Van het Oostelijk oorlogstooneel. Van het Roemeensche gevechtsterrein. Op Zee UIT ONZE OMGEVING. Gemengde Berichten. De strijd in Roemenië. De veldtocht in de Dobroedsja. De „Deutschiand". Hef Nooesche stoomschip „Nervion" getorpedeerd. Opgebracht. Totaal 871 645 10 635 387 248 255 186 2 184 75 109 465 344 3 341 183 158 1591 1175 15 1160 645 515 Uitgebracht 615 191 310 1116 Van onwaarde 23 3 11 37 Geldige stemmen 592 188 299 1079 P. de Bakker 97 60 41 195 L. J. Geelhoedt 328 56 152 536 A. Wieland 170 72 106 348 Brand. De Vorwarts hecht eveneens groote betee- keuis aan het bijeenroepen van den Rijksdag en aan te verwachten verklaringen van den Rijkskanselier. De Vorwarts hoopt op een verklaring, die den vrede nader kan brengen. Reeds na den val van Boecharest wees dit blad er op dat het nu de tijd was den volkeren te zeggen, dat men hen voorgelogen heelt met te zeggen dat Duitschland alleen een vrede wil, dien het kan dicteeren. Te zeggen «dat Duitsch land thaus, meer dan ooit tot een vrede door vergelijk bereid is, dat het even bereid is de groote kracht van zijn vereenigde tegenstan ders te erkennen, dan het aanspraak heeft op erkenning van zijn eigen onoverwinnelijke energie. «De vijandelijke regeeringen hebben niet den moed tot den vrede. De Duitsche regee ring kan en moet dien moed hebben. Aldus de Vorwarts, die hoopt, ook al kan acht dagen na de rede van Prepof, een paar dagen na het optreden van Lloyd George geen vrede onmiddellijk komen, dat de Duitsche regeering door haar verklaring een beroep zal doen op het geweten van allen, die den oor log willen verlengen. Het blad dringt daarom aan op een verklaring, die alle vorigen aan duidelijkheid zal overtreffen. BERLIJN, 11 Dec. (Korr Norden.) Van bevoegde zijde vernemen wij, dat de rijksdag- zi ting van heden de merkwaardigste zjjn zal sedert het uitbreken van den oorlog. Zij is van wereldhistorische beteekenis. Alle afge vaardigden, ook degenen die te velde zijn, zijn telegrafisch uitgenoodigd. De rijkskanselier, die gisteren uit het groote hoofdkwartier is terug gekeerd, ontvangt hedenmorgen de ministers van de atzonderljjke staten. Hedenavond zijn de gezanten en de ambassadeurs van de Deu- trale staten bij den rijkskanselier uitgenoodigd. Morgenochtend zullen de voorzitters der fracties door den staatssecretaris Zimmermann worden ontvangen. Te elf uur hebben de zittingen plaats van de facties. Om één uur vergadering in plenum, waarbij behalve de behandeling der agenda de rijkskanselier dadelijk zal spreken. De in de geheele pers uitgesproken vermoedens zullen als onjuist worden bevonden, aa gezien het geheim streng wordt bewaard. Het werk geschiedt te Berljjn, in volle overeenstemming met Weenen, Sofia en Knnstantinopel. Van daar uit worden gelijktijdig, wellicht op andere wijze, dezelfde stappen ondernomen als te Berlijn. BERLIJN, 11 Dec. (W. B.) Officieel. Front Leopold Geen grootere gevechtsactie. Front aartshertog Joseph Ten noorden vau den Tartarenpas (in de Woud-Karpatben), in den Bistritsj-sector, ten noordoosten van Jacobeni, aan den Moenuloel, (in het Giyer- gioegebergte) en ter weerszijden van het Fro- tosoel-dal deden ook gisteren de Russen weder aanvallen met sterke strijdkrachten, maar zonder eenig succes. Bij acties van Duitsche patrouilles ten noorden van Smotrec werden 14 gevan genen gemaakt en werd een mijnwerper buit gemaakt. PETROGRAD, 11 Dec. (P. T. A.) (Bericht van den