Te wapen, ASTHMALIJDERS WILT GIJ GENEZEN ABDIJSIROOP V*" m K- Loop der bevolking le Ter Neuzen. UIT ONZE OMGEVING. Kerknieuws. Gemengde Berichten. Hxgwatergetij te Ter Neuzen. Advertentiën. GEBRUIK DE ABDIJSIROOP, welke een zeer bijzon dere werking op de Zondag 22 October 191(b DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 21 October 9.38 10.16 Zondag 22 10.47 11.14 Maandag 23 11.36 11.56 Dinsdag 24 0.15 Woensdag 25 0.31 0.47 Donderdag 26 1.3 1.19 Vrjjdag 27 1.34 1.51 J'i'r kohier en die tegen dat van den hoofdelijken omslag te behandelen. Hij voegde er nog by, dat men hier met dat schoolgeld kohier in een eenigszins eigenaardigen toestand ver keert Dat zal wel zoo zijn. Ten minste, het vorig jaar werd door Burg. en Weth. voor gesteld de betrekkelijke verordening opnieuw vast te stellen, ter vergemakkelijking van de administratie en om hen, die, daar de aanslag op den hoofdelijken omslag was gebaseerd daardoor wat zwaar zouden worden gedrukt, te kunnen ontlasten (dat zou men begrijpen wat vrijheid van beweging om hen iets lager aan te slaan). Er werd nu namelijk in plaats van ./belast baar inkomen* gesproken van »zuiver« in komen. Dhr. Lensen vroeg nog nadrukkelijk, of er toch geen bedoeling van tariefswijziging in zat. »Neen verzekerde de Voorz. perti nent, dat was niet de bedoeling, alleen gemak voor de administratie en voordeel zelfs voor sommige aangeslagenen. Maar nu de praktijk »meer rompslomp* voor de bureau-cratie, die thans elk derde deel van het jaar gaat naspeuren welk inkomen de ouders hebben, en nadeeleen lioogeren aanslag juist voor de gezinnen die dit het minst kunnen dragen, gezinnen met zes tot zeven honderd inkomen, die anders, door den aftrek voor kinderen geen of slechts een laag schoolgeld zouden moeten betalen, maar die nu, omdat voor het school geld die aftrek niet meer in aanmerking ge nomen wordt, zich zwaarder zien belast. Er wordt hier wel met twee maten gemeten. Burg. en Weth. met hun staf hebben het, vooral met het oog op de tijdsomstandigheden, noodig geacht, den Raad voorstellen te doen, de jaar wedden van de het meer of minder benard hebbende gemeenteambtenaren met een grooter of kleiner bedrag te verhoogen en daarvoor een belangrijk totaal bedrag uit de belastingen te putten, maar werken bij dat belasten in om gekeerden zin, door ouders van schoolgaande kinderen die het in elk geval over het alge' meen benarder hebben dan die beschreven ambtenaren, zwaarder te belasten wegens school geld voor hunne kinderen, en dat ter school zenden van hunne kinderen is voor die men- schen ook even noodig als dagelijks brood Ware het nog dat zij zplf in gebreke bleven, dan zou de wet hen daartoe verplichten. Een groote grief achten wij het in deze, dat die toepassing, welke overigens juist is, volgens de letter der nieuwe verordening geschied, geheel in strijd met wat den Raad i3 voor gespiegeld. De Raad kon niet niet beter doen dan of het tarief verlagen öf de oude regeling herstellen. Als men dat nagaat, was die zaak inderdaad niet rijp voor behandeling. Aan dhr. P. J. Visser werd vergund aan te sluiten op het gemeenteriool en een erker te maken aan zijn in aanbouw zijn woonhuis met auto-gerage op de Markt. Voor de ruimte die hij voor dat laatste boven gemeentegrond gebruikt, zal hij echter jaarlijks f 150 moeten betalen. Hoewel de directeur der gemeente H. B. S. er volstrekt geen bezwaar in ziet een lokaal in die school at te staan voor het houden van een cursus in de Fransche taal voor hen die zich voor het examen in die taal wen- schen te bekwamen, bljjven B. en W. bezwaar maken gunstig te beschikken op het verzoek van eenige heeren en dames-onderwijzers, die dat gebruik hebben gevraagd. Het gebouw op Java kan ook niet in gehruik worden ge geven, daar dit geheel noodig is voor het distributiebureau en nu vragen Burg. en Weth. machtiging om voor zulke verzoeken en voor de