Vao liet Roeraeensclie gevechtsterrein. Op Zee BINNENLAND. De toestand. De bisschop van Gent overleden. Het Koninkrijk Polen. Een Duitsche duikboot verongelukt. De K. I op weg naar Indië beschoten. Een Duitsch linieschip getorpedeerd De Koningin-Moeden aan een gevaar ontsnapt. Onlusten in Djambi. De dood van Mn. M. Tydemam Jn. wachten en detectieven in de verschillende straten waardoor de stoet, rijden moest, 't Ge rucht, als zouden bij dit bezoek den militairen hun patronen ontnomen zijn, is ongegrond, maar dat 't ontstaan is uit bittere woorden van Duitschers zelf, is toch wel teebenend. Er is groote ontroering ouder veel vluchtelingen van de kust, die te Brugge in 't Gildekuis vertoe ven. Ze zijn werkloos en verwachten nu nog meer elleude, dun ze reeds leden in de laatste twee jaar. De dwang wekt veel droefheid, maar wakkert t6vens den nationalen geest aan. Dit getuigden reeds de brieven uit Gent. Het blijkt eveneens uit verschillende gebeurtenissen te te Brugge. Onlangs kwamen er een groep Belgische ge vangenen aan. 't Volk stroomde sameD, riep en juichte en moe-t met geweld uiteen gedreven worden. Enkele dagen geleden weer pen der- geljjke betooging toen de Duitschers twee ge vangen Engelschen door de stad leidden. We berinneren aan de straf Brugge opgelegd, toen burgers Russische krijgsgevangenen toejuichten. Gedurende een week was de taptoe om 6 uur anders is het om 8 uur, otschoon van 5 uur af de stad in 't donker moet zijn. Per straat mag slechts een lantaarn branden. Op allerlei wijzen toont men ziju nationaal gevoel Bij de koperrequisitie moeten koperen huishoudelijke artikelen ingeleverd worden. Een notabele zette een boogen hoed op, trok ziju statiepak en glacé handschoenen aan en bezorgde zoo te midden 7an vroolijke belangstelling onder 't volk een koperen waschketel by de opeischers. De ketel werd aangenomen en de voormalige eigenaar ruw aan de deur gezet'. 't Fijnste woord, door een moeder gesproken, en tevens een striemende zweepslag voor heo, die bet recht zoo verkrachten, was gewis dat van een eenvoudige vrouw uit Brugge, wier zooo aau bet front staat. Ze bracht bij de re- quisitie een oud koperen kruisbeeld in, zooals men er in de Vlaamsche huizen nog veel aan trof en sprak tot de officieren»Hier is 't Christusbeeld. Maria moest de spijkers niet leveren, waarmee haar zoon gekruisigd werd, maar gij vraagt dat offer wel van ons. Gy eischt koper om onze kinderen neer te schieteD*. 't Antwoord op die roerende uitspraak was een barscb »heraus«. Moet ik nog vertellen hoe men te Brugge over de hoogeschoolkwestie denkt? Waar wij zulke mededeelingen kunnen doen, zullen we niet uitweiden over het gedrag van sommige meisjes die met marinematrozeu leren brengen in de kroegen van de Visch- markt en om de draaiorgels in de Langestraat. Daar een roes van dolle vergetelheid en in de Normaalschool, zoolang de oorlog al duurt, gekreun in het lazaret, want zelfs uit Frank rijk en over de verschrikkingen van den Yser boort men nu weinig meer doch veel over die van de Somme. Van te Brugge rustende troe pen op 't kerkhof liggen ongeveer 500 Duit schers in wel onderhouden graven. Onlangs werd er een arduinen gedenksteen opgericht. Vrouwen van Biögge brachten de gelden bijeen voor een monument op het perk, waar Belgeo, Franschen en Engelschen. rusten. Veel vluchtuliogen zijn aangehouden en huis zoekingen naar verborgenen hebben deuk plaats. Het blad »Les Nouvelles* van Zaterdag be vat een brief uit Luik van 1 November waar aan wij het volgende ontleenen Hier te Luik wordt het leven