Van het Oostelijk oorlogstooneel. Van liet Roameensche gevechtsterrein. Op Zee BINNENLAND. UIT ONZE OMGEVING. Tegen het wegvoeren van Belgische burgers. Luchtaanval. öe Batavier VI. De „Import". De „Columbian". Kamer* wan Koophandel te Sas Gent. 3. Alle fietsen op de markt brengen. Die in goeden staat moeten ter beschikking van de Duitsche overheid gehouden worden. Van de oude maakte men de banden los. Een wagen banden vertrok. 4. Alle wagens op de markt brengen. Vijf-en-twintig werden aangeslagen. 5. Zeventig burgers aan de grensstellingen werken. Loon 3 50 fr. per dag. 6. Al het hakhout en de boomen bij de grens afkappen tot op een meter hoogte. Alle boomen rooien op de hoeve W. in de Klooster straat. Ziedaar de verordeningen in enkele opeen volgende dagen op een Viaamsch dorp gepu bliceerd of toegepast. Zoo ging het te Asse nede aan de Zeeuwsch-Vlaamsche grens. Een triestig leven daar, zoowel voor de sol daten als de burgers. De Duitschers zijn ingekwartierd in een villa en in de bovenlokalen der school. Er zijn velen gebrekkigen onder. De oversten klagen soms zelf hierover. Ze willen «tuchtig" volk aan de grenzen, waar 't zoo stil niet is als velen meenen. Met de verdedigingswerken aan de grens, naar Holland gericht, gaat men gestadig door. Hierboven meldden we, dat de boomen tot op 1 meter hoogte afgezaagd waren. Die stronken verbindt men door prikkeldraad. Loopgraven, versperringen, borstweringen, ook platforms voor geschut de grensstrook krijgt meer en meer 't uitzicht van een echt front. De boven opgesomde publicaties zeggen ge noeg over de recureer-woede, om alle com mentaar overbodig te maken. In de Tijd vinden wij een protest van de Belgische bisschoppen tegen het wegvoeren van Belgische burgers uit het land. Reeds den 19den October aldus heet het zonden wij aan den gouverneur-generaal een protest, waarvan een afschrift overhandigd werd aan de vertegenwoordigers te Brussel van den Heiligen Stoel, van Spanje, van de Vereenigde Staten, van Nederlanddoch de gouverneur-generaal antwoordde ons met een niet-ontvankelijke verklaring. Thans gaat het niet meer over dwangar beid in België, maar in Duitscbland, ten voordeele der Duitschers. Om aan deze gewelddadige maatregelen een schijn van gewettigheid te geven, voerde de bezettende nacht, in de Duitsche pers zoowel in die van Duitschland als in die van België vooral twee voorwendselen aan de werkloozen zijn een gevaar voor de open bare orde, een last voor de openbare liefda digheid. Na deze argumenten te hebben bestreden, vervolgt het protest De naakte waarheid is deze ieder wegge voerd werkman beteekent een soldaat meer voor het Duitsche leger. Hjj zal de plaats in nemen van een Duitsch werkman, waarvan men een soldaat zal maken. Zoodat de toestand, dien wij aan de be schaafde wereld blootleggen, hierop neerkomt Vier honderdduizend arbeiders zijn, zonder het te willen en grootendeels ter oorzake van het bezettingsregiem, de werkloosheid ten prooi gevallen. Troepjes soldaten dringend met geweld in deze arme woningen binnan, rukken de jonge lingen weg van hunne ouders, den man van zijne vrouw, den vader van zijn kinderen. In mijn brief van 16 October 1.1. aan baron von Bissing, herinnerde ik den gouverneur- generaal aan de verbintenis, door zijn voor ganger aangegaan, en besloot aldus: »Uwe Excellentie zal begrijpen, hoe zwaar mij de last zou wegen der verantwoordelijkheid, die ik zou te dragen hebben tegenover de families, indien het vertrouwen, dat zij U. door mijne tusschenkomst en op mjjn aandringen, hebben geschonken, op zoo droevige wijze teleurge steld.