Op Zee Gemeenteraad van Ter Neuzen. Hel gevangenenkamp Ie Tabora. KAAPSTAD, I Nov. (Reuter.) Een blad te East Louden heeft een treffend tafereel opge hangen van de toestanden in het interneerings- karop in Duitsch Oost-Afrika. Toen de Engelschen kort na de bezetting door de Belgen daar binnenkwamen, vonden zij een groot aantal Engelsche krijgsgevange nen, waarvan het meereDdeel twee jaar geïn terneerd was geweest. Er waren meer dan 100 Engelschen, waaron der versche dene vrouwen en kinde en, opge sloten samen inet inlanders. De hygiënische toestand was onbeschrijfelijk; verscheiden ge vangenen waren er gestorven. De Engelsche troepen voorzagen de bevrjj- den van voedsel en namen maatregelen voor hun terugzending naar het vaderland. De „Oldambt". Men meldt van den Hoek van Holland Het Woensdagavond naar Londen vertrokken Ned. stoomschip Oldambt werd buiten aange houden door een Duitschen onderzeeër, die een prijsbernanning aan boord zette voor Zeabrugge. Donderdagmorgen te 6 uur verscheen een En gelsche torpedojager, die de prijsbernanning ge vangen nam. Deze liet eerst twee bommen in de machinekamer ontploffen, doch het schip drjjft nog. De bemanning van de Oldambt is op het vuurschip Maas. Uit Maassluis meldt men Het naar Londen vertrokken Nederlandsche stoomschip Oldambt is tot zinken gebracht. De bemanning heeft het schip in de booten verlaten en wordt spoedig te Hoek van Hol land verwacht. De kapitein is intusscben door de stoomloodsboot reeds te Hoek van Holland geland. Nog meldt men uit Maassluis. Volgens nader bericht was stoomschip Old ambt Donderdagmorgen acht uur nog niet ge zonken, doch lag achter twee ankers, acht mjjl Noordoost van Schouwenbank. Een bom werd iD de machinekamer tot springen gebracht. Een aansluitend telegram meldt De Oldambt is door een fiotille Duitsche torpedobooten aangehouden om naar Zeebrugge te worden opgebracht. Toen eenige Engelsche kruisers nadeiden vluchtten de Duitschers, na bommen in de machinekamer te hebben gelegd. Een Eugelsche torpedoboot ligt nu bij den Waterweg geankerd, waarschijnlijk met de andere geredden aan boord, met uitzondering van twee Duitsche matrozen, deel uitmakende van de bemanning der Oldambt, die door de Engelschen werden gevangen genomen. De Oldambt voer voor de Batavierlijn. (Vervolg.) Uit de mededeeling van den Voorz aan het eind van ons vorig overzicht - blijkt dus, dat de gemeente, bij een uithuilende kas, toch ook nog schuld maakt. Men zet het geld op intrest en zorgt op die wijze de kas te spekken. Aanvankelijk had men het voornemen om met ernst de mogelijkheid om hier een waterlei ding te maken onder de oogen te zien. We hebben wel eens hooren verluiden, dat men hier een watertoren wilde bouwen en de noo- dige leidingen door de gemeente aanleggen, om alsdan het water per schip van eene water leiding elders te doen aanvoeren. Ons dunkt, dat dit een pratisch en ook bereikbare oplos sing zou zijn vlugger bereikbaar dan het maken van een leiding door de Schelde, zoo als hier vroeger al eens is bepleit. Bovendien, hoe zou dit gegaan zijn, verondersteld dat het plan reeds vóór '14 tot uitvoering gekomen ware, in verband met den oorlogstoestand en de leiding liggende deels door een oorlogvoerend, thans door een vijand bezet land Het o.i. goede plan is nu echter ook aan een kapstok gehangen. De Regeering bereidt plannen voor, voor watervoorziening door mid del van waterleidingen, ook op het platte land en Burg. en Weth. namen hun voordracht terug, in afwachting van de plannen der re geering. Alles bijeen genomen, vermoeden we zoo, dat het nu nog geruimen tijd zal duren eer we hier het eerste water uit een gemeen telijk of Rjjkswaterleidingskraantje zullen tap pen Wij vooi ons hadden dien post van ƒ500 liever behouden gezien, dan zou er misschien kans op geweest