Van het Westelijk oorlogstooneel. Van net Roemeenscbe gevechtsterrein. DE OORLOG. De algemeene toestand. Officieels communique's. De strijd aan de Somme. De wegvoering wan Belgische burgers duurt voort. Een vliegeraanval op Ostende en Zeebrugge. "JIT QNZB OMGEVING. redige vertegenwoordiging gevoegd Er werd nog eenigen tijd over heen en weer geredeneerd tusschen den lieer Van Idsinga en den heer Rink, maar aangezien zelfs het voorstel tot facultatief-stellen (amendement-Eerdmans) we gens gebrek aan bijval niet werd gehandhaafd en het artikel zonder stemming is aangenomen, meenen wij over dat academische debat te kunnen zwijgen. Het artikel betreffende de Eerste Kamer ging, behoudens een platonisch protest van den heer Schaper tegen deze «kapitalistische in stelling", ongemoeid voorbij. De strijd aan de Ancre wordt voortgezet. De Engelsche aanval, die eergisteren werd ondernomen, en die leidde tot de verovering van St. Pierre Divion, Beaucourt sur Ancre en Beaumont-Hamel, gaf naar het Duitsche leger'oericht meldt, de gelegenheid om met nieuwe sterke troepenafdeelingen ten N. van de Ancre en bij Le Sars en Gueudecourt op nieuw de Duitsche stellingen aan te vallen. Doch deze tweede aanval mislukte. Het En gelsche bericht deed er dan ook het zwijgen toe en meldde slechts, dat de nieuwe stellin gen ten noorden van de Ancre werden be vestigd, en in het volgende telegram, dat het front nog iets werd vooruitgebracht. doch zonder nadere aanduiding. Het Duitsche bericht zegt, dat de aanvallen ten N. van de Ancre nog voortduren, dat die op den zuidelijken oever werden afgeslagen. Waaruit blijkt, dat de Engelschen de aanvallen nog steeds her vatten, pogende de Duitsche verdedigers nog maals te noodzaken tot den terugtocht. De strijd wordt dus voortgezet en het zal nu wel spoedig blijken met welk gevolg. Tegelijkertijd vielen de Engelschen ten N. van Le Sars aan langs den straatweg Albert- Bapaume, in de richting van de Butte de Warlencourt, en de Franschen bij Sailly-Sal- lisel, ten N. van dc Som me, bij Pressoir ten Z. van de rivier. De strijd ten Z. van de Somme was, volgens de Fransche berichten zeer hevig. De Duitschers gingen tot een te genaanval over in het geheele gebied tusschen Deniécourt en Chaulnes, op de stellingen die de Franschen verleden week hadden veroverd. Die Duitsche aanval werd bloedig afgeslagen. Slechts slaagde enkele Duitsche afdeelingen er in een groep huizen ten o. van Pressoir te bereiken en te bezetten. Bij St. Pierre Vaast, ten n. van de Somme, wonnen de Franschen, volgens hun bericht, terrein het Duitsche bericht zegt echter, dat de pogingen om daar vooruit te komen ein digen met een bloedige Fransche nederlaag. Aan het Russische front werd slechts ge streden aan het Narrjoefka-front, waar Rus sische aanvallen volgens het Russische bericht leiden tot herneming van vroeger verloren loopgraven, doch volgens het Duitsche bericht met groote verliezen werden afgeslagen. In de Roemeenscbe bergpassen werden de gevechten voortgezet, met het resultaat, dat in het Alt-dal en in den Jui-pas Roemeen- sche troepen werden genoodzaakt om terug- te trekken. In de Dobroedsja is de toestand onveran derd. Hevige gevechten worden gemeld in de bocht van de Tsjerna aan het Macedonische front. De Duitsch Bulgaarsche troepen, die daar s el- lingen hadden by de dorpen Tapawtzi en Tsjgel moesten terugtrekken. De Servisch- I* ransche troepen hadden er een hoogte ge nomen, waardoor de Duitschers en Bulgaren zoo zegt het Duitsche bericht aan flank- vuur waren