Van het Westelijk oorlogstooneel. Van het Oostelijk oorlogstooneel. Gemeenteraad van Ter Neuzen. Officieele communiqué's. Een Gedenkdag. 23 en 24 OctoberDe 42e Fransche divisie Van het gevechtsterrein in Macedonië. stellingen binnendaardoor werden twee hoogten, die de Russische positie daar in de linkerflank beheerschen, door de Oosten rijkers bezet. Alle pogingen van de Russen, om hunne tegenstanders daar weder te ver drijven, bleven tol nog toe vruchteloos. Deze Oostenrijksche aanval in den Drie- landenhoek, doelend een wig te drijven tus- schen de Russische en Roemeensche stellingen, is dus tot een begin van uitvoering gekomen. Voor de voortzetting van het aanvankelijk succes zal echter nog heel wat moeten ge beuren. Overigens is aan het Oostelijke front de strijd bepaald gebleven tot hevige beschie tingen van het front ten W. van Loezk, aan den Stochod, in de lijn Kiselin Swinjoechi. Een Russische aanval werd afgeslagen. En aan het westelijk front is door de Duitschers Zaterdag hevig gevochten in de streek tusschen Gueudecort en Les Boeufs met de Engelschen, en tot Morval in aan sluiting daarmede met de Franschen. De gewone artilleriebeschieting, die ook nu en hier weer den aanval voorafging, duurde den geheelen dag door. Tegen den avond gingen de stormcolonnes tot den aanval over. Een gedeelte der aanvallen werd tot staan gebracht in het Duitsche vuur, maar ten N.O. van Les Boeufs drongen de Engelschen door in een Duitsche loopgraaf, waarin zij 140 man krijgs gevangen namen, doch waarin, naar het Duit sche bericht meldde, de strijd nog wordt voortgezet. De Franschen melden, dat zij eenige vor deringen maakten bij Sailly-Sallisel en Biaches, en dat een Duitsche aanval bij Maisonnette door de Franschen werd afgeslagen. Van den sector voor Verdun wordt slechts melding gemaakt van artilleriebeschieting, nadat Zaterdag een Fransche aanval bij Thiaumont, Douaumont en het Fuminbosch door de Duitschers werden afgeslagen. PARIJö, 30 Oct. (Havas.) Officieel bericht van hedenmiddag: Ten Noorden van de Som me hebben de Fransche troepen een stelsel Duitsche loop graven ten Noord-westen van Sailly-Saillisel genomen. Een andere, vlot uitgevoerde onderneming heeft de Franschen tot bij de kerk van Sailly gebracht. Een 60-tal krijgsgevangenen bleven in hun handen. Ten zuiden van de Somme hebben de Duitschers vannacht, na een verwoede be schieting, hun aanvallen op de Fransche stel lingen van Biaches tot bezuiden Maisonnette vermenigvuldigd. Zjj zijn telkens met zware verliezen voor de Duitschers teruggeslagen. Bij hun laatsten, buitengewonen onstuimigen aanval konden de Duitschers in gedeelten der voorste Fransche linie ten Noorden van La Maisonnette doordringen en vasten voet krijgen in de gebouwen dezer hoeve. Alle pogingen der Duitschers om de Fran schen weer van hoogterug 97 te werpen, zijn door liet Fransche vuur verijdeld. Op den rechter Maasoever is de geschut- strjjd in het geheele gebied van Douamont hervat. Geen enkel infanteriegevecht. Overal elders een rustige nacht. Hun gewoonte getrouw, hebben de Duitschers om zich over hun nederlaag bij Verdun te te wreken een hevig kanonvuur op Reims gericht. Onder de burgerljjke bevolking zjjn eenige slachtoffers gemaakt. LONDEN, 30 Oct. (Reuter) Officieel bericht van hedenmiddag: De slagregen houdt aan. Geen gebeurtenissen van belang. Ten Zuiden van de Ancre zijn vannacht twee geslaagde invallen in Duitsche loop graven gedaan, ten westen van Wytschaete en ten Oosten van Boesinghe. De Duitschers leden aanzienlijke verliezen. Wij maakten krijgsgevangenen. Bij het kanaal