Van het Westelijk oorlogstooneel. Van het Oostelijk oorlogstooneel. Van liet Roenieensclie gevechtsterrein. Op Zee BINNEJSLANI). UIT QHZE OMGEVING" Officieele communiqués'. PARIJS, 16 Oct. (Havas.) Officieel bericht van hedenmiddag Ten Noorden van de Somme zijn de Franschen gisteravond het dorp Snilly- Saillisel binnengedrongen en hebben huizen bezet langs den weg naar Bapaume, tot aan den middelslen viersprong. De Duitschers ver weren zich heftig. De strijd duurt voort. Ten Zuiden van de Somme hebben de Fran schen een aanval der Duit3chers in het bosch van St. Eloi afgeslagen. Betrekkelijke rust aan het overig front. Ten spijt van het slechte weder hebben de Frai sche vliegtuigen zeven gevechten geleverd, in den kop waarvan een Duitsch toestel is geveld. PARIJS, 16 Oct. (Reuter.) Officieel bericht van hedenavond Groote artilleriestiijd in het Somme-gebied. De stellingen van Sailly-Saillisel zijn be vestigd. Tusschen Genermont en Ablaincourt is een klein bosch veroverd. Wij hebban twee 8 duims-kanonnen en 1 veldkanon buitgemaakt en 110 man gevangen genomen. LONDEN, 16 Oct. (Reuter.) Officieel bericht van hedenavond Ten Zuiden van de Ancre gedurende den nacht bij tusscbenpoozen vjjan- dplijk granaatvuur. Een kleine bomaanval ten Noorden van Courcelette is met gemak afge weerd. Een belangrijker vijandelijke aanval, met gebruikmaking van brandende vloeistof, is ondernomen bij de Schwaben-schans, na een zwaar voorbereidend vuur der artillerie. Ook deze is afgeslagen met voor den vjjand zware verliezen. Vannacht is ten Noordoosten van Yperer, ten Zuidoosten van Saint Eloi en ten O jsten van Ploegsteert een aantal vijanden gedood of gevangen genomen. LONDEN, 16 Oct. (Reuter.) Officieel bericht van hedenavond Nader wordt bevestigd dat (Je gisteravond door den vijand bij de Schwaben- schans geleden verliezen uiterst zwaar en de onze zeer gering zijn. Wij hebben een geregelde beschieting uit gevoerd van den omtrek van Neuville St. Vaast. Onze vliegtuigen hebben een vijandelijke batterijstelling vernield en andere zwaar be schadigd. Zjj hebben bommen geworpen op stations en transporten. 2000 burgers uit Gent naar Duitschland gevoerd. VAN DE GRENS, 15 Oct. (Telegraaf) In de afgeloopen week meldden we, dat de Duit schers te Gent de werkloozen verplichtten zich te laten inschrijven en men vreesde, dat zulks een eerste stap was tot werkdwang. Dit ver moeden wordt maar al te zeer bewaarheid. Van die werkloozen zijn er uit Gent reeds on geveer tweeduizend naar Duitschland gevoerd. Ze werden in de laatste dagen naar den trein geleid. Gent is feitelijk door zijn kanalen en grach ten in een groot aantal eilandjes verdeeld, die door talrijke kleine bruggen met elkander in gemeenschap staan. Te beginnen van heden zullen die bruggen maar enkele uren per dag gesloten zijn. Aldus wordt de stad feitelijk geisoleerd in haar verschillende wijken. Men kent de reden dezer verordening niet, maar vermoedt, dat ze dienen moet om opstootjes, welke door dat wegvoeren kunnen ontstaan, gemakkelijker te bedwingen. Er is veel verslagenheid en men wacht in spanning af, of er nog meer deportaties zullen volgen. Ook te Ronse en wellicht in meer plaatsen moeten de werkloozen zich bij de Duitsche overheid laten inschrijven. Duitsche versterkingen bij de Nederlandsche grens. De versterkingen in