blootgesteld om dit te voorkomen werden zij teruggenomen en naar meer achter waarts gelegen stellingen gebracht. In de vlakte van Monastir werd eveneens lievig gevochtendaar deden Fransche en Servische troepen krachtige aanvallen, die echter werden afgeslagen. Op enkele punten drongen de aanvallers door in de Bulgaarsche stellingen, doch zij werden daaruit bij tegen aanvallen weder verdreven. Overigens slechts artillerievuur en verken ningsgevechten. PARIJS, 16 Nov. (Havas.) Officieel bericht van hedenmiddag: Ten Noorden vaq de Somme hebben de Duitschers hun aanvallen op het Fransche front aan de Somnse niet hervat. De Franschen hebben gedurende den nacht een aanval gedaan op het Oostelijk gedeelte van Pressoir, dat door de Duitschers bezet was en waar Fransche afdeelingen op bewon derenswaardige wijze weerstand boden. Dank deze hardnekkigheid en het aanvalsvuur der Fransche troepen, werden de Duitschers na een verbitterd gevecht onder een uiterst hevig bombardement uit het dorp geworpen. Pressoir is thans weer geheel in handen der Franschen en de terreinwinst, den 7en behaald, is geheel hersteld, Volgens de laatste berichten behoorden de Duitschers die gisteren den aanval ondernamen, tot 3 verschillende divisies. Zij leden zware verliezen. Ten Oosten van Reims hebben de Duitschers een poging tot overrompeling van een Fran sche loopgraaf gedaan, na voorbereidend vuur der artillerie. De aanval mislukte ten gevolge van het versperringsvuur der Franschen. Overigens is er niets te melden. LONDEN, 16 Nov. (Reuter) Officieel be richt van hedenmiddag: In den afgeloopen nacht aanmerkelijk vijandelijk grauaatvuur op ons gevechtsfront ten Noorden en teu Zuiden van de Somme. Anders niets van belang. BERLIJN, 16 Nov. (Wolff.) Officieel be richt van hedenavond Op den Noordelijken Ancre-oever is de strijd bij Beaucourt gaande. PARIJS, 16 Nov. (Havas.) Terecht ongerust over de voortdurende vorderingen der gealli eerden aan het Somme-front, trachten de Duitschers het sedert bet begin van de maand verloren terrein te heroveren. Zij deden daartoe gisteren in den sector der Franschen uiterst verwoede aanvallen met een zeer aanzienlijke srrjjdmacht. De aanvallen liepen echter aan het geheele front der Franschen op een mis lukking uit. De Franschen boden met goed gevolg weerstand aan den aanval en de door de Duitschers behaalde voordeelen waren dan ook zeer gering. Na etn beschieting van 50 uur, waarbij een ware regen van granaten op de stelling tusschen Ablaincourt en het boscb van Chaulnes neerkwam, gingen de Duitsche troepen onder gebruikmaking van alle moge lijke strijdmiddelen bij 't krieken van den dag tot den aanval over, doch zij werden ontvangen door een krachtig en goed gericht vuur onzer 75 en 155 m.M. kanonnen. De weerstand der Fransche infanterie putte vrij spoedig de kracht van den vijand uit. Zijn moesten tusschen de suikerraffinaderij en Ablaincourt in wanorde terugkeeren. In Pressoir konden de Duitschers na talrij ke vergeefsche pogingen binnendringen in en kele huizen in 't uiterste Oostelijk deel van het dorp die een vooruitspringenden hoek i,n hun linie vormde. In het zuidelijk deel van het dorp liepen zij storm, doch leden zware verliezen, zonder ook maar een duimbreed vooruit te komen. Zij waren niet veel geluk kiger, toen de strijd daarna werd hervat. Zij kwamen toen slechts onbeduidend vooruit ten Oosten van Pressoir. Ten Noorden van de Somme heeft de vijand over een front van 10 K.M. met buitengewone hevigheid aangevallen. Tusschen Les Boeufs, Saillisel en