* De gouverneur-generaal antwoordde mij «Het bezigen van werkloozen in Duitschland, slechts ingevoerd na twee jaren ooi log, ver schilt essentieel met het gevangennemen van de tot den militairen dienst geschikte mannen. De maatregel houdt ook geen verband met den eigenlijken oorlog, maar berust op maat schappelijke en staathuishoudkundige gronden*. Juist, alsof het woord van een fatsoenlijk man na een of twee jaar opzegbaar was, even als een huurceel op kort termjjn Wij, herders van deze schapen, die ons door woest geweld ontrukt worden, wij staan daar angstig na te denken op de zedelijke en gods dienstige verlatenheid, waarin zjj gaan weg kwijnen wij zien machteloos toe op de smar ten en den schrik in zoovele verstrooide of bedreigde huisgezinnen en wij wenden ons tot alle rechtschapen lieden, geloovigen of niet- geloovigen, in de verbondene landen, in de neutrale landen, ja zelfs in de vijandelijke landen, die eerbied hebben voor de mensche- lyke waardigheid. In naam der Belgische bisschoppen is het protest onderteekend door kard. Mercier, aarts bisschop van Mechelen. Met den bisschop van Brugge konden de bisschoppen niet in ver binding komen. LONDEN, 13 Nov. (Reuter.) De Admirali teit bericht Marine-aëroplanes hebben den 1 2en November een aanval gedaan op Oostende. Er weiden een groot aantal bommen geworpen op het Atelier de la marine en op oorlogs schepen in de haven. ST. PETERSBURG, 13 Nov. (P. T. A.) •Officieel In de streek van Harboesof is gis teren bij een inspectie van onze stelling de dappere brigade-commandant, generaal majoor Renezof, door een ontplofbaren kogel gedood. Aan de Narajofka schiet onze artillerie in de streek van Lipnica Dolna en Swistelniki op de vijandelijke schansen, die het vuur met mijnwerpers en bomwerpers beantwooorden. De strijd duurt voort. Aan de Bistrica hebben onze verkenners een geslaagden tocht gedaan bij het dorp Bogo- rodzjany. Na over twee linies prikkeldraad te zÜn geklommen, hebben zij een vijandelijken veldpost aangevallen en eenige gevangenen gemaakt. In .de Bosch Karpathen hebben wij ten Z. W. van Dzembrowa een aanval met de bajo net afgeslagen, met groote verliezen voor den vijand. len zuiden van Dorna Watra zet de vijand zijn hardnekkige aanvallen in de streek van Hollo en Toldiem voort. BERLIJN, 13 Nov. (Wolff.) Na een pauze neemt de militaire bedrijvigheid van de legers der centralen aan het oostelijk front weer hoe langer hoe meer een offensief karakter aan, ofschoon de Entente hen aan de Somme, de Isonzo en aan het Macedonische front tracht vast te houden. Roemenië verscheen als nieuwe vijand op het gevecht3tooneel. Het leger von Arz heeft den in oostelijk Zevenbergen tot bij de linie Ratosnya-Szekely opgedrongen vijand 80 K.M. teruggeworpen en staat nu met de voorhoede op Roemeensch gebied in de dalen van de Trotus en de Uzul. Het meer naar het Noorden op dit leger aansluitende leger van Koevess heeft aan de Russen hun tijdelijke voordeelen in het Toel- gyes-vak weer afgenomen in gevechten op 5 en 6 November. De Russische ontlastings ondernemingen ten Z. van Dorna en Watra bleven in de Bistritsa steken. Aan de Najarofka zijn de successen van den 5den en 6den November verder uitge