zijn, dat wij ons binnen een afzienbaren tijd aan leidingwater konden ver- frisschen. Nu heeft men er f 50 voor in de plaats gezet voor het instellen van een onderzoek naar de mogelijkheid om hier gaslevering te verkrjjgen ten dienste der ingezetenen voor koken en verwarmen (ter toelichting diene, dat bedoeld wordt gas om spijzen enz. te ko ken om zelf te koken hebben we geen gas noodig $r eijn hier dikwijls omstandigheden die ons tocl\ wel aan het koken brengenzonder gas). Tn elk ge val is dat een goed denkbeeld. Dhr. Waalkes wilde het van de gasfabriek van Axel trekken, maar dan is het de vraag, of de prijs goed koop zou zijn. Met informeeren is men echtef niets achteruit. Als nu later de gas- en waterleiding maar gelijktijdig worden aangelegd, dan ontgaan we de kans dat de straten tweemaal moeten worden opgebroken. Van den Directeur der H. B. S. was een schrijven ingekomen, waarin hij verzoekt een extrasom van f 500 uit te trekken voor aanvulling der verzameling natuurkundige instrumenten. Naar we wel eens hoorden is dat niet over bodig en de verzameling lang niet zoo volle dig als men wel zou gedacht hebben bij het hooren der sommen die tijdens de stichting voor die instrumenten werden gevoteerd en geleend. Zooals het wel eens meer gaat in administa- ties schijnen die bedragen ten slotte niet ge heel aan het doel waarvoor ze bestemd waran te zijn uitgegeven en is er op af- en overge schreven. Nu zou men zeggen, dat het toch tijd wordt om eens over aanvulling te denken. Dhr. Dees wilde echter daar nog wel eens iets meer van weten. In verband met de kwestie over instrumenten tusschen het hoofd der M. U. L. O. en den betrokken leeraar der H. B S vroeg hij of dat alleen voor de H. B. 3. was of voor gemeenschappelijk gebruik. Dit kon de Voorz. niet zeggen en dhr Dees wist toen te verkrijgen dat de post voorloopig niet verhoogd wordt. Nu zal daarvan vermoedelijk vooreerst heelemaal niet veel komen, De Raad zou echter beho.jren te bedenken, dat het schoolgeld voor de 2 hoogste klassen met voordacht aanmerkelijk duurder is gesteld, met het oog op het duurdere van het onder wijs, in verband met de noodige instrumenten. Men behoort dan ook te zorgen dat de collec tie eenigermate volledig is en de leerlingen ook waar voor hun geld krijgen. Bij den post »jaarwedden der onderwijzers* kwam in bespreking, neen, in behandeling, want er werd niet te veel over gesproken, het verzoek van de afd. Ter Neuzen van den Bond van Ned. Onderw., waarin verzocht werd de jaarwedde van de haudwerksonderwijzeres mej. Van der Heijden te verhoogen van f350 tot f 600 en die van mej. Nijssen te Sluiskil van f 150 tot f400. In de memorie van toe lichting waren de motieven duidelijk uiteen gezet en met name gewezen op de geringe belooning die mej. Van der Heijden, per uur gerekend, geniet, terwijl haar werkkring van zoodanigen omvang is, dat zij daarvan vol ledig zoude moeten kunnen bestaan. Er werd echter niet veel gepraat, mej Van der Heijdfen, die dit jaar een toeslag van l 50 genoot, krijgt nu f 50 verhooging omdat mej. Nijssen dit jaar f 50 verhooging kreeg, daar zij niet in den toeslag kon deelen. Mej. Van der Heij den ziet haar jaarwedde dus verhoogen tot f 400 en die van mej. Nijssen blijft zooals het is. Een mager resultaat op het pogen van den Bond. Het volgende punt van bespreking was de jaarwedde der geneesheeren. B. en W. hebben uitgetrokken de jaarwedde voor 2 geneesheeren, elk op f 600, terwijl, zooals bekend, de Raad besloot, de vacature ontstaan door het ver trek van den heer Buyze niet aan te vullen, doch pogingen aan te wenden om een ge neesheer gevestigd te krijgen te Sluiskil, zulks op voorstel van den thans niet ter vergadering aanwezigen Dr. Van Nes, die daarvoor wilde wachten tot na den oorlog aangezien er thans gebrek is aan geneesheeren