Van tiet Westelijk oorlogstooneel. Van het Oostelijk oorlogstooneel. Van liet Roemeensche gevechtsterrein. Gemeenteraad van Ter Keuzen. UIT ONZE QMGEVIKG. de geallieerden omdat het in den rug der ge allieerde legers door een guerilla de verbin dingslijnen van deze kan bedreigen. Mocht het zoo loopen, dan kon later Dog wel eens blijken dat bet spel door Venizelos met behulp en op aanstichting der Entente gespeeld, niet in het voordeel maar in het nadeel der geal lieerden is geweest. Want Bulgaren en Duit- schers die nu door de oorlogsverklaring van Venizelos geen reden meer hebben om het ge bied van Nieuw-Griekenland te ontzien hebben dan het voordeel te kunnen pogen door dit gebied heen verbinding te krijgen met het anti-Venizelistische deel van het Grieksche leger, dat immers door een guerilla in den rug van het front der geallieerden, den weerstand van dezen tegen de van het noorden opdrin gende vijanden kan verzwakken. Zoo kon de diplomatieke overwinning der Entente in Saloniki wel eens ten slotte een Pyrrhus-overwinniug blijken te zijn. Trouwens, groote bewondering voor de Bal- kanpoiitiek van de geallieerden kan rn'en zeker niet gevoelen. Ook niet als men ziet wat thans in Roemenië gebeurt. Ook hier zijn de inïSrekemiïgetf' veie geweest en het onge lukkige Roemenië wordt van deze misrekenin gen het slachtoffer. In tegenstelling met de optimistische be schouwingen in Engeland, waarop we Zaterdag de aandacht vestigden, schijnt men te Petro- grad den toestand in Roemenië zeer ernstig in te zien. En terecht. Met een angstwek kende stelselmatigheid worden de krijgsver richtingen der centralen tegen Roemenië door gevoerd. Met groote voorzichtigheid dringen de troepen van Falkenhayn voorwaarts, zorg vuldig zorg dragende dat geen groep te ver naar voren dringt eer de flank naar de zijde der centrale rijken toe volkomen gedekt is. Zoo gaat hier de beweging in een breede veeg, als het ware, van west naar oost. Het ge- heele westelijk deel van Wallachije is reeds in de macht van de verbonden centrale legers het plaatselijk verzet, bier en daar nog door de Roemeniërs gebodeu, is natuurlijk van geen waarde meer en nu dus in het westen de flanken der oprukkende legers gedekt zijn beginnen ook in de meer oostelijke passen der Transsylvanische Alpen de DuitschOos- tenrijksche troepen verder op te rukken, ter wijl tevens van het zuiden uit over den Donau de actie kon worden ingezet. De van Craiova oostelijk oprukkende legers van Falkenhayn hebben de Beueden-Alt reeds overschreden en hebben verband gevonden met de, eveneens oostelijk van de Alt, over de Donau getrokken iegerafdeelingen van Mackensen, die Zimnicea reeds hebben bezet en nu voor Alexandria staan, op een afstand van ongeveer een ze ventig KM van de buitenwerken van de vesting Boecharest. Als de centralen in dat tempo blijven voortrukken, zou de insluiting van Boecharest wel eens het zeer onaangename Sint-Nikolaas geschenk voor Roemenië kunnen zijn. Tenzij de Roemeniërs er de voorkeur aan zouden geven deze insluiting niet af te wachten, maar de vesting te ontruimen, om in Moldavië met behulp der Russen te pogen stand te houden. Maar ook indien zij ten slotte hierin zouden slagen, mag men het door de Centralen verkregen resultaat niet onderschatten. Niet alleen omdat dan het rijke graanland Wallachije in de macht der Centralen zoude zijn, maar vooral ook omdat aldus door deze een verkorting van het front zou zijn verkregen, die hen. indien zij zich met dat resultaat tevreden willen stellen, in staat zou stellen, wederom