breid, weer een aanmerkelijk stuk gevorderd en tegen een vijfmaal ondernomen tegenaanval gehandhaafd. In het vak van Wladimir Wolinsk ten W. van Lück staat het Duitsche front even vast als vroeger, terwijl de jongste Oostenrijksche successen ten O. van Kirli Baba en aan den Jodul van 6 November nog versch in het geheugen liggen. WEENEN, 13 Nov. (Wolff.) Officieel: Front aartshertog KareiIn het vak van Orsova, bij den Szurduk pas en ten Z O van den Roode Toren-pas heeft de vijand vruchteloos tegen onze troepen storm geloopen. Ten N.W. van Campolung hebben O H. en Duitsche afdeelingen de Roemeniërs uit de taai verdedigde plaats Cadesti verdreven. Aan beide kanten van Soósmezö (aan de Oituz) hebben wij verscheidene Roemeensche aanvallen afgeslagen. In het Toelgyes-vak hebben O.-H. en Duit sche troepen den berg Bitca Arsorilor bestormd. Ten noorden van Hollo zijn aanvallen van sterke Russische strijdkrachten, die ten Z O. van Toelgyes en bij Belbor tegen onze kolonnes in het vuur werden gezonden, in elkaar gezakt. SOFIA, 13 Nov. (Buig. Ag.) Officieel Langs den Donau wisseling van zwak vuur. In de Dobroedzja heeft de vijand met aan zienlijke strijdkrachten twee aanvallen gedaan op den uitersten linkervleugel van onze stel lingen, maar hij heeft beide keeren moeten afdeinzen. De stad Cernavoda' is van den linkeroever van den Donau vruchteloos beschoten. Aan de kust van de Zwarte Zee is het rustig. BOEKAREST, 13 Nov. (Roem. Ag.) Offi cieelNoordelijk en N.W. front: Van de Moldavië tot Predelns niets nieuws. In het Prahova dal wisseling van geschut vuur, vooral in het vak ten weeten van de rivier. Wij hebben 2 vijandelijke aanvallen in de richting van het Cerbilui-dal (ten N.W. van Busteni) afgeslagen. In de streek van Dragoslavele heeft de strijd gister den geheelen dag geduurd. Wij hebben al onze stellingen behouden. In het Olt-dal hebben wij op den linker oever alle vijandelijke aanvallen afgeslagen. Op den rechteroever hebben wijten zuiden van de linie Ailoul-Sapa-Chinesti, onder den druk van den vijand eenig terrein prijsgegeven. In het Jiul-dal blijft de druk van den vijand sterk. In de streek van Bumbesti zijn hevige ge vechten gaande. Ook bij Orsova en op den rechteroever van de Cerna wordt fel gevochten. Zuidelijk frontNiets nieuws. ST. PETERSBURG, 13 Nov. (P. T. A.) Officieel Op het Zevenbergsche front heeft de vijand in net Oituzdal de Roemeensche troepen teruggedreven. De Roemeniërs hebben op hun beurt ten noorden en zuiden van genoemd dal een reeks hoogten bezet. De vijand heeft verbitterde aanvallen gedaan in de streek van Campolung, in het Jiul dal en bij Orsova. De strijd duurt voort. In de Drobroedzja is de linkervleugel onzer troepen een weinig in zuidelijke richting opgerukt. Een spion gearresteerd. WASHINGTON, 13 Nov. (Rente.), Karl Graves, eau internationaal spion, G gearres teerd als gevolg vao eeu beschuldigng, door het Duitsche gezantschap, dat hij op gravin Bsrustoiff chaciage heett trachten uit te oefenen. Naar verluidt, trachtte Graves aan hei Duit sche gezantschap particuliere brieven te ver- koopen welke blijkbaar uit Duitschland naar Amerika waren gesmokkeld. Ambtenaren mee nen, dat zijn arrestatie een indrecte onthulling van de geheime correspondentie tusschen het Duitsche gezantschap en Berlijn beteekent. Uit New York wordt gemeld, dat Graves tegen borgtocht is vrijgelaten en van Washing ton naar New York