Verkouden? I L. J. GEELHOEDT, PAKKISTEN. Loop der bevolking le Ter Neuzen Notarisportefeuilles Banknotentasschen. M. DE JONGE. - TER NEUZEN. UIT ONZE OMGEVING. Kerknieuws. Rechtszaken. INGEZONDEN STUKKEN. Burgerlijken Stand. Hüog'watergetij te Ter Neuzen. Advertentiën. jacs. de XoH> Rf Neuzen. w zóó stringente bepaling als betreffende de kwijt schelding of vermindering is gemaakt ten aan zien van instellingen die uitsluitend*, het al gemeen belang enz. ten doel hebben (dit is een punt dat door den heer Van Lanschot ter sprake was gebracht) en voorts nog eenige tegemoetkoming in zake de schenkingen. Een vermindering van opbrengst van eenige be- teekenis zou van deze wijzigingen niet zijn te duchten, terwijl ze voldoende kunnen zijn om de kleine meerderheid, waarmee het ontwerp in de Eerste Kamer is verworpen, ten gunste van het voorstel te doen omslaan. Dat is, wat ook ons in de tegenwoordige omstandigheden van den aanvang af bet meest in 's lands belang is voorgekomen. TWEEDE KAMER. Gemeeuteraden. Minister Cort van der Linden heeft door de overneming van amendementen van de heeren Albarda en Van Berensteyn, de voorloopige kieswet in de additioneele artikelen der grond wetsherziening zoodanig gewijzigd, dat de leden van den gemeenteraad voortaan niet meer zes jaai, doch slechts vier jaar zitting zullen heb ben en bovendien gelijktijdig zullen aftreden op den derden Dinsdag van September. De gemeenten boven 20,000 in woners zullen voor de verkiezing van gemeenteraden in kies kringen worden verdeeld. De Kamer heeft zich met deze nieuwe be paling zonder stemming vereenigd. Te Overslag brachten de soldaat-kom- miezen een volgeladen wagen smokkelwaar bij den burgemeester. De waren werden door de ambtenaren ontdekt en zijn door de smok kelaars weggeworpen toen zij achtervolgd wer den. In den nacht van Dinsdag op Woens dag is het den rijksambtenaren te Aardenburg weer mogen gelukken beslag op 2 koeien te leggen, welke men over de grens trachtte te voeren. De ambtenaren zagen zich verplicht de beesten neer te schieten, aangezien ze ge vaarlijk begonnen te worden. Door regenten van het Burger Gasthuis te Aardenburg is tot directrice benoemd in de plaats van zuster Van Dank, zuster Gilde Holm uit Middelburg. Woensdagavond trad voor de afd. Groede van den Bond voor St&atspensionneering op de heer Uiterwijk van Hoogeveen. Voor de pauze werd door hem een lezing gehouden waarin hij den toestand van den Bond in de hedendaagsche ernstige tijden schetste, terwijl hi] na de pauze de leden vergastte met ern stige en luimige voordrachten. Jammer dat de opkomst niet grooter was. 't Was een recht aangename avond. Enkele nieuwe leden werden gewonnen. De „Koningin Regentes". De drie te Zeebrugge achtergebleven per sonen van de »Koningiu Regentes«, zijn Don derdagavond te Vlissingen aangekomen. Zij zijn niet voor een krijgsraad gebracht, in tegenstelling dus met wat het Wolff-bureau onlangs beweerde. Verblijf ontzegd. Door den commandant der stelling van de monden der Maas en der Schelde is het verblijf in zijn ambtsgebied ontzegd aan Cornelis Dieleman, arbeider, geboren 17 Maart 1886 te Axel, wonende te Ter Neuzen Christiaan de Pooter, arbeider, geboren 9 April 1889 te Zaamslag, wonende te Ter Neuzen, beiden van Nederlandsche nationaliteit en den Belg Edmond Jozeph N°ijt, geboren 29 April 1883 te Bouchaute thans te Sas van Gent, allen wegens het betrokken zijn bij den smokkelhandel. Verlof