vele troepen voor actie elders los te maken. Een blik op de kaart leert hoe belangrijk zulk een frontver korting zou zijn, als de uitgestrekte grenzen van het tusschen Zevenbergen en Bulgarije vooruitspringende Wallachije worden terugge bracht tot de korte linie van Zevenbergen tot de Donaudelta, een- verschil van ongeveer 8 tot 1 Tegenover de beteekenis van hetgeen op het Roemeensche oorlogstooneel plaats beeft, valt die van de thans voorloopig plaatselijke acties op de andere fronten in het niet. Wij kunnen dus heden daarover zwijgen en de lezers naar de telegrammen verwijzen. Officisele csmmuniiqué's. PARIJS, 27 November. (Havas.) Officieel. Engelsch bericht van hedenochtend Niets te melden, behalve bedrijvigheid der Engelsche artillerie, hedennacht, in de streek van La Bassée. PARIJS, 27 November. (Havas). Officieel bericht van hedenmiddagDe gewone be schieting op verschillende punten van het Sommefront en in het vak Douaumont— Vaux. De nacht was kalm aau de rest van bet front. Fransche vliegers wierpen vannacht bom men op de vliegkampen bij Guizancourt en Matigny. De projectielen troffen doJl, De versterkingen nabij de Jfedeclandsche grens. VAN DE GRENS, 27 Nov. (Telegraaf.) Klein begonnen, gelijken de militaire werken in Noord-Vlaanderen thans wel echte kampen. De kanalen, Leopoldsvaart en Schipdonckvaart, zijn ware linies, verdedigd door loopgraven, versperringen en geschut. Trouweus hier liep in vroeger tijd een vermaarde linie, waar me nigmaal heftig gestredeti is. Namen als fort d'Donaas bij Lapschuere (ten Z. van Sluis) en fort Straoburg, fort Isabella (bij Knockej herinneren er nog aan. Nu werken er veel burgers. De inwoners der omliggende dorpen die er arbeiden, moeten niet vertrekken en gaan dagelijks of wekelijks naar huis. Wie weigert, zal vervoerd worden. Maar ook hier heeft bovendien nog dwang plaats Uit Eecloo, Brugge en tal van dorpen werden de onw'il- ligen onder militair geleide naar de stellingen gebracht. Stroobrugge, nog door het volk 't fort ge noemd, dat op den straatweg Aardeiiburg-— Maldegem ligt, schijnt zijn vroegere bestem ming terug te krijgen Voor het kanaal is een zeer breede, kruisgewijze gespannen prik keldraadversperring. Zoowel voor als achter de kanalen zijn kanonnen opgesteld. Van Maldegem mag men alleen bij uitzondering en onder geleide van militairen naar Stroo brugge, een wijk van het dorp komen. Nog altijd vraagt het volk nieuwsgierig wat toch het doel van al die bedrijvigheid mag zon. En zoo wordt er langs de gebeele grens van Selzaete tot de zee in gansch Noord-Vlaande ren druk gearbeid. Een tram verbindt Brugge met Middelburg (grens), maar van de kanalen tot de grens heeft men de rails uitgebroken en daarmede de lijn een andere richting gegeven, parallel met de- kanalen naar Maldegem. Deze tram voert druk grint, zand, geschut en ander materiaal aan. De maatregelen voor de burgerij zijn in deze grensstrook even streng als in 't marinegebied van Brugge of bij het front. WEENEN, 27 Nov. (Wulff.) Officieel Front aartshertog Jozef: Ten noorden van het Negrisof-dal is een aanval van verschei dene Russische bataljons mislukt. In bet Ludowa-gebied zijn Russische ver- kenningsafdeelingen afgeslagen. Front Leopold v. Beieren De toestand is onveranderd. BERLIJN, 27 Nov. (Wolff.) Avondcom muniqué Niets van belang. ST. PETERSBURG, 27 Nov. (P. T. A.) OfficieelAan de Stochod heeft onze artil lerie een kleine vijandelijke afdeeling, die in de streek van het dorp Swidniki was versche nen, doeltreffend beschoten. In de streek van Koritnica heeft de vijand onze stellingen met stikgasgranaten beschoten. Aan de Bistrica hebben onze verkenners bij het dorp Dzwiuiatsj een sterke vijandelijke af deeling verstrooid en gevangenen gemaakt. WEENEN, 27 Nov. (Wolff.) OfficieelFront aartshertog Jozef: De bij Turnu Serverin verslagen vijand trekt in Z.O. richting terug en wordt door O.