landbouwcursussen een lokaal in eene der lagere scholen beschikbaar te stellen. Ddr. D. Scheele zou blijkbaar toch liever maar een lokaal in de H. B. S. willen afstaan, en wees er op, dat in de lagere scholen de ban ken zoo klein zijn, dat groöten er niet in kunnen zitten. Dat is niet erg*, aldus de voorzitter, »we zullen er stoelen of een bank zetten*. Dhr. Van Nes kan zich indenken, dat men, ondanks het advies van den directeur der H. B. S. meent, dat het verschaffen van een lokaal van gemeentewege niet noodig is. Waar men eenerzijds voorstelt het verzoek af te wijzen, wordt daaraan echter een voorstel vastgeknoopt om toch een lokaal, maar dan een van een lagere school, in gebruik te geven. Waarom nu wel van een lagere school en niet van de H. B. S. vraagt hij. De Voorz. gebruikte nu veel woorden, omdat zooals hij toegaf schijnbaar inconsequente standpunt te verde digen. Nadruk legde hij er echter op, dat het ge- wenscht is, als regel aan te nemen, dat niet dan bij noodzakelijkheid aldaar een lokaal moet worden gegeven. Verzoeken om een lokaal van die inrichting zouden anders veelvuldig komen en dat gelooven wij met den Voorz. terwijl er minder om een gewoon schoollo kaal zal gevraagd worden. De plaats waar het gebouw staat is daarop ook wel var, in vloed. Het voorstel van B. en W. werd aan genomen. Voldaan werd aan het verzoek van den heer Dr. W. S. Unger, reeds ruim een jaar tydeljjk leeraar in de staatswetenschappen aan de H. B. S. om hem nu definitief te benoe men. Alle adviezen luiden eenstemmig gunstig. Met een stem blanco, en de anderen op hem uitgebracht, wordt do heer Dr. Unger nu met 1 Jan. a.s. definitief leeraar aan onze school. Gedep. Staten zouden voor de onderwijzers willen gehandhaafd zien de vroegere regeling, dat verhoogingen wegens diensttijd ingaan dsn lsten van de volgende op den datum waarop een termijn is volbracht. De Raad heeft uit uniformiteit voor alle gemeente ambtenaren bepaald, dat de verhooging ingaat op 1 Jan. volgende op het volbrengen van een termijn. Billijkheidshalve wenscht hij daar aan vast te houden en daar het verlangen van Ged. Staten niet op de wet steunt zal er aan dat college eerst nadere verklaring ge vraagd worden. Dhr. Waalkes vroeg een verordening tegen het met onbeperkte snelheid door onze straten rijden met auto's. Dhr. Van Nes viel hem by, hij vindt het een schandaal, zoo woest als er gereden wordt. De Voorz. deelde mede, dat Burg. en Weth. daarop ook reed3 de aandacht hadden en dat nu is uitgemaakt, dat ook onder de huidige omstandigheden de Raad strafverordeningen kan vastellen, Zij zullen zoo'n verordening indienen. Nog vroeg dhr. Waalkes of, ter tegemoetkoming in den werkelijk bestaanden woningnood, niet een 10 of 20 huizen zouden kunnen worden gebouwd op het terrein bij de H. B. S. Daar zal men ze gemakkelijker kwijt raken aan hen die redelijke huur kunnen betalen dan op Java. De Voorz. zag in dan op Java. De Voorz. zag in dat denkbeeld wel uitvoerbaar heid. Dhr. Nolson opperde bezwaar. Van dien grond denkt men minstens 4 per M2 te krijgen en op Java kost ze maar 2. Dhr. D. Scheele opperde eenige bedenkingtoen hij vroeger dat plan opwierp, werd het afge keurd, men wilde daar geen arbeiderswonin gen maar groote huizen. Hij wil er eens over denken, maar kan er nu nog niet mee in stemmen. Goedgevonden, is, dat de Voorz. er eens bij B. en W. over spreekt. Hierop waren de openbare zaken afgehan deld. In besloten vergadering werd bet sup pletoir kohier van den hoofdelijken omslag besproken en is het daarna in openbare ver gadering vastgesteld op 1607,68, met 55 aangeslagenen. In de Donderdag te Hoek gehouden raadszitting werd afwijzend beschikt op een verzoek van de leerkrachten aan de openb. school om hunne jaarwedde evenals voor het hoofd en den nieuw benoemden onderwijzer met verplichte hoofdakte te bepalen op f150 boven het minimum. Zij genieten nu de eerste jaren