Grooten Generalen Staf.) De omgeving van het Goekalowitsje-bosch werd van 12 uur 's namiddags tot 4 uur voortdurend hevig be schoten door de vijandelijke artillerie. Ten zuidoosten van Pomorjany, in de buurt van het dorp Joezeffofka trachtte de vijand op te marcheeren, hij werd echter door het vuur der Russische verkenners verdreven. In de streek zes werst ten westen van Deem- brony dreef de vijand, die tot een aanval was overgegaan, eerst een Russische voorgeschoven compagnie terug, maar werd daarop door de zelfde compagnie met steun van een andere zelf teruggedrongen. De Russische stelling was zoodoende hers eld. Een nieuwe aanval van den vijand op de zelfde troepen bleef zonder succes. In de buurt van Kirlibaba deed een vijan delijke compagnie een aanval, zij werd echter door de Russen naar haar loopgraven terug gedreven. BERLIJN, 11 Dec. (Korr. Norden). Uit Boedapest wordt aan den »Lokal Anz.» ge meld, dat de overtocht over den Donau tus- schen Toetrakan Tsjernavoda grootendeels ge schiedde door middel van pontons. Een deel der troepen ging echter over de beroemde Tsjernavodabrug. die nog niet volkomen ver nield was. De brug is thans geheel in onze handen. De petroleuminstallaties van Campina vielen bijna geheel onbeschadigd in ons bezit. De vijandelijke groep in Siania werd door bijzonder handig uitgevoerde bewegingen vol komen uiteengedreven. In een onbesuisde vlucht trachtte de groep zich in de bergpaden naar Boezeoe te redden en liet niet alleen trein en kanonnen in den steek, doch bekom merde zich ook niet om de installaties van Campina. Enkele machines zijn oppervlakkig beschadigd. Het bedrijf zal in den kortst mo gelijken tijd zonder inkrimping weer kunnen beg nnen. De «Lokal Anz.« ontleent aan de «Utro*, dat Boecharest in den laatsten tijd geheel onder commando stond van den Franscheu ge neraal Berthelot. De tot het volk gerichte verordeningen waren door hem geteekeud. Hij gelastte, dat in elke stadswijk militaire bu reaux voor den inlichtingendienst opgericht werden, waar iedere inwoner boven de 16 jaar verplicht was zich aan te melden. Mannen boven de 16 jaar werden naar een punt vijf dagreizen van Boecharest gelegen gedirigeerd de achtergeblevenen moesten verpleeg- en graaf werk verrichten. De verpleging der inwoners werd reeds einde November door BertheJot aan enkele districtsoverheden opgedragen. De Midden-Europeesche mogendheden be schikken in Roemenië over 30 divisies. De eoriespondent van het genoemde blad weet nog te melden dat Jde militaire autoriteiten voor de ontruiming van Boecharest gelast hadden om alle Duitschgezinde personen in hechtenis te nemen of weg te voeren. Aan dezen last werd echter geen gevolg gegeven. Marghiloman, Peter Carp en de overige Duitsch gezinde politici zijn te Boecharest achterge bleven. BERLIJN, 10 Dec. (W. B.) Over den veldtocht in de Dobroedsja werd uit het hoofdkwartier van generaal-veldmaarschalk v. Mackensen nog gemeld Nadat het vijandelijke Dobroedsjaleger bij Topraisar de laatste zekere stelling verloren had, werd het een gemakkelijke buit voor de vervolgers. De spoorweglijn Konstanza Tsjer navoda was tot het laatste de basis van het vijandelijk leger geweest. Vliegers hadden her haaldelijk waar genomen, dat bij het verkeer over de brug ieder kwartier een trein passeer de in groote haast joegen nu de laatste treinen over de brug. Vele konden niet ontkomen, daar de tweede lijn vol stond