Van het Westelijk oorlogstooneel. Van het Oostelijk oorlogstooneel.' Van het Roemeensche gevechtsterrein. Op Zee BINNENLAND. Qfficieele communique's, De inneming wan Boekarest. Uit Griekenland. Duikboot aan de kust van Madeira Minister van Gijn. Successiewet. lometer van de stad verwijderd en omsluit in haar enceinte uitgestrekte bouwgronden, die door de vruchtbaarheid van den bodem een grooten oogst opbrengen. De stad heeft een kwart millioen inwoners, dus minder dan de helft van Amsterdam, en heeft bin nen den vestinggordel een oppervlakte van meer dan tweemaal die van de Haarlemmer meer. De Roemeensche staf was zoozeer overtuigd, van de mogelijkheid en weuschelijkheid, om de stad tot een sterke, verdedigbare vesting te maken, dat, in afwijking van de door Brial- mont opgestelde plannen, het aantal gepantserd torens in de forten aanmerkelijk werd uitge breid, zoodat er in het geheel in de 36 forten 43 pantsertoreus zijn, ieder met twee 15 cen timeter kanonnen, en 18 torens ieder met 12 centimeter kanonnen 74 pantsertorens bevat ten 21-centimeter houwitsers en 127 gepant serde hefkoepels zijn met snelvuurgeschut be wapend. Bovendien werden 54 gepantserde waarnemingstorens gebouwd, en bij den grooten voorraad geschut voor de verdediging, in de koepels ondergebracht, moeten nog 476 stuks flankgeschut worden gevoegd, waaruit blijkt, dat de stad een reusachtig artillerie-materiaal oplevert Het is de vraag, of de Roemeniërs in staat waren, dal geschut, geheel of grooten- deels, weg te voeren, of dat het in handen in Duitsehers gevallen is. Boecharest, dat al een zeer oude stad is, in de kronieken wordt de stichting der stad aan de Dambovitza toegeschreven aan den legendarischen herder Burcur, naar wien de stad Buresci werd genoemd, was in de 14e eeuw reeds een vesting. De uitbreiding van de stad dagteekent eerst uit de vorige eeuw, nadat er in 1812 de vrede tusschen Rusland en de Porte was gesloten. In 1861, bij de vereeniging van Moldavië en Walachije tot een vorstendom, werd Boecharest tot hoofd stad van het vereenigde gebied gemaakt. En onder de regeering van Carol 1 is Boecharest, van een klein en onaanzienlijk stadje, de wereldstad geworden, die thans in handen der Duitsehers is gevallen, Door den val van Ploesti en Boecharest is het gtheele westelijke deel van Roemenië, Klein- en bijna geheel Groot-Walacbije in handen der centralen gevallen, die nu hun veroveringstocht naar Moldavië kunnen voort zetten, om te trachten de daar nog steeds door de Russiscb-Roemeensche troepen ver dedigde passen te ontzetten. De opmarsch in Roemenië heeft toch ten gevolge, dat de Roe meensche verdedigers van de pasovergangen, gevaar loopend afgesneden te worden, moesten terugtrekken en den weg vrijlaten voor de Oostenrijksch-Duitsche afdeelingen, aie sedert de doorbraak in den Vulkan-pas zich slechts tegen aanvallen verdedigden en zoo min mo gelijk menschen offerden, wetend, dat hun weg weldra zou worden vrijgemaakt. Zoo za gen wij de afdeelingen in den Rooden Toren pas, in den Törzburgerpas en nu ook in den Predeal-pas achtereenvolgens oprukken. Met het gevolg, dat reeds de inneming van Sinaïa, het zomerverblijf van het Roemeensche hof, waar koning Carol het kasteel Pelesch bouwde, dojr de Duitsehers kon worden gemeld. De afdeelingen van Falkenbayn 's legeij die na de gevechten bij Predeal en Azoega, nun kans afwachtten, konden oprukkend vooruitgaan, toen de troepen, die uit de lijn Targovista Petrosita kwamen, Ploesti naderden, en de Roemeensche verdedigers van den pas, uit vrees afgesneden te worden, tot