UIT ONZE OMGEVING. kantongerecht te Ter Neuzen. Gemengde Berichten. Laatste Berichten. Burgerlijken Stand. Advertentiën. De „Fortuna" gezonken. Reddingvlot aangebracht. Vreemde strijdmachten. Aangehouden, stond toen groote kans op aanvaring met an dere schepen, zoodat men zich inspande een tweede anker uit te brengen. Dit ging we gens de hooge zee en de telkens voor den boeg opslaande boegspriet zeer bezwaarlijk, doch slaagde men er tenslotte in het anker over boord te werken. Bij het aanbreken van den dag werd de noodvlag geheescben, waarop een Britsche torpedoboot ter hulpe kwam. Na een onderhoud met den commandant gaf deze toestemming dat het schip te Har wich mocht binuenloopen. Een in dienst van de Admiraliteit staande stoomkorder nam het vaartuig toen op sleeptouw en bracht het in genoemde haven binnen. In Harwich aangekomen weid alle verkeer met land verboden. Alleen mocht de kapitein onder geleide van twee marine officieren aan land gaan om de herstelling van de averij te regelen en een nieuw anker te koopen. Nadat de boegspriet vernieuwd en een anker met ketting ingescheept was, werd bij gunstig weer een sleepboot gezonden om het schip weg te sleepen. Deze sleepboot bracht de ^Concurrent* toen tot het Sunk vuurschip, waarna het de reis op eigen kracht wederom voortzette. Blijkens een Lloydsbericht is het Nederland- sche stoomschip »Fortuna« gezonken. Tien overlevenden zijn in den nacht van Zaterdag op Zondag door een patrouillevaartuig aan laod gebracht. Men vreest, dat de gezagvoer der en 15 man verdronken zijn. De »Fortuna« groot 1254 ton bruto, be hoorde aan de koninkl. Nederl. Stoomv. Mij. te Amsterdam en was 20 dezer van Rotterdam naar Cardiff vertrokken. Het schip voer in ballast om in Engeland kolen te laden. De directie heeft eveneens bericht ontvan gen, dat het stoomschip in de buurt van New- haven door een torpedo ol mijn tot zinken is gebracht. De namen der geredden zijn de le stuur man Moerdijk, de 2e stuurman A. Verwayen, de 3e stuurman J. Ribbens, de leerling G. Hoogenkamp, de bootsman P. Bjoerenquist, de bediende G. Hart, de liergasten P. de Beer en P. Klop, de matroos J. Bakker en de sto ker S. Piek. Onder de vermoedelijke slachtoffers van de ramp van de »Fortuua« bevindt zich ook de lOjarige eenige zoon van de familie K. te Middelburg. Door den Scheveningschen haringlogger Vre de en Welvaart* is in de Noordzee opgepikt en te Vlaardingen aangebracht een groot redding- vlot, dat voor ruim 40 personen ingericht en waarschjjnljjk van een Britsch oorlogs schip afkomstig is. Men meldt uit IJmuiden Het van Skulskar binnengekomen Neder- land8che stoomschip »Wilhelmina« passeerde Zondagmorgen benoorden Terschelling een vloot van 19 kruisers, torpedojagers en torpedoboo ten, vier onderzeebooten en een transportschip, ingericht voor het medevoeren van watervlieg tuigen. Een der torpedojagers, gemerkt 81, zonderde zich af en praaide da Wilhelmina*, om naar herkomst en bestemming te informee- ren. Nadat alles in orde bevonden en toestem ming tot doorvaren gegeven was, voegde deze torpedojager zich weder bjj de andere schepen, die, zooals uit het met den commandant ge houden gesprek bleek, van Britsche nationali teit waren. Later op den dag zag men vier Zeppelins, waarvan een zeer goed waarneem baar het nummer L. 16 droeg, en een Duitsch vliegtuig met het nummer 722, welke blijk baar op verkenning waren in verband met de rondkruisende Britsche vloot. Het Nederlandsche. stoomschip »Nickerie* van de Kon. West-Ind. Mail is Zondagmiddag