f 100 boven het minimum. De raad gaf te kennen, alleen noodgedrongen, door gebrek aan aanbiedingen, voor den nieuw be noemde dat salaris te hebben uitgeloofd. Om de studie aan te wakkeren werd besloten, bij het behalen der hoofdakte te geven boven de wettelijk toegekende f 100. Vastgesteld werd de begrooiing voor 1917 op een eindcijfer van f 29.955.77. De hoofde lijke omslag, die voor het loopend jaar is geraamd op f 5250, werd uitgetrokken op een bedrag van f 9900. Op de begrooting is o. m. een post uitgetrokken van f 1000 voor het wegnemen van een lastige bocht uit den weg naar Ter Neuzen in de buurt Knol welk werk zal worden uitgevoerd, mits de Ned. Automobielbond zijn toezegging gestand doet, om de helft der kosten voor zoodanig werk voor zijn rekening te nemen. De jaarwedden van den burgemeester en den secretaris moesten ingevolge de vastgestelde regelen weder met f 100 worden verhoogd, doch dit lokte ditmaal geen verzet uit. De jaarwedden van de wet houders werden verhoogd vau f 30 op f 50. Het lid van den raad, de heer Jurrij be sprak bet denkbeeld nu het presentiegeld voor de raadsleden, dat is geraamd op f 36, te verhoogen, doch hierop werd niet ingegaan. Medegedeeld werd dat van de firma Bikkers een raotorbrandspuit is aangekocht, die over een 6tal weken zal kunnen geleverd worden. Benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Breskens de heer P. Scher- penhuijzen, thans te Kerkdriel. Op 5 Ncv. a.s. zal in de Ned. Herv. Kerk te Breskens het eeuwfeest herdacht wor den van de oprichting »Zeeuwsch-Vlaanderen* van het Ned. Bijbelgenootschap. Tevens zal de t ntoonstelling van eene bijbelkist plaast hebben met de meest verschillende uitgaven der Schrift. In de loop dezer week zijn alhier de vol gende personen gevestigd. G. Bakker, commissaris Belgisch loodswezen, Westkolkstraat 44 van Velsen J. H Brak man, werkman, Kazernestraat 8 van Rotter dam J. J. Guequierre, timmerman, Vloos- wlekstraat 7 van Dordrecht J. de Feijter, landbouwer, P 38 van Hoek M. J. de Zeeuw, dienstbode, P 7 van Sas van Gent M. C. Verbrugge, zonder beroep, Baandijk 3ct van Texel J. de Kimpe, werkman. Tholensstraat 115 van Cinge V. D. Mou- taj;, werkman, Dekkerstraat van Sas van Gent. Vertrokken B. J. Schelstraete, werkman, Q 152, naar Oisterwijk J. B. Kögeler, boekhouder, Ncbrdstraat 25 naar Axel J. de Braai, zonder beroep, P. 32 naar Kampen A. de Bree, werkman, P 36 naar Hoek F. J. Oostdijk, zonder beroep, Noordstraat 93 naar Oosterhout. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 9'/, u., en nam. 2 u., Ds. A. Tim merman. Sluiskil. Yoorm. 91/, u., en nam. 2 u., dlir. L. Dek Hulst. Yoorm. 91/» u., Ds. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk. ler'Neuzen. Voorm. 9*/3 u., Dg. Groenoveld. Bediening. van het H. Avondmaal en nam. 2 u., Ds. Groeneveld. Dankzegging. Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen, 9 u., 2 u., en 5'/» u., Ds. Overduin. Oud Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat) l'er Neuzen. 9 u., 2 u en 5Va leeskerk. Lokaal „Ebeu-IIa'ézer" (Kerkhotiaan.) Ter Neuzen. Nam. 51/, u., Evangelisatie. „Huismoeders, doet uw voordeel Reeds lang was het de politie te Rotterdam opgevallen, dat de slager H. J. T. uit de Nadorststraat, die reeds V/3 jaar op de week markt aan den Goudschen Singel met een vleeschstalletje staat, ondanks de duurte, voor verdacht lage prijzen zijn worst- en vleesch- waren te koop aanbood. Huismoeders, doet uw voordeel luidde het aanlokkeljjk opschrift. Eu de klauten stroom den toe. Door de gangen van P. na te gaan, ontdekte de politie dat het vleesch steeds werd aange voerd uit 't pand 239 Nieuw Tertregscheweg en daar dit pand bewoond werd door den hon den koopman C. L. VV. K., besloot de politie een nader onderzoek in te stellen. Woensdagavond deed de inspecteur van politie J. C. de J., vergezeld van een hoofdagent, een inval in het genoemde pand. Hij