ABDIJSIROOP, verzachten en weldadig, ABDIJSIROOP Loop der bevolking Ie Ter Neuzen. Kerknieuws. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Laatste Berichten. Stil maar mijn lie veling! Daar is moe der al met de AB DIJSIROOP Nu zal je wel gauw ophouden met hoes ten, spoedig beter zijn en lekker door- slapen Arroiidissements-lieclitbank te Middelburg Oplichting. Oe „Blommersdijk", A DYERTENTIEN. Moeder weet wel wat goed voor je is Ten bate van het Belgische Roode Kruis werd te Oostburg een driedaagsche tentoon stelling gehouden in het veilingsgebouw »Avicultura.« De tentoongestelde voorwerpen zijn alle vervaardigd door in Nederland ver- blijvende Belgen. Het geëxposeerde bestaat voornamelijk uit schilder-, schets- en teeken- werk, benevens kant-, borduur- en naaldwerk. Vooral de voorwei pen uit deze laatste afdee- ling werden door de dames kenners zeer ge roemd. Het Oostburgsche Meisjes-duet verleende welwillend zijn medewerking tot meerdere attractie. De tentoonstelling had een gunstig verloop, wat het finaneieele betreftze werd druk bezocht en er werd druk verkocht. Een Duitschc tweedekker. Onder de gemeente Sint-Kruis, in Zeeuwsch- Vlaanderen, is gisteravond een Duitsche twee dekker (No. 1753) neergekomen. De beide vliegers, een luitenant en een onderofficier, beiden gedecoreerd met het IJzeren Kruis, zijn geïnterneeed. Zij waren van de Som me komen vliegen en door den wind uit den koers geraakt. De vliegers zijn ongedeerd, en de twee dekker is ongeschonden. Men schijft van de Zeeuwsch-Vlaamsche greDS. De Etappeninspector von Unger maakt in Vlaanderen bekend Iedere handel met aard appelen is verboden. De Etappeniuspecteur Delist en beschikt over alle aardappelen. De aarqappelen zullen voor het leger en voor de bevolking gebruikt worden. Om de bevolking te voorzien is een Pro vinciaalrantsoen is voor ieder geschat en be paald op 3 ons per dag. Overtreding dezer verorderiug wordt gestraft met 10.000 boete of èèn jaar gevangenisstraf. Ook kunnen béide straffen toegepast worden. In deze bestraffing zijn alleen bevoegd de Duitsche rechtbanken. In de loop dezer week zijn alhier de vol gende personen gevestigd. C. J. L. Schoonenberg, zonder beroep, Baan dijk 36 van Breda F. Rombouts, werkman, Baandijk 36 van Breda R. J. E. M. de Bie, kapelaan, Korte Kerkstraat 22 van Hoeven A. P. de Mulder, werkman, O 193d van Graauw L. H. de Waerheijt, machinist, Dekkerstraat 13 van Axel P. G. van Fraaijenhoven, zonder beroep, Noordstraat 48 van Rotterdam A. J. Jacobs, werkman, Q ong. van Westdorpe A. J. But, fotograaf, Noordstraat 6 van Vlissingen D. Brake, dienstbode, Nieuwediep 101 van Clinge M. J. Riemens, werkman, Kazernestraat 13 van Zaamslag. Vertrokken W. C. Hamelink, werkman, Dijkstraat 22 naar Rotterdam J. de Ruijter, zonder be roep, Grenulaan 22 naar Amsterdam P. Moes, werkman, Baandijk 42 naar Hoek N. Smies, zonder beroep, Q 5 naar Axel S. van Doeselaar, dienstbode, Q 138 naar Axel G. de Meij, werkman, O 185 naar Zuiddorpe M. van de Wege, werkman, le kortestraat 6 naar Dordrecht -- P. de Bokx, landbouwersknecht, [O 48 naar Zaamslag C. de Korte, Adj. Commies Post, en Tel., Schoolplein 11 naar Rotterdam. Zondag 15 October 1010. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen, Yoorm. 97s u., Ds. A. Timmerman. Bedie ning van het H. Avondmaal, en nam. 2 u., Db. A. Timmerman. Sluiskil. Voorm. 9'/s u., en nam. 2 u., dhr. L. Dek. Hulst. Yoorm. 91/a u., Ds. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 9,/a u., en nam. 2 u., Ds. Groeno- veld. Voorbereiding van het H. Avondmaal. Gereformeerde gemeente (Ylooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u., en 51/, u., Ds. Overduin. