De Nederlandsche Briefsteller, AMESTASCHJES Mi Maria Cornelia de Yos, Maj. Maria Cornelia de Yos. Mej. Maria Cornelia de Vos, TER NEUZEN. Laatste Beriehten. Burgerlijken Stand. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentiën. L. F. GEERLING. Prijs f 1.25. STEEDS NOUVEAUTE'S IN ALLE PRIJZEN. I Eon oproerige Kalverstraat. Ook een reden Uit den trein gesprongen. Een moordaanslag. Smokkelen. De ontlasting der Engelsche spoorwegen. Vischdieven gearresteerd. Slapte iu ile sigareninilustric. Vredesvoorstellen van de Centrale mogendheden. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 13 Dec. 3.42 3.58 Donderdag 14 4.17 4.35 Vrjjdag 15 4.54 5.14 Zaterdag 16 5.53 5.57 Zondag 17 6.21 6.48 Maandag 18 7.15 7.46 Dinsdag 19 8.20 8.53 Zondagavond hebben zich in de Kalverstraat te Amsterdam kleine incidenten voorgedaan tusschen militairen en burgers. Om 9 uur werd een militaire patrouille, wier taak het is in de Kalverstraat te letten op het gedrag van soldaten, het salueeren enz. lastig gevallen door burgers. De eerste wanordelijkheid deed zich voor op de Munt en was oorzaak, dat de patrouille terug moest trekken naar het bureau Singel. Toen de patrouille weer op straat was, ont stond wederom een incident, ditmaal bij de St. Luciënsteeg. Personen gingen de patrouille vooraf en waarschuwden andere militairen niet te groeten. Spoedig was de patrouille omringd door een dicbte menigte, die hinderlijk opdrong. Er kwam politie bij te pas en er vielen zelfs klappen. Het slot was, dat de patrouille ten tweeden male de wijk moest nemen, ditmaal naar het posthuis Molsteeg. Een boefje. De politie te Gorinchem heeft de hand ge legd op een 13jarig knaapje, die zich een ki ui wagen had toegeëigend, dien ^ij voor 25 centen verkocht. Ruim een jaar geleden maakte dit ventje reeds deel uit van een kleine bende boeljes, die het in de stad en omstreken onveilig maakte. Toen heeft hij drie maanden met de tucht school kennis gemaakt. Morgen zal het recidivistje naar Dordrecht worden overgebracht, om ter beschikking van den officier van justitie gesteld te worden. sDe Standaard* zegt, dat vroeger haar sym pathieën steeds sterk geaccentueerd waren voor Roemenië, omdat»we (bedoeld zal zijn dr. Kuyper) zelf de forten, die Boecharest omringen, onder geleide van den minister van Oorlog hadden bezocht.* Hadden, zou men mogen vragen, dan de sympathieën van s>De Standaard", uit herin nering aan Brussel niet ook voor België moeten zijn schrijft het R. K. »H uisgezin*. Zondagmorgen werd aan 't station Ommen door den veldwachter opgemerkt, dat tusschen Yilsteren en Ommen een militair uit den trein was gesprongen. Hieiop werd geen acht ge slagen, doch toer. de trein, welke om 10.10 van hier naar Zwolle vertrok, werd door den machinist aan den weg een militair gevonden, bewusteloos en badende in zijn bloed. De ongelukkige, die bleek te zijn de 21jarige R. Kiers van Oranjedorp, bij Ernmen, werd per auto naar het R. K. Ziekenhuis, te Zwolle vervoerd, alwaar bij aan de bekomen wonden overleed. Nader wordt omtrent het bovenstaande me degedeeld Met den trein, die te 10.02 v.m. te Ommen moet aankomen, reisde de Rijksveldwachter uit Mariënberg, die even voor 't station Om men plotseling krankzinnig werd, zijn revol ver trok en deze richtte op de zich in dien trein oevindende militairen en burgers. Een der aanwezige militairen schrok zoodanig, dat hij van het balcon uit den in beweging zijn- den trein sprong, met het reeds gemelde noodlottige gevolg. De krankzinnige veld wachter zag in Ommen nog kans den trein naar Mariënberg te nemen, alwaar hij met behulp van ontboden politie werd overmeesterd. Zaterdagnacht heeft in de Lodewijk- straat