M het Oostelijk oorlogstooneel. Van het Italiaansch-Oostenr(jksche gevechtsterrein. Van het Roameensche gevechtsterrein. Loop der bevolking ie Ter Neuzen. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. UIT ONZE OMGEVING. Kerknieuws. Rechtszaken. Niemandsland. Werkdwang. Keizerin Charlotte. Gewonden>vervoer in België. Burgemeester Max. In October 1914, toen Antwerpen zou val Mailboot opgebracht. de aanvalskolonnes voorwaarts stormden, kwa men de Duitschers te voorschijn en brachten een groot aantal mitrailleurs in actie. In tf^t zuidelijk deel van Ablaincourt was de strijd verwoed tusschen de Franschen en Beieren, evenals bij de kruising van de wegen van Chaulnes en Soyecourt. Een groep vernielde huizen ging drie keer in andere handen overom de kerk werd hard gevochten door de Beiersche compagnie, welke het gebouw bezet hield zij weigerde zich over te geven en werd vernietigd. Het gediag van officieren en manschappen was boven allen lof verheven. Een compagnie, die met een Pruisisch bataljon ten noorden van Pressoir streed, dreef het op de vlucht, maakte ruim 80 gevangenen en doodde vele vijanden. Het dorp Ablaincourt was om 11.20 geheel veroverd een kwartier later vielen de laatste huizen van Pressoir in onze handen. In de «Daily Mail* schrijft P. A. Mc Ken- zie o. a. het volgende «Ik heb dikwijls Niemandsland van de loop graven uit bestudeerd. De sombere strook lands tusschen onze loopgraven en die der Duitschers varieert in breedte van vijftien meter tot een halve mijl. Een paar uur ge leden ben ik op een plaats van ons front ge weest waar de Duitschers op slechts 15 meter van ons af waren. Wij bezetten daar n.l. een zijde van een mjjntrechter en zij de andere. Aan onze zijde stonden de bomwerpers altijd gereed, om bij het eerste teeken van activi teit van de zijde van den vijand zijn stelling in een puinhoop te veranderen. Ongetwijfeld stonden zij daar evenzoo gereed om ons aan te grijpen. De strook gronds tusschen deze beide uiterste stellingen in is aan beide zijden met uitge breide draadversperringen verzekerd. Daar- tusschen door loopen lanen, die zper zorg vuldig bewaakt worden, waar onze mannen zich veilig kunnen bewegen, maar die gedekt zijn door een machinegeweer, zoodat geen vijand langs komen kan. Onkruid groeit weligf op dien grond, die ge mest is met het bloed van vele dapperen. Dikwijls genoeg hebben de lijken van ge sneuvelden op die deelen van het front, waai de gevechten het hevigst zijn, dagen lang on begraven in de granaattrechters moeten liggen, voor hunne kameraden hen aan de aarde kon den toevertrouwen. Niemandsland De plaats waar duizenden vergeefs.gehoopt hebben, waar duizenden aanvallen zijn ondernomen en tal- looze heldendaden verricht zijn maar ook de plaats waar te velen van de beste mannen der natie begraven zijn. Zoo kruipende langs de smalle strook, had ik veel verbeeldingskracht noodig om mij te herinneren waar ik was. Het was pikdonker. Overal lag het prikkeldraad ons in den weg. Wij moesten ons voorzichtig bewegen, want een geluid zou macbinegeweervuur uitlokken en wij hadden nu geen verschansing naast ons die ons tegen de kogels beschermde. Daar vlamde een luchtfakkel op. Onmiddellijk gingen onze hoof den neer en toen het licht gedoofd was, leek het nog