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen. 9 u., 2 u en 5'/t u-, leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan.) Ter Neuzen. Nam. 5'/, u., Evangelisatie. De rechtbank beeft in hare zitting van 13 Oct. 1916 de volgende vonnissen uitgesproken J. Z., oud 52 jaar, oud-onderwqzer, gede tineerd te Middelburg, is wegens verduistering veroordeeld tot 7 weken gevang, met invrij heidstelling. 0. J. d. M., oud 19 jaar, arbeider te Zuid dorpe, is wegens mishandeling veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hecht. A. v. R., oud 17 jaar, arbeider te Koewacht, is wegens alsvoren veroordeeld tot 5 boete of 1 week tuchtschool. C. d. M., oud 18 jaar, arbeider te Ter Neuzen, is wegens alsvoren veroordeeld tot 5 boete of 5 dagen hecht. H. d. V., oud 35 jaar, landbouwersknecht te Clinge, is wegens alsvoren veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hecht. H. B., oud 51 jaar, koopman te Sas van Gent, is wegens vernieling veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hecht. Een Nederlander gevangen in Duitschland. De dienstman Doewe Buter is na tien weken in Duitschland gevangen te zijn gehouden in zijn woonplaats Winschoten teruggekeerd. Een correspondent deelt daaromtrent het volgende mede, zooals dat door hem is aan gevuld. Reeds eerder is gemeld dat de aanleiding tot zijn gevangenneming was zijn poging om te Bremen meubelen in te pakken voor een dame, die te Zeist was gaan wonen, terwijl hij eenige antiquiteiten zelf zou meenemen, om dat die bijzondere zorg vereischten. Het in haar woning aanwezige goudgeld moest hij te Bremen uitgeven. Een heer,' die Buter de op dracht gaf, wist hem verschillende faciliteiten te verschaffen. Op 31 Juli reisde B. af en passeerde het greuskantoor Weener en Leer maakte hij kennis met een Duitscher, aan wien hij een sigaar gaf en die in Leer in een rookcoupé overstapte. Te Bremen aangekomen begaf B. zich dade lijk naar het hem opgegeven adres en vond een bemeubeld onbewoond huis. De buren konden hem geen inlichtingen geven. Hij nam de politie in den arm, doch werd ook daar niet ingelicht, weshalve hij zijn intrek nam in een hotel. Toen hij ook den volgenden dag niet nader kon worden ingelicht, wendde hij zich tot den Nederlaudschen consul, doch ook daar vernam hij niets naders. Ten einde raad, zou hij de terugreis aan vaarden en reisde des morgens op 1 Aug. van Bremen af. Te Oldenburg werd hij aange sproken door twee heeren, politiemannen, die hem zeiden, dat hij mee naar Berlijn moest, om zich daar te verantwoorden. Eén van hen was zijn medereiziger, aan wien hij een sigaar had gegeven. Om 8 uur des avonds kwam B. te Berlijn en werd in de politiegevangenis na onderzoek in de cel gebracht. Hij vernam niets anders dan dat hij werd verdacht z>iets te hebben gezegd of te hebben willen zeggen*. Een verhoor onderging hij toen niet en ook later niet. B. schreef naar huis om het adres- van een heer (Frericks), die relaties had met fabrikan ten te Oude-Pekela en wist, dat Buter eer voor dan tegen Duitschland zich bad uitge laten. Zijn brie! bleef drie weken onderweg. Ook richtte hij zich per brief tot den Neder- landschen consul, tot den commandant der politiegevangenis en tot den Admiralstab der Marine en het Obercommando. Hij ontving geen ander bericht dan de mededeeling van den Nederl. consul dat zijn (Buter's) zoon bet slachtoffer was geworden van een mishandeling die deze hulpcommies van smokkelaars onder ging. Zonder bericht of verhoor bleef Buter gevangen tot 5 Oct. j.l., dus ruim twee maanden. Toen werd bij met den celwagen voor den