Noord-Vlaanderen, langs de Nederlandsche grens, worden nu weer ver der oostwaarts uitgebreid. Men is nu ook aan den arbeid in de omgeving van Wachtebeke en Moerbeke, ten Oosten van het kanaal Gent- Terneuzen. Nieuwe maatregelen der Duitschers, De Duitschers ruimen over een breede grens strook alle voorwerpen, hetzij boomen, struik gewas of woningen, uit den weg, om een vrij uitzicht te hebben Jangs de geheele linie Ne derlandsche grens. Weggevoerde vrouwen te Rijssel teruggekeerd. Zooals indertijd is gemeld, werden van Rijs sel tweemaal burgers weggevoerd, in April, omstreeks een week voor Paschen, en op het eind van Juli. De vrouwen, die in April waren weggevoerd, zijn nu teruggekeerd. Vele hadden, zooals reeds bericht werd, in het departement dér Ardennen gearbeid, maar minder bekend is het, dat velen van haar ook moesten werkön op akkers bij de frontlinie, o.a. in de omgeving van Péronne en dat anderen naar St. Quentin werden gevoerd, om het linnen van gewonde soldaten te wasschen. De vrouwen, die in Juli werden weggevoerd, zijn nog niet terug. Men verwacht echter, dat dit in den loop van deze maand zal geschie den. In verband met het gebeurde te Gent kun nen wij nog melden, dat in verscheidene plaat sen door de Duitschers lijsten worden opge maakt van werkloozen in België. Zoo ge schiedde dit ook in veel gemeenten in de omgeving van LeuveD. Evenals te Antwerpen, wordt bij de controle op weerbare mannen aan deze de vraag gesteld of zij werk hebben of niet. In het land van Charleroi komen ver scheidene gevallen van werkdwang voor. Te Chimay en Mariembours en in andere gemeen ten worden tal van burgers zelfs in dienst gesteld van de spoorwegen. Zij moeten helpen bij het nu zoo drukke verkeer in verband met de activiteit aan de Somme. Velen zijn ver plicht zelfs de goederentreinen te begeleiden tot den sector van Reims of tot Rijssel. Som migen, die aan de spoorwegen werken en wei gerden, werden door de soldaten uit hun wo ningen gehaald en naar hun post terugge bracht. Te Eecloo en omgeving. Eecloo is de hoofdplaats van het zoogenaam de Meetjesland, de grensstrook tusschen Gent en Brugge, waar zich sedert den oorlog al heel wat afgespeeld heeft en die nu in staat van verdediging wordt gesteld. We spraken reeds over die werken bp Maldegem en Sint Laurens. Ze worden ook verder uitgebreid, bij Balgerhoeke tot Eecloo toe en ten Noord- Oosten dezer stad, langs de Nederlandsche grens. Burgers van Eecloo worden hiervoor opgeroepen. Eecloo is reeds bekend om zijn heftigen weerstand tegen dien aanslag op 't volkeren recht. In 't vooijaar van 1915 werden een aantal burgers sameugeroepen in 't gebouw van 't Vredegerecht. Eens daar, mochten ze niet meer weg. 't Bleek toen, dat de Duit schers ze wilden wegvoeren voor militairen arbeid. Toen ze aan 't station stonden, kwa men de vrouwen opdagen en werden ze met de Duitschers handgemeen. Eecloo is toen gestraft. De mannen werden met geweld weg gevoerd, maar kwamen later terug. Ze had den aan het front moeten arbeiden. 