Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. VACCINATIE. LevensmMelenbureau. Art. 192 in dt 7wede Hattier. Distributie LEVENSMIDDELEN. Yan het Westelijk oorlogstooneel. No. 2721. Zaterdag 28 October 1916. 27e Jaargang. aankondigingen van den Provincialen Stoomhootdienst op de Wester-Schelde, Aanvraag voor Bloem en Meel. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 7 5 cent voor binnen en buiten Ter NeuzeD. Voor België 95 cent bij vooruitbetaling Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren. Brievengaarders en den Uitgever. Telef. latere. No 15. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 5 regels 50 cent; elke regel meer 10 cent. Bij abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatsi uimte- Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen Deze Courant rerschjjnt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen bij den Uitgever M. DE JONGE, te T e r N e u z e n. van 1 tot en met 18 November 1916. Ter Neuzen, den 27 October 1916. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat gelegenheid tot g'atis vacci natie en revaccinatie door den heer A SPRUITEN- BURG, gemeentegeneesheer, zal bestaan in de kom der gemeente op Woensdag 1 November a. s., in het Vereenigingsgebouw Donze Visserstraat des namiddags ten twee ure, en te Sluiskil op Vrijdag 3 November a. s., in een der lokalen van de open bare school des namiddags ten 3 uie. Ter Neuzen, 27 October 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat 1. ingaande 23 October 1916 het Levensmiddelen bureau dezer gemeente gevestigd is in de voorma lige Onderwijzerswoning op Java en dagelijks van voormiddags 9 12 en namiddags van 2—5 ure behalve des Zaterdagsnamiddags, geopend is; 2. alle bestellingen, klachten enz., betreffende de levensmiddelenvoorziening aan genoemd bureau moeten worden ingezonden, overeenkomstig de voorschriften door den Hoofdcontroleur-Boekhouder te bepalen 3. de distributie van Levensmiddelen voortaan in genoemd gebouw zullen plaats hebben op de dagen en uren door den Hoofdcontroleur-Boekhouder vast te stellen; 4. met nadruk nogmaals wordt gewezon op de bepalingen der distributiewet 1916 en de maximum prijzen door of namens den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel vastgesteld. Ter Neuzen, den 23 October 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. De Hoofdcontroleur-Boekliouder maakt bekend, dat de aanvraag voor Bloem en Meel voor de maand November 1916, moet ge schieden op Zaterdag 28 October v.m. van 9-12 en op Maandag 30 Oc tober v.m. van 912 en n.m. van 25 uur, ten kantore van het Levensmiddelen bureau. Ter Neuzen, 27 October 1916. De Hoofdcontroleur-Boekhouder voornoemd, L. W. RIJNBERG. De discussie's over art. 80 (Kiesrecht) en art. 192 (onderwijs) zijn in de Tweede Kamer druk aan den gang. Een aantal sprekers hebben zich in deze 7 dagen, dat de besprekingen duren, reeds doen hooren. Het blijkt, dat de Katholieke partij en de anti-rev. en ie christ.-hist. een nieuw artikel 80, om te komen tot Algemeen Kiesrecht wil len accepteeren. Maar èn de heer Loeff (R.-K.) èn de heer Van der Voort van Zijp willen een ongewij zigd art. 192. En dit, nadat Mr. Troelstra zich niet tegen eene wijziging had gekant. Op de gevaren van een ongewijzigd art. 192 hebben we reeds vaak gewezen. Waarborgen zijn noodig, onmiddellijk noo- dig. Daarschijnen de rechtsche heeren niet aan te willen. Zij willen geene amendementen, geene waar borgen. Hun moeten de millioenen zoo in den schoot geworpen worden. Thans zijn de discussie's scherper geworden. Het getal unie-liberalen, dat met de oud liberalen op noodzakelijke waarborgen aan dringt, wordt grooter. Naast de heeren Eerdmans, De Muralt, Otto komen ook anderen, die zich niet maar zoo willen overleveren. Onder hen niemand minder dan de oude heer Lieftinck, het oudste lid der Kamer. Moge hun aantal grooter worden. België blijft ons een leerzame les bieden op onderwijsterrein. Niemand zij daarvoor blind. DE OORLOG. Oe algemeene toestand. In de Dobroedsja gaat de opraarsch van Mackensens leger snel vooruit. Thans komt het bericht, dat ook Tsjernavoda, het groote bvuggehoofd aan den Donau, door MackenseD genomen is. Dat dit mogelijk is geweest, toont, dat er met de Roemeensch-Russische legers in de Dobroedsja iets niet in den haak is. De Daily Chronicles maakt de juiste opmerking, dat voor die troepen de eenige mogelijke krijgs daad was, Tsjernavoda zoo lang mogelijk