UIT 0N2E OMGEVING. Laatste Berichten. Burgerlijken Stand. Advertentiën. betrokken ambtenaar alle hoop nog wel niet is vervolgen en het misschien volkomen gelijk is, of er op het gemeentelijk kapitool iets over gezegd werd of niet. Dhr. Waalkes vroeg nog eens, of B. en W. toch wel zouden zorgen, dat de nieuwe instructies voor gemeenteambtenaren, bij baantjes verbiedende, tijdig vóór 1 Jan. zou den worden ingediend. De Voorz. hoopte, dat het toegezegde tijdig zal kunnen worden ingezonden en in elk geval zullen de ambte naren die zooals één reeds deed niet voor hun bijbaantjes bedanken, worden aan geschreven dat ze dit moeten doen. Dhr. De Jager gat een wenk, om al die vrijkomende baantjes onder een hoed te vangen, opdat het dan alles te samen voor iemand een bestaan wordt. Dat denkbeeld vond bij B en W. althans bij den Voorz. wel bijval. Is bet mogelijk dat denkbeeld uit te voeren, wat bij de uiteenloopenden aard van die baantjes niet licht mogelijk zijn zal, dan is het dus zuiver een cirkelgang. Vroeger werden aan verschil lende ambtenaren bijbaantjes, die geen bestaan geven kunnen, gegeven om hun hoofdpositie te verbeteren. Daarvan is men afgestapt, geen bijbaantjes meeris het parool, maar nu wil men binnenhalen een specialiteit in bij baantjesthans ook weer om dezen emi bestaan te verzekeren. Door de ervaring in de laatsten tijd, heeft men bemerkt, dat er op het gemeentehuis ook wel eens wat ontvreemd kan worden en is eene verzekering tegen inbraak noodig geacht. Daarvoor werd de begrooting met f20 bezwaard. In de aldeelingen is geklaagd, dat de zetels door de Raadsleden gebruikt, niet erg aange naam zijn in het aanvatten, de bekleeding van wasdoek voelt wat klefferig aan ('t zal komen dat een groot aantal gedurig onbezet, dus niet gebruikt wordt). De Voorz. wilde ze nu met trijp laten bekleeden dhr. Dees is van oordeel, dat het nu zeker een slechte tijd is om trijp aan te schaffen en de zetels, die wei reeds een zilveren jubile achter den rug hebben, blijven in hun oorspronkelijken staat. Bij de bespreking der rekening over het vorig jaar, was aangekondigd het denkbeeld om voortaan de levering van drukwerk te be steden dat denkbeeld is zeker in de afdeelings- vergaderingen onthalsd, we hoorden er althans niets meer van. Wel vernamen we, dat de reeds een paar honderd gulden hooger uitgetrokken post nog met f 300 moest verhoogd worden, in verband met het vele drukwerk dat thans noodig is. We zullen daaivoor nu f 1500 moeten uitgeven. Nog vernamen we, dat vol daan zal worden aan het verlangen der leden, om de raadsvergaderingen vroegtijdig uit te schrijven en de belangrijkste voorstellen, met toelichtingen, gedrukt aan hen toe te zenden. Dat is een go°de manier, om de leden goed beslagen ter vergadering te doen komen. Dhr. Dees heeft naar het schjjnt niet veel verwach ting dat deze maatregel in het belang der ver gaderingen Zal zjjn. >Als ze dan heelemaal maar niet wegblijven» zuchtte hij. Nog een post waarbij drukwerk betrokken is, moest worden verhoogd, nl. die voor kiezers lijsten en kiesverrichtingen in 1915 is daar voor iets meer dan f 300 uitgegeven en nu was f 450 geraamd men meende toch, dat er nog f 100 bij moest, zulks met het oog op de te houden verkiezingen en de stijging der papierprijzen, zeide de Voorz. Dhr. Waalkes trachtte een poging aan te wenden om de gemeentelijke »dubbeltjes« brief jes, waarmee nalatige belastingschuldigen aan gemaand worden, evenals bij het rijk veranderd te krijgen in »kluit-briefjes«, maar zag zijn poging afstuiten op een mededeeling van den