficier Jean Legarki zijn gevangen genomen, Volgens een Duitsche berekening heeft de entente 744 600 ton verloren, daarbij zijn duik- booten inbegrepen, doch bijzondere schepen als hulpkruisers en voor oorlogsdoeleinden inge richte schepen der handels vloot niet. Van deze verliezen, die ons bijzonder hoog Ijken, is het aandeel van Engeland 1123 schepen of 563,200 ton, van Frankrijk 129 of 53,900 ton, Italië 20 of 63.600 ton, Rusland 116 of 54.800 ton Japan 14 of 9100 ton. De Duitsche duikbooten hebben in den tijd van 28 Nov. tot 8 Dec. jl. in het Kanaal en aan de kust van den Atlantischen Oceaan o. a. voor Frankrijk bestemde Engelsche steenkool ladingen van gezamenlijk 17,000 ton en Ec- gelsche schepen met 6000 ton oorlogstuig van New-York naar Frankrijk in den grond geboord. Een der Duitsche U-booten is onlangs 55 dagen aan een stuk onderweg geweest zonder een haven te hebben aangeloopen of hulp te hebben genoten. Deze totdusver nauwelijks mogelijk geachte prestatie van personeel en materieel, zegt Wolff, is te merkwaardig, daar de boot herhaaldelijk met zwaar weder te kauipen heeft gehad.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1916 | | pagina 2