vast te houden, opdat de spoorwegbrug over den Donau niet, dan na de uiterste verdediging, in handen der centralen vallen zou. Thans hebben de Roemeensch-Russische troepen zich naar het Noorden teruggetrokken en Tsjernavoda in handen der centralen ge laten. Tsjernavoda, een Roemeensch marktplaatsje vao slechts 3500 inwoners, dankt zijn betee- kenis alleen aan de positie die het heeft als bruggehoofd, en aan de spoorwegbrug, die er de beide oevers van den Donau verbindt. De Donau is hier 15 K.M. breed, in twee armen gespletenen Tsjernavoda, op den rechter- over gefegen, werd als bruggehoofd ingericht en krachtig versterkt. De brug, de beroemde spoorbrug »Regul Carol I«, loopt over den noordelijken Donau-arm, de Borcea, en gaat dan over het 13 K.M. breede, door het rnofe- rassig karakter voor militaire doeleinden totaal onbruikbare eiland Balta, om dan vervolgens ook over den zuidelijken arm van den stroom te gaan. De brug ligt 37 meter boven den waterspiegel van den Donau. Nog dezer dagen zeide de »Berl. Lokal Anzeiger*, dat noch vriend, noch vijand de blijvende vernietiging van dit koslbare en prachtige bouwwerk, waar aan vijf jaren gearbeid is, zou wenschen. Constanza en Tsjernovoda zijn de beide groote stapelplaatsen van Roemeniëde Do- nauhaven van Tsjernavoda wordt in normale omstandigheden gebruikt voor het aanvoeren van alle voorraden, die over de waterwegen vervoerd zjjn, en dan daar worden overge laden voor het overbrengen naar Constanza. In de »Victoire« slaakt Gustave Hervé een smartkreet over den val van Constanza, die een slag is voor de geheele Entente. Hjj zegt: »De Russen moeten onmiddellijk 500,000 •3 iït versterkingen voor Roemenië zenden, zelfs ten koste van hun offensief tegen Lemberg en Kovel.* En hij meent, dat de voonaden graan eD petroleum, die de Duitschers in Constanza in beslag kunnen nemen, groot ge noeg zijn, om den oorlog nog een jaar langer te doen duren. Daarom moet Roemenië ge holpen worden Hef ware beter geweest, wanneer vooraf maatregelen waren genomen, om Roemenië voor het lot van Servië en Montenegro te bewaren, dan nu te gaan overleggen, wat gedaan kan worden nu zal het allicht gaan, zooals majoor Hunt in het Lagerhuis reeds voorzag. Ook aan het Transsylvanische front gaat het den Roemeniërs slecht. In den Predealpas werd, na de bezetting van Predeal, de op- marsch voortgezet, in den Torzburger pas rukken de Duitsch-Oostenrijksche troepen steeds meer vooruit en naderen zij reeds de stad KimpoeloeDg de Vulkaaupas werd door de Oostenrijksch-Hongaarsche troepen in storm genomen, en de Roode Toren-pas is reeds eenigen tijd iu Oostenrijksche handen, zoodat de Roemeniërs overal op hun eigen gebied moesten terugtrekken, behalve dan bij Orsova, ten noorden van den Donau, waar zij nog op Hongaar9ch gebied staan. Nog is de strijd in het bergland moeilijk, maar zoodra de hoofd macht der Duitsch-Oostenrijksche troepen, die over den Predeal-pas rukt, de vlakte bereikt heeft, kan de opmarsch uit het oosten en westen naar Boecharest worden ondernomen. In sommige berichten wordt daarom reeds ge sproken van het denkbeeld, het zuideljjk deel van RoemeDië, Wallachije, geheel te ontrui men, en alle troepen, benevens de regeering en de departementen, over te brengen naar Moldavië, waar dan de hoofdstad Jassy voor- loopig als zetel van de regeering zou worden gebruikt. Aan het westelijk front deden de Duitschers twee tegenaanvallen op de vleugels van het nieuwe Fransche front, die echter beiden mis lukten. Van de steengroeven van Haudromont tot aan de batterij van Damloup is de stelling in handen der Franschen gebleven. Zij hebben die nog eenigszins uitgebreid bi] het Fumin- bosch en ten noorden van Chenois. Aan de Somme werd door slecht weer de gevechtsactie belemmerd. De berichten melden slechts artillerie-beschieting en kleine gevechten tusschen Le Sars en Eaücourt l'Abbaye, eu tusschen Les Boeufs en Rancourt, waardoor echter de posities niet veel werden gewijzigd. Officieele communique's. PARIJS, 26 Oct. (Havas.) Officieel bericht van vanmiddag GistereD is de toestand aan het front van Verdun onveranderd gebleven. De Duitschers hebben vannacht geen enkelen tegenaanval ondernomen eti zich bepaald tot een hevige beschieting van de vakken van Vaux en Douanmont. Overal aiders is de nacht lustig voorbijgegaan. In de streek van Vauquois is een Duitsch vliegtuig door ons afweergeschut dicht bij onze linies neergeschoten. Een onzer