donkerder om ons heen. Telkens stegen er weer fakkels op en zoolang die brandden was er niets anders te doen dan absoluut stil te liggen. Spoedig bereikten wij den observatiepost, waar drie, vier man op wacht ingespannen lagen te luisteren naar het minste geluid, dat op een nadering van den vijand wees. Kapitein X. fluisterde den korporaal en zijn mannen eenige bevelen toe. «Ge begrijpt*, zeide hij, «dat als de Duitschers vannacht aan vallen, ge niet behoeft te vechten. Ge behoeft niets anders te doen dan alarm te maken en naar achter de borstwering te vluchten. Weest geen dwazen en offert u niet op voor niets. Vergeet dat niet, het is een bevel. Als ge hen ziet komen, komt dan zoo vlug mogelijk terug*. Achter den observatiepost waren onze man nen bezig de draden te onderzoeken en te pa- trouilleerer. tot dicht bij de Duitsche linie. Waarschijnlijk patrouilleerden er ook Duit schers langs de onze. «SjtLiggen. Houdt de ooren open Maakt geen geluid VAN DE GRENS, 8 Nov (Telegraaf). Ook uit het station Hoei (Noord) zijn treinen met burgers vertrokken. Te Verviers zag men tal van treinen met Belgische jongelingen en mannen voorbij rij den in de richting van Duitschland. In veel gemeenten weigeren de burgers nog naar de controle te gaan, uit vrees daar aan gehouden te zullen worden. Om dezelfde re den blijven ze uit de bureaux, waar onder steuning verleend wordt, weg. Zondag 1,1. moesten 200 burgers te Sint Gilles Waas zich voor de contiöle aanmelden. Er verschenen er geen dertig. Veel mannen zijn gevlucht, dwalen van dorp tot dorp, mBar de draadversperring in 'i Noorden sluit den toegaug naar Nederland en dus den eenigen uitweg af, De grensposten hebben strenge bevelen op de vluchtelingen te schieten, en daar hun straf voor onvoldoende waakzaamheid groot is (ze moeten dan door gaans naar 'tfroot) zijn ze ook zeer streng. De drukker Sch van Gent, is tot 6 jaar dwangarbeid veroordeeld. De zoon van dr. P., te Hansies, bij Quévrairi (Henegouwen) als mede de twee zonen van den burgemeester Gr., van Thuin (Henegouwen) zijn naar Duitsch land gevoird. R. Coppens en zoon, van Wachtebeke (Oost- Viaanderet) zijn gevangengenomen, omdat men 28 duiven in hun woning vond. VAN DE GRENS, 8 Nov. (Tel.) Dézer dagen sprak ik iemand uit de omgeving van Brussel en in ons onderhoud noemde hij ook den naam van 't dorp Meysse, Toeo herinnerde ik me eensklaps een prinses Charlotte, dochter van Leopold 1 en weduwe van Maximiliaan, keizer van Mexico, die zooals men weet, in 1879 gefusilleerd werd. De krankzinnige vor stin woont sedert 1879 op het prachtig kasteel Boucbout, nabij Meysse, in de omgeving van Brussel. Toen de Duitschers in 1914 oprukten, ver telde mjjn zegsman, vluchtten veel bewoneis van het dorp op het slot, dat ze wegens de Qostenrijksche nationaliteit van de prinses I Maxi miliaan was Oostenrijker) als een vrij plaats beschouwden. Wat er ook verteld is geworden over bezoek van militairen op 't kasteel re kwisities, enz., het zijn looze geruchten.'t Ka steel en het park zijn steeds ongemoeid gela ten en een plakkaat, in 't doip aangeplakt, verbiedt den militairen den toegang tot het gebied. De prinses is nog vrij gezond. Zij gaat ge regeld in een rijtuig uit, maar blijft altijd binnen 't park. Men heeft haar niet mogen