Voorz. dat daartegen wettelijk bezwaren zijn. Politie en brandweer passeerde zonder op merkingen de revue. Bij den post straatver lichting, die op f 6250 geraamd was, dus 1 200 hooger dan voor hei loopende jaar en ongeveer f 350 meer dan in 1915 was uitge geven, vroeg dhr. De Jager ot die meerdere kosten geraamd waren met 't oog op verlich ting van de Scheldekade, wat de Voorz. zich haastte bevestigend te beantwoorden, 'tls wel te verwonderen, waar zooals verder blijken zal er toch nog zuinigheidsbevlieging bij de leden bleek aanwezig te zijn dat op die verhooging geen aanmerking gemaakt werd. We hebben toch den afgeloopen zomer niet maar louter uit een gril onder den zumertijd geleefd. Die tijd is ingevoerd ter besparing van kosten van kunstlicht. Hoe ging het hier op dat gebied in Ter Neuzen. In de kom althans, heeft de geheele bevolking daardoor licht gespaard, zeer spoedig was het geheele leven op de verzetting van de klok ingericht. Niet alzoo het gemeentebestuur Het is gewoonte, dat te 10 uur de z.g. avondlautaarns worden gedoofd en alleen de nachtlampen blijven branden. Wat zag men nu dezen zomer? Dat juist te 10 uur wettelijke tjjd 9 uur zonnetjjd) de lampen werden ontstoken dus op een tijd dat ze anders gedooid worden. Al die avonden is dus, tegen den regel in, voor al de avondlampen 1 uur stroom vermorst. Als men des zomers de lampen tot 11 uur iaat branden, waarom dan ook niet in den winter, als de avonden zeker over het algemeen donkerder zijn Zou die wonderlijke, als het ware koppig gelijkende handeling misschien zijn oorzaak vinden in den invloed van een onzer schepenen, die zich wel eens demonstra tief tegen den zomertijd bleek te verzetten Er werd wel eens door raadsleden beweerd »och, de gemeente moet toch een bepaalde hoeveelheid stroom afnemen, of althans het bedrag van f 5400 daarvoor betalen». Dat is juist, maar nu blijkt toch, dat men er op rekent meer dan die f 5400 te betalen, dat er nu dus, door stroombesparing, ook geld bespaard zou worden. Voor de verlichting van de verschillende buurten (dus alles wat valt buiten de electrische verlichting) is f 400 noodig, dit maakt met die verplichte f 5400 f 5800, zoodat als men zoover kon gaan zonder de verlichting te schaden en op de nieuwe begrooting f 450 aan electrische stroom voor de straatverlichting zou te besparen vallen. Aan de aandacht de raadsleden schijnt dat echter ontsnapt. Men zou anders zoo zeggen, dat een bedrag van f 400 toch wel meetelt Betrekkelijk breedvoerige bespreking lokte een verzoek uit van den werkman Van Doe selaar te Sluiskil, die een bijdrage vraagt voor het sluiten eener pensioenverzekering, daar hij niet in het rijkspensioenfonds kan worden op genomen. Dit is een bijzondere geschiedenis. Zooals zoovelen die een niet beteekenend salaris bij de gemeente genoten, teekende Van Doese laar, als grafdelver f 60 'sjaars genietende, afstand van zijn recht op pensioen. Toen wist hij evenmin als anderen, dat de gemeente ook nog een deel van de premie voor haar reke ning nemen zou, en van dat tractement zou ook geen beteekenend pensioen kunnen volgen. Later echter werd hij volledig vaste arbeider en krijgt nu een jaarwedde van f 550. Nu kan een pensioen wel van beteekenis worden en ook betaalt de gemeente een deel der premie. Er is echter geen doen meer aan eens afstand geteekend blijft afstand geteekend en de per soon Van Doeselaar kan niet meer in het fonds worden opgenomen. Hij wil nu toch pensioen en vraagt eene bijdrage om dan bij #ene maat schappij eene verzekering daarvoor te sluiten. Dhrn. Waalkes, D. Scheele