vond een groote partij geslachte honden en katten te /.amen ongeveer 131 K.G. vleesch. De party werd naar het abattoir gebracht, waar officieel werd geconstateerd, dat het vleesch van honden en katten afkomstig was. Io het pand was ook gevestigd een ziltko- kerij en een rookerij. Gebleken is, dat de honden en katten geslacht werden aangevoerd en dan verder in de kokerij en rookerij werden toebereid tot worst. Dit bedrjjf beeft ongeveer twee jaar lang kunnen bloeien. De slager T. en de hondenkoopman P. zijn aangehouden en zullen waarschijnlijk naar het Huis van Bewaring worden overgebracht. Wat beduidt dat'? De geruchten, dat Duitschland troepen in het Rijnland samentrekt langs het Nederlandsch gebied, honden aan. De >N. R. Ct.« weet zelfs te berichten, dat er Zaterdagavond te Kleef (Kleef is het knooppunt van spoorwegen naar Njjmegen en Arnhem) een munitietrein uit Keulen gearriveerd is en dat de soldaten der Duitsche grenstroepen allen van nieuwe geweren zijn voorzien. De >Limb. Koerier* vraagt wat die troepen- samentrekking te beduiden heeft. Ongelukkig; scliot. Woensdagmiddag hoorde men op het fort aan de De Biltstraat te Utrecht, plotseling een schot vallen. Toen men buiten kwam, vond men de schildwacht met een kogelwond in het onderlijf liggen. Het bleek, dat het schot uit het geweer van den schildwacht zelf was. In deerniswekkenden toestand werd de ongelukkige per ziekenauto naar het militaire hospitaal vervoerd. Hoe het ongeluk gebeurd is, weet men niet. Maandagmorgen by het passeeren te Oudenbosch van den sneltrein die om 9.05 te Roosendaal aankomt, riep een soldaat die in den trein zat, dat hij er te Oudenbosch uit moesttoen daarop nog een der passagiers zeide»man dat kost je provoost als ge te laat komt,* opende bij het portier en sprong uit den in volle vaart zijnden trein. De sta tionschef die zulks uit de verte gezien had, kwam terstond toesnellen, denkend een doode of minstens een zwaar gekwetste te zullen aantreffeti. Voor dat echter de chef bij hem was sprong onze piot op en zette het plotse ling op een loopen, zoodat men zelfs nog niet weet wie het geweest is. Op Woensdag 25 October hopen onze ge liefde Ouders, Behuwd- en Grootouders, PIETER AUGUSTINUS DE RIJK EN ANNA CATHARINA d'HONT, hunne 50jarige echtvereeniging te her denken. Uit aller naam, F. DE RIJK. Ter Neuzen Amsterdam 20 October 1916. t--9s i-ir My f l 'f y.'.H - - •J'» j "11 -C "ju. ,r Astbnialijtlcrs, hoestere, kuchers, gij allen die fluimt of benauwd zijt, laat toch Uw kwaal niet voortwoekeren, laat U kwaal niet den tijd IJ te overweldigen, voorkomt de ernstige gevolgen van morgen door beden nog Uw kwaal te bestrijden, voordat het misschien te laat is. zooals velen voor U doordat zij naar goede raad luisterden ademhalingsorgaren heeft, doordien ze de vastzittende prikkelende sljjm oplost en kan doen loskomen, waarmede de ziektekiemen worden verwijderd. Alle asthmaljjders zullen beseffen, welk een verlichting zij zulDn gevoelen als hun borst en keel van de vastzittende sljjm wordt gezuiverd. Alle lijders aan hardnekkigen hoest en bronchitis weten zeer goed dat hun hoest zal bedaien als de prikkelende «lijm wordt verwijderd. Daar de tegelijk een verzachtende en genezende werking op de slijmhuid der ademhalings organen heeft, zal het, duidelijk zijn, welk een bizonder goede hulp de Abdij siroop is hjj Asthma, Bronchitis, Influenza, Kink- en Slijmhoest, hardnekkigen Hoest, Caturh, Heeschheid en Keelpijn. De Abdijsiroop schaadt nooit. Prijs per flacon van 230 gram 1.05, van 550 gram 2.05 van i 1000 gram 3,55. Eiscbt LIOODEN BAND met onze haudteekening L. LAK KER: Rotterdam. Alom verkrijgbaar. Te Ter Neuzen bij de Wed. A. VAN OVERBEEKE Leunis; Axel J.H. VAN DIXHOORN en L B. A. ROLFF Lz Hulst, F. L. VERWILGHEN-v. d. Hooft, Zaaraslag D. RIEMENS—Janssen' '•'H/.-' -v'/i 7

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1916 | | pagina 3