den terugtocht waren genoodzaakt. In welke richting de Roemeniërs zijn te ruggetrokken, en waar zij, in vereeniging met de Russen nu den vijand zullen afwachten, is niet bekend. De snelle opmarsch van Falken- hayn eD Mackensen heeft klaarblijkelijk de plannen van den Roemeenschen staf wel on derstboven geworpen. De diversie-pogingen der Russische legers in de Woud-Karpathen hebben niet tot het resultaat geleid, dat generaal Broesilof ervan verwachtte. De strijd over het 300 K.M. lange front aan de Karpathen en het Zevenbergsche randgebergte was hevig, heeft duizenden men- schenlevens gekost, en bracht de hoogte, ten zuiden van Jablonitza, daar successen, die sedert voor een deel weder verloren gingen. Het ontvangen Russische bericht toont dit duidelijk door de mededeeling, dat de hoogte, ten zuiden van Jablonitza door de Russen werd bezet, maar dat het hevige artillerie vuur Tan den vjjand hen noodzaakte die stel ling weder te ontruimen. En de krachtige aanvallen ten N. van Monastir, door Sarrail ondernomen, hebben evenmin eenig gevolg gehad voor den opmarsch in Roemenië. De Servische troepen hebben er een klein succes behaald, maar moesten dit weder afstaan aan de Bulgaren, die volgens het Duitsche en Bulgaarsche bericht bij Gradesnica de Serviërs, welke in hun stellingen waren doorgedrongen, verdreven. En op de overige deelen van het front van Oost en West is de toestand niet noemens waard gewjjzigd. PARIJS, 7 December. (Ha7as.) Officieel middagbericht De Franschen hebben een geslaagden overal op de Duitsche loopgraven ten Oosten van Metzeral gedaan en zijn met gevangenen1;te ruggekeerd. Niets van beteekenis op het overige front. s PARIJS, 7 December. (Havas) Officieel Engelsch ochtendbericht In den loop van den nacht niets bizonders. BERLIJN, 7 December. (Wolff.) Officieel avondberichtNiets van belang. WEENEN, 7 Dec. (Wolff) Officieel :Bij het leger van generaal Terztyansky zijn Wpenscbe landweertroepen en Duitsche afdeelingen, na de door de Russische veldwachtslinie te zijn heengebroken, tot in de vijandelijke, hoofd stelling doorgedrongen en zijn, na vijf tegen aanvallen te hebben afgeslagen, met 40 ge vangenen, 3 buitgemaakte machinegeweren en 1 mijnwerper teruggekeerd. BERLIJN, 7 December. (Wolff) Officieel avondberichtNiets van belang. ST. PETERSBURG, 7 December. (P. T. A.) OfficieelBij het bosch ten Noorden van Szelwof heeft de vijand, door hevig geschut vuur gesteund, onze schansen aangevallen en een klein vak onzer stelling genomen. Door een tegenaanval hebben wij hem weer ,ver- dreven. Bij Garboezof en Goekaloftse heeft de vijand onze schansen met roffelvuur bestookt en dadelijk daarop een aanval gedaan, waarbij twee campagnieën er in slaagden een deel onzer vernielde schansen bij Goekaloftse binnen te dringen. Een tegenaanval uit de aangren zende stelling heeft den vijand weer verdreven en den oorspronkeljjken toestand hersteld. BERLIJN, 7 December. (Wolff) Officieel avondberichtDe 6e December is den Roeme niërs, behalve op het verlies van de vesting Boekarest en haar voornaamste handelsplaatsen, op het verlies van een divisie te staan geko men, die zich aan de Alt te weer had gesteld en met 8000 man en 26 kannonen gedwongen werd zich over te geven. SOFIA, 7 Dec. (Buig. Ag.) OfficieelIn de Dobroezja patroeljegevechten en zwak ge schutvuur. De vijand is druk in de weer om zich voor de stellingen van onzen linkervleu gel te verschansen. Tot dusver hetrben onze soldaten 753 lijken van vijanden begraven. De Russische artillerie heelt onze soldaten, die Russische gesneuvelden begroeven, fel be schoten. Aan den Donau geschut-, machinegeweer- en geweervuur bij Toetrakan, bij Silistria ge schutvuur. In Walachije hebben de verbonden troepen Boekarest en Ploesci genomen zij vervolgen de uaar het Oosten uitrekkende Russische en Roemeensche legers. De vesting Boekarest heeft geen tegenstand geboden. St. PETERSBURG. 