en Nolson achtten in dit geval billijk, aan hem een gelijk bedrag uit te keeren als voor de andere gemeente ambtenaren betaald wordt, onder voorwaarde evenwel, dat hij dat bedrag, dat op een f 40 wordt geraamd, besteed voor het sluiten eener behoorlijke verzekering, waarvoor hij dan het tekort moet bijleggen. In beginsel werd daar toe besloten en B. en W. opgedragen een uit gewerkt voorstel te doen, waarin de voorwaar den zullen zijn vastgelegd. De grafdelver op de R K. begraafplaats P. A. de Rijk vroeg verhooging van zijn f 60 bedragende jaarwedde motieven meer werk. Hij zal natuurlijk ook wel over de tijds omstandigheden gedacht hebben, dat doet tenminste elk om meer salaris verzoekend goed ambtenaar. De wind was hen echter niet gunstigwe dachten nogzou de Raad den gouden bruigom van gister bij wijze van ca deau niet een verhooginkje geven maar mis. Er was uitgerekend, dat hij voor elk gegraven graf f 2,60 krijgt, wat als een vol doende belooning werd beschouwd. En wat de meerdere werkzaamheden aangaat, door de vluchtelingen, dienaangaande deelde de Voorz. mede, dat De Rijk van het betrokken comité extra-betaling had genoten voor elk voor een vluchteling gegraven graf. Die oolijkerthij wilde dus nu het mes van 2 kanten laten snijden en daarvan ook nog genieten in den tijd dat er geen vluchtelingen meer zullen zijn. Bij de behandeling van de openbare werken, hoorden we de eerste en wij meenen ook wel de eenige zuinigheidssymptonen voor stel tot vermindering van een op de begrooting uitgetrokken post, en het was dhr. Nolson, dien we voor de eerste maal naar wjj ons herinneren, als zuinigheidsman hoorden fun- geeren. B. en W. hebben in overleg met de kommissie van bijstand posten op de begroo ting gebracht om voort te gaan met de ver betering van straten. De keibestrating in de Zandstraat willen zij uitbreken en vervangen door klinkerbestrating, terwijl de uitkomende keien in andere, meer bereden straten zullen worden benut, en voorts wenschen zij uitvoering te geven aan het voornemen om het tegen woordige macadamplein op de Markt te be- klinkeren dit zal over eenige jaren verdeeld geschieden. Dhr. Nolson vond de tijden te drukkend om daarvoor noodige dikke f 2000 uit te geven, waar de begrooting reeds met verschillende posten wordt bezwaard, en stelde voor die werken uit te stellen. Van verschillende zijden werd er o. i. terecht op gewezen dat de straten in zeer slechten toestand verkeeren en het daarom raadzaam is met het regelmatig verbeteren voort te gaan. Eerlijk gezegd begrjjpen wij niet, dat deze post, de eenige die als een ruimte latende post op begrootiug voorkomt, werd aangevochten. Als op een begrooting van anderhalve ton f2000 voorkomt voor iets dat nog niet eens als luxe te beschouwen is, maar niets anders beoogt dan ten slotte de burgerjj in de verre toekomst zoo mogelijk in de geheele stad een voor het begaan meer aangenaam plaveisel te bezorgen, dan kan dit toch werkelijk niet als een te royale handeling worden beschouwd en het is zooals wij zeiden wel eenigszins vreemd, deze critiek te hooren op een paar duizend gulden voor een algemeen doel, van eene zijde die onlangs afgezien van den drukkenden tijd de begrooting voor de toekomst met ettelijke duizende guldens hielp belasten/wel is waar noodzakelijke uitgaven, maar ons dunkt dat een verbetering van bestrating hier toch zeker ook noodig is. Laat de belasting betalers dan althans een beetje direct voor hun centen genieten. Het voorstel van dhr. Nolson had geen bijval en de post bleef be houden. Dhr. Waalkes