droevig, voor al sedert de laatste week. De Duitschei s heb ben zich meester gemaakt van de belangrijke werkplaatsen van de Maas te Sclessin. van de Usines de l'EIectricité du pays de Liège te ScJessiD, van de staalfabrieken te Angleur (waarvan de directeur M. Renson reeds sedert maanden in DuitschlaDd is), van de afdeeling locomotieven van de Société Cockerill te Se- raing, van de werkplaatsen van de Société Anonyme Léonard Outils (Renier Poricelet), van de kolenbekkens du Perron te Sclessin, du Bois d'Avroy te St. Gilles, enz. Thans zjjn er werkloozen 't Is Ongeloofelijk, hoeveel er naar Duitschland vertrekken, vooral VlamiogeD. Te Luik verwacht men troepen. Te Verviers heeft men insgelijks hun komst aangezegd. Men neemt al onze paarden. Den 26 October heb ben zij al de paarden te Esneux opgeëischt. De volgende week zal het misschien onze beurt zijn. De haver kost 125 frs, de klaver 32 frs., het stioo 100 frs per 100 kilo. Men heeft ver leden week voor een slagerij een ziek paard verkocht voor 700 frs., dat geen 100 frs. waard was. De eieren kosten 45 centimes per stuk, de boonen 4 frs. per kilo aardappelen fr. 1,25, Te Luik zijn al de machines van de Com pagnie Internationale d'Electricité, quai de Couroumeuse, naar Duitschland vervoerd. Ver leden week hebben de Duitschers 200 booten uit het kanaal en de Maas opgevorderd en heD gedwongen kiezel naar het front van Verdun te vervoeren. Men zegt, dat de 4 stedeD Gent, Doornik, Charleroi en Mouscron gesloten zijn. Niemand kan er vrij uit maar aanhoudingen van jonge lieden hebben er lualdeljjk plaats, die naar Doitscblaod gebracht worden, Het ziju vooral de werklieden voor de ver vaardiging van transportmateriaal, welke de Duitschers zoeken, en het zijn ook juist die werkplaatsen, die zij bezetten of gesloten heb ben. Er zijn veel militairen, en vooral cavalerie in de staalwerken te Angleur en bij Cockerill. Verleden week zijn een hondertal arbeiders van de staatsspoorwegen met geweld naar Duitsch land weggevoerd. Het waren machinisten,chauf- feuis werktuigkundigen, remmers, enz. Dinsdag zijn er te Verviers 18 treinen voorbij gekomen voor de richting Aker, gevuld met buigers uit Brabant en Vlaanderen, die de Brabarf-mne en de Marseillaise zongen. Dep- zelfiien dag hebben we 23 ronde kruis treioeu geteld, die ledig naar Luik, Brussel eu Vlaan deren gicgen. r GENT, 5 Nov. (W. B Anton Stillemans, bisschop van Gent, is in den ouderdom van 84 jaren overleden. WEENEN, 6 Nov. (Wolff.) Officieel: Front aartshertog Karei De aanvallen der Roeme- niërs, in het Noorden van Walachije zijn ook gisteren volslagen mislukt. Wij hebben ten Z.O. van den Rooden Toren pas terrein gewonnen en den berg Omu (ten Z.W. van Predeal) genomen. In het grensgebied bij den Bodza-pas en bij Bekas en Tölpajes duren de gevechten voort. SOFIA, 6 Nov. (Ag. Buig.) OfficieelLangs de kust van de Zwarte Zee is het rustig. In de Dobroedzja onbeteekende schermutse lingen tusschen verkenningsafdeelingen. Aan den Donau eenig geschut- en geweer vuur, zonder belang. BOEKAREST, 6 Nov. (Ag. Roem.) Offici eel Noordelijk en N.W. front: Aan de West grens van Moldavië is de toestand onveranderd. In het Buzeu-dal en bij Bratocea zijn ge vechten gaande. In het Prahoya-dal hebben wij vijandelijke aanvallen, gericht tegen ons centrum eD orzen rechtervleugel, afgeslagen. Ten Noorden van het Ceraului is een gevecht gaande. In de streek van Dragoslavelt wisseling van geschutvuur. Op den linkeroever van de Olt duurt de strijd voort. In het Jiul-dal heeft de vijand verster kingen ontvangen