vertellen, dat 't oorlog is en vermoedelijk weet ze daarvan dan ook niets ofschoon ze, naar ik vernam, menigmaal vraagt waarom koning Albertus en koning Elizabeth haar niet meer bezoeken. Van de Belgische grens wordt gemeld Dat de slag aaD het Fransch-Engelsche front den Duitschers nog steeds zware verliezen berok kent, blijkt voortdurend uit de zeer aanzien lijke gewondentransporten, die over de Vlaan- derens een droevige stemming brengen Vooral de laatste twee weken was in Vlaanderen dat transport uitgebreid. In den omtrek vooral in Gent, Aalst, Termonde, Eels en alle andere grensplaatsen zijn vele verminkte soldaten aangekomen, om er verpleging en, zoo moge lijk genezing te vinden. Thans verblijven te Gent meer dan 60 personen, die een of beide beenen hebben verloren. In Eecloo, St. Nico- laas en omgeving zijn vele zwaar gewonden aangevoerd. In Tielt en den omtrek zijn Zaterdag jeug dige Duitschers aangekomen, allen 18-jarigen, voor den étappe-dienst. Hun aantal wordt op 3000 geschat. HAVRE, 8 Nov. (Part.) Een vriend van burgemeester Max doet aan den XXe Siècle mededeelirg van een brief uit Berlijn van 23 October, waarin de heer Max schrijft: «Sedert 12 dezer smaak ik opnieuw de rust van eenzame opsluiting, waarom weet ik niet, evenmin voor hce lang.* WEENEN, 9 Nov. (Wolff.) Officieel: Be houdens levendig geschutvuur op bet front aan weerszijden van de spoorlijn Zloezow- Tarnopol, niets van belang. ST. PETERSBURG, 9 Nov. (P. T. A.) Offi cieel Er is gisteren niets van belang gebeurd. Ten zuiden van Dorna Watra duurt de strijd in de streek van Belbor voort. Ten zuiden van het dorg Hoypo hebben de Oostenrijkers een tegenaanval gedaan. WEENEN 9 Nov. (Wolff.) Officieel: De toestand is onveranderd. ROME, 9 Nov. (Stefani.) OfficieelOp het geheele front tusschenpoozend geschutvuur, dat belemmerd wordt door slecht weer. Op den Karst hebben wij in de nabijheid van hoogte 291, ten Z.O. van den berg Pecinka, nog een door den vijand achtergelaten batterij van 3 houwitsers van 15 c M. met veel mu nitie gevonden. Het aantal op den vijand tijdens het laatste offensief buitgemaakte ka nonnen is daardoor tot 20 gestegen 13 daar van zijn van middelbaar kaliber. Vijandelijke vliegtuigen hebben in de nabij heid van Monfalcone bommen geworpen. Er is een doode en eenige gewonden. WEENEN, 9 Nov. (WolffOfficieel Front aartshertog Karei: Ten zuiden en ten ZO. van den Szurduk-pas zijn andermaal Riemeen- sche aanvallen mislukt. Bij Spini hebben wij opnieuw vorderingen gemaakt. 150 man gevangen genomen en 2 kanonnen buit gemaakt. Ten westen van Toelgyes en bjj Beltor op gerukte Russische troepen zijn door Duitsche strijdkrachten teruggedreven. BOEKARST, 9 Nov. (Alg. Roem.) Offici eel Noordelijk en N. W. front In het Tro- tus-dal hebben wij een aanval in de richting van den berg Mancetul, 7 K.M. ten noorden van Goidasa, afgeslagen. Aan den benedenloop van de Uzul hebben wij een vliegtuig van het Hindenburg-type neergeschoten en den bestuurder en waarnemer gevangen genomen. Bij Tabla Butzi, Bratocea, Predelus en in bet Prahova-dal zijn gevechten gaande. In de streek van Dragoslavele hebben wij een aanval afgeslagen. Op der. linker oever van de Olt duurt de strijd ten Zuiden van l'itesti en Radovitsa voort. Op Je rest van het front