van La Bassée hebben wij bommen geworpen op Duitsche werkploegen, die zware verliezen leden. Men schrijft van Vlaamsche zijde 31 October... Twee jaar geleden eindigde op dien dag de slag aan den Yzer. Sedert is er natuurlijk Dog gestreden, zweeg de artil lerie schier nooit, zijn dorpen en steden verder ten onder gegaan, vielen er dooden. Maar een groote slag heeft er niet meer gewoed. Twee jaar geledau De natuur gaf ons een bekoorlijker Octobermaand dan nu. Lang bleef in Vlaanderen het herfstgoud schitteren op boomen en struiken, in hagen en kanten. De tuinen achter de oude huizeu van Ieperen, Dixmuiden en Nieuwpoort waren zoo schoon, toen de doodsure der bevallige steden sloeg. En de Yzer zelf. 't Kleine riviertje gleed voort, tusschen dreven, die zich voor 't laatst lieten genieten in al hun pracht, sluiers van gouddraad die 'tarme Veurne-Aajbaoht ver borgen, maar niet voor ruïne vr jj waren konden. I wee jaar geleden 't Belgische leger was van Antwerpen afgetrokken. Ik heb het gezien toen met de brandende veste achter zich, vuur kolommen op de Schelde, 'k Zag de laatste troepen strjjdeu bij Moerbeke in Waasland, de allerlaatste groepjes trekken door 't Meetjes land, dieper Vlaanderen in. 'k Zag kapitein Nyssens zwaar gewond en zijn ruiters, die nog tegen een overmacht stand hadden willen houden. En toen kwam het Duitsche leger, duizendeh en weer duizenden wel uitgeruste strijder^, met zwaar geschut, dreunende wagens, ram melende veldkeukens. We dachten dat alles uit was en al onjie soldaten zich in gevangenschap in Duitschland of interneering in Holland, of in rust in En geland en Frankrijk bevonden. Maar eensklaps begon uit Vlaanderen het geschut te donderen 't Kwam van den West hoek dan ook van zee... 't Rolde,'t gromde, t dreunde dag en nacht. Wat was er gebeurd Wat... O, dl" onzekerheid, die vage geruch ten in Nooi d-Vlaaudereu. Geen bladen, geen berichten Zekeren middag was ik te Brugge. Er k wameo gewonden uan. Ook gevangenen Eu t08n kreeg ik een schok, toen sloeg mjjn harte geweldig ik zag Belgische gevangenen. Ons leger was dus niet iu iuRt? Het streed nog? Eu de waai beid werd nu bekend. Neen, 't Belgisch leger was niet vernietigd, Diet gevangen, niet in rust, het was iu een strijd, in de geweldigste worsteling die er ooit geleverd werd. Het stond aaD den Yzer en verdedigde er Veurne-Ambacht, het laatste hoekje van België. De Duitschers wilden langs Dixmuiden eri Nieuwpoort naar Duinkerken en Calais trekken, den linkervleugel der geallieerden in Fraukrijk omsingelen en aan 't Kanaal Engeland tot 'iu zijn harte bedreigen. De kans was uitnemend, 't Machtige heir ontmoette op zijn weg slechts 't kleine afgematte, oververmoeide, onvoldoend uitgeruste Belgische leger. Neen, ik overdrijf niet. Men leze slechts de cjjters. 't Belgisch leger bestond slechts uit 80.000 inan meer. met 48000 gewereD, 350 stukken van 75 mM. en 24 van 150 mM. Het werd dadelijk aangevallen door 150.000 Duitschers met 500 kanonnen vac allerlei kaliber. De Belgen kregen slechts versterking van 6000 Fransche fuseliers-mariniers zonder ar tillerie en moesten een front van 36 KM. bezetten. De Fransche opperbevelhebber vroeg het 48 uur uit te houden. De Belgeu stredeu zonder ophouden 360 uur. Maar ze gehoor zaamden aan koning Albertus woord stand houden, kost wat 't kost. In de stellingen, waar ik u plaats, moet uw blik slechts voor waarts gericht blijven en beschouw ieder, jdie, zonder dat 't uitdrukkelijk bevel daartoe ge geven is, het woord terugtocht uitspreekt, als een verrader jegens bet vaderland. Wie zal 't drama van den Yzer