en toch geen sol- licanten zouden opkomen. Inmiddels is de dienst in de geheele gemeente opgedragen aan den heer Spruitenburg, die daarvoor geen cent meer ontvangt, daar B. en VV. hem hebben meegedeeld, dat de verordening voorschrijft, dat de eene geneesheer bjj ontstentenis van den anderen zonder vergoeding den geheelen dienst moet waarnemen. Dit vond dhr. Nolsou toch wat erg. De Raad laat de vacature moed willig open en dat kan nog lang duren. Nu gaat het toch niet aan van gewone ontsten tenis te spreken en den heer Spruitenburg meer werk op te dragen zonder dat er iets voor vergoed word. Hij stelde voor, deze voor dat meerder werk de helft van de jaarwedde van den tweeden geneesheer toe te kennen. Dhrn. Visser, Eijke en Waalkes bleken voor die aangevoerde billijkheidsmotieven wat te gevoelen. Geheel integenstelling met den heer Dees, die het onrechtvaardig vond tegenover den jongen geneesheer die zich hier had ge vestigd en die men op deze wijze geheel den weg gaat afsnijden om in aanmerking te komen voor gemeentegeneesheer. Dhr. Dees beweerde voorts, dat de Raad destijds dien, (door zijn voorganger als het ware aange wezen) geneesheer had behooren te benoemen. Op voorstel van den heer Van Nes werd des tijds het besluit genomen, en dhr. Dees wilde nu, in afwachting wat later besloten zal wor den, (want bjj ziet er niet veel kans op, dat er een geneesheer voor Sluiskil zal te krjjgen zijn) alles maar laten zooals het is. Wil men verandering, dan zou men den hier geves- tigden jongen geneesheer, die toch ook door de wereld wil, gelegenheid moeten geven te solliciteeren. De heer D. Scheele was het eens met dhr. Dees en wees op het betoog van dhr. Van Nes, dat de jaarwedde veel te hoog was, dat voor een salaris van f 600 een ge neesheer best al het werk voor de gemeente kon doen en dat de tijd voor een subsidie voor vestiging, zooals men vroeger moest geven, voor Ter Neuzen thans uit den tijd is De Voorz. kwam ook verklaren dat B. en W. voor hun standpunt tegenover den heer Sprui tenburg zeer veel steun vonden in hetgeen dhr. Van Nes, die toch als een deskundige kan worden beschouwd, destijds over het be drag der jaarwedde had gezegd. Dhr. D. Scheele wilde ua den oorlog een dokter voor Sluiskil benoemen en dan aan den heer Sprui tenburg vragen, of deze niet genegen zou zijn, zijn werk en zijn jaarwedde als gemeente-ge neesheer met den anderen alhier wonenden dokter te willen deelen. Zou dhr. Scheele van zoo'n poging veel succes verwachten Er is zeker voor wat dhr. Nolson en zijn medestanders aanvoerden, veel te zeggen. Het lijkt onbillijk als men iemand zonder vergoe ding meer werkt oplegt. Toch gelooven wij, dat de besprekingen die destijds in verband met de vacature gehouden werden, wat te veel uit het oog zijn verloren. Er werd door Dr. Van Nes met nadruk betoogd, dat er voor den gemeentelijken geneeskundigen dienst veel te veel aan salaris werd betaald. Hij achtte het bedrag van f 600 voor den geheelen dienst nog ruim In vele gevallen, althans vroeger, mocht de jaarwedde van een gemeentegenees heer niet gelden als betaling voor bewezen diensten, doch meer als een subsidie om zich te vestigen. En waar men nu ziet dat zich hier geneesheeren vestigen zonder dat ze zekerheid hebben van eene gemeentelijke sub sidie of zelfs zonder die subsidie is het beslist overbodig daarvoor nog geld uit te geven. Het is dus zeker goed gezien geweest van den heer Van Nes om te trachten eene te hooge uitgaaf te verminderen. Men huldigt altijd het stelsel, dat het onbehoorlijk is een ambtenaar in jaarwedde te verlagen, als er nu een vertrpkt, is men toch geheel vrij. De stelling van den heer Dees, dat men iemand zou moeten benoemen omdat degene wiens zaak hij overnam ook een bepaald ambt be kleedde, gaat toch niet op Voor de stelling dat