Wij hebben onze vervolging gestaakt. Bij Orsova is de toestand onveranderd. Zuidelijk frontLangs den Donau wisseling van vuur op het geheele front. In de Dobroedzja hebben onze voorhoeden den vijand genoodzaakt terug te trekken. Op zijn terugtocht heeft hij de dorpen Ldaeni, Lieigar, Urosman en Harhaicar in brand gestoken. ST. PETERSBURG, 6 Nov. (P. T. A Officieel In de richting van Predeal zijn de Roemeniërs na een verbitterden en hardnek- kigen strijd gedwongen eenigszins naar het Zuiden terug te trekken. In de streek van Lirechti, in het Tirgufki- dal, zijn alle aanvalspogingen van den vijand afgeslagen. In het Jiul-dal zijn de Roemeniërs den vijand naar het Noorden blijven terugdringen. Op het front aan den Donau zijn schermut selingen met vijandelijke ruiterij en vooruit geschoven infanterie ten onzen gunste beslist. i» Nog is Polen niet verloren Deze oude leuze heeft nieuwe kracht ge kregen, door het verrassende manifest van den Duitschen keizer en den keizer-koning van Oostenrijk-Hongarije, dat Zondagmorgen der wereld is verkondigd, enkele uren slechts nadat de Duitsche Ryksdag zijn zittingen voor eenige maanden had verdaagd. Niet duidelijker kon zeker de ware beteekenis van het parlementarisme in Duitschland in hét licht worden gesteld, dan door deze daad. Z. M. de Duitsche keizer en Z. M. de keizer van Oostenrijk en apostolische konitig van Hongarije, gedragen door het vaste verhouwen op de definitieve zege van hun wapenen en geleid door den wensch, dobr hun dappere legers met zware offers aan de Russische heerschappij ontrukten Poolschen gebieden een gelukkige toekomst tegemoet te voeren, zijn overeengekomen uit deze ge bieden een zelfstandigen staat met erfelijke monarchie en constitutioneele staatsregeling te vormen. Het koninkrijk Polen is dus hersteld, voor- loopig althans. Eerst de uitslag van den grooten oorlog zal beslissen over het lot der Polen, maar hoe deze uitslag ook moge zijn, dat een wijziging in dat lot van den wereld oorlog het gevolg moet zijn, is wel zekér. Alleen het is nog onzeker in welke riohtihg een oplossing van het Poolsche vraagstuk zal worden gevonden. Het oude Polen, zich uitstrekkend van de Oostzee tot bijna aan de Zwarte Zee, inwen dig verdeeld en door begeerige naburen be dreigd, ging ten slotte aan deze begeerigheid tan gronde. Pruisen, Rusland en Oostenrijk kwamen in 1772 oveieen zich ieder een deel van het Poolsche gebied toe te eigenen. Dat was de eerste van een reeks verdeelingen, die de Poolsche natie van de wereldkaart deden verdwijnen en het Poolsche land en het Pool sche volk in deze andere rijken deden opgaan. In 1793 volgde de tweede, in 1795 de derde verdeeling van Polen. Het Poolsche rijk bad toen opgehouden te bestaan maar de Pool sche nationaliteit was niet dood. Er volgden tal van pogingen tot herstel van de actie en een oogenblik scheen het of Napoleon, die uit het aan Pruisen ontnomen Poolsche ge bied later vergroot met het aan Oosten rijk ontnomene een groothertogdom War schau vormde, een Dieuw zelfstandig Polen zou stichten. Napoleon's val richtt» ook ech ter dien nieuwen staat ten gronde. En op het Weener congres volgde riu een vierde verdeeling, waarbij Pruisen, West-Pruisen en Posen, Oostenrijk Galicië (behalve Krakau, dat vrije staat bleef') ontving en Rusland de rest van het nieuwe zelfstandige Polen kreeg, het z g. congres Polen, dat vrijwel dezelfde grenzen had als het gouvernement Warschau thans. Dit congres-Polen werd een autonome staat, onder den Tsaar van Rusland, maar reeds in 1832 werd de door Tsaar