tot terugkeer. Door den commandant van de stelling d6r mon den der Maas en der Schelde is aan P. de Meester te Hoek, en Joh. Stegers, sleepboot kapitein te Dordrecht wien het verblijf in zijn ambtsgebied was ontzegd, voorwaardelijk ver gunning verleend daarin terug te keeren. Verhooging spoortnrieven. In verband met beperking van den reizigers- triendienst worden op de Nederlondsche spoor wegen met ingang van 15 December de abon nementskaarten met 20 pCt. verhoogd, terwijl op 1 Jannuari 1917 de overige reizigers- en bagagetarieven eveneens met 20 pCt. zullen stjjgen. Van 29 Nov.5 Dec. zijn de navolgende besmettelijke ziekten in Zeeland ter kennis van den Centralen gezondheidsraad gekomen Roodvonkeen geval tp Haamstede, Koe wacht, Ter Neuzen en Ierseke. Diphteritis 6 gevallen te Bruinisse, 1 te Hontenisse, 1 te Krabbendjjke, 2 te Ter Neu zen, 1 te Vlissingen, 10 te Wissekerke. In den loop der week hebben zich alhier de volgende personen gevestigd J. B. Wysbek, commies bij de Post en Telegrafie, Donze-Visserstraat 2 van Araster dam - A. L. Dielemaü, zonder beroep, Brou werijstraat 9 van Biervliet D. H. J. Hen driks, commies bij de Post en Telegrafie, Donze-Visserstraat 2 van Amsterdam P. J. J. Crinse. varensgezel, Q 213 van Middel burg E. Oppeneer, landbouwersknecht, Kerkhoflaan 2 van Zaamslag J. Harms, machinist, Oostkant 5 van Middelburg J. B. Dekker, opzichter, Noordstraat 22 van Hontenisse P. Moes, werkman, Pelmolen gang 1 van Hoek P. H. Hendrikse, op zichter, P 10 van Harlingen E. H. C. Janssen, opzichter. Zandstraat 1 van Arn hem P. van de Voorde, zonder beroep, O 90 van Zaamslag J. Slym, machinist, Q 166 van Recklinghausen - M. Romein, landbouwersknecht, Steenkamplaan 18 van Zaamslag J. H. Bosch, commies Rijksbe lastingen, Van Bovenstraat 38 van Clinge. Vertrokken I. P. Dierx, commies Rijksbelastingen, Donze- Visserstraat 27 naar Naaldwijk J. A. M. Geluk, zonder beroep, Q 115 naar Oud Vos meer M. M. Wieland, zonder beroep, De Jongestraat 2 naar Sliedrecht W. A. van der Hooft, zonder beroep, de Feijterstraat 43 naar Axel J. C. Wolfert, zonder beroep, Korte Kerkstraat 1 naar Smilde. Zondag 10 December 1910. Ned. Hervormde Kerk. ArrondLsseinents-Rechtbank te Middelburg De rechtbank heeft in hare zitting van 8 December 1916 de volgende vonnissen uit gesproken A. B„ oud 25 jaar, werkman te Hulst, is wegens diefstal veroordeeld tot 7 boete of 7 dagen hecht. M. v. Rhuisvrouw van C. E. d. K., oud 53 jaar, herbergierster te Koewacht, is wegens beleediging van een ambtenaar veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hecht. R. V., huisvrouw van P. de W., oud 52 jaar en M. R. de W., oud 22 jaar, huisvrouw van G. S., beiden te Clinge, zijn wegens als- voren veroordeeld, ieder tot ƒ10 boete of 10 dagen hecht. F. K., oud 31 jaar, te Kieldrecht, is wegens poging tot uitvoer veroordeeld tot 14 dagen gevang. A. L., oud 38 jaar, te Kieldrecht, is wegens alsvoren veroordeeld tot 15 boete of 15 da gen hecht. C. L. de V., oud 35 jaar, te Doel, is wegens alsvoren veroordeeld tot 15 boete of 15 da gen hecht. Bij bevelschrift der Arrond. Rechtbank te Middelburg is rechtsingang verleend met last tot gevangenhouding en verwijzing tegen M. M., oud 42 jaar, bakker en koopman te Axel, gedetineerd te Middelburg, beklaagd van terugkeer na uitwijzing. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur. Gemeenteraadsverkiezing. Naar aanleiding der aanstaande herstemming verzoek ik beleefd eenige opmerkingen te mogen plaatsen. Velen vragen zich af, wat het doel der nieuw opgerichte Roomsch Katholieke Kies- vereeniging is. Mij dunkt het antwoord ligt voor de hand. Zij is uitsluitend gericht tegen de Liberalen. Volgens hun circulaire, eischen zij een ver tegenwoordiging in den raad van Ter Neuzen en zulks op billjjkheidsgronden, daar de Katho lieken '/s deel der bevolking uitmaken. Deze billjjkheid houdt zeker geljjken tred met hun eigen belang, zooniet dan vraagt men zich af waarom de R.K. deze billjjkheid niet toepassen bij de vertegenwoordiging van ons kiesdistrict in de Provinciale Staten. Steeds toch verzetten zich de R.K. met hand en tand dat in ons district ook maar één enkele Liberale kandi daat voor de Staten gekozen wordt, terwijl toch zeker meer dan 1/s dier kiezers Liberaal zijn. Uit het verloop der j 1. stemming voor de Gemeenteraad is genoegzaam gebleken, dat de R. K. kiezers op zich zelf staande, nooit in staat zullen zijn een zetel te veroveren. Willen zij invloed uitoefenen, zulleD zij met één der andere partijen mede moeten gaan. Dat zulks met de antirevoluticnnaire partij zijn zal en hun actie tegen de liberalen is, blijkt vol doende uit hun eerste poging, gericht een zetel op en tegen de liberalen te vermeesteren. De actie tegen de vrijzinnigen blijkt ook uit de blijdschap van Luctor et Emergo over de oprichting der R. K. Kiesvereniging. Alleen, zij moet samenwerken met de antire- volutionuaire kiesvereeniging en diens kandidaat stemmen Kan men op meer egoistische wijze zijn blijdschap toonen en op meer naieve wijze de strekking der oprichting blootleggen De vraag is nu maar zullen alle R. K. kiezers zich op deze wijze laten beetnemen, en zich tot kiezers der anti-revolutionnaire partij laten aanwerven 't Is te hopen van niét, vooral hij die zich vrijzinnig katholiek voelt, loope niet in den val. Maar voor ons liberalen, ligt de gevolg trekking dezer les voor het grijpen. Nu en ook in het vervolg zullen wij alléén op ons zeiven mogen en moeten rekenen. Daarom dubbel hard gewerkt, iedere vrijzinnige vervulle zijn plicht en gaat stemmen. Niemand mag thuis blijven. Door eigen kracht moeten wij overwinnen. Ook steeds en overal voor de Vrijzinnige beginselen, propaganda maken is een vereischte, willen wij behouden waar wij recht op hebben. Laten wij dit niet uit net oog verliezen. EEN LIBERALE KIEZER. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 9 Dec. 1.17 1.37 Zondag 10 1.55 2 14 Maandag 11 2.32 2.49 Dinsdag 12 3.7 3.24 Woensdag 13 3.42 3.58 Donderdag 14 4.17 4.35 Vrjjdag 15 4.54 5.14 WST* herstemming op Dinsdag 12 December bevelen wij krachtig aan den heer die reeds bij eerste stemming een hoog cijfer behaalde. DE VRIJE KIEZERS. en 1 d li PaS toch op Gij weet niet wat het worden kan. Bedenk toch dat, als gij een hoest of verkoudheid veronachtzaamt, gij U blootsteld aan de meest ernstige borst- of luchtpjjpziekten. Bedenkt, dat vele asthmalijders, borstlijders of de menschen met bronchitis van hedeil] de hoesters van gisteren wareu. Vele ernstige borstaandoeningen beginueD gewoon lijk met pen kuchje, hoest of verkoudheid. Daarom niet gewacht! Stuit het gevaar in den aanvang Neemt onmiddclijk de veelgeprezen welke eigenschappen bezit de vastzittende en ont steking veroorzakende slijm gemakkelijk te doen loskomen, waardoor de hoestprikel wordt weggeno men en Uw ontstoken slijmvliezen kunnen genezen. Daardoor wordt dan