zoo'n jaarwedde geen bepaalde belooning voor diensten maar een subsidie voor vestiging is, bewijst b.v. de verhouding tusschen de ver loskundigen alhier. De juffrouw in de kom, die zeker wel het Jeeuwendeel van het werk zal nebben krijgt f 275 en die te Sluiskil f 400 voor veel minder werk Dus ook onbillijk niet waar, dat iemand die meer doet minder krijgt? Hoe verhoudt zich echter de zaak Aan de juffrouw te Sluiskil is ten slotte een jaargeld toegestaan tot een bedrag, dat het voldoende kan geacht worden om met hare particuliere verdiensten een bestaan te vinden. Voor de juffrouw in de kom behoefde men niet zoo hoog te gaan, aangezien deze meer in de gelegenheid is particulier te ver dienen. Ons dunkt, wij herhalen het, dat dit juist den toestand teekent Dhr. Nolson en zijn medestanders hauden met z'n vieren de meerderheid en zoo werd met 4 tegen 3 stemmen besloten dat de heer Spruitenburg, als de vacature blijft voortbestaan, in 1917 ook nog f 300 krijgt van de jaarwedde van zijn niet aauwezigen collega. Het viel den hesr Dees hard, zich in het geval te schikken, hij bleef een actief ridder voor den meer bespro ken jongen geneesheer en opperde verder het denkbeeld, dat we nu binnen eenigen tijd 2 geneesheeren ieder op f 900 jaarwedde zullen hebben. Nu, dat zou een unicum zijn, dan waren we van den wal in de sloot geraakt. Het is trouwens meer gebeurd, dat een be zuinigingsmaatregel ten slotte tot hoogere uitgaven leidde, als partijen op den duur een compromis gaan sluiten. Een beslissing over het verzoek van de Vereeniging tot Ziekenverzorging om verhoo ging van subsidie werd tot later gehouden. Er is nog niet voldaan aan het inzenden der balans met winst- en verliesrekening. Dhr. Waalkes lichtte ons in, dat door het vertrek van den heer Heijblom, die 15 jaren admini strateur was, de vereeniging in moeilijkheden was geraakt voor het opmaken der rekening. De zaak is toen, om een juist overzicht te krjjgen, in handen gegeven van een accoun tant en deze heeft nog geen verslag uitgebracht. Het bestuur is al met eenige cijfers bekend. Er is over het afgeloopen jaar een tekort van f 1266,14, maar dank zij de hooge subsidies van Binnenlandsche Zaken en van Oorlog, zal het ziekenhuis de moeilijke tijden wel te bo ven komen, als de gemeente nog maar bij zou willen springen voor het bouwen van de barak, welke is tegengevallen. Verder toont dhr. Waalkes aan, dat een tekort niet zoo vreemd moet klinken, als men nagaat dat in dezen duren tijd vele patiënten nog moeten worden opgenomen voor f 1 per dag, waar ze dan ligging, verpleging en voedsel voor krjjgen. Dhr Scheele meende dat er dan meer aanleiding zou zjju om de tarieven te verhoo gen, dan weer maar terstond bjj de gemeente om meer geld te vragen. Dhr. Waaikes antwoord de dat dit niet kon in verband met de voorwaar den waaronder subsidies zijn verleend. Hjj had er nog kunnen bjjvoegen, dat juist voor de ca tegorie die voor f 1 per dag wordt verpleegd, voor zoover zjj zelf die kosten betalen, het over het algemeen moeite kost het noodige bedrag bijeen te brengen, en dat velen van die menschen het zjj geheel of gedeeltelijk aan dat bedrag moeten geholpen worden. Een 'oogenblik later bemerkten we, dat hier nog een plaatselijk Steuncomité bestaat, er werd althans f 1000 op de begrooting gebracht voor eventueele subsidie. Met de bijdrage van het Kon. Nat. Steuncomité werd dat voldoende geacht Wanneer dit later bewaarheid moge bljjken, kan toch gezegd worden dat de toe stand in onze gemeente zich heel wat heeft verbeterd. De heer D. Scheele bleek nieuwsgierig naai de werking der gemeenteljjke Arbeidsbeurs en vroeg of de daarvoor toegestane 1 200'sjaars ook gebruikt werden. Veel kwam hjj daarvan niet te weten. Er wordt, zeide de Voorz. f 100 salaris uitgekeerd aan den Directeuren er zijn