Alexander verleende vrijzinnige constitutie na verschillende pogin gen der Poolsche edelen om een volkomen zelfstandigheid te herwinnen, ter zijue gezet. In plaats van die constitutie trad het orga nische statuut* van 26 Februari 1832, waar mede Polen onder Russisch bestuur kwam en hel nationale leven van Polen was uitgewischt. Sedert dien kon van een eigen Poolsche nationaliteit niet meer worden gesproken. De Polen waren opgegaan in Rusland, in Pruisen, in Oostenrijk. En met harde hand werd den Polen geleerd, dat zij zich voortaan hadden te beschouwen als leden der nieuwe volkeren- familiën, dat zij den droom van een eigen, zelfstandig, nationaal leven hadden op te ge ven. Het minst was dat het geval in Oosten rijk, waar bun althans nog een zekere zelf standigheid werd gelaten en waar ze ten slotte door den politieken strijd der verschillende nationaliteiten in de Oostenrijksch-Hongaarsche monarchie bijeengebracht, een zekere rol wis ten te spelen, soms zelfs een eenigszins be voorrechte positie wisten te verkrijgen. Maar in Rusland en in Pruisen, later in Duitschland, werd elke nationale ontwikkeling met kracht onderdrukt. Echter »een volk kan niet vergaan*. Dat bleek ook bij de Polen ondanks alle onder drukking groeiden de Poolsche nationale aspi- ratiën, en vooral ook in Duitschland, waar ze althans van hun Duitsche meesters veel had den geleerd, waar ze ook van den eeonomischen opbloei van het Duitsche Rijk mede konden genieten, wisten de Polen zich te versterken en alle pogingen om het oude Poolsche gebied te »verduitschen« bleken vruchteloos. Zoo werd de Poolsche quaestie een zeer moeilijke, ook voor Duitschland. BERLIJN, 5 Nov. (Wolffbureau). Offici eel. In den avond van den 4e Nov. is de duikboot »IJ 20" in den mist ten Noorden van Bovbjerg bij de kust van West-Jutland, aan den grond geloopen. Alle pogingen der te hulp geroepen torpedobooten om het vaar tuig vlot te maken zijn mislukt. De »U 20" werd daarom den 5en Nov. opgeblazen, nadat de bemanning door de tor pedobooten was overgenomen. De chef der admiraliteit. (Officieel). Hr. Ms. onderzeeboot K. I, ge sleept door de Witte Zee, onder bevel van den luitenant ter zee le klasse jhr. Schorer, is op de reis naar Indië, in de nabijheid van het eiland Quessant beschoten door een Fransch patrouillevaartuig, ondanks de gevoerde vlag gen en oorlogswimpel. Eenzelfde incident deed zich voor in de Middelandsche Zee, waar de Eugelsche hulp kruiser Mongolia, volgens ingekomen rapport, eenige schoten op de gesleepte onderzeeboot K. 1 loste. Door een ter plaatse aanwezig Franscb patrouillevaartuig gewaarschuwd, heeft de Britsche hulpkruiser de beschieting ge staakt. In geen der beide gevallen zijn de Nederlandsche schepen getroffen. De regeering, die tijdig aan de oorlogvoe rende regeeringen kennis had gegeven van den tocht van de Witte Zee met de K. I op sleeper, beeft van de voormelde rapporten mededeeling gedaan aan de Fransche en de Britsche regeeringen en daaromtrent ophelde ring gevraagd. LONDEN, 6 Nov. (Reuter.) De admira liteit deelt mede, dat een Engelsche duikboot gisteren bij de Deensche kust torpedo's heeft afgeschoten op een Duitsch linieschip van het dreadnought-type. Het schip is getroffen, maar de mate van de aangerichte schade is onbekend. ROME, 6 November. (Stefani). Het ministe rie van marine maakt bekend In den nacht van 16 op 17 October trachtte een Oostenrijk- sche duikboot een ouzer stoomschepen met troepen te torpe-ieeren. Zij werd ontdekt door een begeleidende torpedoboot, die baar vast beraden aanviel. De