te vier uur, met ongeveer twaalf uur vertra ging, te IJmuiden aangekomen. Omtreut de reden der vertraging vernemen we, dat het stoomschip Zaterdagavond tegen eli uur, na het laatst van Falmouth vertrokken te zjjn, werd aangehouden door drie Duilsche torpe dobooten, die nog vergezeld waren van een duikboot. De torpedobooten kwamen langszjj van de »Nickerie«. Een er van deed een twintig tal militairen, waaronder enkele officieren, overgaan op de »Nickerie«, die het commando van schip overnamen. Alle lichten werden gedoofd, waarna de »Nickerie« opgebracht werd naar Zeebrugge, waar het schip op de reede voor anker gelegd werd. Na een onder zoek der scheepspapieren werd het stoomschip terstond weder vrijgelaten, om de reis naar IJmuiden te vervolgen. Aan boord van de «Nickerie* had men opgemerkt, dat nog twee Nederlandsche schepen in de haven van Zee- brugge logen. Een van beide was de »Caledonia« welk stoomschip met een lading koper-erts van Huelva naar Amsterdam was vertrokken. De naam van het tweede stoomschip kon men ons niet opgeven. Zoowel de bemanning als de passagiers waren onder den indruk van dit ongewenscht gebeuren. In de op Donderdag 26 October 1916, des voormiddags 10 uur, alhier te houden vergadering van den gemeenteraad, komen de volgende punten in behandeling 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Vaststelling der begrooting voor 1917 en in verband daarmede a. Goedkeuring van de begrooting voor 1917 van het bestuur der brandweer. b. behandeling van een adres van W. H. van Doeselaar houdende aanvraag van een tegemoetkoming in een te sluiten pensioen verzekering. c. behandeling van een adres van den graf delver de Rijk om verhooging van jaarwedde. d. behandeling van een adres van de afd. Ter Neuzen van den Ned. Bond van Onderwijzers houdende verzoek om ver hooging der wedden van Mej. v. d. Heijden en Mej. Nijssen. e. goedkeuring van de begrootingen van de commissiën tot wering van school verzuim voor 1917. behandeling van een adres van de ver- eeniging tot ziekenverzorging te Ter Neuzen, houdende verzoek tot verboo ging van het subsidie. g. goedkeuring van de begrooting voor 1917 van het burgerlijk armbestuur en toekenning eener subsidie aan dat bestuur voor 1917. h. goedkeuring van de begrooting voor 1917 van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Maandag vergaderde de raad der gemeente Schoondijke, waarbij de heer P. Risseeuw afwezig was. Een ingekomen verzoek van de afdeeling Oostburg van den Bond van Ned. Ond. om salarisverhooging voor de onderwijzers werd gerenvoyeerd naar B. en W. om advies. Vastgesteld werd, dat op de dagen der demobilisatie herbergen en bierhuizen zullen gesloten zijn. rlot onderwijzer bij het herhalings-onderwijs werd mede benoemd de heer J. Basting. Met ingang van 1 November a.s. werd de stroomprijs der electrische centrale van 30 op 40 cent vastgesteld, als gevolg van de duur dere prijzen van kolen en olie. De verordening op de heffing van den hoofdelijken omslag werd zoo gewijzigd, dat het maximum op f 7500 werd gebracht. Voor 1917 werd de hoofdelijke omslag vastgesteld op f 7000. De begrooting voor 1917 werd vastgesteld op een bedrag van f 22609.165 met een post voor onvoorzien van f 986.455. Aan Burg en Weth. werd een blanco crediet verleend inzake uitvoering van de distributiwet. Men schrijft uit Middelburg Zaterdag werd door een deurwaarder een familie, bestaande uit de gescheiden vrouw van G. S. met haar vier kinderen, waaronder een van zeven weken, op straat gezet. Het gezin