meermalen menschen door bemiddel- ling van het bureau geplaatst. Met die sobere mededeeling moest dhr. Scheele het doen. De jaarwedde voor een klerk voor het distri butiebureau werd bepaald op f 500, zjjnde gelijk aan het beginsalaris van een klerk ter secretarie. Als vermoedelijk tekort op de distributie van levensmiddelen werd geraamd 11.000. Dit is alleen het bedrag dat als bijslag op enkele artikelen zal moeten worden gegeven. De kosten van het bureau zelve zullen weer op andere artikelen kunnen worden verhaald. Dhr. De Jager die overigens verklaarde in deze zaak nog wat groen te zjjn, schatte het bedrag dat de gempente op de melk zal moeten toeleggen al op ƒ2500 De Voorz. zeide dat het aangevraagde bedrag voldoende zou zjjn voor den toesl >g op melk, varkensvleesch en bruinbrood »En de eieren vroeg dhr. De Jager. Die betalen zichzelf," lichtte de Voorz. in, »tenzjj de heeren ook voor goedkoope eieren voor de ingezetenen willen zoigen Daarvoor bleek echter geen lust te bestaan. loen de uitgaven de revue waren gepas seerd, kwamen de ontvangsten aan de beurt, en bleek, dat Hoofd, omslag, die reeds op ƒ63 000 was geraamd, blijkens besprekingen in de afdeelingen nog met 12 000 zou moeten worden verhoogd, in verband metde^2 000 die er voor steuncomité en distributie van levensmiddelen onder de uitgaven geraamd zjjn en die men gewenscht acht dat over het jaar dat de begrooting geldt gedekt worden, iets wat trouwens Ged. Staten bij circulaire als een eisch aan de gemeenteraden hebben meegedeeld. Slechts in een uiterst geval zul len zijn toestaan dat dit door een leeuiug gedekt wordt. Toch ondervond die verhooging bezwaar en wel bij den heer Dees, die bezwaar zag om f 75.000 uit den Hoofd, omslag te halen. De Voorz. gaf te kennen dat de tweede af- deeling van meening was, dat dit bedrag nog wel zonder opcenten zou bereikt worden en voegde er ter gerustelling van den heer Dees en misschien ook anderen bjj, dat de afdeeling ook wel overtuigd was, dat dit jaar niet zou kunnen gerekend worden op be lastingbedragen van de landbouwers, als die welke bet voor het loopende jaar golden. Dhr. D. Scheele viel hierop bjj, dat daarop ook niet te rekenen viel, want dat de prjjzen wel mooi waren, doch de opbrengst klein 'hoe staat het dan bij hen die hun vruchten reeds lang vóór het oogsten te velde verkochten voor enorme prijzen Dhr. Dees monterde er wat van op, maar scheen toch niet geheel gerust. Als men zich dan maar aan de plechtige belofte wilde houden dat de boeren niet boven vermogen zouden worden belast, kon hjj er wel mede instemmen. Dit deed den heer Waalkes opmerken, dat niet alleen één enkele categorie ingezetenen, doch geen enkel ingezetene boven zjjn vermogen zou belast worden, daarin mag geen onderscheid worden gemaakt. Dit was de heer Dees ook accoord. Dhr. Scheele vreest, dat het ondanks de voorspiegelingen, toch niet zonder heffing van opcenten gaan zal. Bjj de behandeling der ontvangsten werd den heer De Jager op zijn vraag ook nog medegedeeld dat nu zoo wat alle erfpachts contracten vernieuwd zjjn en met het bedrag van bijna f 3600 de voor de eerste 75 jaren hoogst mogeljjke opbrengst is bereikt. Vóór de herziening was het bedrag ongeveer f 2300, zoodat men er nog wat uitgehaald heeft. Bjj de belasting op de honden bleek dat de raadsleden tegenover die trouwe viervoe ters allerminst neutraal staan, maar dat er zijn pro en contra. In de afdeelingen is ge vraagd een voorstel tot verhooging der be lasting met 50 °/0. Dhr. Nolson wilde daarvan niets weten, hjj voorziet dat dan vele dieren zuilen worden opgeruimd. Dhr. Waalkes denkt ook, dat er dan zooveel zullen verhuizen naar Watervliet) dat de belasting dan nog tuinder zal opbrengen. Dhr. D. Scheele zou

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1916 | | pagina 2