7 Dec. (P. T. A.) Officieel. In de Bosch-Karpathen zijn onze krijgsverrichtingen tengevolge van dichten mist, die het geschutvuur belemmeide, gestaakt. Ten zuiden van de Trotus duurt de strijd voort. In Walachije trekken de Roemeniërs in Oostelijke richting terug, den vijand door ach- terboede-gevecoten ophoudende. Gisteren tegen den middag is Boekarest door de Roemeniërs ontruimd. De Russische troepen, die den Roemenschen linkervleugel ten Zuiden vao Boekarest dekten, zijn dientengevolge even eens terug getrokken. BERLIJN, 7 Dec. (Wolff-bureau De twee gro< te veldslagen in de Karpathen en in Wa lachije worden meer en meer tot één reusach- tigen slag op een front van 500 K.M., een front, dat bijDa even lang is als de linie in België en Frankrijk. Het zwaartepunt in dezen strijd is gelegen in het gebergte tusschen Kronstadt, Ploesci, Buczu en Kezdi Vasarhely, waar de Karpathen van Walachije zich ver eenigen met die van Moldavië. De Russische en Roemeensche troepen heb ben in den loop van de laatste week bijna 30,000 man, veel kanonnen, machinegeweren, munitie, zwaar beladen spoortreinen en aller lei transportmiddelen in de handen van den overwinnaar gelaten. Het Russische offensief is niet bij machte geweest om de ramp in Wa- lachjje t<* voorkomen. Iii het geheel hebben de Roemeniërs 100,000 man aan gevangenen verloren, dus het zesde gedeelte van hun leger. Hun gezameljjke ver* liezen kan men op 300,000 man schatten. BERLIJN, 7 December. (Wolff) Officieel: Ovpr de inneming van Boekarest wordt ge meld Op 5 December te half elf 's morgens werd de kapitein van den generalen staf Lange als parlementair met een brief van maarschalk Mackensen, die de overgave van de vesting eischte, naar den bevelhebben var. Boekarest gezonden. In een tweeden brief werd deu commandant meegedeeld, dat het vuur op de vesting zou worden geopend, indien de parle- mantair niet binnen 24 uren was teruggekeerd. Kapitein Lange, die aan de Roemeensche voor postlinie door een generaal werd ontvangen en geblinddoekt in een auto naar Boekarest werd gebracht, keerde op 6 Dec. 's ochtends, vóór afloop van den gestelden termijn, terug. De opperbevelhebber van het Roemeensche Donauleger had geweigerd den brief van maar schalk v. Mackens in ontvangst te nemen op grond, dat Boekarest geen vesting was maar een open stad. Er waren noch bewapende forten, noch te hunner verdediging bestemde troepen, er was noch een gouverneur, noch een commandant. Kapitein Lange had hem op het karakter van Boekarest als vesting gewezen en daaraan toegevoegd, dat zulk een uitvlucht de Duitsche operaties niet zou be lemmeren. In den ochtend van 6 Dec. stel den afdeelingen van liet kavaleriekorps van Schmettow zich in het bezit van een fort op het noordelijk front. Afdeelingen van het 54ste legercorps namen de fortlinie van Chiajna aan het westelijk-tot Odaile aan het noordelijk front der vesting. De vijand bood met infanterie tegenstand, die echter snel gebroken werd. Op het zuidelijk front drongen afdeelingen van het Donauleger door den fortengordel in de stad. Hier werd geen tegenstand geboden. De te Boekarest binnenrukkende troepen wer den met geestdrift ontvangen en met bloemen getooid. Maarschalk v. Mackensen