erger voorkomen. De Abdijsiroop is een veel geprezen huismiddel bij bronchitis, asthina, influenza, catarh, slijm en kinkhoest, heeschheid, keelpijn, hardnek- kigen hoest en verkoudheid. Prijs per flacon van 230 gram 1.05, van 550 gram 2.05 van 1000 gram ƒ3,55. Eiscbt ROODEN BAND met onze handteekening L. I. AKKER: Rottcdam. Alom verkrijgbaar. Te Ter Neuzen bij de Wed. A. VAN OVERBEEKE - Let nis; Axel j. H. VAN DIXHOORN en L. B. A. ROLFF Lz; Hulst, F. L. VERWILGHÉN - v. d. Hooft, Zaamslag D. RIEM ENS Janssen. Ter Neuzen. Voorm. 9'/, u., en nam. 2 u., Ds. A. Tim merman. Bediening van den H. Doop. Sluiskil. Voorm. 9'/a u., en nam. 2 u., dhr. L. Dek. Hulst. Voorm. 9'/a u., Ds. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 9'/s en 2 u., nam Leeskerk. Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u., en 51/» u-, Ds. Overduin. Oud Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen. 9 u 2 n., en 5'/a u-, Leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan.) Ter Neuzen. Nam. 5u., Evangelisatie. AXEL. Huwelijks-aangiften. 3 Nov. Jarig' de Braak (van Oostrum), 26 j., jm. en Levina Witte, 19 j jd. 30 Nov. Jan van Drongelen, 25 jjm. en Wilbelmina Cornelia Witte, 22 j jd. Huwelijks-voltrekkingen. 2 Nov. Drik Dieleman, 19 j„ jm. en Dina Cornelia Wiemes, 18j.,jd. 21 Nov. Cornelis Johannes Bakker (Kediri N. Indië), 33j.,jm. en Cornelia Neeltje van Dixhoorn, 31 j., jd. 23 Nov. Jarig de Braak (vau Oostrum Friesland), 26 j.,jm. en Levina Witte, 19 j., jd. Geboorten. 1 Nov. Celina Julia, d. van Camillas Lippens en Maria Co'.eta [Sophia vau Haver. 2 Nov. Janna Sara Maria, d. van Jacobus Schieman en Maria Pieternella de Bruijne. 3 Nov. [Janneke, d. van Hen drik Johannes Hoebé en Adriana Geelhoedt. 5 Nov. Jacob Willem, z. van Willern Bakker en Cornelia Koekkoek. 8 Nov. Abraham, z. van Leendert de Kraker en Leentje Koster. 9 Nov. Adriaan, z. van Dirk de Bruijne en Elizabeth de Pooter. 10 Nov. Frederik, z. van Jan Frederik de Üoelder en Neeltje Magdalena Klaassen. 13 Nov. Cornelis Willem, z. van Cornelis Ivlnassen en Adriana Kempe. 15 Nov. Cornelis, z. van Jozias Pieter Smies en Dirkje Boer. Elzn, d. van Jacobus Wante en Maria Johanna Luijcks. 18 Nov. Cornelis, z. van Cornelis Andries verschelling en Janneke Bakker. 20 Nov Irma, d. van Franciscus Roegist en Mathilda Maria Slabbaert. 24 Nov. Julia Maria, d. van Guilielmus Augustinus Wiendij en Elisa Carolina Muller (van Antwerpen). 25 Nov. Cornelia Pieternella, d. van Louis de Putter en Helena de Bruijne. Willem, z. van Jan Naeije en Catharina Willemsen. Augustinus, z. vanjAlphonsus Franciscus Verstraten en Leonie Marir de Dauwe. 26 Nov. Cornelis z. van Andries Cornelis Verschelling on Dina Adriana de Feijter. Maria, d. van René Louis de Maessehalck en Florence Maria Verstraeten. 28 Nov. Clement Antoine, z. van Jaen Baptiste van de Zande en Marie Louise van der Wee (van Meulenbeek). Overlijden. 5 Nov. Adriana do Putter, 7 m., d. van Arie en Cornelia Catharina van Alten. 7 Nov. Levinus Boeije. 5 m z. van Reinier en Janna Faas. 12 Nov, Valerie Leonie Raes, 14 d., d. van Cyrillus Henri en Margarietha van Rumste. 13 Nov. Maria Christina Hamelink, 9 m., d. van Jozias en Catharina Johanna Oppeneer. 17 Nov. Jacob Roose, 10 m., z. van Marinus en Maria Wolfert. 27 Nov. Jozias van de Velde, 16 m., z. van Florus en Janneke de Grooto. 1» M 1» 11 11 !J O SU •r

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1916 | | pagina 3