naar waar heid beschrijven, dien allergeweldigsten strijd dat volhouden, dat niet meer kunnen en toch staud houden, die onophoudeljjke aanvallen en tegenaanvallen Da Belgen hadden stellingen aan de rivier, maar ook voor den Yzt. De 2e, le en 4e divisies stonden op de lijn Lombardzijde, Man- nekeisveie, Schoore Hegem, Beerst. Rechts aan het bruggehoofd van Dixmuiden waren de Fransche mariniers en twee regimenten der 3e Belg. divisies opgesteld. De 5e divisie verde digde de strook Zuidelijker bij Noordscboote en de 6e sloot in de richting Ieperen bij de Fransche territorialen aan. Èu nu een korte opsomming van de feiten, zooals commandant W. Breton ze in duidelijk overzicht van den Yzerslag be.-chrjjft, 16 October: Aanvallen der Duitschers in de richting Manoekensvere, Schoore eu Dix muiden. 17 October: De Duitschers krijgen ver sterkingen eu de Balgen halen de 5e divisie van Noordschoote naar het centrum van den Yzer. 18 October: Hevige aanvallen. Lombardzijde (bij Nieuwpoort) houdt stand. Een Fransch- Engelsch eskader biedt hulp van uit zee. Man- nekensvere, Schoore en Hegem vallen. 19 OctoberDe 6e divisie komt uit 't Zuiden naar 't centrum. Beerst (bij Dixmuiden) bezwijkt. De toestand is dreigend. Maar de 5e divisie en de mariniers doen een uitval uit Dixmuiden, nemen Beerst terug en verdrijven de Duitschers tot Vladsloo. Nieuwe Duitsche troepen komeh uit Rousselaere. De Belgen moeten terug. 20 October De eigenlijke Yzerlmie wordt aangevallen. Veurne-Ambacht staat onder vuur. Nieuwpoort en Dixmuiden branden. De zes zeer geteisterde Belgische divisie's worden on ophoudelijk bestookt door het Duitsche leger', dat nu uit de 4e Ersatzdivisie, het 22e, 23e en 3e reservekorps bestaat. Dus zeven volledige divisies met alle artillerie. 21 OctoberDe Duitschers forceereu het centrum, dringen over den Yzer. De Belgen bezweren nog 't gevaar, maar ze kunnen bjjnö niet meer. Ze worstelen reeds 5 dagen. snelt ter hulp. Scboorbakke-brug valt. De Belgen moeten terug naar den spoordijk Nieuw poort Dixmuiden. De Duitschers doen 15 op eenvolgende aanvallen tegen Dixmuiden. De Belgen eu Fransche mariniers slaan ze af, al staan deze hier onafgebroken 72 uur in de loopgraven. 25 en 26 October dagen van nieuwe ge weldige aanvallen. Maar geen vorderingen voor de Duitscbns. 27 en 28 October Kalmer dagen. Toch hevige beschieting. 30 October Hevige aanvallen tegen den den spoordijk. De Duitschers veroveren Rarns- capelle. Met bun laatste kracht werpen de Belgen hen uit 't dorp terug. De Duitschers wjjkeu vluchteu dan, want overal rondom hen wast het water, breidt zich de vloed uit: België heeft de zee ter hulpe geroepen. Zoo eindigde de slag. En oog is de Yzer de onoverkomelijk liuie, nog is Veurne-Am bacht vrije grond, 't Kleine leger is gereorga niseerd. De cfiers waren zwaar9000 gewonden 11000 gedoodeu en verdwenen. We gaven slechts een opsomming. Maar die dagen Nog voel ik at 't tragische van dat weemoedig najaar. Veel herinneringen doemen op, 'k Zie nog lang", lange treinen met gewonden, rijen ambulance-auto?. En uog was de last te groot. Boeren kwamen naar Ostende en Brugge, menden hun kloe ke Vlaamsche paarden, die gehuifde karren voorttrokken... Angst drukte de stad... Geheimziunig werden hier en daar deuren voor me geopend en in afgelegen achterkamers sprak ik vluchtelingen van den Yzer, die nog hui verden van alles wat ze zagen, doorleefden en leden. Want ook voor de burgers was het een drama! Vriend Damman van DixmuideD keek even aan de deur Een obus sloeg zjjn li chaam in stukken, slechts zijn dochter was binnen sterk door de kinderliefde verzamelde ze de brokken bloederig vleesch, reinigde ze het gelaat van de shrapnelkogels spelde dan alles in een laken... De groot-juffi ouw vao t Begijnhof zat met begijnen, oude vrou wen en zieken in een kelder, tijdens het bom bardement. In een oogenblik van stilte kwa men soldaten op alle deuren bonsen en riepen. »Al8 er hier nog burgers zijn, dat ze zich haasten om te vluchten.