Obercommandant gebracht, die hem zei, dat bij uitgezet zou worden en niet vóór het einde van den oorlog in Duitschland mocht terug- keeren, op straffe van gevangenhouding en waarvoor hij moest teekenen. Op 6 of 7 Oct. zou hij mogen vertrekken. Zaterdag j.l. werd hij onder geleide van gendarmen naar Weener overgebracht en later door een wachtmeester naar de Untersucbungs- stelle te Bunderneuland. Hier moest hij zijn brieven en telegram afgeven. Intusschen kwam er de telefonische mededeeling, dat Buter terug moest naar Weener en wel te voet Daar werd hij ondervraagd naar zijn papieren en zijn doel door een luitenant en een onderoffi cier. Na dit verhoor werd hij Zaterdagavond weer opgesloten, totdat hij Dinsdag om 4 uur definitief in vrijheid werd gesteld en aan de Nederlandsche politie word overgeleverd, die hem voor den burgemeester van Nieuweschans geleidde. Over zijn verblijf te Berlijn deelde Buter mede, dat de voeding daar voor een Nederlan der vreemd is niet smakelijk en nauwelijks voldoende, om in het leven te blijven. Des morgens kreeg hij koffie met een klein stukje brood, om half twaalf wat brood met soep van wortelen, aardappelen, kool, enz. gebonden door aardappelmeel, dat overal in voorkomt. Men eet deze spjjs volgens Buter van honger. Om half zeven 's avonds wordt een onsma kelijke pap van havermout opgediend. Var kensvoer*, noemde Buter het! aardappelmeel met knollen en wortelen, soms met de schil gekookt. Van drie tot half vier daags mochten de ge vangenen wandelen op een binnenplaats en niet met elkaar spreken. Buter ontmoette zoo o.a. den heer Barends van Delfzijl. Buter roemt de zindelijkheid in de gevan genis en de voorkomendheid van het personeel, maar het onrecht, dat hem werd aangedaan en de wijze waarop hij werd bedrogen, troffen hem. Hij hoopt echter nog recht te vinden. Dienstbode-dievegge. Te Maastricht heeft een diefstal groote sen satie verwekt. De dienstbode van Mgr. Menteo, die reeds vele jaren bij deze dienstbaar was is dezer dagen gearresteerd als verdacht van diefstal uit de offerbussen enz. De Maastrichtsche correspondent van »de Tijd* meldt nog De dienstbode van Mgr. Menten te Maas tricht heeft dan eindelijk bekend. Deze be kentenis is te danken aan het tachtvol optre den van onzen commissaris van politie, die zelf da leiding van het onderzoek op zich genomen had. Na deze bekentenis is gebleken, dat de dienstbode zich reeds ruim 10 jaar aan diefstal had schuldig gemaakt. Zij had hierin gemakkelijk werk. Reeds van af het begin, dat zij bij Mgr. Menten in dienst trad, had zij zich het onbeperkte vertrouwen weten te ver werven, waarom zij dan ook vrijen toegang had tot de plaats, waar nu offerbussen en open schalen bewaard werden. Waren deze daarheen gebracht, dan wist zij haar slag te slaan, zonder dat ook maar iemand erg erin had Niet tevreden echter met hetgeen zij op deze wijze bemachtigde, ging zij over tot het lichten van de offerblokken en de geraffineerdheid, waarmede zij hierin te werk ging, maakt den beroepsofferbloklichter beschaamd. Zelfs toen de offerbusseu met Lips' kastjes voorzien wer den, wist zij raad door de gleuf met kaarsvet te begieten, waardoor het offergeld op het vet bleef liggen en des avonds, als allen ter ruste waren, had zij niet anders te doen dan met een lijmstok de ontvangst van dan dag te gaan innen*. Doch de kruik gaat zoo lang te water, tot ze breekt, en, »Anna van den Dekenc werd op een gceien avond gesnapt. Niemand had ooit kuDnen vermoeden, dat zij de schul dige was, vooral riiet daar zij op bijzondere sluwe wijze de verdenking steeds op anderen had weten te werpen. Op den koster