bracht den nacht van Zaterdag op Zondag in een van beddegoed gemaakt tentje door. Zondagavond kwam de politie om S., die we der met de vrouw samenleeft en tegen wien een bevel tot gevangenhouling was uitge vaardigd om S. te arresteeren. Deze verzette zich daartegen, waarbij de primitieve woning ineenzakte. S. werd naar het hureau overge bracht, waar ook aan de vrouw met baar kinderen onderdak werd verleend. S. is Maan dagmorgen naar het huis van bewaring over gebracht, terwijl de vrouw met haar kroost weder werd heen gezonden. Van de grens. Men schrijft aan de Midd. Ct. Het was ongeveer een maand geleden, dat we vliegmachines boven Zeeuwsch Vlaanderen zagen. Dezen Zaterdag kwamen er weer drie over en koersteD in Zuidelijke richting naar Gent. Twintig minuten naderhand keerden zjj terug. We vernemen, dat te Port Arthur—Gent bom men zijn geworpen. Naar aanleiding vao korte gesprekken tus- schen twee familieleden aan weerzijden van da grensversperring, kan worden medegedeeld, dat Vrijdagavond ruim 400 jongelingen en mannen, inwoners der gemeente Stekene, door de Duit- schers werden weggehaad en naar Duitschland zijn vervoerd om aldaar werkzaamheden te verrich ten in steenkolenmijnen, aan spoorwegen enz. Een paar dagen te voren werden van de aangrenzende gemeente Moerbeke met hetzelfde doel c.a. 200 mannen weggebracht. Strafzitting- van 20 October 1916. Veroordeeld zijn ter zake van Strooperlj. 0. R., zonder beroep te Westdorpe, tot boete van f 3 subs. 3 dagen hecht., met verbeurdv. en vernieti ging van baalzak en Bikkel. Overtreding van art. 426 Strafwb. en Motor- en Rijwiel reglement. J. d. V., schoenmaker te Zaamslag, t. b. v. 25 subs. 15 d. h. Overtreding Politlereglement voor rivieren enz. J. v. D. vrachtBchipper te Axel (Sassing), t. b. v. ƒ,3 BubB. 3 d. h. Overtreding der Jachtwet. P. II., landbouwer te Sas van Gent, t. 2 b. e. v. 3 subs. 3 d. b. v. i. b. J. P. S., landbouwer te Ter Neuzen, [t. 2 b. e. v. 10 subs. 1 d. h. v. i. b., met verbeurdv. van het niet in beslag genomen ge weer met bevel tot uitlevering of betaling der waarde ad 20 subs. 5 d. h. Overtreding Distrlbutlewet. E. D. S., banketbakker te Ter Neuzen, t. b. v.f 10 Bubs. 10 d. h., met bevel tot teruggave van de suiker. Niet verschijnen als getuige. E. 15. K., landbouwer te Westdorpe en C. K., tele grafist te Ter Neuzen, i. t. b. v. 2 Bubs. 2 d. h. Grensovertreding. L. L., broodcontroleur te SaB van Gent, t. b. v. f 5 Buba. 5 d. h. E. M., Btoker te Sas vau Gent, t. b. v. 3 Bubs. 3 d. h. Visscherijwet. E. C., zonder beroep te Sas van Gent t. 2 b. v. 1 subs. 1 d. h. v. i. b. Spoorwegovertreding. D. S, visscher; A. L., en C. L. R., beiden z. b., allen te Philippine, i. t. b. v. 2 Bubs, 2 d. h. Trekhondenwet. A. R., leurder te Hengstdijk, t. 2 b. e. v. f 0.50 subs. 1 d. h. v. i. b. Politieverord. van Axel. W. K., landbouwer te Axel, t, -b. v. 1 subs. 1 d. h. Overtreding IJkwet. 1. d. K., winkelierster te Hoek, t. b. v. 1 Bubs. 1 d. h met verbeurdv. van het gewicht. Een trekdier onbeheerd laten staan. F. 8., voerman te Axel, t. b. v. 1 sube. 1 d. b, Loopen op bouwland. F. v. V., arbeider te Boschkapelle, t b. v. 5 subs 5 d. h. Openbare dronkenschap. Fr. d. C., en H. T., fabrieksarbeiders, beiden te Sas van Gent; P. D., schipper te Philippine; A. Fr. L., arbeider te Sas van Gent, i. t. b. v. 3 subs. 3 d. h. Wateren buiten bak. I. Fr. S., schippersknecht te Rotterdam, t. b. v. 0,50 subs. 1 w. tuchtsch. Rijwielovertreding. C. v. L., koopmanJ. Fr. v. O., herbergier, i. t. b. v. f 3 subs. 