te Groningen een moordaanslag plaats gehad. In den loop van den dag had de 45-jarige koopman H. S., onder den invloed van sterken drank, te kennen gegeven, dat hij zijn vroegere echtgenoote, van wie hij sedert Juni gescheiden leeft, wel een kopje kleiner zou maken. Te twaalf uur 's nachts werd hij aangetroffen in de portiek van de woning zijner gescheiden vrouw Lodewijk- straat 42a. De politie verwijderde hem daaruit. Eenige uren later te ruim 3 uur, zag hij kans opnieuw het huis te naderen, ditmaal door zijn weg te kiezen dwars door eenige moestuinen aan de Oosterweg, zoodat hij achter het huis uit kwam. Na opschuiving zan het keukenraam drong hij de woning binnen en ging in de slaapkamer zijn echtgenoote met een mes of beitel te lijf. Ernstig verwond aan nek en arm, werd zij door haar 17-jarigen zoon, die op haar hulpgeschreeuw was toegesneld ontzet. De zoon wist erger te voorkomen maar werd zelf daarbij aan een hand gewond. De dader was weldra in handen der politie. Nader is gebleken, dat de man alle kleeding- stukken, welke onder zijn bereik waren ge weest, had verknipt en versneden, zoodat het gezin des morgens nauwelijks kleeren had om aan te trekken. De toestand van de vrouw is {redelijk, Uit Roermond wordt gemeld. Hoever de brutaliteit van de smokkelaars gaat, moge blij ken uit het volgende Zaterdagnamiddag ontving een keuterboertje te Reuver, wieos heele veestapel bestaat uit twee geiten, van den stationschef te Reuver be richt, dat voor hem aan het station drie vette ossen waren aangekomen, afgezonden uit Arnhem. De adressant, die van niets wist en niets be steld had, weigerde natuurlijk de zending in ontvangst te nemen, waarna de wagon ter stond door de rijksambtenaren werd afgesloten. De wagon bleef voorloopig te Reuver staan, doch 's nachts wisten eenige smokkelaars, die natuurlijk van het heele zaakje op de hoogte waren, zich toegang te verschaffen tot het emplacement. De wagon werd opengebroken, de ossen werdeu er uitgehaald en full speed in de richting der Duitsche grens vervoerd. Op nauwelijks 5() meter afstand van de grens werden de smokkelaars door de rijksambtena ren aangeroepen, waarop eerstgenoemden nog snel over de grens trachtten te ontkomen. De ambtenaren losten enkele schoten, waarop de smokkelaars op de vlucht sloegen, de ossen, die alle drie aangeschoten waren, in de han den der ambtenaren achterlatende. De ossen zijn door den ontvanger der registratie te Roer mond verkocht aan twee exportslagers. De Londensche correspondent van de »Ma- tin« meent te weten, dat de Engelsche spoor wegmaatschappijen verschillende nieuwe maat regelen overwegen, ter aanzienlijke beperking van het reizigers- en goederenvervoer in Enge land wegeDS de schaarschte aan personeel, matrieel en locomotieven, in het leven geroe pen door de behoeften van het Engelsche leger in Franrijk. Deze hervormingen omvatten lo. afschaffing der goedkoops reisbiljetten 2o. verhooging van het reizigerstarief over zekere afstanden met 50°/0 3o. vermindering van het aantal restauratie- en slaapwagens 4o. afschaffing der extra-treinen naar wed strijdterreinen 5o. vermindering van het gewicht der vrij vervoerde bagage. Deze maatregelen zijn op verzoek der regee ring genomen. Zij beoogen ook de vermm- dering der pleizierreisjes ter gelegenheid van het Kerstfeest, waartegen een krachtige per- campagne wordt gevoerd. Voor ruim twee ton opgelicht. Een zeep fabriekant te Eindhoven had in den loop van dit jaar herhaaldelijk aanzienlijke bedragen (loen toekomen aan een 25-jarig tabakskoopman hier ter stede, die voorgaf, dat hij voor dit geld voor gezamelijke rekening zaken zou doen. Daarvan kwam evenwel niets. In totaal had