-H. en Duitsche troepen ver volgd. Onze buit in deze gevechten bedraagt 28 officieren, 1200 man aan gevangenen,13 kanonnen, 27 gevulde munitiewagens en 800 geladeu voertuigen. Ook in de bezette Donauhavens is een rijke buit in onze handen gevallen. Ten oosten van de beneden-Alt hebben de verbonden troepen het vak van de Vedea, ten 'noorden en ten zuiden van Alexandria béüöikt. Aan de boven-Alt is de vijand achter het Topologu»-vak teruggeworpen. Ten oosten van Tigveni is de vijandelijke stelling doorbroken daarbij heeft de vijand 10 officieren en 400 man aan gevangenen, en 7 machinegeweren verloren. BERLIJN, 27 Norember (Wolff.) Avind- comniuniqué De gebeele Altlioie is m pnze handen. ST. PETERSBURG, 27 Novemoer, (P. T|a Officieel lu westelijk Walachije duurt d« strijd voort. Panij trekkend van de rïptuurlijka be letselen, belemmeren de terugtrekkende R >e- im-.euscbe troepen hut vijandeijjk offensief "Ahii bet Donau-frnnt hebben de vijandelij ke tioepen, die bij Zimnice.a de rivier zijn over gestoken, posten naar de rivier Vedea voor uitgeschoven, die aan de midderiloop Valeni Rosiori de Vede hebben bezet. In de Dobroedzja schermutselingen van voor- uitg-'scboveu atdeelingen voetvolk en ruiterij. Pogingen van den vijand om onze troepen van den doorgang tusschen het Tachaul-meer en de zee te verdrijven, zijn mislukt. Griekenland en de mogendheden, KEULEN, 27 Nov. (Part.) Volgens een telegram uit Athene aan de Kölnische Ztg. moet het vertrek der gezanten natuuilijk niet worden opgevat als een verbreking der diplo matieke betrekkingen tusschen het viervoudig verbond en Griekenland Koning Koustantijn en zijn regeering zijn vast besloten den eiseh der entente tot uit levering van de militaire toerusting des lands onder geen beding in te willigen. LONDEN, 27 Nov. (Part.) Decorrespondent te Athene van de Daily News seint d.d. gis ter De koning heeft opnieuw een terecht wijzing gegeven aan de officieren,v die bezig zijn den militairen bond weer op re richten en zich beroemen op hun vast besluit om de wapening van Griekenland uit te leveren, ook al mocht de koning daarin toestemmen. De koning beeft hun beduid, dat zij hem volstrekte gehoorzaamheid verschuldigd zijn. LONDEN, 27 Nov. (Part.) De Atheenscbe correspondent van de Daily Telegraph seinde Zaterdag omstandige bizonderheden omtrent de maatregelen, door de militaire partij ge nomen om de reservisten te organiseeren en zich te verzetten tegen de pogingen der bond- genooten om Griekenland zijn wapentuig af te nemen. De correspondent gewaagde van bet feit, dat da huizen der Venizelisten wer den gemerkt en seinde Er werd niet minder dan een Bartholomeusnacht op touw gezet. Zondag bleek' dezelfde correspondent de toestand kalmer in te zien. Ln de Hermes-straat te Athene, seinde hij, bleken de huizen der Venizelisten vanochtend alle met een rooden cirkel te zijn gemerkt. Men schijnt de onge wapende Venizelisten bang te willen maken. De zaak wordt echter niet ernstig opgenomen, behalve door het vrouwvolk. Blijkbaar hebben de geruchten, die er over Bartholomeus-tafe- reelen verspreid werden, ten doel om indruk te maken op admiraal Fourcet. ln Larrissa stormden vandaag reservisten, gewapend met