kreeg op zijn vraag nog inlichting over de groote steeuhoopen nabij (je H. B. S. Die moeten voor de bestrating van de Scheldekade enz, gebruikt worden, ze zijn uit commercieel oogpunt vroeg in het seizoen aangekocht en renteverlies hebben we er niet door, want: ze zijn nog niet betaald. Verplaatst met ingang van 1 December a.s. de commies der posterijen en telegrafie 2e klasse de heer J. B. Wijsbek van Ter Neuzen naar Amsterdam. Tot onderwijzers aan de Rijksnormaal lessen te Axel zijn benoemd de heeren K. Duizendstra, leeraar aan de H. B. S. te Ter Neuzen voor gymnastiek, en P. M. G. de Rijk, hoofd der o. 1. school te Pauluspolder, gem. Stoppeldijk, voor Aardrijkskunde. Op de voordracht ter benoeming van een onderwjjzeres aan de openbare school in den Groote Huissenspolder gemeente Zaamslag, komen voor de dames G. C. F. van der Weele te Middelburg. D. L. Hanse en C. de Jong, te Vlissingen, S. T. Perdujjn te Noorwelle en E. S. Kok te IJzendoorn. De gemeenteraad van Zaamslag heeft in zijn gehouden zitting benoemd tot onder wjjzeres aan de openbare school in de Reuzen- hoek mej. C. de Jong te Vlissingen. In de raadszitting Donderdag te Koewacht gehouden, werd na voorlezing der ingekomen stukken de begrooting voor het dienstjaar 1917 aangeboden en behandeld ook werd een som ten bedrage van f 3000 vastgesteld, benoodigd voor de uitvoering van de disti ibutiewet. Aan het onderwijzend personeel der gemeen te werd een duurtetoeslag toegekeud ingaande 1 October jl. De hoofden van scholen zulten 50, de onderwijzers 40 gullen per jaar ont vangen. Voor het notarieel staatsexamen is ge slaagd (3e gedeelte) de heer P. J. Buysrogge te Clinge. Uit Sluis wordt gemeld Zoo druk het vroeger op de kaai kon wezen tjjdens de bietencampagne, door het inschepen van etteljjke millioenen kilo's bieten zoo stil is 't de laatste twee jaren geweest io de haven. In 1914 en '15 zijn de suikerpeeëo uitsluitend per tram naar Breskens gevoerd. Nu is daarin sedert eenige dagen verandering gekomen, en is er eenige bedrijvigheid in de haven terug gekeerd. Er worden nl. behalve per tram naar Breskens nu ook bieten vervoerd per schip naar België. De eerste lading is reeds vertrok ken, een tweede schip ligt te laden en meer dere worden rog verwacht. Het zijn n.l. schepen, die nu uit België hierheen gezonden worden om bieten te balen. De vele Belgische vaartuigen, die al twee jaren te Sluis liggen, blijven voorloopig tot gedwongen rust gedoemd. Het behoeft niet gezegd te worden, dat het toezicht op de naar België vertrekkende ladingen scherp is. In de raadsvergadering te Biervliet op Maandag jl. werd het begin-salaris voor de onderwijzers en onderwjjzesseu van t 525 tot f 550 verhoogd, terwijl het eindsalaris met t 50 verhoogd werd. Tengevolge der Distributiewet werd de be grooting over 1916 met een paar honderd gulden verhoogd. Ia zake de verordening van den hoofdeljjken omslag werd de aftrek van 1 300 op f 350 gesteld. Tot. grafdelver werd benoemd C. Michielsen, de-eenige sollicitant, ter vervanging van zijn vader, do, na deze betrekking 50 jaar lang ver vuld te henben, wegens hoogen leeftijd bedankte. Gedep. Staten hebben aan den Djjkraad van deo Hoofdplaat- en Thomaespolder mee gedeeld, dat zij den duui te-toeslag van den opzichter Mooldjjk, zjjnde 100 en betaling van pensioenpremie, niet goed konden keuren, daar genoemde persoon reeds het maximum van jaarwedde heeft. Wit-broodkaarten. De Leidsche correspondent van de N. Crt. meldt Naar wij vernemen, zal bij de broodkaarten voor wittebrood een andere regeling worden getroffen dan thans voor bruiobrood het geval ia. De bruinbroodkaarten zjjn zoo ingericht, dat slechts van één bakker brood kan worden be trokken. Voor het wittebrood zal de kaart be staan uit een kolom met coupons, voor elk half K.G. één die door den bakker moeten worden afgescheurd en ingeleverd. Zoodoende zal een broodverbruiker van meer dan één bakker brood kunnen betrekken en wordt voor komen, dat tal van bakkers schade ljjden. Er zijn toch tal van verbruikers, die er meer dan één bakker op nahouden. 