de fabrikant den koopman ruim twee ton toevertrouwd. Ten slotte volgde aan gifte bij de politie en Zaterdagavond werd de 25-jarige koopman aangehouden. Een ernstig feit. Onlangs werd door de bemanning van een Middelharnisser beugsloep in de Noordzee een colbertjasje opgevisebt, in welks binnenzak zich een sigarenkoker bevond met een bedrag van f 12.50 aan bankpapier. In plaats van het gevondene dadelijk na binnenkomst bij de politie of strandvonderij aan te brengen, heeft men de vondst verzwegen en den buit onder elkander gedeeld. De zaak lekte uit. Het was in den tijd dat twee IJmuider stoomkorders verloren zijn gegaan met man en muis en het had best kunnen zijn dat het ge vondene eenige aanwijzing had knnueu geven. Men mag toch aannemen dat een zeeman niet zonder meer een jas met geldswaarden ais onbruikbaar over boord werpt. Door de politie is nu tegen de vjsschers eene vervolging ingesteld wegens verduistering van gevonden voorwerpen. De jas met sigaien koker is door de politie in beslag genomen en alsnog ter herkenning te worden getoond aan nabestaauden van de met stoomkorders omge komen zeelieden. Zaterdagnacht mocht het een controleur van de Noord-Hollandsche Bewaking-Mij. teljmui- aen gelukken twee personen op heete-daad te betrappen, terwijl zij bezig waren bij de Ex portmaatschappij twee groote vaten visch weg te rolleó, met het doel die te ontvreemden, Genoemde controleur wist een der dieven na hevig verzet en na een worstelling, waarbij met het mes gedreigd werd te overmannen en te arresteeren. Het is een zekere S., uit Den Helder, een militairen deserteur, die reeds langs gezocht werd, zoodat hier een goede slag is geslagen. De politie heeft later den medeplich tige, zekeren K., uit Umuiden, opgespoord. Ook hjj werd reeds wegens andere feiten door de politie gezocht, Uit Eindhoven wordt gemeld. De slapte in het sigarenmakersbedrijf te dezer plaatse, blijft aanhouden. De meeste fabrieken werken met verkorten arbeidsduur of de patroons hebben de werklieden op taak gesteld. In dit geval mogen niet meer dan een bepaald quantum sigaren per dag worden afgeleverd. Absolute werkloosheid komt zeldzaam voor. Er waren gisteren, naar van officieele zijnde wordt mee gedeeld, niet meer dan 25 werklooze arbeiders onder de ruim 3500 sigarenmakers in dit cen trum. De thuiswerkers daarentegen zijn alle ontslagen, maar zijn meestal lieden, die hierin een bijverdiensten vonden. BERLIJN, 12 Dec. (Wolff.). (Voorloopig bericht). De keizer heeft een legerorder uit gevaardigd, waarin hij mededeelt, dat hij met de drie bondgenooten vredesvoorstellen aan den vijand heeft gedaan. BERLIJN, 12 Dec. (Wolff.) Officieel: De tekst van den legerorder van den Keizer luidt als volgt Soldaten, In het gevoel van de overwinning, die gij u door uwe dapperheid behaald hebt, hebben ik en de vorsten van de drie verbonden staten den vijand een aanbod tot den vrede gedaan. Of daarmee het doel van de verbondenen bereikt wordt, blijft daargelaten. Gij moet verder met Gods hulp tegenover den vijand stand houden en hem verslaan. Front hoofdkwartier, 12 December. WILLEM I. R. De bovengenoemde order is ook aan de keizerlijke marine gericht met de navolgende keizerlijke aanvulliugsorder Deze order richt zich ook aan mijn marine, die al hare krachten trouw en met groote uitwerking gebruikt heeft bij den gemeenschap- pelijken strijd. Willem l. R. BERLIJN, 12 Dec. (Wolff). Naar de rijks kanselier iu den Rjjksdag mededeelde, hebben de regeeting van het Viervoudig Verbond beden aan de diplomatieke vertegenwoordigers van de met de bescherming van huQ onder danen in de vijandelijke landen belaste staten ter doorzending aan de vijandelijke