revolvers en geweren, de straat op en vuurde in 't wilde weg de lucht in, waardoor enkele ruiten bij Venizelisten werden gebroken. Gendarmerie en politie deden niets om er een eind aar. te maken. En trein met wapens, toebekoorende aan het legerkorps dat thans op weg is naar den Pelopennesus, die naar Athene zou vertrekken, is aangehouden. De geweren, welke hij bevatte, werden door de reservisten in beslag genomen, die er mee door de stad trokken. (Vervolg.) Na de behandeling van het verzoek om jaarwelde-verhooging van den gemeente-ont vanger, kwam aan de orde een vraag van den lantaarnopsteker in de buurt Baandijk E. Bakker, om per lantaarn dezelfde vergoe- te mogen ontvangen als zijn collega in de buurt Driewegen, zulks in verband met den stijgenden petroleumprijs, die hij zelf moet bijleveren. Het gelijke monikken, gelijke kappen werd hier in toepassing gebracht en Bakker krijgt ook z'n f 13 per lantaarn. Een minder goede ontvangst genoot het verzoek van Bakker en zijn collega J. A. Adriaansen, als gemeentewerklieden bij den reinigingsdienst, om ook voor 1917, evenals dit voor '16 genoten werd een duurte-toeslag te mogen ontvangen. Zij zijn dankbaar voor de toegekende jaarwedde-verbooging, waardoor ze in veel betere positie komen, maar zouden toch in verband met den steeds dringender wordenden levenstandaard, ook gaarne nog een duurte-toeslag ontvangen. B. en W. lieten de beslissing aan den Raad over, en zooals te verwachten viel, na de oulangs gehouden besprekingen bij de jaarwedder-regelingen er was geen gunstige wind. Op voorstel van dhr. Nolson, die, bij inwilliging (terecht) dan vreesde voor den geheelen stroom van verzoeken, werd besloten üierop niet in te gaan. Uit door Burg. en Weth. verstrekte mede- deelingen bleek, dat Ged. Staten op hunne vraag om nadere toelichting, te kennen ge geven hebben, dat zij alleen op billijkheids- gronden in overweging geven de periodieke verhoogiugen der onderwijzers te doen ingaan op den eersten der maand volgende op dien waarop een diensttermijn is vervuld, daar, wanneer (zooals thans is bepaald) die ver hooging pas ingaat op den volgenden eersten Januari, iemand die met 1 December dien dienst termijn heeft volbracht gelijk staat met iemand die het reeds op 1 Februari deed en dus betrek kelijk zijn verhooging vroeger geniet dan laatstgenoemde. Burg. en Weth. en de Raad wenschten echter den voor alle gemeente-amb- tenaren thans geldenden regel te handhaven en bleken niet genegen in dezen aan den weuk van Ged. Staten te voldoen. Wel werd voldaan aan het verzoek, om in de overgangs bepalingen de namen op te nemen van de onderwijzers vcor wie bijzondere bepalingen gelden. Dit was echter slechts een vorm-kwestie. In de cijfers kwam geen verandering en daar om is het naar we vernamen den bij Ged. Staten reclameerenden onderwijzersbond, al thans zeker ten opzichte van 1 in ongunstiger conditie gekomen onderwijzer, te doen. Wellicht komt de verordening nog wel eens terug, nu men zwart op wit ziet, hoe de regeling be doeld wordt toe te passen. Burg. en Weth. waren gunstig gezind, betreffende een verzoek van de vereeniginar van Burgemeesters en Secretarissen in Oos telijk Zeeuwsch- Vlaauderen, welke er op wijst dat hare werkzaamheden, vooral de laatste tijden in verband met do besprekingen over de uitvoering der distributiewet ook strekken in het belang der gemeente. De contributie der leden is echter niet voldoende voor dek king der kosten, waarom een bijdrage ge vraagd wordt van 10 cent per 100 inwoners. Er was een voorstel ter tafel, dat