* Ook iu den kelder verscheen men. De grootjufïrouw was lam Ze zat iu haar zetel te bidden. Ze wilde dat eerst de andereu geholpen werden. Voor haar werd het toen te laat. Slechts dagen later kon men den kelder bereiken. Men vöud de eer waardige dame dood in haar zetel, de lippen samengetrokken, de handen op de rozenkrans als bad ze nog Ze moet van honger gestor ven zijn Julie, concierge vau 't Begijnhof, wie, die Dixmuiden veel bezocht, kende haar niet vond men naast een andere vrou w, met de beenen stuk geslagen door een granaat. De dood had hen in de vlucht nog gegrepen Een jonge vrouw rende door de brandende stede met 't reeds ontbindende lijkje van haar kind De moeder was eiDdelyk uit een kel der verlost, maar had er de ziunen verloreu toen baar wichtje van uitputting stiet 1'k Heb burgers gesproken, die veertien dagen door t bombardement in een beerput gevangen wer den gehouden Och, 'k voel het waar zou ik eindigen moest ik episoden van 't Yzerdrama vertellen 1 Deze week is het Allerzielen. Dag der dooden... En Belgë heeft zoovpel dooden te betreuren. De klokken van Veurne-Ambacht en de oude hooge toreos droegen er zooveel en zulke mooie kunnen niet meer luiden. Ze liggen verbijjzeld in 't puin. Zooveel begravenen die jaren rustten, werden uit 't graf geschoten. Bij den strijd op Dixmuiden's kerkhot vielen gewonde en stervende soldaten in opengeschoten kelders, temidden van ge raamten en doodsbeenderen. De hoeven, waar men andere jaren de zielenkoekjes bakte, zijn puinhoopen. Een gansche bevolking is ver dreven. 't Zal aan den Yzer, temidden der graven met de eenvoudige houten kruisjes, een allertreurigst Allerzielen-gedenkdag aan de douden zijn. Maar overal hier in Nederland, ginds io 't bezette en in 't vrije België, bjj onze vluchtelingen in Frankrijk, Engeland, Zwitserland, overal zullen eerbiedig de ge dachten gaao naar hen, die voor het land 't schoonste offerden, hun leven. A. HANS. WEENEN, 30 Oct. (Wolff Officieel Front Leopold van Beieren Bij Pustomyty hebben de Russen na een kort doch uiterst hevig ge schutvuur met zeer sterke stjjdkrachten een stormloop ondernomen, die ten deele vóó, ten deele in onze hindernissen is gesmoord. Een vjjandelijke aauval met sterke strijd krachten bij Szelwol is eveneens mislukt. ST. PETERSBURG, 30 Oct. (P. T. A.) OfficieelEr is niets van belang te melden, PARIJS, 30 Oct. (HavasOfficieel Fransch stafbericht In het gebied van de Tserna en aan den linker vleugel wordt de gesehutstrjjd verwoed voortgezet. 1 en Noorden van Velyselo hebben de Serviërs, door Fransche artillerie gesteund, heete gevechten geleverd tegen de Duitschers eu Bulgaren en eenig voordeel behaald. De strjjd wordt over en weer hardnekkig volge houden. Een Duitsch vliegtuig is neergeschoten. SALONIK1, 30 October. (Reuter.) Offi cieel. Engelsch stafbericht: Aan het Doiran- frout heeft een geslaagde overval van onze tioepen ten Noordoosten van Makukovo den Duitschers en Bulgaren aanmerkelijke ver liezen berokkend. Ien Noorden van het Doiran-meer is een vijandelijk vliegtuig neergeschoten. len Westen van Demir-Hissar is eeu vijan delijk transportkamp doeltreffend gebombar deerd. LONDEN, 30 Oclober. (Pa-f.) De