't Zelfde stelsel van dwang is nu weer Sn vollen gang. Elk oogenblik hangen er plak katen uit tot oproeping van burgers. Wie weigert wordt eenvoudig gevangen gezet. Wat baat tegenstand? Er zijn wel werkwilligen, maar 't zijn uitzonderingen. Eecloo bezit nog altijd zijn zelfden comman dant. Er zijn hooge officieren, die ver van 't front blijven. In Oct. 1914 toen de stad bezet werd, kreeg Eecloo Aegedi tot baas. En hij is het nog. Het volk noemt hem als ouden bekende nooit anders dan Tiestje Dek- keis, omdat hij sprekend gelijkt op een vroe- geren te Eecloo goed bekenden burger van dien naam. Te paard rijdt hij de stad en de omgeving af, als een Duitsche vorstje heerschend over dit gebied. De oude herberg »De Groene Boo gaard* is zijn residentie. Maar eiken dag nog ondervindt hij hoe sterk de volksgeest hier blijft. Geen fabriek werkt, en de armoede is groot, maar liever lijden de arbeiders honger, dan hun spierkracht te leenen aan den vijand van het land. Eecloo is geruimen tijd een cen trum geweest voor de reizigers naar Bolland. Maar nu is de weg naar Watervliet en de «durchlaszpost* aldaar aan de grens streng gesloten. Door Aegedi's rijk zijn in 1914 en '15 honderden vluchtende Fransche soldaten (te Maubeuge en Rijssel achtergebleven), vluchte lingen uit Noord-Frankrijk en België getrok ken, en hebben ze veilig Nederland bereikt'. Lang, zeer lang heeft het geduurd, eer 't militarisme er de listen en de schalkschheid overwon. En nu vraagt men zich verwonderd af, wat toch de bedoeling mag zijn van die militaire werken hier in 't uiterste Noorden van Vlaan deren. Met uitzondering van de meeste steden, behoudt Eecloo ook een sterk garnizoen. WEENEN, 16 Oct. (Wolff) OfficieelIn den Drielandenhoek, ten Zuiden van Dorna-Wa- tra, hebben wij de Russen door het Neagradal teruggedreven, waarbij zij een officier en 217 man, benevens 2 machinegeweren in onze han den lieten. Bij Kirli Babe zijn in de jongste gevechten 5 officieren en 1890 man en 5 machinegeweren aangebracht, np den Smotrek 3 officieren en 381 Russen. In beide vakken zjjn gisteren Russische tegenaanvallen verjjdeld, In het Loedova-gebied hebben Beiersche ba taljons de vijandelijke stelling genomen. Front Leopold van Beieren Aan de Nara- jofka aan de Boven-Sereth en ten Zuidwesten van B'odz heeft de legergroep van Böhm-Er- moli krachtige aanvallen te keeren gehad. De vijand is overal met zware verliezen terugge worpen. Het leger van Terstsjansky heeft den heele dag aan zwaar Russisch geschutvuur blootge staan. Aan weerszijden van Zaturezy is de vjj- andeljjke infanterie tot den aanval opgerukt. Vooral ten Noorden van de aangegeven plaatsen heeft zij haar aanval verscheidene malen in aanzienlijke getalen herhaald. De vjjand er voer opnieuw eeD zwaren tegenslag. ST. PETERSBURG, 16 Oct. (P. T. A.) Officieel: Bij het station Poedy is op 14 dezer een Duits'h vliegtuig geveld door ons machi negeweervuur- De inzittenden zijn gevangen genomen. In de streek van Korytrita wordt verbitterd doorgevochten. Vijandelijke tegenaanvallen zijn met ontzaglijk verliezen afgeslagen. De vijand maakt gebruik van stikgasbommen. In de streek van Zborof ver woede gevechten. Ten Noorden van Stanislawof heeft de vijand zijn loopgraven trachten te verlaten, doch hij werd door ons vuur genoodzaakt er in terug te keeren. In het gebeid van Korosmezo en Kirli Baba heeft de vijand een ontuimigen doch viuchte- ioozen aanval gedaan. Wij maakten er 17 officieren er) 1170 soldaten gevangen. Ten Zuiden van Dorna-Watra voert de vijand het offensief met aanzienlijke strijd krachten. BOECHAREST. 