verzoek in te willigen. Ziende op de beslissing omtrent het schrijven van Ds Timmerman, werd ech ter mondeling door den Voorz te kennen gegeven, dat ook dit verzoek, als ongezegeld, moest worden ter zijde gelegd. Nog werd medegedeeld dat er voor de uit geloofde 500 geen voldoende sollicitanten wa ren te krijgen voor klerk van het distributie bureau, waarom gevraagd werd goed te vinden dat f 700 werdt betaald. De Raad nam daar mede genoegen en berustte ook in de mede- deeling van het lid der Commissie van Bijstand voor die zaak. dhr. Lensen, dat men niet kou vol staan met 1, maar dat 2 klerken uoodig waren. Dhr. D. Scheele uitte nog een klacht over den weg der gemeente in den Vlooswijkpol- der, het aan de gemeente behoorend stuk van den vroegereu weg naar Hoek, dat wat stief moederlijk bedeeld wordt en het zeer noodig heeft, in dit siezoen, minstens om de 14 da te wordpn afgekrabt. Dhr. Van Hasselt sloot zich daarbij aan en vindt dat ook de Molen dijk nog niet wordt onderhouden zooals het zou behooren. De Voorz. zal die zaken bij B en W. (die er toch bij zaten) meedeelen. Een ontkennend antwoord k eeg dhr. Nolson op zijn vraag, of al bericht is ontvangen om trent de voorwaarden waarop de gemeente de voor bouw van volkswoningen bestemde bouw terreinen van het domein kan overnemen. Hierop ging de vergadering over in eene zitting met gesloten deuren, ter behandeling van reclames hoofdelijken omslag en school geld. Of ten opzichte van dit laatste de Raad den Voorz. heeft gewezen op de toepassing der nifeuwe verordening, geheel in strijd met wat hij daarover destijds in den Raad vertelde, weten we niet. Na de heropening der zitting zijn alleen de beslissingen medegedeeld. Over de mogelijker wijze gehouden besprekingen zwijgt dus de historie. De bemanning «Ier „Helena" De kapitein R. Visser en elf leden der equipage van het op een mijn geloopen Ne- derlandsche schip «Helenas zijn Maandag in goeden welstand per s.s. Rijnstroomuit Huil te Harlingen aangekomen en op door reis naar Rotterdam. ln het midden dezer week wordt verwacht, dat ook de andere 11 leden der bemanning scheepsgelegenheid naar Nederland zullen kun nen vinden. Vrijdagnacht maakte een sergeant der intanterie te Ter Neuzen een aanmerking aan een drietal militairen, die in overtreding waren. Hij werd door een hunner aangevallen en zijn rijwiel in het kanaal geworpen. Door agenten van politie werd de sergeant ontzet en dezen namen den belhamel in arrest. Hij is ZaAerdagmorgeu aan de militaire autoriteiten overgegeven. Toen werden ook de twee ande ren in arrest gesteld. Het rijwiel is uit het kanaal opgevischt. Volgens gerucht is de heer Colson, vroeger vertegenwoordiger der staalfabriek te Ter Neuzen, later te Morianwels in de omge ving van Luik gefusileerd wegens spionnage Op de Maandag te Axel gehouden vee markt waren aangebracht 22 paarden. 110 stuks hoornvee, 37 varkens, 0 schapen en 2 geiten. De uitgeloofde premies werden toegekend als volgt Voor het schoonste paard van 3 tot 7 jaren oud, le prijs, een medaille, aan Pb. J. van Dixhoorri, landbouwer te Axel 2 prijs, 3. C. A. Dekker landbouwer te Axel. Voor het schoonste hengst- öf merrie veu len beneden het jaar oud, een prijs van 2, aan Ph. J. van Dixhoorn, voornoemd. Voor het schoonste veuleu van 2 tot 3 ja ren oud, een prijs van 2,50, aan Ph. J. van Dixhoorn, voornoemd. Voor het schoonste veulen van 1 tot 2 ja ren oud, een prijs vau f 2,50, aan Ph. J. van Dixhoorn, voornoemd. t o O

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1916 | | pagina 2