Raucort bleef het front onaange tast. De Duitschers konden echter vasten voet krijgen in enkele gedeelten van vooruitge schoven loopgraven bij St. Pierre Vaast, dank zij de aankomst van versche troepen en na herhaalde aanvallen. Het gevaar van omsin geling van het bosch blijft nog bestaan. De Franschen handhaven zich stevig te Sailly Saillisel en behouden al hun stellingen aan den Zuidwestelijken zoom. De bladen wijzen er op, dat dit het eerste groote offensief is, dat sedert twee maanden aan de Somme is gevoerd. LONDEN, 16 Nov. (Reuter's bijz. dienst.) Reuter's bijz. correspondent in het Engelsche hoofdkwartier meldt dd. 14 Nov. De Engelsche terreinwinst beslaat zeven linies Duitsche loop graven. Het aantal krijgsgevangenen bedraagt reeds 6000. De strijd wordt krachtig voort gezet ten noorden van de Ancre, waar de aan val in ooselijke richting werd gedaan. De aan vallers vermeesterden een geheele reeks werken, waai van sommige door vier tot vijfhonderd man bezet waren; daar zij hoofdzakelijk onder den grond waren aangebracht, zoodat het ar tillerievuur, niettegenstaande alle projectielen, waarmede zij bewerkt waren, weinig uitwer king had gehad, moest er nog verwoed om gevochten worden toen de Engelsche opruk ten. Uit een dezer werken bij Beaumont-Ha mel werden heden niet minder dan 700 krijgs- gevangenen gehaald nadat zij gisteren en van nacht door onze troepen waren belegerd, die ze hadden omsingeld en van den terugtocht afgesneden. Ter. zuiden van de Ancre onthulde de ver overing van St. Pierre Divion weer een won der van dezen oorlog. Langs de Ancre bevin den zich onderaardsche werken van verbazing wekkende uitgestrektheid; men kan over groo- ten afstand in een rechte of kronkelende tun nel loopen zonder te kunnen nagaan hoe ver de tunnel zich werkelijk uitstrekt. De tun nels zijn zeven voet hoog, zes voet breed met zijwegen naar een reeks van kamers, waar van sommige gemeubeld, zelfs behangen zijn. Zij zijn electrisch verlicht vier uitgangen leiden naar een rivieroever, aan de andere zijde voe ren trapjes naar de Duitsche loopgraven of liever naar de loopgraven, welke tot dusverre aan de Duitschers behoorden. Deze onderaard sche stad was verblijfplaats en verbindingsweg tegelijk. Men vond er allelei soorten voorraden en wapens; er waren toestellen om zoo snel mogelijk loopgravenmotieren en mitrailleurs naar boven te brengen, welke pas in actie behoefden te komen op het oogenblik van den infanterie-aanval. Het moet verwondering wek ken, dat dit front ooit werd veroverd. Het scheen ongenaakbaar door middel van eenig gewoon strijdmiddel, maar onze mannen vie len de Duitschers zoo verrassend op het lijf dat dezen geen tijd hadden hun mitrailleurs enz. naar boven te brengen terwijl de Duit schers boven geen gelegenheid hadden naar hun posten- te snellen. Terwijl dus de loopgra ven boven met de bezettingen waren genomen en de stad zelf van alle kanten was omsingeld, gaven de Duitschers in de tunnels zich spoedig over. De laatste aanval op St. Pierre Divion was met zooveel doortastendheid voorbereid en in gezet, dat de aanvallers minder tegenstand dan gewoonlijk van de Duitsche mitrailleurs ondervonden, maar dooreen zonderling toeval hadden zij ie doen met bijzonder groot aantal verdedigers, 'ten tijde van den aanval nl werd de 38e Duitsche divisie afgelost door 223e een nieuwe divisie, onlangs gevormd volgens het Duitsche reorganisatieplan, zoodat zich in de Duitsch» stellingen een dubbel aantal ver dedigers bevond. VAN DE GRENS, 16 Nov. (Tel.) Over de