is teruggekeerd. Hij ver klaart, dat de brieven, welke hij aan het Duit- scbe gezantschap trachtte te verkoopen, inlich tingen bevatten bet.effende zekere fondsen, waarin men op de beurs met voordeel zou kunnen speculeereo met het oog op zekere Duitsche operaties in de naaste toekomst. Zjj bevatten, zoo beweert hij eveneens diploma tieke geheimen, die van groot belang zijn voor de Vereenigde Staten. Hjj beschuldigt graaf Bernstorff en zijn vrienden er van millioenen dollars te hebben verdiend met speculaties, steunend op gebeime imliehtingen uit Duitsch land. Hij zegt, dat graaf Bernstorff24 uur van te voren op de hoogte was van het bezoek van de duikboot »U 53* en van deze inlichtingen gebruik maakte, om fi.iancieele voordeelen op de beurs te behalen. Volgens de verklaring van Graves en ook volgens telegrammen uit Washington zal hjj niet vervolgd worden. De „Deutschland". De »Times« verneemt uit New-York, dat de Duitsche handelsduikboot «Deutschland*, gereed is om zee te kiezen. Volgens het «Pro vidence Journal* bestaat de lading uit negen wagonladingen nikkel, gemiddeld 40 ton per wagonlading, tien wagonladingen ruwe rubber, gemiddeld 18 ton per wagonlading, drie wa gonladingen chromium, een wagonlading va nadium, dat gebruikt wordt om staal te harden. Uit Toronto wordt gemeld, dat de Cana- deesche eerste minister een onderzoek inge steld heeft naar het bericht in het «Providence JournaI«, dat nikkel uit Sudbury in de »DeutschGnd« geladen is. Iu antwoord op de vraag in Voronto News*, of er van de zijde van de Canadeesche auto riteiten nalatigheid heeft plaats gehad, ant woordt «Providence Journak, dat het nikkel, door de «Deutechland* geladen op beide reizen, sedert minstens twee jaar aan de Amerikaan- sclie zijde van de grens was, doch zonder twijfel afkomstig is van Sudbury. Het stoomschip Batavier VI, van de Bata- vierlijn, is naar zeebrugge opgebracht. Dit is gerapporteerd door het te Rotterdam aange komen stoomschip Batavier IV, dat het bericht gekregen heeft van het stoomschip Rjjn, dat in den nacht van Ziterdag op Zondag kort na de Batavier VI den Nieuwen waterweg uitliep. De Bataviajf VI heeft geen passagiers aan boord en ook geen levensmiddelen. De ge- heele lading bestaat uit stukgoed. Wolft seint uit Berljjn Voor den mond van de Theems is op 12 dezer het Nederlandsche stoomschip Batavier VI met een vrij grooten voorraad contrabande aan boord door onze Vlaamsche zeestrijdkrachten aangehouden en in de haven gebracht. Naar men verneemt is ook het Nederland sche stoomschip «Import* op de thuisreis van Londen naar Rotterdam aangehouden door een Duilsche duikboot, die de bemanning or ders gat in de booten te gaan. Nadat dit was geschied, verdween echter de duikboot en roei de de equipage weer naar haar schip terug en bracht bet behouden binnen. MADRID, 13 Nov. (fel., vau den verte genwoordigen van het Weensche Korr. Bur.) De bladen te Madrid berichten, dat het Arne- rikaansche stoomschip «Columbian* niet ver van Corunna door een Duitschen onderzeeër in den grond is geboord. De lading bestond uit koper, staal en vet, bestemd voor Genua. De bemanning is gered. Zij vertelt, dat het schip den 6sn Nov. bij Kaap Finisterre werd aangehouden. Daar het wegens den storm ge vaarlijk was in de reddingbooten te gaan, wachtte de onderzeeër twee uren lang tot de overbrenging zonder gevaar bon plaats hebben. Bij Kon. beslo t van 10 