met wagens en lo comotieven. Op den snellen terugtocht had de vijand geen tijd Konstanza in de in gereedheid gebrachte linies te verdedigen. Zoo viel als eerste rijpe vrucht 7an de gevechten op 19 tot 21 October de Roemeensche havenstad zonder krachtigen tegenstand in handen der vervol gende troepen. Op den middag van 23 October rukten de Duitsche en Bulgaarsche infanterie, gelijk met de Bulgaarsche cavalerie, de stad binnen. On beschadigd vielen de kostbare voorraden en de reusachtige opslagplaatsen in onze handen. Kort daarna viel ook Medjidie, een belang rijke handelsstad aan den spoorweg in handen der vervolgers. In snelle marschen werd het bruggenhoofd Tsjernavoda omsingeld. Weder werdeencoup de main gewaagd om die plaats zoo snel mogelijk in bezit te nemen. Op denzelfdpn dag dat de Bulgaarsche commandant van de linkervleugel het bevel van den opperbevelhebber kreeg nog dienzelfden dag Rasowa en Tsjernavoda te nemen, werd het ook uitgevoerd. In Tsjernavoda waren eenige Roemeensche bataljons, die ionder iets te vermoeden naar de kazerne marcheerden, met de Bulgaren, die de stad binnenrukten in botsing geraakt er vplgde een straatgevecht, dat twee uur duurde en wasirin de Roemeniërs, die grootendeels buiten gevecht werden gesteld, 700 man aan gevange nen verloren. De poging van den vijand om de Donaubrug te vernielen, mislukte; de bogen boven den stroom konden niet ten val worden gebracht op den westelijken oever en in het midden werd een stuk vernield Dadelijk werd de opmarsch hervat. De opper bevelhebber leidde met zijn staf in de voorste lirie de vervolgingsgevechten en zag herhaal delijk de Duitsche en Bulgaarsche cavalerie krachtig in actie komen. Het aantal gevangenen nam dagelijks toe. Twee Siberische scherpschutters-divisies die juist waren aangekomen, werden vernietigd. De Russische divisies bestonden uit opgeschoten jongens, die voor het eerst in't vuur kwamen. De verslagen Russische en Servische divisies vluchtten naar Toeltsja de Roemeensche naar Horsowa en Brailo, waar belangrijke verster kingen werden verwacht. De Bulgaarsche en Duitsche cavalerie- en in- fanterie-afdeelengen zetten de vervolging in het noorden der Dobroedsja zoolang voort, tot de voorloopig door ons bezette linie door veldver- sterkingen was beveiligd. Eerst daarna werden de voortroepen in deze stelling teruggenomen voorzichtig kwam de vijand weder vooruit, en als hij een der vrij ge worden dorpen bezette, kon hij in zijn leger- bericht van een zegevierenden opmarsch in de Dobroedsja melding maken. In een veldtocht van twee maanden was het grootste der Dobroedsja met de belangrijke spoorweglijn en de brug in ons bezit. De buit omvatte: 513 officieren en 37,610 man aan gevangenen, 170 kanonnen, waarvan 38 zware, 170 mitrailleurs, een groote hoeveelheid mate riaal en belangrijke voorraden. Het Russisch- Roemeensche offensief tegen Bulgarije was mis lukt, de weg naar Konstanlinopel voor de Russen afgesloten. BREMEN, 11 Dec. (H. N.) De tweede reis van de «Deutschiand* is sneller gegaan, dan men verwacht had, want terwijl de vroegere reis ruim 3 weken duurde, heeft het schip haar reis thans binnen 20 dagen gedaan. De reederij stond reeds sedert 24 uren in draad loos verkeer met kapitein König. Het gerucht, dat de boot zou aankomen, deed reeds 's morgens in de vroegte de ronde, doch eerst tegen 12 uur werd draadloos bericht ontvangen, dat de duikboot het anker in den