reed met een auto naar het koninklyk paleis, waar hij met bloemruikers werd ontvangen. LONDEN, 7 December. (Part.) De Times verneemt uit Piraeus dd. 4 dezerVandaag eindigde het schieten te Athene en de winkels zijn geopend, maar de ooderdaoen van de ge allieerden gaan aan boord van schepen in de haven te Piraeus. De aideelingen matrozen en soldaten van de geallieerden zijn vanochtend te Piraeus ingescheept. De plaatseljjke Weni- zelistische bevolking is zeer zenuwachtig, maar Griekeche matrozen hebben de orde gehand haafd. De regeeringspers, de eenige die nu nog overblijft, loopt losjes heen over alle voor vallen in de gevechten met de Engelschen en Franschen en schrijft bijna geheel uitsluitend over de klopjacht op Wenizelisten en zegt nu, dat de betrekkingen tusschen Griekenland en de geallieerden verbeterd ziju. Metterdaad zijn de diplomatieke betrekkingen echter, in aiwach- ting van nadere lastgevingen van de Entente- regeeriogen, onzeker. ATHENE, 6 December. (Havas.) Gedurende de dagen van gisteren en eergistereu heeft de geheele Fransche kolonie Athene verlaten. Lands lieden en vreemdelingen vullen de hotels te Piraeus. Een groot aantal van hen heeft zich aan boord begeven van schepen op de reede. Er is geen gedachtenwisseling tusschen de ge zanten der bondgenooten en het Grieksche ministerie geweest. Uit verscheidene plaatsen in provincie komen berichten in van ernstige buitensporigheden, bedreven door benden, die door officieren ge wapend waren. Zij plunderden de huizen van aanhangers van Wenizelos, beletten hun dag bladen te verschijnen en stelden een schrikbewind in. SALONIK1, 5 December (Ruuter, part). Vol gens inlichtingen, door den minister van ver keerswezen van de voorloopige regeering uit Volo ontvangen, heelt de bond van reservisten te Larissa verschrikkelijke buitensporigheden bjgaan. Troepen mannen trokken door de stra ten, dood aan de Venezelisten schreeuwend. Winkels, die aan liberalen toebehoorden werden geplunderd, hun eigenaars kregen bevel de stad t8 verlaten. Alle winkels te Larissa zijn gesloten, er heertcht een paniek. UitTrikala worden soortgelijke tooneelen ge meld. Reservisten hebben daar Fransche offi cieren in de gevangenis gezet en een ieder, die zich voor de Venizelistische beweging ver klaarde werd met den dood bedreigd. Te Volo zijn 150 gewapende reservisten het bureau van een Venizelistisch blad bin nengedrongen zij smeten de meubels, enz. op straat, mishandelden twee redacteurs en staken het gebouw in brand. ATHENE, 7 December (Reuter). Wij (het agentschap van Reuter) vernemen uit zekere bron in Griekenland de volgende bizonderheden over een aanval op Benachi, den burge meester van Athene, een man van 73 jaar. Zijn huis werd van het hais van prins Ypsi- lanti, den stalmeester des Konings, met ge weervuur bestookt. Ook een ander huis eu van de straat af schoot men op het huis van den burgemeester. Men zag prinses Ypsilante, de Hongaarsche vrouw van de hofstalmeester, de soldaten aanvuren. Ten slotte brak men het huis binnen en de burgemeester werd wreed mishandeld. Hij werd gestoken en met geweer, kolven gebeukt. Een deel van zijn baard werd uitgetrokken. Een ooggetuige zeide, dat men hem beter had kunnen dooden. De burgemeester werd over de straat gesleept en prinses Ypsilanti, dit ziende klapte in haar handen. Daarna bracht men hem weg om hem te verhooren. Later werd bij naar zijn huis, dat was geplunderd, en waarvan alle vensters stuk waren, teruggebrucht. Hij ligt daar onder toezicht. Gisteren werden generaal Corakas en drie andere