mogend heden een gelijk luidende nota gericht met het voorstel spoedig vredesonderhandelingen aan te knoopen. In de nota's wordt gezegd De voorstellen, die de verbonden staten ter onderhandeling meebrengen, vormen naar hun overtuiging een geschikten grondslag tot herstel van een duur- zamen vrede. Als ondanks dit aanbod- de strijd voort zou duren, de verbonden mogendheden besloten, hem tot het zegevierende einde te voeren, zij weigeren echter plechtig elke verantwoorde lijkheid daarvoor. WEENEN, 12 December. (Wolff, officieel, voorloopig bericht.) Het kabinet te Weenen heeft, bij volledige overeenstemming tusschen de regeeringen van Oostenrijk-Hongarije, Duitschland, Turkije en Bulgarije, aan de vij andelijke staten nota's gericht, waarin het zijn bereidwilligheid uitspreekt, om vredesonder handelingen met den vijand aan te knoopen. In de nota's wordt bet voortzetten van den oorlog steeds meer doelloos bloedvergieten genoemd. TER NEUZEN. Huwelijks aangiften. 9 Dec. Hy- polithus Schelfaul, 27 jjm en Augusta Seraphi- na van Bastelaere, 18 j., jd. Adriaan Johannes van Minnen, 25 j., jm. en Cornelia Marie Meerts, 20 j jd. Eduardus Alphonsus Cortvriendt, 30 j., jm. en Florentina Veras, 25 j., jd. Gustave Dhaene, 22 j jm. en Maria Eulolia Aerts, 21 j., jd. Abraham Johannes Waeyhaert, 29j.,jm en Cornelia Johanna Platteeuw, 30 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 7 Dec. Henri van Raem- donck, 28 jjm. en Marie Josephina Estella Segers, 36 j., jd- Izaak van den Broecke, 26 j., jm en Cor nelia Aagje Pijpelink, 25 j., jd. 8 Dec. Leonard Wi3kerke. 28 j., jm. en Janna Helena Tanneke Jurrfj 24 j. jd. Geboorten. 3 Dec. Charlotte Hubertina Johanna, ■d. van Theodorus Neve en Alma Johanna Louisa de Mefjer. 5 Dec. Laurentius, z. van Hendrikus Bernard us Huisman en Louisa Catharina Hemelaar 11 11 ii ii ii ii Heden overleed zacht en kalm, na een kortstondig lijden, onze geliefde Vrouw en Moeder in den ouderdom van ruim 48 jaren. JAC. J. BLIEK. A. E. BLIEK. Ter Neuzen, 12 December 1916. Heden overleed zacht en kalm, in den ouderdom van ruim 48 jaren, onze geliefde Behuwddochter, Behuwd zuster en Tante Namens de Familie, Wed. A. E. BLIEK. Ter Neuzen, 12 December 1916. Heden overleed zacht en kalm, na een koitstondig lijden, onze geliefde Zuster en Behuwdzuster in den ouderdom van ruim 48 jaren. L. A. DE VOS. G. A. DE VOS. A. GEENSEN. Ter Neuzen, 12 December 1916. INHOUDENDE: Brieven en andere Opstellen over de meeste Onderwerpen, die in het gemeenschappelijk leven gemeenlijk voorkomen, met vooropgaande Bepalingen over de geschiktste wijze van Samenstelling en Inrichting der Brieven Betitelingen en Opschriften, benevens allerlei Koopmansbrieven. ALSMEDE Voorschriften bij Geboorte, Huwelijk en Over lijden Iets over Testamenten, Contracten van onderscheiden aardMinderjarigheid en Voogdij Borgtochten, Volmachten, Geldlee- ningen, Hypotheken, Wissels en Quitantiën iets betrekkelijk de Nationale Militie Formu lieren tot het inrichten van Schrijfboeken en Rekeningen Het voornaamste uit de Postwet Eene Handleiding ten gebruike bij de Wet op het Recht van ZegelModellen van Tele grammen, Advertentien, Aanplak- en Stroo- biljetten. BENEVENS eene Lijst der meest voorkomende Verkortin gen, Namen der Maten en Gewichten met Verkorte Schrijfwijze en eene Tabellarische Herleiding van de Nederlandsche Munt en onderscheidene Vreemde Munten, en Inlichtin gen bij Opleiding van Jongelieden voor eenige ftjjks- (Militaire- en Burger-) Betrekkingen. Twaalfde veel vermeerderde druk herzien door S E It V A A S I) E BRUIN. Voorhanden bij M. DE JONGE. Ter Neuzen. I

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1916 | | pagina 3