dezer is bepaald In de gemeente Sas van Gent wordt, met ingang van 1 Juni 1917, een kamer van koop handel en tabrieken gevestigd, bestaar de uit zeven Rden. Zjj die aanspraak kunnen m iken om op de kiezerslijst voor de Kamer geplaatst te wor den worden uitgenoodigd daarvan vóór 1 Fe bruari 1917 te doen blijken. De eerste verkiezing van leden der Kamer heeft plaats in de maand April 1917. De aftreding van vier leden hoeft voor het eerst plaats op 1 Januari 1919, de andere drie leden treden af op 1 Januari 1921. Door Ged. Staten van Zeeland is be noemd tot bureel-ambtenaar der 2do klasse, standplaats Neuzen, de heer H. Hijman te Goes, volontair aldaar. Zaterdag werden door de rijksambtenaren te Sas van Gent, op vermoeden van smokkel waar aan boord te hebben, aangehouden de rijnschepen Carl Schroers 62 en Pieternella van Rotterdam, beide geladen met grind en bestemd voor België. Zjj werden teruggezonden naar Ter Neuzen om overgeladen le worden, teneinde te onder zoeken of er contrabande aan boord was. Gisterenavond was men met het overladen van de Carl Schroers 62 klaar gekomen. In ruim 7 waren 1500 kilo zeep gevonden. De zeep werd in beslag genomen en pro ces-verbaal opgemaakt tegen den schipper. De Pieternella kwam nu aan de beurt om te onderzoeken, of ook daar aan boord smok kelwaar aanwezig was. De raad van Sas van Geut stelde Zater dagavond te begrooting vast op een bedrag in ontvang en uitgaaf op f 34.931,94*, deu hoofdeljjken omflag op f 9000 en de kosten der distributielevensmiddelen op f 5700. Destjjds is op voorstel van het lid Bujjsse besloten lot het bouwen van een woning voor het hoofd der school, welk plan niet tot uit voering kwam. Bjj een klacht hierover werd bjj herhaling besloten tot den bouw over te gaan, doch later ingediende plannen als te duur af gewezen. In de vorige vergadering was de heer Bujjsse hierop weer teruggekomen en klaagde over de niet-uitvoering der genomuu besluiten, te kennen gevende, zich tot Gedep. Staten te zullen wenden, en, als het zoo bleef, zjjn ontslag te zullen nemen. Zaterdag stelden B. en W. voor het geno men besluit in te trekken. De heer Bujjsse gaf echter te kennen, dat dit voorstel te laat kwam, aangezien hjj een klacht bjj Gedep. Staten had ingedieud. Na breedvoerige dis cussie werd het voorstel van B. en W. aan genomen. De heer Bujjsse verliet daarop de de vergadering. Hjj zeide nu aan zjjü voorne men tot ontslagname gevolg te zullen geven. Bjj Kon. besluit is aan den heer P. Waa- ters, burgemeester en ambtenaar van den bur- gelijken stand te Sas van Gent een pensioen verleend van f 166. Zondagnamiddag zijn bij Sas vao Gent twee Duitsbe deserteurs door ondergraviog van den draad over de grens gekomen. Zjj verhaal den van het front te ziju gekomen. Zjj zjjn reeds werkzaam in de suikertubriek. Bjj de vaststelling in den gemeenteraad van Hulst van een verordening voor verlofs- localiteiten zei de voorzitter dat er in Hulst zjjn 88 herbergen, d. i. een herberg op de 41 inwoners (bewoners van gestichten, kinderen en zuigelingen inbegrepen) of ongeveer 1 herberg op de 7 huizen. Te Hulst is het maximum-bedrag van den hoofdeljjken omslag te dier stede gebracht van t 900Q op f 18000, dus verdubbeld. De afdeeling Hulst van het N. O. G. heett besloten bjj voldoende deelneming een cursus voor de hooldacte op te richten.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1916 | | pagina 2