's Gravenliage. Tweede Kamer. Bij de voort gezette behandeling der Grondwetsherzienings- voorstellen bestrijdt de heer Van Raalte de meening van den heer Merchant, dat het op de bewoordingen van de Grondwet niet zoo zeer aankomt. Niet de voorstellen van de be vredigingscommissie zjjn een compromis, doch art 192 zooals dat in de Grondwet zal worden geformuleerd. Hij erkent, dat de rechterzjjde het maximum geeft van wat zij geven kan, door aan de leuze »de bijzondere school als regel» het zwjjgen op te leggen. Wel mag echter ge- ëischt worden dat de bedoeling duidelijk wordt uitgedrukt, ook ten opzichte van de openbare school ten aanzien waarvan deze leemte be staat, dat niet vaststaatjdat overal waar noodig openbare scholen zullen zjjn. De heer ^rummelkamp houdt een onver staanbare redë ter bestrijding van het vrouwen kiesrecht. Officieel. De dienstplichtige onderofficieren, korporaals en soldaten der landweerlichting 1916 d (militielichting 1909) worden 17 No vember e k. in het genot van onbepaald (klein) verlof gesteld. ODESSA, 30 Oct. (Reuter.) De Russisch- Servisch-Roemeensche troepen hebben het of fensief genomen. MracSEg»*- Voor de vele bewjjzen van deel- neming, ondervonden gedurende de ziekte en bjj het overlijden van onzen gelief den Echtgenoot, Vader, Behuwd-en Grootvader, den heer ADR. II. DOVZE, betuigen wjj onzen hartelijken dank. Ter Neuzen, 31 October 1916. Wed. A. H. DONZE—Pothoven. M. S. VAN BREEN Donze. L. G. VAN BREEN. L. G. RIJNBERG-Donze T. F. L. RIJNBERG. 60 klnd' TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 24 Oct. Gelein Koole, 26 j., jm. en Cornelia den Dikken, 26 j., jd. 27 Oct. Arie Lambertus de Jong, 31 j., jm. en Maria Sophia de Meijer, 25 j., jd. Adriaan Michielsen, 40 j., weduwn. en Neeltje Verhage, 32 jjd. Krfjn van Pienbroek, 43 j., jm. en Adriana de Bruin. 39 j.. weduwe Huwelijks-voltrekkingen. 26 Oct. Francois Cor nells Koole, 26 j., jm. en Maria Cornelia Johanna Cense, 25 jjd. Geboorten. 22 Oct. Marina, d van Adriaan Gelein van Breen en Pieternella Wieringa. Maria Suzanna, d. van Adriaan Gerard van Driel en Maria Suzanna Clarisse 23 Oct. Maria Elisabeth, d van Jan Hen drik van Doeselaar en Francina de Kraker 24 Oct. Jan Willem, z. van Jacob de Molenaar en Maria Pieternella van Tatenhove. 27 Oct. Lidewjj, d. van Jan Dieleman en Elisabeth Loof Overlijden. 22 Oct. Anthonius Mattheus van der Reit, 30 j„ echtg. van Elisabeth Anna Maria Moers. Pieter de Bruine, 88 j., weduwn. van Adriana van der Pijl. 26 Oct. Dirk de Witte, 71 jechtg. van Reina Leunis. Heden overleed na een lang durig doch geduldig lijden, na voorzien te zijn van de H.H. Sacrementen der Stervenden, onze zeer geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mejuffrouw MARIA SPRONCK, wed. van den heer Josephds Heijens, in den ouderdom van ruim 84 jaren. Ter Neuzen, 29 October 1916. Namens de familie, JOHANNA FRANCISCA DE COOKER - Heijens. JOANNES FRANCISCÜS DE COOKER. HELENA MARIA HEIJENS. ANTOINETTE VICTORIA HEIJENS.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1916 | | pagina 3