gevaugeuen, «vaarbij ook Moroedis, de gewezen commissaris van politie, uit het par lementsgebouw gebracht. De generaal stroomde het bloed ran her hoofd. Zijn kleeren waren gescheurd. Hij had twee blauwe oogon, ten gevolge van slagen, g durende zijn gevangen schap en het daarop volgend verhoor ontvan gen. De drie andere anestanten zageD er nog treuriger uit. Toen zij voorbij eeu groot calé kwamen, gat een man ander toejuiching van de soldaten en de menigte, den generaal een vuistslag in het gelaat. Het gepeupel brak door het cordon en o-erlaadde de generaal met vuistslagen en beleedigingen. Ten slotte namen de soldaten, uit vrees, dat bij zou wor den gelyncht, den generaal en de andere ar restanten naar het parlementsgebouw terug. LONDEN, 7 December. (Korrespondenz Nor den Uit Bern wordt aan de Voss. Ztg. ge seind, dat Fransche onderdanen op last van de Fransche consuls Griekenland verlaten heb ben. In de provincies namen de aanmeldingen van vrjjwilligers, die den koning trouw zijn gebleven, snel toe. Het leger breidt zich uit door de inlijving der reservisten. Zooais de Information uit Rome meedeelt, is het vervoer van de derde en vierde Grieksche legerkorpsen uit rpessalië naar Zuid-Griekenland stop gezet. Een uit Londen gezonden telegram aan het Petit Journal stelt vast, dat de geallieerden de controle over Griektnlaud feitelijk verloren hebben. De Voss. Ztg. ontleent aan de Corriere het bericht uit Athene van 3 December, dat in den rnoigen van 2 December 500 Frausche agenteo van de politie te Athene in hechtenis werden genomen en dat Fransche militaire post- en spoorwegambtenaren uit hun ambt werden gezet. De Wenizelistische bladen ver schijnen niet meer. LISSABON, 6 December. (Reuter.) Er wordt melding gemaakt van een nieuwen aanval door duikbooten. Bizonderheden zijn niet bekend. Het 't eerst vermelde bombardement was vooral gericht tegen het station van den Engelschen onderzeeschen kabel en andere openbare gebouwen. Blijkens officieel bericht van Madeira zijn 34 menschen gedood. Onder de slachtoffers ziju Portugeesche matrozen. De duikbooten beschoten de kust gedurende 2 uren. Zij brachten alleen schade toe aan het Fransche schip Kanguroo. Het Engelsche s.s. Dacia werd getorpedeerd. In de Tweede Kamervergadering heeft Don derdag de griffier voorgelezen een missive van den tijdelijken voorzitter van den Ministerraad Mr. Cort van der Linden aan den Kamervoor zitter, meldende dat, nadat de Minister van Financiën naar aanleiding van de verwerping der wijziging van de Successiewet door de Eerste Kamer aan de Koningin ontslag uit zijn ambt had verzocht, de Koningin in over eenstemming met het advies van den raad van ministers hem heeft opgedragen den Minister van Financiën in overweging te geven in 's lands belang zijn verzoek om ontslag niet te handhaven. Minister Cort van der Linden zegt in zijne missive aan die opdracht gevolg te hebben gegeven en dat de Minister van Financiën dien tengevolge besloten heeft, zijn aanvrage om ontslag terug te nemen. Medegedeeld kan worden dat een nieuw wetsontwerp tot wijziging der Successiewet het departement van financiën reeds heeft verlaten. Wij vernemen dat het nieuwe ontwerp tot wijziging van de Successiewet op drie punten zal verschillen van dat, wat door de Eerste Kamer is verworpen. Deze drie punten zouden zjjn het successierecht in de rechte lijn voor weduwen met minderjarige kinderen (ten aan zien van wie nog eenige tegemoetkoming zou worden getoond), het niet handhaven van een

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1916 | | pagina 2