niets nieuws. Zuidelijk front Langs den geheelen Donau is de vijandelijke artilelrie zeer bedrjjvig ge- weesL In de Dobroedzja hebben wij met hulp van een Donau-eskader Hirsova hiernomen. Bij zijn terugtocht heeft de vijand de stad ook het dorp Topal in brand gestoken. ST. PETERSBURG, 9 November (P. T. A OfficieelTen oosten van het Buzeu-dal hebben de Roemeniërs de Duitschers teruggeslagen, orgeveer 100 gevangenen gemaakt en een ma chinegeweer vermeesterd. In het Jiul-dal hebben wij vijacdeljjke aan vallen afgeslagen. In de Dobroedzja zijn onze troepen na de voorhoede van den vijand te hebben terrugge- drevan in zuidelijke richting voorwaarts ge komen. Het dorp Hirsova staat in vlammen de vijand heelt het op verschillende punten in brand gestoken. De »Stet.« no. 264 bevat de statuten van de vereeniging sociteit «Ned. Loodswezen* alhier en van de afdeeling Ter Neuzen der vereeniging «het Groene Kruis. Naar wij vernemen zal ter gelegenheid van den naamdag van Z. M. Koning Albert van Belgie, op Woensdag 15 November, des voormiddags ten 10'/, ure, in de R.K. kerk, te Ter Neuzen eene plechtige H. Mis met «Te Deum* worden opgedragen. Tijdens den dienst zal eene collecte worden gehouden voor de noodlijdende Belgische militairen*. Toen onlangs in den Raad dezer Ge meente behandeld werd ede kwestie van den woningbouw waren er tal van bezwaren en o. m. ook dat de Gemeente nadeel zou hebben. Elders oordeelt men blijkbaar anders. Over de maanden Aug—Sept. 1916 zijn de volgende voorschotten verstrekt: Boxmeer voor 12 woningen f 25500. den Haag voor 48 woningen f 117600.— Leeuwarderadeel voor 25 woningen f 62250. - Maastricht voor 56 woningen op grond van de gemeente in erfpacht f 108000. Rotter dam voor 142 woningen met een volksbadhuis f 296192.Valburg voor 4 woningen f 9300.Vlaardingen voor 74 boven- en benedenwoningen op grond van de Gemeente in erfpacht f 142500.en te Vlissingen voor 200 woningen f 520000. Over dat zelfde tijdvak werden 20 vereeni- gingen tot woningbouw toegelaten. Gistermorgen is te Bath aangehouden het schip «Pieternella*, schipper P. B. L., uit Hoek. Oogenschijnlijk was het schip ledig, doch achter de schotten waren 750 K G. Buk (plan- tenvet) en 50 KG. harde zeep verborgen, welke de schipper naar België wilde uitvoeren. Schip en lading zijn ter beschikking gesteld vair den burgemeester. Eenige vlashandelaren te Sas van Gent en in die omgeving hebben het plan opgevat de oxygeenfabriek in den Canisvlietpolder in te richten als vlasfabriek. Ook nabij het sta tion Philippine zal een nieuwe fabriek ver rijzen. Te Koewacht is Woensdag een driejarig kind spelende in eeD put gevallen, en ver dronken. Omtrent den terugkeer van het Duitsche stoomschip »Atto« van Vlissingen naar Ant werpen, deelt »de Tel." het volgende mede len, wilde de Belgische regeering de in beslag genomen Duitsche vaartuigen naar Engeland brengen. Door de Nederlandsche regeering werd de vaart over de Schelde niet toegestaan, daar de koopvaarders als oorlogsbuit werden beschouwd. Moest de »Atto« thans ook niet als zoodanig worden aangezien Van Belgisch bezit was het door een oorlogsdaad aan de Duitsche militaire macht overgegaan. Zoo schijnt de Nederlandsche regeering er ook over geoordeeld te hebben, want Woensdagmiddag vertrok