duikboot en de torpedoboot vergingen, terwijl het stoomschip onbeschadigd, de haven van bestemming bereikte. De bemau- uing der torpeUoboot weid grootendeels gered en wij namen 2 officieren en 11 man van de bemanning der vjjaudelijke duikboot gevangen. lu deu nacht vau op 2 November zijn onze terpedobo.'tei na op stoutmoedige wijze en met goed gevolg bet myngebied te zijn door gevaren en sterke versperringen voor bet ka naal van I'asana en Pola te hebben verwijderd, doorgedrongen tot de gebruikelijke ankerplaats van een deel der Oostenrijissche vloot, Zij heb ben tegen een der groote vijandelijke schepen 2 torpedo's aivuurd, die, gelijk viel waar te nemen, bleven steken in de beschermende net ten van het schip. 1 wee uren lang bleven onze torpedoboolen verkenningen doen op wei- nige honderden ^eter afstand van de machti ge torleu van Pula, en pas toeu de torpedo booten zich verwijderden, begonnen tal van zoeklichten vergeefs beiuel en zee af te zoe ken en openden de batteryeu e.*u ongeregeld, vruchteloos vuur. Eenige ouzer torpedobootea hebban in den nactit vau 3 dezer een groot Oostenrjjksch stoomschip, dut op de rede vau Durazzo voor aoker lag in den giond geboord. V tjandelyke turpedobooteu, die uitvoeren om de onze aau te vallen, zya door een tegenaan val genoodzaakt zich terug te trekken. Onze schepen zijn oogedeeid ïu hun ha ren terugge komen. Gisterochtend verschenen 3 vijandelijke tor pedojagers voor Saint' Elpido en begonnen de kust te beschieten, ofschoon daar geen enkel militair werk is. Een onzer gepantserde krui sers schoot toe en dwong door zijn geschut vuur den vijand zich terug te tiekken. Twee torpedojagers werden getroffen, een zag men zich met slagzij verwijderen, geholpen door de anderen. Geen der vijandelijke schoten heett getroffen. De schade aan eigendommen is hoogst onbeduiden;d een spoorwegbambte te licht ge wond. 's GRAVENHAGE, 5 Nov. (Corr.-Bureau). Door den sterken wind knakte hedenmiddag in het Haagsche Bosch een zware boom af. Een ondeelbaar oogenblik te voren was het rytuig, waarin de Koningin-Moeder gezeten was, de plaats van het gebeurde gepasseerd, zoodat H. M. op gelukkige wijze aan het zeer dreigend gevaar is ontsnapt. Het gebeurde veroorzaakte overigens ook geen persoonlijke ongelukken. WELTEVREDEN, 4 Nov. (Van onzen W.- correspondent). Officieel wordt medegedeeld, dat de marechaussée in de Tjeritam-streek Raden Boeroeg gevangen namen en dertien volgelingen. Vijf geweren werden buitgemaakt. Tilburg, 5 Nov. Omtrent het zoo onver wacht afsterven van mr. Tydeman lid der Tweede Kamer wordt het volgende gemeld Mr. Tydeman kwam Zaterdagmorgen uit Breda en begaf zich onder Hil varen beek op jacht, vergezeld van zijn jager Vriens, zijn twee jachtopzieners en zijn wilddrager. Om streeks half twee schoot de heer Tydeman een fazant, eveD later kreeg hij een haas on der schot en op dezen zijn geweer aanleggende, viel hij voorover en bleef bewegingloos liggen. De oppassers, jager en wilddrager snelden toe en vonden den heer Tydeman dood ter aarde liggen. Nadat door dr. Scheidelaar de dood geconstateerd was, bracht men het lijk over naar de woning van den oppasser Carl. Gister avond kwamen mevrouw Tydeman met haar twee zoons per auto aan. Vannacht is het lijk jrèr lijkwagen overgebracht naar Breda, van waar het Woensdagmorgen omstreeks negen uur per trein naar Tiel zal worden overge bracht, om in den familiekelder te worden bygezet. De familie Tydeman heeft verzocht geen bloemen te zenden.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1916 | | pagina 2