3 d. h. W. B., werkman J. A. M., z. b.H. G. K., z. b., allen te Ter Neuzen, i. t. b. v. f 3 subs. 1 w. tuchtsch. J. H., arbeider te Axel, t. b. v. 2 subs. 2 d. h. M. d. P., P. J. W.,C. O werklieden Fr. D., land bouwer; C. B. A., schilder, allen te Axel, i. t. b. v. 3 subs. 3 d. h. F. J. S., knecht te Hoek. t. b. v. 2 subs. 2 d. h. H. D landbouwer en P. J. L schipper, beiden te Hoek, i. t. b. v. f 3 subs. 3 d. h. F. L, slager; H. M. d. G knecht; C. J. G., arbeider, allen te Westdorpe, i. t. b. v. f 3 subB. 3 d. h. A. d. G., metselaar te Sas van Gent, t. b. v. 3 subs. 1 w. tuchtsch. A. F. V., klerk E. N., arbeider, beiden te Sas van Gent, i. t. b. v. 3 subs 3 d. h. A. d. M., knecht; J. d. P., knecht, beiden te-Zaamslag, i. t. b. v. 3 subs 3 d. h. E. C., bur gemeester te Philippine, t. b. v. f 3 subs, 3 d. h. R. C., bakker te Zuiddorpe, t. b. v. f 3 subs. 3 d. h. A. B.,A. G.,P. G., allen werklieden te St. Jansteen, i. t. b. v. f 3 subs. 3 d. h. H. H., z. b. en F. D., landbouwer, beiden te Koewacht, i. t. b. v.f3 subs. 3 d. h. A. B., werkman te Hulst, t. b. v. 3 subs. 3 d. h. Overtreding Leerplichtwet. L. R., leurder; C. O., arbeider; II. K., ar beider, allen te Axel, i. t. b. v. 2 subs. 2 d. h. Vrijgesproken J. M. O., en E. C. O., grossiers te Axel, ter zake van overtreding der vei ordening van den commandant in Zeeland. Een Zeppelin. Uit Gorinchem meldt men Zondagavond omstreeks kwart voor achten verscheen op een hoogte van ongeveer 60 me- een zeppelin boven het station van Arkel, die verder dreef in de richting van Hoornaar, Cor- curn en Leerdam. Het geraas van de motoren was duidelijk hoorbaar, zoodat velen zich naar bujten begaven en het luchtschip hebben waargenomen. Buiten het luchtschip hing een gekleuit licht, dat later werd ingehaald. Een vlug of een naam was niet te onderscheiden. l'oen bet groote luchtmonster boven den Bloklandschen weg dreef, viel er plotseling eed brandbom naar beneden, die nabjj het heu veltje in Hoog Blokland terecht kwam. Een ontzettende knal werd overal in den omtrek gehoord. In den weg werd een gat geslagen en tevens zjjn eenige boomen ontworteld. Het on derstel van de bom is geheel uit elkaar ge slagen. De cverblijfselen werden ten stadhuize van Gorcum gedeponeerd. De diameter van de bom is ongeveer 50 c.M. Er is op luchtschip geschoten, echter zon der doel te treffen. Het luchtschip dreef uaar het Noordoosten af. Een ergerlijke staking. Diodag jl. ontstond een defect aan de cen trale verwarming in het gemeenteziekenhuis te Arnhem. De firma, die de installatie had uit gevoerd, verklaarde het werk niet te kunnen uitvoeren, daar de monteurs hadden gestaakt. Hoewel het ziekenhuis de werklieden trachtte te overtuigen, dat het hier onmeDschelijk zou zijn om bjj hun weigering te volharden, daar dan de zieken daarvan de dupe zouden worden, bleven zij weigeren de reparatie te verrichten. Dientengevolge was het ziekenhuis van Dinsdag af zonder verwarming, wat tengevolge had, dat de operatiekamer niet gebruikt kon worden en de zieken, voor zoover het noodig was, met kruiken verwarmd moesten worden. Al het ooodige warme water moest in de keuken worden verkregen. Toen op verzoek van het ziekenbestuur de firma Stokvis een werknam zond, werd deze door de voor het ziekenhuis postende staker« overreed, het besmette werk niet te doen. Deze weigerde toen eveneens. De werklieden en het bestuur der afdeeling Am- hem van den Ned. Metaalbewerkersbond zagen later in dat het toch niet aanging bij hun wei gering te volharden, doch toen verbood het districtsbestuur den arbeiders om aan het werk te gaan. Ten slotte is nu Woensdagnacht de directie van het filiaal te Arnhem zelf met ten winkelbe diende aan den arbeid gegaan en deze is met het werk zoo ver gevorderd, dat de verwar ming althans weer gebruikt kan worden. 