mond van de Weser had laten vallen. IJMUIDEN, 11 Dec. Het Nederlandsche stoomschip «Zaanland* rapporteerde bij aan komst van Buenos Aires alhier, dat het op 4 Dec. j.l. op 51 gr. 4 N B. en 9 gr. W.L. heeft aangetroffen twee scheepsbooten waarin 21 man equipage van het Noorsche s.s. »Nor- vion* thuisbehoorend te Christiania en geladen met salpeter, welk stoomschip door een Duit sche duikboot op genoemde lengte en breedte was getorpedeerd. De equipage werd aan boord van de «Zaan land* opgenomen en den 7en Dec. op verzoek bij Storn Isle overgegeven aan een Engelscben stoomtrawler. De scheepsbooten een witte en een zwarte, heeft men laten drijven. Wolff seint uit Berlijn, dat de Duitsche zeestrijdkrachten bij een uitval van de Vlaam- sche kust uit naar de Hoofden o.a,, het Ne derlandsche stoomschip Caledonia met katoen onderweg naar Engeland, hebben aangehouden en naar een haven opgebracht. »De Maasbode* verneemt, dat de «Caledonia* is van W. H. Muller en Co's Algemeene Scheepvaart Maatschappij Ie Rotterdam. De lading bestond uit stukgoed meest manufactu ren, terwijl ook levensmiddelen aan boord waren, echter minder dan 50 pCt. contraban de, zoodat men wel mag verwachten, dat dit schip later zal worden vrijgegeven. Bij de gisteren gehouden herstemming voor een lid van den gemeenteraad alhier (vacature-Donze) was de uitslag als volgt Aantal stemmen "3 'Jc a c3 cö '3 cn cS P3 Aantal kiezers Uitgebracht Van onwaarde Geldige stemmen L. J. Geelhoedt A. Wieland Alzoo gekozen de heer L, J. GEELHOEDT. Bij de eerste stemming werd gestemd als volgt In de op Donderdag 21 December 1916 des voormiddags 10 ure, alhier te houden openbare vergadering van den Gemeenteraad komen de volgende punten in behandeling 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Benoeming van 2 leden van de Com missie van toezicht op het Middelbaar onder wijs. 4. Idem van de commissie van toezicht op het lager onderwijs. 5. Benoeming van drie leden van de com missie van fabricage. 6. Benoeming van 3 leden van het bur gerlijk armbestuur. 7. Benoeming van een secretaris van het burgerlijk armbestuur. 8. Benoeming van een penningmeester van het burgerlijk armbestuur. 9. Benoeming van een lid van de com missie tot wering van schoolverzuim voor de kom der gemeente. 10. Voorstel tot verkoop van grond. 11. Wijziging der begrooting voor 1916. 12. Verzoek van de afdeeling Ter Neuzen tot vaststelling van eene verordening als be doeld hjj art. 7 alinea 1 sub lo der Drank wet. 13. Verzoek van mej. M. P. van Eerden burg tot invoering van eene belasting op het houden van publieke vermakelijkheden. 14. Verhuring van een voormalig kruit magazijn tje. 15. Verzoek van mej. Van der Heijden om verhooging van jaarwedde. 16. Voorstel inzake verbod van het be- kleeden van bijbetrekkingen van ambtenaren der gemeente. 17. Behandeling van een gedeelte van de reclames tegen den aanslag in den hoofdelijken omslag voor 1916. Benoemd lot bureelambtenaar bij den rijkswaterstaat 3e kl dhr. E. de Bruijne te Ter Neuzen, thans tijdelijk. Vrijdag werd te Zaamslag ten overstaan van de notarissen Pilaar te Goes en Dregmans te Axel publiek verkocht de kapitale hofstede onder Zaamslag, in den Zaamslagpolder, groot 78 H. A. 01 A. 10 c,A. aan den heer D. Dekker te Zaamslag voor f 149.558.43. Poging tot diefstal. Uit Philippine wordt gemeld Zondagnacht hoorde de zoon vau den burgemeester van deze gemeente een ongewoon gerucht. Hij ging kij ken en bemerkte, dat uit de weide van zijn vader zeven runderen waren ontvreemd en door Hollandscbe soldaten naar de lichting van de de grens werden geleid. Die tijdige ontdekking deed het plan in duigen vallen. Eenige soldaten zijn deswege reeds in arrest genomen. 