vooral had zij liet gemunt en liet geen middelen onaangewend, hem in verdenking te brengen, -'oowel door anonieme brieven aan de geestelijkheid als aoderziuts. Zelf had zij hem bedreigd, hem te zullen ver moorden, als bij haar te na kwam. Vandaar is het wellicht verklaarbaar, dot zij in het bezit was van een g oot broodmes, toen zij door de verdekt opgestelde agenten gearresteerd werd. Oorspronkelijk was het plaD, dat zij met 1 October j.l. den dienst zou verlaten; dat werd echter verschoven tot. 15 October, zoodat zij nog juist bijtijds tegen de lamp liep. Naast het stelen van juweelen uit gewijde vaten is thans gebleken, dat zij nog ruim 12,000 heeft verduisterd. Dezer dagen vervoegde zich bij een bewo ner te Delft een als heer gekleed persoon, in 't bezit van een partfj »echte« zoo uit Rus- landgeïmporteerde cigaretten, die door den com pagnon vbd den Delftenaar, die juist op reis was gegaan, zouden besteld zijn. De man met de cigaretten deed een lang verhaal, waauit bleek dat hij met de zaken der compagnons zoo goed op de hoogte was, dat de cigaretten wer den aangenomen en den cigarettenkoopman f 24 werd uitbetaald. Toen echter de compag non thuis kwam, bleek dat deze niets had besteld. Bij de opening kwam men tot ont dekking dat het pakje niets dan zoo goed als waardelooze rommel bevatte, die tegen een prijsje was verkocht. Blijkens een officieele mededeeling van het ministerie van buiteolandsche zaken heeft de regeering 11 dezer van onzen gezant te Was hington vernomen dat de Blommersdijk" door een Duitsche duikboot was vernietigd en dat de duikbootcommaodant aan den kapitein van de Blommersdijk" een geteekende verklaring had afgegeven, dat het schip werd vernietigd overeenkomstig art. 30 zijner instructie en bovendien had verklaard, dat elk schip dat een Britsche baven zou aanloopen vernietigd zon worden. Denzelfden dag droeg onze regeering onzen gezant te Berlijn op, de Duitsche regeering deswege te vragen. In zijn ontvangen antwoord geeft de gezant kennis van een bevredigenden uitslag zijner bemoeiing. Dit wordt bevestigd door een rechtstreeksche mededeeling der Duitsche regeering door tus- schenkomst van haar tijdelijken zaakgelastigde van de vulgende strekking De commandanten van Duitsche onderzee booten hebben strenge ordeis, onzijdige schepen slechts overeenkomstig de bepalingen van het Duitsche prijsreglement tot zinken te brengen. Het bericht omtreüt bovenbedoelde verkaring van den duikbootcommandant schijnt daarom volstrekt onwaarschijnlijk. In elk geval zou zulk een verklaring volstrekt in strijd zijn met de hem verstrekte bevelen. Mocht bij onderzoek na ontvangst van het rapport van den duikboot-commandant blijken dat de »Blommersdijk« tot zinken werd ge bracht in strijd met het Duitsche Prijsregle ment dan zal de Duitsche regeering zonder de zaak voor een Prijsgerecht te brengen voor schip en lading schadevergoeding geven. LONDEN, 13 Oct. Uit Saloniki wordt aan de Daily Telegraph* geseind, dat volgens berichten van Fransehe vliegers, Monastir door de Boelgaren ontruimd wordt. aangenaam van smaak. r veel geprezen hij slijm- en kinkhoest, keelpijn, bronchitis, influenza en asthma. Uitstekend voor kinderen, zoowel als voor volwassenen. Schaadt niet Prijs per flacon van 230 gram 1.05, van 550 gram 2.05 van 1000 gram 3,55. Eiscbt ROOÜEN BAND met onze handteekening L. LAK KER: Rotterdam. Alom verkrijgbaar. Ta Ter Neozen bij de Wed. A. VAN OVERBEEKE-Leunis; Axel J. H. VAN DIXHOORN en L B. A. ROLFF Lz Hulst, F. L. VERWILGHEN v. d. Hooft, Zaamslag D. RIEMENS—Janssen.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1916 | | pagina 3