wegvoering van Belgische burgers verneemt men nader Ondanks het protest der bisschoppen gaan de Duitschers natuurlijk druk voort met het deporieeren van Belgische burgers. Nu zijn ze bezig vooral ook de spoorwegarbeiders op te lichten. Men schat het aantal van deze werklieden in België nog op vijf-en-zestig duizend. Men weet hoe ze tot nu toe hard nekkig geweigerd hebben hun werk aan de spoorwegen te hervatten. Ze worden nu bij hoopen aangehouden. Nog voortdurend pas- seeren er in 't grenstation Welkenraedt dage lijks treinen burgers, gemiddeld vijf treinen per dag. Er zijn er bij, die uit 30 tot 40 wagons bestaan, allen volgepropttwee loco motieven trekken ze voort. In die wagens bevinden zich zoowel advocaten, vakmannen, daglooners etc. Langs de lijn der spoorwegen vindt men veel uit die treinen geworpen briefjes met aanduidingen als volgt«Ik ben van de straat opgelicht. Meld mijn vrouw, dat ik naar Duitschland vervoerd' ben", of »Ik heb honger, maar ik werk niet voor hen". Te Welkenraedt zelf' roepen de gevangenen tot de burgers, die uit 't dorp komen kijken: Werk niet voor hen! Vlucht nog! 't Is voor u nog tijd. In Henegouwen organiseert men razzias". Zulke mededeelingen hoort men uit de goe deren- en vee of personenwagens, die de Bel gen wegvoeren, maar ook klinken 't Belgische Volkslied, de »Vlaamsche Leeuw" en de »Mar- seillaise". De eerste treinen met civielen verlieten België op 27 October. Van de bestemming dezer gevangenen is nog niets bekend. Wie van de Belgische burgers op de eerste aanmaning zich niet aanmeldt en dus gehaald moet worden, krijgt eerst nog een strenge straf hechtenis met onvoldoende voeding. Niet alleen in' Henegouwen, ook te Nyvel (Brabant) heeft men burgers, waarbij veel vaders van gezinnen, opgepikt, zonder hun den tijd te gunnen thuis te melden, dat ze moesten vertrekken. Men weet, dat soms de burgers vooraf een lichte keuring ondergaan. Slechts weinig worden er afgekeurd toch gebeurt dit. Te Antwerpen liet men een groep dezer afgekcurdeu twee dagen zonder voedsel opgesloten. Van Engelscbe zijde Zeer vroeg in den ochtend van den lóen November werden de havens en ligplaatsen der duikbooten te Zeebrugge en Ostende we der door eskaders marine-vliegtuigen hevig ge bornbardeerd. Er werd waargenomen, dat in de marinewerkplaats, dicht in de rabijheid van de electrische centrale een zware brand was uitgebroken, die waarschijnlijk door het in brand geraken van een opslagpaats van pe- tro!eum was ontstaan. Als onze vliegtuigen keerden ongedeerd terug. WEENEN, 16 Nov. (Wolf.) Officieel: Front aartshertog Karei: De gevechten aan weerzijden van de Schyl (andere naam voor Jin) en de Olt ontwikkelen zich te onze gun ste. Er zijn meer dan 1200 gevangenen in geleverd. Ten noorden van Canpolung en bij Soósme- zö hebben wij krachtig Roemeensche aanval len afgeslagen. Ten noorden van Sulta hebben O.-H. af deelingen een verkenning gedaan op den Mo - to Alunif). Ten Z O. van Toelgyes zijn Russische aan vallen mislukt. Op de hoogten van Meste Banesti voorpost gevechten. BERLIJN, 16 November. (Wolff.) Offici eel bericht van hedenavond. Aan het Zuidelijke front in Zevenbergen dringen wij zegevierend vooruit. BOEKAREST, 16 Nov. (Roem. Ag.) Offi cieelNoordelijk en N.W. front: Aan de Westgrens van Moldavië heeft de vijand op tal van punten vruchtelooze aanvallen gedaan. Wij hebben 90 soldaten gevangen genomen en 2 machinegeweren buit gemaakt Aan de Noordgrens van Watachije tot en met het Prabova-dal onbelangrijke gevechten en geschutvuur. In de streek