16 Oct. (A g. Roum.) Offi cieel communiqué. Noordelijk en noordweste lijk front: Bij Fulghus en in het dal van de Boven Bidaz zijn hevige artillerie- en iufan- terie-aanvallen afgeslagen. De Roemenen maakten 40 krijgsgevange nen bij Palanea en in het Oezoel-dal. Artillerie-acties aan de greus. De Roemenen sloegen infanterie-aanvallen at in het Octoezoel-dal, De vijand deed een hevigen aanval op de Roemiensche troepen aan de grens; hjj werd echter afgeslagen en over de grens gedreven. Iu het Boezeoe-dal kleine gevechten. De Roemenen maakten 80 man krijgsgevangen. Te Tablaboetze noodzaakte de vijand de Roemenen een weinig terug te trekken naar het zuiden. Te Bratocea is de toestand dezelfde geble ven. Bij Piedeal werden aanvallen van deu vijand met groote verliezeD aan zijn zjjde afgesla gen. In de buurt van Roeder bieden de Roe- meensche troepen hardnekkigen tegenstand. In de streek van de Olt bezetten zij Stana, Glegovad, Cidiva, Dobronu, Nadji en Civea Stricatnlui. Iu de streek van Jioel geenerlei actie. In de buurt van Orsova artillerie-acties. Aan bet zuidelijk front: Er wordt gescho ten langs de geheele Donau. Iu de Dobroudsja sloegen de Roemenen een voorgeschoven vijandelijken post te Cabaca terug. Wrijving tusschen de centrale bondgenooten LONDEN, 16 Oct. (TelDe correspon dent van de »Morning Post* te Petrograd weet te vertellen, dat er veel wrijving is tus schen de Duitsche, Turkscbe en Bulgaarsche bondgenooten naar aanleiding van den Rus- schen opmarsch in de Dobroeusja. Nu het Balkan-front zoo zeer bedreigd wordt schjjnen Turken en Bulgaren er op te staan hun man nen terug te trekken ter verdediging van hun eigen belangen. De Duitschers zijn niet in staat zich tegen dien eischen te verzetten, en het gevolg zou zijn dat Duitsche troepen vaa andere deeleu van het front worden terugge trokken. De actie van de „U 53" LONDEN, 17 Oct. (Reuter's bjjz. dienst.) De »Morning Post verneemt uit Washington De commandant van den Amerikaanschen tor- pedobootjager »Benham" heett verteld hoe weinig het gescheeld had of de »U 53'' was naar den kelder gegaan. Toen de »Stephano" om hulp seinde, verliet de »Benham" ijlings Newport en kwam ten tooneele juist toen de duikboot zich gereedmaakte om de »Blommers- dijk" te torpedeeren de Duitsche comman dant vroeg den Amerikaffn wat ter zjjde te gaan ten einde gelegenheid te geven om te vuren. De torpedojager voldeed aan het ver zoek en het Nederlaudsche schip zonk met een groot gat in de zjjde. De >BeDham" stoomde toen op om de »Ste- phauo", het volgende slachtoffer hulp te bieden, toen plotseling de duikboot verdween de «Ben ham" stoomde vooruit met een vaart van 25 knoopen onverwachts dook de »U 53" weer op en werd bijna geramd door den Amerikaan, die slechts op enkele yards het vaartuig voor bijliep. De duikboot, vuurde 27 projectielen at op de »Stephauo" zonder echter schade aan te richten ten slotte werd het schip met een torpedoschot vernield. Onlusten in Djambi. (Officieel) Van den gouverneur-generaal van Nederl.