's Gravenhage, 24 Oct. Na beëediging van den heer de Kauter, het nieuwe lid voor Dordrecht, wordt het wetsontwerp tot instel ling van een Volksraad voor Indië zonder stemming aangenomen. Bij de voortgezette behandeling der Grond- wetsherzieningvoorstellen, vervolgt de heer van der Voort van Zijp zijn rede. Hij acht het begrijpelijk, dat bij den geweldigen ommekeer in de stemming der linkerzijde onder de voor standers van het bijzonder onderwijs er zijn, die ook na den arbeid der Bevredigingscom missie nog vreezeD, terwjjl verscheidene uitingen in den laatsten tijd van de linkerzijde gehoord, het recht geven te vragen naar de preciese bedoeling der linkerzijde. Wat het kiesrecht betreft, hebben de anti- revolutionnairen geen bezwaar tegen eenige honderdduizenden kiezers meer. Wel echter tegen het beginsel waarop het algemeen kies recht wordt toegekend, en dat een zegepraal van het individu-alisme beteekent. Het huismanskiesrecht evenwel is thans toch niet te verwerveD. Hij wil daarom het algemeen kiesrecht aanvaarden als beter dan wat we thans hebben. Spr. is tegen vrouwenkiesrecht, doch als dit komt, moet het eerst aan de gehuwde vrouw worden gegeven. Den stemplicht acht spr. ongeoorloold. De heer Loeff had ook liever het kiesrecht en het onderwjjs in een ontwerp geregeld gezien. Hij brengt den Minister Cort van der Lin den in de eerste plaats hulde voor de erkenniug van het goed recht der byzondere school, daar dit voor spr. een zaak van recht is, terwijl het algemeen kiesrehct slecht is een kwestie van politiek en opportuniteit. Ook spr. keurt handel in beginselen af, doch waar het kies recht een kwestie is van opportuniteit, is hier van zooiets geen sprake. Inzake het passief vrouwenkiesrecht geeft spieker zich gewonnen, omdat dit iets anders is dan actief vrouwenkiesrecht. Het actief vrouwenkiesrecht is voor de groote meerderheid der katholieken geen beginsel kwestie. Hij is daarom niet principiëel tegen de wegneming van de beletselen ertegen uit de Grondwet en hij vereenigt zich met het be treffend voorstel der Regeering, omdat bij het 't verstandigst acht de kwesties van den dag die beroering kunDen brengeD, aan den ge wonen wetgever over te laten. Spr. is voor evenredige vertegenwoordiging en aanvaardt het stelsel door de Regeering gekozen. Stemplicht acht hij noodzakelijk. TER NEUZEN. Huwelijks aangiften. 17Oct Jozias" Schoonakker, 21 j, jm. en Suzanna Donze, 18j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 19 Oct. Govert Jacobus Kamerik. 27 j., jm. en Cornelia Maria van Mael- saeke, 26 j., jd. Reinier Adriaan Bootsgezel, 28 j jm. en Sophia Antonia Francina van Aalst 26 jjd. Geboorten. 19 Oct. Johanna Tanneke d. v. Michiel van den Berge, en Jacoba Maria Witte. Overlijden. 18 Oct. Anthonie Frederik Augu9t(jn, 37 j. gescheiden van echt v. Johanna Nobels. 20 Oct. Mattheus de Brujjne, 75 j. echtg. v. Cornelia van Dixhoorn. CïMS«S*- ^et bestuur van de VEKEENIG1NG IP»0r ZIEKENZORG te Ter Neuzeu maakt bekend, dat de verplichte uitloting van een aandeel der geldleening in het open baar zal plaats hebben op Vrijdag 27 October 1916, des avonds om 9 uur, in het Hotel DES PAYS-BAS te Ter Neuzen,

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1916 | | pagina 3