van Dragoslavele heeft de vij and hevige doch vruchtelooze aanvallen ge daan. Hij is met groote verliezen afgeslagen. In het Olt-dal is verwoed gevochten. Op den linkeroever zijn onze troepen naar Areful en Radacinesti teruggetrokken. Op den rech teroever handhaven wij ons in onze stellingen. In het Jiu-dal zijn onze troepen naar Co- pacioasa (ten Z O. vau Tirgu Jiului) terug getrokken. Aan de Cerna patroelje ondernemingen en zwak geschutvuur. Zuidelijk fror.tLangs den geheelen Donau wisseling van zwak geschutvuur en onbelang rijke infanterie-actje. In de Dobroedzja is de toestand onveianderd. ST. PE 1 ERSBURG. 16 November. (P. T. A.) OfficieelOp het Ze venbergsche front heeft de vijand ten Noorden van Toelgyes aange vallen, doch is door ons geweer- en machine geweervuur teruggedreven. Na een hardnekkig gevecht hebben onze troepen zich meester ge maakt van een door den vijand versterkten heuvel ten Z.O van Toelgyes en daarbij 180 gevangen, o. w 1 officier gemaakt en 3 ma chinegeweren vermeesterd. In de streek van Cumpolung duren de ver bitterde gevechten voort. De vijand, die zijn aanvallen door hevig vuur van zijn grof ge schut steunt, beeft er zware verliezen geleden, Tot dusver hebben de Roemeniërs al zijn aan vallen afgeslagen en hun stellingen behouden. Vandervelde in een vliegtuig. Dezer dagen moest Vandervelde uit Londen naar Havre voor een ministerraad. De boot, waarmede hij zou reizen, vertrok echter om een of andere reden niet. Vandervelde wend de zich toen tot den commandant van het vliegkamp te Dover met verzoek hem per vliegtuig te doen overbrengen. Dit gp-chiedde en een half uur na zijn vertrek bevoud hij zich in het vliegkamp van Calais, zoodat hij voldoenden tijd had om zijn zaken af te d ren en aan de zitting van den ministerraad kon deelnemen. Ter gelegenheid van de alhier gehouden paarden- en veemarkt werden aangevoerd 16 paarden, 66 stuks hoornvee 5 schapen en 72 varkens. De uitgeloofde premiën werden toegekend als volgt Voor den besten dekhengst van minstens 2'/ - ,2 eer, goedgekeurd door de rijkscommissie, f 7,50- aan M. Dieleman te Hoek. Voor den besten hengst tusschen 1 en 2 jaar oud 5 aan M. Dieleman te Hoek. Voor het beste ruin van minstens 2 jaar oud 4 aan F. van der Peijl te Ter Neuzen. Voor het beste merriepaard van minstens 3 jaar oud, le premie 6 aan H. de R°gt te Ter Neuzen, 2e premie f 4 aau de wed. C. Kielman te Ter Neuzen. Voor het beate merriepaard tusschen 2 en 3 jaar oud f 5 aan H. de Regt te Ter Neuzen. Voor het beste jongpaard tusschen 1 en 2 jaar oud le premie f 5 aan H. de Regt te Ter Neuzen. 2e premie f 3, aan denzelfden. Voor het beste merrieveulen, f 4 aan M. Dieleman te Hoek. Voor hst beste hengstveulen, 5 (niet aan wezig). Voor de beste bit, le premie f 4 aan D. W. F. Kaijser te Hoek, 2e premie f 2 aan A. de Kraker te Ter Neuzen. Voor het grootste aantal paarden f 5 aan H. de Regt te Ter Neuzen. Voor de beste baatgevende of kalfdragende koe, le premie 6, aan I. J. LMjnsen te Hoek, 2e premie, f 4, aan P. Meert te Ter Neuzen. Voor de beste kalfdragende vaars, le premie 5, aan P. Meert te Ter Neuzen, 2e premie, f 3, aan A. Schelleman te Axel. Voor het beste rund, zonder tanden, le pre- mie, f 4, aan P. Meert, 2e premie f 2 aan P. Audenaerd te Axel. Voor het schoonste kalf, 3, aan J. Jansen te Ter Neuzen. Voor het vetste stuk rundvee, stieren, uit gezonderd, le premie, f 6, aan E. A. IJse- baert te Ter NeuzeD, 2e premie, 4 aan den- zelfden.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1916 | | pagina 2