Daily Telegraph verneemt van het Servische front": Na een uitstel van twee dagen wegens het slechte weder hebben de Franschen en Serviërs V rjjdag hun aanval op de Bulguarscbe verde digingswerken voor Monastir hervat. De strjjd om Monastir moge tergend lang ljjken, na de snelle opmarschen der Serviërs gedurende de vorige maand, men moet niet vergeteu, dat terw jl onze partj vooruitg ng, haar verbindings lijn werd verlengd en de transportmoeilijkheden toenameo. De Bulgaren daarentegen trekken zich terug op hun tevoren gereed gemaakte verdedigingswei ken en naar hun reserveu. De I ranschen hebben stormaanvallen ge daan op de met prikkeldraad krachtig versterk te loopgraven in de vlakte voor Kenali, eri de vorige week he» ft een der Servische legerkorp sen op zichzelf «en uitval ge laan die boven verwachting is gelukt. (Vervolg.) Het is toch wel een goede gedachte ge bleken, om de salarisregelingen te behandelen los van de begrooting, althans voor de behan deling der begrooting in openbare zitting is dat een voordeel gebleken. We bleven ditmaal verscboond van ellenlange besprekingen over zulke kwesties, al is er dau ook één ambte naar vergeten. Daardoor was de eerste zaak die bij de artikelsgewjjze behandeling in bespreking kwam een jaarwedderegeling. Zooals we in ons ver slag der vorige vergadering aanstipten heeft deze ambtenaar, die alle collegas in de ge meente zag verhoogen en zichzelf uitgesloten, ook een poging gewaagd, wat meer te krijgen. Hij zond een adres aan Ged. Staten die daarover te beschikken hebben en re kende dezen voor, dat een jaarwedde van f 1109 toch veel te weinig is. Daar moet f 40 af voor pensieen, f 84 voer de zekkerheidsstelling en f 150 voor een klerk zoodat er maar f826 overblijft, wat de gemeente-ontvanger in dezen duren tjjd een zeker te gering bedrag noemt om daarvan te kunnen bestaan. Hetbljjktook hier weer te gaan zooals het dikwjjl's gaat, die baantjes ljjken op 'toog mooi, en er worden alle zeilen bijgezet om ze te veroveren, maar is het eenmaal zoover, dan zjjn ze toch niet zoo vet als ze vroeger wel geleken, dan vinden de betrokkenen ze eigenlijk mager. De Raad werd nu door Ged. Staten gevraagd, hierover zjjn gevoelen te kennen te geven. Veel kregen we er niet van te hooren. In de afdeelingen was verwondering te kennen gegeven dat de ontvanger na een diensttijd van nauwelijks anderhalf jaar nu al om verhooging komt aan kloppen. Men zal er ook wel bij gedacht hebben, dat destijds er niet opgerekend was, dat de ontvanger zich voor zjjn werk door een klerk zou doen bijstaan en voorts dat hjj de eenige gemeenteambtenaar is, wien het vergund is in zijn des namiddags 1 uur aan- vangenden vrjjen tijd zooveel zaken te doen of bijbaantjes te bekleeden als het hem goed dunkt. Een poging die destijds werd aange wend om dat te verbieden had geeD succes. Dat is nu pas ingevoerd voor de lagere ge meenteambtenaren. Nu hadden B. en W. de vorige vergadering ook wel beloofd, hun licht omtrent dit ver zoek te ontsteken, maarze hadden daar voor nog geen tjjd gehad Altjjd maar die dis- tributiewet, die belet zelf onze administreeren- de bestuurders op de dagen dat ze in de ge meente aanwezig zjj a, even na te zien de be palingen door Ged. Staten betreffende de re geling der ontvangersjaarwedden getroffen. Als we 't goed begrepen hebben, krijgen Ged. Staten nu geen advies, althans nieis wijst daar op. Irouwens, dat college is al dikwijls geble ken mans genoeg te zjju zelfs tegen ad viezen in te besluiten zoodat het voor den

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1916 | | pagina 2