vliegers heeft van 100 M. hoogte met machiuegeweervuur een Duitsche artillerie kolonne opden weg BoDÜa s-Etain aangeval len en verwarring gesticht onder de geleiders, die hun bespanningen in den steek lieten en vluchtten. PARIJS, 26 Oct. (Reuter). Avondcommuni- que Ten noorden van de Somme heeft de vjjand een aanval beproefd tegen de Abhé- hoeve en het bosch van dieD naam, gelegen ten zuiden van Bouschavesnes. Hg is met gemak teruggeslagen. Hevige artilleriestrijd in de streek van Sail- Iy-Szilli8el en ook ten zuiden van de Somme in het vak Vermandovillers—Chaulnea. B(j Verdun zjjn vier hevige tegenaanvallen der Duitschers, voorafgegaan en vergezeld door een verwoedde beschietiog, door ons geschut- en geweervuur verijdeld. De vijand is in wan orde teruggeweken het Fransche fiont is vol komen gaaf gebleven. Totdusver zijn bij Verdun meer dan 5000 ge vangenen geteld. Onze ambulances hebben bo vendien verscheidene honderden gewonden op genomen. PARIJS, 26 Oct. (Havas.) Het persbureau meldtEen militair ooggetuige van de over winning van Verdun berichtGeneraal Nivelle, de bevelhebber van net tweede leger, had aan generaal Mougin de uitvoering van de operatie toevertrouwd, die zich langs de geheele linie van Haudromont tot Hardecourt uitstrekte. De artillerievoorbereiding stond in verhouding tot het te bereiken doel. Onze vliegers namen zorgvuldig de uitkomsten van het artillerie vuur waar en ontdekten de aanwezigheid van 130 batterijen, waarvan er 60 met succes be streden werden. In den avond van 23 October gaven honderd Duitschers zich gevangen, wat de ontreddering van den vijand bewees. Bij ons was de wedijver van de troepsn van dieu aard dat allen den moeilijksten aanval wilden doen, namelijk dien op het fort Douaumont. De aanval werd bepaald op 11 uur 40 van den 24sten, in twee phasen, waarvan de eerste als uiterste deel de steengroeven van Haudro mont had, de andere het dorp Douaumont, het fort, den vijver van Vaux en de batterij van Damloup. De aanval werd ondanks een dikken mist op het bepaalde uur ondernomen. De vlieg tuigen moesten laag neerdalen om de operaties te volgen. De verbinding werd door postduiven, optische en luisterposten, die in de plaats van de verbroken telefoonlijnen kwamen, op be wonderenswaardige wijze verkregen. Het eerste doel werd met onbeteekende ver liezen bereikt. De gevangenen stroomden toe. De troepen gebruikten den voorgeschreven rusttijd om het terrein te organiseeren om daarna den aanval op te breken tot bereiking van het tweede doel. Tegen half drie 's middags trok de mist op en kon men het magische schouwspel zien van onze soldaten, die als Chineesche schimmen zichtbaar waren op den kam van Douaumont, het fort insloten en daarna erin doordrongen, terwijl er een lange reeks van gevangenen uit kwamen. De vijand begon het door ons veroverde terrein pas tegen 4 uur te bombardeeren. Zoo onwaarschijnlijk leek hem zulk een succes. Tegelijkertijd stegen onze vliegtuigen op en lichtten den bevelhebber in over onzen vooruitgang. Overal stroomden nieuwe reeksen gevangenen toe, ten bewijze dat de overwin ning belangrijker was dan voorzien was. De troepen overschreden in hun onstuimigheid het aangewezen doel, braken allen tegenstand en namen bosschen, ravijnen, forten en dorpen in een onweerstaanbaren stormloop. In enkele uren was de overwinning vol komen. Troepen van alle provincies namen er met hetzelfde vuur deel aan. Joffre was getuige van den slag en betuigde zjjn voldoening aan de zegevierende troepen. Herdenking van den slag aan den IJzer. HAVRE, 26 Oct. (Part.) De herdenking van den tweeden verjaardag van den slag aan de IJzer zal Zondag te Havre plaats hebben. Zij zal 's ochtends beginnen met een saluut aan de vaandels. Generaal Meiser, die te Dix- muiden tijdens den slag bevel voerde over de roemrijke Belgische infanterie-brigade van het 11de en 12de regiment, zal de plechtigheid leiden. De Ejelgische regeering heeft, om hulde te bewijzen aan de heldhaftige medewerkingen van de Fransche mariniers bij de verdediging van Dixmuiden, verzocht om een compagnie mariniers aan de plechtigheid te laten deel* De Burgemeester van TER NEUZEN brengt ter kennis van logement-, koffie- en bier huishouders en verdere ondernemers van voor bet publiek toegankelijke bedrijven, dat van af heden op het Gemeentehuis op de gewone kantooruren GRA118 verkrijgbaar zijn

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1916 | | pagina 1