het vaartuig, niet naar Rotterdam, zooals gemeld was, maar over de Schelde terug naar Antwerpen. De directie der Mij. «Zeeland* meldt dat de V rijdag morgen naar Engeland vertrokken mailboot «Koningin Regentes« naar Zeebrugge is opgebracht. Er waren 94 passagiers aan boord waaronder 10 kinderen. Bijzonderheden ontbreken. Donderdagmorgen is te Rotterdam binnen gekomen het stoomschip «Helena* van de reederij A. C. Lensen te Ter Neuzen, komende van New-York. Daar zich typhuslijders aan boord bevon den, mocht niemand aan wal. Het vaartuig moet aan boei 9 gemeerd blijven. De gemeentelijke gezondheidsdienst heeft de lijders met brancards van boord gehaaald en hen naar het ziekenhuis iii de barakken voor besmettelijke zieken vervoerd. Het schip zal geheel worden ontsmet door den ontsmettings- dienst. Zoolang dat niet geschied is, blijft iedere communicatie met den wal verbroken. In de loop dezer week zijn alhier de vol gende personen gevestigd. S. Th. de Wit, dienstbode, Nieuwstraat 60 van Hontenisse M. S. de Wit, dienstbode, Nieuwstraat 56 van Hontenisse A. Gijse- li nek, veldarbeider, Baandijk 36 van Anna Pauloua J. B. Standaert, winkelbediende, Lange kerkstraat 76 van Vlissingen D. L. E. Pieters, dienstbode, Dijkstraat 2 van Hon tenisse C. Th. Dhanis, laudbou wersknecht, Q 220 van Zaamslag E. L. Geers, zonder beroep, Lange kerkstraat 29 van Stoppeldijk J. H. A. Smies, zonder beroep, Noordstraat 70 van Nijmegen A. J. Michielsen, land bouwersknecht, Klaassenstraat 2 van Hoek M. C. Lafeber, dienstbode, P van Stoppeldijk. Vertrokken M. V. Jansen, zonder beroep, Westkolkstraat 52 naar Amersfoort K. Vening, ziekenver pleegster, 8 N naar Hengelo - C. de Vos, grondwerker, Baandijk naar Clinge M F. Smet, zonder beroep, Q 128 naar Sas van Gent L. van Cadsand, jager, Baandijk naar Axel B. J. Koole, zonder beroep, Grenu- laan naar Amsterdam. Zondag 12 November 1916. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 9ya u,, Ds. A. Timmerman en nam. 2 u., de L. Dek. Sluiskil. Voorm. 91/, u., dhr. L. Dek. Hoek. Nam. 2 u., üs. A. Timmerman. Hulst. Voorm. 9>/2 u., Ds. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 9'/a u., en nam. 2 u., De Eerw. C. Huizinga, beroepen pred. te Hooger Smilde. Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u., en 51/2 u., Leeskerk. Oud Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen. 9 u., 2 u en 5'/a u., Leeskerk. Lokaal „Ebeu-IIaëzer" (Kerkhoflaan.) Ter Neuzen. Nam. 51/, n., Evangelisatie. Begin der Wintereatechisatie. De Catechisaties te Ter Neuzen zullen a s. week beginnen, behalve die voor de jongelingen die de eerse Maandag in December beginnen. DINSDAGS van l'/j2'/a uur voor schoolkinderen; van 2*/a3Va uur voor meisjes beneden 16 jaar; van 4—5 uur voor knapen beneden 16 jaar. 's WOENSDAGSAVONDS van 7—8 uur voor hen die belijdenis des geloofs wtn- scben af te leggen. DONDERDAGS van 3 6 uur voor jongedochters van 78 uur voor jongedochters. Arrondlssements-Itecbtbank te Middel burg In de gisteren gehouden zitting werden veroordeeld P. d. M., 26 jaar, commissionnair te Hoek, gedetineerd te Middelburg, wegens terugkeer in het bezette gebied na uitwijzing tot 3 weken gevaDg met invrijheidstelling.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1916 | | pagina 2