-Indië is onder dagteekening van 14 der het volgende telegrafisch bericht ont vangen De gemeenschap tusschen Soeroelangan Djamb: en Bangso is hersteld. De troepen patrouilleeren in de Tabirstreek, waar de be volking vijandig is en de doesoens verlaten zijn. Volgens berichten houden zich 300 op standelingen op nabij Loeboek Kepajang (aan de Soengei Kedjasoeng) (rechterzijrivier van de Tabir). En patrouille uit de Ajer Itamstreek kwam in Rantaupaudjang aan de Boven-Tabir aan. Ongeveer 30 opstandelingen werden gevangen genomen. In Korintji zijn twaalf ontevredenen, in Pamenang aan aan de Merangin vijl ver zetsleiders gevangen genomen. Kolonel Kroeseu vertrok naar Palembang. Een patrouille onder luitenant De Quant, vergezeld door den assistent van de Palem- bangsche Benedenlanden, kwam gisteren te Moeara Roepit aan. Een patrouille onder kapitein Frankamp vertrok gisteren in auto's van Moeara Klingi aan de Moesi naar Trawas (aan de Lakitan, linkerzijrivier van de Moesi). Op den 12den dezer deden 2000 opstan delingen een aanval op Soeroelangoen Rawas, welke werd afgeslagen. De opstandelingen verstrooiden zich na een verlies van 38 doo- den. De leider, Gerabit van Loeboek Roeuibai, sneuvelde. De gouvernementsgebouwen zijn onbeschadigd gebleven. De passar van Soe roelangoen Rawas is gedeeltelijk verbrand, die van Moeara Roepit is geplunderd. De meeste aanvoerders der opstandelingen zij" bij name bekend. De ojistaudelingen be schikken niet over vuurwapens, daar deze eenige dagen vóór het uitbreken vau het ver zet in de weerspannige doesoens in beslag waren genomen. De controleur van Rawas bericht dat de vrouwen en kinderen in de doesoens beginnen terug te keeren. (Officieel.) Bij het departement van Kolo niën is het volgende bericht van den gouv.- generaal van Ned. Indië ontvangen De con troleur van Djambi bezocht alle doesoens in het district Pemajoeng, waar hij den toestand gunstig vond, bijna de geheele bevolking was teruggekeerd. De hoofden gehoorzaamden onmiddellijk aan alle bevelen. Kapitein Snell bericht van Moeara Tambesi, dat van de veer tienduizend gulden, die door de opstandelingen op 26 Augustus aldaar werden gestolen, meer dan achtduizend gulden zijn teruggebracht. In de op Donderdag 19 October 1916, des voormiddags 10 uur, alhier te houden ver gadering van den gemeenteraad, komen de volgende punten in behandeling: 1. Notulen. Ingekomen stukken. Benoeming van een hoofd-controleur- boekhouder. Benoeming van een controleur. Goedkeuring van een plan van straten aanleg. Vaststelling suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag voor 1916. 7. Vaststelling kohier van het schoolgeld voor 1. o. over het 3e tijdvak van 1916, Als een bewijs dat de vaststelling van maximumprijzen op levensbehoeften niet over bodig is, diene, dat men te Ter Neuzen een ingezetene aldaar voor blauwe aardappelen f 9.50 per 100 K G. vroeg. De heer D. van Maris, onderwijzer aan de o. 1. school te Axel, heeft zjjn~benoeming tot onderwijzer te Vlissingen aangenomen en eervol ontslag aangevraagd als onderwijzer aan de o. 1. school en als onderwijzer bij het herhalingsonderwjjs aldaar, met ingang van 1 Januari 1917. Bij K. B. is aan den heer C. van Waes op zijn verzoek, met 15 Nov. eervol ontslag verleend als burgemeester van Zuiddorpe. Bjj het te Breda gehouden examen voor de vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek zijn geslaagd J. V. Castenmiller te Stoppel dijk C. Risseeuw te Sluiskil; C. J. de Smidt te Sas van "GentC. Overbeeke te Ossenisse A. Serrarens te Stoppeldjjk en H. de Vries te Kloosterzande, allen leerlingen der Rijks normaallessen te Axel, 2. 3. 4. 5. 6.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1916 | | pagina 2