1 wee dieren, welke reeds over de grens waren, werden op uanroepen dat het gestolen goed was, door Duitschers terugge jaagd. Prov. Staten van Zeeland hebben tot lid van Gedep. Staten gekozen in de vac. J. N. Eteubaas (vrijz.) die benoemd is tot burge meester van Krumingen, den heer P. F. Fruytier (R. K.) oud-lid van Ged. Staten, met 29 van de 40 stemmen. Smokkelaai'struc. Zes smokkelaars in een gemeente nabij onze Oostgrens waren met hun «leverancier* over eengekomen, tegen eeD vergoeding van f 12 per persoon een flinke partij smokkelwaar over de grens te brengen, mits die leverancier zorgde, dat de artikelen op een bepaalde plaats op ruim een half uur afstand van de grens ge bracht werden. Dit geschiedde en de smokke laars togen aan 't werk. Vier huuner namen elk een vracht mede en verdwenen iu de rich ting der grens. Alles ging best, tot in de onmiddellijke nabijheid der landspalen hun uit het struikgewas een donderend «halt, kom miezen in de ooren klonk. Het viertal zette het op een loopen en moest de smokkelwaar in den steek laten, om aan de vervolgers te ontkomen. Twee der smokkelaars outbiaken echter op 't appèl. Zij waren volgens afspraak in een andere richting naar de grens gegaan, Wat er van hea was geworden, wist het vier tal met. Nog deozelfden avond echter kwamen ze te weteo, dat hun twee kameraden de rol van kommies hadden gespeeld, daarna alles over de grens voor goeden prijs hadden ver kocht om den geheelen «buit* broederlijk te deelen. De leverancier werd de dupe van dezen truc, maar was wel zoo verstandig alles blauw- blauw te laten. Zondagmiddag ongeveer kwart over 12, ont dekte de wacht dat brand was uitgebroken op de eerste verdieping van het voormalige z.g. mobilisatiegebouw aan de Hembrug (bij Zaan dam) ln het benedengedeelte in de draaierij waar een groot aantal draaibanken staan. Daar boven is de freezerij. Hier worden de onderdeelen van géweren, zooals grendels, vi zierkleppen, staartstukken en derg. gefreesd. Hier was de brand uitgebroken. Om kwart voor twaalf, toen de wacht de ronde deed, was niets te bemerken. Ook de twee arbeiders, die hier werkzaam waren en om 12 uur wa ren gaan schaften, hadden niets bespeurd. Toen de wacht den brand ontdekte speelden de vlammen reeds voor de vensterglazen. Er werd alarm gemaakt en de brandweer van de artillerieinrichtingen aan het werk gesteld. Met een aantal slangen op de waterleiding werd het vuur met kracht aangetast. Ook de brandspuit van de militaire wacht werd te hulp geroepen. Hoewel de vlammen reeds naar buiten sloe gen, was men het vuur betrekkelijk spoedig meester en behoefde de Zaandamsche brand weer, die per telefoon was opgeroepen, geen dienst te doen. De brandschade is vrij belang rijk maar grooter de schade door het water, want alle machines zoowel op de verdieping waar de brand woedde, als in het benedenge- bouw waren met water als overgoten. Ook de ladenmakerij op de tweede verdie ping beliep eenige schade. Gelukkig staat dit gebouw niet in de onmiddelljjke nabjjheid van werkplaatsen of magazijnen van ontplofbare stoffen.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1916 | | pagina 2